Allcock!§ Waj Ier Boeren over bet Sallcs de Ventes St-IcM In 20 (0^ DAGEN bij VERGETEN en VERGEVEN Pleisters VAN ALLES WAT. De Lotelivg. (Alleenspraak). Stadsnieuws. Nationale Militie. Wetenschappelijke Volksboekjes Zondag 11 Februari 1900 TE CLIGHY Burgerlijke Staiul, Aalst. Rhcumatiek, Jicht, Heupjieht, Verkoudheid, Hoest, Zwakke Borst Zwakte jn den Süms. Bericht aan de Wielrijders Men vraagt do Pas- Succursale et garde-meubles Aan de dooven.- Ecm' r«k" 'lai,ne- w,elte VOLLEDIGS. U OEHEZIOB j Depot bij M. De Valkeneer, Esplanade. met een paar linden er voren, eenen wijngaard langs den zui- dlergevel en tusschen de linden eene staankrib voor de peer den. De groene, vierkante luiken waren dichtgemaakt; in elk een van hun stak een gatjen in den vorm van een hertenaas. Terwijl ik daar nu te gapen stond, hoor ik eene stem achter mij He, Gentenaar, kom gauw hier Ik wend het hoofd om. Op den dorpel van de ouderwetsche herberg wenkte mij een jonge boer naar binnen. Ge zult u nog wel, bij de verovering der kanonnen op den Allerheiligenberg te Diest den joDgen gast herinneren die maar gedurig riep als een bezetene Geen genade, geen genade roen een kolf slag op het hootd hem zwijgen deed en ik hem van tusschen de voeten redde, 't Was dezelfde. Ik trok binnen, hij omhelsde mij in 't bijzijn van de kame raden. Eene oude kennis, zei hij hun lachend, naast mijne ou ders is het de man op aarde aan wien ik het meest verschul digd ben. n Toen wilde hij mij doen drinken, 't Was eenfrissche, vroo- lijke snuiter, met groote blauwe oogen, die u aanstonds de heidebloemkes zijner landstreek in't geheugen brachten. Ze heetten hem Thomas Luyten. Ik was toevallig bij eene afdee- ling van dezen gevallen welke wij onder ons de jagers noemden, een uitgelezen korps, iets lijk de garde-noble van ons leger, omdat het meest al begoede boerenzonen waren en zij het best gewapend gingen. Zij waren insgelijks op weg naar Hasselt. De herbergzaal, die heel donker was om reden van de dicht gemaakte vensterluiken, zat opgepropt met soldaten. Zij ver toonde niets bijzonders buiten andere gelagkamers van dien bouwtrant, tenzij, dat ik bemerkte, toen mijne oogen aan 't schemerlicht gewend waren, hoe er zeer hoog in den muur eene zware deur stak, zeker van de voutekamer, waar de baas en de bazin sliepen. Eene smalle trapladder, los tegen den muur gezet, leidde er heen. Nauwelijks hadden wij met de glazen getikt of de kreet «jongens, te wapen van eene der jagers die zich een oo- genbliksken op den koer verwijderd had, roept alleman op de been. Inderdaad, op eene boogscheut, los door de velden, kwam eene wolk blauwrokken regelrecht op de herberg aangestapt. Nevens den majoor liep een oud, kaal boerke, bedeesd met zijne tipmuts in de hand. Waarschijolijk had men den sukke laar gedwongen de verblijfplaats van de jagers te verklikken. We snellen naar de achterdeur, misschien is het nog tijd langs daar. Te laat, daar ook boven de heggen staken reeds de schakos en geweren eeuer tweede bende uit. Doemenis, we za ten tusschen twee vuren gevangen (Wordt voortgezet.) Lorenzo Marquez, 26 jan. Een telegram uit het Boerelenger te Modderspruit, bij Ladysmith* 25 januari, 10 ure 's avonds, zegt De Engelschen hebben den 24s11 1500 dooden op het slagveld achtergelaten. Men meldt dat Buller een aanval van koorts