A LGEIÏIEEN OVERZICHT.- ten over Je steiip De Backer. JUrukker-Ettgeoer 3ait Dan ïtuffcl, fiapclleatraat, 13, tc Slalst Nieuws uit de Stee. Verkeerde berekening. Abonnementsprijs voor gansch België, fx'anco te huis, 2.50. Voor de vreemde landen, J ,00. 5 centiemen het nummer. Pakken en brieven noeven vrachtvrij toegezonden e worden.Alle briefwisselingen moeten den dijnsdag avond op onze bureelen toege- omen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor- j en in de scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle j jdstippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbriefjes zijn ten laste van den be- j iemmeling. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. 6° JAARGANG. NUMMER 2%& Aalst, den 4 Augusti van het jaar O. H. 1900. Vonnissen 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de nieuwstij - dingen 20 centiemen per regel. Aankondigingen op de 3° bladz. 10 centiemen den regel. Annoncen op de 4* bladzijde worden berekend volgens plaatsruimte. Voor de advertentiën buiten de provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden tot het Office de, Publicity Rue de la Madeleine, Brussel. De geabonneerden hebben het recht een maal per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen volgens zal verschijnen. Ruchtbaarmakingen in te zenden vóór 's Maandaags. i We hadden gewenscht, gedacht, gehoopt en j gepeisd, dat bij het nieuwerwetsch stelsel der I— Evenredige Vertegenwoordiging, ons Parlement jen veel deftigeren type zou aangenomen hebben, en dat ït voorgoed ging gedaan zijn met die tooneelen van schel- jn en bellen, die beter op eene vischmerkt dan in eene .atenkamer thuis behooren. Maar, hemeltje hef, wat zijn e weer teleurgesteld geweest 1 't gaat mogelijk nog erger orden dan vroeger. Ze zijn nog maar twee of drij keeren jeengeweest, onze heeren representanten, of ze zitten mal- mder in het haar. 't Zijn de vrome gezellen van 't nieuw llkenrecht, alias de socialisten welke weer het eerst de livel uit de mouw hebben doen komen. Hoor liever: M. ivrot schreeuwt M. Hoyois toe Gij zijt de wachthond aer rechterzijde, en M. Crombez, die men toch voor wat meer gentlemen zou aanzien, toont aan, op denzelfden kam geschoren te zijn en zegt tot denzelfden heer Hoyois, die thans het kruisken te dragen heeft: Gij zijt een laffaard, gij M. Furnemont richt tot M. Woeste de vriendelijke on derbreking dieven zijt gij allemaal! en dezelfde deudgzame .Furnemont zegt, van de koninklijke familie sprekende Zij is beneden alles, zij. M. Demblou, die expres naar Napels ;eweest is om van den vuurspuwenden berg Vesuvius ma- lieren af te leeren, niet wetende wat uit zijn botten slaan, egint vuur te spuwen en roept met volle keel uit dat de toning nen klerikaal (of nen kwezelaar) is Ay may, nu tioetik lachen, zou Demblon misschien te Napels nen zon- i.esteek gehad hebben In alle geval, de parlementaire wel- svendheid laat in Belgie nog al wat te wenschen, en we ien er nog geen eindje aan, Een meisje uit de nabijheid er Rhynplaats te Antwerpen, en die dacht dat heel haar eluk en welvaren in 't dansen bestond, was, omdat ze niet locht naar de danszaal gaan, maandag in de Oude Dok esprongen. Wat zottin Men heeft de sukkel gelukkiglij k p 't droog kunnen brengen, 't Verstand komt voor de jaren jet.Met tegengoesting van papa of mama trouwen kan oms eene heele familie overhoop zetten, maar als een ko- ing zoo iets moest uitsteken, dan is't nog andere peper, an is heel 't land er door beroerd. In Servië staat zoo'n jektakel op touw. De jonge koning Alexander van Servië verliefd geraakt op eene eeredame van 't hof, mevrouw irage Maschine, dochter van den oud prefect Chabatz, we- uwe van den ingenieur Maschine, die zich gezelfmoord eeft. Om haar van armoede te vrijwaren, had koningin 'athalie (de mama van koning Alexander) haar als eereda- le aan 't hof aangenomen, waar ze door hare bekwaamhe- tn welhaast in aanzien kwam. Nu ze 't hart van den jon- ;n koning Alexander veroverd heeft, nu keert de kaart vol- omen. De koning zegt iri eene proklamatie, dat hij, uit het bik geboren, ook een gemalin uit het volk verkiest, en hij ërklaart dat mev. Drage Maschine de aanstaande konin- In van Servië zal wezen. (De grondwet laat den koning rije keus en er valt hiertegen dus niet veel te ruttentutten.) 