Sm I mmmri. Drukker-littycuer 3an tin it Ituffcl, fiujicllesstraat, 13, te 2ialst. WERKLIEDEN van AALST! Ad Memoriam Cl ES Ei\ POL. Doktoor Sequah. Een Transvaalscli Minnedichtje. Neele en den oorlog. ■ET? rvwA*r- Abonnementsprijs voor gansch België, franco te huis, 2.50. Voor de vreemde landen» ,00. 5 centiemen het nummer. Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezonden 5 worden. Alle briefwisselingen moeten den dijnsdag avond op onze bureelen toege komen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor- en in de scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle Sjdstippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbriefjes zijn ten laste van den be- temmeling. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden, j DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. 6* JAARGANG. NUMMER 20^f) Aalst, den 14 April van het jaar 0. H. 1900. Vonnissen: 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de nieuwstij dingen 20 centiemen per regel. Aankondigingen op de 3« bladz. 10 centiemen den regel. Annoncen op de 4* bladzijde worden berekend volgens plaatsruimte. Voor de advertentiën buiten de provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden tot het Office de Publicité, Rue de la Madeleine, Brussel. De geabonneerden hebben het recht een maal per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen volgens zal verschijnen. Ruchtbaarmakingcn in te zenden vóór 's Maandaags. De werkstaking is nu geëindigd, de werkstaking die zoo veel huisgezinnen in nood ging brengen misschien voor naanden en maanden. Aan wie hebt gij 't eindigen van de werkstaking te dan- ten Aan de socialisten Aan de liberalen Aan de daensisten )f aan de katholieken Wat hebben de socialisten, liberalen of daensisten gedaan 3m de zaken te vereffenen VOLSTREKT NIETS 1 De katholieken integendeel hebben onverpoosd gewerkt. Gij weet HOE HERTELIJK M. Baron Leo Bcthunc in de Kamer de belangen van de werkstakers verdedigd heeft gij weet hoe onze katholieke Gemeenteraad, M. de Burgemeester aan 't hoofd, zich welwillend ten dienste gesteld heeft van 't Werkvolk niets is van den kant der Katholieken gespaard geweest om tot eene treffelijke en re delijke overeenkomst te komen. Meer nog Zondag gepasseerd is de E. H. Rombaut naar Brussel geweest bij de heeren Van Langenhove en jCumont. Hij heeft de klachten van 't Werkvolk doen ken nen, hunne belangen krachtdadig verdedigd, de onmoge lijkheid besproken van die nieuwe manier van werken toe te passen op de grove garens en de gazegarens. De Heeren hebben hem welwillend aanhoord, en ingevolge van die on derhandelingen hebben zij hem beloofd een nieuw plan aan de werklieden voor te stellen om alzoo tot overeenkomst te geraken. Maandag morgen heeft M. Cumont ter stad, op 't land- buis, dit plan aan de Werklieden voorgedragen, en is er ak soord gekomen tusschen patronen en werklieden. Vrienden, wij zeggen u NOG NIET ALLES. Later zult jij vernemen wat de Katholieken al gedaan hebben voor t werkvolk gedurende deze droeve werkstaking. Brave Werklieden van Aalst, bestatigt eens te meer wie we oprechte vrienden en ware verdedigers zijn Wij nemen de Kamerboeken van 1895-96, bladzijde 1546 En wij lezen daarin Kamerzitting van 2 J uni 1896. M. DAEJV8. Welnu, zou het edelmoedig, recht, eerlijk ziju, die duizenden werklieden van hun stemrecht te ontrooven, met de kiezingen te stellen op 't einde der maand Augusti Ik vraag dat men de kiezingen plaatse den eersten Zondag der maand Mei. Op dit punt zal ik de naamafroeping vragen, opdat heel het land wete wel- ke volksvertegenwoordigers het stemrecht de werklieden zouden willen ontrooven. En verder, op bladzijde 1559 M. DIENS. Ik treed