HET KAPEILEKE DER WERF Rampen, Misdaden en Malheuren uit alle Werelddeelen. het leuvensbier MENGELINGEN. L. Vrouw ten Druiven te Aalst De oudste boom ter wereld. GENT. Een scheepsagent, een kalant van M. Visser, heeft beloofd voortaan het lossen zijner schepen toe te vertrouwen aan de gesyndikeerde socialisten. Daarentegen toont zich de firma Jokn- P-Best zeer krachtdadig zij heeft aan de dokwer kers laten weten dat zij hun alle werk weigert zoolang zij lid zijn van het syndikaat van Vooruit de firma eischt daarenboven van ieder losser eene waarborg van 50 frank. Ingeval de dokwerkers zich aan deze twee voorwaarden niet willen onder werpen, zullen de schepen van de firma en haar ander werk toevertrouwd worden aan de stukwer kers Die maatregel werd vrijdag morgend toegepast daar de gesyndikeerde dokwerkers de voorwaarden weigerden, werd het lossen der wagons en het laden van twee schepen aan de stukwerkers toever trouwd. De gendarmen patrouiljeeren bestendig aan den dok. Ongesyndikeerde dokwerkers, aan geworven voor het lossen van een stoomboot, wer den vrijdag morgend, aan den dok, door socialisten aangerand. De policie heeft de aanvallers op de vlucht gedreven. Dinsdag morgend hebben werklieden op de Huidevetterskaai gepoogd het lossen te beletten van de Jeune Frnrcois. De policie is ter plaats ge komen en onder hare bescherming wordt het lossen voortgezet. 't Is ongelooflijk Deze winter heeft men meer dan 200,000 doozen Walthérypillen verkocht ook ziet men ze overal, en, wonderlijke zalfelk zegt goeds van dit geliefkoosd purgeermiddel. 1 fr. 25 de doos van 50 pillen. Dépots te Aalst MM. Callebaut, De Valcke- neer, De Waele, Ghysselinck en in alle apotheken NEDERLAND. Te Emmer-Compascuura is zondag namiddag een man die tusschen twee vrou wen op a schip stond, door den bliksem doodge slagen. De vrouwen bleven ongedeerd. ST-DENYS-WESTREM. Zaterdag ontving ontving vrouw Dosutter, van Maltcbrugge, te Gent woonend, eenen brief als volgt opgesteld Ga naar do kamer uwer zuster Maria. Mis schien is zij dood misschien is zij nog te redden Vrouw Desutter snelde naar de woniug harer ouders, wonend op het gehucht Maltebrugge, gemeente St-Denys-Westrem, en vroeg naar hare zuster. Men had haar sedert 4 ure daags te voren niet meer gezien. Zij was toen thuis gekomen vau het veld, waar zij boterhammen naar de werkliê had gebracht, en dan was zij tot 7 ure alleen thuis gebleven. Dat men haar 's avonds niet meer gezien had, scheen niemand te verwonderen, daar dit wel meer gebeurde. De deur harer kamer was gesloten. Toen de deur opengebioken, was vond men het lijk van Maria, met een laken bedekt op het bed liggen. Het was reeds stijf en in den mond stak een prop. Op de deur was in drukletters het woord dood geschreven. Het meisje was verwurgd. Een onderzoek is dadelijk ingesteld. De brief, die van een zeer schoon geschrift is, was te Gent in den post gestoken. Nadere bijzonderheden. In een blad van Gent vinden wij nog de volgende bijzonderheden over die afschuwelijke misdaad. Het lijk lag uitgestrekt op een bed voor twee personen. Het was dooreen hoofdkussen bedekt. Het aangezicht was afgrijselijk om zien. De slapen waren blauw. In de keel zeer straf gedrukt, stak een prop, welk de wetsdokter M. Lehoucq groote moeite had uit te trekken. De hals draagt de sporen van de drukking, welke de ongelukkige heeft moeten onderstaan. Men ge looft dat de moordenaar haar verwurgd heeft met de knie op de borst. Zij is dan gesleurd op een kamerken van zeer armoedig aanzien men heeft er toegang door 11 treden. Op de deur kan men langs binnen het woord DOOD lezen. De deur was met den sleutel geslo ten. Het is waarschijnlijk dat de sleutel door den moordenaar zal mede genomen zijn. Een kind van zes jaren heeft langs eene kleine tralievenster in de kamer moeten dringen om de deur te openen. Het slachtoffer noemt zich Maria De Zutter. Zij woonde met haren vader, hare moeder en twee broeders. De vermoedelijke