Wis. LIBERAAL-SOCIALIST IBISTERIE. It H. Bloedprocessie te Brugp. Algemeen overzicht, kcr-Ltitjjfoer Suit Unit Muffd, iiapcllfstrnat, 13, te 3lalat DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. Een oorlogsbudjet van 200 mil- lioen. Maandag vieren Vrienden van hel onderwijs. Abonnementsprijs voor gansch België, franco te huis. 2.50. Voor de vreemde landen» 5,00. 5 centiemen het nummer. Pakten en brieven noeven vrachtvrij toegezonden te worden. Alle briefwisselingen moeten den dijnsdag avond op onze bureelen toege komen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor den in de scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle tijdstippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbrieljes zijn ten laste van den be stemmeling. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden. 69 JAARGANG. «NUMMER 27V Aalst, den 5 Mei van het jaar 0. H. 1900. Vonnissen 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de nieuwstij dingen 20 centiemen per regel. Aankondigingen op de 3® bladz. 10 centiemen den regel. Annoncen op de 4® bladzijde worden berekend volgens plaatsruimte. Voor de advertentièn buiten de provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden tot het Office de Publicüé, Rue de la Madeleine, Brussel. De geabonneerden hebben het recht een maat per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen volgens zal verschijnen. Rucbtbaarmakingen in te zenden voor 's Maandaags. De Kiezing van 27 Mei aanstaande is van 't allergrootste belang. Moesten de Katholieken de meerderheid verliezen, wat zou er van ons land geworden Wie zou er alsdan aan 't hoofd komen Het liberalismus is de zegepraal van het socialismus, en wat zou het toekomende liberaal-socialist ministerie doen Daarmede zijn wij weinig bekommerd, antwoordt de Précurseur, een liberaal dagblad van Antwerpen: Wij zul len werken om het volk onchristelijk te maken. M. Braun, de liberale burgemeester van Gent, riep uit Laat ons eerst het Katholiek ministerie omver werpen, wij zullen dan later zien wat wij te doen hebben. M. Bara riep uit te Doornijk Als wij zullen mees ter zijn, wij zullen «lweersdoor liberaal zijn. Wij weten wat dat allemaal beteekent, brave christene kiezers, herinnert u het liberaal ministerie van 1878 tot 1884. De liberalen meester^ dat is wederom de Schoolstrijd dat is wederom de scholen zonder Goden de meesters zon der Geloof dat is wederom de oorlog, de twist en de tweedracht in al de parochiën dat is de vrijheid ontnomen aan al de gemeentebesturen dat zijn weer de speciale commissarissen, daar waar de burgemeesters niet en willen de slipdragers worden van de framasons. De liberalen meester, dat is al de plaatsen gegeven aan de mannen van de lo- giën; dat is het traictement ontnomen aan de priesters, gelijk in 1879 dat is de kerken gesloten gelijk in de Fransche Revolutie dat is de kloosterlingen vervolgd, geplaagd en verbannen gelijk in Frankrijk dat is de kloosterlingen uit onze weezengestichten en hos pitalen verjaagd dat is onze kerkhoven ontheiligd. De liberalen meester, dat is alleman soldaat. Dat willen zij en dat zullen zij ten uitvoer brengen. Zij moeten een leger hebben van 245,000 man, gelijk Brial- mont het vraagt met al de liberalen Waarom alleman soldaat Als al de jongelingen naar de kazerne moeten gaan, schrijft een liberaal dagblad van Antwerpen, het zal ge daan zijn met den Godsdienst op den buiten. Bijgevolg alleman soldaatniet om het land te verdedigen, maar om goddeloos en zedeloos naar huis te keeren Alleman soldaatom alleman liberaal en socialist, vrij denker en vrij lever te maken De liberalen en socialisten meester, dan