1 4, Voorwacht van 't Nieuws BULLEB Eli DAENS. 't Landbouwkrediet. 3 CONCERTS. 3an t)an tluffcl, j&apcllefitraat, 13, te 21 abt. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. RAADSELKEJVS. Allerhande Nieuws. Daensismus. Teralphene. Moerzekc. Lede. JulruRKCt Abonnementsprijs voor gansch België, franco te huis, 2.50. Voor de vreemde landen, 5,00. 5 centiemen het nummer. Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezonden te worden. Alle briefwisselingen moetenden dijnsdag avond op onze bureelen toege- komen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor- den in de scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op aHe i tijdstippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbriefjes zijn ten laste van den be stemmeling. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden. 6® JAARGANG. NUMMER 268. Aalst, dan 24 Februari van het jaar 0. H. Ï900. I Vonnissen 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de nieuwstij I dingen 20 centiemen per regel. Aankondigingen op de 3" bladz. 10 centiemen den regel. Annoncen op de 4®bladzijde worden berekend volgens plaatsruimte. Voor de ad verten tien buiten de provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden tot het Office de Publicity Rue de la MadeleineBrussel Do geaboniieerdon hebben het recht een maal per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen volgens zal verschijnen. Ruchtbaarmakingcn in te zenden vóór 's M aam laags. 't Is wonder hoeveel trekken van gelijkheid en gemeen schap er bestaan tusschen die twee helden. Bulier, de gewezen oppergeneraal van het engelsch leger, heeft ééns de Boeren doen achteruitgaan van Spioenkop, maar is er 'j anderendaags met groote verliezen en veel schande uit weggedreven. Buiten Spioenkop werd hij ge durig verslagen. Priester Daens heeft ééns de Boers van 't land van Aelst overwonnen, maar 't was ook van Spioenkop, hij heeft in de kamers en in 't land al zijn gezag en veel volk verloren, en sedert onderging hij de eene schandige nederlaag na de andere. Bulier is, door het gouvernement van hare majesteit de de koningin van Engeland, het bevel afgenomen van 't le ger, omdat men zag dat hij zijn volk naar de dood leidde. Priester Daens, heeft meermaals verbod gekregen zich nog als hoofdman voor te dragen, omdat, zegt de bisschop in zijne brieven, hij het volk misleidt, naar den afgrond leidt, den klassenhaat predikt, en om zijné boosheid is hem zelf het dragen van het priesterkleed ontzegd, dus nen afge- straften generaal. Bulier, de gewezen oppergeneraal, vocht met vreemd volk, soldaten die men uit de coloniën had doen komen, uit Canada, uit Indiën, uit Egypten. De Boers wierden woe dend en versloegen geheel den boel. De afgestrafte priester Daens vocht ook met al 't volk dat hij kon opraspen, met socialist, anarchist, geus, liberaal, mannen van 79 maar't volk was verontweerdigd in zijn herten zijn geloof, en zeiwij zullen ne keer zien en 't versloeg geheel dien donchisten, socialisten, geuzenrata- toeilj in den Tugela van 't kiesbureel. Vroeger heeft den gewezen oppergeneraal Buller nog den goeden strijd gestreden in Afrika met de Boers samen tegen de Zoulous, nu vecht hij tegen zijne oude wapenmakkers, de Boers. De afgestrafte priester Daens heeft over vele jaren ook nog met de katholieken gestreden tegen de Zoulous van de loge, die gezworen hadden den godsdienst te verdelgen nu leeft en zwiert hij in 't kamp van die geloofshaters en kent hij maar éénen vijand meer de katholieken over vier we ken schreef hij nog dat t'Aelst donchist, geus en socialist met de kiezing moesten samenspannen. Maar waarin Buller en Daens verschillen is hierin Buller riskeert toch zijn le ven, de afgestraften Daens en riskeert zich nog geenen eens integendeel, kon het lukken, .er zijn 16 duizend frs. aan