KIESKRQNIJK. Hoeveel kiezers er waren. m Provinciale kiezingen. Oruhkrr-Httgftifr 3<tn Üaii Muf fel, MapeUeistntat, 13, te Sluist Leve onze Kath. Gekozenen! Een verhaaltje van 't maamla"houden. LUlKKECHTtt De oude eosluv- men van Aelst. Abonnementsprijs voor gansch België, franco te huis. 2.50. Voor de vreemde landen, 5,00. 5 centiemen het nummer. Pakken en brieven noeven vrachtvrij toegezonden te worden. Alle briefwisselingen moeten den dijnsdag avond op onze bureelen toege komen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor den in de scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle tijdstippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbriefjes zijn ten laste van den be stemmeling. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. 6' JAARGANG. NUMMER 2?C Aalst, den 9 Juni van het jaar 0. H. 1900. Vonnissen: 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de nieuwstij dingen 20 centiemen per regel. Aankondigingen op de 3® bladz. 10 centiemen den regel.Annoncen op de 4®Bladzijde worden berekend volgens plaatsruimte. Voor de°advertentiën buiten de provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden tot het Office de Pub/icité, Rue de la MadeleineBrussel. De geabonneerden hebben het recht een maal per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen volgens zal verschijnen. Ruchtbaarrnakingen in te zenden vóór 's Maandaags. De gansche week is 't niets anders geweest als van de kiezing dat men hoorde. De uitslagen van 27 Mei zijn boven ieders verwachting. Victoria Tc Geut hebben de katholieken een zetel minder 6 in plaats van 7 maar in tegenstelling winnen wij er eenen te Brussel 8 in plaats van 7 Dit blijft dus onveranderd, of ge lijk men in 't knijckersspel zegt: Buts tegen Buil Er gaan nu 85 katholie ken, 33 liberalen, 33 socialisten en een enkele tristigen de- mokraat in de Kamer zetelen. Die laatste, zoo gansch moe- dermensch alleen hij zal nog niet weten waar gaan zitten, zegt ons Katrien. Zie:ide dat de daensisten en christene de- mokraten door de E. V. in de wieg versmacht zijn, wordt zijn eenig figuur zonderling in de Kamer. M. De Backer zal er zeker op nadenken. Vox clamantes in deserto zal hij zeggen, en 't beste dat hij doen kan, is tot het oud geloof terug te komen en de demokratische denkbeelden in de plooien van 't oud katholiek vaandel weg te stoppen, zoo diep, dat er op den duur haan of hen niet meer over kraait. M. Leurs, van Gheel, heeft ook al vieze kuren uitge richt die wij niet zouden willen bespreken omdat ze voor bij zijn, als ze allen maar in den haak waren. Maar M. Leurs om de kiezers te leur te stellen had een plakbrief uit gehangen dat allen moesten onder Nl' 3 kiezen of dat het stembriefje nietig was. Dat ging toch wel wat over zijn hout, zulke Gheelsche furie kunnen wij niet laten onopge merkt voorbijgaan, ofwel M. Leurs moet gedacht hebben dat al de kiezers gapers of van den windmolen geraakt wa ren, ofwel hij zelve moet er een slag van weg gehad heb ben, toen hij zulke dwaasheden schreef. Wij begrijpen het nietmaar enfin, 't is voorbij. In alle geval is het M. Leurs zelve die op het einde teleurgesteld geweest is. Finis Coro- nat opus. Gust is nu gelijk Mozes, hij heeft van verre het beloofde land mogen zien zonder er in te geraken.Te Brussel hebben de mihtairisten en de antimilitairisten in den kiesstrijd tegenover elkander gestaan. M. Colfs, de flin ke kampioen tegen het inetend militairismus, werd er druk bestreden, zoowel in 't licht als in 't donker, alle de hooge invloeden schenen tegen hem gericht, en het schol weinig of zijne kandidatuur werd door de katholieke associatie over boord geworpen. Tegen stroom in gelukte de kampi oen eene gde kandidatuur op de lijst te behouden, kloek hield hij vol, al zag hij de dood voor zijne oogen; dz Patriote heeft hem patriotiek bijgestaan, en