5® HONGERSNOOD Drukker-lllitgeoer 3an Öan ttuffel, &apdle*traat, 13, te 21 abt. Wekelijksch Overzicht. Groot nieuws LANDBOUW. Een liberaal blad )nnementsprijs voor gansch België, franco te huis, 2.50. Voor de vreemde landen, 5 centiemen het nummer. Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezonden •den.Alle briefwisselingen moeten den dijnsdag avond op onze bureelen toege- i zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor- i de scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle ppen van het jaar. De onkosten der kwijtingbriefj es zijn ten laste van den be- teling. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. 6" JAARGANG. NUMMER 28*? Aalst, den 18 Augusti van het jaar O. H. 1900. Vonnissen 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de nieuwstij- dingen 20 centiemen per regel. Aankondigingen op de 3e bladz. 10 centiemen den regel. Annoncen op de 4" bladzijde worden berekend volgens plaatsruimte. Voor de advertentiën buiten de provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden tot het Office de Publicité, Rue de la Madeleine, Brussel. De geabonneerden hebben het recht een maal per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen volgens zal verschijnen. Ruchtbaarmakingen in te zenden vóór 's Maandaags. ;r Pelckmans, bisschop van Lahore, deelde onlangs ichrijven mede, over de verschrikkelijkheden van den ersnood in Engelands-Indië. De herinnering aan ijselijke aanklacht tegen de Britsche meedoogloosheid pns ijzen van ontzetting en medelijden, frngerige honden en hyena's, die de ontvleeschde lid- n afknaagden van halfdoode kinders langs den weg. oeders, wurgend en verslindend hun eigen kroost, m 't verschrikkelijker Ddie Engelsche menschlievendheid, zoo schrijft re Loti, in den Figarozij is overal dezelfde In als in Transvaal, als in Ierland, overal dezelfde. ierre Loti heeft eene reis gedaan naar die geteisterde fck, en al wat hij vertelt van het lijden der ongelukkigen, rillen van afgrijzen. vij drukken eenige staaltjes over uit zijne beschrijving In onze eeuw, schrijft Loti, in een land, dat men met orwegen heeft doorsneden, om er de rijkdommen uit g te slepen in een land, waar een Engelsche gouverneur Jelt naast een Indieschen koning, en muziek en feest ,akt met hem, daar liggen in de straten, kluwens van '.nschelijke wezens te sterven, tegen de muren van pak- izen, waar rijst opeengestapeld is naast zakken graan.... Zij liggen er te sterven, kreunende van de schrijnende jn in de ingewanden. Zwartachtig rimpelt zich het vel n de jukbeenderen, en grauw is het halfnaakte lijk, als oor d'asch gesleurd. Uit het lijkgeraamte, waarom 't vel )S gespannen is, steken de beenderen naar buiten, met eene illing wekkende juistheid... Ellebogen en schouders zijn ls knoetsen aan een boomtak de dijen, welke slechts één leen hebben, zijn dunner dan het onderste deel, dat er twee >ezit. Er zijn er, bij elkander gehurkt als een huisgezin ande en verlaten. Hier sterven er, uitgestreekt in 't heete zand, le armen van 't lijf gegoeid, als werden ze gekruisigd. Jaar houden er zich opgericht met gekromden rug, onbe- veeglijk en stom, de koorts in de oogen, de lange tanden >ijtend op de onderlip. In een hoek schreit eene oude rouw, zonder vleesch aan, en waarschijnlijk alléén over- ebleven van een gansch gezin verhongerden Het vee is dood, omdat er geen gras meer groeitde uiden worden verkocht voor een prijsje. De bezaaide vel en zijn niets meer dan vale verbrande steppen, waar den /orm zelfs in sterven moet.... Kleederen en sieraden heeft men verkocht, om brood te oopen; men heeft den honger jaren na jaren verjaagd, en estreden tegen dit ijselijk monster, zoolang men de kracht lad om recht te blijven staan. Maar nu, met lekkende muil, eeft het monster neêrgeworpen wat nog recht stond, en ermoord na lang pijnigen, waarbij het vleesch wegkromp ader het vel, de slachtoffers, in de dorpen en op het land. - Toen warrelde er lijkenstank