het voorstel toe van voorloo- piglijkde kiezingin de maand October te bepalen, maar ik vraag dat men ze, bepaald, in 't begin der maand Mei stelle, omdat de werklieden alsdan van hun kiesrecht zul- len kunnen gebruik maken. Wat de datum van Juli be- treft, hij is veroordeeld zonder beroep. Men weet, dat er toen spraak was, de Kiezingen in Oc- ober te stellen de wenseh van M. Daens werd volbracht en t volgende jaar in Mei gesteld, en nu.... zouden zij moeten ge elheden in October I Overigens, M. Schollaert, Minister van Binnenlandsche laken, zei in Kamerzitting van 22 Maart 1899 (zie bladz 913 an 't Kamerverslag) hieromtrent het volgende M. Schollaert. M. Daens zelf heeft aan de Kamer et voorstel gedaan dit jaar de kiezingen in October te doen laats grijpen, maar als definltleveu datum de maand fel te nemeQ. {Gelach.) En zie, ik sta hem de maand Mei toe, en hij erzet er zich tegen Ik voldeed aan zijn voorstel, enkel den datum eenige igen vervroegende, en men komt het Gouvernement beschul- gen van ik weet niet welke onrechtveerdigheid of welken illekeur. Och God I Loekedoe heeft al lang een vijs los 1 PARLOIR. Delboth. Nog geen verder nieuws. Komt al hier over Malbroeck. Hebt gij de hoppekeesten Ïtvangen Daniël. M. Charel ligt nog altijd met de pte. Knuf. Hoe is 't met Barbara Wanneer komt zij n 't kattejonk Van Asso. Waar blijft de Poort Is ze >g niet afgewerkt Straks is 't déposez armes En place, re- fl Vr. uit Holland. Nog niet maar wij verwachten ons niet aan. Wij lezen in De Meenenaarweekblad van Mee- nen Cies. Tot Aalst behalen de ka tholieke werklieden 1959 stemmen te gen liberalen, socialen en daensisten altehoope, die gemiddeld 801 stem men krijgen Pol. Pastor Daens zou daar wel langs zijn' neuze beginnen kijken Cies. Zwijg, Pol, als hij die ran- w van zijn volk gezien heeft, is hij in zeven haasten naar Brussel getrokken, om daar zijn kan- didature te stellen voor de Kamers. Hij heeft ver staan dat zijnen harink tot Aalst niet meer en braadde, zooals men zegt. Hol. Hij heeft gedaan lijk de meulenaars, hij heeft gekort voor de vlage. 't Is nog al wreed ook, alzoo verwezen zijn in zijn eigene streke 1 't Is wel besteed voor dien afvalligen. Cies. Tot Sint Niklaas hebben 't onze vrien den ook opgehaald met eene meerderheid van 900 stemmen tegen liberalen en socialisten te gare. Pol. Hebbe ik niet gezien dat de katholieke werklieden te Brugge ook eene schitterende vikto- rie behaald hebben Cies. Ik zegge, Pol, overal waar de katholie ken den strijd aangegaan hebben, zijn ze er zege pralend door gegaan. Ge hebt nog tot Antwerpen Den eersten keer werden de liberalen ook buiten gevecht gesteld. De katholieken kwamen voor met eene meerder heid van 1500 stemmen op de socialisten, en van 2700 op de liberalen. In de ballottage zijn al de katholieke kandida ten gepasseerd met eene meerderheid van 785 stemmen Hol. En pertank, Cies, Antwerpen is ook een bolwerk van't liberalismus. Cies. We spraken daar te vooren van Pastor Daens. Weetje wat die heerschap onlangs uitge meten heeft Hol. levers een Daensche dommigheid zeker, hij en kan niet anders. Cies. Over eenige dagen is hij meeting gaan geven naar de Populaire dat is het sociale Zwolphuis van Luik Pol. 't En is toch van zijn leven geen waar Wat den donderink gaan we nog al hooren Cies. Waar is 't genoeg en weet je door wien hij daar aan de socialisten voorgesteld wierd? Pol. Héwel, door wien Cies. Door Listen Demblon Hol. Door Listen Demblon 1 Door Listen Demblon Ons Lieven Heere is bermhertig Ne priester die hem laat geleiden door ne godlooche naar, door dien eigensten priesterhater, die, nau welijks eenige dagen geleden, te Brussel in de Ka mers tegen de priesters en de geestelijkheid den schandaligsten laster, de grofste leugens uitge kraamd heeftWaar gaan we naartoe, als we zulke dingen zien gebeuren 1 Cies. 