moordenaar is maandag aan gehouden. Het was de verloofde van het slachtoffer, zekere Karei Parez, Prinsenhofstraat, Geut. Na eerst geloochend te hebben, begon Parez te weenen, en deed eindelijk volledige bekentenissen. De jonge moordenaar, die slechts 21 jaar oud, is, heeft reeds veel leedwezen laten blijken. Maan dag morgend heeft Parez zijne bekentenissen voor den onderzoeksrechter M. Herssens en den proku- reur des konings herhaald. VRAAGT OVERAL der gunstig gekende Brouwerij Frans Br uwé, AALST. TEMSCHE. Zondag morgend, rond 6 1/2 ure, ontstond er brand bij M. L. Huys, houtzager, wonende in de Paterstraat. Het vuur woedde op eene kamer van het verdiep en werd ontdekt door vrouw Huys die werkdaagsche kleeren naar boven bracht. Men kon gelukkig spoedig het vuur over meesteren. De schade wordt op 150 fr. geschat. QUIÉVRAIN. Eenige werklieden aan den veldarbeid zijnde, waren vergezeld van eenen 11 jarigen jongen, Antoine Phlinent, wien zij eenige kunstjes wilden doen verrichten, zooals hij somwij len voor zijne makkers deed. De jongen weigerde en een werkman Jorion ge- heeten hem willende dwingen, zegde Als gij niet aap speelt, zal ik met mijne schup j uwe tcenen afkappen. De jongen weigerde voort. Daarop hief Jorion j zijne schup op, en liet haar met geweld op den j voet van Antoine neerkomen, zoodat drie zijner teenen inderdaad afgesneden waren. De arme jongen werd bij hoogdringendheid naar het gasthuis gebracht. Hij verklaarde, niet te ge- J looven dat Jorion hem kwaad wilde doen. Deze zal gemeend hebben, zegt hij, dat ik i mijnen voet zou wegtrekken Jorion zal vervolgd worden voor wonden, door onvoorzichtigheid toegebracht. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIER der gunstig gekende Brouwerij t^raus Br uwé, AALST. l loioho Sooitu Woensdag morgend heeft UCUUCI iccuw. meneen lijk ontdekt in eene weide nabij de statie van Denderleeuw. Men heeft de policie verwittigd en een onderzoek werd geopend. De doktoor zegt dat de dood sedert twee of drie dagen moet plaats gehad hebben. Men denkt dat de misdaad Zondag plaats had. Het slachtoffer is 40 jaar oud. Het onderzoek wordt voortgezet. Mpprhpbp Drij jonge kerels van rond de itJicciuriAC, 15 jaar en geladen met eenen zak richtten zich donderdag in den vroegen morgen naar Ninove. Louis, de veldwachter, had ?.e opge merkt en hij kreeg vermoedens. Hij sloeg den weg in langs waar zij gekomen waren en onder eene haag, achter de brouwerij Cosyns, ontdekte hij weldra verschillige stukkeu eener goot en oud ijzer. Geen "twijfel, die kadés hadden gestolen. Louis zette zo flink achterna en bereikte den Burchtdam juist op het oogenblik dat de jonge deugnieten het huis verlieten waar zij zich van hunnen ponk ontmaakt hadden. Zij bekenden zonder moeite dat zij de ijzeren goot der kerk van Meerbeke hadden afgerukt en dat zij ook eene hoeveelheid oud ijzer gestolen hadden in eene smidse op de plaats. De drij kadés zitten nu in het verbeteringshuis. CALLOO. Zondag nacht brandden de stallen af den landbouwer Frans Van de Perre, op den Kruipin Drie koeien kwamen in de vlammen om. Men vermoedt kwaadwilligheid. BRUSSEL. Een koffiehuisbediende, Dass-ge- naamd, woont in de Lange Karrenstraat met zijne drie kinderen op eene zolderkamer. Maandag nacht vonden de andere bewoners van het huis den trap vol smoor. Zij snelden naar de zolderkamer van Dans en vonden deze brand staan en de drie kinderen dood op den vloer. De brand werd spoedig uitgedoofd. Niemand weet hoe deze ontstond. ELSENE. Zondag namiddag wilde een jon geling, zekere Douai, 20 jaar oud, Brabandstraat, 161, in de Troonstraat op den eletrieken tram springen. De ongelukkige werd door een anderen tram, die uit tegenovergestelde richting kwam, omgeworpen en de beenen vermorzeld. Z. Ex. Mgr. Granito di Belmonte, nuncius van Z H. Paus, kwam juist per rijtuig langs de Troon straat gereden. Hij stapte uit en vroeg aan een der omstaanders wat er voorgevallen was. Men wilde juist den