'apa, de ex-koning ttfilan, geeft hierop aanstonds zijn ont- lag als opperbevelhebber van het leger, en mama, konin- in Nathalie keert haar den rug toe. De ministers leggen Hen te gelijk hunne portefeuilles neer, de jonge koning, it vreeze dat men zijne verloofde ontvoeren zal, heeft eene terke lijfwacht bij het huis zijner aanstaande bruid gezet, m het nacht en dag te bewaken. Er zal daar niets aan te oen zijn en ziehier een klein historieken dat vroeger waar tbeurdis Jaakske, ne felle goeie jongen, had een boontje p Liesje en Liesje kon Jaakske ook heel goed lijden, maar Oor de rest waren er tusschen die twee toch geen betrek ingen, alhoewel dat de dorpsklappeien al lang uitgemaakt adden dat Jaakske en Liesje een huwelijk zou worden. Op enmaal valt Jaakske in 't lot, er wordt hem nen ransel op en rug gedouwen, dat was heirkracht, Jaakske moest naar ie kazerne. In de kazerne begint hij te treuren, hij krijgt et heimwee...., hij denkt aan zijn geboortegrond en nog leer aan.... Liesje, aan wien hij van zijne verborgen liefde og nooit een half woord had kenbaar gemaakt. Intusschen- jd dat hij met den rar.sel in den vreemde loopt, zou een ider met Liesje kunnen doorgaan, en dan was zijn levens- ïker voor eeuwig vergald dit kon.... dit mag of dit zal et zijn Wat gedaan Haar een kort maar wel gemeend iefjeschrijven.... zoo gezegd zoo gedaan, Jaakske drukte uitboezeming zijns harten in deze korte woorden saam Liefste Liesje, De liefde zal zegepralen. Ijzer is sterk en toch kan dit ig breken, maar de liefde die ik voor U heb Liesje, zal loit of nooit breken. Ik blijf voor eeuwig Uwen toegenegen Jaak. Later is Jaakske en Liesje het gelukkigste echtpaar ge worden dat er ooit onder de zon geweest is als 't met koning Alexander zoo gemeend mag zijn, dan zal er niets aan te doen zijn. De socialis ten, die uapuauAsrpoA per excelentie, vragen niet alleen het algemeen stemrecht, ze schermen er tegenwoordig mee dat het stemrecht ook aan de vrouwen dient toegekend te worden en waar om niet? Daar is daar niets aan geriskeerd, want vele vrouwen zullen ernstiger en beter stemmen dan de mannen, om dieswille dat ze meer be lang stellen in de maatschappelijke welvaart van het land, dan vele mans, die door eene valsche politiek worden opgejaagd en dikwijls de wijs heid in den kan gelaten hebben als ze naar de stembus gaan. Maar, ja, daar is daar 'nen groote maar bij We staan leelijk op 't zwart boeks- ken der Engelacken. In de Daily Expres komt een hevig artikel voor tegen België gericht. Zekere M. J. E. Mac Manus, smeekt zijne land- genooten, toch geen geld te gaan verteeren in Oostende of Brussel, waar men de vrijspraak van Sipido toejuichte, de koningin beleedigde en D1' Leyds onthaalde. Ook naar Parijs mogen de Engelsche toeristen met gaan. De goei moeten het met de kwaa bekoopen. De geneesheeren alom bevelen als de beste drank aan bij dccc hit te kouden koffie, er is geen drank welke beter dorst verslaat en minder gevaar oplevert. Ergo De voorzichtigheid is de moeder van den porce- leinwinkel. Nen zekeren Borstelmans, nen Belg die uit China weerkeerde, is door nijver heidsridders te Brussel ferm afgeborsteld terwijl hij in een restaurant der Anspachlaan eenige ver- verschingen nam. Twee leurders kwamen hem hunne waren aanbieden. Achter hem staande, hadden zij hem aangesproken. Toen M. Borstel mans gedaan had met eten, wilde hij zijnen over- frak nemen, dien hij aan eenen kapstok gehan gen had achter hem, op de plaats waar de leur ders gestaan hadden. Hij was Rivo de frak was verdwenen, en het ergste van al was, dat er twee banknoten van 100 dollars, drie van 50 dollars, drie fraasche bankbiljetten van 100 en twintig van 20 fr. in staken. Moest hij daarvoor naar het vaderland weerkeeren Enfin, de Brussel- sche pickpokets moeten nen fijnen neus hebben, want met een ijdelen pardesus is in dit seisoen niet veel aan te vangen, hadden ze niets anders geroken, ze hadden hem wellicht onaangeroerd gelaten. Een oog in 't zeil houden is gewonnen, vooral