Allcock!s CHRISTOFL m iiEEi Pleisters MT* I Nonkel Krueger. De Boerkens. Open brief van gene raal Joubert Aanbevolen Werken. Wetenschappelijke Volksboekjes Vastenavond 1900. Verzekeringen. Nieuws Uit de &>tee« j KOOJJ SyStéme 1899 zich te bevragen ten Burgerlijke itand, Aalst. Rheumatiek, Jicht, Heupjicht, Verkoudheid, Hoest, Zwakke Borst, Zwakte in den Rug, Bericht aan de Wielrijders Pour Cause de liéparl. MOBILIER Aan de dooven.- Eene rijke dar> w,clk? COUVERTS ORFEVRERIE 31 MEDAILLES D OR 5 DIPL'D'HONNEUR Exiger'lenom surchaque pièqe DEPOT CENTRAL Rue S-Jean 2 trof te midden der algemeene opschudding. Verder nam 't ge raas maar immer toe. Nauwelijks waren wij eenige stappen ver of er kwam een jonge heer blootshoofds, met eenen degen in de hand, met loshangende haren en verwilderde blikken, uit een gangske ten voorschijn. Langs hier, kameraden Hij wees op een achterpoortjen in den hofmuur dat wij eerst niet bemerkt hadden. Wij volgden hem blindelings zijn degen, de kokarde op de jas, maar meer nog zijn edel voor komen, dit alles werkte gebiedend op 't gemoed. Toen slechts bemerkte ik hoe zijne lippen zwart waren van buskruit. Springend, klauterend over heggen, grachten, het kleine hekwerk en de lage muren die het eene holje van het andere scheidden, kwamen wij eindelijk aan de achtergevels eener reeks heerenhuizen. Daarachter in de straat moest het er ver schrikkelijk aan toe gaan. We zagen niets, tenzij den rook boven de daken maar 't geschreeuw, *t gekletter, 't geschiet vervulden de lucht. Weinige dingen hebben mij een zoo diepen indruk gemaakt als dat moordrumoer achter die muren in de onzekerheid onzer angstvolle afwachtig. Doch onze aan voeder liet ons niet veel tijd tot peinzen. Vooruit, jongens, volgt mij Hij stiet het hof hekken open. Vervolgeus beklommen wij eene soort van steenen gaanderij in den binnenkoer van een ouwerwetsch gebouw met een torentje. Al wat ik mij herinner, is dat wij langsheen eene reeks donkere gangen en ruime zalen op twee groote kruiskozijnen uitkwamen langs den straat kant. Nooit meer wischt de tijd dit schouwspel uit mijn geheugen weg. Hij bevonden ons in eene der voornaamste straten der stad, tegen de markt. Frans Heyvaert had aanstonds een der kruiskozijnen open gezet. Wij volgden zijn voorbeeld. Op het eene uiteind der straat, marktwaarts, waren de jongens handgemeen geraakt met de hoezaren van Gancy die, komende uit de richting der Maastrichtsche poort kost wat kost het midden der stad binnen wilden. Wij liepen maar gedurig heen en weer, van het raam achter in de kamer om te ladeü en dan weer naar het venster, om in den hoop te schie ten. 't Was eene verwarring waar ge u moeilijk een denkbeeld van vormen kunt, eene menschenmoorderij, eene slachting zonder weerga nog vermeerderd door de deelneming der burgerij, die van uit de ramen en de daken op de Franschen wierp met alles wat haar maar in de handen viel, tot stoelen, tafels, ketels toe. Onder die hagelbui van eene nieuwe soort steigerde de peerden kinnikend, brieschend, stampend op. Vele hoezaren geraakten onder de voeten, des te gemakkelij ker daar zij in de ontstuimigheid hunner peerden geen ge bruik meer konden maken van hunne wapenen. (Wordt voortgezet.) Wist ge reeds, le zers, dat de beroemde president Krueger, den duim zijner linkerhand kwijt is Zekeren dag, op jacht, ontplofte zijn geweer en splinterde zijnen duim. Krueger trok zich die bagatel niet aan, maar weldra kwam de kanker aan de wonde. Dan trok