m. VALLING, BRONCIIIET Lede en den Oorlog. Rampen, Misdaden en Malheuren uit alle Werelddeelen. Goeden Dag LUIBKECHTS Khumatick. filter goedkOOp ea rap öpbrakel.- U ,sQch.ri-ift ons: Zondag ONZE JONGENS VAN 1798 Dat weer dat weer Chalen, wan neer gaat dat eindigen met dien regen Verloren gedaan, zegt Chalen, zoolang als men de regenklok van Leè nie en kan doen zwijgen 't zal nog al rege nen, 'k heb ze van de mcrgend nog ge hoord, en... ge meuget zeker zijn Le deen Hofstade fel, kloekmoedig en ka tholiek volk, in de lijfwacht van keizer Karei waren er altijd 3 man van Leê en 2 van Hofstade. Over honderd jaar, 't was in 't jaar 1797 onder defransche revolutie, als de kerk van Lede als hoofdplaats van 't kanton, wierd ver anderd in gevangenis, hare vijf schoone klokken werden naar Aalst gevoerd en op de groote merkt in stukken gesle gen de meubels der kerk werden pu bliek opgeroepen, en wierden verkocht voor de som van 276 guldens door 18 bijzondere ingezetenen van Lede, met het inzicht van ze voor de kerk ie be waren. Wij laten hier tot eeuwige ge dachtenis hunne namen volgen J. B. Braeckman, J. B. Saey, P. J. De Bac ker, F. Van Hauwermeiren, L. Van Hauwermeirenf F. J Eeraan, P. F. Verbruggheu, B. J. Verbrugghen, A. De Lannoy, P. J. Van Landuit, A. Vliebergh, F. Mistier, F. De KerpeJ, P. J. Blondeel, P. J. Vermeiren, J. Pieters, J. Van der Meulen. F. Van In- nismed. 't Zal in 't kort stillekens aan volle maan worden in den oorlog van den Afrik, wij zijn aan 't eerste kwartier, den invai in den Oranje Vrij staat, veldmaarschalk Roberts wil langs daar den weg vinden met zijn 40 dui zend soldaten, generaal French zit te Kimberley, de engelschen hebben meer moed't is nu te weten met welke schalke plannen dat de Boers in hunne zakken ritten, want die Boers te La- dysmith eten ze sedert weken veel peer- devlecsch, en blijft het duren, er zal nog te kort komen, 't is droef. Komt u soms op straat of wegen Iemand tegen, Onverschillig wie het zij, Jongen, wees er haastig bij Zeg dan, met een gullen lach, Altijd vriendlijk Goeden dag Is hij hoog in stand verheven, Hoor eens heven Wees beleefd dan als gij groet, Spaar dan nimmer klak of hoed Zie hem aan, maar met ontzag, En zeg needrig Goeden dag Is hij arm, maar rijk in jaren, Grijs van haren, En zijn rug van werken krom, Och draai dan uw hoofd niet om, Zoo 'k één ding u raden mag Zeg eerbiedig Goeden dag Spiegels. Kapitein, ik kom u melden dat ik van verlof teruggeko men ben... Luibrechts. Zoo, kiekenkop, dat is twaalf uren te laatdaarvoor krijgt ge acht dagen arrest. En ik heb u eene lekkere hesp medegebracht, die ik in de keu ken aan uwe vrouw gegeven heb. Nu, voor dezen keer zal ik u niet straffen, zei kapitein Luibrechts, maar zulke dingen mogen niet meer gebeuren, wel te verstaan, het te laat komen Aan de tanden van een peerd kunt ge zien hoe oud het is, maar aan de tanden eener vrouw nikske I Het spoorwegbestuur zal dit jaar voor 8o milj. fr. materieel bestellen. M. Karei Felu, de schilderzonder ar men, is maandag te Antwerpen gestor ven, in den ouderdom van 70 jaar. De geneesheer. Mijn beste heer, 'k heb u slechts eenen raad te geven leg op het gedeelte waar ge pijn hebt een pak Thermogene. Dit is duizend maal beter dan ai de drogerijen en al de pleisters. Aarzel niet. (els aan het van alle landen, zelfs de meest gewone, voor priesterlijke roe pingen van arme kinderen. Kostbare godsdienstige A gedenkenissen in ver- wisseling gegeven* Vraagt una WERK VAR BETHLEHEM Montien-Moresnet (Luik), of aan Juffer Blancquaert te Cortenbergh (Brabant) ngen ol WOUBRECHTEGEM. Zekere Jan Van Bocx- stael, 36 jaar oud, keerde vrijdag avond huis waarts. Aan de pastorij gekomen, werd hij door een kerel aangerand, die hem verscheidene klup pelslagen