als men in die verlichte Centrums komt, waar men u evengoed in vollen dag als bij nacht weet te pluimen. Met de groote en barbaar- sche Chineesche kwestie waar de belangen van heel Europa rechtstreeks in gemengd zijn, is de oorlog van Transvaal min of meer in de schaduw gevallen. Dit belet echter niet dat die rol op ver re na niet afgesponnen is. Lord Roberts is te verre gegaan, hij zit nu in Pretoria, maar hij slaapt er op geen bed van rozen. De Boeren heb ben hem laten begaan en zijn achteruitgeweken om hem te plagen en den guerilla oorlog aan te doen. De Engelschen gaan hem weer terug roe pen en hem door nen anderen vervangen, dat be wijst dat hij er niet te veel licht door moet zien. Eenige verstandige lezers die alles tot het nauw ste punt willen weten, vragen ons wat dat zeg gen wileenen guerilla oorlog Zie, lezer, om daar een goed vlaamsch woord voor te vinden, we gelooven dat dit nog moest uitgevonden wor den, wat er voor ons het dichtste nabijkomt guerillas dat wil zeggen plaagstokken. Gueril las dat zijn eigentlijk spaansche milicianen of soldaten die den dienst doen van Paisans, achter hoeken en kanten den vijand beloeren, hem stil- lekens in 't genipt op de knieën, plat op den buik of in allerlei posities aanvallen, en dan weer si- to, sito weg gelijk de vlieg van de plank. Vraag het verder aan oude soldaten, die dat stieltje be dreven hebben gelijk onze Nelen, die zullen het u van naald tot draad uitleggen. Eene vergelij king zal het u beter doen verstaan, Seigneur. Een ring die niet rond is, is een ha ring. Bij som mige lijken wordt er duchtig gezongen en ge sprongen, n.l. bij huw dijken. Wij hebben in ons vorig nummer gewezen op de drie partijstcmmingcii, waarin M. De Bac ker met de Katholieken gestemd heeft. Welke gedachten heeft die handelwijze ver wekt Nemen wij eerst de woelmakers van Chipka. Zij spellen de les aan M. De Backer en schrijven over de stemming der dotatie aan prins Albert Wij zouden in deze zaak gestemd hebben NEEN. (Land van Aelst, 29 Juli 1900). Anderen, zich op een tegenovergesteld stand punt plaatsende, schijnen ook te betreuren dat M. De Backer, in tegenstrijdigheid met zijn ver leden, in de Kamer tot hiertoe gehandeld en ge stemd heeft. Dit gevoelen is natuurlijk zoo wel bij de verraders van Chipka als bij de katholie ken, die vooral denken aan de strijden van 't ver leden Wij, van onzen kant, meenen het niet te mo gen deelen en verklaren ons eenvoudig te ver heugen over de stemmingen door M. De Backer uitgebracht. Op die manier bewijst hij ten stel ligste hoe noodlottig en ongerijmd de handelwij ze der Chipkakliek, hoe schandelijk hun gestadig bondgenootschap met geuzen en socialisten ge weest zijn. Wij hopen dus dat dikwijls nog dit tooneel ons zal verschaft worden, dat dikwijls nog, alswan- neer M. De Backer met de Rechterzijde zal JA gestemd hebben, wij in 't Land van Aelst zullen mogen lezen Wij zonden in deze zaak gestemd hebben NEEN, en wij denken te beant woorden aan 't gevoelen van velen met te beslui ten 't Zijn goei die zich bekeeren en 't Is nooit te laat om zich te beteren. Wel te verstaan, het is te vroeg om hier een oordeel te vellen, dat beslissend is. Wij hebben tot hiertoe slechts schermutselingen bijgewoond. Doch deze waren niet van aard om ons, katho lieken, te bedroeven, en wij droomen soms van eene toekomst, waarin de verraders van Chipka verloochend en verlaten zouden zijn door hunne eigene vrienden, en waarin onze Katholieke Volkszaak zou versterkt zijn door nieuwe krach ten, door meer eenheid in de noodzakelijke za ken, door vrijheid in de raadselachtige, door edelmoedigheid in en boven alles Zondagrust. Zondag aanstaande zal de apotheek open zijn van M. l)e Waele, in de Kerk straat. Prijsuitreiking. De plechtige prijsuit reiking aan de leerlingen van het Gesticht der Broeders der Christelijke Scholen zal plaats heb ben op Woensdag, 8 Augusti 1900, om 8 1/2 ure 's morgens, in het Lokaal van den Werkmans kring. Ome Sint-Marteuskerk. Eindelijk gaat ons juweel van gothieken bouwtrant van hare dikke laag witsel die het zoo lang verdook, ver lost worden. De eerste ontbloote pilaren zijn waarlijk grootschde versiersels zijn echte meesterstukken thans kapt men de kapel van den H. Zoeten Naam af in de vouten ontdekt men schilderingen. Ook de afbraak van het Hoog Altaar is besloten, zoodat men, dwarsdoor de pi laren, die in het einde der hooge koor als eenen met boomen beplanten bosch vormen, heel de kerk zal kunnen zien.