hij naar eenen heelmees ter, die verklaarde dat het noodzakelijk was den voorarm af te zet ten, of allerminst de hand van den pols af te snijden. Krueger weigerde beslist, daar hij aldus zijn geweer niet meer zou kunnen handteeren. Thuisgekomen zette hij zijn beste schaars op den riem, dan den gewonden duim op eenen steen en met eenen kap vloog het voorste lid van den duim weg. Maar de kanker was reeds verder aan 't knagen. Krueger herneemt zijn snoeimes en raspt al het kwaad vuur rond de.zweerende duimstomp weg. Hij was weg en kon schie ten zoo goed als voorheen. Een andere trek van den Transvaalschen held Eens werd hem, terwijl hij smakelijk zijn middagpijpken trok, een Engelsch hertog voorgesteld. 't Is een lid van het parlement zegde de taalmau. Een rookwalm uit Krueger's pijp was 't antwoord. Een lord. Nieuwe rookwalm. Een hertog. Herhaalde rookwolk. Een onderkoning. Wel, wedervoer Kreuger, zeg hem dat ik een koewach ter ben. Wat moet hij vau me hebben De faam welke de Transvaalsche Boerkens verworven hebben als scherpschutters is buitengewoon, onder dit opzicht vertelt de Vossische Zeitung eene ware comble. Ongeveer vier jaar geleden waren vijf heeren uit Transvaal in de wapenfabriek van Ludwig Loewe gekomen, om de wapenen na te zien en ze op eene Berlijnsche schietbaan te beproeven. De geweren werden in hunne tegenwoordigheid aan de proef onderworpen. Een hooggeplaatst ambtenaar der fabriek liet de beste schut ters op een afstand van 500 meters op de figuurschijf schie ten, zij raakten bijna allen het midden. Dit scheen echter op de Boeren weinig indruk te maken, want ze haalden onver schillig de schouders op. Zonder een woord te zeggen nam de oudste Boer, een man van rond de 70 jaar, een van de ge wee- ren en schoot de pop eerst het rechter en toen het linker oog uit. Een andere kogel raakte de pop onder den derden uni- formknop, bijna even sterk mikten en schoten de andere Boe ren. Een hunner vertoonde zelfs een buitengewoon kunst stukje. Hij schoot rondom het hoofd der pop met snelvuur een krans van kogelgaten. De zes kogels staken in het hout van de schijf op zoo gelijke afstanden, alsof ze met een centi- metermaatje afgemeten waren. Toen men hen over die kunst- toer een complementje maakte, zegden de Boeren, dat die toer bijna elke Boer van Transvaal uitvoeren kon. Burghers, door het orgaan De Volk stem. Zeer beminde en hooggeachte Vrien dinnen, Weduwen, Moeders en Zusters der Burghers, die gedood of gekwetst werden, in de verschillende slagen van Dundée, Elandslaagte, Ladysraith, Bel mont, Mafeking, Stormberg, Rooilaag- te, Modderrivier, Colenso, en in al de andere krijgsontmoetingeu die wij met den vijand gehad hebben, ik kom u bid den de uitdrukking mijner innige toe genegenheid en de deelneming in den rouw te aanvaarden, waarin het bitter verlies uwer naastbestaanden u onmee- doogend gedompeld heeft. Mijne Liefsten, troost u bij het ge dacht en de overtuiging dat zij gestre den hebben voor een heilig recht dat God hen toevertrouwd had. Hun strijd was edel, hun doel heilig zij zijn gevallen bij de verdediging on zer onafhankelijkheid en heiligste volks belangen, de onafhankelijkheid van het Afrikaansche volk en van diegene die na ons komen zullen. Zij hebben hunne plicht gedaan en hunne hoop is verwezentlijkt. Hunne assche ruste in vrede en hun ne werken zullen hen overleven. De dood der rechtvaardigen is kost baar in de oogen des Heeren. Het moge den God onzer vaderen be hagen de zoete