•m $mabv& IM voorde Motten sii*: D lïnihher-lKitgfijer 3ttit tlau ttuffel, fiajirilcstraat, 13, te -Hulst. MENGEL WE IK. Beste Lezers VRIJHEID Algcmccnc Verplichtende Soldatendienst Raadgeving aan de katholieken. VRIJHEID Verplichtend Onderwijs. Uit de archieven der stede van Lilst. Fabeltje. nnren! Wij veroemen iVIUUl 5S3li- wreed en wonder- MEILIEDJE. Abonnementsprijs voor gansch België, franco te huis. 2.50. Voor de vreemde landen> f »w.---5 centiemen het nummer.Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezonden e worden. Alle briefwisselingen moeten den dijnsdag avond op onze bureelen toege- j Komen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor- aen in de scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle J jastippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbrieQ es zijn ten laste van den be- stemmehng. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden, j DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. 6" JAARGANGjf— NUMMER 273? Aalst, den 12 Mei van het jaar 0. H. 1900. De naaste week beginnen wij voor mengelwerk het ge schiedkundig beschrijf van 't eeuwenoud Kapelleken der Werf van Aalst of den oorsprong van O. L. Vr. ten Druiven. Onnoodig te zeggen dat deze geschiedenis voor onze Ka tholieke, geloovige Lezers hoogst welkom en bijzonder le zenswaard zijn zal. Vonnissen 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de nieuwstii- dingen 20 centiemen per regel. Aankondigingen op de 3« bladz. 10 centiemen den regel. Annoncen op de 4* bladzijde worden berekend volgens plaatsruimte. Voor de advertentiën buiten de provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden tot het Office de Publicity Rue de la MadeleineBrussel. De geabonneerden hebben het recht een maal per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen volgens zal verschijnen. Ruchtbaarmakingen in te zenden vóór 's Maandaags. Wij naderen het oogenblik, het gewichtigste misschien welke ooit ons Vaderland beleefd heeft, want van de uitsla gen der aanstaande kiezing hangt het geluk af van ons Bel- genland. De liberalen leest hun programma hebben het meest gemunt op onze Eene der eerste en noodlottigste wetten welke ons onder een liberaal-socialistisch ministerie te wachten staat, dat is de invoering van den algemeenen en verplichtenden solda tendienst. Deze nieuwigheid, welke alle jongelingen zonder onder scheid zal dwingen den soldatenransel op te nemen, zal voor gevolgen hebben Dat de begrooting vin oorlog meer dan verdubbelen zal, aldus zal burger en boer nog eens zooveel moeten op brengen voor het alles verslindend militarism. 2° Dat de geestelijken en kloosterlingen zonder onder scheid, allen zouden gedwongen worden hunne studies en hunne voorbereiding tot hunnen heiligen staat te verlaten om voor twee of drij jaren in de kazerne te gaan vertoeven. 3° Dat al de zonen van nijveraars, landbouwers en werk lieden op twintig jaren ouderdom naar de kazerne zullen ge sleurd worden, ook al hebben zij ze te huis hoogst noodig. 