LOOPENDE NIEUWS. Rampen, Misdaden en Malheuren uit alle Werelddeelen. Jrtechtbanken Oud-Leerlingen van de Broeders Ml Itlt 8 4 111* Rechtbank van Dendermonde. Kerkelijk Nieuws. Een witle neger zwart gewasschen. EENE JAS OP REIS! Eene Aalstersche Sage. NINOVE. Zondag morgend had M. Coppens den veearts Vanderschueren ontboden om naar een zijner peerden te komen zien. M. Vanderschueren begaf zich om den weg te verkorten, door eene weide naar het buitengoed, toen hij aangerand werd door eene koei, die hem den buik openreet en het schouderblad ontwrichtte. De veearts werd dadelijk door dokloor Vanderhaegen verzorgd, doch verkeert in bedenkelijken toestand. ST-MARTENS-LAETHEM. Dinsdag ten 21/2 ure namiddag is het 2 l/2jarig kind van Cyriel De Sterk in eene gracht gevallen en verdronken. RUSLAND. Zaterdag werd op de spoorlijn van Krakau naar Odessa, de gravin Sophie Wolod- kiewicz, die in een rijtuig van le klas zat, door een onbekende vermoord. Diefstal was de drijfveer der misdaad. Eene som van 18,000 gulden, die de gravin in haar bezit had, is verdwenen. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIER der gunstig gekeude Brouwerij Trans Brutté, AALST. BRUSSEL. De rechterlijke policie werd on langs door de belgische consuls in Noord-Amerika verwittigd dat eene bende onbekend gebleven bedriegers in de Vereenigde Staten en in Canada eene groote aftruggelarij gepleegd hebben. Sinds maanden werden aan duizende inwoners van Noord- Amerika prospectussen gezonden, die uit Belgie kwamen, waarbij eene loterij aangekondigd werd, zoogezegd ingericht onder het toezicht van het belgisch gouvernement Twaalf premies, ieder van 400,000 frank, waren per jaar te winnen Bet ragende letterlijk inschrij vers De vijf eerste trekkingen hadden plaats doch daar niemand het lot won, kreeg men argwaan. Een onderzoek werd geopend en de kolossale be driegerij kwam uit. De loterij heeft aan de inrichters ongeveer 15 miljoen winst opgeleverd. Men zoekt de bedriegers in Belgie op. ST-AMANDSBERG. Dinsdag avond rond 10 uren wachtte een kerel op den Dendermondscheu- steenweg een landbouwer af die om beir naar Gent moest rijden. Aan de Brugstraat trof hij hem aan en bracht hem eenen vuistslag toe. De landbouwer greep den draagstok van den beirbak en sloeg hem den kerel op het hoofd. De landbouwer werd door den woestaard nog een messteek toegebracht. MARIAKERKE. Woensdag voormiddag, om 11 ure, klom het 7jarig zoontje van Aug. De Vlie ger op den wagenbak. Deze kantelde om en viel op hem. Het knaapje bleef op den slag dood. Aan de Lezers. Indien een uwer familie leden lijdt aan bloedloosheid, zwakheid of uitput ting, doet hem de uitmuntende Pil van Dr Raphaël nemen en in weinige dagen tijds zal hij genezen zijn. I fr. 75 de doos in alle goede apotheken. Dépots te Aalst MM. Callebaut, De Valcke- neer, De Waele, Gysselinck, en in alle apotheken. SCHELDEWINDEKE. Zondag was zekere Leonie Sagermans met hare zuster Marie en dezer verloofde naar Gavere gereden. De man van Leonie Sageiman, zekere Prosper Why lock, was ook te Gavere geweest doch vroeger huiswaarts gekeerd. Wat er eigentlijk tusschen den man en de vrouw voorgevallen is, weet men niet juist. Altijd zeker is het dat 's avonds, terwijl Marie Sagermans het vee voederde, Whylock zijne vrouw dood geschoten heeft. Men vond de ongelukkige door drie kogels getroffen badend in haar bloed in den hof liggen. De gendarmerie van Oosterzeele werd verwittigd. De gendarmen hebben den dader van zijn bed ge haald en naar 't gevang gevoerd. Het parket is maandag namiddag ter plaatse gekomen. EGYPTE. Over eenige dagen is te Alexan- drië, aan de statie van Gabbri, een ijzeren afdak ingestort, terwijl. 