BRIEF TAH ONZEN KOZIJN POLIDOOR. flfej Rampen, Misdaden en Malheuren uit alle Werelddeelen. EENE JAS OP REIS! Reusachtige brand te New-York. Rijzonderheden 526 dooden. Laatste bijzonderheden. Onze Prins Albert Si i LANDEGEM. Maandag morgond is zekere August Verschacht, bij bet afbreken van den kiosk, die voor het festival gediend had, gevallen en heeft zich erg gekwetst aan het hoofd. Het bloed stroomde hem uit het oor. Men heeft den man binnengedragen in de herberg der weduwe De Vogelaere, aan de kerk, waar de eerw. heer onder pastoor hem de H. Olie toediende. Dinsdag morgend om 8 1/2 ure is het slachtoffer overleden. De doktoors De Brabander, van Nevele, en Kluyskens van Landegem, hadden het slacht offer den geheelen namiddag verzorgd, doch de man was niet meer ter spraak gekomen. Het lijk is naar Zomergem, waar het slachtoffer woont, overgebracht. DRONGEN. Een landbouwer dezer gemeen te Frans Verstraeten, wonende Raapstraat, 74 jaar oud, heeft zich zondag nacht in zijne schuur verhangen. De man leed reeds sedert verscheidene weken aan zinsverbijstering. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIER der gunstig gekende lii'iHttm'ij ##-ffUi-ifirc, AALST. VILVOORDE. Een lhjarig meisje van Brus sel, zekere Camille G..., begat zich woensdag naar het kasteel van M. D..., te Vilvoorde, en gaf aan de vrouw van den hovenier een zorgvuldig toege bonden pakje, zeggende dat het een geschenk van mad. D... voor M. D... was. De vrouw nam in ver trouwen het pakje aan eu betaalde eene som van 15 frank die bet meisje vroeg. Toen M. D... thuis kwam bevond hij dat men met eene stoutmoedige aftruggelaarster te doen had gehad. Het meisje werd door de policie opgezocht en aangehouden zij heeft volledige bekentenissen afgelegd. BRUSSEL. Eeu opziener der groote maga zijnen van de Beurs betrapte donderdag namiddag, rond 2 ure, twee vrouwen op 't oogenblik dat eene hunner een rol zijden stof van 65 meters, aan 9 fr. den meter, in een korf borg, dien zij aan den arm droeg. Deze vrouweu werden naar het kommissa- riaat der Priemstraat geleid. Zij wonen't Nieuw- land. In hunne woning heeft men eene groote hoeveelheid gestolen goed gevonden. De diefeggen werden ter beschikking van het gerecht opgesloten. Zaterdag morgend, rond 1 uur, vroeg een man aan een koetsier, die met zijn gerij op den hoek der Henri Mausstraat stond, hem naar de Noordstatie te voeren, waar hij den trein voor Transvaal moest nemen. De koetsier zag dat hij met een zinnelooze te doen had en luisterde niet. De man werd daarop zoo kwaad dat hij de ruiten van het rijtuig in stukken sloeg. Een policieagent kwam toegeloopen en verzocht den zinnelooze met hem in het rijtuig te stappen, zeggende dat hij hem naar Pretoria ging voeren. Op 't kommissariaat werd de ongelukkige her kend voor zekeren Jan V.., wonende in de Liver- poolstraat, te Cureghem. Na geneeskundig onder zoek heeft men V.naar de bijzondere afdeeling van 't Sint Jansgasthuis overgebracht. Woensdag avond ten 10 ure 30 kwam uit Keulen alhier in de Noordstatie een wagon aan met voor 38 millioen bankbiljetten, obligaties en andere weerden. Zij waren voor eene Brusselsche bank bestemd. Van de statie naar bedoelde bank werd de kamion, waarmede de balen vervoerd werden, door een tiental bankbedienden en ver scheidene policieagenten bewaakt. ST.-GILIS. Mad. Vermandei, wonende op een eerste verdiep, Waterlooschen steenweg, vond vrijdag namiddag hare kamerdeur opengebroken. Op de kamer waren twee groote pakken met klee- dingstukken en talrijke juweelen verdwenen. Mad. Vermandei ontdekte in een hoek een jong meisje, dat poogde te ontvluchten. De dame sloot de dief egge op en verwittigde de policie. De diefegge, ze kere Josephine M... 19 jaar oud, wonende in de Hoogstraat, werd aangehouden en in 't gevang op gesloten. Aan de Lezer». Indien een uwer familie leden lijdt aan bloedloosheid, zwakheid of uitput ting, doet hem de uitmuntende Pil van Dr Raphael nemen en in weinige dagen tijds zal hij genezen zijn. 1 fr. 75 de doos in alle