DE WERKSTAKING TE AALST. Rampen, Misdaden en Malheuren uit alle Werelddeelen. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Parloir Wouderkoe te Aalst. Rechtbanken. Aanslag tegen den prins van Wales, te Brussel LÏIBRECHTS Oproep tot de Werkstakers. lijke staart beheerschtezijnen breeden rug als eeue prachtige ringslang. De achterpooten waren onzichtbaar en onder het achterlijf gedoken de twee voorpootjes, net twee bolletjes, kwa men eventjes te voorschijn van onder de borst. Arme LuppeWist gij nu maar eens dat een ondeugende knaap achter u staatdat hij eenen grooten steen in de handen geklemd houdtdat hij u het hoofd wil verpl...! De kleine deugniet is ongemakke lijk zou hij zich bedenken Zijn ge weten verwijt hem reeds de misdaad waarmede hij zich gaat bezoedelen. Neen, het slechte instinct behaalt de zegepraal en daar giert een kolossale steenmassa door de lucht, die terecht komt op het hoöfd van Luppe. Ai mij Welke akelige plofhoe kraken de beenderen Wat voor een snijdend, een naar, een hartbrekend doodsgejank Hoort ge dat rochelen aan den waterkant Luppe is niet meer hij geeft den geest en de baren van den Ouden Den der voeren zijn ontzield lichaam me de. Het avondkoeltje waait immer voort; alles schijnt hier nog aange naam, geurig en frisch maar op den oever der beek getuigen een bloedplas, een hoop haar van een gepleegd schelmstuk. Waar is de plichtige? Waar is de da der De moordenaar Hij is met wankelende schreden, met bloedend hart, met verwijtend geweten, met diepen rouw, met spijt en met het brein vol akelige inbeel dingen huiswaarts gewankeld. Van dan af echter, heeft hij immer besloten zich als verdediger der dieren te stel- lenhij is een warm dierenbeschermer i geworden en trcht nu de schooljeugd j dit ook in te planten. Z. H. de bisschop heeft den eerw. h. Van Geit, pastoor te Lede, bij Ou- denaerde, pastoor benoemd te St-De- nys-Westrem. Zij onderpastoor benoemd Op St- Martinus tc Aalst, de eerw. h. Van den Abbeele, professor in St-Marti- nusgestichtte Oultre, de eerw. h. Roelants, professor te Sottegem. Delboth. 't Schoon leven zal gaan beginnen. Knuf. We'n hebben u niet gezienazoo ne meer, zulle Chaleken. Op de groote merkt: Nieu we atelier van Pkotographie, 20 appareüs te ge lijk, niet noodig van te blijven staan, 'kGa naar 't hospitaal, zei Luibeken, en hij kwam op de merkt uit. Van xVsso. Geben sie 'mal snoer uber die Malbroek. Verleden keer stond er geen Parloir in 't Stemmeken. Da niël. Mijn Deken, mijn Deken! Gloirken. Vivan een radijsken met nen boterham Tot in 't kort. AU right, 't Is spijti^dat ze mij niet gelast hebben met 'tweer! Dijnsdag zou de zon geschenen hebben. Vr. uit Holland. Nog altijd niet. Wat de kwestie van den Pa- schen aangaat, daarvan zullen wij u op de hoogte houden. Het Annoncenblad van Moll schreef verleden zaterdag dat er op de Moll- sche jaarmerkt van verleden maan dag, beruchte hollandsche wonderkoe zou te zien zijn. Volgens wij gehoord heb ben heeft dit rare natuurwonder, op die twee dagen, duizende en duizende nieuwsgierigen uitgelokt. Ziehier hoe het Annoncenblad dit wonderdier za terdag beschreef. Het dier heeft twee buiken, 2 staarten, 3 knieën, 5 bee- nen, 6 voeten. Het zijn twee onder scheidene lichamen met éénen kop verbonden, het eene is volmaakt, doch heeft geen uijer noch melkspenen, het andere verkort en begint in den nek. Dit wonderschoon en zeldzaam beest is verkocht aan den dierentuin voor 5000 franken en moet maandag avond te Antwerpen binnengeleverd zijn. Het beest heeft 34 gouden medaliën behaald. Zie nu, wat wij vandaag ver der hierover vernomen hebben. Tot maandag avoDd mag er de eigenaar nog alle voordeel voor zich uit trek ken, Hij heeftdan een prachtige troon zaal, mooi opzijn Hollands opgeschikt op het dek van een schip opgericht waarin het beest verblijft dat door mooigekleede Hollandsche melkboe rinnetjes verzorgd wordt. Het won- derbeest zal zondag, langs de vaart naar den dierentuin te Antwerpen overgebracht