All cock's CHRISTOFLE Achternacht van 't Nieuws. Mies Je Mes Mieliel BRUXELLES Pleisters Nieuws uit de Stee. SALON van COIFFUUR, Specialiteit van Dames-coiffuur Huis Eniile Vau Huffeltaire, Lil Transvaal lerug. Burgerlijke Stand, Aalst. SALON van COIFFUUR Huis Prosper Guileot, Wielrijders VÉLOCIPÈDEN OP CREDIET 5 FRANK TER WEEK. Te Huren Eenscl*ooucu g;ei i fhjk Huis Aan de dooven.- Eene rijke dame, welke TE KOOPeene goede HARMONIUM i '2 spelen, 10 registers. Bericht. Uil oorzaak van vergrooting Te bekomen Schoonc occasie. Te verkrijgen TE HUREN ?wee ,ruime <;a. s°ho™e Te bekomen "c tRo,cck> Tragei, Succursale et garde-meubles lEaeawH Rheumatlek, Jicht, üeupjlcht, Verkoudheid. Hoest, Zwakke Borst, Zwakte In den Rug, COUVERTS 0RFE VRERIE 31 MÉDAILLES D OR 5 DIPLID'HONNEUR Exiqerlenom CHRISTOFLE Op dezea oogenblik drukte zijn gelaat zooveel heldhaftigheid uit, dat ridder Vervier er waarlijk door getroffen werd, en dacht Dat kind is waarlijk waardig dat de geest der Poëzie het eens beziele. Reeds den volgenden achtei middag verliet Karei zijn studeervertrek in vaders huis, sloot zorgvuldig Racine, Hugo, Byron en andere oude vrienden met al den eerbied, die hun toekwam, in zijnen koffer op en trok het uitgestrekte Leenwoud in. Slechts lang nadat de zon, achter boerken Martens' hof- steê, hare laatste lichtpijlen had verschoten, kwam hij weêr te huis. En zoo ging het voortaan alle da gen de houthakkers, boomsnoeiers, leemraaps- ters, jagers en andere dergelijken zagen hem, 's morgens van vier uren en 's avonds als het al don ker was, gezeten op eenen boomtronk, met het hoofd in de handen. Hij werd zoo mager als eene haringgraatdoch kreeg hij daarom meer dichter lijk gevoel en inspiratie Geen zier. Kan een mensch, zuchtte hij, ongelukkiger wezen dan ik ben Noch vasten, noch eten, noch wandelen, noch zitten, noch droomen, noch lezen, niets kan mijnen geest op de hoogte brengen van 't verhevene. Waar heb ik een zoo droevig lot ver diend Terwijl eene massa eenvoudige droomers merkwaardige stukken, om zoo te zeggen al spe lend, voortbrengen, kom ik met al mijn blokken en zwoegen geenen stap verder. Zou het dan waar zijn dat de inspiratie eene aanblazing is van den Hemel, een niet verdiend en toch verkregen is, eene gaaf van den Gever aller gaven, die Hij weg schenkt naar zijn goedgevallen, aan wien het Hem belieft, gelijk de wind blaast waar hij wil Aldus in droevige gedachten verzonken had hij niet bemerkt hoe, langzamerhand, de nacht inge vallen was. Over zestig jaren was het Leenwoud vijfmaal zoo uitgestrekt als heden. Zelden of nooit zetten de burgers onzer stad er den voet in, uit vrees te verdolen. Want de wandelaar raakte met moeite wijs uit die verwikkeling van kronkelende padjes, eenzame dreven en bemoste wegelen, die zich als in 't oneindige verlengden en doorkruisten. Als Karei terug huiswaarts wilde, vond hij zijnen weg niet meer. Ga ik nu tusschen de struiken en bramen moeten slapen, vroeg hij zich zeiven af, nadat hij het opgegeven had den rechten weg terug te vin den? Om de waarheid te zeggen, het vooruitzicht ee nen nacht in het bosch te moeten doorbrengen boezemde hem weinig vrees in maar hij dacht aan de ongerustheid der twee ouwkens t'huis. Een licht gemompel in 't gebladerte deed hem de ooren spit sen. Het geluid kwam van ver, achter een dennen bosch. Onze dichter had geen hazonhart in het lijf