in de lucht, en vluchtten j boeren naar de steden. In de steden, zeide men, dat er te eten was. Men wist dat kken graan naar de steden werden gesleept, om gestapeld worden in de pakhuizen. Maar men wist niet dat er geld odig was, om dit voedsel te koopen men wist niet, dat overheid daar menschen zou laten wegsterven van schnj- iden honger, in het aanzicht van die bergen voedsel.... Vlaar de Engelsche regeering deelt toch zeker aalmoezen aan die hongerige dutsen ^an de armen der stad, ja. Al die van den buiten komen, gouverneur veinst ze niet te zien. En 't zijn er bij \derden en duizenden. Zij kruipen langs de straten, ende hier of daar eenige korrels rijst op te vangen, ir ze eindigen met te sterven, het gezicht in den modder, inden knarsend op eenen steen.... 'aar sleept zich langs de straten eene vrouwengedaante, een zuigeling op den arm, voor wion ze geen voedsel 't. Zij staat stil voor een koopman in snuisterijen, die lekoeken eet, warm uit de hand. Neen, de man geeft i broksken weg, hij ziet de vrouw niet eens aan. Dat bij die jonge moeder, die geen voedsel heeft voor haar renden zuigeling, de wanhoop naar het hart, en uit hare loeit een lang gehuil, als van een hongerigen wolf. s jong en schoon was ze eens, zooals nu nog de trekken haar gelaat u zeggen nauwelijks 18 jaren telt zeen gemarteld schaapke.... aar den koopman gaat nog eens een smeekenden blik.\. eren gaan haar voorbijgevoelloos en gehard tegen de ide van eiken dag.... i merken haar niet, de hongerige vrouw met het ster- 1 wicht; geen mensch, van allen die daar heengaan, schijnt het akelig en beestachtig gehuil te hoo- ren van dit menschelijk wezen.... Waanzin schijnt dan die moeder naar het hoofd, en glins tert in de van koorts flikkerende oogen.... Men schen ontrukken haar het kind, waarin zij hare tanden zette.... Ander tooneel Die kinders, geraamten, zijn neêrgehurkt vóór een pakhuis met graan. Sjouwers komen en schoppen die worms op zij er moet graan bin nen. Het zijn drie broêrkens, weesjes sedert giste ren, toen de beide ouders gedood werden door 't hongerbeest. Het loopt naar 't einde met de kleinsten der drie. Hij heeft de kracht niet meer, om het onge dierte te verjagen, dat zijn laatste bloed uitzuigt rond de gesloten oogleden zijn buikje is ingeval len, als waren d'ingewanden weg. Maar, ze moeten daar veranderen van plaats. De oudste strengelt zacht het neêrhangend armp je van den kleine om zijnen hals, en torst dan 't mager'lichaampje op zijne armen. De twee de kan nog gaan en sleept zich meê aan de hand zijns broeders. Daar openen zich voor een stond de oogen van den kleine. Maar welkeen blik I.. Angstig en verwijtend, aan deze wereld vragende rondom hem, waarom hij toch zoo ongelukkig is, zoo lijden moet. Maar de oogen sluiten zich weêr terstond, het ongedierte komt terug, en het hoofdje zinkt neêr op den schouder van den oudste... Wankelend en afgemat, doch met de gelaten heid van eenen martelaar, schrijdt hij verder, dit jonge hoofd van een stervend huisgezin, tot dat hij gekomen is aan eene plek, waar hij nie mand denkt te hinderen, en waar zij gerust kunnen wegsterven, alleen met hunne schrijnen de pijn Zou men niet denken dat deze Loti een leuge naar is, die ons angst aanjaagt door 't spel zijner verbeelding Eilaas 1 wij weten maar al te goed, dat de fei ten nog erger zijn, dan hij ze in de Figaro be schreven heeft. Sinds hij er was is den cholera nu losgebroken, en moordt met andere ziekten onder de honger lijders. Duizenden en duizenden worden er elke week weggemaaid, en de lucht is in Indië zwan ger van de pest-baccil. En op de oorlogsbegrooting van 't Engelsch keizerrijk werd er verleden week, achttien hon derd miljoen frank uitgetrokken, ontroggeld voor den rooftocht in Zuid-Afrika Hoeveel miljoen van deze achttien honderd zijn er uit Britsch-Indië ontsleept aan 't zweet der inboorlingen Ze dienen thans om een vrij en eerlijk volk te knechten, en om nog meer goud op te tassen