MS DE C1ISTEI1ÖÜWESWAT HEBBEN DE LIBERALEN GEDAAN VOOR DE BOEREN? Wat MÈn de liberalen gedaan voor den Wertman WAT HEBBEN Dl KATHOLIEKEN GEDAAN VOOR DE BOEREN En nn, lezers, vergelijEt en maalt liet verscl? Wat tobt gij liefst HET KAPELLEKE DER WERF WAT DE LIBERALEN WILLEN Alleen het wit puntje zwart maken van 't zwart vierkant dat boven aan de lijst der ka tholieke kandidaten staat ONDER i\° 1. Den bol gewasschen. 'I Eh zijn maar boeren! zij klagen altijd.4^ alistcn onthielden 8iun, zoowel in de Kamer als in het Senaat. Wat deden zij \oor den Werkman Stemt voor de Katholieke lijst O. L. V rouw ten Druiven le Aalst O Christene vrouwen van Vlaanderen, 't is bij zonderijk op u dat wij rekenen voor den toekomenden strijd. Beter dan iemand, verstaat gij wat de socialisten en liberalen zullen doen, als wanneer zij zullen meester zijn gij weet dat zij van onze vrouwen, van onze moeders, van onze zusters, van onze dochters, de slaven zullen maken van hunne ontucht. Gij weet wat er van uwe kinderen zal ge worden. Gij zult mij antwoordenwij zijn maar kranke vrouwen en wij en hebben het stemrecht niet. Neen, gij hebt het stemrecht niet, maar gij zijt de moeder, de zuster, de dochter, de vrouw van eenen kiezer en als er kwestie is van den huiselijken heerd te verdedigen, en als er kwestie is van hare eer en van het eeuwig leven harer teergeliefde kinderen, als er kwestie is van haren godsdienst, de vrouw is tot alles bekwaam. En laat het ons bekennen, wij mannen, wij zijn zou gelukkig van hun te gehoorzamen, en in ons binnenste, wij moeten het dikwijls zeggen 't en is maar als de vrouw meester is, natuurlijk in zaken die haar aangaan, dat alles wel gaat. Men kan aan vele wederstaan, maar men kan niet wederstaan aan de tranen van eene moeder, van eene echtgenoote. Gij, Christene vrouwen, ik waartoe gij be kwaam zijt, het is uw herte dat u zoo machtig maakt. Indien Europa christen geworden is, aan wie zijn wij het schuldig Aan eene H. Clotilde en andere christene koninginnen, die door hunne brandende liefde, het herte van hunne mans gewonnen hebben, en alzoo de bekeering van het volk bereid. Ik heb daar getoond wat eene vrouw vermag op het herte van haren man. Hewel, bij u, christene moeder, is de moed niet minder. En den dag van de kiezing, vooraleer uwe mans naar de stemming gaan, zegt hun ook eer dat gij stem, peist op uwe vrouw, peist op de zielen van uwe kinderen Kiest voor de katlioliekeu En dien dag, dank aan uwe medewerking, dank aan uwe vurige gebeden, Dan zal het een te Deum zijn Gelijk er nooit een was op aarde Te Deum voor genoten pijn Te Deum voor die God bewaarde. ljc liberale Chroniquc klaagt dat in het weezen- huis der stad Brussel, de weesmeisjes alle dagen eene litanie lezen, dat zij 's Zondags tweemaal naar de kerk gaan, en dat er in het gesticht eene kapel bestaat, waar licht voor de heiligenbeelden gebrand wordt I De Chroniqtie vraagt dat er aan dit alles een einde zou gesteld worden de arme weesmeisjes mogen immers geen godsdienstig onderwijs ge- nieten en hunne godsdienstige plichten niet ver vullen de liberalen willen dat niet. Dat zijn dan de mannen die steeds het woord vrijheid inden mond hebben Dwang en onverdraagzaamheid voor andersdenkenden dan zij ziedaar de eenige bekommernis der liberalen Kiezers, stemt niet voor zulke dwingelandij 1 Over eenige maanden was er te Templeuve, bij Doornijk, eene kies- meetmg. M. Bara verklaarde daar dat de katholieken niets gedaan had den ten voordeele der werklieden. Maar pas had M. Bara gedaan met klappen, of een kandidaat der socialisten, citoyen Ham- bursin, die tusschen het volk stond, nam het woord. Hambursin, de socialist, sprak als volgt Mijnheer Bara, gij komt te zeggendat het katholiek Gouvernement niets gedaan heeft voor de landbouwers en voor de werklieden. Hewel ik heb de eerlijkheid en de rechtzinnig- heid van te bekennen dat het katholiek Gou- vernement iets gedaan heeft voor de landbou- weis en de werklieden. Daarbij, wanneer het katholiek Gouvernement wetten heeft gemaakt ten voordeele der landbouwers en werklieden, heeft het geen anderen tegenstand ontmoet dan dezen van U en uwe aanhangers. M. Bara is gedurende 30 jaar volksverte- genwoordiger geweest en gedurende 13 jaar was hij minister. Waarom heeft hij