Mlcock!s CHRISTOFLE üll Voor de taprlijim in Me. Sailes öe Mes St-Iictó Iu 2® BSCSa IBRUXELLESj Pleisters £LiX;;> r-ificEfiTius "k 5 dipl:dhonneur VALLING, BRONCHIET christofleB Kipkap van nieuws. Nieuws uit de Stee. BOEKWERKEN en Tooncelstukjes, Ifiliumatick. m Burgerlijke Stand, Aalst. Bericht aan de Wielrijders Succursale et gard e-meu bles Bheumatiek, Jicht, Hcupjicht, Verkoudheid. Hoest, Zwakke Borst, Zwakte in den Bug, Aan da dooven - Eene wke darae>welke COUVERTS 0RFE VRERIE 31 MÉDAILLES D OR Exigerlenom v sur chaque piece DÉPOT CENTRAL Rue S-<Jean 2 daar even zegde, een groot getal werklieden partijgenooten zijn. Ik zal dus de zaak onpartijdig kunnen behandelen. De werkstaking ontstond tusschen de werklieden en de jonge werksters der twijnderij. 88 jonge dochters en een 20tal mannen zijn in staking. Dit werk bestond in het volgende Elke molen werd opgepast door eene werkster en men maakte geen onderscheid tusschen de molens die zeer fijne nummers behelzen en deze die grof garen bewerken. Nochtans bestond er daarin een groot verschil. Inderdaad, het oppassen van ee- nen mwerkingzijnden twijndersmolen, in eene fabriek van naaigaren bestaat in het vastmaken van gebroken draden, en den vermoeienden kant van het werk is het wegnemen der volle bobijnen en hunne vervanging door ledige bobijnen. Trouwens, dit laatste werk is zoo lastig noch zoo vermoeiend niet voor het fijn garen, vermits de bobijnen veel langzamer worden gevuld. Voor grove nummers zijn de bobijnen op eene uur gevuld, terwijl ze voor de fijne nummers slechts gevuld geraken op drie, vier of zes ureu. Het wegnemen van volle bobijnen en hunne vervanging door ijdele moet dus zoo dik wijls niet geschieden voor de fijne garens als voor de grove nummers. Voor het fijn garen hebbende patroons, naar 't voorbeeld van Duitschland en Engeland, gepoogd eene andere werking in te voeren. Zij hebben te dien opzichte niets nieuws inge voerd, vermits zulks in vreemde landen het gebruik is, en zij dachten welingelichte personen verzekeren het mij ten minste dat, op die wijze eene betere werkregeling zou ont staan. Zij hebben dan de oude manier van werken afgeschaft die bestond in eene bijzondere werkster aan eiken molen te plaat sen en hebben dit werk geregeld in dezen in voor 4 molens, eene toezichtster, bijna uitsluitend gebezigd aan het aaneen- brengen der draden en twee helpsters die bijzonderlijk zouden gelast zijn met het wegnemen en bet vervangen der bobijnen Het schijnt dat er derwijze min onderbreking in het werk en den uitslag ervan zeer merkweerdig zou zijn. Ten andere, indien die werksters op 't stuk arbeidden, zou hun loon aan zienlijk worden verhoogd. De proef werd dijnsdag morgend van 6 tot 8 ureu genomen, zegt de heer Anseele, hetzij nau welijks gedurende twee goede uren. Ik ben niet bij machte te zeggen of die werkregeling, ja of neen, een handwerkkundige vooruitgang daarstelde, ver mits ik zelf geen nijveraar ben, maar ik ben van gevoelen dat men de proef, in allen gevalle, wat langer had moeten ne men, alvorens te achten dat het werk onmogelijk was. Vol gens mijn gevoelen bestaat de grootste moeilijkheid dezer zaak in het regelen van 't loon en ik ben verrast van hetgeen M. Anseele daar even zegde, dat de werklieden eenvoudig vragen het behoud van den bestaanden toestand en geenszins verhoo ging van loon. Zulks verwonderd mij des te meer, om rede- wille dat de werkstakende meisjes in de volledigste kalmte, waaraan ik holde breng zich tot den heer Burgemeester van Aalst hebben gewend om hem als bemidde laar