Salles ie Ventes St-ïicM Allceck!s CHRISTOFLE IB RUXELLESj Huis Prosper Guillot, Pleisters 0RFE VRERIE 31 MÉDAILLES D OR 5 DIPLID'HONNEUR English Club Aalst Stadnieuws. OOGSTKERMIS. SNIPPERS. Kerkelijk Nieuws. Burgerlijke Stand, Aalst. Men vraagt TE KOOP Schoone occasie. LEO CORTEN, SALON van COIFFUUR Wielrijders VÉLOCIPÈDEN OP CREDIET 5 FRANK TER WEEK. SALON van COIFFEER, specialiteit van Dames-coiffuur, Huis Eraile Van Huffeltaire, Te bekomen Rericht. Eil oorzaak van vergrooting Te verkrijgen Succursale et garde-meubles Rheumatiek, Jicht, Heupjicht Verkoudheid, Koest, Zwakke Borst, Zwakte in den Rug, COUVERTS sur chaque pièce DÉPOT CENTRAL Rue S-clean 2 CHRISTOFLE Exigerlenom brak een ontzettend geknal alle gehoor afeen bliksemschicht doorkruiste de lucht'; nog schrikkelijker ratelde de donder de hemel scheen éen vuur. Heer, bescherm de uwen n bad de man. En, tusschen eenen stortvloed, strompelde hij, kletsnat, rondom zijnen toren. Weer krinkelde eene blauwe vuurslang door de wolken en verlichtte met ijselijke klaarte het zuiden der stad. Waarom verlt eene bleeke doodskleur het wezen van den ouden Aalstenaar? Waarom wankelt hij op zijne beenen en ontglipt de lantaarn zijne bevende hand Bedrieg ik mij niet stamelt hij met dolïe stem. Alleen een fluitende wind, door het helsch weer voortge- zweept, beantwoordt zijne vraag. Toch komt hij nader tot de leuning der gaanderij en, alhoewel geen steek ver voor de oogen ziende, verneemt hijlangs de Brusselschepoort beschei- delijk het lawaai van eenen volksoploop. Haast radeloos van angst was hij pijl vlug eenige treden van den wenteltrap afgesprongen en eene lage deur binnengevlo- den. De hevigste ontroering ten prooi, ging hij tastend voor uit hij greep eene kempen koord en met gansch de zwaarte zijns lichaams klampte hij er zich aan vast en trok. Een scherpe metaalklank galmde midden het orkaan door, de sla gen verdubbelden, sneller om sneller aldra stormde het. En terwijl hief het klokzeel den luider in wilde vaart mede en slingerde hem van omhoog naar omlaag, tot wanneer hij, van krachten uitgeput, op den berden vloer neerviel. Eenige oogenblikken bleef hij als verlamd liggen. Daarna luisterde hij aandachtig of niets zijn gehoor treffen zou. Ja Spoedig vernam hij het luidruchtig open- en toeslaan van deu ren, het gejammer der verschrikte menigte. Aalst liep onder de wapens de burgers grepen naar het vuurroer en schoolden op de markt saam. Helaas 1 Alras begrepen de raoedigsten onder hen, dat alle tegenstand slechts eene wreede dood ging verhaasten. Langs de vier stadspoorten stroomden de Spaansche muiters bij dichte drommen in de straten. (1) Nederlandtsche Oorloghe van P. Famianus Strada, 1643. 88 boek, bl. 336. (2) P.-C. Hoofts' Nederlandsche Historiën, sedert de Heerschappye van Kaizar Karei den Vyfden op Kooning Philips, zynen zoon. 1642. By^ L. Elzevyer, tot Amsterdam. 