op het hoofd toebracht. Het slachtoffer viel badend in zijn bloed ten gronde. Van Bocxstael werd door een geneesheer verzorgd, die bevond dat het kaaksbeen gebroken was. Diefstal was de drijf veer der aanranding. De toestand van het slacht offer is zeer erg. De dader is nog niet terugge vonden. WIEZE. Op een nacht der verleden week ontmoette een jachtwachter alhier zeven wildstroo- pers. Een dezer laats ten loste een geweerschot op den wachter. Gelukkig dat hij zich achter een boom verborgen had. Niettemin werd hij door eenige loodkorrels in de beenen getroffen. Hij was slechts licht gekwetst en kon de aanranders op de vlucht drijven. FRANKRIJK. De boetstraffelijke rechtbank van Pontoise heeft zich verleden week bezig gehou den met de zaak der dievenbende, de aristo's geheeten, en waarin zekere Vanderbergh, die te Ste-Kathelijne-Waver een buitengoedje had, be trokken is. De kapitein der bende, met name Fulud, is nu uit het gevang van Pontoise ontsnapt in zeer geheimzinnige omstandigheden. Men heeft de deur zijner cel, al de deuren der binnengangen van het gevang en zelfs de straatpoort open gevon den. De vrouw van den vluchteling is aangehou den. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIER der gunstig gekende Urouwerij titrntcé, AAL,ST. WAERSCHOOT. De 150 -wevers der fabriek Sociétê anonyme de Waerschoothebben maandag den arbeid gestaakt, omdat een hunner werkgezel len, die tegen eene hera opgelegde boete van 25 centiemen protesteerde, weggezonden was. BOTTELARE. Maandag heeft men alhier uit eene gracht, het lijk getrokken van Augustien Mathijs, 73 jaar oud, wonende op de wijk Keiberg, te Munte. SYNGHEM. Zondag heeft men bij Gustaaf d'Hoolaeghe, wijk Strepe, 540 fr. gestolen. ANTWERPEN. Onlans werd M. Lutens, voorzitter der schermafdeeling van den Kunst kring, tijdens eene schermoefening door het wapen van zijn tegenstrever in den mond getroffen, dwars door het schermmasker. De fleuret doorboorde het gehemelte. Ondanks de beste zorgen is M. Lutens aan de wonde overleden. VORST. Terwijl het proces der spoorwegramp van Vorst voor de rechtbank was had 18 dezer, dag op dag, een jaar na die vreeselijke gebeur tenis, bijna op dezelfde plaats een ongeluk kunnen gebeuren, met even vreeselijke gevolgen. De expresstrein van Calais-Brussel is door het ver keerd plaatsen van eene wisseln. op eene locomotief gebotst. De reizigers hebben een schok gevoeld, doch kwamen cr met den schrik van af maar de rijtuigen waren zoo beschadigd, dat de reizigers per tram naar Brussel moesten worden gebracht. Het verkeer was gedurende verscheidene uren onderbroken. 0 o 4- voor uw drukwerk ten bureele van ditLLJ Schoone Doodbeeldekens. NEDERLAND. Een veehandelaar te Bocholt ging eene weddenschap aan om van Bocholt Daar Rhede, afstand 3 kwartier, in 7 minuten te rijden. Bij won de weddenschap, maar overreed daarbij eene vrouw, die gevaarlijk gewond in het zieken huis moest worden opgenomen, en viel zelf, te Bocholt aangekomen, van zijn karreke en bleef op de plaats dood. BRUGGE. Maandag morgend gingen de peerden, aan een voertuig gespannen, op den loop langs den Ghistelschensteenweg, te Jabbeke. Aan de herberg Halfwegenhuis gekomen, botste de wa gen tegen den bierwagen van M. Declercq, van Varssenaere die voor de herberg stond. M. Declercq, die zelf zijnen wagen geleidde en in de herberg zat, kwam spoedig toegeloopen en deed alle mogelijke pogingen om zijn peerd in te toornen, doch dit laatste door den schok verschrikt, ging op de vlucht en wierp zijnen meester omver, die onder de wielen viel en vermorzeld werd de borst was verpletterd. Niettegenstaande spoedige geneeskundige hulp, is de ongelukkige kort daarna in verschrikkelijke pijnen bezweken. Be schele hoofdpij» en andere galachtige