Refleksekens van Doka Pina. HUrwkker-lHitgruer 3an Üan Ituffel, €apellfótraat, 13, te 2lalöt. Alles in eerlijkheid en deftigheid Uit 't Land van Aelst. Brief' van onze Franschmans'. Abonnementsprijs voor gansch België, franco te huis. 2.50. Voor de vreemde landen, 5,00. 5 centiemen het nummer. Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezonden te worden.Alle briefwisselingen moeten den dijnsdag avond op onze bureelen toege komen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor den in de scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle tijdstippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbriefjes zijn ten laste van den be stemmeling. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. 69 JAARGANG. NUMMER 28*; I Aalst, den 28 Juli van het jaar O. H. 1900. Vonnissen 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de nieuwstij dingen 20 centiemen per regel. Aankondigingen op de 3e bladz. 10 centiemen den regel. Annoncen op de 4®Bladzijde worden berekend volgens plaatsruimte. Voor de advertentiën buiten de provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden tot het Office de Publicity Rue de la Madeleine, Brussel. De geabonneerden hebben het recht een maal per jaar eene auuonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen volgens zal verschijnen. Ruchtbaarmakingen in te zenden vóór 's Maandaags. Beste Lezeressen en Lezers, Doka Fina, uw getrouwe, medi- deert en besluit: de gazetschrijvers kunnen toch aardige grappen te genkomen... Zondag 't Stemmeken lezende, 't eerste dat mijn oogen trof Zaak Sipido het hoofd artikel..Welnu, zult ge mij zeg gen Welnu, lees eens die titel omgekeerd... 0...d...i...p...i...s... K...a...a...zPunt, andere za- ken... Mijnheer Liebaert, onze minister van ijzeren wegen, posten en telegrafen, heeft eens willen toonen, dat hij niet alleen een man van theorie, maar ook een man van praktijk is. Zaterdag morgend kwam hij in de Noordstatie te Brussel, en na met eenige ambtenaars ge sproken te hebben, is hij op de lokomotief geklommen van den trein, die ten 8 ure 14 naar Kortrijk vertrekt, en hij heeft zelve den dienst gedaan van machinist. De machinist kon intusschen een fijn cigaarke rooken die hij van zijnen opperbaas gekregen had. De minister heeft het er flink af gebracht, en juist op het reglementair uur, om 10 ure'34, kwam de trein in Kortrijk aan. Wij, vrouwen willen altijd nog meer weten, mijne zuster Katrien beweert dat de mi nister als praktisch man van zins is zoo heel zijne admini stratie te doorloopen en dat hij heel onverwacht op nen ze kere keer hier te Aalst zou kunnen aankomen, van den eenen of anderen briefdrager zijae valies afnemen, ze zelf op den rug pakken, en op Schaerbeek, Mijlbeek en 't Puite- lawijt ofwel naar 't Bornputje afsteken, om de bestellingen te doen. Ge zult hem zien blazen bij dees groote hitte, zegt ze zoo... Ik geloof er iets van, van die zusterlijke profecie. Kruger, de President van Transvaal, is oprecht een groot en edel figuur, dit heeft hij getoond in de voorspoed zoowel als in den tegenspoed. Toen in 1885 de eerste goud mijnen in Transvaal ontdekt werden, en eenige burgers hem hierover kwamen geluk wenschen, dan toonde Oom Paul niet de minste blijdschap. Een tijd lang zweeg hij, en dan sprak hij deze merkwaardige woorden, die thans als eene profecie mogen aangeboekt worden Mijne beste vrienden, spreekt mij niet van goud goud brengt meer on geluk, tweedracht en onverwachte rampen in zijnen na sleep dan voordeelen. Bidt God, gelijk ik, dat de vloek dien het meebrengt ons niet moge treffen, dat ons duurbaar land moge gespaard worden, juist nu, dat het opnieuw gekomen is aan ons en aan onze kinderen. Bidt en smeekt hem, die ons geholpen heeft, dat Hij voortga dit te doen, want ik zeg u, dat elke once goud die uit den grond genomen wordt, ons bitter en duur kan te staan komen en wellicht zal betaald worden met stroomen van tranen, met het levensbloed van duizenden onzer