is 't gedaan met den eigendomdan is de Staat alleen meester dan is 't gedaan met het huisgezindan is de vrouw aan iedereen, en de kinders aan den staat dan is het gedaan met al onze Katholieke scholen dan is de Godsdienst buiten 't land, het Christusbeeld op straat, de liberale en socialistische walgelijke zedeleer in plaats van den Catechismus dan is het verplichtend onderwijs in al de gemeenten. En verplichtend onderwijsweet ge wat dat beteekent voor dat volksken Allen zullen verplicht zijn hunne kinderen af te geven in hunne scholen, en de ouders die weigeren zullen gestraft worden, eerst tot geldboete, later tot het gevang. De wet is reeds gemaakt in de Framasonslogie van Ver- viers. De liberalen meester, wat zal er geschieden met de geldkas van het land Onder het liberaal ministerie was er gedurig te kortge durig nieuwe lasten. Maar wat zal het zijn wanneer het leger alle jaren 200 millioen meer zal kosten Maar wat zal het zijn als al de vrije scholen zullen afgeschaft worden, en dat men weer schoolpaleizen zal bouwen Wat zou het voor Aalst alleen kosten om eeu- en-vijftig vrije Katholieke klassen door stadsklassen te vervangen Wat zou het zijn moesten de zusters uit de hospitalen, uit de oudemannenhuizen, uit de weezengestichten verbannen worden Ja, wat zoude er van ons lief vaderland, wat zoude er van den godsdienst, wat zoude er van de vrijheid, wat zoude er van den voorspoed van ons land geworden niesten ooit die droeve tij den van het geuzenbestuur wederkeeren Katholieke Kiezers, burgers, landbouwers en werklieden, overweegt het goed stelt U dik wijls die vragen, en zonder twijfel zult gij niet alleen stemmen voor de Katholieke lijst, maar uit al uwe krachten medewerken om aan ande ren uwe overtuiging te doen deelen, en dan zal de dag van den 27 Mei aanstaande, eene nieuwe en schitterende zegepraal zijn. Voor den Godsdienst, voor het Huisgezin en voor den Eigendom 1 Een oud spreekwoord zegtWaar O. L. Heer een tempel heeft, bouwt zich de duivel eene kapel. In alles is deze laatste de nadoener van God. Reeds in het Oud Verbond had zich de Heer, maker van tijd en eeuwigheid, een dag der week voorbehouden, een dag, die aan God toegewijd en bestemd was voor Zijnen dienst en 's men- schen rust. In het Nieuw Verbond is de Zondag aangewe zen als de dag des Heeren bij uitmuntendheid. Toen nu de droes zag hoe de menschen dezen dag heiligden en aan het welzijn hunner zielen besteedden, werd hij nijdig en met een grijns lach riep hij uit ik zal ook mijn dag hebben en hij koos den Maandag. Dat hij zich in tegenstel ling met den dag der zon, dien der maan heeft ge kozen, zou, oppervlakkig gesproken, pleiten voor zijne bescheidenheid maar de sluwe helle vos weet, wat hem drijft. Hij is oud en schran der, hij ruilt noch van baard, noch van aard. De Maandaghouder zal doorgaans ook een Zondagschender zijn is hij het nog niet, dan wordt hij hetdaar kunt ge op rekenen. De dag des Heeren is voor den mensch en vooral voor den arbeider een even aangename als weldadige verpozing, een rustdag voor 't afge sloofde lichaam, een kermis voor zijne naar God hongerende en dorstende ziel, een dag van zegen voor zijne vrouw en kinderen. De dag des dui vels daarentegen is meestal een dag van brasse- rij en overdaad, veel nadeeliger voor het lichaam dan de vermoeiendste arbeid een dag van ver kwisting, van onheil voor het gezin. De Zondag is een geheiligde rustdag. De Maandag daarentegen een dag van luiheid, in kroegen aan drank en spel verspild. De Zondagviering geeft den moêgewroeten werkman rust en moed voor de volgende werk dagen. Het Maandaghouden geeft hem lust om het overige