te vragen tusschen hen en de nijveraars. De achtbare burgemeester van Aalst is tusschengekomen en bekwam den volgenden uitslag het loon der toezichtster zal met 25 cen tiemen worden verhoogd, zoodat haar loon van 1,50 tot 1,75 vermeerderd is. Maar wij meenen dat den knoop der moeilijk heid ligt hierin dat het blijkt dat den loon der twee andere meisjes schijnt denzelfden te zullen blijven. Ik ben gelukkig de Kamer te kunuen aankondigen, en ik denk dat hierin den grondslag ligt eener minnelijke overeen komst tusschen de partijen, dat dank aan de voetstappen door den heer Burgemeester gedaan, het loon der twee andere werksters insgelijks zal worden verhoogd. Maar, zal M. Anseele mij antwoorden, een twintigtal meis jes zullen afgedankt worden, omdat het Werk in 't vervolg zal worden afgelegd door een kwaart minder van het thans ge bezigd persooneel. Volgens mij is die opmerking niet gegrond, want de spinne rijen en de twijnderijen vermeerderen hunne werktuigen, en zoo znllcu de jouge dochters geplaatst worden in andere plaatsen van het fabriek, eveneens met ec- ne vermeerdering van loon. Ik voeg erbij, dat, indien deze nieuwe voorwaarden niet vroeger werden openbaar gemaakt, zulks was omdat M. Cu- mont, afgeveerdigde-beheerder, eraan hield zijnen bestuur raad te raadplegen, alvorens deze toegevingen aan de werk stakers mede te deelen. Ik denk dat de Kamer, erin begrepen den achtbaren heer Anseele zelf, van gevoelen zou zijn, dat er, in deze voorwaar den, voor de werklieden reden bestaan om de proef te doen proef die voor hen voor gevolg heeft dat het dagloon der sur veillanten met 25 centiemen en voor de andere werksters zal verhoogd worden in een cijfer dat ik heden nog niet zeggen kan, maar dat in minnelijke overeenkomst tusschen de twee partijen zou kunuen bepaald worden. M. de Burgemeester van Aalst, die in het belang der sociale kwestie zijn plicht volbracht, zal, indien het noodig is, zich ten dienste stel len der arbeiders, om den goeden uitslag van den strijd te bekomen. II. Redevoering van 30 Maart. De heer Anseele vraagt woorden van genegenheid voor de Aalstersche werklieden. Reeds gisteren drukte ik ons gevoe len daarover uit: ik voeger bij datgausch de burgerij tc Aalst hun zeer gcnegenis.Doch dit gezegd,moet ik zekere aanmerkingen van den heer Anseele weerleggen hij verwijt den heer minister, dat hij niet als scheidsman optrad tusschen werkgevers en arbeiders. Welnu, dat kan de heer minister niet vooraleer het hem werd gevraagd en de werkstakers hebben onmiddellijk do tus- schenkomst van den burgemeester van Aalst verzocht. Deze beloofde dadelijk zijne bemiddeling en nog dezen morgen wer den werkstakers ten Stadhuize ontvangen en men deelde hun de voorstellen tot loonsverhooging mede, die de patroons heb ben gedaan. De werkmeisjes hebben verklaard dat zij met de nieuwe voorwaarden genoegen namen, gesteld dat het nieuwe stelsel r._„,isch kon toegepast worden zij meenen dat echter niet. De burgemeester heeft ze aangezet de zaak ernstig te be proeven, gedurende acht of veertien dagen, des te meer daar dit werk in daghuur wordt verricht en haar, bij gevolg, niet kan benadeelen. Tengevolge van dat verhoor hebben de werk meisjes den heer burgemeester verzocht de patroons te ver wittigen dat zij er in toestemden over de nieuwe voorwaarden te handelen daartoe hebben zij zich bij de patroons begeven. Wij hopen dat onze pogingen zullen slagen worden de nieuwe voorwaarden niet aanvaard, dan zal de burge meester al doen wat hij kan om de gemoedepen tot rust te brengen. Uit