worden en te Aalst en elders wat vertoevenom de nieuws gierigheid der toeschouwers te vol doen. De eigenaar zal zoo vrij zijn van tijd tot "tijd tusschen de talrijke nieuwsgierigen ecne kleine omhaling te doen,' om zich te rembourseeren, niemand echter zal verplicht zijn te geven, doch wij bevelen den eigenaar er ieders gunst aan. Men denkt dat het wel 10 of 11 ure in den voormiddag zal zijn eer men te Aalst aan de St-An- nabrug kan aankomen. NINOVE. In deu nacht tusschen zondag en maandag werd op de baan van Ninove-Voorde een rijtuig door baanstroopers tegengehouden. De schelmen poogden de twee personen die op het rij tuig zaten, te bestelen, doch deze laatsten hebben zich moedig verdedigd en kwamen er slechts met eenige verwondingen van af'. De policiekommissa- ris van Ninove werd oogenblikkelijk verwittigd en en kwam dadelijk met de twee personen naar de plaats der aanranding. Men vond er twee gebroken en gansch bebloede wandelstokken. De bandieten moeten erg gekwetst zijn. De policie is reeds op hun spoor en zij zullen spoedig aangehouden zijn. MOERBEKE-WAAS. Vrijdag morgend is alhier een schrikkelijk ongeluk gebeurd. De ge naamde Theophiel Van Rossem, van Exaarde, werkman in de weverij van MM. De Staercke, stond te werken boven eene draaiende as. Zijn voorschoot werd door do as gevat en draaide er rond. De ongelukkige werd wel hondermaal mede- gedraaid en met voeten en beenen tegen den muur geslingerd, zoodanig dat stukken vleesch en beenen overal rondspatten. Hij was gansch geradbraakt oer men de machicn kon stilleggen. De eerw. heer onderpastoor, die aanstonds werd verwittigd, heeft zijne biecht ge hoord en hem nog de li. Olie kunnen toedienen. Eenige oogenblikken later gaf het slachtoffer den geest. De ongelukkig» is getrouwd en vader van drie kinderen. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIBR der gunstig gekende Brouirerij ri'ffii* «rmrë, AALST. AUDEGHEM. Dinsdag, rond 2 ure, brak al hier een hevige brand uit op de hofstede van Karei Baeteu. Schuur en stalling zijn de prooi der vlam men geworden. Deuzellden dag, 's morgends ten 6 ure, brande het bij Louis Dennil. Beide branden zijn door verzekering gedekt. OOST-EEKLOO. Maandag nacht, rond 11 ure, zijn vier dieven binnengedrongen bij Jan Pauwels, Stroomstraat, waar do vrouw alleen thuis was, daar de man 's nachts werkt. Twee hielden de vrouw vast en de anderen namen vier hespen, vier schilden vleesch en eene som van 30 fr. mee. Do diep bedroefde vrouw heeft niemand herkend. Bericht. Ter oorzake van afbraak, zullen de oude woonst en alomvermaarde Apotheek van M August Renneboog, den 12 Maart aanstaande, tijdelijk overgebracht worden in het huis vroe ger bewoond door M. Michiels-Van Londerseele, 10, rechtover de duiven- en kiekenmarkt, te Aalst. NEDERLAND. Eenige reizigers van derde klas in den laatsten trein van Amsterdam Daar Rotterdam zijn hevig verschrikt, doordat een me dereiziger, tusschen Delft en Schiedam, plotseling opstond, het portel opende en uit den in vollen vaart zijnden trein sprong. Niet een der reizigers had het besef aan de noodrem te trekken. Eerst te Schiedam is het gebeurde aan deu hoofdconduc teur meedegedeeld. De man werd bij een ingesteld onderzoek niet meer teruggevonden. ANTWERPEN. Een zonderling ongeval had zaterdag plaats in de St-Gummarusstraat. Een douanier struikelde, en liet zijnen revolver vallen, juist op de baan van den tram, op het oogenblik dat een tramrijtuig kwam aangereden. De douanier, den tijd niet meer hebbende om het wapen op te rapen, moest zich uit de voeten maken om niet overreden te worden. Nu trapte het peerd met de hoef op den revolver dit deed het schot afgaan en de kogel trof eenen werkman in het been. Deze werd naar het Stuivenberggasthuis ge bracht. De wond is niet erg. persoon eenen doodelijken slag ontvangen. De gen darmerie van Bassevelde doet het onderzoek. Het parket is maandag ter plaats geweest. Doe seooiils Ik, zegde gisteren een negentig jarige, wees