-. De schildering van God fried Maes, is er reeds uitgehaald, en de beschot ten achter het altaar zijn afgebroken. Van nu af heeft men, van in de lijkdeur gezien, een grootsch gedacht van wat het zal zijn, wanneer dat oud, vermolmd gevaarte geheel zal verdwenen zijn... Eindelijk toch is de dag aangebroken dat de St.- Martenskerk van Aalst waardig zijne plaats tus schen de merkwaardigheden van België zal inne men. Het is nochtans spijtig dat de werken van het afkappen der pilaren zoo traagzaam vordert... Wat mag de reden daarvan zijn?... Indien het zoo voortgaat, is men binnen 10 jaar nog bezig. Programma van het Concert dat zal gegeven worden op Zondag 5 Au gusti, om 11 1/2 uren, op de Groote Markt, door de fanfaren der Pupillen school, onder het bestuur van M. Van der Linden. 1. La chevaleresque, marche au trom- pettes thébaines, par Vanderlinden. 2. La Bruyère, ouverture, par Kesselo. 3. Blondinette, polka pour piston, par Govaert. 4. Les dragons de Villars, fantaisie, par Maillard. 5. Pot-pourri sur divers opéras, par Vanderlinden. Wij lazen over eeuigen tijd, in het Gentsche Bullelijn van het Syndikaat dor Reizigers, Bedienden en Bazen, het volgende, dat daar zooals elders, zeer gepast is Geen jongen wil meer gelijk zijn aan zijnen vader, enden stiel van den vader nog beoeleuen. Geene dochter wil nog gelijken aan hare moeder, en wil zich nog als hare moeder kleeden. Do ouders, verblind zijnde, geven hun ne kinderea gelijk. Ziedaar waartoe wij gekomen zijn De groote steden trekken de be volking aan en zij betooveren de jonge lieden. De pen, ten welken titel dat men haar behandelt, vervangt de ploeg en bet werkersgeroedschap. De buree len lokken de werkers van de velden naar de steden. Nootlottige liefde, die aan de ou ders doet zeggen Onze jongen zal zoo veel niet meer te werken, zooveel niet meer te lijden hebben als wij Werken'? Misschien niet; maar hij zal het zeker dikwijls betreuren in den ongezonden luchtkring van het kan toor, waar hij zijne peu over het papier laat loopen om een eentoonig werk af te doen of op de kasseien der straten, en in bet vruchteloos zoeken naar eene plaats - die altijd wegvlucht. Ilet is eene algemcene dwaasheid, die onze jonge dorpelingen de laure aten der lagere scholen hun dorp doet ontvluchten, om in de groote ste den het avontuur te komen wagen en een postje machtig te worden dat hun toelaatniets te doen. Weldra komen de ontgoochelin gen. Talrijk zijn de bedienden te wei nig en te zeldzaam zijn de plaatsen, die iederen dag ook al moeilijker te be machtigen zijn. Men staat verwonderd en men schrikt als men het program leest der kennissen, die vereischt wor den om een postje te bekomen aan den IJzerrnweg, in de Spaarkas, op de Ban ken, in alle bestuurlijke functiën. Er ziju voor de minste plaats, hon derden postulanten. Voor 500 plaatsen boden zich te Parijs 27905 kandidaten aan voor 1000 plaatsea van werklieden aan de gezondheidswerkon en riolen, waren er 5140 postulantenvoor 300 plaatsen van portier in de officieele scholen wa ren er 9155 pretendenten. En al die menschen die donken recht te hebben op eene plaats, ja, waar om, dat weten wij niet 1 vermeerde ren do misnoegden, de woelmakers, de ruststoorders, en denken eindelijk dat zij verongelijkt zijn in de samenleving Wij hebben dit vraagpunt meer dan eens aangeraakt en doen zien, dat het beter is, ziju brood te winnen in den kring dien de vader heeft omschreven. Men maakt in onze samenleving te veel begoocheling men denkt, omdat dezo of gene gelukt is, men ook geluk ken zal, ol dat men niets verliest met het te wagen De Bullelijn van het Gentsche Syndi kaat geel't een goeden raad aan die, welke denkeu, niet meer te zullen wer ken. Men moet in de tegenwoordige sa menleving, integendeel, meer werüen dan ooit, wil men tot iets geraken.

De Volksstem | 1900 | | pagina 1