De Spaausclie Oproerlingen van 1516 in Aalst Rampen, Misdaden en Malheuren uit alle Werelddeelen. Fit het leven van den Keizer van China. 5 Kilos nieuws. NINOVE. Zondag morgend rond 9 ure, botste op de Geeraardbergschen steenweg een automobiel in volle vaart op eene kar, bespannen met een peerd, die uit tegenovergestelde richting gereden kwam. Door den schok stortten de twee voertui gen, alsook het peerd om. De automobielrijder kwam er met lichte kneuzingen van afzijn ma- chien werd letterlijk verbrijzeld; men moest de stukken in manden wegbrengen. RUSLAND. De gouverneur van russisch Po len, prins Smeretinsk heeft, naar uit Warchouw gemeld wordt, een zeer uitgestrekt revolutionnair komplot ontdekt, waarvan het doel was de alge- heele omwenteling van den huidigen staatskundi- gen en maatschappelijken toestand en het ver moorden van al de personen die de verwezentlijking van dit doel zouden kunnen dwarsboomen. Het komplot zou als volgt ontdekt zijn een lid der socialistische partij, zekere Pieter Gerwiotki, die anarchististische propagaudc maakte tusschen de werklieden eener fabriek, duidde ais bespieder van de russischc policie zekereu Schanzenberg, een mecanicien, aan hij deed de doodstraf tegen hem uitspreken. 's Avonds vond men Schamzemberg vermoord liggen op den openbaren weg in eene koolmijn van den staat Petrokor werd een mijuwerker, zekere Mazur, door de socialisten vermoord, om een komplot aan de policie kenbaar gemaakt te hebben. De daders en een groot getal andere socia listen en anarchisten werden aangehouden zij zijn het die het gouvernement op 't spoor der samen- zweering gebracht hebben. Kostbare ontdekking. Dank aan de ijzerachtige pil van Dl' Raphael, vinden de zwakste en de meest bloedgebrekkige personen onmiddel lijk smaaklust, frissche gelaatskleur, levendigheid en gezondheid terug. 1,75 fr. overal. Dépots te Aalst MM. Callebaut, De Valcke- neer, De Waele, Gysselinck, en in alle apotheken. TERDONCK. Woensdag namiddag, omtrent 5 ure, vaarde Gustaaf Ranschaert, van Oostakker, met zijnen jongeren broeder, aan de Eendekool- brug over om eene boodschap te doen. Bij het terugkeeren, roeide hij rechtstaande ongelukkig brak zijn.riem en Ransschaert viel in het water en verdrouk. Zijn lijk werd eenige minuten later op het grondgebied van Desteldonck opgevischt. DENDE&MONDE. Woensdag nacht werd, op de beurtstoomboot, L III, der maatschappij La Tournaisienne, een stoutmoedige diefstal ge pleegd. De boot ligt midden de Schelde op anker, op de hoogte van Kortrek, tusschen Dender monde en Baesrode. Behendige rivierschuimers hebben bij middel van een vaartuigje, 2 balen koffij en zes zakken haver ontvreemd, welke op het dek lagen onder een zeil. BALEGEM. Dinsdag avond is een schrikke lijke brand uitgeborsten op de hoeve van den ge- kenden hengstenhouder, M. Adolf Baele, burge meester. De hengsten en koeien zijn door moedige helpers kunnen gered worden, maar de schade is zeer groot, daar gansch de oogst, het alm, de kar ren, wagens en al het ander gereedschap de prooi der vlammen geworden ziju. Eenige varkens en hoenders zijn ook nog in den brand gebleven. Men denkt algemeen dat er kwaadwilligheid moet in 't spel zijn. Alles is verzekerd. BRUSSEL. In de menagerie Redenbach, staande op de foor der Zuidlaan, werd donderdag een bediende, die een levend kieken aan eene slang gaf, door het kruipdier den arm gehapt. De slang kronkelde zich vervolgens rond het lichaam van den ongelukkigen bediende, die ijselijk schreeuw de. De toeschouwers namen verschrikt de vlucht. Met de grootste moeite kon men den bediende ver lossen hij was gelukkig niet erg gebeten. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIER der gunstig gekende B»'Ot*tcerij Bt'tttcé, AALST. FRANKRIJK. Eene ramp in de tentoonstel lingZaterdag hadden in de tentoonstelling schitterende feesten plaats, ter gelegenheid van de uitdeeling der belooningen in de feestzaal, waaraan meer dan 15,000 personen deelnamen. Onder de talrijke feesten, die in den loop van den avond gegeven werden, was ook een schitterend Venetiaansch feest met vuurwerk op de Seine. Die schitterende dag eindigde met eene ware ramp, die het leven kostte aan twee personen en dertig andere gekwetste. Het ongeluk gebeurde op de brug, die het Cours de la Reine met de Invalie- den verbindt, nabij het Italiaansch paviljeon. Er was veel volk op die brug, om het waterfeest te zien dat aldaar plaats had. Een knaap kreeg zonder de minste reden het dwaze gedacht te roe pen De brug stort in Er ontstond onmiddelijk eene paniek, iedereen vluchtte naar de uitgangen. Door het gedrang bra ken de leuningen en een dertigtal personen vielen op de kaaien, waar zij eikanderen verpletterden. Twee personen, een man en eene vrouw, werden gedood, vijf andere ernstig gekwetst. Er werd on middellijk hulp ingericht om de slachtoffers te ver voeren. M. Millerand was spoedig ter plaats. President Loubet zond generaal Dubois en zoon Paul Loubet. Een der dooden is herkend door zijne vrouw 't is zekere Auguste Prault, 31 jaar, schermmee ster. De dame is nog niet herkend. In de Charité ligt eene der gekwetsten, eene onbekende vrouw, op sterven. Maandag morgend is er een onderzoek ter plaats geopend. Men vreest dat er nog drie personen zul len sterven. Millerand heeft de gekwetsten be zocht. De president der republiek heeft 1000 frank ge geven aan de noodlijdende slachtoffers. Het onderzoek slaat vooral op de vraag of de paniek die het ongeluk veroorzaakte, ontstaan is door toeval of daar kwaadwilligheid. GENT. Vrijdag morgend rond ure, was een werkman van een nijverheidsgesticht op den dok, de accummulators van den automobiel van zijnen patroon aan het laden, toen door eene omstandig heid, waarvan men de oorzaak niet kent, het rijtuig in gang kwam en achteruit rijdende, den man tegen den muur drong, hem de rechter long en de ribben verbrijzelde. Een dokter kon nog slechts den dood vaststellen. LUIK. De hamsters, die over eenige jaren voor het eerste nabij Visé werden ontwaard, zijn in 't noorden van Luik fel vermenigvuldigd. Deze knaagdieren, die uit Rusland en üuitsch- land komen doen ontzaglijk veel schaè aan de landbouwers. Zij knagen vooral aan het graan. De hamsters zijn wat grooter dan de ratten en graven hunne pijpen op bebouwde velden. Wanneer men hunne wintervoorraad plaatsen opdelft, is het niet zeldzaam er 3D kilo tarwe, enz. te vinden. Op het grondgebied van zekere gemeenten treft men tot 10 pijpen per hectaar aan. Het is eene ware ondergang voor het land, waar deze gevaarlijke gasten zich nestelen. BRESSOUX. Maandag zagen de geburen een buitengewoon licht in de woning van eene vrouw, die daar verblijft met eeuen Duitscher, en haar zoontje van 4 jaar, De geburen stampten de deur in en vonden de kamer in brand en vol rook Het kiud was bij mid del van eeuen zakdoek aan het bed vastgebonden. Men doofde de vlammen uit, verloste het kind, dat gelukkig slechts lichte wouden had bekomen, en ging toen op zoek naar de moeder, die voor de woede des volks door de woede des volks door de gendarmen moest beschermt worden Het geval maakte