't Is pertank alzoo, man. Priester Daens is te Luik gaan meeting geven voor de socialisten en volgens dat't schijnt, heeft hij wonderen bijval gehad bij dat schoon volkske. Een donderend handgeklap, zoo schrijft een roö gazette, begroette het einde van zijn rede. Pol. Ge ziet van hier dat al dat getier van de socialisten moet rechtzinnig zijn, zij de gezworene de doodelijke vijanden van priesters en godsdienst. Cies. 't Is ook Listen Demblon, die Pastor Daens bedankt heeft, en na de meeting hebben de roodjes van Luik hem in triomf geleid naar zijn Hotel 1 Pol. Hork, Cies, hadde Pastor Daens liever ne keer gegaan, daar waar de keunink te voet gaat, 't zou veel min gestonken hebben, met per missie. Cies. 't En is nog niet uit, Pol. Zondag, 25 Maart, was er vergadering te Brussel van blauwe, groene en roö schavuiten wat van hier en wat van daar in 't land. Ze moesten overeenkomen om in de kleine arrondissementen van 't land mannen te te stellen tegen de katholieke kandidaten. En weet je wie er daar, om zoo te zeggen, haantje van' kot was Pol. Nog ne keer Pastor Daens Cies. Juiste. Maar die fameuze onderkrui pers en zijn niet 't akkoord gevallen. Vooreerst, de socialisten hadden er huider broek aan gevaagd ze en waren niet opgekomen. En dan, al die daar te hoop gekomen waren, hadden wel al willen kandidaat zijn Elk sprak voor zijnen winkel, en zoo zijn ze naar huis gekeerd, veel min 't akkoord dan voor hunne vergadering Pol. En Priester Daens was daar een van de kopstukken, zegt ge Cies. Ja hij. Hoe versta je gij ne priester, Pol, die gaat raad scheeren, met al wac er in ons land priesterhatend en vijandig is van den godsdienst, en dat tegen de katholieken, die het bestier in handen hebben Moet ge daarvoor niet diep geval len zijn Pol. Hork, Cies, 'k heb grootmoeder meer dan eens hooren zeggen, en dat is eene groote waarheid Als eene peer rot is, zei ze, ze zal val len ai ware 't in 't suiker n Cies. En onze Voddemans noemen die pries ter Daens nen braven, heiligen priester ze meugen hem hebben, mijn verdooikes Pol. Gelukkig* Cies, dat hij in ons land, ge heel alleen is van zijn soort. Menschen, hebt gij nog van döktoor Sequah hooren spreken, wiens praktiek hier in't land over vier vier of vijfjaar zooveel ophef maakte? Hij genas alle kwalen men zag menschen op zijn rijtuig dragen sedert jaren zoo lam als eene kerre zonder wielen, en eene halve uur nadien, ze gingen, ze stonden recht en vast, en met eene tlessche twee of drij trokken zij te voet naar huis... Ongelukkiglijk is doktoor Sequah hier niet gebleven hij ging van stad tot stad, tot troost van 't menschdom, en waar hij nu zit is niemand bekend. Gelukkig Aalst dat ook zijnen Sequah heeft Geene kwaal of Daens, 't zij Petrus of Adolf, kan die genezen. Den verlamden boerenstand ging hij in 't leven brengen, en de meesters in de fabriek gingen op zijn woord grooter loonen ge ven. Zoo preekte hij van over 8 jaar. Of hij zijn woord gehouden heeft moeten wij niet zeggen de Boeren van 't land van Aalst zwemmen sedert in 't geld. Maar onze Sequah is hier ook niet gebleven Petrus ging over vier jaar't land van Gent red den. Hij bekwam daar in de kiezing tien per hon derd van de stemmen, maar Gent was toch ge red, vraagt het zoowel op den buiten als in de stad. Nu krijgt Brussel zijnen toer, de hoofdstad zal hem eeuwig herkentelijk blijven dat hij op haar ook eens peist. Duizende flesschen politie- ken zeever staan gevuld en gestopt voor den Brusselschen uitverkoop. Maar, vooraleer wij die historie sluiten, waar om is doktoor Sequah