vast. Maar laat hem komen De Boers van Schaar beek en Mijlbeek staan aan den Tugela de Boers van 't kanton staan ook in de wapens, ze weten er te Geesbergen, te Ninove, te Moorsel, te Lede en elders van te spreken se dert de schermutselingen van October. Laat ze dan maar komen bier den helft doen af te slaan, d'ijzere wegen voor niet te doen rijden, diegoei wet van Beie ren op de bieren hier doen in te voeren en aan iedereen zonder omzien een pensioen van twee franks daags te geven. Och, menheer Van de Peereboom, als 't u belieft en vergeet toch den redder niet van ons vaderlandAch, wat droeve naklanken nog van die lotingen Een oud metjen was zoo blij als zij 't goed lot ver nam van haren kleinzoon dat zij plotseling stierf van vreugde. Op Sint Amandsberg, te Geuit, iemand leerde een peerd in eenen tilbury loopen; 't peerd was ongewillig, maar hij sloeg het zoo geweldig op den kop met de zweep, dat het in eens dood viel. Een oud wijf en een oude koe, Steekt iedereen een handjen toe, Maar een oud man en een oud peerd Is nievers en van niemand gegeerd. In Zwitserland is er een hevig onweêr, te gen Berne, in het gebergte, losgebroken. De blik sem is op het dorp Chatelard gevallen en acht huizen in brand gestoken. Een schoone eer voor Engeland te Liverpool d'assisen werden geopend, de president staat recht en doet opmer ken dat voor al de gerechtshoven van Engeland het getal misdadigers verminderd is, en hij schreef het feit toe aan den oorlog veel groote en kleine dieven, die in 't engelsch stelen, zijn weg dat de Boeren toch oppassen en hun wee- ren of dat gemeen gespuis van Engeland plun dert ginder tot 't kleinste herbergsken van den Afrik. Zulke vogels heet men zwijns in ons land. En 't Aalst, woensdag, een donchistenhuwe- lijk... Voor de wet trouwen en van 't landhuis rijden naar de kerk eens de kerk van buiten bezien en in 't Baasken afstappen, er eenige pint jes pakken en daarmeê weg... Dat noemt men trouwen op democratenmanier. <8fO Aan iedereen tusschen de sneeuwvlagen, regenvlagen, hagelvlagen en windvlagen ne gullen hertelijken vriendelijken dag. Februari doet van hem spreken, gelijk de influwenza iets waar veel lawijt rond ge maakt wordt en is doorgaans niet geheel goed, de deugd is stille van aard en na tuur van twintig deftige vrouwen en wordt er niet gespro ken, van ééne ondeugende spreekt men tien gebuurtens ver. Langs sommige kanten heeft het d'ander week geblik semd ende gedonderd. Op eenen droogen dooren gedonderd, is 't spreekwoord, een kwaad achterjaar, op andere plaat sen zeggen ze op eenen blooten boom gedonderd, een don- derseizoen te weeg. Wie zal het allemaal goed brengen de mensch is zoo fier op zijne kunst en hij en kan nog aan gee nen druppel regen kommandeeren, de Meester van tempeest en zonneschijn is hier boven en Voren op den boot Heeft keure van den roeier. Wat hooren wij dat den ouden minister Van de Peere boom geen nieuw mandaat meer gaat aanvaarden. Och, menheer Van de Peereboom, geeft het als 't u belieft aan de donchisten van AelstEr zit hier iemand naar te wachten met een verlangen gelijk eene kat die aan een vogelmuit hangt, die maar een mandaat vandoen en heeft om 't land te redden, om gelijk over acht jaar seffens de kaffé en't Art. 4. De aldus toegestane leeningen en voorschotten brengen eenen jaaHijksehen intrest op van ten hoogste 3 1/2 °/0, en zijn bij jaarlijk- sche, driemaandelijksche of zesmaandelijksche gedeelten, aflosbaar binnen een tijdbestek dat geen dertig jaren mag te boven gaan. Art. 5. De akten, waarbij deze leeningen of voorschotten werden toegestaan, zijn onderhe vig aan een vast recht van fr. 2,40 Art. 6. Alleen de werklieden, bedienden of geringe landeigenaars, wier onroerende goederen gezamenlijk niet boven eene cadastrale waarde van 10,000 frank gaan, kunnen van