groote opschuddig in de ge meente. Ecu onzer geneosheeresa zegde gisteren, in gezelschap, dat de pil Walthéry een onfeilbaar geneesmiddel is tegen de schele hoofdpijn en al de ziekten die voortspruiten uit de gal en de slijmen. Dépots te Aalst MM. Callebaut, De Valcke- neer, De Waele, Ghysselinck en in alle apotheken. De keizer van China leeft meer onder den in druk der etiquette dan eenig vorst ter wereld. In de keizerlijke stad wonen 8000 menschon de leden van de hofhouding, het serail en de lijfwacht wier bewegingen, woorden en hande lingen aan het strengste toezicht onderworpen zijn en de keizer is het meest gebonden. Z. M. verlaat slechts zelden zijne bijzondere vertrekken en elke zaal draagt daar een zonderlin gen naam. In de zaal der Betrekkingen tusschen Hemel en Aarde verleent de keizer gehoor in de zaal der Hemelsche Reinheid ontvangt hij zijne ambtenaren in de zaal van Menschlie- lievendheid en Rust brengt hij zijne vrije uren door. Alle kleinigheden van 's keizers dagelijksch le ven worden beheerscht door diezelfde kleingeestige etiquette, welke soms een aardige schijn van Oos- tersche poëzie heeft, maar dikwijls berust op plat barbaarsche gebruiken. Als de keizer nieuwe vruchten of groenten wil eten, dan moeten zijne mond-officieren eerst den kalander raadplegen, want het staat geschre- een, dat die gerechten slechts op bepaalde dagen den keizer mogen voortgezet worden. Krijgt Z. M. bijzonderen eetlust, dan snellen de lijfhartsen toe en bepalen de hoeveelheid voedsel, welke hij mag gebruiken. Bij de galadiners heerscht een zeer zonderling ceremonieel. Er zijn lange talels geplaatst in een zeer groot paviljoen vol zuilen van jaspis, met mar meren balustradenmet schildpadden en ornamen ten versierd. Als de gongs het sein hebben gegeven, gaan de deuren open. De keizer treedt binnen, door zijne lijfwacht omgeven, en gaat naar een zeer lagen gouden troon, terwijl de hovelingen neervallen om hem te begroeten. Hij gaat zitten, wat de opperste der eunuchen aankondigt door driemaal met de zweep te kletsen, en het achter bamboe en plan ten verborgen orkest, begint men een feestmarsch te spelen Dan brengen de officieren van den tafeldienst, na vijf voetvallen en drie kniebuigingen, een met edelgesteenten versierd tafeltje bij Z. M. en bedie nen hem van thee. Daarna dekken zij het kostbare tafeltje en de ta fel van 's keizers gasten met zijden tafelkleedeu en en het vorrbijtrekken van de menigte zeldzamen gerechten, welke een Chineesch diner vormen, be gint. Wil de keizer drinken, dan volgt er een zonder ling tooneel. De opperschenker slaat zijnen met wapens geborduurden mantel open en biedt Z. M. knielend de karaf aan. En terwijl de Zoon des Hemels drinkt, wenden al de gasten de blikken naar het westen. 't Nieuws van de week is nog voort durend de woelige gebeurtenissen in bi na en den oor log van Transvaal en dat zal zeker nog al lange aanslepen. Er zijn rond de 3,200 vragen tot in lijving naar China reeds toegekomen in ons land. Die vrijwilligerstocht zal een gansch schip levensmiddels meênemen, gekookt ossenvleesch, sckapenvleesch, samengeperste eetwaren, beschuit, enz. Men spreekt van binnen drie maanden nog een tweede hulpleger samen te stel len en naar China te sturen. Verle den week is te Bcteuil-op-Iton, in Frankrijk, de 105 jarige vrouw Lesage gestorven, welke den 18 Juni 1796 ge boren wierd. 