Salles ie Mes SUiciiei A! Iceck$ Kandidaten voer Senaat EEN EN ANDER. Pleisters In 20 ----- ÖL Blostaoeds rta^uxiR ww® Leve onze Kath. Kandidaten! Bericht aan de landverhuizers. PRIESTERLIJKE BENOEMINGEN. Overwinning- der Hoeren. LUlBltEClITS Burgerlijke Stand, Aalst. Koophandels-rechtbank van Aclst. Wielrijders VÉLOCIPÈDEN OP CREDIET 5 FRANK TER WEEK. tesEBBmwssassssm Nieuws uit de Stee. Rechtbanken. Rheumatiek, Jicht, Heupjicht, Verkoudheid. Hoest. Zwakke Borst, Zwakte In den Rug, I>e Zaak Bethune. Aan de dooven.- Eene rijke dame, welke Brave mannen riepen beide vrouwen te zamen. Veertien dagen later wandelden Pap en Soep op eenen zon dag op den zeedijk te Oostende met hunne vrouwen in geel groen kostuum, die nog altijd herhaalden Welke brave jongens hebben wij toch voor mannen Verleden Zondag had in de prachtige zaal van den Werk- manskring van Aalst de vergadering plaats der afgevaardigden van ons Arrondissement. Meer dan 500 man waren uit alle deelen onzer kiesomschrijving saamgestroomd het puik der landbouwers de bloem der burgerij on2er zustersteden Nino- ve en Geesbergen. De grootste geestdrift en de beste verstand houding heersehte tusschen de aanwezigen en de verbroede ring, de eensgezindheid, welke men in alle groepen bestatigen kon, was recht hartroerend. Op het verhoog namen plaats, M. de Burgemeester van Aalst, MM. Van Vreckem en de Kerchove, senators M. R. Eeman, bestendige afgevaardigde MM. Woeste, De Sade- leer, Bethune en Van der Linden, volksvertegenwoordigers M. 0. Van derHaegen, provinciaal raadslid. De heer R. Eeman opent de vergadering en dankt de talrij ke aanwezigen voor hunne tegenwoordigheid. Vroeger, bij de stemming der E. V., zagen wij voor Aalst eene duistere toe komst te gemoet, doch thans zijn we tot de overtuiging geko men, dank aan uwe eendracht, dank aan uwen iever die ge allen toont om den strijd aan te gaan, dat in het verschiet de schoonste en glansrijkste overwinning opdaagt 1... Indiener niemand het woord verlangt, geef ik de spreekbeurt aan M. Van Vreckem. (Toejuichingen). M. Van Vrcckciu, Toejuichingendankt de afgevaardig den voor de herhaalde blijken van vertrouwen hem door het herhaaldelijk vernieuwen van zijn senatoriaal mandaat bewe zen. Geene geloofsbelijdenis, niet waar, heeren Ge kent mij sinds lang. (Bravo)De geachte redenaar wijdt, in eene sier lijke vlaamsche taal, uit over de groote kwestie der Werk manspensioenen, die, dank aan de Katholieke Regeermg, nog binst dezen zittijd zal neergelegd worden. Verders behandelde hij het landbouwcrediet en de militaire kwestie. Wij, Katho lieken, vragen een vrijwilligersleger, vermindering van den diensttijd en eene maandelijksche vergelding van 30 frank voor alle militieauen, om het even welke belastingen zij op brengen. (Herhaalde toejuichingen). M. de Kercliove, senateur, spreekt over onze Werklie den die in Frankrijk gaan werken en toont aan wat de Katho lieke afvaardiging in Kamer en Senaat reeds in hun voordeel heeft verwezentlijkt. Wij allen zullen rekening geven over on ze daden, vóór den Oppersten Rechter... Wij vreezen dit oor deel, en alle ware christene menschen... Maar, wanneer we voor u, heeren afgevaardigden, over onze daden rekening moeten geven, dan vreézen we nietwij volbrachtteu onzen plicht. (Daverende toejuichingen). Het zal mij eene groote vreugde verschaffen terug als kandidaat voor den Senaat aan vaardt te zien, nochthans onderwerp ik mij gansch aan de uit spraak van het achtbaar Kiezerskorps, waarvan ik de harte lijke vriendschap sinds 2 jaren heb kunnen waardeeren. Hl. Woeste. Langdurige toejuichingen en bravo's). De ge achte Staatsminister behandelt op