deze wet gebruik maken. Art. 7. De kantoren, alsmede de naamloo- ze of samenwerkende kredietsvereenigingen voor landbouw genieten de fiscale voorrechten voor zien bij de artikelen 12 en 18 der wet van 9 Au gustus 1889 op de werkmanswoningen. Art. 8. Een koninklijk besluit bepaalt tot welk bedrag, in welke vormen en onder welke voorwaarden de voorschotten, zoowel de voor schotten door de Regeering aan de vereenigingen of kantoren als die dóór de vereenigingen of kan toren aan de ontleeners, worden toegestaan. De heer Baron Leo Bethune heeft in de Ka mer een wetsvoorstel neergelegd, samen met de heeren Delvaux H., Maenhaut, van Gent, Car- tuyvels, van Hasselt, Carton de Wiart, van Brussel en P. Delvaux, van Dinant, tot de volle dige inrichting van het landbouwkrediet. Dit I nieuws zal voorzeker door de landelijke bevol king met genoegen ontvangen worden. Immers, weinig of geen voordeel konden de landbouwers trekken uit de wet op de Werkmanswoningen, die zooveel schoone vruchten voor den werkman der fabrieksteden afwerpt en de behoefte aan de stichting van een goedkoop landbouwkrediet was den algemeenen wensch van den Buiten het zal de boeren, onder meer andere voordeelen toela ten, den aankoop van grond te vergemakkelij ken, bestaande schulden te voldoen, enz., enz... Dat dit wetsontwerp voordeelig en van het groot ste nut voor den landbouw is, bewijst genoeg dat in al de groepen der rechterzijde, evenals in alle deelen des lands de vastbesloten wil onzer katholieke volksvertegenwoordigers zich doet kennen om de landbouwers een praktisch en goedkoop landbouwkrediet aan te schaffen. Zie- hier de letterlijke kopij van het wetsvoorstel, zooals het aan de Kamer voorgelegd werd Art. 1.Er wordteen bijzonder fonds van vijftig millioen frank ingesteld tot behoud en uit breiding van den kleinen landeigendom. Art. 2. Tegen een jaarlijkschen intrest van 2 1/2 stelt de Regeering de sommen, die dat fonds uitmaken, ter beschikking van naamlooze of samenwerkende kredietsvereenigingen of van landbouwkantoren welker inrichting eerst moet worden goedgekeurd overeenkomstig de bepa lingen van het navolgend artikel 8. Art 3. Deze vereenigingen of kantoren mo gen uitsluitend tot aankoop of ontlasting van landeigendommen, leeningen van geld toestaan onder verband van vaste goederen, akten tot be taling met overdracht van rechten sluiten en pandbrieven uitgeven )o(— Oplos§iug. Uitslag;. 1. DE BARBIER. 2. DE TROMMEL. Beide goed opgelost door Jan SegersLeopoldstraat, te AalstPins De Vleeschhauweraan de Statie te Nederbra- helCaroline De NulNieuwbeekstraat, te AalstAimé Ras- saert. Geerardsbergen. Nr 1 door Basile Peleman, Hoog straat te Woubrechtegem. Nr 2 door A. Borremans, Hof- stade Amelie Van den Eynde, leerlinge, Moerbeke Clement De Beer, Hof stade. Bij verloting zijn de prijzen toege wezen aan Jan Segers en Caroline De Nul. De prijzen wor den hun toegezonden. NIEUWE RAADSELS 1Eene moeder met 7 kinderen heeft 13 groote appelen en 13 kleine. Bereken hoe zij deze verdeelt om elk evenveel te geven en geen jaloerschheid of afgunst tusschen hare kinderen te verwekken. 2. Weet ge waarom de Engelschen geenen koffie meer drinken in den Transvaal 3. Wat verschil bestaat er tusschen de matige Boeren van Transvaal en de wakkere Policïe van Aalst PRIJZEN 1 .De Belgische Illustratie (ingebonden 2. de volgende werken van P. V.'Nuffel Geloof en Liefde Dirkaen Gedichten voor 't Vlaamsche'Volh. Vijftig verschillige laudeu nemen deel aan d'ex- positie van Parijs Och, dat er liever honderd kwamen, niet voor dien ijdelen gloria mondi wat meer te doen schitteren, maar om dat ongelukkig Frankrijk wat op te helpen uit zijn zedelijk ver val. Parijs, 'tis 't nieuwe Babyion, ze keereu daar terug naar de zeden en de tijden van het heiden dom. Straks slaat 't gouvernement nog