alsdan de wetten niet voorengesteld als hij de katholie- ken beschuldigt ze niet gemaakt te hebben De liberalen hebben altijd de vijanden geweest van de werkende klas, ze hebben het stem- recht niet willen geven aan de werklieden en aan de landbouwers. Gij hadt moeten zien welk lang gezicht M. Bara trok, binst dat hij alzoo zijn bol gewas schen wierd. Ook speelde M. Bara rap schampa vie, onder het gelach van het volk. Hij en vroeg de rest niet, hij had genoeg van den eersten keer. Over 16 jaren, onder het liberaal ministerie, waren de boeren uitgeput door den ondergang hunner nijverheid en de daling der prijzen van de meeste koopwaren, wel ke hun vroeger de beste winsten verschaften. In plaats van maatregelen te nemen riep de liberale minister Rolin uit in volle Kamer E11 hij legde ongehoorde en ondragelijke lasten op de buitengemeenten. Overal moesten er schoolpaleizen gebouwd worden, en vette jaarwedden aan schoolmeesters gegeven worden, die zich renten maakten met konijnen te kweeken, welke zij onder den neus der Boeren op de markten deden verkoopen. De wegenis werd totaal verwaarloosd. De vaarten en beken bleven liggen gelijk zij konden. Er werd gezorgd, noch voor drinkplaatsen voor beestialen, noch voor verbetering der vervoermiddelen. De vervoertatieven op do ijzerenwegen van den Staat werden verhoogd. De inwoners der gemeenten moesten tien, twintig, dertig fr. per hoofd be talen, om de schandalige onkosten der schoolpolitiek en der kameraadjes-zakkenvul- lerij te dekken. De liberalen lieten toe dat de boerenfoppers fabrieken oprichten om hunne zakken te vullen, met zand te verkoopen in plaats van gnauo. Ook de Boeren willen van de liberalen niet meer En waarom niet Tijdens de besproking van den landbouw, deed een liberaal zijn beklag, dat de po- litiek iu de landbouwvereeuigingen gedrongen is, en dat men katholiek zijn moet om van eene hoerengilde deel temaken. Met tranen in de stem voegde hij er bij Ge weet wel dat onze invloed op den buiten zeer gering is Dat is waar en hoe komt dat Op die vraag gaf M. Iielleputte hem onmiddellijk een afdoend antwoord «Dat komt, omdat u twee zaken ontbreken zelfopoffering en edelmoedig heid. De liberalen, niets anders zoekeude dan hun eigen belaug, enkel zorgende voor hun eigen pot, hebben zich nooit de landbouwers aangetrokken. Daar zelfs waar zij aan 't hoofd stonden van een landbouwcommicie, werkten zij om de klei ne boereu uit de commissie te houden; zij verdeelden het geld aan nuttelooze dingen en feestmalen, eu waren slechts bezorgd voor hunne eigene verkiezing. Mooit hebben de liberalen eenig voordeel aan den werkman geschonken. Ten andere, zij konden voor hem niets doen, al het geld moest dienen om hunne hate lijke politiek uit te voeren. Terwijl de katholieken met eigen geld hunne scholen onderhielden, putten zij in de kassen van den Staat om de katholieken, de groote meerderheid van het land te vervolgen. Vandaar geen geld voor den werkman. Geen geld om groote werken te laten uitvoeren. Geen geld voor de afgeslaafde en oude werklieden. Geen geld voor de miliciaueu. Geen geld voor de Staatswerklieden te verhoogen. Geen geld voor ijzeren wegen en maaldienst te verbeteren. Geld voor schoolmeesters en kouijueukweekers alleen. Onder zedelijk opzicht hebben zij trachten den werkman te verbeesten, om des te ge makkelijker hem te kunnen laten dienen als hun speelbal. Terwijl de liberalen hunne kinders naar kris- telijke scholen zonden, ontnamen zij aan den werkman de gelegenheid zijne kinders door kris- tene meesters te zien onderwijzen. Zij wilden dat hunne kinders bij de katholieken door goede zedelesseu braaf en eerlijk bleven, maar zij weigerden deze voordeelen aan de werkmanskinderen. Hun eenigste doel en hun eenigst program is bevat in de woorden van den grooten meester der liberalen, M. Bara, die te Doornik uitriep Wij znlleu werken om het volk onchristelijk te maken. Om daartoe te geraken zal er altijd geld genoeg in de staatskas komen Wanneer de katholieken, verleden week, de wet op de werk- "manspensioenen stemden, j|{' |||»CI*alCII Cl» SOCl- Wat hebben de liberalen ingericht met hun geld ten voordeele van den werkman Zij hebben hun gehaast het gedane kwaad te herstellen. Zij begonnen met de drukkende kontributiën, door de