'k Durf aan iedereen zoo veel niet wenschen, 't ware misschien niet aangenaam. Men mag geen arm plak brief ken uithangen dat niet geze geld is, of men krijgt boet en onkosten. Maarschildertnen gevel vol met letters, tienmaal zoo gropt als die van uwen plakbrief, en alles is om ter best in de beste der werelden en er zal geen haantje over kraaien. Is dat niet on- noozel en onrechtveerdig De Shah van Persië was te Oostende ik heb hem Zondag gezien, en 't ziet er maar een eenvoudig man uit. Hij verbleef 8 dagen te Parijs en heeft er voor 1,600,000 fr. aankoopen gedaan en seffens betaald. 't Gaat geweldig slecht ia Engelsch- Indië, waar 5,356,000 Engelsche on derdanen in den uitersten nood van honger, en waar 10,683 menschen op eene week gestorven zijn van de chole ra. Dat is de straf van Engeland's dwingelandij op de Boeren! Voor een onnoozelen haas, 't schrikkelijk 1 Te Val-Notre-Dame, bij Hoef, zag een jachtwachter een wildstrooper en zond er zijnen hond op af. De wildstrooper schoot den hond dood en riep dan Moet ik u nu ook doodschieten Daarop legt de jachtwachter aan en schiet den wildstrooper in zijn wezen, dat hij nederplofte. O.ver 40 jaar dronk de Belg 3 a 4 liters sterke dran ken per hoofd thans is het 13 a 14. Er waren toen 50 tot 60 duizend herber gen, thans zijn er 165 duizend. In 1860 werden er 25 miljoen liters sterke dran ken verbruikt, thans 65 miljoen. In 1884 werden er 20,000 personen voor misdaden veroordeeld en 43,000 in 1899. In 1846 hadden de stoomtui gen in onze nijverheid gebruikt, te sa men 40,000 peerdenkrachten. 50 jaar nadien, dus in 1890, hadden zij er 430,000. Zonder de stoomtuigen zou men boven de 4 miljoen werklieden meer noodig hebben, om zelfde voort- brengst als deze onzer machienen te be komen. Een soldaat, die zich bijzon der manhaftig gedragen had en een kanon op den vijand had veroverd, moest aan zijnen kapitein zeggen, waar hij dan al dien moed had geput om die heldendaden te plegen. 'k Was zat, kapitein, en 'k wist niet wat ik deed antwoorde de schacht. Een wetsont werp is ter Kamer nedergelegd, om den prijs van het Beknopt Verslag van 4 fr. op 1 fr. te brengen. 'tZal, peis ik, op 2 fr. gebracht worden. Te Parijs heeft er een 550 fr. van zijnen baard en moustache a gemaakt. Wie wilt er zoo vele geven voor de mijne Deze week zullen schier op hetzelfde oogen- blik, de vier overgrootste schepen uit New-York vertrekken, kampende om 't eerst in Europa aan te komen. Het zijn de Kaiser Wilhelm der Grosse de Deutschlmd, de New-York en de Oceanie. Duchtig erop los Als 'ne Spanjaard eene vlieg in zijn glas bier vindt, trekt hij weg zonder het uit te drinken 'nen Engelschman roept de gargon en vraagt een ander glas 'ne Franschman dwingt de gargon de vlieg eruit te halen en drinkt van koleire ziju glas in eenen teug uit'nen Belg doet er zelf de vlieg uit en laat ze vliegen, terwijl hij zijn glas op zijn gemak uitdrinkt'ne Chi nees begint luid te lachen, neemt de vlieg, eet ze smakelijk op en drinkt daarna liplekkend zijne pint uit Maandag nacht ontmoette de Brussel- sche politie, op de Zuiderlei, een werk man, die met eene ijzeren staaf gewel dig op den grond sloeg. Hij verklaarde aan de agenten dat zijn graf lag op de plaats waar hij sloeg en dat hij er wilde ingaan. Hij werd naar een ander kerk hof gebracht. Een priester die te Carato in Italië, de H. Mis opdroeg, werd dezer dagen gedood, door een ver gif dat in den kelk was gedaan. Welke losbandigheidHet Belgisch gou vernement heeft met Griekenland onderhandeling aangeknoopt om nu een uitleveringsverdrag tot stand te bren gen. Slecht nieuws voor de kassiers Een ketelmakersgast van Anderlecht, kreeg zaterdag ruzie met zijn wijthij liep naar de vaart en