42 werklieden aanwezig waren. Alle werden meer of min gekwetst en veertien moesten naar het gasthuis gebracht worden. De toestand van eenige gekwetsten boezemt onrust in. Volgens latere inlichtingen zijn er vier in levens gevaar, en van twee andere is de toestand onrust barend. Er is een onderzoek geopend. Men denkt dat het ongeluk veroorzaakt werd door den slechten toe stand der kolommen die het afdak steunden, en welke door hitte en vochtigheid veel sneller zullen versleten zijn dan de ingenieurs voorzien hadden bij de oprichting van het gebouw. Bericht. Het Kantoor van Deurwaarder JOZEF DE VOS, te Aalst, is overgebracht van het Esplanadeplein naar de VRIJHEIDSTRAAT, N° 14, nabij de St-Jozefskerk. BEVEREN-WAAS. In den nacht van 25 tot 26 dezer hebben onbekende kwaaddoeners in den hof van M. Van Raeradonck, alles verwoest wat er in stond, als fruitboomen. booneu, groeöten, enz. Alles was afgesnedeD, uitgetrokken en vernield. De schade wordt op 100 fr. gerekend. Men denkt op het spoor te zijn der daders. GENT. Zekere Bracq, onlangs aangehouden om deel genomen te hebben aan de laatste woelin gen van den Dok, verscheen dinsdag morgend voor de raadskamer van de rechtbank. Bracq wordt be ticht een revolverschot op de policie gelost te hebben. Hij loochent zulks en beweert dat hij slechts met het wapen gedreigd heeft. Deze beken tenis vernietigt volkomen de beweering van Vooruit, die hield staan dat de werkstakende dok werkers geene revolvers hadden. Bracq zal voor het assisenhof verschijnen, beticht van moordpo ging. Al de andere betichten werden terug in vrij heid gesteld. BURGHT. Maandag avond, rond 10 ure, bracht het kleppen der brandklok de gemeente in opschudding. Óp den weg van Burght naar Zwijn- drecht stond eene schoone hofstede met steenen kruisvensters, die door landschapschilders dikwijls voor onderwerp genomen werd. Het was aan den schaapstal dat het vuur uitge broken was de vlammen namen eene snelle uit breiding en weldra lagen de andere stallen, de schuur en het huis in asch. Negen en zeventig schapen zijn in den brand gebleven. Het vee, de peerden, het alaam en de meubelen konden nog in tijds gered worden. De inboedel was niet verzekerd. De landbouwer, M. Maes, was in onderhandeling met eene verzekeringsmaatschappij. Het is bewezen dat een paar Waltherypillen genoeg zijn om zich het lichaam te zuiveren en ge nezen te zijn van ongesteltheden (gebrek aan eet lust, hoofdpijn, migraine, verstoptheid, enz. 1 fr. 25 de cioos van 50 pillen. Dépots te Aalst MM. Callebaut, De Valcke- neer, De Waele, Ghysselinck en in alle apotheken EECLOO. Eenige personen vonden het don derdag avond goed eenen policieagent, die zijne ronde deed, te tergen. Het was reeds donker, en in de Kaaistraat gekomen, waar het zeer eenzaam was, trok de agent zijnen revolver, om op alle voor vallen voorbereid te zijn. Een der mannen sprong hem kort daarna op het lijf. Een schot knalde en een der aanvallers werd in de bil getroffen. De agent verklaart niet geschoten te hebben, maar dat het schot bij toeval is