matig, eerbiedig de gezondheidsleer, vlucht de buitensporigheden en de onvoorzichtig heid, en bovenal heb zorg van u van tiju tot tijd te zuiveren met de antislijmaehtige Walthérypil. Zoo zijt ge zeker van oud te worden en u wel te bevin den. Dépots te Aalst MM. Callebaut, De Valcke- neer, De Waele, Ghysseiinck en in alle apotheken WAARSCHOOT. Zondag middag is er brand ontstaan in de hoevo van M. Ghysels, toebehooren- de aan de godshuizen van Gent. De schuren en stallingen, eene groote hoeveelheid strooi, land- bouwgerief en twee koeien zijn de prooi der vlam men geworden. Alles ia verzekerd. FRANKRIJK. UitCarbaix, Finisterre, wordt gemeld, dat een werkman dier plaats, Coent ge naamd, sedert laug hevige pijnen leed in den buik en de zijde. Hij lag zelfs reeds twee maanden te bed, kon niet eten en verslechtte gedurig. Over eenige dagen kreeg hij hevige braaklust en voelde hij eensklaps eene stekende pijn, terwijl het hem tevens voorkwam dat er iets losging in zijn lichaam. Bij eene tweede poging braakte de man tot groote verbazing van zijne tamilie, eene levende Hoe het dier in zijne maag is geraakt, hoe het heeft kunnen leven, groeien Men weet het niet Men denkt dat Coent verleden zomer water heeft gedronken uit eenen poel en hij het dier aldus binnen kreeg. De man is nu beter maar zal geope reerd worden. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIER der gunstig gekende Broutrcrij l'i'fiul Brutcé, AALST. BEVEREN-WAAS. Zondag avond, rond 11 ure, is er brand ontstaan aan eene strooimijt, toe- behoorende aan M. Claeys, koopman in strooi, te Nieukerke gevestigd. Geheel de mijt is de prooi der vlammen geworden. Men schat de schade op 120 fr. Niets is verzekerd. de GENT. Een Fransman verscheen voor rechtbank uit hoofde van landlooperij. De arme drommel was zoo mager als een graat en zijne kleederen waren nog enkel een hoop vodden. Ondervraagd zijnde, zegde hij dat hij naar Belgie was gekomen om werk te zoeken hij had er geene en had dan ook de middelen niet om naar Fran krijk terug te keeren. De man was niet misdadig, maar enkel diep ongelukkig. De rechters, in plaats van hem naar Hoogstraten te zenden deden eene omhaling onder elkaar en brachten het noodige geld bijeen, voor een kaartje met hetwelk hij terug naar Frankrijk zou kunnen reizen. Luibrechts was van Ottergem en hij zag te Brussel op den Boulevard du Nord eenen postbode dierond om 2 ure 's na middags de brie ven ronddroeg. Sapristi, zei LuibekenWat BRUSSEL. Een bakker die zinneloos gewor den was had zijn oven ontstoken, en wierp toen zijn brooddeeg in het vuur. Toen wilde hij er zelf in kruipen. Zijne twee gasten hadden de grootste moeite hem dit te beletten. Mijnheer, stuurt mij nog, bid ik u, per kee renden post, 10 doozen Walthérypastillen, tegen den hoest en de maagpijnen. Wij vinden ze de beste en de gemakkelijkste om de verkoude kinde ren te genezen. De Overste der Providence te Lyon Dépots te Aalst MM. Callebaut, De Valcke- ueer, De Waele, Gysselinck, en in alle apotheken. MEIRELBEKE. Zondag brak er een gewel dige brand uit bij den voerman Bert Bautens. De stalling met kar, eggen en al het alaam is de prooi der vlammen geworden. Het peerd werd gered door Emiel Vanden Bulcke. De brand wordt aan kwaad willigheid toegeschreven. De schade, door verze kering gedekt, wordt op 2000 frank geschat. ZELE-DURME. M. Louis De Cocq, broeder van de schepene, wilde maandag zijn paard, dat aan eene bierkar gespannen was, van den bof tot op zijn hofland voeren. Het paard, zeer jong, ver schrikte en ging op hol, met het ongelukkig gevolg dat De Cocq tusschen zijnen bakoven en rijtuig de borst werd ingedrukt. Eenige oogenblikken nadien stierf hij. Hij laat eene weduwe met twee minder jarige kinderen achter. WATERVLIET. Zondag avond, om 8 ure, heeft de genaamde Pieter D'Huy vetter,rentenier te •hebben ze hunne uctJll UB .J correspondentie hierlaatWatervliet, terwijl hij de deur van zijn huis opende Tnt Otterfzem is de bode reeds om nai- i 