meesterlijke wijze de ge volgen der ongelukswet van 79 hij toont aan wat het Katho liek Gouvernement doet voor onzen H. Godsdienst, dien wij allen hoogschatten en waarin wij als kinderen van den Waren God wenschen te sterven. Hij steunt krachtdadig het Werk manspensioen, waarvan de stemming een der schoonste akten van zijn politiek leven zijn zal. Verders trad hij in breedvoerige bijzonderheden over de wet op de Boterverval- sching, de vergoeding aan de militiauen en het vrijwilligers leger. Wanneer de achtbare heer Woeste zijne korte, maar aan doenlijke rede sluit, stijgt uit de toehoorders een donderend gejuich en een eenstemmig vreugdegejubel op, wat den ouden strijder zichtbaar ontroerd. M. 0c Sadeleer spreekt in zijne gewone beeldrijke taal over de belangen der Landbouwers. Dezen morgen nog, zegt hij, hoorde ik dat de liberalen ods betitelen met den naam van boeren-representanten Welnu, Mijne Heeren, we zijn fier bóeren-representanten genoemd te worden, wanneer we rond blikken en mogen bestatigen wat er al voor den Landbouw werd tot stand gebrachtwe zijn fier, om dien naam, omdat hij zeggen wilt dat de Katholieken de inrichters zijn van zoo vele nuttige en vruchtafwerpende instellingen, de ontwerpers van zoovele heilzame wetten tot hulp en eropbeuring van den Landbouwer gestemd we zijn fier, boeren-representanten genoemd te worden wanneer men bedoelt de onophoudende pogingen sinds jaren in't werk gesteld om den toestand te verbeteren der Vlamingen die jaarlijks naar Frankrijk gaan werken. De liberalen beseffen niet wat al goeds den Land bouw werd gedaan, nademaal ze zich nooit om hem bekom merden en nooit voor den Boer iets deden. Millioenen voor de steden geen cent voor de gemeenten (Bijtredingen). De hooggeachte Ondervoorzitter der Kamer behandelde verders nog menige andere punten van zijn volksgezind pro gramma, die beurtelings warm werden toegejuicht. M. Van der Linden. De verdienstelijke Volksverte genwoordiger verklaart dat hij de vernieuwing van het hem aangeboden mandaat met vreugd aanvaardt, omdat hij denkt aan de Katholieke Zaak, die ons hier allen vereenigt van dienst te kunnen zijn. (Toejuichingen). Indien ik in het uitoefenen van mijn mandaat niet altijd aan den wensch van gansch het kiezerskorps beantwoordde, dan mag ik toch ver klaren dat ik immer in geweten handelde en dat slechts éene drijfveer mij bezielde deze van goed te stichten. (Levendige goedkeuring). Ik onderwerp mij aan de uitspraak van bet kiezerskorps, Mijnheeren uw wil is den mijnen. Ontvangt de verzekering dat ge altijd op mij rekenen kunt, dat ik altijd de Katholieke Vlagge trouw en kloekmoedig zal ter zij staan (Geestdriftige toejuichingen). M. Bethune bedankt het Kiezerskorps voor het mandaat van volksvertegenwoordiger waarmee het hem sinds 2 jaren vereerde. Wij hebben altijd onze plicht trachten te volbren- gen, zoo voor den landbouw en voor de burgerij als voor deu Werkmansstand. Wij hebben onlangs nog verbeteringen gebracht aan de jaarwedden onzer Geestelijken en over eenige dagen was het eenen uwer gekozenen die de stem verhief voor een wetsont werp dat den te lang verwaarloosden toestand der Katholieke onderwijzers, slaet>1 .ffom van 1879, moet verbeteren. De achtbare Volksvertegenwoordiger wijdt ver der uit over de belangen van den landbouw, de wet tot beteugeling der botervervalsching, bij middel der margarine, voorgesteld door M. Woeste. Wij hebben gevraagd de stemming ervan nog in dezen zittijd te doen plaats grijpen. De gewichtige kwes tie der hop zal, bij de vernieuwing van 't bandels- traktaat met Duitschland, in 1903, eene gunstige oplossiug verwerven. Ik heb met M. Delvaux