het bovenstaande zullen de kerklieden kunnen oordeelen wat de woorden van eenen Daens w rd /.iju, wanneer hij schaamteloos onzen Volks vertegenwoordiger M.Bethune beschul digt in de Kamer gezegd te hebben Geen kuip aan 't Werkvolk. De Werklieden zullen zien dat M. Bethune juist het tegenovergestelde ge zegd en verdedigd heeft Hulp eu onderstand aan 1t Werkvolk De toestand vau onverdiende ellende moet OPHOUDEN Zóó spreekt M. Bethune Zóó spreken M. de Burgemeester, het Katholiek Stadbestuur en de Bur gerij van Aalst Te Baisicnx, een kind van vijf jaar, dat door zijne ouders eenige oogen- blikken alleen gelaten was, vond eene nesch genever en dronk er zoo gulzig aan dat het smoordronken neerviel en eenige uren later stierf. Er verdrinken er meer iu 'tglasalsin de zee. Demensch is gemaakt om wel honderd jaar tc leven en door zijne zotte levenswijze verkort hij een derde van dien tijd. De plechtigheden te Romen ter gelegen heid van het jubeljaar en houden niet op. Uit alle streken komen er gedurig pelgrims toe onder het begeleid van hunne opperherders. De Lombarden en Piemonteezen waren ten getalle van vier duizend. In Maart was het feest voor den Cerkel vau sint Pieter feest maal voor 900 armen in eene der zalen van den Belvedere in 't Vaticaan 's Achternoens in 't lof plechtig gezongen in sint Pieters waren meer dan dertig duizend man tegenwoordig. Zijne emi- nencie de kardinaal Rampolla zong het Te Deum en was voorafgegaan van een- en stoet van de leden der katholieke kringen die fakkels droegen. Zoo volgt de eene plechtigheid op de andere. De oorlog in Transvaal duurt nog immer voort, en groote voorbereidsels worden genomen voor een gevecht op leven of dood. De Boeren zijn neerstig bezig aan hunne verschansingen. Pretoria is schier onineembaar gemaakt en 't beleg kan 2 jaar uitgehouden worden. Van eenen andere kant, bedroevend nieuws Generaal Joubert, de opperbevelheb ber, zou ten gevolge eener maagziekte, overleden zijn. Moge God dit helden volk ondersteunen en bevrijden. Vader, wat is een klein half uurke Twintig tot vijf-en-twintig minuten, kind. En een goed half uurke Vijf-en-dertig tot veertig minuten. En wat is dan een klein goed half uurke Kom, kom, laat mij gerust Zoudagrnst. Zondag aanstaande zal de apotheek open zijn van M. Van Caelenbergh, Zout- straat. te verkrijgen op onze Bureelen, Kapel- lestraat, Aalst, aan de vaste prijzen De Zinnelooze van Oultre, door D. Anueessens. ],oo Leven van Dirk Martens, door Pe trus Van Nuffel. 0,25 Maria's Lusthof, d. Alt. VanLooO,'75 Gedichten voor 't Vlaamsche Volk, door eenige VI. Jongelingen 0,50 Psaumes de l'office de délunts, par A Van Wassenhove. 0,75 Leven van den H. Rochus. ,150 In 't Misverstand, herberg, kluchtsp. in 1 bedr. doorP. Van Nuffel. 1,00 Robrecht van Eyne, historisch drama een voorspel en 3 bedrijven, door K. L. Van Voordenhove. 1,50 Een Jonge Held, tooneelspel door J. De Waegenaere. i 50 Leven van M. Karei Woeste, door P. Van Nuffel. 0,25 Dirka, geschiedkundig verhaal, door P. Van Nuffel. 2,00 Boudewijn van Gent, drama in 3 bed. door K. L. Van Voordenhove. 1,50 Vlaanderen voor en tijdens het Fr. schrikbewind, door Sevens. 2,00 Geloof en Liefde, ridderroman, d. P. Van Nuffel. 1,00 Leerboek vau Kerkzang, door A. Van Wassenhove. 