sprong eriu. Op zijn luidkeels hulpgeroep trok men hem eruit, en de snul liep zoo hard hij kon naar huis, waar hij met opene armen door zijn lief vrouwke ontvangen werd. Of het wel is! Victor-Emmanuël heeft 100,000 fr. gegeven aan den arme van Rome en 50,000 aan den arme van Turijn. Hij kan er tegen De hitte is nog immer zeer geweldig in Ameri ka. Te New-York heeft een schrikkelijk onweêr geheerscht, dat overgroote scha de en talrijke slachtoffers gemaakt heeft. Te Chicago zijn er van de hitte op ééne enkele week rond de 2000 peerden gestorven. Dat is slechter als hier Daar en is geen kroon of er staat een kruis op. Beter eens te lijden dan altijd te vreezen. Iedereen vertrouwen in dwaasheid, niemand ver trouwen is tijraniek, GROOTE HISTORISCHE VOLKSVERHALEN UIT DE XVI" EEUW door Petbus Van Nuffel. 2e Vehvolg. Eer wij echter ons verhaal vervolgen, moeten we den toe stand, waarin zich land en stad bevond, nader doen kennen. Men schreef 1576. De Spaansche huurtroepen van koning JPhilip begonnen, na den dood van Requisens, dreigend het hoofd op te steken en oproer te verwekken. Den 12 Juli van hoogergenoemd jaar brak de opstand voorgoed losDe soldaten eischten van Spanje s vorst de uitbetaling van twee en twintig maanden achterstallige soldij en daar hunne eischen slechts gedeelte lijk, of zelfs in het geheel niet, wierden aanvaard, sloegen zij de handen aan de Nederlanden en zwoeren zich door deze gewesten, Philip toebehoorende, te doen betalen. Ze lieten het bij geen ijdele bedreigingen, en vingen aan met Nieukerke te overrompelen en in brand te steken. Malkaar hou en trouw zwerende, joegen zij hunne oversten weg en kozen onder zich vaaudrigs, sergeanten en eenen elletto. In dier voege belegerden zij Zierikzee en schreven vandaar nog verscheidene brandbrieven, tot het verkrijgen hunner soldij, naar den Staatsraad, te Brussel gevestigd. Deze Raad, tame- goed konings- en Spaanschgezind, zou te hunnen voordeele gesproken hebben, maar de voorste bemachtigden van Hene gouwen en Brabant, door den prins van Oranje opgestookt, draaiden en keerden het ontwerp zoodanig, dat het geweigerd werd. Hierdoor ontstond een onderling geschil en de betaling werd uitgesteld. (1) De senores soldades, zooals zij zich noemden, hieven den kreet aan Naar BrabantNaar Brabanten, na eerst het platteland van Schouwen letterlijk kaal te hebben gegeten, vertrokken zij, om den Raad van Staten tot de uit betaling hunner soldij te dwingen. Men bood hun eindelijk de betaling van twee maanden aan doch 't was niet der pyne waardt, de handt daarom te oopenen. Zij wilden glad af be taalt zijn. n (2) De oproerlingen doortrokken de gansche landstreek, plun derende en moordende. Zoo bereikten zij Herenthals. Daar kwam graaf van Mansfeld, in naam van den Raad van Staten, hun, boven de vergiffenis, een deel in de 10,000 gulden van Zierikzee en drij betalingen der eerste penningen beloven, die de kouing of de raad zich zou weten aan te schaffen. Men dreef den spot met hem en eischte even onbeschaamd al den achterstelzij vroegen daarbij opslag van bezoldiging en bo vendien eene sterke stad in onderpand, van Mansfeld poogde de soldaten te doen verstaan, dat de raad de macht niet bezat hun op voorhand te voldoenhij sprak hun van de plichten des krijgsmans, van eer en roem, van de heldenfeiten hunner voorzaten. Schoone woorden konden echter niet baten en het zekerste middel om eenigermate de kalmte onder de misnoeg den te krijgen, was ze in eene goede vesting te werpen. De muiters schreven dan naar eenen magistraat van