had, maar hersteld is. Ecia aanval op Platkop. De dagbladen deelen het volgende telegram meê uit Pretoria, 25 jan. Men meldt van het hoofdkwartier dat, den 24en, bij de bestorming van Platkop, op de Toegela, de Engelschen 200 krijgsgevangen verloren en dat de rest der Engelschen ge sneuveld of gewond is, na een schitterende verdediging der stelling, die daarna werd ingenomen door de Boeren. Deze laatste hebben aanzienlijke verliezen te betreuren. De grootste rauip die ooit Eogclaud trof Londen, 28 jan. De Times zegt Er is groote waarschijnlijkhied dat wij spoedig, wat vroeger of wat later, eene ramp vernemen die, in de ge schiedenis van Engeland, enkel aan de capitulatie van Yorktown zal kunnen vergeleken worden. Waar zouden ze die halen De Times vraagt de aanstaande verzending van 50,000 man en later nog 50,000 andere. De De Telegraph vraagt dat men alle troepen terug trekke naar de Kaap en vandaar langs de Aar en Naauwpoort oprukke naar den Vrijstaat. De val van Ladysinith als zeker beschouwd. De Daily News zegt De tweede nederlaag van Buller kan den val van Ladys- mith veroorzaken. Hierdoor zal den moed der Boeren verdubbeld worden en de ontmoediging bij ons algemeen worden Ook de oneenigheid tusschen Transvalers en Vrijstaters zal hierdoor ophouden. White zou ecu wanhopigeu uitval beramen. Een telegram uit het Boerenleger, 24 januari, meldt Eene koortsachtige bedrijvigheid heerscht te Ladysmith. Alles toont aan dat generaal White eenen wanhopigen uitval beraamt, om zich met de troepen van Buller te kun nen vereenigen. Men seint uit Durban, 27 januari, aan Standard Een persoon uit den Vrijstaat, hier aangekomen verze kert dat de Boeren totaal ingelicht waren over de beweging der troepen van generaal Buller. Overwinning der Boeren te Colesberg. De bevelhebber Delary, der Boeren, seint den 27 januari uit Colesberg dat hij een engelsch legerkorps, dat de Boeren aanviel, met groote verliezen terug geslagen heeft. De Boeren hadden slechts twee gekwetsten. De engelsche krijgsgevangenen. Een engelsch soldaat te Sterkstroom heeft een hrief ont vangen van een zijner wapenbroeders, die te Stormberg door de Boeren gevangen genomen werd. Deze schrijft dat de gevangenen met de meeste welwillendheid behandeld worden. De Boeren hebben hun zelfs het middel bezorgd om met den football te spelen en concerten in te richten. Bevolking. De geheel bevolking van Bel gië beliepopl Januari 1900, tot ongeveer 6,680,000 inwoners. Er is eene vermeerdering van nagenoeg 100,000 zielen op het jaar 1899. Brussel en de voorsteden tellen thans 561,125 inwoners. In de Spoorwegstatics. De onderrichtin gen van het spoorwegbestuur, onlangs aan de sta tieoversten gezonden, luiden dat de bureelraam- kens voor de reiskaarten moeten geopend zijn een half tjhr en gesloten twee minuten voor het offi cieel vertrekuur. Ook regelen de voorschriften den verkoop van postzegels, gedurende de reglemen taire uren in de staties en halten, waar geen post- of telegraaf bureel in de nabijheid is, (op ten hoog ste 10 minuten afstand). In Congo. In November laatst waren er in heel Congo 63 katholieke priesters en 33 broeders van de volgende kloostergemeeuten Jezuietcn, witte paters van Kardinaal Lairgerie, paters trap pisten, werk van Matadi, kanunnikken van Pre- monstreit, Tongerloo, priesters van het H. Hart van Jesus, congregatie van het Onbevlekt Hart van Maria, Scheut. 