De Guldensporenslag. IDrukhcr-l(itgcuer 3öit Han tluffel, üapellesfraat, 13, te 2lalöt DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. ZE SMELTEN Rondschouw ing. Dc glazenmaker. Abonnementsprijs voor gansch België, franco te huis. 2.50. Voor de vreemde landen, 0. 5 centiemen het nummer. Pakken en brieven noeven vrachtvrij toegezonden vorden. AUebriefwisselingen moetenden dijnsdag avond op onze bureelen toege nen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor- ï.in de scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle Istippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbrieljes zijn ten laste van den be- mmeling. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden. 6® JAARGANG. NUMMER 28 bT Aalst, den 7 Juli van het jaar O. H. 1900. Vonnissen 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de nieuwstij dingen 20 centiemen per regel. Aankondigingen op de f bladz 10 centiemen den ,wel Annoucen op de 4* bladzijde worden berekend volgens plaatsruimte. Voor de advertentiën buiten de provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden tot het Office de Publicité, Rue de la Madeleine, Brussel. De geabonneerden hebben het recht een maal per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen volgens zal verschijnen. Ruchtbaarmakingen m te zenden voor s Maandaags. jpe Bien Public van Gent heeft over die kwestie een be- jigrijken artikel gedrukt dien de Gazet van Antwerpen deels 'taald heeft en dien wij hier laten volgen Een hevige veldtocht is dus aangekondigd met het oog eene nieuwe grondwetsherziening. En de socialisten, die de inrichters van zijn, hopen en rekenen er zelfs op dat liberalen met hen gemeene zaak maken zullen, 't Is mogelijk dat een gedeelte der liberale partij zijn han- in' aan die geroosterde kastanjes zal willen verbranden, i een gerecht op tafel brengen waar enkel de rooden naar irtelust zullen aan smullen. Maar 't is van den anderen int uitgemaakt, dat de liberalen die een eindje verder zien in het tipje van hunnen neus, water en bloed zweeten bij gedacht alleen dat heden of morgen het puur en simpel zuiver A. S. zou kunnen in de Grondwet geschreven orden. De reden daarvan blijkt klaar als de zon uit de volgende jschouwingen en berekeningen, die wij aan Le Bien Public atleenen Volgens de kiezers voor igoo, beliep het getal Kamerkie- irs met i stem 901,944 met 2 stemmen 313,187 met 3 emmen 237,101 in 't geheel 1,452,232 kiezers beschik- :nde over 2,239,621 stemmen. Bestonde nu het puur en simpel dan zouden er «oo* :el stemmen uitgebracht worden als er kiezers zijn ,452,232. Hoeveel zouden daarvan de socialisten ten deel vallen Den 27 Mei, in heel het land, behaalden de socialisten ,64,529 stemmen, deze der afgescheiden socialisten mede- erekend. Onbetwistbaar behelst die hoeveelheid een aanzienlijk etal stemmen, uitgebracht door kiezers met twee en drij temmen, want in sommige arrondissementen, zooals te Jharleroi, zijn er meer socialistische kiezers met meervou- !ig dan met enkel stemrecht. Alles breed ingezien, mag men veronderstellen dat, wa- sn de kiezingen van 27 Mei gebeurd onder 't regiem van een man, ééne stem de socialisten ongeveer 350,000 emmen zouden behaald hebben, in plaats van 463,529. De liberalen nu. Het meerendeel aanhangers dier partij tjn lieden met 2 en 3 stemmen. In sommige streken be- raagt het aantal liberale kiezers met 1 stem nog geen 3 >e zeldzame werklieden die nog het blauwe vaandel vol- en, zijn gewoonlijk menschen van zekeren leeftijd, die ich niet laten medeslepen door de collectivistische hersen- :himmen, en voor 't grootste paart een betrekkelijken wei- tand genieten. Bijna allen beschikken over twee stemmen, in minste. Maar laat ons zelfs overdrijven, veronderstellende dat er ooveel liberale kiezers met 1 stem als met 3 stemmen zijn, a de