11® boek, bl. 444-445. (3) De versterkingen verkeerden op dit tijdstip in zulken ellendigen toestand, dat men bet in 1578 hoogst noodig achtte de stad van nieuwe bolwerken te voorzien. De stadspoorten waren ten getalle van zes. De ringmuur, vier tot vijf voet dik, was van afstand tot afstand bekroond met torens, waarin de wachters woonden, of welke men bezigde tot het bewaren van oorlogsgerief. Men telde er vijf en twintig. (Wordt voortgezet.) Er is ter stede eene maatschappij lot stand gekOmen, met het doel zich ia de vreemde talen te onderrichten, bijzon der in 't Engelsch. Zulks beantwoordt aan eene behoefte, want de keunis dier uitheemsche taal is eene hedendaagsche noodzakelijkheid. Daarom sporen we onze lezers en lezeressen aan, zich bij dien kring aan te sluiten. Niet alleen nijveraars en bedienden, maar ook am bachtslieden zullen die lessen met vrucht kunnen volgen. We komen daar later op terug ten einde al de voorwaarden te doen ken nen. Tot hiertoe schijnt het dai de prijs van iedere wekelijksche les van twee uren. de vijf en twintig centiemen niet zal te boven gaan. Donderdag was het prijsdeeling voor de jongensstads school en vrijdag kwam de beurt aan de school der Meisjes. Om 9 uren 's morgens moesten de plechtigheden beginnen en van heel vroeg al kwamen ouders en nieuwsgierigen in groot getal naar Stadsschouwburg om eenige aangename uren te slijten en de kinderen toe te juichen. De achtbare heer Schepen van Onderwijs, M. Felix De Hert, zat beide feestelijkheden voor, omringd van verschei dene Eerw. Heeren Geestelijken en Wereldlijken. Op klokslag 9 uren begon de plechtigheid der Jongeling- school, en niemand onder de toehoorders zal zich in zijne verwachting bedrogen hebben. Een uur lang hebben de grootste en kleinste kinderen der school de aanwezigen waarlijk verwonderd om hunne veerdigheid in zang en too- neeltot de allerkleinste verschenen op het tooneel, zonder stevigheid of dwang, maar met zekere knapheid en vastheid, die waarlijk eer doet aan de jonge scholieren. De leerling Van Lierde, in de alleenspraak Kort van Memorie, gaf inder daad bewijzen van veel aanleg om later een knappe tooneel- list te worden. Iedereen sprak met veel lof van de goede orde, de geschiktheid en de welgemanierdheid waarmede al de kinderen beurtelings op het verhoog verschenen, en na de plechtigheid was er maar éen woord bij al de toeschou wers Wie zou kunnen gedacht hebben dat zulke ventjes daarvoor in staat zijn MM.Gustaaf Pape en J.Courteaux bestuurden Kooren en Zang. Wat schrijven over de prijsuitreiking der Meisjesschool?.. Zeg en zang, 't was even welook heeft het Publiek meer maals hard toegejuicht en gezegd dat het schoon en aan doenlijk was om hooren en zien hoe die kleine meisjes in hunne Vlaamsche en Fransche Kooren, en vooral in Flora uitmuntten. Maar 't geen 't meest aanstond, waren de lichaamsoefeningen met zang. Rap waren de meisjes in hunne bewegingen, vlug en slank echte Turners waren 't Licht stonden ze in hun deftig zwart rokje en wit bloesje en de verschillende lessen werden wel, ja onverbeterlijk uitge voerd. 't Was gemakkelijk om zien dat een ervaren geest daar een handje had toegesteken om die leerlingen te oefenen. De plechtigheid der Jongensschool sloot met de prijsuit reiking het uitdeelen der prijzen aan de Meisjesschool geschieddde per klas, tusschen de nummers van het pro gramma. Honderden en honderden kinderen kwamen hunne prijzen halen en trokken met hunne ouders welgeladen en welgezind naar huis. Het onderwijzend personeel der Stadsscholen haalt eer van hare prijsuitreikingen. De bevolking van Aalst wenscht het geluk over hunnen iever en bezorgdheid, om de kinde ren, die de ouders aan hunne zorgen toevertrouwen, een vast en grondig onderwijs te