Ie Spaansclie Oproerlingen van 157B in Aalst Rampen, Misdaden en Malheuren uit alle Werelddeelen. Belgische-expeditie SINT-MARTENS-L 4ETHEM. - Zondag mor- gend is alhier het lijk opgetrokken van Pelagie De Coster, wonende aan de Afspanning, Meerschstraat, te Gent. Men heelt haar zaterdag alhier gezien, waar zij haar kind bezocht heeft zij vroeg om het mee te nemen en zegde dat zij zich ging verdrin ken. Zij is daarna vertrokken zonder haar kind en is in de Lei gesprongen. WIEZE. Over eenige dagen was het peerd van M. C. V. V..., geneesheer, men weet niet hoe, uit den stal gebroken. Het dier kwam aan de kel derdeur en viel met groot gedruis in den kelder, waar het een aantal ledige wijn- en medecijnfles- schen in stukken stampte. Ongeveer vijt en twintig man waren ernoodigom het peerd, dat erg gesteld was, uit den kelder te krijgen. Kostbare ontdekking. Dank aan de ijzerachtige pil van Dr Raphaelvinden de zwakste en de meest bloedgebrekkige personen onmiddel lijk smaaklust, frissche gelaatskleur, levendigheid en gezondheid terug. 1,75 fr. overal. Dépots te Aalst MM. Callebaut, De Valcke- neer, De Waele, Gysselinck, en in alle apotheken. BRUSSEL. Ara de afbraak van de Cauden- bergstraat verlieten maandag acht werklieden den arbeid om op zwier te gaan. Toen zij dinsdag rnor- gend, rond 10 1/4 ure, terugkwamen, vernamen zij dat reeds andere werklieden hunne plaats ingeno men hadden. De kerels wilden den meestergast mishandelen en begonueu de schutsels af te bre ken. Twee policieagenten kwamen toegeloopen. Een der woestaards kwam op hen af, met een ha mer gewapend. De agenten trokken den sabel. Een sabelslag op den arm deed het wapen uit de hand van den kerel vallen. Gausch de bende viel nu de agenten met schuppen aan de agenten wer den erg mishandeldHet noodsein werd gegeven en langs alle kanten kwam er policie toegesneld. Op eenige minuten tijd waren er wel vijftig agen ten ter plaatse, alsook een piket soldaten van de wacht der Museumplaats, met de bajonnet op 't ge weer. Zes der belhamels werden aangehouden; twee gelukten er in te ontsnappen. De gekwetste agenten en de werkman werden in het gasthuis verzorgd. SCHAERBEEK. Dinsdag morgend, rond 10 1/2 ure, had eene ontploffing van naphte plaats in den kelder eener verwerij, gelegen op den hoek der Lafranc- en Koninklijke Sinte-Mariastraten. De eigenaar der verwerij, M. Verhelst, en zijne twee zooutjes, 7 en 9 jaar oud, werden erg ver brand. De toestand van den vader is onrustwek kend. Nr 64, Koninklijke St-Mariastraat, is eene her berg en verwerij, gehouden door de echtgenooten "Verhelst. Dinsdag morgend omtrent 10 1/2 ure, bevond M. Verhelst zich in den kelder met zijne twee kinderen, Albert en Kavel, 7 en 9 jaar oud toen eeue schrikkelijke ontploffing plaats had. In een oogwenk waren de twee plaatsen van den kei der met vlammen vervuld M. Verhelst, wiens kleederen in brand waren, liep naar de aanpalende plaats, waar hij zijne twee zoontjes vond, insgelijks door de vlammen om ringd. Hij greep hen vast en liep met beu door de vlammen heen, snelde den trap op en op den vloer gekomen viel hij bewusteloos neer. Vrouw Verhelst en de personen die zich in de herberg bevonden, konden de vlammen uitdooven, die hunne kleeren verteerden, en bluschten vervolgens, bij middel van zand, het vuur in den kelder. De drie slachtoffers, die van de pijn kermden, werden in eene naburige apotheek