alarm gemaakt en al zij ne vrienden antimilitairisten zijn den drenkeling in de kie zing bijgesprongen en hebben hem met 10,430 voorkeur stemmen triomfantelijk boven water gehouden. M. Colfs heeft een brief aan den Patriote geschreven, waarin hij deze bedankt en zegt dat hij nog leeft, en dat ze met hem nog niet gedaan hebben, dat hij den strijd tegen militairisme zal voortzetten. Sommigen verstaan niet dat de Brusselaars in zake van militairismus zoo verschillig van gedacht zijn te gen ons, dat is nochtans heel natuurlijk ze zijn gebakeld in de schaduwe van het hof, en voor hen is 't militairism, het melkkoeike, dat gedurig versche room in den eemer brengt, lerwijl wij het aanhoudend moeten voeden en er al onze beste vruchten moeten naartoe sleuren. Dat is 't ver schil van de deferencie. Wie de gelukzakken zijn, dat rijn die van Braine TAleud, dat maar een stadje is wat ;rooter dan Herenthals. Hewel, die hebben nu drie mede burgers in de Kamers zitten een katholiek, baron Snoy ien liberaal, M. Journez, en een socialist, M. Alard. De braine l'ALeudisten hebben dus een mesje dat van drie kan en snijdt, als die nu den al niet krijgen, dan versta ik er .iets meer van, zegt Katrien, ze mogen in alle geval zeker ijn dat ze in 't Luilekkerland wonen. De tonen die de berale pers over 14 dagen aansloeg, zijn al eene quint ge- akt, en ze zijn van majeur in mineur overgeslagen. Over 14 agen waren de liberale gazetten al volop bezig met een mi- isterie naar hunne goesting zamen te stellen. Ze waren 't el van den beer al aan t verkoopen eer hij geschoten was. ïu klinkt de toon heel anders. Dat komt van lachen, zei de ruid en... ze grees. De twee jongste kandidaten welke 1 de kiezing een mandaat voor de Kamers verkregen heb- en, zijn de katholieke advokaat Paul Segers, van Aut- rerpeu en de socialistische advokaat Troclet, van Luik, eide zijn nog beneden de 30 jaar. Als er geluk en goed weer ij slaagt, zullen die twee kampvechters malkander nog ing in 't haar kunnen zitten. Te Luik heeft men over as eene maand moeite gehad gelijk een paard, om onder de emengde groepen van liberalen en socialisten een schepen- collegie zamengesteld te krijgen. Nauwelijks was de zaak geklonken, pas zijn ze eene maand za men werkzaam, of 't ding ligt meê gebroken beeneu, 't schepencollegie valt weer als een kaar tenhuis dooreen. Mortel zonder haar liberalen en socialisten kunnen door geen enkel deurgat binnen. Doch als die twee fracties nog niet kun nen overeenkomen om de stad Luik te besturen, dan vragen wij ons hoe zij het zouden aangelegd hebben als socialisten en liberalen eens zamen het staatsbestuur in handen hadden moeten ne men. 't Is nog al goed dat al de kiezers geen ga pers zijn, en dat men de regeering aan de katho lieken overgelaten heeft, ware het anders ge weest ge zoudt er eens een ongelukkig spel van beleefd hebben. Enfin, dat deuntje is weeral afge zongen en stellig is het goed vergaan. Er zijn er verledene week machtig veel van de kar geval len, doch geen enkele die er zijn been bij gebro ken heeft. Van de 100 die dachten dat de toepas sing van het stelsel der Evenredige Vertegen woordiging voor het land gevaarlijk zou zijn, zijn er 80 en misschien nog meer, die van ziens wijze veranderd zijn. Ze zijn van de kar geval len, doch ze hebben er zich niet bij bezeerd. Ze zijn juist gelijk de dikke Dominé van Valkens- weer, die van den preekstoel viel. Toen zijne ge- loofsgenooten kwamen toegeloopen en hem met belangstelling vroegen of hij zich geen zeer ge daan had, zegde hij hen geruststellend Oh! Oh, mijne kinderen, ter contrari. OoMt Vlaanderen De raad bestaat uit 93 raadsleden, waarvan 79 katholieken en 14 liberalen. De bestendige deputatie is katholiek. Uittredende leden 45 katholieken. Gekozen zonder strijd Wetteren, 3 katholie ken Zele, 2 katholieken Lokeren, 2 katholie ken Ninove, 3 katholieken Dendermonde, 4 ka tholieken Audenaarde, 4 katholieken Sint-Ni- kolaas, 3 katholieken Herzele, 2 katholieken Sinte-Maria-Hoorebeke, 2 katholieken Loo-Chris- ty, 1 katholiekSottegem, 2 katholieken Tem- sche, 3 katholieken. Aalst. 