1 00 De geneesheer. Mijn beste heer, 'k heb u slechts eenen raad te geven leg op het gedeelte waai- ge pijn hebt een pak Thermogene. Dit is duizend maal beter dan al de drogerijen en al de pleisters. Aarzel niet. Bil De faam der Thermogene heeft JJ. namaaksels doen ontstaan, die zekere gewetenlooze handelaars zoeken iu de plaats te stellen. Wij zet ten het publiek aau, altijd den naam De Thermogène en het haudteeken Van den Broock en Cle op het etiket te eischen. IV ij vernemen met genoegen de gelukkige terug komst van den zeer eerw. Pater Gonsalons, Pro vinciale Minister der Belgische Kapucienen, uit Oost-Indiën, waar hij het kerkwettig bezoek gedaan heeft aan de zendingen, die aan de Belgische pro vincie der Minderbroeders-Kapucienen zijn toe vertrouwd. De Z. E. Pater was vergezeld vau Zijnen door- luchtigeu landgenoot Mgr. Godfbied Pei.okmans, Bisschop van Lahore. Voor aleer zijn nieuw maar uitgestrekt bisdom te verlaten, was Zijne Hoorweerdigheid door den schrikkelijken hongersnood, die de Indiën ontvolkt, gedwongen geworden aan Zijnen bisschoppelijkeu raad den ellendigen toestand der gelden en het ge brek aan allerlei hulpmiddelen voor oogen te leggen, hetgeen hem belette voortaan nog arme weezen aan te nemen bij de reeds honderden die ton laste zijn der missie. Bovendien, alvorens in te schepen, moest Zijne Hoogweerdigheid getuige zijn van den vreeslijken voortgang des geeseld. Hij zond eenen zijuer zen delingen naar de streken waar de hongersnood heerschte met bevel er zooveel hulp to verleenen als het immers mogelijk was. Nauwelijks in België aangekomen kreeg de bis schop eenen brief van dien kloosterling, waarin deze op eene dringende wijze geldelijke hulpmidde len afsmeekt ten einde bij deze gelegenheid tallooze ongelukkigen aan dè dood des lichaams en aan het heidendom te onttrekken. Ziehier dien brief in zijn geheel Thandla, 9 Meert 1900. HoOQWEEEDIOHEID Volgens uw bevel ben ik aanstonds na uwe afreis van Lahore, naar do streek getrokken waar de hongersnood heerscht, om er zooveel menschen mogelijk en vooral kinderen van de dood te redden. Ik ben gekomen bij de Bheels. Deze zijn eene wilde volkstam. Voor wapenen hebben zij geene vuurroeren maar slechts bogen en pijlen. De pijlen zijn zooveel te scbrikkelijker daar hunne punten meest altijd gedopt zijn geweest in eene zeer vergiftige vloeistof. Ik heb er eenige van verzameld die ik u bij uwe terugkomst zal ter hand stellen. Nooit in mijn leven heb ik smertvollore tooneel- engezien dan deze waarvan ik thans getuige ben. Ik zou er een geheel boekdeel kunnen over schrij ven, maar wellicht geloofde men mij niet, zoozeer overtreffen zij al wat men zich Jesaangaau le kan inbeelden. Ik zelf had nooit kuQneu vermoeden, zonder ze gezien te hebben de schromelijke gevolg en van den hongersnood. Te Ajmere heb ik eene menigte van uitgehonger- j Jen gezien voorde deur van eenen graanverkooper. Zij betwisten om ter meest de graankorreltjes die zij hier en daar in 't zand konden vinden, ofschoon zij, mijns dunkens, na uren lang gezocht te hebben er geen twintig konden gevonden hebben. Iu de omgeving van Neemuch heb ik duizeude levende geraamte ontmoet, hebbende alleen het vel over de beenderen. Naakt en schier uitgedroogd waren zij meest allen nog met pokken overdekt. Aan eene kleine tusschenstatie waar de trein stil hield had ik juist den tijd om eenige stervende kinderen te doopen, waarvan er één tusschen mijne armen den geest gaf. Terwijl ik dezen brief aan 't schrijven ben, komt eene jonge vrouw met de grootste moeite tot bij mij. Zij valt voor mijne voeten in bezwijming. Een medebroeder loopt om wat eten en biedt het haar met eenen lepel aan. Eilaas 't was te Iaat de ongelukkige had de krachten niet meer het voedsel in te zwelgen. Sedert mijne aankomst heb ik zeventig schoone en welgevormde maar