gekwetste naar 't gasthuis over- bren. Mg. Granito di Belmonte raadde de aanwe zige personen aan het slachtoffer naar een gesticht van jufvrouwen, in de Troonstraat, te dragen. Zulks werd gedaan. Zijne Excellencie volgde den droevigen stoet tot in het gesticht hij -waschte en verbond zelf de ijselijke verminkte beenen van den armen jongeling. De nuncius las intusschen de ge beden der stervenden. De gekwetste werd vervol gens door de zorgen der policie naar 't gasthuis gevoerd. Op den dorpel van 't gesticht gaf zijne Excellencie plechtig de absolutie aan den sterven denjongeling. De menigte was zeer ontroerd. Emile Douai is in 't gasthuis overleden, na veel geleden te hebben, op 't oogenblik dat de geneesheeren de verminkte beenen aan het afzetten waren. Aan de Lezers. Iudien een uwer familie leden lijdt aan bloedloosheid, zwakheid of uitput ting, doet hem de uitmuntende Pil van Dr Raphaël nemen en in weinige dagen tijds zal hij genezen zijn. I fr. 75 de doos in alle goede apotheken. Dépots te Aalst MM. Callebaut, De Valcke- neer, De Waele, Gysselinck, en in alle apotheken. BRUGGE. De lansier, die zondag nacht te Assebroeck door een messteek gekwetst werd, is aan de gevolgen zijner wonde overleden. Het is een genaamde Nikolaas Steffens, 22 jaar oud. De toe stand van zijnen gezel, den brigadier Jules Halmé, is zeer onrustwekkend. WONTERGEM. Maandag avond is het woon huis afgebrand der kinders Blancke. Niets is kun nen gered worden. Met zeer veel moeite zijn de bewoners kunnen vluchten, vooraleer het gebouw met geheel zijnen inhoud was vernield. Bericht. Het Kantoor van Deurwaarder JOZEF DE VOS, te Aalst, is overgebracht van het Esplanadeplein naar de VRIJHEIDSTRAAT, N° 14, nabij de St-Jozefskerk. Burgemeester. Maar, Marieke, schaamt gij u niet met een dronken bruidegom voor den ambtenaar van den burgerlijken stand te komen om het huwelijk aan te gaan Marieke. Ja zie, M. de burge meester, wanneer hij nuchter is, dan wil hij nooit. Neef. Jaagt gij, oom Oom. Neen, dat doe ik niet. Neef. Niemand in de familie Oom. Ja, mijne vrouw, die jaagt alle maanden de meid weg. Aankondiging. Daar mijne vrouw Emma Roos, geboren Knaaps, mij ver laten heeft, waarschuw ik eenieder haar iets op mijnen naam te geven, behalve een pak slagen. Moeder. Onze Henriette heeft alles geleerdmuziek, talen, boekhouden, dansen. Vader. Nu moet ge een man voor haar zoeken die goed kan koken, schu ren, naaien en met kinderen omgaan. GESCHIEDENIS VAN of het vermaard beeld van door P. DE SUTTER, onderpastoor alhier (1863). In de nabijheid van Jeruzalem worden de rei zigers olijfboomen gewe zen, welke daar reeds gegroeid moeten hebben in het begin van de eerste eeuw. Maar deze boomen zijn nog jong in vergelijking met den eik op het eiland Cos, in Klein-Azië, welke boom, volgens een geleerden Duit- schen plantenkundige, den ouderdom van negen-en-twintig eeuwen moet hebben bereiktMet betrekking tot dezen boom bestaat eene overlevering in die streek, volgens welke de be roemde Hippocratus meermalen zijne leerlingen onder de schaduw van den eik zou hebben verzameld om hen te leeren. De waterput, welke zich in de nabijheid bevond, draagt verscheidene opschriften, die men in verband brengt met de lessen van den wijsgeer. Hip pocratus leefde, zooals men weet, in de vijfde eeuw vóór Christus. De stam van den boom is g meters in omtrek, bij den grond gemeten drie dikke takken van den reus heeft men reeds moeten ondersteunen, uit vrees dat zij zouden breken. Voortplanting- des Geloofs. Iu 1784 op 15 Meert, was het de plechtige wijding der he- dendaagsche kapel, door den Eerweerden heer Rommens, Landdeken van Aalst, en de goddelijke liensten mochten er naar gewoonte verveerdigd worden. 