eens d'hand op al de kloostergoederen en sluit het al de geeste lijke weldadigheidsgestichten en dan zal 't beter zijn, als al de miljoenen oude en gebrekkelijkc ar me menschen zullen op straat zitten die nu in de kloosters onderhoud en zorgen krijgen. Dem- blon, nen olifant uit de kamers van Brussel, zal voor moeder justicia compareeren om pro- beeren te vechten in 't parle ment. Die Demblon is die god- delooze kledden die over vijf of zes jaar in de kamers publiek in zijne rede onze Lieve Vrouw de eerlooste namen gaf. O gie leelij- ken Demblon, waar dagge dfcar zit! gie gemeene mestkerre En er zat daar no priester ne pries ter die nu weerom naar de kamers zou willen gaan, tegen bet verbod van zijnen bisschop, en wat heeft die priester >p dien gemeenen klap tegen Onze Lie ve Vrouw uitgebracht, geantwoord Niets niets niets Kiezers, oordeeltAi, ai, ai die influ wenza kan aardige toeren te Keiniiicl, in West- vlaanderen, de stoelzetter van de kerk sterft van d'influwenza, de klokluider en kon niet luiden om reden van influwenza, de grafmaker lag met 't zelf de en menheer de pastoor lag er ook van te bed de stoelzetter en kon niet begraven worden. t' Antwerpen, eene aanvaring tusschen eenen stoomboot en twee binnenschuiten met zavel gela den. De twee schuiten zonken en de schippers moesten het met L ipr n halen. Hongersnood Maakt sm alle pensen, H"ni soit Qui mal y pense. De mortuis nisi bene 't.Land van Aalst drijft de onbeschoftheid ten uiter ste en durft de nagedachtenis schonden van eenen eerbiedwaardigon pries, r, E. H. Vermoesen, overleden te Gyso- gem. Dat die Eer weerde man ecu oogen- blik de dwaling van Douche gedoeld heeft is waar, maar dat Hij in die ge dachten gebleven is tot het einde toe, is grove laster, waartegen menige pries ter protest aanteekent. Dat Douche ons eens wet© te zeggen wanneer hij de laaf&te snaai bij Vermocscu is geweest en hoe hij er is ontvangen geweest. Wij zullen dan eens de punten op d' i zetten. Vermakelijke avond feesten gegeven door den Tooneelkring Tot spijt van wie 't benijdt», met de medewerking der Fanfaren De Brabantsche Leeuw op Zondag 25 en Dijnsdag 27 Februari 1900, in het lokaal der maatschappij, bij Benoit Gulderaont. Programma Vaillant Compagnon, rnarche door de Fanfaren. Los Pérles, polka voor bugel. De onverwachte belegering', blijspel in één bedrijf door Wytynck. De Vagebond, ernstige alleenspraak. 15 minuten tusschenpoos. In 't Misverstand, herberg, blijspel met zang in één bedrijf door Petrus Van Nuffel. De Geleerde en de Boer, luimige tweespraak door Wytynck. Bureel om 4 1/2 uren. Gordijn om 5 uren. Pi ijzen der plaatsen 1° plaats 1 fr. 2e plaats 0,50 fr. Luisterrijk Tooneelkundig Avondfeest gegeven door de Zangmaatschappij De Schci- degalm, op Zondag 25 en Maandag 26 Februari 1900, in haar ge- woou lokaal, bij M. Frangois Claesseus. Programma Openingstuk door de Zangm latschap- pij Ontwaakt. Romance Verre van Vlaanderen. Het Uithangbord van BaasPinte, blijspel met zang ia 2 bedrijven door Sylvester. 15 minuten tusschenpoos. Romance To m ik de. eerste maal u zag. Luimige Duo Lapper en Tap per. In 't Misverstand, herberg, blij spel met zang in één bedrijl door Petrus Van Nuffel. Prijzen der plaatsen Voorbehoude- nc 1,50 fr.; Eerste 1 fr.; Tweede 50 Bureel open om 4 ure. Begin des Zondags om 5 e i des Maandags om 5 1/2 uren. cert in de zaal der Bewaar school, op Zondag 25 Fe bruari 1900. Programma Vierhandig openiugstuk voor klavier. De oudste Zoon, oen dronkaard, dra ma in één bedrijf. Kluchtlied: De Prijsvlucht uit Parijs. 10 minuten tusschenpoos. Boertige t veezang (met spraak) Ko- bus en Wannes. Lastige Gebureu, kluchtspel met zang in één bedrijf. Boertig slotDe betooverde Borstel. Deuren open om 3 1/2 uren om to be ginnen om 4 uren stipt.

De Volksstem | 1900 | | pagina 1