steken. Stoutweg trad hij op den kant los, van waar de stemmen klonken, schoof zacht de twijgen weg, en wat zag hij 1 Eene bende Zigeuners, of Djeepten, zooals het volk ze hier te lande noemt, hadden hunne tent, in een soort van open plaats, tusschen de hooge dennenboomen, opgeslagen. Juist wanneer Karei die in het oog kreeg, legden twee kloeke manske rels een groot vuur van takkenbossen en droge bla dereu aan. De vlammen flikkerden weldra naar omhoog, 't werd klaarlichte dag in 't woud, en de dichter kon tot de laatste bijzonderheden van dit eigenaardig schouwspel, spookachtig afstekend op den rooden gloed, bespieden. Hij ging een oogenblik tegen den stam leunen van een ouden eik doch nauwelijks was hij daar of de eerste noten van een snarentuig deden hem het hoofd omwenden Op eenige stappen van hem af zat een jonge Zi geuner bezig met zijn viool te stemmen. Het was een jonge kerel nog. Daar hij in gebogene houding zat, bengelde het zwarte haar in dikke krollen over zijn voorhoofd. Waarschijnlijk was hij opzettelijk van de zijnen afgedoold om gemakkelijker zijne muzieklust lucht te geven. De snaren rilden eindelijk, na lang tasten, in den juisten toon. Hij hief den schoonen mannelij- ken kroezelkop in de hoogte, lei de viool gevoelvol tegen den schouder en haalde er met den strijk stok een paar langgerekte als bezielde noten uit, waarvan het woud ontwaakte. Vermoedde de man dat iemand hem afspiedde Waarschijnlijk neen. Hij speelde gelijk wareartis- ten spelen, voor zich en God alleen, uit liefde tot de kunst. In zijne donkerzwarte oogeu, 'gevoelvol tot den Hemel opgericht, en als in eenen droom verloren, kondet gij al de gewaarwordingen van zijn hart, één voor één, opvolgen. In zijne muziek waren akelige, doodsche noten als het geluid der aarde, die op de kist neervalt van diepbeminde we zens plechtige noten als het oorverdoovend ge raas der watervallen, honderdvoudig door de echos der bergen weerkaatstmajestatische noten als de zware windvlaag in't najaar te midden der helder klinkende bosschen een weergalm van het onwêer dezen en soms treurige noten ook, treurig als de ongeneeslijke wanhoop. Te midden van het gesnik, klonk ook eene lichte, liefelijke, zilvertonige melo die op, eene melodie die wel iets weg had van 't zacht gekweel der distelvinken op bebloemde strui ken. Uit die bevallige akkoorden sprak een onbe schrijfelijk gevoel van onbezorgheid en geluk om plotseling over te gaan in eene dwaze, hartstochte lijke, onstuimige wals liefde, blijdschap, wan hoop alles zong, alles weende, alles ruischte door elkander onder den dansenden strijkstok. Karei stond als aan den grond genageld van be wondering. Eene koude huivering deed hem rillen de lichte adem, die de komst van den god der Poë zie voorafgaat 1 Hij werd bleek, zijne knieën knik ten, een heele wereld nieuwe gedachten en gevoe lens drukte op hem. Dat was nu de inspiratie, zie de aanblazing van den onzichtbaren geest in het innigste, het verdokenste deel zijner ziel. 