een wetsontwerp neêrgelegd strekkende om 5 millioen uit te steken voor de bescherming van den kleinen landbouweigendom. Werkmanspensioenen, maatschappijen van werkmanswoningen, uitwijking onzer Vlamingen naar Frankrijk, ontlasting van de gemeentebestu ren en armbnreelen, de belangen der burgerij, deze punten werden beurtelings door M. Bethune meesterlijk behandeld. Het zij hier gezegd dat de slotrede van den Re denaar waarlijk meesterlijk was; zijne redevoering van Zondag mag onder een der bijzonderste gesteld worden die ieverst uitgesproken werd al de toe hoorders geraakten in vervoering wanneer hij zich tot slot volgenderwijze uitdrukte Op 17 April 1898 waren wij hier ook vergaderd. Ik zegde u dan dat mijn kandidatuur als volksver tegenwoordiger mij nog meer zou blootgesteld heb- hen als in 't verleden aan de razige aanvallen der tegenstrevers, die mij nochtans vóór 1898 niet gespaard waren geweest. Ik zal u die aanvallen niet aanhalen, die ik ter wille der Katholieke zaak te verduren had ge kent ze allen, en ik ben er fier om, omdat ze mij bewijzen dat ik een hin derpaal was en bleef aan de roekelooze plannen van Verraad en Revolutie. Maar bet zal mij toege laten zijn, over die aanvallen te herhalen wat ik er u van zegde in 1898 Wetende van waar ze komen, vergenoeg ik mij met ze te verachten. Zij verdienen niets anders. (Daverende toejuichingen!) Uwe persoonlijke genegenheid, die blijken van verkleefdheid, en uwe getrouwheid aau de Katho lieke Zaak wreken mij overigens ove r dit alles, en indien gij bet goed vindt, straks op mijnen nederi- gen naam eene kandidatuur uit te brengen, zal ik zulks aanvaarden als een heiligen strijdpost aan de Voorwacht van 't Katholiek Leger van 't Arrondis sement Aalst. (Toejuichingen.) Een roemrijke zegepraal wacht ons op 27 Mei (Bravo Volgen wij 't voorbeeld onzer stambroeders, de Boeren van Transvaal, die, voet voor voet, den duurbaren grond van 't Vaderland tegen den Overweldiger verdedigen. Dat 't Arrondissement Aalst, onze drie Zuster steden, onze 80 gemeenten, voor 't leger der Vrij metselaars, Geloofverraders en Revolutionnairs een nieuwe Spioenkop weze, waar den vijand on der het gewicht der potlooden van 35,000 kiezers, den genadeslag krijgen zal(Daverende toejuichin gen.) Aan u, heeren afgevaardigden, die den stai on zer partij uitmaakt, dien uitslag te bewerken, dan valt u ook den roem van eene der schitterendste overwinningen te beurt. Mochte de voorspiegeling van dit genot uwe edele pogingen kracht bijzotten! Rekent op onzen iever, op onze werkzaamheid, op onzen goeden wil, op onze verkleefdheid aan de Katholieke Zaak en aan de belangen van 't Arron dissement (Geestdriftige ovatie.) De heer Voorzitter vraagt of niemand het woord begeert te nemen. Daarna gaat men over tot den poll. Ruim 560 afgevaardigden namen deel aan de stemming. Zie hier den uitslag Voor het Senaat MM. VAN VRECKEM, uittredend lil. DE KERCHOVE, Voor de Kamer MM. WOESTE, uittredend lid. DE SADELEER, BETHUNE, VANDER LINDEN,,, j De Vergadering werd ten 5 uren, te midden van den grootsten geestdrift geheven. En nu, Vrienden, vooruit naar den strijd Met moed en iever gewerkt Wij raden al onze medeburgers aan die het gedacht zouden hebben van 't land te verlaten, niet te vertrekken zonder hunnen toevlucht genomen te hebben aan de Maatschappij Sint Ra- phaël. Zich te wenden bij den algemee- nen sekretaris Graaf Waïdbott, te Bux- heim, Souaben, Beijeren, of bij den bulpsekretaris, M. St. d'Ydewalle, St.