balsem van troost in onze harten te zenden, en zijne berm- hertigheid geve ons de macht het ge wicht der kruisen met onderwerping te dragen, die Hij ons heeft willen over zenden. Moge Zijne vaderlijke hand ons steu nen en tot zich trekken, moge zijn god delijk gelaat ons verlichten en ons ein delijk den lang betrachten vrede schen ken. Dusdanig is het gebed en de innige wensch van den oprechtsten en den bes ten uwer vrienden. P. J. Joubert, Generaal. Volksrust, 13 Dec. 1399. Een solo-slim is i*eesi>ai Zaterdag laatst gespeeld ter herberg van d'heer Ch. Rebs, Groote Markt, door voornoem den baas en zoon, de schrijver dezer en Edouard Thiévy. Deze laatste had 12 kaarten van dezelfde soort (waar van de 4 hoogste) gevolgt met een haas natuurlijk was hij gewonnen zonder spelen. Aimé Rassaert. aan 15 centiemen. Do 2 eerste deeltjes van deze reeks nuttige werkjes zijn verschenen. Zij handelen over Hoe men bij ongelukken hulp moet bieden door Dr von Esmarch. (In 2 deeltjes met 36 fig. in den tekst.) Het le deeltje handelt over den bouw en het leven van het menschelijk li chaam over het aanleggen der verban den de wonden de bloedingen de vergiftigde wonden de beenbreuken de ontwrichtingde verstuikingde ingewandsbreuken; de verstikking, ver hanging en verslikkirig. In het tweede deeltje bespreekt men de brandwonden de ongevallen door bliksem en electriciteithet onbrand baar maken der voorwerpen het red den van drenkelingen hulp bij bevrie zen bewusteloosheid, zonnesteek, ver giftiging. Een laatste hoofdstuk spreekt over de verpleging der zieken en het uitvoe ren der voorschriften van den genees heer. Dit nuttig boekje zou in elk huis moeten aanwezig zijn. De Duitsche uitgave van ditzelfde werkje kost 1,25 fr. Deze volksboekjes verschijnen in 14- daagsche boekjes van 32 bladz. en wor den afzonderlijk verkocht bij al de boek en gazetverkoopers. Bureelen Mertensstraat, 76, Gent. Verschenen bij den uitgever Van Os- De Wolf, te Antwerpen, en verkrijg baar bij de meeste boekhandelaren, aan den prijs van 1 fr. De Evenredige Vertegenwoor diging in hare toepassing op de kiezin gen voor de wetgevende Kamers, door M. Roevens, rusten 1 onderwijzer te Oorderen. Door de uitgaaf van dit boek heeft de schrijver eenen grooten dienst bewezen. Doer het weik slechts eenmaal aan dachtig te overlezen, zal alwie alleenlijk het lager onderwijs genoten heeft, in staat zijn bij elke kiezing de verdeeling der zetels tusschen de verschillende lijs ten vast te stellen, en voor elke lijst de kandidaten kunnen aanwijzen die als gekozen moeten uitgeroepen wor den. De wet laat vier wijzen van stemming toe. Élke vau die vier maniereu is zeer duidelijk voor oogen gestold, alsook welke weerde die stemming bezit en welk uitwerksel er in de kiezing door verkregen wordt. Wij vestigen op het boek de aan dacht van alwie kan geroepen worden, aan de werkzaamheden der kiesburee- len deel te nemen. ftriPVPllhiKi - Wij ontvangen van Eenen vriend, priester,^ van Zij ne Hoogweerdigheid niet afgekeurd is en een eeerlijke plaats bekleedt in 't Bisdom, de eerste kapittels van de Levensbeschrijving van den held van Chipka. Wij zouden er menig puntjes in vinden om te be antwoorden aan de artikels vol galle en rioolzap over Eerw. Heer Pon net. 