VALLING, BRONCHIËT tKhuiiiaVick. Naar Herdersém! Rampen, Misdaden en Malheuren uit alle Werelddeelen. OlVZE JONGENS VAIV 1798 De Vervloekte Fabriek! LllltKtCIlIM Allerhande Nieuws. De geneesheer. Mijn besio beer, 'k heb li sléchts eenen raad te gov ju leg op bet gedeelte waar ge pija hebt eeu pak Thermogene. Dit is duizend maal béter dan al de drogerijen en al de pleisters. Aarzel niet. De Groote Concerts onzer- Ka tholieke Vrienden.Zondag en Maandag 4 en 5 Februari aanstaande... Is elk voorzien van Kaarten?... Ja... Welnu, er niets meer te-doen dan op te passen voor eene goede plaats, want 't zal er spannen Men begint om 4 uren fiks... Wie na half 3 toekomt, riskeert, ris keert... Zai 't ikemmekcn r nen repor ter naartoe sturen De Redaktie heeft beslist van Ja, en onzen kozijn Polydoor is aangeduid als delegé zijné buis en zijn balfhemdekeu liggen al gereed, ge borsteld en gestijfseld ze zuilen er in Herdersem t: o van te spreken, van onzen kozijn Polydoor, die charmante ziel... Ook hoopt hij, er de vrienden van 't Manhaftig Moorset de hand te druk ken. M.M. Theoiiel, de nieuwen sche pen, Coppietcis, enz., nz., die wakke re maniu ti, die insg lijks de hand aan 't werk gaan slaan voor hunne befaam de Concerts der Paaschuagen... Vrien den van Herdersem, wij weuscheu u eene goede ontvangst, oen zaal vol volk en veel bijval I... d'Olsjteneers hebben hier gepasseerde w-k nen aardigen benkxion op straat loopen... Hij droeg een plakaat op de schouders en verkocht pampierkes aan nen cent, terwijl hij gestadig riep: Koopt en Leeeeeest... 'tMooi Gediiiiiicht... 't Vervloekte Fabriek Prijs één cent. n T\v e dagen laveerde hij hier en 't begon er veel geweldig de keel uit te steken de wet van Aalst ge baarde van krommen haze en liet den schreeuw, r ongestoord zijne gangen gaan... Had zij niet gelezen wat hij verkocht Had dat vreemd nasjon wel papieren Had hij de toelating om 2 dagen lang de stad over r inde te te zetten In allen gevalle, die kerel kon hier gemist worden lijk zand in cle soep en op 'n and. r hebben z'er korter spel meê gemaakt.. Ge zult gaan hoeren Maandag noen arriveerde men deken te Kortrijk, en hij begon daar insge lijks zijn keel uiteen te sein -uwen doch de champetters varen arm zijn ga ren 't Briefken van nen cent nagezien: 't was eene ophitsing van 't werkvolk te gen de fabriekanten naar zijne papie ren gevraagd hij had er getne. Allé, den bak in, met krot en mot... Men te legrafeerde naar den Bestierder der Openbare Veiligheid te Brussel, die on middellijk ordonneerde den ongevraag den gast met zij n vervloekt fabi iek, over de grenzen te steken't Was nen Hollander, nen vervloekteu leeglooper. Luibrechts bad 's avonds een uurken te lang op sta- miué gezeten bij zijnen vriend Spiegels. Ten twaalf ureD kwam hij al wagge lende buitenHij loopt recht op eene lanteern. Verekskuseeit, kame raad hakkelde Luibrechts. Hij zwijmelt langs don overkant van de straat, waar hij. t, rug c-p eene lau- teern te i cht komt Pardon, m dioer, zei Luibrechts, pardon, 'k en had u i iet gezien. Twintig stappen verd r botst bij wer- om op eene lanteern Maar, wat is dat hi r van den nacht, zei Luibrechts, van al dat volk 'k Zal'liever wachten tot dat die proces sie voorbij is. En Luibrechts ging zich neerzetten op den dorpel van een huis. Wat is een dichter? Iemand met lang hair en 'ne korten geldzak van aliii lande azelfs de meeat gewone, voor priesterlijke roe- W>\. pingen van arme kinderen. K WV Kostbare, godsdienstige gedenkenissen in ver- wisseling gegeven, pwra- - - - Vraagt inlicfc- gcl£ aan a* tmgen of VAf5 zend 3£THL£HE.& HootzesvMoresnei (u of aao iutfer Blancquaert ut GorWnbergb (Brabant). W ETTEREN. In den nacht van 25 tot 26 de- z< r, rond 1 1/2 ure, is eon geweldigen brand ont staan in het gebouw van M. August Vossaert, koopman in oliegoederen. Deze werd gewekt door den rook. Hij is uit zijn bed gesprongen en is vrouw en kinderen gaan roepen om op straat te vluchten, doch ue twee voorste kamers waren reeds volop door de vlammen en de rook gevuld, zoo dat hij iai.