geven en te trachten van de leerende jeugd goede christenen te maken, deftige en ge hoorzame kinderen in den huize, neerstige en welopgevoede leerlingen ter school. Het verloopen jaar heeft aanzienlijken vooruitgang bewe zen en nog meermaals getoond dat de kinderen van 't Volk vanwege ons achtbaar Stadsbestuur een hartelijke toegene genheid en alle bezorgdheid is toegezegd het verloopen schooljaar heeft klaarblijkend bewezen, dat onze scholen aan goede handen is toevertrouwd en den algemeenen wensch doen uitdrukken M. KamielVan Sinay, alsbe- tuurder der Jongenschool en Mejuffer Emma Van Geete- RUYEN, bestuurster der Meisjesschool, nog lange jaren aan het hoofd van het Volksonderwijs van Aalst te zien Wij sluiten ons bij dezen wensch aan en wenschen hun oprecht geluk met hunnen schoonen en welverdienden bijval. O.-P. Zondagrust. Zondag aanstaande zal de apotheek open zijn van M. Ren- neboog, aan de kiekenmarkt. Zondag 26 Oogst, in de Botermelk-en Binnenstraten. Om 3 uren Groot Monsterfestival in de Binnestraat, om 4 uren, allerhande volkspselen. Maundag om 9 uren, Groote Jaar markt, 's avonds verlichting en licht- stoet. Dc prijsdeeling; Tan het Wint fffarteiisgcsticlit. Alwie te Aalst en in het omliggende bekommerd is met de belangrijke zaak van de opvoeding en het onderwijs der burgerkinderen en terzeifdertijd de voortbrengsels der ver- schillige onderwijsgestichten onpartijdig gadeslaat, zal moeten bekennen dat onze Bisschoppelijke Middelbare School van Aalst sedert de jaren van zijn be staan aan zijne schoone zending stand vastig is getrouw gebleven, dat het zelfs gestadig vooruitgaat op den weg van eer, en van langs om meer noodzakelijk het vertrouwen moet verwerven van alle weldenkonde ouders. Het verloopen schooljaar is wederom neiuwe schitterende perels komen hech ten aan de roemkroon van 't Sint Mar- tensgesticht. En bij-den aangroeienden vooruitgang van het gesticht, denken wij met geestdrift aan onze gelukkige studiejaren en zullen wij alle welden kende ouders aanraden hunne kinderen er heen te zenden. Met innig genoegen hebben wij don derdag 9 Oogst de plechtige prijsuitdee- ling bijgewoond, en, verhaasten wij ons het te zeggen, zij heeft onder alle op zichten eenieders verwachting overtrof fen. L'Etêtweestemmig koor van Bois- dreffe werd met veel juistheid en samenhang uitgevoerd. Het Vlaamsch Tooneelstuk, een tafereel uit de aloude geschiedenis der stad Gent is in zijn geheel meesterlijk uitgevoerd geweest. Dc Heeren Gufstaaf Van Sande, Omer D'Haens en Arthur Strens hebben blij ken gegeven van veel gevoel en kunst smaak. Het Fransch zangstukje Les petits Pages verdient met eere vermeld te worden uitspraak en zang, niets liet te wenschen. De rollen van Tribou- let en Rogervertolkt door de gebroe ders René en Prosper Vander Taelen zijn op keurige wijze gespeeld. Petit Jehan, de kleiae Achille De Vos ver diend echter eene bijzondere melding door zijn nataurlijke houding, gepaste gebaren en onberispelijken zang, heeft hij waarlijk de verwachtingen nopens zijnen jeugdigen ouderdom overtroffen. Wij wenschen de Eerw. Heeren Pro fessors en Leerlingen warm geluk met hunne welgelukte, prachtige plechtig heid Een oud Leerling. Ongeluk. Dinsdag, rond 41/2 ure, kwam langs den Gentschensteen- weg eenen automobiel gereden waarin drie heeren en eene