1 i ver twaalf! om naar tlen oor gaan' vaa eeQ0Q 0QbekeDclea Woensdag namiddag, ten 4 ure 52, was de prins van Wales met den expres uit Oostende tc Brussel aangekomen. Twee ordonnancieofficieren verge zelden hem. De prins en deze officiers waren in burgerkleeding. Zij wandelden op de kaai der Noordstatie tot het oogenblik dat de express naar Keulen vertrok. Ten 5 ure 15 klom de prins in den wagon die voor hem voorbehouden was. Op 't oogenblik dat de trein zich in beweging stelde, sprong een twintigjarige kerel op de trede en loste door het openstaande portel een revolverschot in de richting van den prins. De kroonprins van Engeland werd niet getroffen. Op dit oogenblik greep M. Crocius, statieoverste, die voor de berline stond, den kerel vast en rolde met hem op den grond een tweede schot weer klonk, doch de kogel vloog verloren. Een student van Leuven, M. Van Mol, sprong tezelfder tijd als M. Crocius op den dader van den aanslag toe en alle drie rolden op den grond. Men gelukte er in den kwaaddoener te ontwapenen en wanneer het personeel der statie toegeloopen kwam, werd M. Van Mol bijna aangehouden, in wien de menigte den dader dacht te zien. De ver gissing duurde gelukkig niet lang. M. Van Mol werd in de worsteling met den dader licht aan de hand gekwetst. Toen de machinist de schoten hoorde, bracht hij de alarmfluit in werking en de trein stopte. De aanhouding van den ellendeling ging niet gemak kelijk hij poogde zich los te rukken. M. Willemaers, prokureur-generaal, en M. Na gels, prokureur des konings, zijn rond 6 ure in de Noordstatie gekomen en hebben den dader, zekere Sipido, 15" jaar oud, die zegt blikslagersgast van stiel te zijn en in de Smisstraat, te St-Gillis, te wo nen, langdurig ondervraagd. Sipido schijnt van itaüaanschen oorsprong te zijn. Men heeft in het bezit van Sipido anarchistische papieren gevonden. Do toestand blijft onveranderd. De werkstakers weigeren onder de nieuwe voorgaarden aan het werk te gaan, en de patroons, van hunnen kant, blijven bij hun genomen besluit, ondanks de onderhandelingen en de loffelijke tusschenkomst van onzen heer Burgemeester. Dijnsdag hielden de werkstakers eene betooging men schatte hun getal op 200. Nochtaas bevonden er zich een groot getal gedwongen werkstakers bij, alsook eenige zonnekloppers van het grasfabriek. De houding der werkstakers is kalm en voorbeeldig. Zij staan aan den uitgang der fabriek met bussen. Pie Daens, die gevoelt dat hij bij 't werkvolk voor goed den eefopgeeten heeft, kan maar zijne woede niet verkroppen 't en gaat naar zijn goeste niet... En om zijnen haat lucht te ge ven, heeft hij gepoogd M. Baron Bethune in de oogen der Werkstakers aan te klagen. Gelukkiglijk, en pakken zijne leu gens niet meer en het volgende manifest door de Katholieken uitgegeven, was een klinkenden kaakslag op het schijnheilig wezen van den leugenaar van Chipka PETRUS DAENS schrijft in zijn Land van Aelst dat onze Volksvertegenwoordiger M. Bethune in de Kamer in dezen zin zou gesproken hebbeu over de Werkstaking Geen hulp aan H Werkvolk. De toestand van onverdiende ellende moet blij ven voortduren Welnu, dat is eene onbeschaamde leugen. Tot bewijs geven wij hier letterlijk over de redevoeringen, uitgesproken door M. Bethune, in Kamerzittingen van 29 en 30 Maart I. Redevoering van 29 Maart. m. Bethune. De achtbare heer Stouffs mij zijne spreek beurt overgelaten hebbende, waarvoor ik hem dank zeg, zoo neem ik de gelegenheid waar om den heer Anseele te ant woorden. Ik geloof dat het mij toegelaten is, na de hartstochtelijke redevoering Links. Weihoe, hartstochtelijk van het achtbaar lid, eenen kalmeren toon in de Kamer te laten booren, die, hoop ik, zal leiden tot den goeden uit slag van het geschil dat wij allen betreuren. Ik ben gelukkig te kunnen melden, dat de werkstaking, dank zij de tusschenkomst van het Gemeentebestuur van Aalst, weldra zal hebben opgehouden ik hoop dat de heer Anseele dit niet zal dwarsboomen. III. Anseele. Integendeel. IH. Bethune. In