teenemaal uitgehongerde kinderen aangenomen elders zal B'elix, onze knecht, er niet minder opgeraapt hebben, zoodat wij binnen eenige dagen naar Lahore zullen terug- keeren met een schrikkelijk getal dier kinderen. Ik zeg Schrikkelijk, want daar onze weezenhuizen te gering zijn, en het geld ontbreekt om in hunnen nooddruft te voorzien, ben ik ongerust over hunne toekomst. Wat aangevangen met hen Wij kunnen ze toch niet onder onze oogen laten sterven 1 Ach had ik den tijd ik zou u nog duizendmaal meer kunnen schrijven. Kom ons dus ter hulp, Hoogweerdigheid, ik bid en smeek er u om red onze uitgehongerde Indianen, red ze van de dood des lichaams en ter zelfder tijd van de eeuwige dood der zie) Geweerdig mij te zegenen, en aanveerd tevens de diepste gevoelens van eerbied van Uwen ootmoedigen zoon B. Joachim, O. C. Dat deze noodkreet over ons geheel katholiek I Belgenland weergalme I Evenzoo de warme aanspraak die wij maken op de edelmoedigheid onzer liefderijke landgenooten. i De giften kunnen besteld worden aan Zijne Hoogweerdigheid Mgr Go Ifried Pelckmans, Bisschop van Labore. Klooster der Minderbroeders Kapucienen, Huidenvettcrstraat, 118, Brussel. Geboorten Mannelijk 16; Vrouwelijk 15 31. Huwelijken. J. Van Geert, schrijnw. met M. Do Saedeleer, tw. P. Breugelmans, tw. met T. De Wolf, br. Overlijdens. M, De Neve, strijkster, 68 j. Klapstr. J. De- gimbe, broed, der krist. leer. 19 j. Keiz. PI. A. Podevyn, vr. Van de Maele, z.b.'34 j. Oud. Den- derm. steonw. D. De Vulder, vr. Van Hover, z.b. 37 j. Oude Gentschebaan. P. Van den Bulcke, wedr De Bremaecker, steenk. 81 j. Ho- venierstr. M. Amandt, vr. Liebrecht, z. b. 55 j. Lange Ridderstr. A. De Swaef, vr. De Koninck, z.b. 71 j. Geutschestr. P. Cobbaert, \vedr De Pril, bakk"r, 80 j. Korte Zoutstr. M. De Buys- scher, br. 17 j. Oonegem. M. Sterckx, vr. Ver- beeren, z.b. 29 j. Maaustr. C. De Bock, br. 26 Koolstr. 9 kinderen onder de 7 jaar. IV koon eeQ '""''cm zoo goed als nieuw I systéme 1899 zich te bevragen ten bureele dezer. Daar het nieuw reglement iedere wielrijder verplicht, zich te voorzien van eene REM (frein), roep ik uwe aandacht op een soort van frein, ten mijnent verkrijgbaar aau slechts 4,50 fr. Dezelfde is onzichtbaar, kan op ieder systeem van machien geplaatst worden en voldoet aan alle vereischten der Wet. 5L. Vau Ilavcr-Dc Wilde, mécanicien, 11, KAPELLESTRAAT, 11, AALST. imwmiiinTWii^ 11'rijHW^TTTiWirr^^rfmiWMD 112, Boulevard Anspaeh BRUXELLES Grand choix de meubles ncufs et d'occasi- on. Veute a Pamiable. Ventes publiquos tous les raardis, mercredis et Vendredis, a 2 heures. Expedition e» Province 59, ruc des CEimdceui. 1 Sedert 1847 ln Amerika ln gehrnlk. Alloook'8 Pleisters zijn een geneesmiddel voor: AZlJn ware onfeilbare Poreuze Pleisters welke gemaakt worden. HlBciit daarom steeds dringend die van Allcock. NEEMT GEEN ANDERE. Verkrijgbaar bij alle Apothekers. Als gy Likdoorns hebt, zoo gebruikt AUoook's LikdoornplelsLers. genezen is van hare doof heid cn gedommol in de ooren door de Artificieele Oortrommels van den Institut Nicholson, heeft aan haren Institut de somme van 25,000 franken gege ven, opdat alle doove menschen die geene midde len hebben, zich de Oortrommels kosteloos zouden kunnen verschaffen. Zich bevragen aau den Insti tuut Longcott, Gunnersbuby, London, W. rt 1-1*11-,|W^ HOLLED 181 E -j 8EHEZIM8 bijzonder ¥eroorloofd middel. ÖUINET, ApoUker-Chimist, 1Passage Saulnler, Parijs. Algemeen^ Depot delacrk, Bruxeiioa. Depot by M. De Valkeneer, Esplanade. 3 GRANDS PRIX

De Volksstem | 1900 | | pagina 3