-^s achter moest vluchten. Xa twee ureu werkeus is men erin gelukt de vlammen uit te (Moven. De brand is begonnen in (ie: benodotóplaats, dienende tot Qllegoedwiukel. Al do koopwaren zijn de prooi der vlammen gewor den. De schade beloopt 2500 franks. Alles is verzekerd. ST-AMAND3BERG. Op den Dendermonii- sChensteenweg is een kerel aangehouden, die ver dacht wordt 2,000 kilos kolen gestolen te hebben ten nadeele van MM. Van de Putte en Yelge, steenbakkers. Een andere kwaaddoener, is ins gelijks in hechtenis genomen. Nog een derde dief wordt opgezocht. FRANKRIJK. Te Charenton heeft een zinne- looze jongeling, 22 jaar oud zijne 65 jarige moeder de keel doorgesneden, omdat zij hem een genees middel wilde doen drinken. De arme vrouw had geweigerd haren zoon in een zothuis te laten op- sluitea en is alzoo het slachtoffer harer moeder liefde geworden. De moordenaar is aangehouden. Te Renues lijden thans 15,000 personen, waaronder 1,200 soldaten van net garnizoen, aan de influenza. Geneeskunst. Wanneer men de maag en ingewanden overweldigt gevoeld door de gal en de slijmen, dan is men ziek men lijdt aan gebrek aan eetlust, aan hoofdpijn, aan slechte spijsver- teering en verstoptheid. In dit geval zijn eenige Pillen Walthery voldoende om den eetlust en de gezondheid te herwinnen. Dépots te Aalst MM. Callebuut, De Valcke- neor, De Waele, Gysselinck, en in alle apotheken. SOTTEGEM.Dinsdag morgend ging de ge naamde Steveus, van Borsboek, naar Sottegem, om een viggente koopeu.Hij nam den trein en toen hij afstapte en zijn reiskaartje gaf, viel hij ten gronde zonder nog teeken van leven te geven. Oogenblik- kelijk werd een geneesheer bij gehaald deze stelde vast dat de dood oogenblikkelijk goweost was. De man was 70 jaar oud en laat vier kin deren achter. BELLEM.Men heeft alhier in den hof van M. de Kerckhove d' Exaerde, gouverneur der provincie, van den 10 tot den 20 januari een reusachtigen kauadastruik geveld, van 6 dooreen- gestren gelde stronken ter weerde, zegt men, van 1200 frank. Er wordt verteld dat de boom in 1848 geplant werd. SINT-MARIA-AUDENHOVE. Op de wijk Pijperzeele wonen de echtgenoten Karei Lodewijk Turtelboom en Leonie De Decker. Zij hebben 19 kinderen waaronder 14 zonen. De koning is al twee maal peter geweest. De man is nog maar 52 jaar en de vrouw 42 jaar oud. DUITSCHLAND.--"De gevolgen van de werk stakingen in de koolmijnen van Bohemen en Silesie doen zich tot in de nijverheidsdistrikten van Saxen gevoelen. Meestal de fabrieken en werkhuizen van Saxen hebben het werk moeten volledig staken of op de hellt verminderen. De staatsijzerenwegen ook beginnen gebrek aan kolen te hebben en het verkeer der koopwarentreinen is reeds moeten ingekrompen* worden. GEERAARDSBERGEN. Zondag namiddag wilde een dronken jongeling zich alhier inden Dender verdrinken. De genaamde Jules Den Haerynck en Karei Hylobos konden hem de wan hopige daad beletten. In plaats van zijne redders te bedanken, viel hij hen aan, doch kon door hen in verzekerde bewaring gebracht worden. ST-JOOST-TEN-NOODE. Een kerel, die de klak der maatschappij van den waterdienst droeg, kwam vrijdag morgend in een huis der Verboek- haveustraat en vroeg om den watermeter na te zien. De 17jarige meid leidde hem naar den kelder; daar greep de kerel haar vast, bond haar een doek voor den mond en wierp haar op den vloer. Het meisje kon zich gelukkig losrukken en om hulp roepen. De meesteres van den huize kwam toege sneld en de kwaaddoener nam de vlucht. Hij werd achterhaald en naar het policiebureel der Beriot- straat gebracht, waar men spoedig erkende dat hij geen bediende van de maatschappij der waterlei ding