EN DAN? kSn;^labmx De Boxers in China. RONDSJOERINGSKENS. A GOEDEN MORGEN ©ruhkcr-Elt^cucr 3ait Dttit Haffel, iüapcllcBtrnnt, 13, te 2htl<5t. De nieuwe Kamer. LllUKE(;nr§ Een en ander. Abonnementsprijs voor gansch België, franco te huis. 2.50. Voor de vreemde landen, 5,00. 5 centiemen het nummer. Pakken en brieven noeven vrachtvrij toegezonden te worden.Alle briefwisselingen moeten den dijnsdag avond op onze bureelen toege komen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor den inde scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle tijdstippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbriefjes zijn ten laste van den be stemmeling. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. 6° JAARGANG. NUMMER 2T8? Aalst, den 16 Juni van het jaar 0. H. 1900. Vonnissen 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tussckcn de nieuwstij dingen 20 centiemen per regel. Aankondigingen op de 3e blad/. 10 centiemen den regel. Annoncen op de 4® bladzijde worden berekend volgens plaatsruimte. Voor de advertentiën buiten de provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend tc wenden tot het Office de Publicité, Rue de la Madeleine, Brussel. De geabonneerden hebben het recht een maal per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen volgens zal verschijnen. Ruchtbaarmakingen in te zenden vóór 's Maandaags. Sommigen aanzien reeds het einde van den wreeden oor log tusschen Engeland en Transvaal. Ze zijn misschien wel wat te fel vooruitziende, want de Boeren, wetende dat En geland van geene zelfstandigheid der twee republieken wil hooren, zullen voorzeker tot het einde in den tegenstand volharden, bijzonder in Transvaal, waar zij volgens het ordewoord van den ouden Krüger, zullen strijden folterdood Daar het nochtans de meening van velen is, dat Enge land door de overweldigende macht zal zegepralen, willen wij, aannemende dat Oranje en Transvaal bij Britaniër- Staten zullen vereenigd worden, de vraag stellen En dan De twee republieken tellen samen 300,000 inwoners, vol- bloede Boeren. Bovendien zijn er nog in de Kaap, tot aan Natal en in Rhodesia, 400,000 x\frikaanders. De Engel- schen kunnen nu de twee Staten inlijven, zij zullen er toch nooit de inwoners uit verdrijven, en zullen dus immer met 700,000 Afrikaanders af te rekenen hebben, terwijl zij maar met 250,000 Engelschen in Zuid-Afrika zijn. Zij zullen natuurlijk gewapenderhand de twee overwon nen republieken bezetten, ten einde allen opstand te ver hinderen, en zij zullen bijzonder de wapens voorraad-ma- gazij nen.bewaken. Maar dit zal hen niet weinig...onkosten- bijbrengen want iedereen is er van verzekerd dat deze brutale overwinning, dien geheimen en dus des te meer ge- vreesden haat zal berokkenen, die al dieper van ras tot ras zal ingeworteld worden, en dat eenen onverzoenbaren wrok tegen het Groot Britanje zal te weeg brengen. Engeland zal daarentegen de macht der wapens en het getal kunnen plaat sen Maar hoelang zal dit duren Er mag niet uit het oog verloren worden dat er met de toekomst af te rekenen valt, en wat zal deze zijn De ver menigvuldiging van het Afrikaansch ras zal weldra de En gelschen overrompelen. Dit valt licht te begrijpen deze laatsten breiden zich langzaam of bijna niet uit, daar er wei nig bepaald aldaar hunne woonst vestigen de Boer daar entegen zorgt voor het vaderland, bij zooverre dat zijne bevolking in twintig jaren vervijfdubbeld is. Zoodat ieder jaar den toestand voor den Engelschman al hachelijker zal worden, en er binnen 20 jaren er 3 millioen en half Afri kaanders tegen ten hoogste 500,000 Engelschen zullen staan. Ik geloof dat thans het antwoord op onze vraag gemak kelijker gaat worden. Verscheidene deskundigen beweren dat de Boeren het gezondste, sterktste en hardste volk der gansche wereld is. Zal er middel zijn immer die millioenen Afrikaanders te be dwingen, die