4° Dat de vergeldingen voor de milicianen zullen afge schaft worden. Dat eischen de liberalen. Thans met de loting heeft toch slechts de derde of de vierde man op te trekken, maar na de invoering van den al gemeenen dienst zal iedereen, zonder uitzondering, de wa pens moeten opnemen. Hoeveel schooner is hier tegenover het programma der katholieken die niets willen dan de inrichting mogelijk ma ken van een VRIJWILLIGERSLEGER. Niemand gedwongen soldaatiedereen vrij. Dat vragen onze verkleefde volksvertegenwoordigers, de heeren Woeste, De Sndelecr, Bethune en Vau der Linden. Dat zijn onze mannen, de mannen van de vrijheid en voqr hen alleen moeten wij stemmen. *s no°dig datfide katho- ^0kfen' 011 voora* ^eze ^ie «iSSP» anderen al eenen raad moeten gevea, de verschillige manieren van stemmen kon- ken, om net kwalijk stemmen te voorkomen. Eene enkele manier van stemmen is aan te raden, de eenvoudigste van al liet eculff wit puntje zwart «naken van boven aan de lijst, 't zij (lat er plaatsvervangers zijn of niet. Vooi ons, katholieken, is er eene zaak in 't spel de katholieke opinie doen zegepralen. Eu met de evenredigheid, moet er daar meer dan ooit voor gezorgd worden. Welnu de samenstelling der kat holieke lijst wordt gedaan ten beste mogelijk, en doet men niet altijd wat men wil, men doet toch wat men kan. Gij, katholieken, altemaal, ziet de personen met in, maar de zaak, en stemt voor de katholieke lijst, gelijk ze gaat en staat. Gij zijt verzekerd op die wijze dubbel wel te stemmen. Vooreerst, gij zult geenen ongeldigen kiesbrief maken: en gij suit uwo plicht doen en bijdragen tot heil van Vaderland en Kerk Ouidat ik christen ben, in den Godsdienst op gevoed, getrouw aan God en zijne Kerk. Omdat de liberalen en hunne volgelingen, de socialisten, slaven zijn van de vrijmetselarij; dat zij samen alles wat ons het dichtste aan het hert ligt, zoeken te vernielen. De liberalen hebben het gemunt op onze Zij zullen de o.uders dwingen hunne kinders tot hunne twaalf jaren naar school te zenden, j Alle overtredingen zullen ten laste der ouders gelegd wor den, Geene vrijheid meer voor de ouders van over hunne kin ders te beschikken, het Bestier meester over hen. Met het geld, bestemd voor de werkmanspensioenen waarmede zij lachen met het geld der milicianendat zij zullen inpalmen zullen zij scholen bouwen, inkwisitors be noemen die, zooals in 1879, champagne zullen drinken op de kosten der lastbetalers uit de scholen zal het godsdiens tig onderwijs verbannen worden en zij zullen daar mannen aanstellen die hunne valsche principen zullen opdringen. Dat willen de liberalen. Onze mannen, MM. Woeste, »e Sadcleer, Bethune en Van tier Linden eischen de vrijheid in het onderwijs en de gelijkheid voor al de scholen en onderwijzers. Dat zijn onze mannen; zij alleen eerbiedigen en beminnen onze vrijheid, het duurbaarste dat wij bezitten. Er wordt door velen erg geklaagd over den maatregel die voorschrijft, en sinds eenigen tijd in onze stad stipt wordt uitgevoerd, dat des 's Zondaags alle drankhuizen ten 12 uren 's nachts moeten gesloten zijn. Doch vroeger ging het er in onze stad nog an ders toe ziehier een voorgebod van 21 Decem- ber z443 J zooals men ziet is het geen klein bier: Omme de groote... ramoere endegheruchte die eenighe ghesellen binnen curten tijden har- waerts binnen deser stede ghedaen ende ghe- maect hebben, bi nachte en bi ontijde, daer da- ghelicx groote clachten afquamen, so es gheor- dineert ende men ghebiet dat van nu voort an gheen tavernier, voortapper noch anderen per soon van binnen dese stede, gheene drinckers noch gheselscap spelende en houde zittende van binnen dese stede, na dat de clocke tsavonds ne- ghen hueren ghesleghen, zij, elc up de boete van drie ponden paris., also wel de weert, die de drinckers of speelders houd, als de drinckers wel wetende dat vreemde gasten of die bedden in eenich huus ghehuert hebben, in dit ghebot niet begrepen en zijn, ende van desen zal de waerscu- wer diet den heere te kennene gheeft, hebben tderde van eenre boete. Item noch es