gebracht, waar zij verzorgd werden door de doktoors Denève en Smet. De vader was erg verbrand aan de beenen, de borst en de armen de twee kinderen hebben insgelijks brandwonden bekomen over gansch het lichaam. De drie ongelukkigen, wier toestand zeer onrustwekkend is, zijn ter verpleging naar het gasthuis van den Goeden Herder gebracht. VRAAGT OVERAL HET LEUVEWSBIBR der gunstig gekende Brontrerij Fran# tirmrr, AALST. RUSLAND. De boeren van het aan den grootgrondbezitter graaf Wolkow, toebehoorende riddergoed Kalinowka nabij Odessa, hadden be sloten, uit wraak wegens een proces, dat hij tegen hen begonnen was en dat hij gewonnen had, den graaf te vermoorden. Zij zonden met dat doel een gevolmachtigde uit hun midden naar Odessa, die daar den beruchten dief en inbreker Blank voor een aanzienlijk bedrag tot den sluipmoord omkocht. De overste van de opzoekingspolitie, die wel tijdig met de moordplannen in kennis was gesteld, kon de uitvoering er van echter niet verhinderen, daar hem als plaats van den moord het landgoed Amoejew was opgegeven. Intussshen reisde Blank naar Kalinowka, waar graaf "Wilkowkort to voren was aangekomen, en doode hem tijdens een waudelrit door een welge mikt revolverschot. De onstelde koetsier zette de paarden tot razen- den spoed aan, doch toen zij voor het kasteel aan kwamen vond men in het rijtuig den graaf als lijk. De moordenaar Blank is waarschijnlijk met een stoomboot naar Turkije ontkomen. Verscheidene boeren zijn aangehouden. ST-JOOST-TEN-NOODE. Maandag haalde een werkman der pestpacht uit eene riool der Liedekerkestraat, het lijkje vau een pasgeboren kind. Armen en beenen van het wichtje waren ge broken. BALEGEM. Woensdag heeft een onweder over onze gemeente gewoed. De bliksem heeft ach ter de pastorij twee boomen in splinsters geslagen. Op de Kale heeft de bliksem de herberg de Kale bezocht en heeft gansch het buffet met al de glazen geruimd. Op Koningskouter zyn door de bliksem 5 stuiken graan in brand gestoken. Ware er geeu volk geweest om te redden, geheel de reek ware opgebrand. FRANKRIJK. Eene treurig nieuws is te Parijs aangekomen tijdens den overtocht van het eskader der Middellaudsche-zee, om van Cherbourg naar Toulon te gaau, heeft er eene aanvaring plaats gehad, ingevolge eene verkeerde beweging, tusschec de pantserboot Brennus, die de vlag van admiraal Fournier voert, en de torpedoboot La Framée. De ramp heeft plaats gehad op de kusten, vau Spanje, tusschen kaap St-Vincent en Trafalgar. De torpedoboot is onmiddellijk gezonken. Men kent nog de bijzonderheden niet van de ramp, maar men weet dat vier officieren vau de Framée zijn omgekomen en 44 koppou der beman- niug. Later werd nog gemeld Het eskader van de Middelandsche Zee was, ua aan de revue te Cher bourg te hebben deelgenomen, opweg naar Toulon. Zij was Maaudag nacht van Royan vertrokken en voorbij St-Vincent, zich richtend naar Gibraltar, toen, alvorens zij op de hoogte vau Trafalgar kwam,' de botsing plaats had. Men heeft slechts zeer weinig koppen van de be manning der La Framée kunnen redden. Volgens de eerste inlichtingen zou de ramp te wijten zijn aan eene verkeerde- beweging der Framée. Op het bevel van 20 graden links zou de bevelhebber 20 graden rechts hebben gehouden. De torpedoboot was onlangs bij het eskader ge voegd. Zij telde 4 officiereu en 58 man. ST-NIKOLAAS. De Wcsterlinck, die aange houden werd onder