toch aanhoudend naar hunne vrijheid en on afhankelijkheid snakken? Neen, wij aarzelen niet het te zeggen. Engeland kan heden eene overwinning, indien men het alzoo noemen mag, behalen, doch wij vreezen als het met 7 of 8 millioen Afrikaanders zal te doen hebben, die, met dezelfde gedachten als hunne voorouders bezield en versterkt door de macht, eens de teruggave hunner vrijheid zullen hereischen, dat 't eene bittere pil slikken zal Wij willen hier den ekonomischen toestand niet aanra ken, noch de kwestie betwisten of het Engelsch Staatsbe heer beter of slechter is dan het Afrikaansch. Wij beweren alleen dat onvermijdelijk, en dit bijzonder door de vrucht baarheid van zijn ras, den Afrikaander in Zuid-Afrika den Engelschman op het achterplan zal schuiven, zoodat die streek een Nederlands wereldgedeelte zal worden, dat zich van Engeland zal afscheuren, en evenals de Vereenigde Staten van Zuid-Afrika op het politiek terrein zal opda gen. Dan zal het standbeeld van Paul Krüger op de groote plaats der hoofdstad opgericht worden, en zijne vaderland- sche beeldtenis zal in ieder huis prijken, evenals dat van Washington, thans in de Vereenigde Staten van Amerika met diepe erkentenis wordt vereerd. Met schrik heeft men vernomen dat talrijke benden in China de Belgen en andere vreemde lingen aanranden en vermoorden, ijzerenwegen, losbreken, statiën in brand steken, zoodanig dat de mogendheden genoodzaakt geweest zijn sol daten naar Peking te zenden om hunne landge- nooten te beschermen. Volgens het schijnt gaan de moorderijer) voort; de boxers zijn ondersteund door het chineesch gouvernement en men ziet niet hoe dit pel zal eindigen. Een mandarijn die op dit oogenblik tc Parijs verblijft, verklaart dat de muiterij der jBoxers een boerenopstand is, boeren die men [Boxers noemt, dat velen geen wapens hebben eti vech ten met de vuisten. De spoorbaan Peking-Lon-Hin werd .toege staan aan' eene fransch-belgische maatschappij en loopt door de streek waar deze boereg leven. Nu, de Chineezen hebben de gewoonte hunne kerkhoven op bergen in te richten waart zij te vens een tempel bouwen die de grafplaits be- heerscht. -Deze bel(5 far'geheiügltnte cem[56fe'"ijn on- schendbaar. Nu voor het aanleggen der spoorbaan zou men kerkhoven hebben aangeraakt, tempeltjes om geworpen, belet dat men deze plaatsen gemakke lijk kon naderen. Waaruit de woede tegen den vreemdeling opstond. De Boxers verdedigen hunne gronden hun opstand zou dus eenigerwijze een opstand zijn van boeren gekrenkt in hun geloof en eigendoms rechten Een telegram uit Tien Tsin door de Shrngai Mercury medegedeeld, verzekert dat de Boxers opnieuw de spoorbaan vernielden en twee Belgi sche ingenieurs vermoordden. Een nieuw telegram van Tien-Tsin meldt dat er een gevecht plaats had tusschen de Chinee- sche troepen die de spoorbaan van Peking-Tien- Tsin bewaken en de Boxers. Deze laatsten ver loren eenige mannen, maar joegen de Chineesche soldaten op de vlucht. De vreemde gezanten te Peking aanzien, vol gens toegekomen verslagen, den toestand als dreigend. Het Russisch escorte werd aangeval len. Een zendeling werd gedood. De Europee- sche gezanten te Peking denken dat de blokkade van den Pai-No, bij de haven van Tien-Tsin, noodzakelijk is. Zij vroegen reeds aan hunne gouvernementen om de toelating Tien-Tsin te gaan blokeeren door de Europeesche eskaders. De bijeenkomst der nieuwe Kamer is vastgesteld op den 3 Juli. Zij zal slechts bijeenblijven tot de geloofsbrieven zijn be vestigd. Niet alleen hebben alle ministers rust noodig, maar de herkozen afgeveerdigden zouden niet willen, dat men hun het volledig genot van den verloftijd weigerde. Elke nieuwe poging tot parlementaire overwerking zou verzet ontmoeten. Het schijnt dat de liberalen te Brugge in de kiezing nen kemel zullen geschoten hebben. M. Baert, de gekozene oenateur zou volgens men be