afgegaan. DUITSCHLAND. In de Wrangelstrasse te Berlijn, woonde de familie Sogolewski, vader, moeder en vier kinderen. De menschen waren vroe ger welstellend geweest, maar nu verkeerden zij sedert eenige jaren in armoede. De geldzorgen deden dikwijls ruzie ontstaan, en de man zeer op loopend, sloeg dan soms zijne vrouw. Later had hij daar altijd spijt van, en de verzoening volgde. In het hart der vrouw, die zeer fijngevoelig was, hoopte de bitterheid zich evenwel op en zondag, toen de man na nieuwe gewelddaden het huis ver liet, heeft de ongelukkige eensklaps hare drie kinderen uit het venster der vierde verdieping ge worpen en is daarna zelf met het jongste naar beneden gesprongen. Al de kinderen waren dood. De vrouw ligt in hopeloozen toestand in het gasthuis. ANTWERPEN. Karei X..., wonende in de nabijheid van het oud Vleeschhuis, heeft nogal eens geld noodig, wat hij niet altijd van zijne vrouw krijgen kan en dan moet hij een middel zoeken, om het zich aan te schaffen. Zoo had hij zich donderdag of vrijdag meester gemaakt van twee boekskens afslagzegels, had die verkocht, en voor de opbrengst zich in de kleeren gestoken. Hij had er namelijk eene broek en een veston voor gekocht. Zoo uitgedost ontmoette hij aan de Jordaenskaai zijne vrouw, die toen deze reeds hare boekskens thuis had gemist, en woedend over het bedreven feit van den stoutmoedigen echtgenoot, trok zij een mes en bracht groote sneden toe aan de broekspij pen en den nieuwen veston van haren man. HEUSDEN. Zondag namiddag, rond 5 ure, vaarden op de Schelde een sleepboot en vier andere booten. Eensklaps, een weinig voorbij de brug van Heusden, brak de koord af tusschen de 3e en de 4° boot. De stuurman der 4e boot werd over boord in het water geworpen en zijne boot vaarde voort zon der stuurman. Daar hij goed kon zwemmen, kon hij den oever bereiken, alwaar hij door het bootje van het derde schip gehaald werd. Een der kinde ren van het derde schip werd, naar men zegde, een der beenen door de koord gebroken. Rechtbank van Gent. De werkstakingen. De eerste zaken zijn maandag opgeroepen. Woens dag zijn zij voortgezet voor het hooren van andere getuigen en de pleidooien. Drie betichten werden voor aanslag tegen de vrijheid van het werk, ver oordeeld tot boeten van 30 tot 50 fr. Deze feiten hebben geene betrekking op de erge onlusten van den Kleinen Dok. Het onderzoek van de botsing op den Kleinen Dok duurt nog altijd voort. Timmermans en Millio (Stautemas) ziju nu ook in beschuldiging gesteld met een zeer groot getal dokwerkers. AU8TERSCHE ItO.VD der der Christelijke Scholen. Maandag 2 Juli, om 10 uro, zal er in de Kapel der Broeders, eene Mis gelezen worden tot lafenis der ziel van Broeder Illier, Eerelid des Bonds. Al de leden worden verzocht deze mis bij te wonen. De leden vau den Bond hebben besloten, met de vacantie der maand September, een uitstapje naar Malonne te doen. Ingezien de beslissing in de laatste bondvergadering genomen, mogen de hier toe niet ingeschrevene Oud-leerlingen, die begee- ren mede te gaan, zich laten inschrijven bij den Z. E. Br. Bestierder, Keizerlijke Plaats, 24, mits lid van den Bond te worden, Luibrechts was koster en er waren 500 keersen gestolen. Hij ging bij den gardeviel Spiegels zijn beklag doen, en ik hoop wel, zegde hij dat de diefstal aan 't licht zal komen. Ja, dat hoop ik ook, antwoordde