hier uit 't land vertrok ken, want het volk smeekte hem, hield op de markt zijn rijtuig tegen het kon van zijn wel doener niet scheiden Wij weten het niet. Doktoor Sequah heeft het nooit aan iemand willen zeggen, maar eenigen tijd nadien, kwamen de kwalen weer, en men zag weer lammen en kreupelen, en Sequah was met 't geld de gaten uit... maar was Sequah dan nog weergekeerd, ze zouden hem... t'Aalst en keert onzen eersten politieken Sequah ook niet meer weer, waarom is hij ook misschien benauwd In alle geval, er komt nen anderen Sequah van 't zelfde huis en akabiet, de waren zijn dezelfde, 't en is maar den uitzetter die verschilt. Zijn naam is De Backer, geboortig van Denderhau- tem, wonende te Brussel, nen tijd advokaat, nen tijd kandidaat-notaris en nu botermarchand daar bij. Menschen, als die kwakzalvers komen, vertelt hun eens d'historie van Sequah, en zegt hun dat hij daar over 8 jaar ne keer geweest heeft. UlTNOODIGING AN ANNIE. Mijn huisje is wel baing klein, Mar is tog regte net en rein. Daar 's kos in huis en vé op stal, En het gebrek an niemendal. Een eikeboom staat voor mijn deur, Daar sit ek somtijds wel en treur, Die boom keer wind en sonneskyn Dis al te mooi, die huis van mijn. En leg ek 's morgens nog te droom, Dan sing die vogels in mijn boom. Jij kan nie langs myn huisjie gaan Of jij zal luister en blij staan 1 Die water uit die waterval Loop vlak voorbij skoon as kristal. Ek woon daar lieeltemaal alleen Maar langer hou ek dit nie neen Elk is daar koning, vors en heer, Elk steur myn aan gên wind en weer, 'k Kan bed opmaak, karmnatj ie braai, Eu slaap tot dat die boenders kraai. Mar Annie lief, die ek bemin, Kom, woon by my as koningin 1 Dis alles wat inyn hart nog wens Dan is ek een gelukkig mens. Neele, hoe is 't met Je boerkens Ze weereu ejer; 'u bokske, sinjeur? 'k Heb 't g'hoord. Outhaaft da z'er nog nie mee ge- doon en hebben... Mor a propo d'er heeft hier nen delegé geweest van 't Rood Kruis.... Wadde ?I!I Neu heer van 't Hoofdcomitooit... chik gekeedj... azoo eon fieske, ge wetj wel... hij kwam nor Olstj om volk aan te werven voor d'ambelans en vroeg mij of geeuen der hoeren, die hier za ten, goen goestink en hadden.... z'Eu d'er geen meê getrokken Neen, want 't was allemaal ge trouwd Volk, dat hier was, anders... Nen hollander, masschien 'n speesje van Brisseleer. Hij sprak schoon Floms, mor, ge zoogt da, meê een fransche eddekosje, Floms in de schoeien geleerd. Hoe is 't met Roberts 't Schijnt dat hij erg aan 't kra- wietelen es om zich niet te laten pak ken te Bloemfontooin. Wat doen de Boeren Ze zakken meê corroje langs door af... In den lesten slag van Rogersburg Wacht, hier is de koort... verzieh- tig van mijn pooip... Rogersburg, zie, ge ziet het daar liggen... daar hebben d'Engelschen leorek van er ploimen ge- loten 591 manschappen en 7 kanons afgepakt. Dat helpt 't huishouden vooruit. En ze zeggen dat 't vrouwvolk van Pretoria ook leert schieten mee 't ge weer, tegen dat d'Engelsche zoover mosten geraken. Moi daar en is geen apprensje van. J aaaan De boerkens hebben nu ne nieven oppergeneraal. Lowie Botba, non Na- poeleon, als hij spreekt den lesten boer zou voor hem zijn loven lonbeste geven. Wat zeggen ze nu te Londen! Neele z'Hebben 't aan hun bee i, gelijk den Boer zijnen jubilé. Da Millords kijken door hun blauwe brillen, ster lings naar den grond en trekken dibu- neus aan hunne engelsche Bakkesteer- ten. Ze werren gewoor dat z'huu gat verbrand hebben... Lotj de Boerkens mor los... t Zijn wakkere mannon, die de boter van hunne teljoor niet laten pak ken, Neele... Ab, dag Pië.... Pie. (Hij blaast) Brrrrr.... D'asjus't. Salu, Neele... Sinjeur I

De Volksstem | 1900 | | pagina 1