in de brandkoffers der Londensche geldwolven 1 Eilaaswanneer zal eens de rechtvaardige wraak opdagen Ab, ahhier zitten we Mf? blijmoedig en met een hert lijk een flg krentebrood aan de schrijftafel, om slecht, goed en lekker nieuws, recht, n ySt krom en verbazend nieuws onze lieve II SB Lezers mede te deelen. Van den I ^moordaanslag op den Shah zullen we •«■■Samaar zwijgen, en ook niet meer spre ken van de laffe moord op koning Humberto, die Donderdag nuchtend naar zijne laatste rustplaats, te Rome, werd overgevoerd, met al de ceremoniën en den luister die men maar uitpeizen kan. De breedste strate van de wereld is te Versailles, z'en is maar de bagatelle van 100 meters breed, 't is wat anders dan 't straatje van eenen man. De hoogste schauw van de wereld staat te New- York. Ze heeft eene hoogte van 107 meters en staat op 13,000 pijlers aan den grond heeft ze 16 meters vierkant.... Als Nelen nog soldaat was, schreef hij eens ft volgende rapport De sleutel van 't slot van de deure van de kamer van den major van 'tpavilloen van de kazerne van d'eerste kompagnie van 't tweede bataljon van ft zevenste regiment... is kapot 1 Uit de laatste statistiek blijkt er dat de Fransche soldaatjes de zuiverste van geheel Europa ziju. Maar, ft en is geen wonder ook, de Duitschers hebben ze over '29 jaar goed uitgeklopt! De Shah van Perzië heeft zijn ontslag gegeven, omdat zijn vrouw par force wilt de broek dragen. Moordenaar Bresci is uit 't gevang van Monza naar dat van Milanen overgebracht. Hij zou in de prezentie van de be wakers uitgeroepen hebben Den naasten keer zal't voor den czaar van Rusland zijn 't En zal toch hij niet zijn die 't doen zal. Hemelsche deugd, er komt nog dagelijks slecht nieuws uit China. De christenen worden daar gemarteld en vermoord, dat ft oprecht wraak roept naar Ons Heer... Raad wat er daar al uit zal voortspruiten Met onze Boereu in Transvaal is 't iets beter, want al d' Engelsche nieuwskes, indien men ze moest gelooven, dat z'in hun gazetten schrijven, zijn louteren blaai en poveren zeever, zonder zout noch peper. Generaal Weyler heeft nu 't eere- kruis gekregen, omdat hij in zijn leven zoo machtig veel fijne sigaren heeft opgesmoord. Van dezen morgend heeft men de kloeffen van den Franschen presidentgevingerd, en ft is gedurig van dat onaan genaam smoelweder... nu en dan regenzeer slecht voor de patatjes en de vallingen. Men zegt dat kolonel de Villebois, uit Frankrijk, die met de vrome Boeren streed, niet dood en was, toen de goudwolven hem op 't slagveld vonden. Erg was hij gekwetst en een soldaat heeft hem, wraakroepend genoeg, gansch afgemaaktmaar die helsche daad heeft hem ook't leven gekost 1 Te Brussel liep er gisteren nen zot op handen en voeten de straten af. Als men de reden vroeg, zegde hij van 's nuchtens reeds veranderd te zijn in 'nen doghond Deze week heeft men te Rome 52 anarchisten bij den kraag gevat, en voor vier plaatskens van simpele gemeentebediende, hebben er zich te Brussel 437 postulanten aangeboden. Sedert 't jaar '48, zijn er al 45 aanslagen gepleegd op gekroonde hoofden dat is bijna een per jaar. 't En ziet voor 't toekomende naar geen beteren ter kontrarie. We komen daar in den New-York- Hemldzonder bril te lezen, dat er 37 anarchisten in do laatste maanden Amerika verlaten hebben, om de vorsten van Eui opa te gaan vermoorden 't Grootste deel ziju Italjaanders. Voor 't kon- gres der apothekers dat te Parijs plaats had, waren er maar 30,000 pilledraaiers 'Ne kemel kan 8 dagen werken zonder drinken, en hier zijn er mannen die 8 dagen kunnen drinken zonder wer ken Verleden Zondag is M. J.-B. Kets, van Turnhout, met zijn 25"° kind ten doop gegaan. Telde Frankrijk eenige dergelijke dappere kerels, d'ontvolking en zou allicht in dat land niet meer te duchten zijn Een raad is eene beleediging voor deze die hem ontvangt, en hij die hem geeft is een verwaande Den 27 Juli heeft men den eersten steen gelegd van de nieuwe naald van den toren van Rumbeke. 