goede apotheken. Dépots te Aalst MM. Callebaut, De Valeke- neer, De Waele, Gysselinck, en in alle apotheken. ANTWERPEN. Aan boord van de Friesland, die woensdag te Antwerpen aangekomen is, gebeur de over eenige dagen een jammerlijk voorval. Te New-York waren mad. J. Degréve en haar zoon, van Charleroi, aan boord gekomenDe dame was tengevolge eener schrikkelijke ziekte, die zij door staan had, zinneloos geworden en moest streng bewaakt worden. Den 14 juni was de zieke gansch den morgend zeer kalm, in zoo verre dat de zoon dacht haar een oogenblik te mogen verlaten. De arme vrouw maakte van de gelegenheid gebruik om in zee te springen. Ondanks al de pogingen der bemanning kon zij niet gered worden. FRANKRIJK. Donderdag nacht heeft eene policieronde eene bom gevonden voor de deur der woning van M. Bulot, prokureur der republiek, te Parijs. Een agent kon gelukkig bij tijds de bran dende lont uitstampen. De bom was geladen met buskruit, stukjes ijzer en lood. Het was ook aan de woning van M. Bulot dat in maart 1893 Ravachol zijnen schrikkelijken dynamietaanslag pleegde. DENDERHAUTEM. Dinsdag namiddag heeft de policiekommissaris van Ninove, vergezeld van deze van Denderhautem, alhier eene huiszoeking gedaan bij den genaamden Petrus Vanden Berghe. Zij ontdekten er vooreerst eene ledige mand, die eenige weken geleden, met 1300 tot 1350 eieren, ontstolen was aan vrouw Vermoesen, te Assche. Verder bekende Vanden Berghe maandag laatst een diefstal van boter en eieren gepleegd te hebben op de markt van Geeraardsbergen, waarvoor men hem kwam opzoeken. MELLE. Twee dronken kanonniers maakten zondag avond ruzie in den trein van Gent naar Dendermonde. De treinwachter verzocht hen stil te zijn. Een der soldaten een brigadier, trok zijnen sabel en kapte naar deu treinwachter, gelukxig zonder hem te treffenMen gaf het noodsein en de trein stopte op een honderdtal meters van de statie van Melle. De twee ruststoorders ziju aangehouden en te Gent ter beschikking van den krijgsauditeur Eeu incuschlieveud persoon onzer stad zegde gisteren Ik ben vijand van specialiteitenen evenwel bewonder en acht ik de bloedzuiverde pil van D1' Walthery, overal dank aan haar, zoo vele arme lieden de genezing verkregen, die de middels niet bezitten den geneesheer te raadplegen. Dépots te Aalst MM. Callebaut, De Valcke- neer, De Waele, Ghysseliuck en in alle apotheken NEDERBRAKEL. Over eenige dageu werd de genaamde C. Vanacker, koffiekoopmau te Kort- rijk, Vlasmarkt, 13, door eenige kerels op de marktte Nederbrakel, omdat bij aan eene juf vrouw, die hem een slecht stuk van twintig frank gegeven had, er een ander terug vroeg of haar be dreigde proces-verbaal op te maken, erg mishan deld, gestampt en geslagen. Dewoestaards, opgeleid door een gekenden kerel der gemeente, achtervolg den hem zelfs tot in do herberg waar hij zich verborgen had en sleurden hem uit den kelder. Proces-verbaal is opgemaakt. NEDERHASSELT. Maandag namiddag rond 3 1/2 ure, woedde er een geweldige windhoos boven de gemeenten Nederhasselt, Aspelare, Okegem en omtrek. Ruim duizend boomen werden ontworteld of gebroken. Ongelukken van personen zijn er niet te betreuren. GENT. Vrijdag morgend heeft zekere Karei Slowac-ck, groenselventer, wonende Roskamstraat, 10, naar zijne vrouw geschoten gelukkig werd de vrouw niet getroffen. Slowaeck had den nacht bui ten huis doorgebracht en was eerst roud 6 1/2 ure te huis gekomen. Hij zegde dat hij uit stad geweest was om groenten te koopen en bij zijne ouders te St-Nikolaas geslapen had. Hierdoor is tusschen de echtgenooten twist ont staan de vrouw verweet haren man dat hij dronk en te veel geld verteerde, waarop de man haar vastgreep en mishandelde. Hij wilde dan reeds op haar schieten, doch zijne vrouw liep om haren broeder, die mede kwam en Slowaeck ontwapende, waarop deze het huis verliet. Later ontmoette hij zijne vrouw op de Hoogpoort en zegde haar dreigend, eenen revolver toonende Ik heb hier iets eu als ik te huis kom zou ik hem wel kunnen te koelen leggen. De