was. Hij is naar de gevangenis gebracht. Maandag morgend lond 3 ure, kwam een man in zijn hemd over de Rogierplaats geloopen hij liet zich op den grond vallen en wentelde zich in het slijk om, roepende Moordenaars De policie kwam toegeloopen en zag spoedig dat zij met een zinnelooze te doen had. Op 't kommissa- riaat werden kleederen aan den armen man gege ven. De sukkelaar vertelde dat men hem reeds tweemaal vermoord had. De ongelukkige, een 25 jarige werkman uit de St-Laurcntiusstraat, werd, na geneeskundig onderzoek, naar een gesticht over gebracht. JUTLAND. In de gevangenis te Horsen is een gevaarlijke misdadiger gestorven, die 80 jaar oud geworden is en niet minder dan 60 jaar van zijn i leven in verschillende gevangenissen heeft doorge- bracht, 35 jaren was hij de gast van het tuchthuis te Horsen, 7 jaren van de gevangenis te Viborg. 5 jaren van de vesting te Kronenburg, 3 jaren van de gevangenis te Kopenhagen, enz. De man was een specialiteit in het inbreken. Het aantal in braken, dat hij heeft gepleegd, is legio. Sedert zijn 18° jaar bevond hij zich iu 't geheel slechts 2 jaren op vrije voeten, en hiervan slechts eenmaal een half jaar achter eikanderen. Gewoonlijk duurde zijne vrijheid maar enkele maanden, nauwelijks had hij zijnen straftijd uitgezeten, of hij begon opnieuw iu te breken. Viermaal is hij eindelijk uit een gevaugenis ontvlucht. VRAAGT OVERAL HET LjEITJVETTSBI EIR, der gunstig gekende UrouwerlJ ficiurc, AAMj&V. VAL-ST-LAMBERT. Zondag avond stond de weduwe Petitmasson op den dorpel harer deur te klappen toen opeens de grond onder hare voeten wegzonk en zij in een diepen kuil viel. Het was onmogelijk de ongelukkige te redden. De kuil is tien meters breed en wel vijftig diep. BRUSSEL. -- Een deserteur van het le regi ment lanciers, was onlangs terug van Rijssel naar Brussel gekomen en woonde sinds eenige weken op eene zolderkamer in de Blaesstraat. Maandag morgend kwamen onverwacht twee policieagenten om hem aan te houden. De deserteur vluchtte het dak op, sprong van eene hoogte van 7 meters op een platform en ontsnapte alzoo aan de agenten, die hem tot op de daken gevolgd waren. BOTTELAERE. In de gemeentekiezing van 15 October waren 2 liberalen en 1 katholiek geko zen de liberalen hadden slechts 2 stemmen meer derheid bekomen. Eene klacht was ingediend, en de bestendige deputatie heeft nu de kiezing ver broken. De nieuwe kiezing zal plaats hebben op 11 Februari. De strijd zal zeer hevig zijn. TURKIJE. Eene rooversbende heeft in den omtrek van Salonica twee engelsche damen gevan gen genomen, voor welke een losgeld van 500,000 fr. geëischt wordt. IMPE. Maandag namiddag was deze gemeen te in vollen staat van beleg. Voor de negende maal kwam eene bende van een twintigtal wildstroopers en plaatste zich derwijze iu het veld dat er niet een haas ontsuappen kon. Vijf dragers waren reeds met eene vracht wild beladen, toen de gendarmen van de brigade vanOordegem onverwacht ter plaats verschenen. De wildstroopers sloten bijeen en schoten op de gendarmen deze laatsten maakten dan ook ge bruik van hunne geweeren. Een der gendarmen werd door een kogel der wildstroopers gekwetst. De kerels vertrokken eindelijk langs Wanzele en Lede, door de gendarmen achtervolgd. Op dit oogcublik dat zooveel menschen aan gedaan zijn van verkoudheden, bronchieten, onge steldheden aan maag en keel, is het goed aan on ze Lezers, te herinneren dat de pastil vau Dr Wal thery eene aangename en radikale remedie is te gen al die ongesteldheden. Dépots te Aalst MM. Callebaut, De Valcke- neer, De Waele, Ghysselinck en in alle apotheken. OOSTENRIJK. Het getal werkstakers in de mijnstreken van Bohemen beloopt thans 91,000, en de werkstaking breidt rich no£ altijd meer en meer uit. In veie steden hebben er botsiugen plaats gehad met de gendarmen. VERHAAL UIT DEN BOERENKRIJG, 51 dooi* deu