der week nog aan het slenteren en doordraaien te blijven. De Zondagvierder is doorgaans zuinig, matig en tevreden. De Maandaghouder meestal een lui- zak, een drooglever, die gedurig begoten moet worden een twistzoeker, waarmeê niemand om kan. Vrede heerscht in het gezin, waar de dag van God in eere gehouden wordtonmin onder het dak van den Zondagschender of Maandaghou der. De Zondagrust is een lichtpunt, dat met zoe ten glans den zwaren arbeid der zes overige da gen bestraaltde Maandagrust is een donkere wolk, die als een vuile smoordamp over de ge- heele week hangt uitgespannen eri over het huis gezin onheil brengt. Onze tegenstrevers, vrienden van het onderwijs met andermans geld durven de katholieken de vijanden noemen van het onderwijs. De katholieken, die op eigen kosten bloeiende hoogescholen onderhouden. De katholieken die miljoenen en steeds miljoenen voor het volksonderwijs ten offer brachten Volgende statistiek, aan officieële bronnen ont leend, bewijst integendeel waar de ontredderaars van het volksonderwijs nestelen. In 187 8, vóór den sehooloorlog, telden de officieële en de aangenomen scholen van België te zamen 598,213 leerlingen. In 1883, na zes jaren liberaal gouvernement en sehooloorlog was die schoolbevolking gedaald tot 386,012 leerlingen. Vermindering 212.201 leerlinge». De katholieken kwamen aan 't bewind en maak ten de officieële scholen toegankelijk voor ieder een eenieders wijsgeerige overtuiging werd geëer biedigd en na eenige jaren keerde de inwendige vrede in het land terug. In 1S9Ö, na 12 jaren katholiek bestuur telden de officieele scholen van Belgie 043,005 leerlingen. De vrije, aanneembare, geinspecteerde scholen telden eene bevolking van 108,966 leerlingen. Totaal der schoolbevolkingde niet gesubi- dieerde scholen niet meêgerekend 752,062 leerlingen. De toestand der officieele onderwijzers werd door de katholieke regeering merkelijk verbeterd Ziedaar de vijanden van het onderwijs Op fi eu 13 Mei om 10 ure zal de vermaarde H. Bloedprocessie vau Brugge uitgaan. lil tegenstelling met betgeen vorige jaren plaats bad, zal de H. Bloedprocessie ditmaal niet uit sluitend eeu godsdienstige stoet wezen, maar ook een belangrijk historisch gedeelte bevatten. Verscheidene groepen van dit gedeelte zullen ophef maken, zooals de ruitergroepen van Dirk van den Elzas, van Maria van Bourgondië en der aartshertogen Aalbrecht en Isabella de wagen met het archaïsch schip (eeuo allusie aau de red ding eeniger Eugelsclio matrozen in 1842), de afvaardiging der vreemde cousuls, welke in den Hanzetijd te Brugge verbleven, enz. Het godsdienstig gedeelte bevat insgelijks een drietal wagens, vervaardigd naar teekeningen van den kunstschilder Florimond Van Acker en welke tooneeleu uit het Nieuw Testament verbeelden. Kindergroepen zullen gelegenheidsliederen rond gemelde wagens zingen, eene nieuwigheid, welke terzelfder tijd eene aantrekkelijkheid wezen zal. Het weder verzoet en verbe- fcSuu - tert gedurig Hurra I, de lieve schoone Mei, de aangebedene O. L. Vrouwmaand, met hare Vgl geurige bloemen en jubelende vogels, die ons herleven doen Och de Boerkens in den Transvaal hebben 't toch zoo lastig, en 't is jammer ook van die ar me dutsen van Engelsche soldaten, die door den gouddorst van eenige geldzakken, aan de wreede dood, allerhande ziekten en bloedige wonden blootgesteld zijn 1 Vrolijkheid, matigheid en gemoedsrust houden den doktoor buiten de deur. Jeugd en vreugd en eere, kind, Zijn drie korte lentedagen Ach ze vlieden, hoe w'ook klagen Dus, geniet ze, welgezind I Op einde Maart bedroegen de oorlogskosten voor Engeland reeds 114 miljoen pond sterling