weert, geen baard genoeg hebben om in den Se naat te zetelen, hij zou over de 100 fr. te kort be talen om kiesbaar voor den Senaat te' zijn. Dat is tegenslag men zal daar denkelijk moeten herkan sen. Wij wakkeren onze vrienden aan, die mee- nen recht te hebben tot bijgevoegde stemmen op de kiezerslijsten, in tijds hunne rechten te doen gelden vóór 1 Juli a.s. Onrustwekkend is het klein getal zwaluwen die wij dit jaar te zien krijgen. Zeer gepast zijn de opmerkingen, hierover in M/ het midden gebracht door eenige W Brusselsche bladen, die, om aan de vernieling der lieve en nuttige vogeltjes een einde te stellen, aandringen op eene internationale overeenkomst. Hoe min zwaluwen, hoe meer ongedierte. Daar is 't gevaar 1 Vlie gen komen niet op spiegels en vensterglazen, die met water gewasschen zijn, waarin men een ajuin ef andjoen zoolang heeft laten liggen, totdat het water eenen zwakken ajuinreuk heelt aangenomen. Ge zult het niet gelooven, en toch is 't waar In Griekenland iscr een 'meisken van 22 jaar dat 2,30 meters lang is. Die 't wilt zien moet er maar naartoe gaan Als de klaver de kruin opheft, de sterren buitengewoon glinsteren, het peerd onge duldig trappelt, de hond gras heet, do glimworm blinkt, de zurkel ineenkrimt en het hout kraakt, dan komt er regen. In China zit het slechtde zoogenaamde Boxers begaan er talrijke onmen- schelijkheden en de Europeanen vooral hebben schrikkelijk te lijden. - Gene raal de Gallifet heeft zijn ontslag gegeven van minister van oorlog in Frankrijk, maar men heeft er dadelijk eenen nieuwen gebak ken Generaal Audré. Ten ge volge van 't breken der waterlei ding, is do stad Moskou zonder water. Een vat water wordt er 25 toebels of 45 franken betaald. 'tKan schikken! Zorgt altijd, vrienden boereu, dat uwen melkkelder aan den noordkant van uw huis is; daar is hij 't koelst, en hoe koelder dat de kelder is, hoe heter 1 In een huis der rue Basse, te La Lonvlèvrc, woon den zekere Leopold Waes, fabriekwerker, en An na Legacy, beiden jong gehuwden. Hun huishou- i den was eene ware hel en het meisje liiug zich don derdag op. Toen Waes 's avonds van zijn werk te huis kwam en het lijk ontdekte, liep bij naar de ">*StfS»eu-ven!rtmk- kemvöutH hoeveel -ongelukkige huishoudens zijn er niet I Vaste spijzen zijn ge zonder dan vloeibare. Eet geen versch brood, war me koeken, oud pekelvleesch, enz. Als gezoud- heidsregel moet men ook niet kort voor en na het eten drinken. Onthoudt het Geen boom, die nimmer werd gesnoeid, Wiens vruchtenpracht onze oogen boeit. Wat schenkt ons, menschen, werkensmoed De tegenspoed Do domheid plaatst zich in de eerste rijen, om gezien te worden het verstand plaatst zich op den achtergrond, om te zien. Baron Vanderknippe- ren heelt een nieuw kostuum t'huis gekregen en hij is 't aan 't passen. Voor de gilet is hij met 't twee de knopgat aan den eersten knop begonnen, en hij vindt alzoo ne knop te veel. Hij roept zijnen knecht en verwaand zegt hij Batist, zegt aan den kleer maker dat 't nen ezel is 1... Zie maar van boven aan de gilet heeft hij een knopgat te veel gemaakt en van onder ne knop te veelZondag, bij de aankomst te Brussel van den trein uit Rijssel, be vond een reiziger dat zijn gouden uurwerk met ketting en zijn geldbeugel mot 600 frank erin, ge stolen waren. Van die langepootors vindt men toch overal 1 Te Brussel was er met de Kamerkie- zing een kiezer, die in 't kiesgangske in slaap ge vallen was. Brussel spant de kroon 1 Op zekere gemeente van Aalst- kwam er ook een driestem mer, dio zes brieven kreeg. Wat moet ik daar- meê doen vroeg hijEt nunc eru limini Prins Albert trouwt den 10 der maand Juli. In dien Engeland de Zuid-Afrikaansche Republiek, Oranje en Transvaal binnenpalmt, dan zullen al de Afrikaanders zich vereenigen tegen de djeks, en er zal geen vrede noch eendracht meer in Zuid- Afrika mogelijk zijn. President Krüger heeft