overige twee stemmen hebben dan zouden de libera- tn onder 't regiem van 't puur en simpel den 27 Mei de elft der stemmen behaald hebben die zij onder 't meervou- ig stemrecht verworven, 't is te zeggen ongeveer 250,000. En de katholieken? Zij behaalden den 27 Mei 1,062,165 ij vinden talrijke aanhangers onder al de klassen der sa- ienleving, en voornamelijk onder de geringe menschen, selal kiezers met 1 stem. Dat is een onomstootbaar feit, daar het aantal kiezers et 1 stem 901,944 bedraagt en de socialisten, hun meervou- ge stemmers medegerekendslechts 463,529 stemmen be- lalden, en er onder de liberale kiezers heel weinig kiezers et 1 stem loopen. Maar 't is tamelijk moeilijk om bepalen in welke verhou- ng het puur en simpel het getal katholieke stemmen >u doen dalen. Merken wij aan dat in de gemeenten met meer dan 5000 woners, er door den band 144 stemmen worden uitge- ■acht door 100 kiezers. In de gemeenten met min dan 5000 woners is de verhouding 157 stemmen voor 100 kiezers. Steunen wij op die laatste cijfers, alsof al de katholieke emmeia uitgeWaïfot werden door landelijke kiezers wat n uiterste overdrijving is ten nadeele der katholieken, :rmits deze in bijna al de zoogezegde anti-clericale steden ïer stemmen behaalden dan de liberalen. Welnu, in dit geval zouden de katholieken den 27 Mei •6,000 stemmen verworven hebben, ware toen het een an, één stem toegepast, of nog 76,000 stemmea meer ,n socialisten en liberalen te zamen. Zoodat het katholiek bewind niet alleen gegrondvest is de meerderheid der stemmen, maar ook op de meerder- id der kiezers. In andere woorden zoo de katholieken geens zins de hand willen leenen tot het bekomen eener nieuwe grondwetsherziening, is hunne weigering niet te zoeken in den zucht naar zelfbehoudzoo als menige tegenstrever beweert. Want hunne macht heeft zulke diepe worte len geschoten in 't hert der Natie, dat zij in staat is den stormloop te trotseeren van al de anti-ka tholieken, zelfs onder 't regiem van 't puur en simpel Waarom dan zouden de liberalen zich laten in 't gareel spannen door de socialisten, vermits het avontuur zou uitloopen op nieuwe katholieke zegepralen en... op de totale vernietiging der li berale partij Dood van Mev. Laridou. De Volksstemvan Pretoria, deelt nu de volgende inlichtingen meè. Te Wijnburg had Mev. Laridon een hevigen aanval van buikloop gekregen daar de engelscheu op het punt waren die stad te bezet ten, drong zij bij l)r Coolen, het hoofd der ambu- lancie, aan, om naar het noorden, naarLindlcy meegenomen te worden zij had liever do gevaren der reis te trotseeren, dan in de handen van den vijand te vallen Het is gedurende de reis dat zij in den ambulanciewagen stierf. Woensdag 11 Juli is het 598 jaar ge leden darde Kort- rijksche gouwen getuigen geweest zijn van een der heerlijkste wapen feiten in de geschie denis aangetee- kendden heldenstrijd onzer Vlaamsche ge meenten tegen het Fransche koninkdom. Filip de Schoone, koning van Frankrijk, voed de in zijn hert den bittersten haat tegen Vlaan deren. Ah Vlaanderen zou hij onderdrukken, want dat land was te rijk en te machtig tegen over 't arme uitgeputte Frankrijk en weldra zond de nijdige vorst de hatelijkste zijner man nen naar Vlaanderen, om door geweld het te doen bukken onder 't schandige juk der slaver nij en om zoo zijne schatten te rooven. De Vla mingen die niets konden dan vrijheid, werden in alle hunne rechten gekrenkt, ze moesten kruipen voor de voeten van den dwingeland. Zou die vrijheid zoolang in Vlaanderen bezon gen, die vrijheid 't leven van kunst en nijver heid, vermoord worden Neen, neen, in de vlaamsche borst woonde steeds zucht naar vrij heid, en de vlaming zal ten koste van zijn bloed 't vreemde juk verpletteren. En zie, aangevoerd door de dekens Pieter t)e Conink en Jan Brei del, loopen de