6 uittredende katholieken. Katholieken Blancquaert 11631 g.; De Hert 11309 g.; De Vis 11378 g.; Eeman 11352 g.Moy- ersoen 11327 g.; Schelstraete 11152 g. Plaatsver vangers De Clippele 11232 g.; Lacompte 11221 gek. Demokraten Boone 5282 Van Schuylenbergh 5248. Geeraardsbergen. 3 uittredende katholie ken. Katholieken De Clippele 4479 g.; Van der Linden 5345 g.; Van der Taelen 5130 g. Plaats vervanger Halterman g. Liberaal De Launoit 3316. Hamme. 2 uittredende katholieken. Katholieken De Geyter 3304 g.; Verstraeten 3514 g. LiberaalMineur 2864. Nederbrakel. 2 uittredende katholieken. Katholieken Van Ongevalle 2779 g.; Verhae- gen 2434 g. Plaatsvervangers Van Coppenolle 2390 Van Peteghem 2313. LiberaalFaiguaert 1799. Ronsse. 2 uittredende katholieken. Katholieken: Behagel 3588 g.; Cambier 3506 g. PlaatsvervangersCapron 3457 g.; Dopchies 3447 g. Liberalen Declercq 1944 Vanderschuer 1997. Plaatsvervangers Dewaele 1298 Van Coppenolle 1907. Socialisten Hardyns 640 Sliaw 626. Waersehoot. 1 uittredend katholiek. Katholiek Debaets L072 g. Plaatsvervanger Van Kerkvoorde 1941 g. Liberaal Van Peteghem 1530. Wcstvlaamlei'cu. Do raad bestaat uit 76 raadsleden, waarvan 73 katholieken en 3 liberalen. Brabaud. De proviuciale raad bestaat uit 91 leden, waar van 36 katholieken, 52 liberalen en 3 socialisten. De bestendige deputatie is liberaal. Antwcrpcu. De Raad is samengesteld uit 73 raadsleden, waar van 49 katholieken en 24 liberalen. De bestendige deputatie is katholiek. Limburg. De raad is samengesteld uit 44 katholieken. o Eeu schrijnwerker, braaf man, goede huisvader, maar zwak van karakter, en een weinig genegen om te drinken, werkte veel, en nochtans was hij al tijd in schuld. Hij maakte daar yerdriet in. Zijne dochter, een godyreezend kind van veertien jaren, dat hij teederlijk liéf had, bemerkte dat haar vader altijd den maanddg verloor, en nooit iets kon op zijde leggen. Hij ontving zijn weekloon den zater dag, en den maandag maakte hij daar eeu deel van op. Vader, zegde de dochter hem op zekeren dag, ik zou meubels willen, voor den dag dat ik zal trouwen eene groote kas, eene tafel, stoelen al mijne meubels. Gij moest mij die maken Waar gij aan denkt zegde hij ik heb geenen tijd. O ik bid u, zegde het meisje teeder, doe dat. Zie morgen is 't maandag, dien dag werkt gij gewoon lijk nietwelnu, werk eens voor mij ik zal u door braafheid en neerstigheid beloonen Zij sprak en bad zoo schoon, dat de vader, daags nadien planken begon te schaven om de gevraagde meubelen te vervaardigen. De dochter bleef bij hem, vertelde, zong en kortte door hare teederheid den tijd. Den volgenden maandag verzocht zij hem nogmaals, en het duurde niet lang of eene kas was gereed. De vader kreeg lust in den arbeid, naarmate die die vorderde en wanneer vijf en twintig maandagen voorbij waren, was de kleine voorraad meubels gereed daarentegen was hij schier niet in de her berg geweest. Hij was overgelukkig over de vreugde van zijn kind, en daar hij nu toch gewoon gemaakt was om den Maandag te arbeiden, deed hij dat voorts voor zijn eigene rekening. Hij legde alzoo iets op zijde. Het is niet goed, zei de dochter, toen zij dit bemerkte, dat gij 's maandags geld voor u houdt wat gij dien dag verdiendt, moet voor mij zijn, vermits ik u geleerd heb den maandag te werken. Vroeger wont gij toch niets. Geef mij den zaterdag uw weekloon, de ver diensten van den maandag, ik zal die in mijne beurs bewaren. De goede vader gaf nog eens toe. Het meisje zegde niet wat zij deed met het maandaggeld maar zij zegde ook niet dat zij den zaterdag een goed gebed deed