beste zonen, wanneer die grond eens ver anderen moest van meesters, die hem alleenlijk om den overvloed van goud begeeren. De voorspelling uitte Pre sident Kruger over 15 jaren tegenover een deputatie bur gers, die hem kwam geluk wenschen. Welk eene profecie was datM. L. Weinthul te Pretoria herinnert er aan in een artikel over Kruger in de Revieuw of Revieuws. Is het dan te verwonderen dat Bismark den President Kruger als een der doorzichtigste staatsmannen aanzag Is het te verwonderen dat de sympathie van heel de wereld zich langs zijnen kant keert, maar... zullen de Engelschen daar om een beter denkbeeld krijgen over het karakter en de zie lengrootheid van den man, die zoo zwaar door hen is ver ongelijkt That is te question. Geweld gaat boven recht en waar de groote trommen razen daar zwijgen alle fluiten. Het is waarlijk zonderling, de grootste deugnieten kunnen in zekere omstandigheden nuttig zijn. Dit heeft men over eenige dagen te Fraock- fort, in den staat Kentucky, ondervonden. De Staatsbe- taalmeester was overleden. De nieuw aangestelde be taalmeester was de combi naties vergeten van de vei- ligheidsloten van het brand- koffer en het bleek dat ze niemand meer kende. Groo te teleurstellingMen wilde reeds met geweld het brand- koffer stuk slagen, hetgeen zeker veel spaan zou gekost hebben, toen de bestuurder der gevangenis op het gedacht kwam, eenen beruchten brandkastopenbreker, welke bij hem in pensioen lag, ter hulp te zenden. Eenige minuten slechts had de dief den brandkastsleutel in handen, of de zaak was klaar, het kof fer was geopend. Daar die behendige gast bin nen eenige dagen vrij komt, heeft er de gerust heid en de veiligheid niets bij gewonnen, en men heeft besloten eene bestendige wacht bij de brandkast te houden. Het overdrevene deugt nooit. Over 14 dagen hebben wij dat nog gezegd, en maandag middag zegde ons een dikke lamzak, die van de hitte, blazend onder het lommer van eenen vlierboom rust en verkoeling zocht, dat wij overschot van gelijk hadden. De zon is een weldoende hemellichaam, zegde hij zoo, maar als ze zoo met geweld hare weldaden uitstrooit, dan moet ik er niets van hebben... en dan blaas- dehij eens goed... Doch strenge Heeren regee- ren niet lang, vervolgde hij, ge zult het zien, het zal zoo niet lang duren. Als wij inderdaad den thermometer raadpleegden zagen wij, dat hij in de zon 42 centigraden teekende en in het lommer nog 34 aanhield. Eene Congoleesche hitte, die wij in 10 jaren niet meer bereikt hebben. Dikke lamzak had echter gelijk, reeds ontstond er een oproer in de elementen. Langs den zuider en westerkant hoopten zich de vijandelijke batterij en op en tegen den avond begon de aanval, een vreeselijk onweder ontstond, waar wij echter in onze streek tamelijk goed van afgekomen zijn, eene weldoende regenbui met donders die geen kwaad aanrichtte, dit was alles. In sommige ge deelten van Brabaut schijnt het erger geweest te zijn, daar was het onweder met hagelslagen vergezeld en op vele plaatsen schijnt de oogst erg beschadigd te zijn. Volgende geschiedenis doet thans de ronde in gansch de duitsche pers Keizer Willem II kwam onlangs om zes ure van den morgend in het kwartier van het koninklijk regiment dragonders aan, te Berlijn in garni zoen, en die gereed stonden om naar het exerci tieveld te vertrekken. De kolonel had zich o ver slapen en toen hij na ruim 1/2 uur wachtens op zijn gemak kwam aangereden en den Keizer heel bedaard op hem zag wachten, wilde hij naar hem toesnellen om hem de gebruikelijke eerbewijzin- gen te geven en om te trachten zich te veront schuldigen, maar de keizer met norsch gelaat en zonder een woord te spreken, gaf hem een tee- ken aanstonds bevel over het regiment te nemen en het naar het mance verplein te voerenDe keizer behield dezelfde strenge uitdrukking op het gelaat en volgde zonder een enkel woord te spreken al de oefeningen. Na afloop der exercitie reed hij naar zijn paleis den armen kolonel ten prooi latend