't Scheel de weinig of hij ware op zijne kuieën gevalle ter wijl hij de handen naar den vreemden muziluut uitstak en murmelde O groote kunstenaar 1... O verheven genie Gij vindt en schept in eenen oogenblik wat ande ren zoeken en niet verkrijgen in eene eeuw... O groote... groote kunstenaar Wanneer hij weer te huis was, ging hij zich aan stonds in zijne kamer opsluiten, nam pen en inkt eu griffelde, in zenuwachtige opgewondenheid, zijn eerste oorspronkelijke stuk, den schoonsten parel zijner dichterkroon het Klavier. Kunstenaar wanneer uw vingeren Zwevende over 't glad klavier. Tonen door elkander slingeren, In verwisselenden zwier Weet ge, dat in uwe akkoorden, Als in wondre tooverwoorden, Dat een tael zich hooren laet, Die ons hevig kan ontroeren En den geest aen de aerde ontvoeren Maer die 't hart alleen verstaet Eenige dagen later las Ledeganck zijn stukje vóór aan zijnen boezemvriend en meester. Vervier zei niets doch in elk oog pinkelde een stille traan. Hij kwam naar den jongen toe, vatte de beide han den in de zijne en murmelde bewogen - Nu, zie, Karei, zijtgij op de hoogte Edg. Pattyn Zondagsrust. Zondag aanstaande zal de apotheek open zijn van M. Meirschaut, in de Korte Zoutstraat. Iloogschool Leuven. Wij vernemen dat de heeren Othon Gheeraerts en Karei Moyersoen onzer stad, leerlingen aan het handels-en consu laire instituut het laatste exaam hebben ondergaan den eerste met de allergrootste onderscheiding, den tweede met satisfactie. Proficiat De Nacion van Bincnos-Ayres heeft eene in schrijving geo pend voor een Ar- gentijner, Philip Diaz genaamd, die den ouderdom van 134 jaar bereikt heeft. Dit baasken dat nog volkomen bij ziju verstand is, weet nog verschillige gebeurte nissen te vertellen, die voorgevallen zijn op 't ein de van de vorige eeuw. Hij heeft iu 1806 tegen de Engelschen gevochten eu 1810 nam hij doel aan den Zuid-Amerikaanscheu vrijheidsoorlog. Dat pa paatje is zeker wel 't oudste ventje van gansch den aardbolVerleden week waren drie leurders van 't Miniemenkwartier, te Brussel, op rabot. Ze waren in eene herberg der Hoogstraat, toen een hunner, zekeren B., vooreen tourueetje wedde dat hij een dik bierglas met zijne tanden zou ma len 1 De wedding wierd aanveerd, maar den dron kaard sneed zich met de stukken glas de lip af en moest, badend in ziju bloed, naar 't hospitaal ge bracht worden. Men moet toch beest zijn ljara zal zijn standbeeld hebben te Uooriiijk... Eeni ge dagen vóór zijn dood had hij een appartement gehuurd voor d'expositie te Parijs. Nu heeft bij eenige voeten grond... Ziehier eene souvereine remedie tegen de hoofdpijn Zoohaast gij die ge voelt, g'en zegt niets, maar ge tracht ze verrader lijk aan te vallen. g'Houdt u zeer stil, zonder te verroeren, cn g'haalt neu eemer water naar de pomp, of als ge geen pomp hebt, rivierwater is ook goed. Ge zet deu eemer water in 't midden vau uw keuken, rechtover de stoof, als uwe hoofdpijn nu zeer hevig geworden is, eu dat ge deukt dat ze niet meer zal verergeren, ge steekt uw hoofd in deu eemer water tot over den nek ge blijft er alzoo 24 uren inzitten, en 's anderdaags zal uw hoofdzeer verdwenen ziju als bij tooverslag. Probeert het maar eens De weerkundigen voorzeggen dat wij in Juli, Augusti en September, schrikkelijk vau d'hitte zullen te lijden hekben, omdat er plek ken op de zou zichtbaar zijn. Als 't maar waar en is Gezel Demblou komt verwezen te worden tot 't betalen vau al de gerechtskosten, om aan Carton de Wiart, iu de Kamer, eene kaaksmeet gegeven te hebbenDeu socialistischen dader heeft zich in cassatie voorzien. Wat een letter doen kan Eene gazet deelde onlangs de volgende an nonce mede, eener zonderlinge verkoopiug Za terdag namiddag, om 2 ure juist, verkooping van eene groote partij oude wijven men