ongesteldheden zijn altijd ïadikaal genezen door de slijmverdrijvende Walthérypil, mits men het gebruik ervan eenigen tijd volhoudt. Dépots te Aalst MM. Callebaut, De Valcke- ueer, De Waele, Gysselinck, en in alle apotheken. BRUSSEL. De uitspraak over de spoorwegramp van Vorst, heeft maandag plaats gebad de stoker Carlier, en de treiuoverste Levillon werden vrijge sproken. De machinist Paturiaux, voor wien groote verzachtende omstandigheden in aanmerking geno men zijn, werd voorwaardelijk veroordeeld tot 1 300 fr. boet en tot een deel der kosten, ongeveer 1 50 frank. -L:: GENT. De katholieke studenten die maandag rond 5 ure, van een uitstap naar Antwerpen terug kwamen, werden aan de statie door eene bende liberale studenten aangevallen. Deze laatsten wierpen met pakken blauwsel. Een groep werklie den, socialisten naar allen schijn, voegden zich bij de onverdraagzame geuzen en riepen met hen A bas la calotte Ilet lokaal der katholieke studen ten, op 't Klein Turkije, werd door de policie bewaakt. De liberalen trokken naar de Zuidstatie waar de studenten van Leuven moesten vertrekken. Daar wederom werd er met blauwsel geworpen. Daar de Leuvenaars aan de geuskens hunne gemeene manieren wilden afleeren, werden zij door de poli cie met den blanken sabel in de statie gedreven. In de stad duurden midderwijl de woelingen voort. Eene bende liberale studenten viel op den hoek der Gouvernementstraat katholieke studenten aan Een verwoed gevecht volgde en eenige studenten, katholieken zegt men, werden erg gekwetst. In de Mageleinstraat werd er eveneens gevochten. STEKENE. Donderdag avond is er brand ontstaan in de schuur van Erancies De Schrijver, Prinsenstraatje. Vlas, alaam en verscheidene kiekens en konijnen zijn de prooi der vlammen geworden. GYSEGHEM. Eene der jonge congoleesche meisjes, die in het gesticht alhier opgevoed wor den, Anna Massunga, leed aan de knobbelteering zij is naar Antwerpen, bij hare beschermster, Mevr. de baronnes Brown de Tiége, weergekeerd. Bij voorzorgsmaatregel heeft men ook de andere congoleesche meisjes doen vertrekken, om de lokalen te ontsmetten. i laatst 18 dezer is er hier een schrikkelijk feit gebeurtDe tachtigjarige weduwe De Wolf heeft men dood gevonden op 200 meters afstand harer woning in eene weide. De arme vrouw, gansch alleen wonende, droeg wonden aan heide armen en eene aan den hals. Men denkt dat men die vrouw tot die plaats heeft medegedragen of gesleurd en ze daar levenloos heeft laten lig gen. Er bestaat geen diefstal, doch men denkt dat de schelmen die vrouw wel kenden, daar er over vijf jaren verscheidene geweerschoten gelost wier den in de richting harer hoeve. De oorzaak der moord kan ik Ued. niet mededeelen. De vermoorde vrouw heb ik gezien in 't bijwezen der gendarmen der gemeente Nederbrakel, die gisteren maandag het parket van Audenaarde verwachtten. BrieTTan I»I. Galand, landmeter te Lyon. Zendt mij nog 3 doozen Walthérypastillen tegen den hoest en de maagpijnen. Ik en mijne vrouw bevinden er ons zeer wel meê. Telkeraale wij er moesten van nemen, was eene enkele doos genoeg om ons te genezen. Zend mij ook eene doos slijm verdrijvende Walthérypillen. Dépots te Aalst MM. Callebaut, De Valcke- neer, De Waele, Ghysselinck en in alle apotheken NEVELE. Toen Augustien De Cloedt, land bouwer, 70 jaar oud, wonende wijk Kerrebroek, zich maandag avond naar zijne stalling begaf, is hij tengevolge der duisternis, in den mestput ge vallen en verdronken. ST.