der grootste onrust. Dienzelfden dag nog, een weinig voor het diner, belde een bo de aan het huis van den kolonel en gaf aan den ordonans een pakje af, afkomstig van den keizer en bestemd voor den kolonel van het ie regiment dragonders. Sidderend over geheel zijn lichaam maakte de kolonel het geheimzinnig pak van Zijne Majesteit open.... en vond daarin.... een wekker... Hoe erg men zich iets inbeeldt, de einduitslag kan nog altijd meevallen 't is daar om dat men nooit mag wanhopen. Trouwen is geen kinderspelDe waarheid van die kenspreuk hebben er al veel te rechte of ten onrechte moe ten ondervinden. En 't is nooit te laat om te trou wen, Die spreuk, die waarschijnlijk tot troost van de oude jongmans en jonge dochters gemaakt is, is ook nog nooit officieel gelogenstraft. Verle den woensdag trouwde te Ixelles, zekere Jan Jozef Henrs, geboren in Januari 1823, een jonk man die 77 lentens over zijn hoofd heeft zien vliegen, hij verkoos tot zijne bruid een soliede jonge dochter Joanna Claudina Wilemot, van 't jaar 1827. We gelooven dat dit bruidpaar die bei de spreuken met eenen slag te goed maakt. De onversaagde moed, de waaghalzerij der Ame rikanen zou- ik liever zeggen, overtreft verre al hetgeen men hier in Europa er over denken zou. Die kranige jonge meisjes, uit de hoogste kringen van Ncw-York, hadden voor de aardig heid aangevraagd eenen sneltrein te mogen be sturen, die van City naar Oklahoma, langs een der gevaarlijkste lijnen van Amerika rijdt. De eene deed dienst als machiniste de andere als stookster, de derde hielp op allerlei wijs. De trein vloog met eene snelheid van 96 kilometers in het uur, en de lieve deernen hebben het er uitmuntend af gebracht. Die zullen het huwe lijksbootje wel weten te besturen, als ze eens aan den man geraken. We zijn weêr eens gedwongen, den heiligen vent van Chipka bij zijne slodderbroek te vatten en met den neus in zjne schaamtelooze leugens te vrij ven. In 't Land van Aelst, i° bladz., van verleden Zondag lezen wij De Kamer... In 't Komiteit van Onderzoek (der kiezing van Verviers) hadden liberalen en socialisten met de bewaarders gestemd... Doch in de Kamer bleek het, dat twee pakken brie- ven geopend waren door een vrederechter zulks mocht niet zijn; in politieke zaken wordt elk verdacht van naar zijnen kant te trekken. IU. De Backer heeft gestemd met de minderheid, tegen de Bewaarders. Welnu, dat is gelogen als een gemeenen tan dentrekker. Zie de verhandelingen der Kamer van 17 Juli laatst, bladz. 14 Voorstel strekkende om een onderzoek in le stellen over de kiezing van Verviers. Verwor pen met 73 stemmen tegen 51. UI. De Backer stemt met de meerderheid, met dc Be waarders Dat M. De Backer, 't Land van Aelst, over de leugens op zijnen kap uitgebracht, een compli mentje zal sturen, betwijfelen we grootelijks, want, eenige dagen later, lezen wij in 't Kamer verslag van 20 Juli laatst, bladz., 34 Voorstel tot onderzoek met nazicht van al de stembriefjes van de kiezing van Bergen. Ver worpen met 59 stemmen tegen 49. Hl. De Backer stemt met de meerderheid, met de bewaarders En in Kamerzitting van 5 Juli, wordt den Re publikein van Chipka, die onze Koninklijke Fa milie bij alle gelegenheid zoo knood beleedigd, door M. De Backer, zijnen partijgenoot, met klank over boord gesmeten. Zie bladz., 38 der verhandelingen Wetsontwerp waardoor de oude Sterrenwacht van Brussel, in paleis herschapen, aan Prins Al- brecht van België ten geschenke wordt aangebo den. Aangenomen met 72 stemmen tegen 27. UI. De Backer stemt met de meerder heid, met de oude bewaarders Zoodus, de leider der Christene Volkspartij zelf, wreekt ons Stamhuis over al de aanvallen en laffen smaad erdoor Chipka opgeworpen... Wat kaakslag, M. Daens De Kamer ging sedert de heropening over tot 3 partijstemmingen en M. De Backer, stemde 3 maal met de Katholieken. Alles in eerlijkheid en deftigheid, niet waar, Pie Wij lezen in 't Land van Aelst Uit Haumont. Omdat ik en mijne vrouw hier naar de