- Andries bij Brugge. De E. H. Sicotti, onderpastoor te Kemzeke, is benoemd tot pastoor te Le de (Audenaarde). De E. H. Verhaert, onderpastoor van St-Macharius te Gent, is pastoor benoemd van Klein Sinaai. <o Generaal De Wet heeft voor de derde maal de engelschen verslagen in een gevecht dat te Meerkats-Fontein plaats had. De engelschen verl. 6oo dooden en gekwetsten en 12 wagens. De Boeren maakten daarenboven nog 900 krijgs gevangenen. De Boeren verloren slechts dooden en 9 ge kwetsten. Het is de derde maal op acht dagen tijd dat de engelschen door generaal De Wot verslagen worden, die hen tot hiertoe reeds 1800 krijgsge-. vangenen, 7 kanons en talrijke voorraadwagens afgenomen heeft. Het laatste bloedig gevecht, te Meerskatsfontein, had maandag plaats. De en- gelsche dagbladen bevestigen de officieele de- peche die uit transvaalsche bron toegekomen is. Luibrechts. Daar gaat eenen vent die ik altijd zal benijden f Spiegels. Dat is niet welwat heeft bij 11 dan gedaan? Luibrechts. Wel, bij beeft mijne vrouw vóór mij ten huwelijk gevraagd, en werd afgewezen I11 April veel regen Komt den landman genegen. Nooit April zonder haren Nooit Mei zonder bloeisel. Geboorten Mannelijk 10; Vrouwelijk 13 23. Over lijdens. J. Lenoir, wedr De Boeck, z. b. 56 j. Houtm. Ed. Boone, ontvang, der Burgergodshuizen, 56 j. Molenstr. J. De Passé, w° Cornelis, z. b. 70 j. Esplanadestr. P. Meert, m. Hoebeeck, landb. 63 j. Papestr. Van de Perre, vr. Herre- man, z. b. 28 j. Moorselbaan. 8 kinderen onder de 7 jaar. De wereld is een schouwtooneel Elk speelt zijn rol en krijgt zijn deel. Aldus schreef een groote dichter en de man had gelijk. De gansche wereid gelijkt inderdaad onder veel opzicht eene groote comedie. Veel valsche munt wordt er geslagen, veel gezegd en gedaan dat niet gemeend is... De groote held Joubert, de opperbevel hebber van Transvaal, komt aan eene maagziekte te overlijden, jammer ge noeg I... Maar raadt nu eens wie de eersten geweest zijn om hun rouwbeklag aan mevrouw Joubert te maken Het wa ren de koningin van Engeland en lord Roberts. Had men den generaal in den strijd uit den zadel kunnen schieten heel Engeland zou gejuicht hebben en men hadde Londen van geestdrift half afgebroken, maar nu... nu O. L. Heer het werk voor hen gedaan heeft Cela depend du cas dat is een ver schil van een deferencie, nu zendt men een rouwbeklag. In de hooge we reld noemt men dit etikette-diploma- tie, twee halfzusters van comedie. Voor ons heeft er niets waarde als het geen gemeend is, en dat recht uit het hart komt. Punctum ad lineam. Dinsdag avond heeft er inden vlaam- schen schouwburg te Brussel eene meeting plaats gehad voor den vrede. Onder de sprekers bevonden zich MM. Lejeune, Vandervelde, Houseau.Hurt, Vanderkinderen, enz., allemaal mam nen van talent en die het zeker goed meenen, maar wat is het gekort De diplomatie is een koud marmeren beeld. Aures habent en non Au- dient met ooren die niet hooren en op slot van rekening zegt men dat een enkel kanon meer lawijt kan maken en meer beslissen kan dan 100 geleer de advokaten. Doet daar maar eens iets aan, met al uw verstand. Voorkomend concordaat der failliet. Bij vonnis van 5° April 1900 heeft de Rechtbank de rechtspleging gemachtigd tot bekoming van het voorkomend concordaat der failliet van den heer Jozef Do Veylder, leurder te Gysegem. Vergadering der schuldeischers op 26 April 1900, teu gehoorzalo der Rechtbank om 10 uren voormiddag. Zij mogen zich aanbieden 't zij persoonlijk, 't zij bij gemachtigden. Aelst, den 5 April 1900. De Greffier, Edmond SCHEERLINCKX. Te Luik is al van overlang een sche pencrisis in gang, de heeren van 't stadhuis kunnen of willen maar niet door 't zelfde deurgat binnen en er is dan geen middel om het boeltje ge deeld te krijgen. De studenten hebben naar den liberalen