28 zusters van de liefdezusters van Gent, der Franciskanessen van Gooreind, der zus ters van O. L. V. van Namen, der witte zusters, der zusters trappistinnen van Helden-Wanningen (Holland), der zusters van het H. Hart van Maria', van Berlaer, bij Lier. Edelmoedige zielen I In het schoonste van mijn leven, Moet ik onder zuchten en ge traan, Naar het leger mij begeven, Bij de Yaderlandsche Yaan. Door 't gerommel van den trommel, Die men hoort den optocht slaan, Leert men spoedig, hoe men moedig Moet naar kamp en oorlog gaan. Sedert vijf zes weken hoorde ik overal Weer van loting spreken en van hoog getal Maar dit kon 'm in 't geheel niet storen Ik Ben ziek en zoon alleen, 'k Moet den krijgsdienst niet behooren Yoor soldaat ben ik te kleen. met eenen zucht). Ja, zoo dacht ik het teu minste, en daarom dronk ik mij op den dag der loting stom-zatkrimeneel, van blijdschap. Anderen dron ken van verdriet... Enfin, zoo dronken wij alle maal. Maar, drommels, had ik het maar geweten j dan zou men mij nu niet uitlachen omdat ik er mij op geroemd had, dat ik voor het eten van rattatoel niet op de wereld gekomen was Ja, ja, dat men alles op voorhand kon weten Doch ne mensch maakt aleens eene verkeerde rekeniug, want had ik bij voorraad kunnen raden dat de raad ongo- raad-L&Mü. over mij zouden beraadslaagd hebben, dan had ik het geraadzaam gevonden eenen raads man te zoeken om anderen raad aan te schaffen, alvorens dat ik mij radeloos naar het raadshuis be gaf, maar nu is het trop tard 't kalf is verdron ken, en ik moet In het schoonste van mijn leven 'k Stond daar vijf zes uren, de milicieraad Bleef nog immer duren en 't werd bliksems laat 'k Dacht'k Blijf hier niet langer talmen, Ik ga liever naar mijn huis Juist hoor ik mijn naam uitgalmen, In het midden van 't gedruis Charel-Lowie Van Stijfselgem 1 Présent! Zijt gij Van Stijfselgem In vleesch en beenen, Menheerr. Wat hebt gij te reklameeren Van alles Ten eersten, ik ben eenigen zoon,men heer ten tweeden, ik ben altijd ziekelijk, men heer ten derden, ik ben veel te klein, menheer. De vent, voor wien ik daar stond te pronken, her plaatste eens zijnen grooten bril, die gereed was van zijnen monsterachtigen neus te ontslibberen dan bekeek hij mij scherp van onder tot boven, en sprak mij toe op den toon van eene kelderdeur, wier leunen in zeven jaar niet meer zijn gesmeerd geweestJongeleng, ekke moe u doen onmeerke dat de wette veur den eenigen zeune sindse nen heelen tijd merkelek es verbeterd. Wil dat zeg gen, menheer, dat mijne reclamatie in 't water valt Inderdoid. Nu, dan vind ik in 't ge heel niet dat uwe wet verbeterd is, maar wei ver slecht, want zij doet mij In het schoonste van mijn leven.... Nu wilde ik nog eens weten Wat de heer doktoor Die daar was gezeten, Mij voor lot beschoor. Maar weldra, aan zijn gebaren, Zelfs, eer hij gesproken had, Was 't gemakkelijk te ontwaren Da 'k er nogmaals tusschen zat. Ge moet weten, dat heerken was met mij achter een soort van papieren muur gegaan en daar begon hij voor de frim te onderzoeken of ik wel namen- lijk een goed hart had. Hadde ik rijk geweest, zeker zou ik hem dat seffens getoond hebben, maar daar ik, arm en ziekelijken snul, geenszins de raid- delen bezat om goedhartig te zijn, moest