14 Maar de reine dagen van godvruchtigheid werden in de toe komst door de duistere wolken der helsche goddeloosheid be dreigd. Iu het jaar 1786 werd de eigendom der heilige Maagd gesloten. In 1790 borst in Frankrijk uit de bloedigste en god delooste der Staatsomwentelingen, de godsvrucht moest zich verbergen. Deze omwenteling spelde in de toekomst niet an ders vóór dan eene tweede maar wreedaardigere beeldstorme rij, van eenen anderen aard dan die der 16e eeuw. Het wange drocht der omwenteling scheen in zijnen bloeddorst tot den naam van christen zelf te zulleo_ vernietigen. Het beeld van O. L. V. ten Druiven was aan de Aalstenaren te dierbaar om hetzelve nog eens aan eene schier zekere onteering of vernie tiging blootgesteld te laten. Op eenen nacht werd hetzelve met al de panden van erkentenis welke dankbare harten, over ontvangene weldaden geschonken hadden, gevlucht en ver scholen in de Molenstraathet beeld iu het huis van den heer Lefebvre, die toen meier was der stad Aelst, en meesten- deel de offeranden van het beeld berusteden ten huize van den j heer Leclerc. Veertien jaren lang moesten Maria's dienaren en dienares- sen onder het juk der goddeloosheid zuchten, zonder het heil te genieten de Lieve Vrouw van Aalst iu hare openbare bid- 1 plaats hunne gewoonlijke hulde te kunneu bewijzen. Maar de dienaars der heilige Maagd, die haar zoo dikwijls in de Werf- kapel aanroepen hadden, wendden alle pogingen aan, ontza- gen zich geene moeite, om dezelve wederom op haren te zien zetelen. Het keizerlijk bevel van Napoleon I, gedagteekend op 17 germinal jaar XIII (17 April 1804) kwam de langdurige smert lenigen, die het hart der ij veraars vau O. L. V. benouwde haar wijdvermaarde bedehuisje mocht geopend worden, en het heilig zoenoffer der mis mocht er in opgedragen worden, alle dagen behalven op de zondagen en kerkelijke feestdagen. Ten gevolge van het keizerlijk bevel werden door den mei er der stad Aalst, met name Van Boterdael, proviseurs of op zieners aangesteld, het waren de Heeren Frans DeVilander, Jacobus De Vis, Joannes Baptista Van der Gucht, Jacobus De Hert, Cornelius Evit. Een dag van zegening kwam de vreugd storten in alle her ten het was de 5 der Oogstmaand van het jaar 1805. De wimpels en vaandels wapperden in alle straten, de prachtige woonstede der rijken gelijk de nederige hut der ar men, hadden het rouwkleed afgelegd en het feestgewaad om gehangen. Om 9 uren des morgeus weergalmde in de Molenstraat de De Annalen der Voortplanting besta- i tigen voor het jaar 1899 een ontvangst i van 6,820,273 fr. 93 c., dit is 119,352 fr. 50 c. meerder dan het voorgaande i T'" "VU U" lu uc: iUU1«usi jaar. Gelijk altijd, staat Frankrijk op de zielroerende lofzang aaa Maria, Salve Regina, wees Koningin het roemrijk beeld werd opgenomeu, en opdat elke eerste plaats met 4,009,990 fr. 84 c. Elzas-Lotharingen heeft 424,790 fr. 82 c. en Duitschland 336,495 fr. 25 c. ge geven. In België is opgezameld 345, I 524 fr. 58 c. De Vereenigde Staten zijn zijn merkelijk in vooruitgang. De speelbank van Monaco. De aandeelhouders der speelbank van Monaco hebben ondereen de winsten der bank voor het afgeloopen halfjaar verdeeld, winsten die beloopen tot 24 millioen fr. De prins van Monaco heeft daar, natuurlijk, het leeuwendeel van opgestreken. De aandeelhouders, ech ter, laten klachten hooren, onder voor wendsel dat men verleden jaar 27 1/2 millioen te verdeelen kreeg. Die ver minderingvan inkomsten moet toege schreven worden aan den Transvaal- schen oorlog. De nieuwe Kamer. Al de nieuwgekozen volksvertegen woordigers hebben nu hunne plaats in de Kamer gekozen. De rechterzij begint achter de ministrieele banken nevens haar zetelen de liberalen, waarvan nog eenige met de socialisten langs de lin kerzij. Stortregen van Kiespapier. Te Brussel hebben de radikalen een dagblad uitgegeven op 400,000 afdruk ken zij hebben 100,000 plakbrieven en 30,000 strooibriefjes de wereld in gezonden. De Ligue Libérale drukte 500,000 bladen gaf 300,000 fac-simile uit van stembriefjes en deed 70,000 plakkaten aan de muren hangen. De Socialisten gaven 1,500,000 kies- boekjes uit. De Liberale Volkspartij heeft 100, 000 bladen gedrukt. De Onafhankelijken