schoolwet veroorzaakt, te doen verdwijnen. In plaats van geld te moeten geven, ontvingen de gemeenten jaarlijks aanzienlijke sommen. De vaartrechten en menige andere tollen werden afgeschaft of verminderd. Groote afslag werd toegestaan op de vervoertarieven. Wetten werden gemaakt om de veeteelt te verbeteren en te verzekeren en de daling der prijzen tegen te houden. Inkomrechten werden op verscheidene landvruchten ge légd, met het doel de vreemde invoeren onschadelijk te ma ken. De uitbreiding van het net der buurtspoorwegen verschaf te aan den buiten menige voordeelen voor het vervoeren der voortbrengselen, groensels, boter, melk, eieren, fruit enz., voor het bekomen van waren, die destijds tegen den penning zestien uit de stad moesten getrokken worden. De wegen werden onderhouden of nieuwe werden aangelegd, bruggen en andere verkeermiddelen werden toegestaan. Het landbouw-onderwijs werd uitgebreid toelagen, voor noodwendigheden van allen aard, werden gestemd door de Kamers, altijd meer en meer. De gezondheid van den veestapel werd verzekerd door de strenge waakzaamheid op degienzen. De verliezen, veroorzaakt door het afmaken van besmette beesten, werden voor het meeste deel, door den Staat of't ministerie vergoed of ingestaan. De wet gestemd op het suiber, ten einde het verbruik van inlandsche suiker- beeten te bevoordeeligen de afschaffing besloten van het accijnsrecht op den in- landscheu tabak; een accijnsrecht vastgesteld op de margarine of kunstboter. Do wet op de persoonlijke belasting is veranderd geworden, en eene andere betrekkelijk de alcoolfabricatie gestemd. Eene vermindering is bekomen voor het vervoer van landbouwvoortbrengsels op de spoorwegen. Een bijzonder tarief is toegepast voor de verzendingen beetwor tels met 50,000 kgr. en eene vermindering van vervoerprijs voor deze van min dan 10,000 k. Eene andere vermindering is insgelijks bekomen voor het aardappelen- vervoer naar de statiën van den spoorweg Elzas-Lotharingen. Met fierheid mogen wij er op wijzen dat de werklieden dezen zijn met wiens lot de katholieke regeering, zich het meest bekommerde. Onder de menigvuldige wetten welke ons ministerie ten voordeele der werklieden heeft doen stemmen, halen wij aan: Bovendien wierd een koninklijk besluit afgekondigd tot stichting van een ministeria van Nijverheid en Arbeid, welk de heer Nyssens geroepen werd in handen te nemen, en aan wiens inzichten en werken, de socialisten zeiven, hoe an tiklerikaal zij ook wezen, verplicht geweest zijn zoo me nigmaal hulde te brengen. Een hoogere Arbeidsraad is gesticht geworden, in wiens schoot al de kwestiën betrekkelijk arbeid en kapitaal bespro ken worden. Deze inrichting is de eenigste van dien aard wel ke in gansch de wereld bestaat I Verder werd het minimum van dagloon in de openba re aanbestedingen gebracht, de wet op de ongevallen op het werk werd afgekondigd, de verplichting kwam tot stand de daghuur in klinkende munt te betalen en niet meer in koop waren, zooals het maar al te veel gedaan werd, de Zondag- rust wierd verleend aan al de staatsbedienden, de Onderlin ge bijstandkassen werden ondersteund en bevoordeeligd, verhoogingen werden toegestaan aan de kleine bedienden der spoorwegen, Posten en Telegrafen, de soldevermeerde- ring werd aan de soldaten gegeven, onze soldaten krijgen nu 30 fr. per maand in plaats van 10 fr. of anders gezegd 360 fr. 's jaars, alhoewel de gewezen pastoor Daens dit voorstel heeft bestreden. Aan duizende werklieden wordt er overvloed van werk, jaar uit jaar in, verschaft, dank aan de grootsche werken die het katho liek bestuur overal doet uitvoeren, met het geld dat het alle jaren bespaardt. Een bewind dat de gedachten volgt van minister Rolin 't en zijn maar Boeren en van minister Bara wiens eenige bezigheid zal zijn België te ontkristenen of het katholiek ministerie dat zooveel gedaan heeft, en dat nu nog werkt aan de vermindering der grondlasten? Zult ge de liberalen als vrienden aanzien De mannen, die den boer en den werkman thans zeem aan den baard komen strijken, hebben genoeg den grond van hun hert laten zien, met de Boeren voor lomperikken, in God geloovendc ploegen, goed om afgerost te worden en fanatieke vasthouders of wilden uit te maken en de werklieden in hunnen neteligen