Ëerwaai'dcu lieer Pattyn, priester. De rechtbank van Parijs ot liever de mankebank heeft de Paters Assomptionnis- ten veroordeeld elk tot 16 frank boet en hun klooster ontbonden. Alzoo poogt de loge stillekens aan de reli- gieuse orders uit te roeien, t'Aalst in de liberale cerkel roepen ze bravo voor dat proces Wie zal het verwonderen in de geuzegazet schrijven die jannen er is geen God en met zulk volk span nen de lieeren Daens mee bij die gaan ze neer zitten aan tafel, meeting geven in danszalen en ce tera. Wie zal 't verwonderen dat de hooge geeste lijke overheid op den langen duur zegtlegt het geestelijk kleed af! Wij geven honderd frank aan den armen, durft Daens in zijne gazet den laatsten brief overdrukken van den Paus aan de geestelijk heid. Ai, ai, aiTe Lyou in Frankrijk, den doktoor Devey zette de pokken aan de kostgan gers van het krankzinnigengesticht van St. Jan de Deo. Terwijl hij de inenting tleed op een gewezen schrijnwerkersgast, haalde deze een passer uit zij nen zak en bracht den geneesheer eenen steek in den buik toe, de ingewanden waren doorboord de toestand van den doktoor is wauhopend. 200 lanciers van het garnizoen van Ladysmith hebben eenen uitval gedaan onder de bescherming van het kanon en geweervuur der forten zij werden met groote verliezen door het commando van Pretoria achteruit gedreven... Volgens sommige berichten zou Bulier met zijn volk door de Boeren gedwon gen geweest zijn terug de Tugela over te steken, en generaal Warren zou met schrikkelijke verlie zen van volk, 17 kanons moeten verlaten hebben. De oude engelsche mylords zeggen The Boers are divels, de Boeren zijn duivels, ze ranselen ons i af mee al ons poer, dynamiet, lydiet en chimiek. Zaterdag begon het wederom te sneeuwen in Bclgenland, Frankrijk en Duitschland, en de Boe- ^en in Afrika klagen van de schrikkelijke hitte 1 Ginds in de verte kwamen vier jagers iu vollen draf aange reden. Zij hadden het kaafke zien rooken. Ik spring naar mijn geweer doch, met eene kalmte waar er bij deze gelegenheid iets schrikwekkends in lag, houdt Jan mijnen arm tegen en zegt Eerst eten nog voor geen honderd duizend franken laat ik mij dezen keer het brokske kaas voor mijnen neus wegpak ken. Wij gingen aan tafel zitten, met het geweer tusschen de beenen, en knaagden elk aan een kaaksbeen van den half ge zoden schaapskop. Om niet te liegen, ik voelde mij geen beetjen op mijn gemak. Hoe zoudt ge niet met lange tanden eten als ge die lichte peerdekes door de ruimte zaagt schuiven alsof zo vleugelen hadden. Nog een oogenbliksken en ze ston den vóór de deur. Wij konden reeds het helsch gekras verne men, waarmede hunne meesters ze ophitsten, in hunne wilde manstaai. De vrees bij mij was den honger de baas. Jan, hij, lachte waanzinnig Haast u maar, mijn hondekes, schertste hij tusschen twee happen in het kaaksbeen wij hebben immers meer dan één ei te pellen samen. Intusschen waren de jagers vóór het houten latwerk geko men, dat het hofke vaa de straat afscheidde. Hop 1 gebood de eerste van de vier en met eene vlug heid welke ik bij alle andere gelegenheden niet genoeg had kunnen bewonderen, wipten de lichte peerdekes over den hinderpaal. Heel traag, overal rondkijkend, of zij niets bui tengewoons gewaar werden, kwamen zij stapvoets onze schuil plaats toegenaderd. Wanneer zij slechts een tiental stappen van het open raam- ke waren Nu zie, 't is tijd fluisterde Bral, altijd, met dienzelf- den zonderlingen trek van dolzinnigheid rond de lippen. Terzelvertijd deed hij mij teeken dat ik nevens hem, vóór het venster, zou knielen. We legden aan tusschen de ijzeren traliën, met den loop van 't geweer op den riggel, voor de ze kerheid. Vuur! kreet mijn kameraad. Twee ruiters tuimelden achterover van hun peerd op den sneeuw. De twee overige maakten ijlings rechtsomkeert, terug over 't latwerk. Doch Jau