't Is pap meê brokken Dendermonde, 't Keur, bij de Paters, de reis naar Roomen, Mespelaere, Cruyshautem 't Zijn droeve stukken Het zal best zijn van te wachten tot dat, volgens bevel van Monseigneur, Hij zijn kleed af- legge vooraleer wij zulk mengelwerk meedeelen. Het is wat langdradig en doorweven van grondige bemerkingen droef leven Die man loopt sinds lang scheef in zijne schoenen en geen wonder dat elk naar die voeten kijkt. Gedurende de Vastenavonddageu zullen er in de volgende herbergeu geeue gemaskerde personen toegelaten worden 1. Bij M. Fraus Iioebeok, In St.-Cecilia aan de Hoofdkerk. 2. Bij M. Domien De Roeck, Zwarten Hoek. 3. Bij M. Leo De Nul, Nieuw beekstraat. De Maatschappij der Provinces reünies, naamloos ven et «ot.se hap tegen brand, ongelukken, hagel, vraagt goede algemeene agenten, werkzaam en ernstig. Jaarwedde en groote commissie. Vragen te sturen aan het Algemeen Bestuur der Maat schappij, 59, Zennelaan, Brussel. -mT. i i een Tandem zoo goed als nieuw Zondagrust. Zondag aanstaande zal de apotheek open zijn van M. Meganck, in de Leo polds l raat. Bericht. Ter oorzake van afbraak, zullen de oude woonst en alom vermaarde Apotheek van M. August Ren neboog, den 12 Maart aanstaande, tijdelijk overgebracht worden in het huis vroe ger bewoond door M. Michiels-Van Londerseole,( 10, rechtover de duiven-en kiekemnarkt, te Aalst. bureole dezer. nark. 't Verat vau den Turucltih Steun geeft ee»oeet. Voor eene 9 tsinmpvjolle zaaien ren deftig publiek Steun geeft moed n aandag 11. in de Werkmanskring, een puik feest. Al fte deftige katholieke farniliën der w W stad waren daar aanwezig eu in harte- lijke broederlijkheid vereenigd. Prachtiger nog dan verleden jaar is het feest afgeloopcn. Al de nummers van het programma, waaronder zeer moeilijke en belangwekkende oefeningen voorkwamen, bewezen klaar en grondig de kennis en de volharding waarmede onze moedige Jongolingschaar voortwaarts gaat. Hunne bijval was dan ook volkomen en bij elke hunner oefenin gen gaven de aanwezigen hunne voldoennig lucht in daverende bra vos en herhaald handgeklap. Het muziek, bestuurd door M. Karei De Mette, viel ook zeer in den smaak der toehoorders, en bracht voorzeker niet weinig bij tot het veraange namen van den luisterrijken avondstond. Eere aan den Turnclub Steun geeft moed l Hulde aan den bestierder M. A. Verwayen, de Voorzitter M. Karei De Wolf en allen die zich geen moeite ontzien om die katholieke Maatschappij in het perk der kunst te doen vooruitgaau. Zulke feesten zijn als eenen balsem waaraan het publiek na eene week werkens, zich gaat verkwikken. Men vindt er de gezellige eendracht, het genoeglijk verzet daar paait zich het schoone met het goede, het nuttige met het vermakelijke. Mochte Steun geeft moed ons dikwerf zulke schitterende feesten geven, dat is den wensch van alle katholieke Aalstenaars, en van MIJ. t Overlijden. Maandag 11. is alhier in den Heer ontslapen Dame Maria Fran- cisca TISTAERT, weduwe van d' heerJ.-B. Van Vaerenbergh, lid der Congregatie van O.-L. Vrouw, geboren te Assche den 1 Februari 1819. De plechtige Lijkdienst eu Begrafenis heeft plaats gehad verl. donderdag. Wij bevelen hare ziel in de godvruchtige gebeden onzer Lezers en Lezeressen. n |\/j ET Belgische Nationale Bedevaart liW IVI CL. "naar Rome, met de goedkeuring van Z. Em. den kard. Aartsb. van Mechelen en HH. de bisschoppen van België, onder 't voorzit terschap van Mgr. de T' Serclaes, prelaat van het huis Zijner Heiligheid. Vertrek den 23 April. Iu het gaan, doortocht in Zwitserland, bezoek aan Milanon en Florencie. Inliet weêrkeeren, bezoek aan Genua, Turino en de Tentoonstelling van Parijs. 