vrouw ant woordde Wacht ik zal naar huis gaan om het hem te zeggen. De vrouw ging haren schoonbroe der verwittigen en deze ging op zoek naar Sloweack, dien hij in eene herberg nabij zijne deur aantrof en van wien bij 40 fr. terugeischte die deze hem nog schuldig was. Daarna kwamen zij zonder den minsten twist naar huis, maar nauwelijks was Slowaeck binnen of hij begon andermaal tegen zijne vrouw ruzie te maken. Hij greep eenen revolver en wilde op zijne vrouw schieten, doch zijn schoonbroeder ontwa pende hem. Slowaeck moet dan eenen anderen revolver gaan koopen zijn, want hij keerde spoedig met een ander wapen terug. De deur was echter ditmaal stevig gesloten en men liet hem niet binnen. Dan liep hij langs achter in het steegje voor de meisjes school, waarin het huis met eene venster uifgeeft. Daar begon hij weer te dreigen en te roepen en loste van op de straat 4 revolverschoten. Slechts een schot is door het venster gegaan 2 kogels zijn teruggevonden en men denkt dat de andere schoten met loos kruit gelost werden. Hij word spoedig aangehouden door eenen brigadier der gendarmen. Slowaeck is opgesloten ter beschikking van het parket. Bericht. Het Kantoor van Deurwaarder JOZEF DE VOS, te Aalst, is overgebracht van het Esplanadeplein naar de VRIJHEIDSTRAAT, N° 14, nabij de St-Jozefskerk. WETTEREN. Maandag, rond 2 ure's namid dags, tijdens een onweer, ontstond er brand in het huis der familie Huycke. Talrijke personen kwa men toegeloopen om te blusschen, Men bevond dat tijdens de brand 6000 fr. en toehoorende aan eene oude vrouw, kostgangster van de familie Huycke, gestolen was. De dieven moesten bekenden zijn. MERXEM. De duitsche en de vlaamsche werklieden der glasfabrieken alhier leven in geen goeden geest van overeenkomst. Nu en dan komt het tusschen die twee groepen tot twisten en som wijlen zelfs tot erger dingen. Woensdag hebben de duitschers om die reden het werk laten staan. De stakers doorloopen de straten van de gemeente en de overheid heeft uit voorzorg om ongeregeldheden te voorkomen, maatregelen genomen. Komt te vebschijnen blijspel met zang in één bedr ijf door P. Van Nuffel. Muziek vanG. Pape. PRIJS 1 FR. Eene Jas op reiswordt gespeeld met 6 personen. De tooneelschikking is zeer eenvoudig. Het stuk beslaat 30 bladz. klaren druk en is gebonden in geillu- streerden omslag. Daar het nieuw blijspel slechts op een klein getal exemplaren werd ge trokken, zoo wordt de heeren Tooneel- liefhebbers ten sterkste aangeraden, hunne bestellingen onmiddellijk aan den uitgever Kapellestraat, Aalst, te laten geworden. Eene depeche uit New-York, gedag- teekend van den 30 juni meldt dat in de docks, waar de booten der Nord- deutsche Lloyd hare aanlegplaatsen hebben, brand in eenen stapel katoen balen is ontstaan. Het vuur liep over naar andere sta pels, van daar naar vaten spiritus en olie, en in weinige minuten vormde het geheel eene reusachtige vuurzee. De pompiers van Iloboken, die aan stonds toegesneld kwamen, konden den loop van het vuur niet tegenhouden en vlottend bluschmaterieel werd aange voerd. De stoombooten Kaiser Wilhelm der Grosse, Bremen, Main en Saaie moesten verhaald en in veilig heid gebracht worden. Maar voor de drie laatsten was het reeds te laat. Eer de sleepers hen konden weg brengen hadden zij reeds vlam gevat. Ook de booten der Hamburg-Ame] i- ka-lijn waren aan 't branden geraakt en werden eveneens weggesleept. En op dit oogenblik stonden reeds vijf entre pots van vijf verdiepen hoog, in laaie vlam. De pompiers en het personeel van den bluschdienst der booten werkten al wat mogelijk was. Zij bezweken van vermoeidheid op hunnen post, zoodat zij naar de gasthuizen moesten worden gebracht. De brand sloeg over naar kleinere vaartuigen, wat natuurlijk het gevaar vergrootte. Londen, 1 juli. De Lloyd ontvangt een telegram uit New-York zeggende dat de Bremen, de Saaie en de Main zwaar be schadigd zijn. Van de Kaiser Wilhelm der Gross heeft het dek veel geleden. New-York, 2 juli. Men denkt niet dat het getal reizigers en