ik toch hooren verklaren, dat ik, onder alle opzicht, goed was om soldaatje te spelen. Dat was mijn vonnis... Er was dus niets meer aan te doen, want wat men niet kan tegenhouden moet men maar laten gebeu ren, zegt het spreekwoord In het schoonste van mijn leven, Zonder zuchten, klacht of traan. Zal :k mij bij den Troep begeven, Bij de Vaderlandsche Vaan. Door 't gerommel van den trommel, Die men hoort den optocht slaan, Leert men spoedig hoe men moedig Moet naur kamp en oorlog gaan. Zondagriist. Zondag aanstaan de zal de apotheek open zijn van M. De Valckeneer, op het Esplanadeplein. De bevolking onzer Stad beliep op 31 December 1899 tot 29,746 inwoners, waarvan 14,697 van het mannelijk ge slacht en 15,049 van het vrouwelijke dus 452 juffers meer. Ongelnk. Donderdag morgend, rond 8 uren, was de vrouw van Petrus De Bom (Paulina Arys, geboren 't Her- dersem den 25 Februari 1853,) wonen de Neerhof, nr 9, in een onbewoond huis naar bovengegaan, zij kreeg eene draaiing in het hoofd en viel naar be ueden. Men heeft ze opgenomen met gebroken arm. Zij klaagt ook van in wendige pijnen. Denzelfden avond heeft men haar de H. Rechten toegediend. Diefstal. Woensdag nacht heeft men ten nadeele van mad. Edm. Stele- mans-Michiels, winkelierster, Boter markt, uit haar buitengoed, gelegen te gen den Osbroek, 41 meters zinken bui zen gestolen. In de fabriek Filatures et filtcries Reünies werden ook verscheide ne meters zinken buizen buit gemaakt. Huwelijk. Dijnsdag is alhier in den echt getreden M. Bernard Goethals met Jufvrouw Celina Van den Bossche. Hartelijk proficiat Diefstal. Donderdag stolen die ven bij M. Corael Keiz. PI. een nieuw peerdeudeken. Pell'loir - Delboth. Zondag ko- c men 't Foboer en 't Li miet naar den öteur. Motmillard. Verleden Zondag ontbrak er wederom snuif. Malbroeck. Vriendelijk ver zoek uwen hond te muilbanden. Van Asso. Bedankt 1 Ge staat op de schalie maar niet te fnuiken, zulle 1 Ha 1 Krü- ger zoo nen Van Asso, de engelschen waren seffens weggekegeld door de Volksstem van Pretoria. All right. Parijsoep en aberdaan mee patatten. Meer niet. STAD AELST. if»». Pe loting voor de 'Pmpggj» lichting van 't jaar 1900 zal plaats grij- pen, ten Stadhuize te Jk mr% Aalst, op Vrijdag 9 V ifr 1 Februari aanstaande. I Het getal ingeschrc- venelotelingen beloopt 284 en dit der uitgesteldeu van vorige jaren tot 53, zoodat het laagste nummer zal zijn 54 en het hoogste 337. aan 15 centiemen. Rond half Februari verschijnt eene reeks Wetenschappelijke volksboekjes, die ouder popubiiren vorm al de nuttig ste en belangrijkste vraagstukken zul len behandelen. Ieder boekje bevat 32 biz. compacté druk, en talrijke figuren die do uitleggingen voor iedereen dui delijk maken. Deze boekjes bevatten, in een of twee deeltjes al de inlichtin gen over het behandelde onderwerp, die men gewoonlijk slechts in een boek van 3 a 5 fr. aantreft. Er verschijnt slechts één deeltje om de 14 dagen. De le reeks bevat de 25 volgende boekjes 1-2 Hulp bij ongelukken (2 deelen -37 üg.) 3-4 Vuurwerk bereiden (2 deelen 39 fig.) 5 Electrische bellen (27 fig.) 6 Zelf alle likeuren en dranken be reiden. 7-8 Populaire sterrekunde (2 dee len 25 fig.) 9 a U Photografie en toepassingen (3 deelen 22 fig.) 12 Vruchten, likeuren en confitu ren. 13 Wis- en natuurkundige proe ven (talr. fig.) 14 Bureelrecepten autografie, chromografie. 