beschuldiging van den genaarn- den Vander Perre dood geschoten te hebben, blijft loochenen. Hij had uogtans aan verscheidene per sonen gezegd dat, als men zijn fruit kwam stelen, hij zou schieten. De aangeslagen revolver is van klein kaliber, evenals de kogel die uit het lichaam van Vauder Perre is gehaald. Het parket is ander maal ter plaats geweest. Oc talrijke Lezers die aan de maag lijden (maagontsteking, slechte spijsvertering, krampen, zuurheid, braking, verstoptheid,) kunnen op eeni- ge dagen genezen zijn met de slijmverdrijvende Waltérypil fr. 1.25. Dépots te Aalst MM. Callebaut, De Valcke- neer, De Waele, Ghysselinck en in alle apotheken. ST-GILIS-BIJ-DENDERMONDE. Woensdag avond ontstond er alhier, nabij den grooten barreel twist tusschen eenige burgers en dronken soldaten! Eene schrikkelijke vechtpartij volgde en de mes sen werden getrokken. Het bloed stroomde en een der vechters viel met uitgesteken oog huilend ten gronde. Het slachtoffer is zekere De Beule, werk man van den ijzerenweg. De gekwetste begaf zich donderdag morgend naar het ooglijdersgesticht waar men verklaarde dat het oog onherstelbaar verloren is. ANTWERPEN. Onze winkeliers zullen niet erg verlekkerd zijn op bezoekers en koopers zooals Mej. Kraan er Zaterdag avond in haren winkel kreeg. Zy waren met drieën en spraken Engelsch. De een, een blonde was omtrent lm65 lang en tamelijk mager de twee anderen waren grooter en struischer. Zij kochten een kistje cigaren en betaalden met een Engelsch pond sterling. Jufv. Kraan, wiltende weergeven, nam uit hare schuif een papieren zakje waarin omtrent 400 fr. om weer te geven. Terwijl dit zakje op den toog lag, vroegen de slimmerikken nog cigaren van een ander merk en, terwijl de jufvrouw zich omkeerde om die te gerie ven, namen zij het zakje met geld weg en spoedden zich de deur uit, zoo haastig dat zij zelfs niet inge haald konden worden. De policie onderzoekt. Zondag morgend heeft een steenkolenkoop- man van het Zuid een briefke, met potlood geschre ven en ongeteekend, in zijne bus gevonden, luiden de als volgt Met deze verwittig ik u dat gij in den nacht tusschen 15 en 16 Augusti eene som van 5000 fr. in eene beurs gesteken, moet nederleggen ten 10 ure, onder de brug van het Park, zoo niet zal uw huis en uw leven in gevaar zijn. Het briefke is aan de policie ter hand gesteld. LEUVEN. Een trein van goederenwagons is tusschen Leuven en Thienen, nabij de kleine statie van ertryck, ontspoord. Eenige wagons vielen om en de baan werd beschadigd, zoo dat de dienst der reizigerstreinen ernstig geleden heeft. De ma chinist werd eenigzins gekwetst. LUIK. De policie heeft twee gevaarlijke huisdieven aangehouden voor feiten van inbraak, enz., bij verscheidene inwoners dezer stad, onder andere bij twee advocaten. Een der aangehoudenen werd reeds lang door de policie van Antwerpen opgezocht. De andere had nog niet lang de gevan genis verlaten. Op eene bovenverdieping eener herberg nabij den schouwburg ontstond brand. Met levensgevaar heeft men een kind, welks bed had vuur moeten redden Kolonel Bartels zal, naar men zegt, binnen kort naar Berlijn gaan om een onderhoud te hebben met graaf von Waldersee, hoofdbevelhebber der ver bonden troepen in China. Het beheereud comiteit van het Roode Kruis in België, heeft besloten bij hoogdringendheid al haar materieel ten dienste der expeditie te stellen. Volgens de laatste