gheordineert dat niement, wie hy ZIJ, tsavonds achter strate en ga na de achste clocke, hij en hadde specialen dienst ende oorbo- re te doene, ende dat hij diene den heere, op datten den heere over kenlic doe, up III pond p. nochtan zo zullen zij moeten draghen eene stee- nen lantheerne int oppenbare met eene barrende keersse, wel wetende dat zij met spansien niet passeren en zouden up de vors. boete. Item es noch gheordonneert, dat van ba- mese tot half maerte tsavonds, na de zeven hue ren, no van half maerte tot bamesse na de IX hueren, niement en draghe binnen dese stede eenighe ongheoorlofde wapenen, up X lib. par ende de wapenen verbeurt, nietjeghenstaende datse in eenich vanden twee gulden zijnof datze consent Hebben wapenen te moghen draghene. Omdat het eene zware plicht is voor alle wa re kinders der Kerk de liberalen en de socialis ten te bestrijden, die dagelijks den spot drijven met priesters, paters en Paus, ja, met God zelf, met de H. Maagd Maria, in een woord, met al wat heilig is. Omdat meestal de liberalen echte geuzen zijn, die hunnen Paschen niet houden en zelfs des Zon dags geen mis hooren. Omdat de liberalen, ééns aan het roer van 't land, den oorlog zouden doen tegen God en Kerk. Een prachtig paard, was uit den stal geraakt, en in eenen vreemden sprong was het sckoone dl(Lr> m den raestpoel van het dorp gevallen feenens was gansch liet dorp te been. Groot en kleinsprak vau den schoonen bruinen en van zijnen jammerlijken val. In 't bijzijn van houderde toekijkeis werd het uit het slijk getrokken. Het was een foei loei en 0 wee wee dat de ooren suisden. '^Anderendaags kwam Pier, de knecht der hoeve, met eene gansche kudde varkens voorbij den poel: Allen plompten en piotsten er in dat het heel koddig was om zien. Zij draaiden zich en wroetten in en dbor het sliik. Eu.... Niemand kwam kijken. Men vond dat heel natuurlijk. v MoraalValt er een katholiek 0 1 dan is de wereld te klein om zulks uit te bazuinen. 1 Va,'t,er ,e?n ®eus dat is de moeito niet. 't Is dagelyksch brood. Omdat de liberalen het roode vaandel, het zinnebeeld van oproep en omwenteling, toejui chen en overal willen laten rond dragen. Omdat de liberale partij de hatelijke wet van 1S70 ingevoerd heeft, haat en tweedracht geheel het land door heeft gezaaid en schreeuwende schulden overal veroorzaakt heeft door het bou wen van schoolpaleizen, zelfs daar waar zij noodig waren als water in de schoenen. Omdat de liberalen altijd den landbouw ver acht hebben, nooit iets gedaan hebben voor onze boeren, welke zij onnoozele pijpekoppen, ploe gen die in God gelooven noemden, tenzij groote lasten op den inlandschen tabak geleid dat zij nooit het beschermtol of de rechten op de vreem de granen hebben willen aannemen nooit iets gedaan hebben voor de landelijke wegenis, het voortreffelijk werk van ons katholiek bestuur, dat het vervoer zoo vergemakkelijkt voor de trekdieren en het landsalaam. Omdat ons katholiek landsbestuur alle mid delen aanwendt om hulp te bieden aan den boerenstiel, wetende dat de landbouw de eerste en de noodigste aller nijverheden is, omdat het wil den boerenstand opbeuren en de welvaart van het landelijk volk verzekeren. Omdat de liberalen nooit iels voor het werk volk verricht hebben, tenzij het streelen en flikflooien met de kiezing en ten einde het alsdan te gebruiken als voetbank om aan 't schotelken te geraken. Omdat zij in de Kamers opgetreden zijn tegen alle verbeteringen van den werkersstand door de katholieken voorgesteld, zeggende dat het ge noeg was voor de vrijheid