-ANNEKE. In de huizengroep tegenover de kerk woont Fel. Sys, met zijne vrouw en twee kinderen. Die man wint den kost met de jacht op het waterwild. Eiken Dinsdag vaart hij met zijnen bot ter de Schelde af tot aan den Doel, waar hij dan zijn vaartuig op eene plaat zet, en daar zijne vrouw in het vaartuig achter laat om voor den pot te zorgen, terwijl hij met de kinderen bij laag water op jacht gaat. De vangst is voor de antwerpsche criée bestemd. Dinsdag had het jongste broerken van de vrouw hem eveneens vergezeld. En het werd donderdag, vrijdag, zaterdag, en nog was de botter met de jagersfamilie niet terug. Zondag nog niet. En daar er gedurende die da gen en nachten, vooral woensdag nacht, zware sneeuwstormen gewoed hadden, was de familie en heel Sint-Anneke vol onrust. Eindelijk besloten de broer van de vrouw en vader Sys, zich naar den Doel te begeven, waar zij gewoon waren op jacht te gaan. En toen zij daar kwamen, vernamen zij het be richt dat de jager met zijnen botter tijdens den storm op eene hooge zandplaat was geslagen, waar bij de volgende tij geen water genoeg kwam om het schip vlot te brengen. En al die nachten hadden die arme lieden daar doorgebracht in kou en angst, tot eindelijk de oeverbewoners het verlaten vaartuig opmerkten en het ter hulp kwamen Hunne terugkomst op Ste-Anneke werd gevierd, alsof zij van de Noordpool kwamen. DENDERMONDE. De policie hield onlangs een vagebond aan die verklaarde Jules Cattoir te heeten. Men ontdekte spoedig dat bij een valschen naam opgaf. Cattoir was sinds verscheidene maan den dood. De Vagebond, een franschman die in banbreuk verkeerde, was in het bezit van een livret op den naam van Jules Cattoir, gepension- neerde van het Oost-Indisch leger. De kerel had zich onder den naam van Cattoir willen doen ver oordeel en om later dan als Cattoir bekend te staan en pensioen te trekken. VERHAAL UIT DEN BOERENKRIJG, 54 doop den Eerwaarden Heer l'attyn, priester. 't Kon ook een list zijn. Hij toonde mij de grachten waar eene dikke ijsschors op ge- vrozen lag. Als 't al moet tegengaan, voegde hij er droevig bij nog een paar zulke nachten en de Franschen trekken er met peerd en wagen over Wij maakten den toer der vestingwallen. Welk een armoed je te Diest zag het er prinselijk uit benevens hier. l)e kapi tein wees mij op de wormstekige stadspoorten die met eenen duw om inwerpen waren, op de oude muren waar sedert ja ren de tijd aan knaagde. Papieren schutsels, zei Heyvaert droevig gestemd zon der de les te Diest hadde ik er misschien in mijne nuchter heid van jongen rekruut nog eenig betrouwen kunnen in stel len maar nu Hij nam mij bij den arm. Weet ge wat, voegde hij er eensklaps bij, al wat men nog van ons kan eischen is dat wij eervol vallen In mijn klein verstand heb ik later die groote opeenhooping van troepen als eene fout aanzien, 'k Zegge niet, hadde gene raal Constant de Roux-Miroir over een leger van wel afge richte soldaten en behoorlijke vestingsplaatsen beschikt. Nu echter was de kennis van de streek ons eenigste voordeel op den vijand. Elk hadde moeten blijven in zijn eigen dorpke, in kleine groepjes de vliegende kolonnen bestokend in de holle wegen eu paadjes om even gauw, na hun vijf, zes mannen ge dood te hebben, iu de bosschen terug te verdwijnen. Duizend dergelijke aderlatingen konden den vijand zeer verzwakken op de wijze der vliegen die het éen peerd eindelijk moede ma ken. Ik zette eens die gedachten uiteen aan Frans Heyvaerthij antwoordde eerst niet, doch later zei hij mij Ach, jongen, moest een mensch altijd alles van voren af weten, niemand zou ooit iets misdoen 1 n 's Andei bndaags, den 5d'n December dus, al heel vroeg, stond ik ergens in eene bakkerij van stad en teekende op bevel van deu kapitein de aangeslagene brooden aan, toen een hevige schok de koperen kasserollen en aarden schotels langs de mu ren rammelen doet. Terzelvertijd schiet er als een roode streep voorbij het raam. Ik vlieg naar buiten op den koer. In de verte ratelden geweerschoten. Op deu dorpel van den win kel bots ik