deden van hun blad 2 millioen afdruksels uitdeelen zij deden 21,000 plakkaten drukken en 110,000 briefjes, waarop het potret stond van hunne kandidaten, werden in al de huizen geworpen. In de burgerwacht. Het onderzoek over de voorvallen, welke in de burgerwacht te Antwerpen hebben plaats gehad, heeft bewezen dat een luitenant-onderrichter de oefe ningen boven den gestelden tijd deden duren en de burgerwachten grof behan delde en hun zijne onderrichtingen al vloekend gaf. De luitenant-generaal Verstraete, opperbevelhebber der bur gerwachten van het rijk, heeft besloten dien officier te doen vervangen en hem bevolen onmiddelijk zijn ambt neer te inwoner zijne geliefde Moeder zoude kunnen groeten, werd zij op de armen harer kinderen rond de stad gedragen. Gees telijk en wereldlijk, allen waren met één gedacht bezield glorie aan Maria ten Druiven, wier vermaard beeld met volle plechtigheid tot hare huisvesting werd teruggebracht. Zijne Hoogweerdigheid de Bisschop van Gent, Fallot de Beaumont heeft deze godvruchtigheid tot Maria begunstigd door eenen bevelbnef, krachtens welken allen jaren op O. L. V. Boodschap, den 25 Meert, de feestdag van O. L. V. ten Druiven plechtiglijk mag gevierd worden door eene solemnele Mis en een luisterrijk Lot. Die dag is eene feest voor de Mo lenstraat en voor de geheele gebuurte van de Werf. De ver siersels zijn alsdan overvloedig en luisterrijk, de menigvuldige en uitstekendste offeranden pralen rond het uitgelezen beeld alles spreekt liefde in het hare voor Maria ten Druiven, alles wekt een betrouwen op zonder palen in haren krachtigen bij stand. Geheel de stad heeft dan eene groetenis te komen doen aan hare Heilige Moeder de volkeren van omliggende gelijk van afgelegene streken, zijn verre van dezen feestdag te mis kennen, wantin talrijke menigten richten zij zich tot de Mo- i lenstraat, om hunne hulde en hunne smeekingen met die der Aalstenaren samen te voegen. De toeloop des volks zoo groot j zijnde is het noodig de kapel in hare uitgestrektheid door eene tent te verdubbelen, opdat de inwoners der stad met de vreemden in één en hetzelfde heiligdom zouden kunnen groe- j ten de Beschermster van allen. In 1806, 7 der Oogstmaand, willende de geheugenis van de godvruchtigheid tot Maria in de herten doen voortleven, zonden de heeren kerkmeesters der j hoofdkerk eene uitnoodiging aan de heeren opzieners der ka pel, om stoetsgewijze de groote processie te vergezellen en alle jaren op O. L. V. Hemelvaert wordt het alom vermaarde i beeld van de Werf in de groote processie rond de stad gedra gen. I De eerste ij ver aars spanden alle middelen in om de glorie hunner Patrones meer en meer te verspreiden. De aloude ijver voor den dienst van Maria herleefde in alle volksklassen, i Door de bloedige staatsomwentelingen was het loffelijk ge- j bruik gevallen dat onder de vreemde schippers bestond, eene penning tot het onderhoud der Werfkapel te storten, eiken keer dat zij uit de stad Aalst met hunne schepen vertrokken. De Proviseurs hadden niets haastiger te verrichten als de aan vraag te doen aan den Syndic of het opperhoofd van het schip- i persambacht, den Heer de Bievre, om, volgens het oud ge bruik, aan de vreemde schippers de betaling op te leggen van 2 stuivers tot onderhoud der schipperskapel. Het zijn bijzon- derlijk de schippers die van ouds afliet wonderbeeld van Ma ria ten Druiven standvastiglijk, vereeren, hetzelve met mild- dadige offeranden opluisterende ook hebben zij eenen dag van Schippers Feestdag gekozen, het is Drij Koningen dag, op welken zij met eenen luisterrijken dienst de goddelijke Moe der in hare bidplaats alle jaren vereeren daarenboven de schippers die in het vrij ambacht aanveord wierden, moesten een pond groot storten, (7 guld. cl) voor het onderhoud der godvruchtigheid tot deze, welke zij voor hunnen bijzonderen toevlucht verkozen haddon Maria van de Werf telde nog onder alle andere bijzondere

De Volksstem | 1900 | | pagina 2