voor O. L. Vrouw, opdat haar kleine list tegen 't maandag vieren van haren vader zou gelukken. Alzoo verliep bijna een geheel jaar. De werkman was nu verheugd omdat hij aan eene slechte gewoote verzaakt, en zijn kind geluk kig gemaakt had. Maar hij ging voort te leven zon der veel orde, en toen de winter daar was, en het gebrek aan werk, vond hij geen geld meer om de huishuur te betalen, en eten te koopen. De wanhoop maakte zich meester van vader en moeder, die eens bitter te weeneu zaten, toen het meisje van eene boodschap weer in huis kwam. Zonder iets te zeggen, gaat zij naar haar kamertje, neemt uit de kas eene kleine doos, in eenen zak doek gedoken, en ijdelt die op de tafel, voor welke vader en moeder gezeten waren. Daar was eene som van 100 frank. Vader lief zegt het meisje, meent gij, dat gij voor mij alleen den maandag hebt gewerkt. Gij hebt het gedaan voor mijne moeder, voor mijne broeders en zusters, voor u zei ven. Gij hebt gewrocht, ik heb ge spaard. Met dit geld kunnen wij betere dagen afwachten. De vader weende van blijdschap en omhelsde zijn kind teederlijk. Hij be loofde getrouw te zullen zijn aan deze twee kostelijke gewoonten orde en spaarzaamheid en zelfs aan eene derde, welke de twee eerste aanmoedigt en versterkt, namelijk die van den zater dag de H. Maria te aanroepen en haar te bedanken om zoo wel de goede in zichten en de verstandige zorg van zijn godvreezend kind ondersteund te heb ben. Volgeus de kiezerslijsten van 1899- 1900 zijn er in België Voor de Kamer van Volksvertegen woordigers, 901,944 kiezers met 1 stem; 313,187 kiezersmet2 stemmen; 236,101 kiezers met 3 steramen, 't zij te samen 1 millioen 452,282 kiezers, tellende 2 millioen 239,621 stemmen. Voor den Senaat en voor de provinci ale raden 691,339 kiezers met 1 stem; 306,329 kiezers met 2 stemmen; 230,052 kiezers met 3 stemmen, 't zij te samen 1 millioen 227,720 kiezers, tellende 1 millioen 974,153 stemmen. Voor de gemeenteraden666,050 kiezers met 1 stem 223,590 kiezers met 2 stemmen 118,757 kiezers met 3 stemmen, 'tzij te samen 908,613 kie zers tellende 1 millioen 979,953 stem- Serjant Spiegels. Piot Luibrechts, zeg eens, waaraan kentg'uwen kapitein, hé? Luibrechts. Aanlijn jeneverneus en aau zijn zwijnenoogen, serjant De tuchtraad van do burgerwacht van Luik heeft deze week uitgemaakt hoeveel eene oorveeg kost tusschen de Gardecivieken. Tweo leden hadden el kander in 't gelid eene oorveeg toege diend en de Tuchtraad heeft hen elk veroordeeld tot een dag gevangenis en 25 franken boet.. Dat ding is ook al ge weldig opgeslagen. Volgens de oude kostuymen van Aelstbetaalde eene oorveeg met de platte hand maar 5 stuyvers en mot do vuist 10 stuyvers. Een boer van Moorsel werd eens voor den drossaert gedaagd, die te Aalst ze telde, omdat hij den champetter in het aangezicht geslagen had. Was het met de platte hand of met de vuist? vroeg de drossaert. Het was met de platte hand, zegde de champetter. - Volgens de Kostuymen van Aalst wordt een slag met de platte hand ge boet met 5 stuyvers en met de vuist of de opgerolde hand met 10 stuyvers. Dientengevolge wordt pachter Groll ver oordeeld eene pene to betalen van 5 stuyvers, waarvan de helft toekomt aan den aanklager. Hoeft de beschuldigde hierop nog iets aan te merken Ik zou mijnheer deu drossaert do. vraag willen stellen, of hierbij niets af- tedingen is Geen halve duit, de Kostuymen melden dat die prijzen onvoorwaardelijk zoo vastgesteld zijn, dit woord zegt al les. Nu, mijnheer de drossaert, dan tel ik u hier 10 stuyvers, 5 voor de oorveeg van den champetter en 5 voor die van den drossaert, op voorhand betaald, en hij gal don rechter eene oorveeg, dat do sterren hem voor de oogen kwamen staan. Do drossaert knikte ootmoedig daar de kostuymen een bepaalden prijs voorstelden, was er geen vervolg op.

De Volksstem | 1900 | | pagina 1