gilden in den nacht van 18 Mei naar Brugge om de stad van de vijanden des lands te verlossen meer dan 3000 Franschen stierven in de stad. Toen Filip de Schoone dit vernam ontstak hij in de hevigste gramschap. c Wee riep hij uit, dat ellendig land dat van vrijheid durft droomen! en in der haast zond hij een machtig leger van 60,000 jnan naar Vlaanderen met bevel het ge heel en gansch door 't zweerd en 't vuur te ver delgen. Niets was voor de Fransche ridders aangena mer stelen, rooven en moorden was hun le ven, en aan hunne speren hingen zij kleine be zems om te beduiden, naar hun zeggen, dat ze Vlaanderen gingen kort vegen, maar ze hadden op Vlaanderens leewenmacht niet gerekend. Nauwelijks hadden zij hun helsch spel begon nen of de noodklok luidde over Vlaanderen. 20,000 Vlamingen liepen te wapen en zwoeren hun vrouw en kinderen en 't duurbaar vaderland te verdedigen, of vrij te sterven op't slagveld. Wel was 't vaderlandsche leger van verre na zoo talrijk niet als 't vreemde leger, ,'twas des te sterker bezield door den heldenmoed die eene ware vaderlandsliefde alleen kan inboezemen. Onbevreesd trokken onze helden den vijand te gemoet om zijnen rooftocht af te breken. Te Kortrijk hield het stand. Voor 't beginnen van den aanval, onder den zegen des priesters met 't Allerheiligste, knielden de Vlamingen en be vochtigden met hunne tranen den grond die wel dra hun bloed ging drinken. De beide legers werden handgemeen: de Fran sche benden stormden op de vlaamsche scharen. Een hevige strijd ontstond men kapte en kerf de en de kreten van Vlaanderen den Leeuw, Weg met de Leliaerts weergalmden in Kort- rijks gouwen. De Vlamingen vochten als leeu wen, zij sloegen hunne zware goedendags en hunne vreeselijke bijlen duchtig in de fransche drommen. De Franschen waren als dol van woede bij zooveel weerstand, als uitzinnigen liepen zij naar de Vlamingen toe, maar vielen onder den slag van hunnen reuzenarm. Ditmaal moest laf ge weld voor heldenmoed zwichten zegepralend weergalmde do kreet Vlaanderen den Leeuw! en de fransche bloedhonden vluchtten naar Frank- rijk weder, op 't slagveld hun oversten, beste krijgers en banieren achterlatende, en gingen hunnen grootschen koning hunne schandige ne derlaag melden. Groot was 't verlies der franschen en bijzon der onder de edellieden men vond na den slag 700 gulden sporen die in de kerk van Kortrijk door de Vlamingen aan Maria uit dankbaarheid werden opgedragen. Vlaanderen was vrij gevochten Gegroet, o helden van 1302, die ons dierbaar vaderland verlost hebt van den wreedsten dood en aan Vlaanderen ten koste van uw bloed de vrijheid verzekerd hebt! Zonder u zouden wij nu aan Frankrijk toebehoord hebben, zonder u was het gedaan met de onafhankelijkheid. O, inwoners van Vlaanderland, het is tijd on ze vadren hulde te bieden te lang reeds heeft de ondankbaarheid ons onteerd, onze helden moe ten wij verheerlijken. Den 11 Juli moet grootsch gevierd worden de feestkleêren zullen wij aantrekken en de vader landsche driekleur zuilen wij doen wapperen wij willen eindelijk toonen dat de vlaming zijne vrijheid nog mint en zijne vrijheid nog weerdig wil blijven. Overal in alle andere gemeenten en steden viert men den Guldensporenslag door het uitste ken der nationale driekleur op kerk en gemeen tehuis, op alle huizen. Waarom zouden wij dan achterblijven Sommige liberale gazetten gaan voort met den uitslag der kiezingen van 27 Mei als een goed voor teeken van de herleving der liberale partij te aanzien. Het doctrinair blad La Liberté is niet van dat ge dacht. De toekomst, zegt dit blad, schijnt ons eene aanwist te voorspellen van de politiek der partijen, eene versterking van de machtigsten onder hen. Het dient zelfs zonder omwegen gezegd te worden de liberalen zullen veel moeite hebben om te voorko men dat zij door de