berichten zou het bataljon maar 700 man groot zijn. In den brief van M. de Smet de Naey- er aan generaal Verstraete, belooft het gouvernement zijnenzedelijken steun aan de expeditie. Daar zullen de Chi- neezen nu eens een groot onderscheid in zien 1 Ziehier volgens een Brusselsch blad de staf van het Belgisch bataljon Opperbevelhebber, de lieutenant-ko- Ionel Bartels toegevoegde officiers, MM. de kapitein Joosten, van de 2" gidsen, en de lieutenant Lecointe, van het 1® regiment artillerie overste van den intendenciedienst, M. deintendent Nueladjundt-intendent, M. de kapi tein Coutant, van de grenadiers ge neesheer in het gasthuis te Takoe, de geneesheer Laurent. Men weet dat de overste van het ba taljon de major Haneuse is de ge neesheer, M. Dupont, van het leger adjudant majoor, de luitenant Colmant, van het 9" linie, en vaandeldrager, de luitenant Malfeyt, van de grenadiers. Het gouvernement heeft tot hiertoe maar één enkel antwoord ontvangen op de vraag, aan de mogendheden ge richt, tot erkenning van het bataljon, namelijk van Frankrijk. M. Delcassé zegt dat hij de zaak aan den ministerraad zal onderwerpen. Heel haastig zijn ze daar niet. Hier daarentegen gaan de gazetschrij vers full speed vooruit. Daar is er een die al de samenstelling van een tweede bataljon aankondigt, dat binnen 3 maanden zou vertrekken. De Gazette vindt dat alles, bij de in richting van dit bataljon, door een buis ken loopt. Is dat ontwerp dan al van over lang gerijpt en gereed gemaakt vraagt het blad. Tot hiertoe heeft het comiteit onge veer 1290 aanvragen ontvangen. 2500 formulen van aanvraag zijn ver zonden in de verschillige regimenten. In het 9° linie en bij de karabiniers vraagt men formulen bij, zooveel man schappen bieden zich aan. Al de postulanten moesten den verle den donderdag in het kamp van Bever- loo zijn, voor het doktoorsvisiet. Daar zullen dan bepaaldelijk de man nen gekozen worden die het bataljon zullen vormen, hetwelk uit 4 compag nies bestaat. De 1° compagnie zal bestaan uit sol daten der karabiniers en van het 1», 2®, 3° jagers te voetde 2» compagnie zal mannen hebben van de 1", 2®, 3" en 4° li nieregimenten en van het le bataljon der grenadiers de 3" compagnie heeft er uit de 5°, 6" en 7" en 8" linieregimen ten, en het 2" bataljon grenadiers ein delijk de 4® compagnie die der 9®, 10®, 11® en 12® linieregimenten en het 3® ba taljon der grenadiers verder komen de beheerdient, artillerie, trein en ruiterij. Commandant de Knuydt de Vossmar, van het 1° gidsen, vraagt het bevel over eene compagnie in de expeditie. De XX' Siècle zegt dat het inrichtings- comiteit een pensioen zal verzekeren aan diegenen van het korps, die ver minkt of tot werken onbekwaam uit den oorlog zouden terugkeeren. Wij zouden dat toch zwart op wit willen geteekend zien, alvorens ons in te lijven. In 't garnizoen van Antwerpen wordt er vooral aanvraag gedaan door solda ten, die hier nooit wilden deugen. Daar kunnen ze weinig meê aanvangen GROOTE HISTORISCHE VOLKSVERHALEN UIT DE XVI® EEUW door Petbus VahNumel. 