bezoekers, die bezweken zijn op het oogenblik dat de Bremen vuur vat te, zeer groot is. Op de Saaie zag men mannen en vrouwen door de patrijspoorten wanho pige teekenen doen, maar het was onmogelijk hen ter hulpe te komen. De Saaie dreef af tot aan het eiland Liberty, waar zij strandde. Men heeft er 50 onherkenbare lijken in gevonden. Veel pompiers werden ook gekwetst. De bedienden der maatschappij schat ten hun getal dooden op 200. De begrafeniskosten zullen door de maatschappij gedragen worden. Ondanks zijne avarie zal de Kaiser Wilhelm der Grosse op den vastge- stelden datum vertrekken. De meertouwen van de Bremen werden doorgekapt en het schip tegen den anderen oever gebracht, de vlotten de stoomspuiten lieten nu de Saaie aan haar lot over, om al hare krachten te besteden aan de Bremen, die met haar hoog uitslaande vlammen de stad j New-York zelf bedreigde. Tot nu toe worden de verliezen op j minstens 10 millioen dollars (50 mil- j lioen franks) geschat. De agent van de Nord Lloyd j schat dat 126 matrozen zijn omgekomen 1 aan boord der verbrande schepen. De ergste beschuldigingen worden j uitgebracht tegen de bemanning van j sleepers, die geld eischten om de men- i schen van de brandende schepen af te halen. Onder de slachtoffers waren er zoo veel vreemdelingen, dat men nooit het getal dooden juist zal kunnen weten. Men schat het getal dooden op 400. Onder de slachtoffers bevinden zich eenige Belgen meest Antwerpenaars. Twee kapiteins hebben de drenkelin gen die aan boord hunner sleepbooten wilden klimmen, met gaffels terug in het water gestooten, omdat de ongeluk- kigen geen geld hadden. De mayor van Hoboken heeft de aanhouding dier monsters gevraagd on der beschuldiging van moord. gaat trouwen met Hertogin Elisabeth ia Beieren, wier vader als oogmeester heel Beieren door zeer gekend en uiterst be mind is. Er zijn vele Pruisen die uit liefhebberij en tot voorbeeld aan het volk een ambacht aanleerden. De Hertog, vader onzer toekomende Koningin, heeft honderden menscheu van oogziekten verlost. Zijne dochters, onder andere Hertogin Elisabeth, staan hem ter zijde in het verrichten van zijn werk, zoodat die kinderen in werk van menschlievendheid opgroeien. Het Koninklijk stamhuis van Beieren, genaamd Wittels- bach, heeft in den loop dezer eeuw zware beproevingen doorstaan. Maar God slaat en God zalft. Laat ons opmerken dat over 300 jaren ten tijde der Hervor ming alle regeerende huizen van Duitschland, behalve de huizen van Habsburg en van Beieren, de katholieke Kerk verlieten niet zoo zeer omdat zij de nieuwe leerstellingen van den afgevallen monik Luther genegen waren, als wel om zich meester te maken der groote en talrijke goederen der bisdom men en der abdijen. Aan de twee katholieken huizen van Habsburg (Oostenrijk) en Wittelsbach (Beieren) hebben twintig millioen katholieken der Duitsche taal te danken, dat zij katholiek zijn. Ze zijn getrouw gebleven aan de Kerk van Christus en aan het Duitsche Rijk, terwijl de Duitsche protestantscho vorsten in den loop der tijden verbonden hebben gesloten met Frankrijk, Zweden en zelfs met den sultan, hoofd van deu Islam en aartsvijand van het Christendom. In een tijd, die niet heel ver meer in het verschiet ligt, zal geheel Zuid-Duitschland, name lijk Beieren, Wurtemberg en Baden, door katholieke vorsten worden bestuurd in Noord-Duitschland is dit reeds het geval met het koninkrijk Saksen. De Duitsche protestanten zijn 32 millioen in getal, tegen 20 millioen katholieken maar indien men de protestanten, en die niets christelijks meer hebben dan den naam, en die er bij millioenen zijn, buiten rekening laat, alsmede de socia listen, dan zijn er in Duitschland meer katholieken dan protestanten, die den naam van Christen verdienen. Beste Vrienden, Gij vraagt mij wat nieuws, en ik verhaast mij aan uw vriendelijk verzoek te vol doen, met u te laten weten wat ik hier en daar zoo al heb vernomen. Van 8 tot 14 Augusti zullen zich te Parijs al de tandentrek kers vau heel de wereld in een internationaal