dame zaten. Aan de herberg Het Roklijf, kwam uit tegen overgestelde richting eene speelkar be spannen met een poney, waarin zaten de voerman Serafien Sedeyn, zijn zoon tje, en mad. Demoor. De poney, door den automobiel verschrikt, sprong met een ruk ter zijde en het karke sloeg om Door den schok werd mad. De Moor in eenen gracht geworpen zij werd met verstuikten knoesel opgenomen en kloeg van hevige pijnen in de zijde. M. Sedeyn verstuikte den linkervoet en het kind kwam er ongedeerd van af. Maandag nacht werd in de fabriek Filature du Canal, zekeren Sack Adolf, meestergast, 28 jaar oud, wonende Moorselbaan, 102, een vinger afge draaid. Eene heereboer liet eens zijn nichtje uit de stad zijne boederij zien. en hoe oud oud is die koei nu vroeg het meiske. Twee jaar, luide 't antwoord Aan wat ziet ge dat Aan 'd ho rens. O dat is gemakkelijk, ja z' heelt er twee Bollemans kwam Maandag vroeg weêr met eene volle lading naar huis Zatlap riep ziju wijf, van over de trapleuning, wat doet-je daar zoolange beneên 'k Legge mijn gouden hor- logie en mijnen portemonné in den kof ferfort, antwoordde Bollemans. 's Anderdaags vond moeder Treze zijnen hoed in den koolbak, zijn horlogie in den bokaal met goudvisschen en zijnen portemonné in den pompebak. - In den CongoVader (tot zijne kinderen, die te vroeg uit de school komen) Wat is dat? Is 't geen schole Kinders Neen 't, in lange niet. Is 't konferentie Neen 't. Is de schoolmeester ziek Neen hij. Wat is er dan gebeurd W'hebben den schoolmeester opge- ëten Priesterlijke benoemingen. Z. H. de Bisschop heeft superior benoemd van het college van Dendermonde, den E~ H. De Rycke, oud-pro fessor van het Klein Seminarie en van de Bisschop pelijke Normaalschool van Sint-N icolaas, die gedurende eenigen tijd de bediening heeft uitge oefend van Bestuurder in het pensionnaat van Gysegem. De E. H. Boone, onderpastoor van Sint-Martinus, te Ronsse, is pastoor benoemd te Rozenaken. VRAAGT OVERAL HET LETJVElSrSBIEIR der gunstig gekende MSeoutcerij Frans Miruteé, AALST. Geboorten Mannelijk 9 Vrouwelijk 10 19. Huwelijken. H. Pyck politieagent met E. Van de Maele zb. A. D'IIaese schoenm. met E. Bombeeck kleerm. E. Schoekaert boekbind. met J. Ringoir naaister. JBombeeck dagl. met L. Wauters tw. Overlijdens. M. Raman kloosterliuge 75 j. Hoogstr. L. Tas br. 15 j. Kauterbaan. T. De Coster m. De Wolf tw. 48 j. Moorselbaan. F. Van Nuffel m. De Mol kaaiw. 41 j. Moorselbaan. 6 kinderen onder de 7 jaren. te koop kamion niet te groot. Adres ten bureele dezer. schoone DOGCAR, twee wielen, voor vier mannen aan de prijs van 350 fr. Bij d'heer Em. De Coen-Moyorsoen Aalst. nr lrnnn bij M.Schepens te Holstade, kussen I en krepier, zoo goed als nieuw, aan gematigden prijs. TV» krmn eon Tandem zoo goed als nieuw ivuup gystéme 1899 zich te bevragen ten bureele dezer. Te koop 3 rijwielen in allerbesten staateen aan 125 lrank, een aan 100 en een aan 75 frank, bij M. Victor Segers, werktuigkundige, Leopold- straat. meester-schrijuwerker, met ter woon gevestigd Scherreveldstraat, Nr 47, Aalst, heeft de eer het geacht Publiek kenbaar te maken, dat hij zich ge last met het kuischen van oude Meubels, Poorten, Kunstvoorwerpen, enz., in eiken of welkdanige soort van hout. Deze nieuwe specialiteit, waarvan de uitslagen uitmuntend zijn, laten snijwerk (sculp