Spiegels, en komen de keersen niet aan 't licht, ge moogt zeker zijn dat 't licht aan de keersen zal komeu. Da's ook goed, zei koster Luibrechts, en trok welgezind naar huis. Woensdag heeft de Rechtbank uit spraak gedaan in de zaak der rustver- stooringen in 't kiesbureel van Aalst- Mijlbeek, Langestraat en beleedigingen tegen den heer Voorzitter, Baron Leo Bethune, (Gemeentekiezing). Pie Daens is onvoorwaardelijk ver oordeeld geworden tot 50 franks boet en tot de kosten Sterck is vrijgespro ken Priesterlijke benoemingen. Z. H. de Bisschop heeft onderpastoors benoemd Op St-Stephanus te Gent, de E. H. Cornells, onderpastoor van St- Coletta der zelfde stad op St-Coletta de E. fl. Moyersoen, coadjutor te Baer- degem te Genlbrugge (center) de E. H. De Staercke, onderpastoor te Aste- ne te Beveren de E. H. Lerminiau, onderpastoor te Zwijndrechtte Baes- rode de E. H. Denys, coadjutor te Den- dervvindeke. Zijn benoemd tot coadjutors te Den- derwindeke de E. H. Verdoorent, coad jutor te Haesdonck te Meyghem, de E. H. Ponnet, priester der laatste wij ding. Enfin, verleden week spraken we van zwarte negers wit te wasschen, maar nen witten neger zwart wasschen dat is nog aardiger. Maandag avond lag er 'nen neger die een goed stuk in zijnen kraag had, in 't park te Brussel, op eene bank zijne roes uit te slapen. Twee schildersgasten, die er met hunne verfpotten voorbijgingen, kregen het gedacht, hem eens mooi wit op te schilderen en zij legden op zijn aange zicht eene fijne witte olieverf, zonder dat hij er iets van gewaar werd. Toen de man zijne roes uitgedaan had, was de verflaag reeds goed opge droogd, en de zwarte voelde er niets van, voor hij bij toeval in het hotel zich in eenen spiegel zag Niet wetende wat er gebeurd was of waaraan zijne plotselinge gedaantever wisseling toe te schrijven, begon hij to huilen, te dansen en grimassen te ma ken, dat spoedig al het personeel van het hotel te been was. Ook de heer, waarbij hij als koetsier in dienst was, kwam bijgeloopen, en deze raadde wel dra, wat er geslagen was Piccalo, ge hebt weer een stuk in uw botten gehad, zegde hij hem. De witte neger keek be deesd zijn meester aan en knikte be vestigend. Haal voor 15 centiemen terpen tijn, meng dit met eeu liter water, en scbrommel u goed af, en probeer of gij met wasschen, van eenen witten weer nen zwarten kuntgemaakt krijgen. Lukt het, dan is het goed, maar lukt het niét, dan verlaat gij spoedig mijnen dienst, want ik wil geen witte op den bok van mijn rijtuig. De neger aan 't schrommelen en na een halve uur gelukte hij er in, de zwarte huid weer voor goed boven te halen, Maar meester, zegde Piccalo wie denkt gij dat mij die gedaanteverande ring zou doen hebben ondergaan Twijfelt gij daaraan Dat is de duivel, die een jaloersche kerel is, om dat de natuurlijke kleur van uwe huid juist aan de zijne gelijkt, heelt hij u in uwen slaap wit gemaakt. Zorg dus dat gij u nooit op banken langs den weg te slapen legt, waar gedurig duivels pas- seeren, of gij loopt nogmaals gevaar, veel erger lot te ondergaan. Piccalo, luisterde aandachtig, over woog eens eventjes, en knikte bevesti gend, als ware hij in den grond over tuigd. Velen zullen nu misschien denken dat Piccalo een dommerik is dat kan zijn, maar weet gij welke nog veel er ger dommerikken zijn Dat zijn diege ne, welke naar geenen goeden raad luisteren willen. Komt