1 Veetolo. Zooals wij reeds meldden trekken de soldaten 1000 fr., de kaporaals en bri gadiers 1200 fr., de onderofficieren 1500 fr. jaarlijksche soldij. Die sommen worden uitbetaald als volgt 150 fr. in Europa voor het vertrek, 100 fr. aan boord onder de reis, 50 fr. bij de ontscheping; de helft der over blijvende som bij den terugkeer in Europa, de andere helft in perioden te betalen of te storten in de massa der belanghebbenden, naar beliefte. Militairen in wérkzamen dienst, die deelmaken van de expeditie, krijgen regelmatig verlof in België. Maatregelen zullen genomen worden om de zieken zoo spoedig mogelijk terug naar België te zenden. Bij iedere vraag zullen de korpsover sten hunne inlichtingen voegen over het gedrag, de gezondheid, de zedelijkheid, enz. van den aanvrager. Met oorlof van den minister van oor log is de dienst van bevoorrading te Ant werpen gemachtigd, tegen betaling, aan de expeditie te leveren 10500 bussen van 3 kil. ingemaakt vleesch 3,000 id. van 2 1/2 kil. scha- penvleesch 12,500 id. van 300 gramm. ingemaakt vieesch 112,500 rantsoenen samengeperst voedsel, (soep, koffie, zout); 75,000 rantsoenen beschuit. De levering dezer reserve-bevoorra ding moet vóór 8 September geschieden I. We zijn den 25 Juli 1576. Een dikke mist sluiert de aarde. De beiaard van het oude belfort der grafelijke stad Aalst had een vroolijk klokkengerammel uit het hoogste des torens gezondenTien bronsklanken weergalmden langzaam en statig, stierven weg. Geheimvol duister maskerde de sterkte niet éen starreken glnnde aan het uitspansel alles was stil, grafstil. In de ver laten straten goot het licht der aan koorden gebonden lan taarns eene mystieke klaarte op de steenen. Soms zweepte een hevige rukwind de lampen, hier en daar vóór een beeld der Moeder Gods aanstoken, heen en weer, schudde de uit- steekborden aan hunne ijzeren stangen. In de gesloten huizen scheen het recht benijdenswaardig. Op dit oogenblik sloop eene zwarte schim, met een dichten mantel omspreid, langs de woningen voort. Schorvoetend ge naakte de nachtwandelaar de Groote Markt en hield er stand bij het kleine deurken van het stadhuis. (1) Een grofgesmede sleutel kraste, bij dubbelen omdraai, in bet slot. Binnengekomen, klom de late bezoeker eenige treden van den wenteltrap op, nam eene bolvormige lantaarn van den wand, die hij, na vuur te hebben geslagen, aanstak. Nu zien we, bij het weifelend licht, een mannelijk wezen dat men eenigszins ontleden kan. Minstens zestig zomers moét het bloed die aders doorstroomd hebben de neus is middel matig de mond klein de lippen buitenmate dun en opeen- geperst bruine, van schranderheid tintelende oogappels draaien snel in hunne kassen rond diepe lijnen, als lagen zij er in gebeiteld, doorploegen het gelaatde wangen, ontkleurd en ingevallen, dragen eenige grijze haarstoppels. De gestalte is klemmaar grof gebeend. Zijne kleeding getuigt van geen weelde korte, gelapte broek en een wammes van ruw gekam de stof, welke men nog bezwaarlijk éene kleur zou durven toekennen de lange mantel verraadt zijne soldeniersafkomst eu heeft gewis eens betere dagen gekend. Hij is de torenwachter van Aalst. Pijnlijke gedachten moeten zich in zijnen geest verdringen want bijwijlen, terwijl hij den trap opklimt, krult een spotl tende glimplach zijne dunne lippen of rimpelt zich het lage voorhoofd nag meer. Somtijds knelt hij vaster het snoer van t bengelend olielampje in de vuist en mompelt onverstaanba re woorden dan blijft hij, in zelfvergeten, staan en staart met onvasten blik naar de schaduw, een langen duivel ge lijk welke zijne gestalte op den muur afteekent, en, bij het dansend licht, de spookachtigste vormen aanneemt. Aan den haogsten tred, daar waar een snerpende noorderwind u door