socialisten en clerikalen worden opgeslorpt. De cijfers toonen aau het Journal de Liége erkent het dat onze gelederen afbrokke len, en zoo wij niet op onze hoede zijn, zullen wij ze zien smelten als sneeuw voor de zon, ten voor- deele onzer twee machtige tegenstrevers. Die taal gelijkt, ons dunkens, bitter weinig op eenen zegekreet Voegen wij hier nog bij, dat de socialisten er juist over denken zooals La Liberté. Alleen vindt burger Van de Velde dat de liberale partij smelt als suiker. Nu, smelten als sneeuw voor de zon« of smelten als suiker, 't is al net eender 't is toch altijd smeltenen dat is eene bewerking waar men niet sterk bij wordt, meenen wij Wie van een ander gedacht is, gelieve het te zeggen. O Ha ha we zitten weêr met een hert'lijk een brood, om onze lezers- op d'hoogte te houden van de' laatste nieuwsmaren, zoo goede als slechte", geestige en triestige... Gelukkig- lijk, 't weêr doet meer zijn best, maar ongelukkiglijk gaat het slecht, zeer slecht in China De Boksers zijn daar schrikkelijk fel aan 't verwoes ten, moorden en branden. Honderden goedhertige kristene zielen, die daar hun goed en bloed ten pande stelden om 't waarachtig geloof te verkondi gen, werden er lafhertiglijk en on schuldig geslachtIn dat land, groo- ter dan geheel Europa, gebeurt gru wel op gruwel, dat het wreed is om te lezen, en Ons Heer weet wat dat 't einde dezerzooonverwachteen schrik wekkende woelingen zal te weeg bren gen... Met onze moedige Boeren, die gelijk in den beginne even strijdveer- dig blijven, is 't altijd hangen en niet verworgen... Dien schandaligen oor log zou nog maanden en maanden kunnen aanslepen, en die beklagens- weerdige dutsen waren er toch de slechtste meê!... In 't Fransche staan er verschillige priesters voor den tribunaal om de processie t'heb- ben laten uitgaan, en dat nog in 'nen gesloten hof Daar ziet 't er ook lief uit met de kerkvervolgingen en de verkrachting van onzen H. Gods dienst Bij ons vertrekt Leopold met een klak naar d'expositie, juist als de kamers hunnen nieuwen zittijd beginnen. Waarmeê men zondigt, daar wordt men door gestraft. De geschikste stuurman komt den eersten in de haven. De bliksem en de nijd gaan de klein huizekens voorbij. Geef den dankbare meer dan hij vraagt. Eik het zij ne Vrijdag zijn er te Tairnliout twee ge trouwd die te samen 140 jaar tellen... Die zullen in 1950 hunnen gouden jubilé vieren, maar 't zal voorzeker in den hemel zijn Donderdag kwam den trein uit Charleroi aangestoomd, toen hij te (Jkkcl moest stilhouden voor eenen slier die op de spoorbaan stond en letterlijk ging vermorzeld worden. Een koewachter kwam toe- geloopen, doch den stier en wilde van het spoor niet. Een ijselijk schouw spel woonden de reizigers bij, die af gestapt waren. De stier beukte met gebogen kop op den man los en door boorde hem den buik met zijne ho rens, 't Verwoed dier moest ter plaats door twee revolverschoten afgemaakt worden. De godsdienst en de taal der Chineezen zijn de oudste der we reld ze genoten reeds de weldaden der beschaving, wanneer in Europa de voorvaders, van hen die nu bewe ren beschaving binnen de muren te brengen, nog met schapenvellen ge kleed gingen en in spelonken woon den. De deugdzaamheid van vele menschen bestaat in geheel streng te zijn tegenover anderen. Een glazenmaker hij zijn werk Had druppels ingegoten. Zoodat de braudewijn zijn keel En hoofd was ingeschoten. Hij stond nu met een groote ruit In 't vensterraam te mikken, Hij zakte zus, hij zakte zoo, En Jt diug wou maar niét schikken. Daar valt hij met zijn aangezicht, Iu 't glas der ruit Wat scherven! Hij ligt met de oogen in het glas 't Was om er van to sterven Een kwast die daar op wandeling Kwam juist voorbijgestekeu Sprak tot den dronkaardVriend ge hebt Te diep in 't glas gekeken

De Volksstem | 1900 | | pagina 1