te yeeschijnen blijspel met zang in één bedrijf, door P. Van Nuffel. Muziek vanG. Pape. PRIJS 1 FR. Eene Jas op reis wordt gespeeld met 6 personen. De tooneelschikkiog is zeer eenvoudig. Het stuk beslaat 30 bladz. klaren druk en is gebonden in geillu- streerden omslag. Daar het nieuw blijspel slechts op een klein getal exemplaren werd ge trokken zoo wordt de heeren Tooneel- liefhebbers ten sterkste aangeraden, hunne bestellingen onmiddellijk aan den uitgever Kapellestraat, Aalst, te laten geworden. Een jooge soldaat wilde eens naar Aalst gaan vau waar hij kwam, weet men niet. Onderweg ontmoette hij eene vrouw, die door slechte kerels overvallen was geworden, en hij vocht zoolang tegen de booswichten, tot hij ze op de vlucht gedreven had. Dan leidde hij de vrouw naar de stad en nam er intrek bij eenen waard, die Giselijn heette en rechtover 't begijnhof woonde. Daar eerst bemerkte hij, dat hem het bloed door de kleederen liep, want in de worsteling met de schurken had hij eene zware wonde bekomen. De waard haalde eenen heel meester om de wonde te verbinden, en de soldaat, voorziende dat hij zoo gauw van Aalst niet zou weg kunnen, gaf den waard zijne welgevulde beurs iu bewaring, vreezende dat die hem anders zou kunnen ontstolen worden. De waard, echter, was een gierig en gewetenloos mensch, en het geld lokte hem te zeer aan, dan dat hij hadde kunnen besluiten het later terug te geven. Na veertien dagen had de soldaat weer zijne krachten terug gekregen hij wilde nu voort en vroeg den waard om zijne beurs. Maar deze loochende iets ontvangen te hebben, waarom zoo kwaad werd, dat hij op de tafel sloeg, en met grimmige bedreigingen zijne vraag her haalde. Toen stiet de waard hem de deur uit en maakte zo dichtde soldaat werd woedend, stampte er tegen met den voet, en trok zijn zwaard onder vloeken en tieren, terwijl de trouwlooze waard van binnen riep Dieven, roovers Ien zoo n schrikkelijk leven maakte, dat de gansche buurt samen liep. Juist op dit oogenblik kwam de baljuw van Aalst daar voorbij, en als hij den soldaat met het bloote zwaard zag, be val hij den hem omringende gerechtsdienaren hem vast te grijpen en naar de gevangenis te leiden. Eenige dagen later moest de arme soldaat vóór de vierschaar komen, waar de waard hem erg beschuldigde. Daar de soldaat geene getuigen had, die zijne verklaring wegens de beurs had den kunnen bevestigen, stond het slecht met hem, én do waard moest ongetwijfeld de zaak winnen, des te meer, daar de soldaat ook nog de erge omstandigheden tegen zich had, dat men hem met het bloote zwaard in de hand had aange grepen. In zijne gevangenis terug, was hij er even, half vertwijfeld, in eenen hoek gaan neerzitten, toen plotseling eene wonder lijke gestalte vóór hem stond en hem toesprak Jan, gij zult morgen ter dood veroordeeld worden maar ik wil u redden, zoo gij uw handteeken met uw bloed op dit perka mentblad schrijven wilt. De soldaat verschrikte zeer, toen hij zich aldus aangesproken hoorde maar hij was te deugd zaam om zich op die wijze van den dood te redden daarom zeide hij Neen, ik verkoop mijne ziel om geenen prijs liever wil ik onschuldig sterven. De andere drong nog hevi ger aan om hem ter ouderteekening te bewegen doch als hij zag dat niets wilde helpen, nam hij op eens eenen anderen toon aan en sprak Ik wilde slechts uwe deugd op de proef stellen, Jan gij