de openstaande deur der gaanderij toewaait, zakt de waker op eene houten zitbank neer en houdt het hoofd in den palm zii- ner banden. J Waaraan denkt de man op den toren Voorzeker is het geen waas van kalme zielerust, dat zijn ge laat bewolkt. Neen, een storm van gepeinzen, de eene akeli ger dan de andere, doorwoelen zijn brein.... Eensklaps staat bij recht, heft de lantaarn op... De wind dooft het licht uit.... Alles ademt volkomene rust ondoordringbare nevels omrin gen hem en den ouden steenreus. Spaansche helhonden bromt de wachter met trillen de stem en de vuist naar de zuiderbolwerken der stad steken de Men zegt, dat ge van ginder komen moet I Het zóo lang gevreesde gaat zich hier dra verwezenlijken haast zullen in deze stad, gelijk in zoo menige andere, vernieling en dood den schepter zwaaien, roof en plundering hunnen troon op slaan, het onschuldig bloed van grijsaards, maagden en kinde ren de straten roodverven Gij ook, mijn toren, zult niet ont snappen geen uwer steenen zullen op elkaar blijven staan uwe bonken zeiven zal men pogen uit den grond op te bre ken, opdat later niets de plaats kunne aanwijzen, waar gij zoo trotsch verreest. Maar dat moet en zal belet de torenwach ter, oud geworden, is u trouw gebleven Hier ontsnapte den droomer een bittere zucht zwaarmoe dig knikte hem het hoofd op de borst, en, na het licht weder aanstoken te hebben, ging hij tweemaal rond de gaanderij. Dan leunde hij op de arduinen borstwering en sloeg den blik op de slapende stad, welke, als eene dooreengeschudde doos kinderspeelgoed, onder hem uitgespreid lag twee dikke tra nen ontrolden zijne oogen, likten zijne wangen, vielen in de ruimte. Arme toren, wiens treden door mij werden uitgesleten!» nokte hij Arme stad, die mij zag geboren worden, welk lot isu beschoren?... Wat kan het u baten, dat mijne nog for- sche hand, in het barnen van 't gevaar, de noodklok stormen doet, scheller dan zij het ooit voordezen deed Zal haar gelui dan het doodsgeklep der poorters niet wezen de galm harer stem geen eeuwig vaarwel aan vrienden en het sein eener al geheels vernieling?... Machteloos tegenover eene bende vreemde roovers, o, rechtvaardige God, wees Aalst en het va derland genadig I En smeekend stak de oude zijne knokige vingers naar het zwerk en prevelde een kort gebed. Het wordt koud, hervatte hij eene poos daarna do wind neemt in hevigheid toe in woeste vaart gaan de wolken tegen elkander op een schrikkelijk onweer hangt boven ons h°ofdGelukkig toch, iedereen is in eene heilzame rust gedompeld en niemand dan de oude Gilbert zal van het gure tempeest hebben geledenSlaap zacht, reine engel, duur bare Dirka I Uw vader is immers verhard ia allerlei gevaren. Wat geeit het, dat de winden looien, dat de regen rond hem plasthij bezit een goeden mantel, door u zuinig gestopt en gelaptknalt de donder hard, hij denkt aan den verbolgen Schepper wanneer het hemelvuur de lucht doorklieft, neemt hij den palmtak, sprenkelt gewijd water en leest St-Jans-E- vangelie en elk uur, onder het spelen des beiaards, begeleid van het knetteren des donders, het sijpelen van don regen glanst Gilbert's wachtlicht driemaal op de vier hoeken zijner hooge woning I Nog eens verliet hij de gaanderij, en, zich op zijne gewone rustplaats nederzettende, zonk hij in gedachten weg. Beneden, in de stille straat klonk den doffen stap en het

De Volksstem | 1900 | | pagina 2