15-16: De electriciteit en hare toe passingen (2 deelen 50 fig.) 17 Het menschelijk lichaam (talr. fig-) 18 Praktische meetkunde (40 fig.) 19 De galvanoplastie (talr. fig.) 20: Recepten en wenken. 21 Toiletzeepèn en parfumeriën. 22 Telefonie, teleprafie, microfoon, phonograaf, cinemotograaf (talr. fig.) 23 Water-, theater- en kamervuur werk (talr. fig.) 24 Zelf eene dynamomachien ma ken (18 fig.) 25 Al de goochel- en foortoeren ont huld (talr. fig.) Men schrijft in voor gansch de eerste reeks (25 boekjes voor 3,75 fr.) ofwel voor een of meer afzonderlijke deeltjes door het bedrag in postbon te zenden aan den uitgever: Mertensstraat, 76, Gent. INSCHRIJVINGSBULLETIJN. Qudergeteekende schrijft in op de We tenschappelijke Volksboekjes aan 15 centiemen voor gansch de P reeks, of wel voor de volgende nummers der 1° reeks Naam Adres Handteekening Kouiaaklijjke Touueclaniiatscliappijs 'T LAND VAN HEEM drama in drie bedrijven blijspel in een bedrijf waarmede 'tLand, te Kortrijk, den eersten prijs behaalde. VRAAGT OVERAL HET LELJVENSBIER der gunstig gekende Brouwerij Fran ft Br uwé, 44 LST. Geboorten Mannelijk 15; Vrouwelijk 06 21. Huwelijken. F. Spaens, wever, met M. Maes, kantw. F. Lieveus, wever, metM. Podevyn, tw. C. Huy- ghe, conduct, van bruggeu en wegen, met J.Li- brecht, z.b. Overlijdens. M. Vloeberghs, kloosterlinge, 65 j. Brusselstr. J. Van Aenroy, w° Wuytens, z.b. 75 j. Leo- poldstr. T. De Pauw, vr. Spitaels, z.b. 66 j. Gentschensteenw. C. Walgraef, vr. Goossens, z.b, 29 j. Bolleweg. P. Commerrnan, wl' Wau- ters, z.b. 79j. Leopoldstr. M. Blauckaert, vr. Baeyens, z.b. 51 j. Lindeustr. 09 kindereu ouder do 7 jaar. jiracocKszs Serlert 1847 in Amerika in gebruik. Allcock's Pleisters zijn een geneesmiddel voor: enz., enz. ALLCOCK'S zijn de eenig ware cnfoilbare Poreuze Pleisters welkê gemaakt worden. Eischt daarom steeds dringend die van Alicock. NEEMT GEEiM ANDERE. Verkrijgbaar bij alle Apothekers. Als gy Likdoorns hebt, zoo gebruikt Allcock'a Likdoornpleisters. Daar het nieuw reglement iedere wielrijder verplicht, zich te voorzien van eene REM (frein), roep ik uwe aandacht op een soort van frein, ten mijnent verkrijgbaar aan slechts 4,50 fr. Dezelfde is onzichtbaar, kan op ieder systeem van machien geplaatst worden en voldoet aan alle vereischten der Wet. L. Van Havci'-Dc Wilde, mécanicien, 11, KAPELLESTRAAT, 11, AALST. r> tij bakkerij. Zich te be vragen ten Bureele dezer. 112, Boulevard Anspach BRUXELLES Grand choix de meubles neufs et d'occasi- on. Vente a l'amiable. Ventes pubiiques tous les mardis, mercredis et Vondredis, a 2 heures. Expedition en Province 55», rue des Ciiarti-cnx. genezen is van hare doof heid en gedomrael iade ooreu door do Artificieel:! Oortrommels van den Institut Nicholson, heeft aan haren Institut do somme van 25,01)0 franken gege ven, opdat alle doove menschen die geouo midde len hebben, zich de Oortromniels kosteloos zouden kunnen verschaften. Zich bevragen aan den Insti tuut Longcott, Gunnersbuky, London, W. .onna.-. fftvyym Bniq bijzonder v <oorio'f., rr 1 C.iel. Voor li 7 oh te bei én'i STOTERS ran LJSFUL- 105, hue iqti*,*»artf«. GU.Ni-T. ApoUfcer-CtmniRt 1, Passage 5 o- Parijs Abremeen Depot, GH oatAO s r.'srtw u— IN tLLI APOTEKEN. VI Ugachrlf. F'irco

De Volksstem | 1900 | | pagina 3