toestand te laten verkwijnen. GESCHIEDENIS VAN of het vermaard beeld van 1 door P. DE SUTTER, onderpastoor alhier (1863). INLEIDING. De wet op de vordering en de betaling der dagloouen de wet op de werk- en nijverheidsraden de wet op de bescherming der kinderen, gebezigd in de omreizende beroepen de wet betrekkelijk het toezicht der gevaarlij ke gestichten Dc wet op de werkmanswoningen op de vervalsching der eetwaren tot stichting van een fonds ten vooraeele der slachtoffers van werkongevallen. De Allerheiligste Maagd Maria nadat zij het eeuwig woord des Vaders in haren maagdelijken schoot had ontvangen heeft uitgeroepen in het huis van Zacharius: Ziet van dezen stond af zullen alle volkeren mij zalig noemen. In ons geliefde Vaderland en wel bijzonderlijk in ons katho lieke Vlaanderen is van de eerste eeuwen van het Christen dom de voorzegging van Maria volbracht. De godvruchtigheid tot de heilige Maagd, de iever om haren dienst te verheffen en te verspreiden, is het Belgenhert als in geboren. Nauwelijks was het licht van het Evangelie in onze Vlaanderen opgerezen, of prachtige tempels werden Maria toegewijd. Geene landstreek is er te vinden waar met meerde ren iever of buitengewoonere mildadigheid de Allerheiligste Maagd vereerd wordt dan in Vlaanderen de steden door hunne verhevene tempeltorens die men van in de verte in het luchtruim ziet opstijgen, verkondigen den naam van Maria, terwijl iu de kerken gelijk in de kapellen aan de inwoners ge lijk aan de vreemden eene aandoenlijke en schitterende getui genis zich opdoet van de liefde der Belgen tot de Moeder van Jesus. Geen dorp, geen gehucht, hoe gering het ook moge wezen, zal men aantreffen of er is in eene steenen kapel, een beeld van Maria geplaatst of zelfs aan eenen boom gehangen. In deze godvruchtigheid ziet men de mildadige geschenken der rijken pralen onder de geringste giften der armen, en grooten der aarde en behoeftigen als leden van één huisgezin komen nederknielen aan den voet harer altaren. Wat talrijke kloosters, wat menige broederschappen zijn hier niet inge richt onder de aanroeping en bescherming van Maria Is het dan niet met recht, dat wij met eenen grooten vereerder der Moeder Gods, ons Vlaanderen, een aloude deel van Brabant, Maria's Vlaanderen noemen Indien de onwetendheid hare vooroordeelen en de godde loosheid hare hardnekkigheid niet hadden, welk verstand zou de kunnen loochenen dat het de godsdienstige instellingen zijn die de grondregels van het recht, van de beschaving heb ben ingebracht Wat is er in ons land met de barbaarsche volkeren gestroomd als zij in de V® eeuw van het Christendom onze Vlaanderen overweldigd hebben Was het niet de ver achting voor kunsten en wetenschappen Was het niet slaver nij over de overmeesterde volkeren, afschrik voor het werk, oorlogsdrift en bovenal een bloeddorstige godsdienst teene- maal overeenstemmend met hunne woeste inborst Dat men ons op eene andere wijze uillegge als door den invloed der christene Kerk en harer opper voogden, door hare evangelische Apostelen en door hare kloosterlingen, de wonderlijke her vorming welke het opkomende Christendom in die barbaar sche volkeren heeft voortgebracht. Het eerste woord van dit zedelijke raadsel is in het doopsel van Clovis koning der Fran ken te vinden, en van dan af heeft elk bisschop, elk apostel, elk monik zelf, een hand gereikt aan het groot werk der be schaving en des waren vooruitgaugs. De geschiedenis heeft in de 7® eeuw deze waarheid bevestigd reeds hebben de namen van een groot'getal zuivere maagden in het oor geklonken, dank aan de bermhertigheid Gods, aan den ijver zijner diena ren, en wel bijzonderlijk in ons Vlaanderen aan den heldhafti- geu moed van den H. Amandus de belgische provinciën me degedeeld hebbende in de heidensche hertochten, beginnen in vollen luister zich op te tooien met de schoonste bloemen van het christendom het zijn alom talrijke kloosters, ware heilig dommen van zuiverheid, van liefde, van onschuld, die gansch Belgenland dóór gesticht worden ter zelf der tijd ziet men de tempels, de kapellen, de nederigste bidplaatsen Vlaanderens inwoners verzamelen om de wettige glorie aan het ware Op perwezen te geven eu de zuivere Maagd Maria te verheerlij ken.

De Volksstem | 1900 | | pagina 2