markt geweest zijn om 6 kiekens en nen haan, en als wij thuis kwamen, waren het allemaal hanen, 0,10. Denderhautem. Ne kareelbakker, uit den Dael, die in Brussel werkt, heeft Zondag zijnen baard te Brussel laten af doen en 40 centiemen moeten geven. De jongens van Kerkxken hebben een goed gedacht, als den kop 's maandags te zwaar weegt om te weven dan nemen zij ne stok en spelen koei-koopman. Wieze. (29 Juni) Omdat wij de nieuwe Gent- sche patatten eten, 0.10. Aalst. Op aanvraag van velen onzer leden is het gedacht opgevat een Reizigersclub in te richten reeds zijn veel le den ingeschreven. En eenige regels verder Och, ons arm, uitge mergeld werkvolk... Watten, moeten storten voor een pensioentje te krijgen, 't is ongepermet- teerd... O, bewaarders, 't zal u later opkomen, zoo 't arm volk verdrukken De lezers van 't Land van Aelst richten Reizi gersclubs in, koopen kiekens, laten zich scheren aan 0,40 centiemen, spelen Koei-koöpman, als ze niet werken kunnen tengevolge der Zondagsche braspartijen, (een goed gedacht, zegt Pie Daens 111) maar eenige centiemkes uitleggen voor een pensioen, neen, dat ware wraakroe pend dat gaat niet. O, die vervloekte bewaarders O, arm, verdrukt werkvolk Mijnheeren van De Volksstem Wij nemen de pen in de hand om U te laten weten ons contentement dat wij Zondag hadden, wanneer wij in uw blad lazen dat onze Representant M. De Sadeleer tot Voorzitter der Volkskamer gekozen is. Wij hebben er een goede kan wijn opgezet en onzen Boer, ons zoo verheugd ziende, deed er eene kan bij op zijnen kost. Wij hebben dan het liedje gezongen van viva onze Woeste en hij mag er wezenen hartelijk geroepen Leve M. De Sadeleer Al het volk had er zijn behagen in. Nu, Mijnheeren van de Volksstem, wij zijn hier allen struisch en kloek en het ontbreekt ons niet aan moed en couragie.. Nu, wat nieuws. Te Chartres hebben wij zien 45 wagons duiven op laten en wij hebben er in de schooste kerk der Repperbliek geweest men kan er van onder en van boven mis in hooren, 't is eene dubbele kerk. Wij hebben ook te Parijs geweestdat is daar een leven men kon schier door de straten niet van 't volk, dat naar d'expositie trok. Men vierde er den 14 Juli, de feest der Repperbliek, en zulks gebeurt met veel parade. Het leger staat alsdan in groot uniform en 's avonds op de Vaart is 't verlichtiug met millioe- ueu lichtekens en ballonskens. Zondag is in de Vaart, die ze hier de Senne noemen, nog een jongen van Cor- temarek verdronken. De sukkelaar kon maar slecht zwemmen, wij zegden het hem nog, doch hij waagde zich in den stroom, bij zoover, dat wij, zijne Vlaam- sche broeders voor hem niets konden doen dan voor zijne ziel bidden. De eif- feltoren, die van onder eene hektaar groud beslaat, staat nog altijd op zijnen ouden post... Het bier blijft in Parijs nog altijd duur 60 centiemen duifden de Parisieus ons volk voor neu halven liter vragen. Wij zorgen hier zelf voor onzen pot wij hebben hier in Frankrijk geen vrouwvolk noodig... Despommes-de-terre avec de la viande en une bonne tar tine, of la soupe flamande moet niemand ons loeren bereiden... Wij hebben ook eeas op eenen dag eene reis gedaan van 8 uren en ransel met pik en pioche op den rugge. Wij hebben altijd slapen in de schu ren. Nog iets dat wij rond Orleans heb ben ontmoet dat zijn een sooit van slangen; eeuen keer moesten onze man nen zich voor zoo eenen viezen paling met vergiftigde muil spoedig van kant maken. Nu, Heeren van de Volksstem, in de hoop dat gij onzen brief in uw blad zult opuemen, tot onzen grooten troost, roe pen wij nog eens Vivan de Belgen Vi- van de Katholieken en hopen U nog lang in Frankrijk te kunnen ontvangen en lezen. Uwe beste Vrienden, allen ware dom pers Camiel Van Goethem, Pius Cleemput, Charel D'Haen, Louis Van Gaever, Fideel De Meersman, Gustaaf Van de Wiele", Leander Vermassen, Gustaaf De Koninck, Camiel Van Wassenhove, Louis Van Wassenhove, Camiel Willockx, Jan Baptist De Rop.

De Volksstem | 1900 | | pagina 1