het belang der waarheid is het nuttig terloops eenige punten der redevoering van het lid te weer leggen. Deze heeft zich inzonderheid op het standpunt van de Gentsche nijverheid geplaatst, terwijl het hier uitsluitend eene plaatselijke nijverheid geldt, de twijnderij, die alleenlijk bestaat in Aalst en Ninove en niet kan vergeleken worden bij de Gentsche nijverheid der katoen- en wolspinnerij. Tengevolge der eerste douaanrechten, over een twintigtal jaren door Duitschland genomen, was de garenspinuerij, die den voorspoed van Aalst uitmaakte, in zulken ellendigen toe stand vervallen, dat men voor haren aanstaanden ondergang vreesde. Ik herinner mij dat het meerendeel dier nijverheids gestichten gedurende 8 tot 10 jaren niet de minste winst de den. Integendeel, telken j are onderging men zeer gevoelige verliezen. M. De Sadeleer. Zelfs moesten verschillende.werkhui zen hunne deuren sluiten. IM. Bethune. Inderdaad. Ten andere het zijn de stich ters der Aalstersche spinnerijen die, door onvermoeide pogin gen, deze nijverheid hebben gered, ten eerste in het bijna volledig hervormen der fabricatie van vlas in deze van het katoengaren, hervorming die noodig wasdoor de uitvinding en de ontwikkeling der naaimachienen, en, ten tweede, door het stichten dezer verschillige gestichten die met verlies werk ten, in eene en dezelfde maatschappij, hetgeen voor gevolg had de vermindering der algemeeue kosten en het opzoeken van afgelegene uitvoerlanden tot dan aan onze vreemde mede dingers onbekend. Deze pogingen, gedurende tien jaren met eene bewonde- rensweerdige vlyt voortgezet, hebben de nijverheid van Aalst en Ninove gered, en het is recht er de nijveraars over geluk te wenschen, die dit initiatief namen en de vreemden dwon gen met hen af te rekenen. Ik breng hier hulde aan mannen die tot mijne politieke partij niet behooren, want iedereen weet dat de bestuurders van dit fabriek MM. Van Langenho- ve, Cumont en Verbeke, oud liberaal senator voor Oostende, tot de liberale gezindheid behooren. Zeker hebben de nij veraars in dezen strijd voordeel getrok ken uit de geringe loouen, te gering ik verhaast mij er het bij te voegen volgens het gevoelen der Aalstersche burgerij, die de werkende klas zeer genegen is, en ik ben ge lukkig, na de Aalstersche burgerij, insgelijks mijne verkleefd heid te betuigen voor dit werkvolk dat zoo goed is en zooveel belangstelling verdient. Zooals men het over een oogenblik zegde, er bestaat t'Aalst eene ware solidariteit. Wanneer de Werklieden goed betaald worden, doen de Burgers goede zaken. Wij zijn ons werk volk gansch genegen, wij verdedigen hnune rcch; ten en belangen bij elke gelegenheid. Het is onbetwistbaar dat de nij veraars in den economischen strijd dien ze te voeren hadden, de loonen verlaagd hebben, iets wat wij ten zeerste betreuren maar men moet rekening houden van het feit dat den strijd hevig was en men groote sommen moest opofferen er was kwestie nijverheden te red den die sinds jaren in verval waren, schulden te dekken, ma terieel te vernieuwen eindelijk, men moest Engeland eene voortdurende concurrentie aandoen. Tusschen de winsten daar straks door den heer Anseele, aangehaald en die hij trok uit den Moniteur, werden een .l-U r. n i-i Kot hatolan il or worlitniiTAn ,1,-. x.-.' deel geofferd aan het betalen der werktuigen en de verniëü!- wing der gebouwen. Wat er van zij, M. Anseele zelf heeft gesproken van het weekblad De Denderbodeniet gewoon aan zooveel eerbewijs vanwege de socialisten, dat den wensch uitdrukt, dat, gezien den blocienden toestand der nijverheid, de pa troons de loonen wel mochten verhoogen. Maar ik heb haast tot de verklaringen te komen der reden die de werkstaking hebben uitgelokt, en ik zal zeer onpartij dig zijn ik kom te zeggen dat de bestuurders der fabriek in kwestie, aan wier handelsbekwaamheid ik hulde bracht, poli tieke tegenstrevers zijn, en integendeel, zooals M. Anseele

De Volksstem | 1900 | | pagina 2