tegen kapitein Heyvaert die in allerhaast naar bin nen ijlt en roept Gauw, verwittigde jongens dat ze medekomen, deFran- schen zijn in stad. Wat de kapitein gevreesd had gebeurde. Generaal Gancy, Jardon, Lautour, Lacroix waren met hunne troepen in den avond aangekomen uit verscheidene richtingen. Een goed deel van den nacht hielden zij zich schuil in de dorpen uit deu om trek om met het eerste morgenkrieken in stilte vooruit te rukken stadswaarts. Het schemerde toen zij reeds vóór de poorten stonden. Een peloton soldaten beproefde de draag kracht van het ijs, 't lag zoo vast als een steenen vloér. Toen is een eerste regiment linievolk de grachten over gegaan aan de Kempische poort, zonder zelfs de gelederen te breken en is in de vesting gevallen als een donderslag in een helderblau- wen hemel. Nu liepen we met ons vieren de straat op, de twee bakkers- gasten in hunne hemdsmouwen en blootshoofds, 't Was nog niet volop dag, de witte gevels klaarden langzaam op uit de duisternis. Hier en daar sloeg een bovenraam open en toe op een grooten schreeuw, zeker van menschen zooals wij verrast door dien plotelingschen aanval. Uit vele deuren kwamen jongens te voorschijn, met 't geweer ouder den arm. Intus- schen begonnen de kanonnen hunne helsche muziek aan 't ge ratel der geweerschoten te mengen, 't Werd verschrikkelijk I De klokken luidden brand. Er moest inderdaad ergens een strooien dak vuur gevat hebben, want er streek onophoudend een roode gloed langs de daken op en af, waarvan de bloed- vervige tint wel gemaakt was om 't geratel en 't gedommel, 't gehuil en 't gejank, in een woord het reusachtig gegons eener overvalleue stad gemaakt vau duizend onbestemde jammer klanken nog ijselijker te doen uitkomen. Van Gansen reed ons voorbij meteen tiental officieren in de volle vlucht. Een hunner riep kapitein Heyvaert iets toe, zwaaiend met den degen in eene bepaalde richting. Wij zagen zijne lippen bewegen, doch 't gedruisch belette ons iets an ders op te vatten dan Naar de markt, naar de markt Zij verdwenen als bij tooverslag onder 't gewelfsel eener hoo ge poort. Terwijl wij voorbij de kerk trokken, sloeg een houwitser tegen den toren aan en deed een paar valluiken van het klok- kenraam aan splinters vliegen. Was de vijand dan ook nijdig op de steenen reuzenwachter die met zijn bronzen mond den nood der stad uitgalmde Wij verdoolden ergens tusschen eene verwikkeling van smalle straatjes, in dit gedeelte van de stad waar de vijand nog niet ingedrongen was. Nogtans 't rumoer werd al grooter, de geweerknallen naderden. Geen twijfel of in bijna alle straten werd gevochten. Het kon toen zoo wat zeven van den morgen zijn de bleeke winterzon keek: langzaam als met tegenzin de laatste nevelen weg. Op eens staakte het grof geschut zijn gebrul aan de Maas- trichtsche poort. Kapitein Heyvaert zei mij onder 't dolen Ze zullen de poorten ingenomen hebben, Wilhem 't Kanon zwijgt omdatze bang zijn op hun eigen volk te vuren. Allen, ruiterij eu linietroepen, allen moeten op dit oogenblik de vesting binnen zijn. 't Was effen zoo een houwitser of drij was voldoende ge weest om die oude wormstekige vleugeldeuren, die sedert eeuwen niets anders meer tegenhielden dan konijnendieven en landloopers, in den grond te bonken. Op een pleintj e, tegen een ouwcrwetschen windmolen die boven de huizen uitstak als een toren, was een groep Herent- halsche jongens zich aan 't vormen. Zij herkenden kapitein Heyvaert en droegen hem 't bevel over de bende op. Een hun ner zou ons den weg toonen naar de markt, waar, zoo 't scheen, het gros van 't patriottenleger samentrok. Wij trokken een klein straatje door, stil en eenzaam als een kloosterpand, met voor ieder huis een hofke. Die stilte

De Volksstem | 1900 | | pagina 2