Zaterdag getelegrafeerd Onze Burgers ziju vol moed. Wij zullen tot het uiterste strijden Men hoopt nu den luchtvaarder Audré, op 't einde van dezen zomer, in Noord-Amerika te mogen ver wachten. Een schrikkelijk orkaan heeft verle- dene week door gansch Europa gewoed Men seint overstroomingen, verwoestingen door hagel en wind, branden, en op talrijke plaatsen is de oogst totaal verloren. Te Toulon heeft het puiten gere gend Vanderzwaai was eens op 't kerkhof en hij vond daar ne grafsteen, waarop te lezen stond Een advokaat en een eerlijk man. Hij bleef daarvoor staan droomen. Toen kwam er ne vriend bij hem die vroeg Wat is 't kameraad Ge zijt zoo diep in 't nadenken verslonden «Welja, zei Vanderzwaai, 'k en kan niet begrijpen waarom ze twee menschen in dat grat geleid hebben 1 En nu een raadsel tot afscheid Welk woord wordt er in't vlaamsch altijd afschuwelijk uitge sproken? Allo, mannen, uw verstand eens gescherpt. Weet ge 't niet Welnu Afschuwe lijk. (Naar het Duitsch van Rudolf Lüvenstein). Kom, wrijf u de oogjes open thans, De zon staat reeds in vollen glans, De musscheu tjilpen op den nok, De duiven fladd'ren uit hun hok Goeden morgen 1 Reeds kraait de haan op zijnen post, De nevel is reeds opgelost, En parelt thans ten allen kant, Aan halm en blad als diamant Goeden morgen 1 De leeuwerik zingt in de lucht, De zwaluw herbegint haar vlucht, De bloera, na 't blad van dauwgedrop, Vangt thans 't verkwikkend zonlicht op; Goeden morgen Verrukkend is de morgenstond De klok zendt hare tonen rond, De bellen klinken in de wei, De herder speelt op de schalmei Goeden morgen De brave spoedt zich naar zijn werk, De vrome ter kapel of kerk, Bij eiken stap schier, dien men doet, Verrast -ens iemand mot den groet Goeden morgen 1 Eu blij gezang weêrgalmt alom, 't Heet al den nieuwen dag welkom, 't Looft al deu Schepper, zijnen Heer Sta op en breng een stemme meer.... Goeden morgen Klein Luibeken is ziek. Doktoor Spiegels komt er bij en doet den klei ne de tong uitsteken. Ziet ge nu, mama, zegt klein Lui beken, dat de doktoor mij slechte ma nieren leerthij doet mij de tong uit steken en gij verbiedt het altijd i Hoc men volgens Vooruit moet sterven. Een socialist, die sedert zijn 15e jaar van de roode partij deel maakte, is in het gasthuis te Geut aan eene ziekte overleden in deu ouder dom van 41 jaar. Vooruit kondigt ziju overlijden aan als volgt «Onze gezel had bij zijne inkomst in het hospitaal alle priesterlijke hulp afgewezen. Hij is gestorven zooals hij geleefd heeft vrij en onbesmet van al'e geestes dwang. Eere zijne nagedachtenis. Leven zonder godsdienst, de hulp van den priester weigeren en sterven ge lijk.... men geloefd heeft, dat is .lus, volgens Vuoruithet ideaal van den socialist. Vorstelijk huwelijk. Een ko- mitcit is gevormd onder het voorzitter schap van mevr. de gravin de Smet de Naeyer, m t het doel aan Z. K. H. prins Albert een geschenk aan te bie den, ter gelegenheid van zijn huwelijk met prinses Elisabeth Do burgemees ters van al de belgische gemeenten zul len verzocht worn de inschrijvingen in te zamelen dio niet minder dan 25 centiemeu en niet meer dau 25 frank mogen bedrag Het geschenk zal plechtig aan Hunne Koninklijke Hoog lieden aangeboden worden, bij hunnen terugkeer in België, ia tegenwoordig heid der burgemeesters. Een vrijwilligersleger. Wij willen spreken van het engelsch leger. De onderofficieren trekken er 6 fr. 25 c. soldij per dagna hunnen diensttijd ontvangen zij zoo veel malst 75 fr. als zij jaren gediend hebben, en daarbij ge nieten zij een pensioen van 6 fr. per dag. Iu België jankeu de piottenjagers dat zij geene onderofficieren kunuen vin don. Onlangs sprak men van hun 10 centiemen daags meer te geven na 15 jaren dienst als onderofficier. Dat men eens beginne met ze te be talen gelijk in Engeland, en men zal er to veel hebben 1

De Volksstem | 1900 | | pagina 1