en het strafwetboek om alles te regelen. Omdat zij nooit het kiesrecht hebben willen uitbreiden en nooit den werkman tot het beheer des lands hebben willen roepen, hetgeen de kat holieken gedaan hebben. Omdat zij nooit gedacht hebben aan verbe tering van den stoffelijken en zedelijken toestand des werkmans nooit geene maatregelen voor gedragen hebben om hem te vrijwaren op het wei k, hem waarborg en pensioen te geven voor den ouderdom. Omdat zij nooit geen ééne school voor het arm volk gebouwd hebben met hunne eigene centjes, gelijk de katholieken er bij duizenden hebben gesticht. Omdat de liberale partij sedert ja- reu overal buitengeborsteld wierd in Kamers, Gouw- en Gemeenteraden en nu verplicht is om weder op te staan, zich te vereenzelvigen met de socialis tische partij. Meer dan eens verdient zij nu dat men haar de verklaring van Leopold den Eerste, de Wijze Man, toepasse Le parti libéral est un banc de sable De liberale partij is een zandbank Omdat ik wil hulde brengen aan ons bekwaam en werkzaam landbe- stuur dat de ware belangen van het land gadeslaat en met zoo grooten ie- ver behertigt. Omdat ik geen onbezonnennespron- gen wil wagen in het duister met den goddeloozen geuzeboel en hunnen af grijselijken steert, de bloedroode soci alisten. Omdat de katholieken onze ware belangen zullen blijven behertigen en handhaven,vrede, orde, goede zeden doen heersehen, den zedelijken en stoffelijken welstand onzer stad be trachten volgens de katholieke grond regels die alleen overeenstemmen met den zekeren vooruitgang der maat schappij, met het verbeteren van het lot der werkende en noodlijdende klassen, met het geluk en den zegen hunner huisgezinnen,koophandel, nij verheid er. alles wat tot waar genoe gen hierop aarde strekken'dan. baar nieuws uit Moorse!..Nen voerman van Meldert l>ad maandag zijn kermisvolk naar de statie gebracht en liet zijn peord- wat alleen, toen het beest eensklaps 't zot in den kop kreeg en op hol ging; het kwam terecht op het huis van Jau Bos- mans, eene sterke, over weinige ja reu gebouwde woning, waarvoor eene ijze ren balie staat... Welnu, dwarsover do balie, dwarsdoor de muur en het vens terraam, recht in de keuken, vloog het woedende dier alles wat in de keuken was, werd verbrijzeld stoelen, tafel, kachel, enz., enz... 't Is nog een geluk met een ongeluk, dat de bewoners juist de keuken hadden verlaten, wanneer de ongenoodigde gast zijnen entree deed, anders hadde men van wree.de malhenren gehoord.... Men heeft het 3eerd langs de herbergplaats moeten buitenbrengen... De toeloop van volk was binst den dag en zelf met den avond buitengewoon elk is nieuwsgierig om dit wonder geval met eigen oogen te ko men zien. In Moorsel gebeuren aardige toeren Van vieze peerden en drollige boeren. I.ieve Mei, ge zijt daar weer, Blozend, lachend, kleurvol, geurig I Met uw jeugdig groen, zóo teer 1 En uw bloemkens kleurig... Lieve Mei, go pronkt zoo schoon Met uwe rijke roozenkroon Ziet, daar is de dageraad, Met zijn gouden stralen, Die de lucht in purper baadt En op d'aard' laat dalen... Lieve Mei, gij glanst zóo rein, Murm'leud Dauk, lid zonnekijnf Alles staat in volle pracht, Groen is thans de kruin der boomen 't Vinkje zingt uit allo kracht, 1 Vischjes spelen in de stroomen... Lieve Mei, gij bloost zóo zeer, Schooner kuut gij toch niet meer?... Langzaam daalt de zoune neer Bloemen, kelkjes sluiten, Vogels zoeken 't nestc weer, Bang des nachts daar buiten... Lieve Mei, gij zingt... en kust Uwe wichtjes in de rust I

De Volksstem | 1900 | | pagina 1