Meche- len om doortocht en verblijf voor éenen nacht, tot ver vorde ring hunner reis, te bekomen. Maar de burgers, die de les, welke hun ten tijde van Alva gespeeld was, nog niet vergeten waren, weigerden eenstemmig en namen de noodige maatre gelen tot krachtdadig verweer. Onder vreeselijke bedreigingen moest de bende oproerige Spanjaards, twee tot drie duizend man sterk, den terugtocht aanvangen. Het leger zakte naar Grimbergen af. Hier ontvin gen zij, door Montesdocca, het antwoord van den Raad van Staten. In schijn namen zij het voorstel, van daar blijven te vertoeven tot nader besluit, aan doch in hun hart gloeide de zucht naar plundering, het verlangen naar roof en alleenheer- sching. Onverwachts braken zij op en verspreidden zich in Brabant, omsingelden de stad Brussel, met het oogwit deze in te nemen. De boeren vochten er evenwel zoo dapper, dat de Asschenaren drie vendelen Spanjaarden uit hunne poorten ver dreven en hunne muren met eene sterke wacht bezetteden. Aldaar werd den soldeniers, benevens Montesdocca, ook Julianus Romero gezonden. Zij sloegen niettemin alle beloften af en verjoegen de afgevaardigden met geweerschoten. Tot daar de geschiedenis, wanneer ons verhaal aanvang neemt. Aan dit alles dacht de man op den toren. Gilbert Jooris was Aalstenaar gewonnen en geboren. Brigitta, zijne huisvrouw, daalde bij vier harer kinderen in het graf, den stond waarop zij het leven schonk aan een wichtje, het laatste van zijnen stam welk men met den naam van Dirka doopte. Achttien jaren waren sinds verloopen. In de Nieuwstraat stond zijne woning. Toen de liefdevolle gade nog leefde, diende de voorplaats tot kruidenierswinkel van daar het uithangbord, naar zijn ambt getiteld Den tomwagh- ter. Gilbert had nog aleens den moed niet gehad het gebrek kig, maar toch duurbaar, kunststuk van den gevel te verwij deren. Een door en door braaf man was het. Doodvijand der Spaan sche furie, warme partijganger van het vormen der inlandsche troepen, voor zending hebbende den oproerling tot op eerbie digen afstand des vadergronds te verdrijven, aarzelde hij nooit, overal waar hem de gunstige gelegenheid gegeven werd luidop te verklaren dat de Spaansche huurtroepen, met Sancho d'Avila, Verdugo en Jeronimo Roda aan het hoofd, verraders en moordenaars waren. In dergelijk tijdsverloop van opwel lende vaderlandsche geestdrift, gevoelde hij zich machtig ge noeg, om, naar het voorbeeld van Assche en Mechelen met behulp zijner stadgenooten, den vijand onverschrokken af te wachten. Edoch, in de stilte van den nacht, op den zwijgenden toren, bleef zijn hart koud, zijn oogappel zonder vuur. Nu dacht hij aan het weinige volk, dat hem bijspringen zou tot het volvoeren van een zóo grootsch en gewaagd ontwerp hij dacht ook aan de zwakheid der muren, aau het ontoereikend oorlogstuig, in de torens geborgen. (3) En zijn kind, de be minnelijke Dirka, daagde vóór hem op Wat zou er van haar geworden, moest hij in den ongelijken kamp den dood vin den O, neen I riep hij verschrikt uit, leven moet ik leven voor haar I Mijn sterven ware keur overleveren aan den losbandigen vreemdeling, haar werpen in de macht van vuige ea eerlooze hopliedenNeen, Dirka, fluisterde hij teeder, als zag hij zijne dochter vóór hem vader kan, noch mag zijn leven roekeloos in de waagschaal stellen hij blijft u te allenprijze bij. Twaalf uren De klokken rinkelden een lustig deuntje. Gilbert stond recht. Inde gaanderij trelonle, dacht het hem den donder in de verte hooren dommelen. Maar plotseling

De Volksstem | 1900 | | pagina 2