2® klas 185 fr. 3® klas 140 fr. kosten van logement en voeding inbe grepen. Vraag den uitgebreiden prospectus aan M. H. de Condé, secretaris van het Nationaal Comi- teit, rue de la Madelaine, 48, te Doornijk. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIER der gunstig gekeude UeotttceeiJ Frann Itruteé, AALST. Geboorten Mannelijk 14; Vrouwelijk 15 29. Huwelijken. L. De Haeck, tw. met P. Bonkowsky, z.b.J. Amant, gladsl. metM. De Wolf, tw. G. Van den Bremt, tw. met N. De Mol, tw. A. Claes- sens, wever, n et M. De Moor, z.b. P. De Bock, tw. metM. Van der Biest, tw. P. Spaens, tw. met M. Van Heirseele, 'kif ermJ. Van den Broeck, tw. met J. Opdebeeck, tw. L. Troch, wever, met L. Vereecken, tw. Overlij'dens. J. De Meersman, vr. Diorickx, z.b. 28 j. Bolle- weg. V. De Clercq, gepens. ontv. 85 j. Dirk Martensstr. M. Timmormau, vr. De Block, z.b. 77 j. Kleistr. M. De Pieter, wr Van Nieuweu- hovc, z.b. 73 j. Lc-opoldstr. 7 kinderen onder de 7 jaar. biedt, kosteloos aan, aan allen die aangetast zijn van eene huidziekte, haarwormen, eczemas, puistjes, huiduitslag, chronische bronehieten, bórst-, maag- en blaasziekten, rheumafiek, een onfeilbaar middel te doen kennen om zich spoedig te genezen zooals hij zelf volkomen genezen is geweest na alle mogelijke geneesmiddels vruchteloos te hebben doorstaan en beproefd. Dit aanbod, waarvan men het menschlievend dool zal inzien, is het gevolg eener belofte. Per brief of postkaart schrijven aan den heerVINCENT, place, Victor Hugo,8 te Grenoble, die kostelloos en vrachtvrij per post antwoorden en de gevraagde inlich tingen opsturen zal. Sedert 1847 ln Amerika in gebruik. Alloook'8 Pleisters zijn een geneesmiddel voor: enz., enz. ALLCOCK'S zijn de eenlg ware onfeilbare Poreuze Pleisters welke gemaakt worden. Eischt daarom steeds dringend die van Allcock. NEEMT GEEN ANDERE. Verkrijgbaar bij alle Apothekers. Als gy Likdoorns hebt, zoo gebruikt Alloook's Likdoornpleisters. Daar het nieuw reglement iedere wielrijder verplicht, zich te voorzien van eene REM (frein), roep ik uwe aandacht op een soort van frein, ten mijnent verkrijgbaar aan slechts 4,50 fr. Dezelfde is onzichtbaar, kan op ieder systeem van machien geplaatst worden en voldoet aan alle vcreischten der Wet. L. Van Blavei'-llc Wilde, mecanicien, 11, KAPELLESTRAAT, 11, AALST. Vente publique d'un grand et splendide Objets d'art, bronzes, porcelaines, argeuteries, bijoux et brillants, tableaux, gravures. Plusieurs belles chain bros a choucher de styles différents. Salle a manger en noyer ciró. Une idem en cbêue. Superbe bureau chêne au grand complet. Meubles de fumoir. 2 beaux salons avec tentures. Plusieurs beaux lustres, tapis de Smyrne et haute laine, batteriedo cuisine, piano, coffre-fort, meubles de suje-ts ainsi que beaucoup d'autres ob jets trop longs a énurnérer. Strietement au comptant avec 10 de frais. La vente aura lieu, le lundi 26 Février, a 1 h., en les locaux de lasalle de ventes Sb MichelBoule vard Anspach112 et rue des Pierres15, Bruxelles sous la direction de Mr S TIJ I'M AS, expert. Exposition publique la veille de la vente de 10 a 3 beures. M w«wwv/««. genezcu 1S van hare doof heid en gedommel in de ooren door de Artificieele Oortrommels van den Institut Nicholson, heeft aan haren Institut de somme van 25,000 frauken gege ven, opdat alle doove menschen die geene midde len hebben, zich de Oortrommels kosteloos zouden kunnen verschaffen. Zich bevragen aan den Insti tuut Longcott, Gunnersbury, London, W. 3 GR AND'S PRIX

De Volksstem | 1900 | | pagina 3