bezat eenen tweeloop. Hij loste het tweede schot en we zagen den naasten der twee vluchtigen een oogenblikske van den eenen kant naar den anderen op zijn peerd zwenken, en dan uit den zadel glijden, met zulk een ongelukkig gevolg dat zijn voet in het voetijzer bleef steken en het lijk een heelen eind ver werd meegesleept. Nogal één, zei Bral doodbedaard, die ons geen scha meer doen zaln Als zij nu maar niet met eene grootere macht terugko men ji kon ik uiet laten te bemerken. Jau stak de hand in de ledige patroontesch, en met even veel kalmte, alsof hij in vaders smidse naar eene handsvol brandhout had gezocht 't Ware spijtig, bejegende hij, want ik heb mijnen laatsten kogel verschoten. Wat ik gevreesd had gebeurde. Het geknal der geweerscho ten zal waarschijnlijk het overige der bende, welke in het bosch gelegerd was, verwittigd hebben, of is de overlevende der vier om wraak gaan roepen bij de kameraden, zeker is 't, na verloop van eenige minuten, terwijl wij bezig waren met de overblijfselen van den schaapskop in een stuk doek te winden, voor 's anderendaags, dat er een heele wolk Franschen te vierklauw op het hofke kwam toegevlogen. Twee tegen vijftig, en zonder kogels dan nog Wilhem jongen, we zijn er aan, zei Jan. Hij schudde een paar kee- ren het hoofd Luister eens, weet ge wat ge doet Ik ga die gasten eenige oogenblikken bezig houden. Maak gij vau dien tijd gebruik om langs de achterdeur in de bosschen te vluch ten. Ik heb mijne volle bekomste van dit hondenleven En vooraleer ik kon antwoorden, was hij al den boomgaard in. Met de hand op de klink van het achterpoortje, keerde ik mij nog eens om. Bral's blik ontmoette den mijnen. Ik zag hem zijn geweer, met de bajonet naar omhoog koortsachtig in den grond steken. Ga zeggen te Boschloo, riep hij mij nog achterna, dat gij Jan Bral hier op deze plaats zien pakken hebt voor God en Vaderland. Een tiental geweerknallen tegelijk verdoofden zijne stem. Later heb ik dikwijls gedacht dat het leelijk gedaan was van mijnen kant aldus zijnen vriend in den brand te laten doch kon ik anders, één tegen twintig... En daarbij het hemd is nader dan de rok Later als men weer aan die dingen denken gaat, wordt men droevig, ge zoudt ik weet niet wat geven om dit nog eens te herdoen, doch, wat gedaan is blijft gedaan, eilaas De begeerte om aan kapitein Heyvaert het gebeurde met Jau Bral te vertellen gaf mij vleugelen en zoo landde ik, al zoekend links en rechts naar mijne kompagnie, in zeker dorp- ken aan waarvan de naam mij niet is bijgebleven, alhoewel ik aldaar den zwaarsten dobber heb doorsparteld van de heele campanje. Overal langs de baan stootte de blik op platgetrapte heg gen, afgebrande boerenhoven, waar slechts nog vier zwartge rookte muren van overbleven hier en daar zelfs onder de bruggen zag men een lijk, dat reeds blauwgezwollen was vaa 't water, zachtjes met den stroom meedrijven. Ik zie mij nog staan aan den ingang van dat dorp, dat het uitzicht had van eene lange dreef. De breede straat, beplant met eene vierdubbele rij lindeboomen, liep op de kerk uit, eeu zeer net gebouw, onlangs gekaleid, en dat hagelblank afstak op den zwarten achtergrond der boomen. Verderop ronde zich een boogvormig houten brugjen over eeu breed water af. Geen levende ziel trof mijn blik aan, 't was alsof in ieder huis een lijk lag, zoo doodsch eu akelig zag het er hier uitiets wat mij toch nog terdege uiet verwonderde. Het was overal het zelfde sedert eeu paar dagen. Als het voorgevoel dat de ergste klop nog te geven stond, joeg elkeen uit ziju huis naar de verst afgelegene wijken. Op twintig stappen van mij af, een beetjen iunewaarts, was eene van die ouderwetsche herbergen In Sint Eloy, lijk men er nu nog ten plattenlande aantreft, lage huizen zonder verdiep, welke als op hunne hurken zitten, maar zeer lang,

De Volksstem | 1900 | | pagina 2