zijt een braaf mensch, en mijn bijstand is u verzekerd. Wanneer gij morgen vóór 't gerecht verschijnt, zal men u niet aanhooren doch vrees daarom niets. Geef slechts acht op eenen man met eene blauwe muts, die onder 't volk staan zal, en wanneer men u vonnis gaat aflezen, roep hem dan als uwen verdediger op die zal u wel helpen. Met deze woorden verdween de vreemde. Den volgenden morgend droeg de zaak zich gansch toe zooals het den soldaat voorzeid was de waard werd in 't gelijk' gesteld, en de baljuw ging het vonnis aflezen, als de soldaat den man met de blauwe muts, die zich werkelijk onder de toehoorders bevond, opriep om hem te verdedigen. Deze trad aanstond voor den baljuw, en verzocht de toelating eeu woord ten voordeele des veroordeelden te mogen spreken, en als hij die bekomen had, hield hij eene rede, waarin hij zoo duidelijk bewees, dat de soldaat den waard het geld gegeven had dat de soldaat valsch beschuldigd werd, dat geen' der omstaanders er nog aan twijfelde ten slotte noemde hij zelfs de plaats, waar de waard het geld verborgen had. Toen de laatste dit hoorde, zwoer hij bij hoog en laag, dat het niet waar was, en riep uitIk wil branden in de hel, indien een half woord daarvan echt is. Maar nauwelijks had hij die woorden geuit, of de andere wierp zijne muts af en iedereen herkende aan de beide horens op zijnen kop, den duivel van Aalst. In éenen sprong was hij bij den waard, vatte hem met zijne klauwen, en vloog met hem door 't venster weg. Dc soldaat kreeg zijne vrijheid, en met deze zijn geld terug. Later heett hij de vrouw, welke hij gered had, tot echtgenoote genomen en is met haar naar Gent getrokken, waar hij eerst in hoogen ouderdom stierf. Aan elk nen vriendelijken goeden dag. \ye zijn reeds over dea langsten dag van 't jaar en 1900 zal binnen eenige dagen in tweên gezaaed worden. Zoo snellen maanden en jaren voorbij als rook en we worden stilaan oude menschen. Nu we moeten plaats maken voor andere en 't doet ons nog deugd dat er jongere achterkomen. 't Weer is altijd ook maar half en half, en sedert Sint-Medard heeft er al veel regen gevallen, doch alle dagen niet geluk- kigüjk, want de vruchten spreken te schoon om bevrijd te blijven... Och, wat ware het spijtig moest het Zaterdag en Zondag regenen voor onzen Kermis, voor onze Peerden markt en ons Turnfeest. Zondag zullen hier op 't Esplana deplein 't bagatelleken van 1200 Turners vergaard zijn Dat elk een vadronsje bidt voor 't goed weêr Een tooneel- schrijver die veel geld wint op dit oogenblik is wel M Ed- mond Rostand. Men speelt te Parijs twee stukken van hem L'Aiglou en Cyrano de Bergerac. Het eerste maakt al le dagen 11,000 frank, waarvan M. Rostand 1,300 frank schrijversrechten ontvangt, en 't tweede brengt IO 000 fr op, waarvan hij 1,200 frank opstrijkt. Dit maakt dagelijks 2,500 trank. Een koninklijk inkomen voorwaar Al de nieuwgekozene volksvertegenwoordigers hebben nu hunne plaats in de Kamer gekozen. De rechterzij begint achter de ministerieSle banken nevens haar zetelen de liberalen waarvan eenigen nog met de socialisten de uiterste linkerzij bezetten. De liberale leden van Westvlaanderen, en daaron der M. Vandevenne, zitten vóór de Antwerpsche liberalen Inktplekken verwijdert men uit de vloeren door z'eerst te wrijven met nen halven citroen en dan met kokend zeeD- waterV

De Volksstem | 1900 | | pagina 2