kan ze proe ven een uur vóór de verkooping. Het blad had wijven iu plaats van wijnen gedrukt. In China zit het geweldig schuw. De dagbladen staan vol ijselijke moordtooueeleu en het getal slachtoffers vau alle natiën groeit gedurig aan. Men vreest eene schrikkelijke ontknooping en misschien eeu algemeenen oorlog. God behoede ons Ook in Transvaal is den oorlog op verre na nog niet ge ëindigd. De Boeren schijnen heropgebeurd eu doen wonderen van dapperheid. Van eeuen anderen kant is 't Engelsch leger zeer geteisterd (wellicht Gods straf) door ziekte plagen en hongersnood. Sedert den 10 October 99 landden er 234 schepen 188,141 soldaten, 36,333 peerden, 409 kanonnen^ 1951 wagens, enz... Hoeveel millioen moet dat reeds gekost hebben en hoeveel zal dat nog kosten? Eeu rijke Amerikaan, Stephan Marchand, heeft zich te Parijs eeu slaapkamer-ameublement laten maken, stijl Louis XVI, dat de kleinigheid kost van 4,882,200 fraak. Het bed alleen, waaraan er jaren zal gewerkt worden, wordt op 1 millioen en half geschat. Het is uit massief ebbenhout, met goud en ivoor ingelegd.Daar komen dagelijks groote oorlogschepen toe iu Ghiua, gewapend met voorraad en soldaten. Men schat reeds het getal der vereenigde troepen op 100 duizend man. Het Chineesch leger is veel grooter, doch slecht gewa pend. Eilaas laat die twee machtige legers eens tegen elkaar oprukken, welke stroomen bloeds zul len er daar niet vergoten worden Volgens de laatste optelling, bedraagt de bevolking van ons land 6,744,532 inwoners het getal Vlamingen overtreft dat der walen met ten minste 1,500,000 zielen, en toch worden zij als minderheid behan deld. Iu de groote Engeische bladen kosten do aankondigingen van 2,50 tot 5 fr. per duimlengte. Eene geheele bladzijde in de Daily Telegraph kost 5,000 fr. voor eene inlassching, 2,750 fr. in het Daily News, 3,000 fr. in de Daily Chronicle, en 2,500 fr. in den Morning Post... Eene aankondi ging iu De Volksstem kost nog het duizendste niet! w'Ontvangeu daar een telegram uit Parijs, die zegt dat de Fransche leus thans luidtLiberté, Egalité, Fratcmité et PortemonnéMeu beweert dat de keizerin en keizer vau China zich vergiftigd hebben eu dat al de vreemdelingen te Peking zou den vermoord ziju. Sipido, die naar den prins van Wallis schoot, stond deze week voor d'Assi- sen hij werd donderdag vrijgesproken en tot zijne meerderjarigheid ter beschikking van 't gouverne ment gesteld met hem werden Meert, Peuchot en Meire ook aanstonds vrijgelaten??! Baard- en Haarsucê Coiffeur, Botermarkt, 2, Aalst. Gewezen gast van de bijzonderste huizen van Brus sel en Antwerpen. Spoedige, zuivere en zorgvuldige bediening. bonneaneat. To koOII een zoo goed als nieuw I systéme 1899 zich te bevragen ten bureele dezer. Mad. Alice Bron is uit Transvaal te Brussel teruggekeerd. Mevr. Heyman, de echtgenoote van M. Heyman, geneesheer vau president Krugcr is in hare geboor testad, Mechelen aangekomen. Toen de toestand gevaarlijk werd te Pretoria - 'f M. Heyman zijne vrouw deu raad, naar Europa terug te keeren, met hun dochterke. /ij verliet Pretoria den 25 mei en ontscheepte te Marseille den 26 juni. Doktor Heyman, die slechts 30 jaren telt vestig- tigde zich, na zijne studies in de hoogeschool van Brussel geëindigd te hebben, te Boom. Zijne ouders bewonen Mecheleu. In Januari 1899 ging hij zijn geluk beproeven in Transvaal en vestigde er zich als bijzonder dokter voor oogziekten. President Ivruger, die toen aan eene oogenkwaal leed, is door hem genezen, eu sinds dien vergezelde hij den president op al zijne tochten. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIER der gunstig gekende «••oturcWJ Frans rtruwé, AALST'. Geboorten Mannelijk 12; Vrouwelijk 12 24. Ovcrlijdens. J. Borms, laadb. 26 j. Beekstr. B. Ceuteriek, weBuys, z.b. 81 j. Zoutstraatp. J. Verbeocken, wrCornand, z.b. 88 j. Zoutstraatp. B. Van den Bossche, m. Schollaert, kaaiw. 29 j. Molendries. P. Vervueren, w° Walgraef, z.b. 75 j. St-Job. 4 kindereu onder de 7 jaar. BAARD- en HAARSNEE Coiff'certlci*, Lange Zoutstraat, AALST. Specialiteit vau dames-coiffuur en alle slach vau hair werk voor theaters. Parfumeries. Bors tels vau alle slach. Scheersmessen vau de beste Eugelscbe merken. A baaaiaaeaaaeaat. MMititt vftn rerfrotttcen. Koopt uwe nieuwe Velos ia do Kapellestraat, N° 11, met altijddurende waarborg op allo breuk of fouten vau constructie. Vernieuwing van machienen aan prijzen buiten alle concurrentie; door mijne bijzondere installa tie is geen enkel huis der stad gemachtigd te wer ken aan betere voorwaarden. L. Vau Haver-l>e Wilde, 11, KAPELLESTRAAT, 11, AALST. ta°i Hot, in de Stoofsiraat, thans bewoond door J. De Waepenaert. Zich te bevragen bij M. Felix De Hert-De Coen Brusselschestraat. genezen is van hare doof heid eu gedommel in de ooren door de Artificieele Oortrommels van den Institut Nicholson, heeft aan haren Institut de sornme van 25,000 franken gege- 1 ven, opdat alle doove menschen die geeuo raidde- Jen hebben, zich de Oortrommels kosteloos zouden i kunnen verschaffen. Zich bevragen aan den Insti- tuut Longcott, Gunnebsbuby, London, W. i j »~- -T t I Zich te bevragen bij M. A. Teurrekeus, koster vau ot.-Joseph. M. D. DE ROECK, gediplomeerde boomteeltkuudige, i heel! 'I eer het Publiek kenbaar te maken, dat er bij hem I te vork i ijgen is eerste kwaliteit van Sparrenhout voor bak- kers, alsook boonstaken en houillekolen. Adres Tragel, Zwarten Hoek, Aalst. uit ter hand te koop een zoo goed als nieuw STOOMMA- CHIEN van 5 paardenkracht. In volle werking dagelijks zichtbaar. Zich wenden ten kantoore van ons blad. bij M. Leo DE NUL, Gentschepoort, AalstCanadaplant soenen, Wilgenplantsoenen, Kerselaars, Appelaars, Merbe- lanen, Peerlaars, en alle andere soorten van fr uithoornen alsook een hoeveelheid Thymoes voor te planten of droogen Te koop 3 rijwielen in allerbesten staateen aan 125 irank, een aan 100 en een aan 75 frank, bij M. Victor Segers, werktuigkundige, Leopold- straat. bij S lvain De Nil, te Aalst-Mijlbeek, eerste klas vantonne- zaad, extra puik, alsook klaverzaad, eigen gewin. bovenkamers bij M. Fr. Hoebeek, Estaminet In St. Cecilia, aan de Hoofd kerk. Aalst, eerste kwaliteit van boonstaken eu hoppestaken, aau voordeelige prijzen. 112,Boulevard Anspaeh BRUXELLES Grand choix de moubles ueufs et d'occasi- ou. Vente a l'amiable. Ventes publiques tous les mardis, mercredis et Vendredis, a 2 heures. livpéditioii cu Province 1847 la Amerika In gebruik. Metator. ZIJ. na geneesmiddel voort 1LLGOCIT8 eRb At Htif mart onfellbara Poreuze Pleisters welke gemaakt worden. Elsoht daarom steeds dringend die van Alloock. NEEMT OECN ANDERE. Vfkrl/gbaar bil aJU Apotheken. Alt gy Likdoorns hebt, zoo gebruikt Alloook's Llkdoornplelstera. 3 GRANDS PRIX

De Volksstem | 1900 | | pagina 3