tuur) en verdere versieringen ongeschonden, in hunnen natuurlijken aard. Door eene verzeker de waarborg en eene onberispelijke uitvoering zij ner werken, hoopt hij de gunst van zijne talrijke klanten en het geacht Publiek te blijven verwer ven. LEO aOIRTZEHNT, Meester-Schrij n werker Scherreveldstraat, NP 47, Aalst. BAARD- en HAARSNEE Coiffeerder, Lange Zoutstraat, AALST. Specialiteit van dames-coiffuur en alle slach van hair werk voor theaters. Parfumeries. Bors tels van alle slach. Scheersmessen van de beste Engelsche merken. A bonne inent. Minis ran vertrouwen. Koopt uwe nieuwe Velos in de Kapellestraat, N° 11, met altijddurende waarborg op alle breuk of fouten vau constructie. Vernieuwing van machienen aan prijzen buiten alle concurrentie door mijne bijzondere installa tie is geen enkel huis der stad gemachtigd te wer ken aan betere voorwaarden. L. Vau Blavcr-Dc Wilde, 11, KAPELLESTRAAT, 11, AALST. Baard- en liaarsuec Coiff'eur, Botermarkt, 2, Aalst. Gewezen gast van de bijzonderste huizen van Brus sel en Antwerpen. Spoedige, zuivere en zorgvuldige bediening. A bonne ment. bij M. Leo DE NUL, Gentschepoort, Aalst Canadaplant- soenen. Wilgenplantsoenen, Kerselaars, Appelaars, Merbe- lanen, Peerlaars, en alle andere soorten van fruitboomen j lanen, l eenaars, en aue auuere suurbeu v<iu alsook een hoeveelheid Thymoes voor te planten of droogen TV* nn«nn Een schoon en gerieflijk Huis lt, HUI CU met iü de Stoofstraat, thans bewoond door J. De Waepenaert. Zich te bevragen bij M. Felix De Hert-De Coen, Bru sselschestraat A Sin dp dnnvpn Eene rijke dame, welke «ttll UB UUUVBII. genezen is van hare doof heid en gedommel in de ooren door de Artificieele Oortrommels van den Institut Nicholson, heeft aan haren Institut de somme van 25,000 franken gege ven, opdat alle doove menschen die geene midde len hebben, zich de Oortrommels kosteloos zouden kunnen verschaffen. Zich bevragen aan den Insti tuut Longcott, >1 Gunnersbury, London, W. M. I). DE ROECK, gediplomeerde boomteeltkundige, heeft do eer het Publiek kenbaar te maken, dat er bij hem te verkrijgen is eerste kwaliteit van Sparrenhout voor bak kers, alsook boonstaken en honillekolen. Adres Tragel, Zwarten Hoek, Aalst. uit ter hand te koop een zoo goed als nieuw STOOMMA- CHIEN van 5 paardenkracht. In volle werking dage'" zich tl 'aar. Zich wenden ten kantoore van ons blad. bij Silvain De Nil, te Aalst-Mijlbeek, eerste klas vantonne- zaad, extra puik, alsook klaverzaad, eigen gewin. Tr» hpkrtmpil bij Dc Roeckj Tragel, J. C HLKUiiitu Aalst, eerste kwaliteit van boonstaken en hoppestaken, aan voordeelige prijzen. 112, Boulevard Anspaeh BRUXELLBS Grand choix de meables neufs et d'occasi- on. Vente a Tamiable. Ventes publiques tous les mardis, mercredis et Vendredis, a 2 heures. Expedition en Province 59, cue des Chnrtrcnx. Badert 1847 ln Amerika ln gebruik. Alioook'8 Pleisters zijn eea geneesmiddel voert ALLCOCKS zijn 4e eentg vara onfeilbare Porouze Pleisters welke gemaakt worden. Elscht daarom steeds dringend die van AUcock. NEEMT GEEN ANDERE. Verkrijgbaar bij alle Apotheken. Als gy Likdoorns hebt, zoo gebral kt Alloook's Li kd oo ra pleisters. 1 L|Dift eene goede HARMONIUM. u 2 spelen, 10 registers. Zich te bevragen bij M. A. Teurrekens, koster van St.-Joseph. 3 GRANDS PRIX.

De Volksstem | 1900 | | pagina 3