't Werk zal 47,000 fr. kosten, en den haan staat al te lekkerbekken om er te mogen op draaien I Na een lange konsultatie bij een oude waarzegster Welnu, ge zegt daar dat ge de waarheid kent Dan moet ge ook goed weten da'k geen centen op zak en heb om u te piasteren. Hij trok er van onder en... ik nu ook. Au ycv oir BERICHT AAN DE LANDVERHUIZERS. Al onze stadsgenooten, die het land willen verla ten, worden dringend verzocht de Maatschappij St-Raphaël te raadplegen, wier ondervinding, be langloosheid en talrijke betrekkingen in alle vreemde landen hun van het grootste nut kunnen zijn. Vooraleer zulk een belangrijk besluit te nemen, dat zij haar eerst raadplegen over de kan sen van welgelukken die zij daar kunnen tegenko men. Zoo zullen zij menige droevige teleurstelling voorkomen. De landverhuizers kunnen zich nog tot deze maatschappij wenden voor al hetgene de reis aan gaat en kunnen aanbevelingen verkrijgen voor hare vertegenwoordigers in vreemde landen. Al deze diensten zullen hun gratis bewezen wor den, op de belanglooste wijze, hetzij door den algemecnen secretaris, Graaf Waldbott, Buxheim, Souabe, in Beie ren, hetzij door den adj unkt-secretaris, M. St. d'Ydewalle, te St-Andries bij Brugge. Binnen korten tijd zullen al de oude behoeftige werklieden mannen en vrou wen die met nieuwjaar 65 jaren zullen tellen zich in Aalst moeten laten in schrijven om hun recht te doen gelden voor hun pensioen waarvoor de katho lieken 12 miljoen stemden. Oudjes op gepast, want 't is beter dan 'ne koude sneeuwbal Dc l'ruiischinans, zooals men de Boeren noemt die naar Frankrijk in den oogsl gaan wer ken zullen naar het schijnt, maar een slecht jaar hebben. De oogst is maar ten halve gelukt en vele landwerkers zijn reeds terugge keerd, na eene nuttelooze reis gedaan te hebben. Dit zal voor de gezinnen der Franschmans, die zooals alle jaren, op een goeden spaarpot rekenden, een groot ongeluk zijn. Een goede raad. Wij zitten stijf van de mieren en weten geenen raad om die lastige kost gangers aan de deur te krijgen Leg rotte citroenen omtrent de plaats waar zij zich bevinden, en zij zullen loopen gelijk do Engelschen. Absinthe-bladeren kunnen ze ook niet lijden, ongeleschte kalk en wat water doodt eenen nest op een uur. Indien de mieren in eene kas of schapraai komen, wasch dan de kas met water waarin petercelie gekookt is de geur alleen doet hen sterven. En als de mieren op planten en hoo rnen zitten, wat dan Sprenkel hier en daar eenige drup pels traan op de plant of op het boom pje, waarvan gij de mieren verwijderen wiltdan zal er geene mier omtrent blijven, want den geur van traan kun nen zij volstrekt niet verdragen. Toch zijn 't soms taaie bliksems en kijken ook al eens gaarne uit, de wijde wereld in Mieren zijn melkboeren, maar ze hebben hunne koeien in de takken staan. Positief waar was onbeschaamd genoeg te schrijven dat de missionnarissen de fout zijn der woelingen, die in China thans plaats hebben en die den invloed van Europa bedreigen. 't Is schande zoo schaamteloos de waarheid te beleedigea. Sedert de heilige Franciscus Xave- rius, die in het zicht der kusten van China, waar hij met het kruis van Christus in de hand aan de beschaving den weg wilde banen, zijne schoone ziel aan God overgaf, is de geschiedenis van de verspreiding der beschaving door den godsdienst altoos dezelfde geweest. Met het kruis in de hand als eenig wapen was hij ook Japan binnengetrok ken, en het zijn de Europeesche volke ren die met het zweerd daar bedierven wat hij met het kruis daar gewonnen had. Ook een liberaal in een fransch blad, eeu jodenblad zeker, dierf, voor het aan schijn van het verontweerdigd Europa, uitroepen dat de opstand der Boeren niets anders is dan de opstand van het clericalism tegen de vrijheid en het licht der engelsche beschavingsfakkel. De Boeren gelooven in God en dat is genoeg om hen hatelijk te maken voor de goddeloozen

De Volksstem | 1900 | | pagina 1