tand meesterscongres vereenigen. Het congres belooft zeer belang rijk te zijn, en zoolang als de wereld bestaan heeft zal men zoo'n massa tandentrekkers niet bijeen gezien hebben, als die tweede week van Augustus, te Parijs. Ge moogt er staat op maken dat er tegenwoordig rare vogels rond vliegen, en dat men op voorhand niet weten kan, waar men ze zal aantreffen. Madame Vaes van Brce vond er zoo wel eene in eene boven kamer van haar huis. Zie, Madame, ik meende dat gij boven woonde... zegde hij zoo, en intusschentijd schoof hij als een weerlicht de trappen af. Die rare vogel was nog al op meer plaatsen aan 't snuffelen geweest, tot hij eindelijk de policie in de armen liep. Een paar uren nadien is zijn duivinneke, die hetzelfde stieltje bedreef, ook in 't net van Moeder Justi- cia gevlogen. Groote zaken moesten ze echter nog niet gedaan hebben, want met hun getweeën bezaten ze een rijkdom van 20 centiemen. Als de gekken geen kuren deden, zou men ze van de wijzen niet kunnen onderscheiden. Twee Weene- naars, de baas uit een Café en een negociant, hebben een wedspel aangegaan, dat ze eene ton die 7 hectoliters inhou den kan, te voet voor zich naar de expositie van Parijs zul len rollen. Dit fust, ofschoon ledig, weegt ruim 200 kilogram men. De eigenaardige reizigers zijn donderdag van Weenen vertrokken, ze rekenen 25 a 30 kilometers per dag al te leg gen. Ze zullen nogal wat afzien, want Parijs ligt voor hen niet bij de deur, de kortste weg is 1350 kilometers (270 uren), men heeft berekend dat de ton 400 duizend keeren moet om getuimeld worden eer ze op hare bestemming zal zijn, maar eens daar, dan is het wedspel van 5000 kronen gewonnen daar kan men toch nog al een druppeltje zweet voor laten. De stoomtram van Hcreudiont naar Hereutbals is ver leden week in 't water gereden; er zijn gelukkiglyk geene men- schelijke slachtoffers, alhoewel de stoker of de machinist nog niet teruggevonden zijn. Naar het schijnt zal het zeer moeilijk zijn al dit zwaar materieel weer boven water te krijgen... Wat nu gezongen zei de koster, en de kerk brandde af. Ook loopt het gerucht dat de tram Oostmalle-Sichem ten zuiden van He renthals op een ander spoor zou geloopen, doch men verzekert mij dat er geene ontriggeling plaats gehad heeft, en dat er niets dan wat vertraag uit voorkomen zal. Als 't anders maar niet is, dan zijn we weeral gerust gesteld aan vertraag ziju wij gewoon, komen wij er vandaag niet, dan komen wij er morgen, zei luien Tist, en hij kwam altijd den appel te laat. Een hollandsch blad, de Landbouwgids, die te Deventer verschijnt, houdt zich nog bezig met de zwerm van insecten glazenmakers, welke over een paar weken over België en Holland getrokken is. Libellula quadrimacula- ta is hun wetenschappelijke naam, maar de verschillende na men die er het volk in Holland aan geeft, zijn vrij uiteen loopend. Men noemt hen volgens de streek kleermaker, gla zenmaker, korenbout, waterjuffer, hengst, wrattenbijter, bolt, puistenbijter, douderbolt, blaarbijter, blazenbijter, paardenbijter, bijenbijter, spar, vliegende garnaal, spekdief, enz. 't Is aardig, hoe meer namen men aan iets geeft, hoe moeilijker men het kent of onderscheidtik heb tien dochters op mijn trouwboekje staan, zegt Kobe, en elk van hen heeft 5 doopnamen. Ge moogt me waarachtig gelooven, zegt hij zoo, als ik die 50 voornamen aan 't overlezen ben, dat ik er in ver loren loop, en de eene dochter uit de andere niet meer erken, 't Overdrevene deugt nooit. De hovenier M. Dierckx, te Bonchont, heeft zes aardbeziën gewonnen, waarvau de groot ste eene omtrek had van 15 centimeters op eene lengte van 6. Dat is grooter dan een hoenderei, 't water liep mij waarachtig uit den mond als ik 't hoorde vertellen. In linerika doet men de zaken in het groot. Men bouwt er hotels met 18 a 20 verdiepingen en duizenden salons en slaapkamers, daartegen zijn onze grootste en schoonste kasteelen maar duivenkijkers, en niets meer. De dieven gaan er evenzeer met den vooruit-

De Volksstem | 1900 | | pagina 2