dat is in franks 2 miljards 850 miljoen, en ze zijn - - nog aan 't einde niet. Er wordt zooveel aan bloed 1 heden »X WederWaal'diS" verkwist, en er zijn toch zooveel arme dutsen De Inschrijving der katho lieken voor den Paus is gesloten. Zij bedraagt de som van fr. 125,432, 65. Verleden week zijn er in Engelsch ludië ruim 4,000 personen aan de pest bezweken. Tusschen twee maaltijden moeten ten minsten drie uren verloopen. Tusschen dien tijd is eten altijd ongezond. Waarom zegt men Honden die bassen, bijten niet? Omdat zij niet bijten, zoolang zij bassen Er wordt te Iseghew veel gesproken over de dood van zekere Alois Vanpoucke, borstelmaker. Zoo men zegt, had hij eene wedding aangegaan voor 't drin ken van 17 groote druppels en bij den laatsten moest hij 't glazeken inzwel- gen. (Daarvoor moet men een wijd keelgat hebben), 's Anderdaags voel de hij hevige pijnen in den buik, en ondanks de beste zorgen van den dok toor, is hij in de wreedste tormenten gestorven. Welke dwaze wedding toch Zoo menigeen denkt een held te zijn, En toch is maar een hans Zoo menigeen denkt een zwaan te zijn, En is toch maar een gans Men spreekt nu van zelfwerkende postzegels-bestellers in de statiën en openbare plaatsen op te richten, even als men uit zekere machientjes, cho colat, suiker, eiers en cigaren besteld wordt. Die toestellen zouden de brie ven ontvangen men zou tien centie men in de bus steken en op den brief zou den stempel van den dag geduwd worden. Wat moeite en wat kosten gespaard, maar welke" ramp voor de verzamelaars van postzegels Van waar komen de Paascheiers Het ei wierd van in de vroege tijden door de christenen aanschouwd als een zinne beeld van 't graf, waarin Ons Heer begraven wierd. De eiers werden toen gewijd, en de vrienden en kennissen zonden ze naar elkander. Het ei be vat het leven dat in schijn dood is; dus de afbeelding van Christus' verrijze nis. Prins Albert is zaterdag ver trokken naar Parijs, om de Tentoon stelling le bezoeken. De koersen van motocycles en automobielen op den openbaren weg komen injj Frank rijk nu verboden te worden. De grafmaker van Arc-Ainières, 102 jaar oud, is vrijdag overleden hij was reeds 82 jaar putmaker, en maakte er velen voor andere, maar voor hem niet. 't Lief kasteel van graaf Lo- nyay, gemaal van prinses Stephanie, is verleden week ten gronde afgebrand. De trap eener Montagne Russe is te Lacken ingestort, en een 3otal kin deren werden min of meer erg ge kwetst. In den cirk Schumann, te Luik, is een jockey erg van zijn peerd gevallen en daags daarna gestorven. Een snelschrift meldt dat den toe stand van 't Engelsch garnizoen te Mafeking zeer bedenkelijk is. Het regent geweldig in Zuid-Afrika, de winter is daar, en het getal zieken is overgroot. Eenige gedachten Het is beter een jong kind dan een jonge grijsaard te zijn. List tegen list is den moeilijksten kamp die een mensch strijden kan. Prijs nooit uw dok toor, anders gelooft hij dat hij u ge nezen heeft. Stijf in de kaken, slap in de zaken. Van eigen vlijt ziet men den schoorsteen rooken. Wie over ondankbaarheid klaagt, is nooit oprecht weldadig geweest. De uit zondering van heden wordt meest ai tijd morgen regel. De meeste men schen houden veel meer hert hebben, als zij wat min maag hadden. In het kamp van Beverloo is een dyna- mietbom gesprongen, dicht aan de gendarmerie, de gendarmen zijn er met den schrik van af gekomen, 't Schijnt dat heel het spel aan eene flauwe truterij moet toegeschreven worden, maar een truterij waar hon- derde glasruiten bij gebroken zijn Onze Koning sukkelt nog altijd met zijn oogen, de oude dag brengt alle

De Volksstem | 1900 | | pagina 1