bond geschreven, dat zij verzoeken een eind aan dit spel te zien maken, ofwel dat zij er eens zullen gaan tusschen komen Donder- I dag avond is den raad weer bijeenge- i roepen, maar we weten nog niet hoe- ver men geraakt is. Enfin, 't is onge- j lukkig in een huishouden waar 't aan houdend ruzie is en waar den eenen den anderen niet verstaan wil, en als de studenten, 'd eerstebroekmannen 't spel nog eens wat meer gaan be derven Koopt uwe nieuwe Velos in do Kapellestraat, N° 11, met altijddurende waarborg op alle breuk of fouten van constructie. Vernieuwing van machienen aan prijzen buiten allei concurrentie door mijne bijzondere installa tie is geen enkel huis der stad gemachtigd te wer ken aan betere voorwaarden. L. Van tl.'ivcr-Dc Wilde, 11, KAPELLESTRAAT, 11, AALST. 112, Boulevard Anspaeh B RUKELLES Grand choix de raeubles neufs ét d'occasi- ou. Vente a l'amiable. Ventes publiques tous les raardis, mercrcdis et Vendredis, a 2 heures. Expétliiioia «si I'i'oviuce Succursale et garde-meubles 59, me dc§ CSüii'tii'ciix. Zondagrnst. Zondag aanstaande (Paschen) zal de apotheek open zijn van M. De Valckeneer, Esplanade. Maandag (2e Paaschdag) die van M. Callebaut, op de Botermarkt. Dijnsdag 10 April werd te Dendermonde de zaak opgeroepen Van Schuyienbergh- Nys-Marcel, beticht van slagen toegebracht te hebben aan M. Ca- mille D' Haens, lid der Katholieke Jonge Wacht van Aalst. Het Openbaar Ministerie vroeg de toepassing der Wet. S Woensdag werd de uitspraak gedaan MM. Van Schuylenbergh en Marcel zijn vrij gesproken. M. Nijs, uit de Molenstraat, is veroordeeld tot 6 weken gevang, voorwaardelijk, en tot al de kosten. De koningin van Engeland die nu in de laatste dagen met den ongelukkigen oorlog van Transvaal zooveel af te knauwen gehad heeft, is toch ook al van heden of gisteren niet meer. Ze heeft deze week de geboorte van haar 90" afstammeling beleefd en meer dan 80 lenten zijn haar al over 't hoofd ge waaid. Van die 90 afstammelingen zijn er nog 73 in leven, te weten zonen 7 kleinkinderen 32 en achterklein kinderen 34. En nu is zij in haar oü dagen een reis naar Ierland gaan doen, waar ze volstrekt niets goed rapen kan, enfin 't is een gesukkel, oprecht een gesukkel, 't mensch kan misschien ook al niet doen wat ze gaarne zou doen, misschien zou ze ook al liever thuis blijven, maar, wat kan men er aan doen Wees dan al koningin. Sedert 1347 in Amerika in gebruik. Alloook's Pleisters zijn een geneesmiddel voori ALLCOCK8 zijn Poreuze Pleisters lig «are onfeilbare «elke gemaakt worden. Men weet dat de vraag tot vervolging van onzen achtbaren Volksvertegen woordiger in Kamerzittingen van 10 en 11 April moest opgeroepen worden. De Kamer heeft de vraag tot vervol ging verworpen met 56 stemmen tegen 38 en 1 onthouding. TL weina gemaakt worden. Blscht daarom steeds dringend die van Alloock. neemt GEEN ANDERE. Verkrijgbaar bij alle Apotheken. Ale gy Likdoorns hebt, zoo gebruikt Alloook's Likdoornplelstera. sbotbbrmantVM&mmenUO* genezen is van hare doof heid en gedommel m de ooren door de Artificieele Oortrommels van den Institut Nicholson, hoeft aan haren Institut do somme van 25,000 franken gege ven, opdat alle doove menschen die geene midde len hebben, zich de Oortrommels kosteloos zouden kunnen verschaffen. Zich bevragen aan den Insti tuut Lonocott, i, Gunnebsbury, London, W. VOLLEDIGE BEHEZm «ÖP - :<r Eenlq bijzonder veroorloofd middel. M. Ve«r inlicht.n »ti, i cb te bevragen bij nu,?, rT?nA Aue St-Dorainlque,Parits. fillINLT, Apotekrr-Cbimist, 1Passage Sauinier, Parijs. Algemeen Depot est. delackf, Bruxellaa Depot bij M. De Valkeneer, Esplanade.

De Volksstem | 1900 | | pagina 3