OM OE SUST HUMERI Overzicht. ©rukker-HlttQfUfr 3an Öan ïtuffH, ^apelleatraat, 13, te 2lal5t. mu^fm IJV 5e KLAS m Abonnementsprijs voor gansch België, franco te huis. 2.50. Voor de vreemde landen, J DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG 5,00. 5 centiemen het nummer. Pakken en brieven noeven vrachtvrij toegezonden j te worden. Alle briefwisselingen moeten den dijnsdag avond op onze bureelen toege komen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor den in de scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle tijdstippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbriefjes zijn ten laste van den be stemmeling. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden. 6° JAARGANG. NUMMER Aalst, den 1 September vanhet jaar 0. H. 1900. Vonnissen 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de nieuwstij dingen 20 centiemen per regel. Aankondigingen op de 3® bladz. 10 centiemen den regel.Annoncen op de 4® oladzijde worden berekend volgens plaatsruimte. Voor de advertentiën buiten de provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden tot het Office de Publicité, Rue de la Madeleine, Brussel. De geabonneerden hebben het recht een maal per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen volgens zal verschijnen. Ruchtbaarmakingen in te zenden vóór 's Maandaags. Mijnheer de Uitgever Een plaatsje, a. u. b. als antwoord op het artikel van uwen geleerden briefwisselaar. Dat het mij toegelaten zij eerstens het artikel van eenen kenner mede te deelen, dat ik eenige dagen geleden onder de oogen kreeg en waarmeê ik volkomen instem. Men spreekt veel van de kerk te voltooien. Goed en wel. Maar ziedaar een middel (het afbreken van het Hoog Altaar om zonder een steen bij te metselen, de kerk ontzaglijk te verruimen, of ten minste ruimer te doen schijnen. En daarbij veel lichter, veel slanker, veel mooier van lijnen en verhoudingen. Hier is immers een verheven kunstprinciep op het spel. In eeu kunstgewrocht is alles wat afsluit, alles wat be- c perkt, alles wat beëindigt, op zich zelf onschoon en aan- stootelijk. Daarom moet het ofwel verdoken, ofwel ver- bioemd en versierd worden. «Wat heeft nu de bouwmeester van de St-Martenskerk gedaan om dit kunstprinciep te huldigen Zie, b. v., de hooge muren die de zijbeuken langs Pont- straat en Rozenmarijnstraat afsluitenbeperken, be'èin- digen. Die zware muren heeft hij zoo licht, zoo doorzich- tig mogelijk gemaakt, met in ieder eene overgroote ven- ster aan te brengen. Moest men dat venster half gaan toemetselen, zou ieder die wat kunstgevoel bezit, niet van verontweerdiging opspringen Nu, in het koor hebben onze Voorouders een veel erger schelmstuk bedreven, dan dat toemetselen zou zijn. Daar had de bouwmeester al zijne krachten ingespannen om het afsluitselhet einde te verbergen. Het koor wordt niet gedragen door eenen muur, maar door iets veel minder stoffelijks, indien ik zoo spreken mag, door eene zuilenrij met scherpe spitsbogen en daarachter is nog een gewelfd pand en dan, ja, een muur, omdat het niet anders kan, maar geen platte, blinde muur, die het afsluitsel al te zichtbaar zou maken neen een muur met allerlei hoe- ken en uitsprongen, en daarbij nog doorboord met ruime vensteropeningen. Men wordt het afsluitsel, het einde (der kerk) schier niet gewaar En wat heeft men gedaan Men heeft hiervan niets, niets begrepen. Men heeft de spitsbogen tusschen de achterste zuilen van het koor dichtgemaaktDaar waar de bouwmeester doorzicht wilde, dóór de spitsbogen, dóór de ramen heen, heeft men een beschilderd doek gespannen, en den gevel van een c heidenschen tempel (het altaar) opgetrokken. Het koor wordt alzoo brutaal afgesneden het afsluitsel, het einde treedt hevig en akelig vooruit. Van het gewelfd pand achter 't koor ziet men niets, van de ramen in den buitenmuur evenmin. Het geheel is bedorven, levenloos, bepaald leelijk. En thans, mijne bescheidene meening, dewelke, denk ik, op kunstterein niet zal euvel worden opgenomen. Zijn de beelden bouwvallig, zegt uw geëerde briefwis selaar ze kunnen hersteld worden. Maar neen, dat kunnen ze nietze zijn veroordeeld om, met het altaar, "otaal te worden afgebroken. Heeft hij inderdaad langs den ïngen weg van het triforium geweest, hoe heeft hij dan niet gezien dat heel het gevaarte, vermolmd, gebroken en ver lieten is, dat heel dien ouden rommelzoo aan een zijden Iraadje hangt om alle oogenblikken beneden te vallen, op evaar van groote onheilen te veroorzaken Hij is met mij 't akkoord, dat het altaar in strijd is met len bouwtrant der kerk. Staat deze bekentenis niet gelijk net de veroordeeling van het werk van De Vrede En lochtans, hij vraagt eene herstelling (die onmogelijk is) >f misschien wel een splinternieuwen Dat ware al te lwaas!.... «Ruimt het Hoog Altaar weg, vervolgt uw ;eleerde briefwisselaar, maar dan moet het O. L. Vrouw- Altaar, daarachter, ook afgebroken worden, «en al de andere ;rbij Waarom niet Weet hij dan niet, dat al de autaars Ier absidiale kapellen zich in dezelfde voorwaarden bevin- len van het hoofdaltaar, dat zij allen bouwvallig, ver- nolmd zijn, en na twee eeuwen bestaan, aan het einde van ïunnen diensttijd zijn Het volgende schrijft onzen briefwisselaar nog Onze voorouders der XVII6 eeuw waren zij dan zoo van kunst- smaak beroofd, dat, hetgeen zij schoon vonden, 't geen zij met zooveel moeite en onkost hebben opgericht, in eens voor ons iets afschuwelijk zou worden Doch wat denkt hij van den kunstsmaak, van het schoon heidsgevoel dezer voorouders, die den prachti- gen tempel, het overheerlijk steenenkantwerk van pijlers, kapiteelen, bogen, galerijen en ge welven bekleedden met vier, vijf lagen dikke witsel Men heeft de hand geslagen aan 't af krabben dier vuile laag, waaronder men de prachtige muurschilderingen aantreft, die thans on wederroepelij k verloren en bedorven zijn duizenden franken zal het kosten om eeniger- mate te redden wat de onbegrijpelijke vernieti ging onzer voorouders bedierf. De verdwijning van het Hoogaltaar is zoo ge wettigd als het afkrabben der lagen witsel. De kosten ervan zullen zeer gering zijn. Met zijne afbraak zal een meesterstuk, eene der pachtigste zuilen der wereld worden ontbloot. De kerk zal in grootte en majesteit oneindig veel bijwinnen en de kunstliefhebbende Aalstenaars zullen dit werk, zoo lang betracht en verzucht, )uide toe juichen Een Kunstliefhebber. N. B.Wat het cijfer 13O0 betreft, aangehaald als zijnde het jaartal der voutschildering, elk zal begrijpen dat zulks eene drukfout was het moest inderdaad zijn 1500, en al wie eenigszins met de geschiedenis der Hoofdkerk bekend is, zal dit alras verstaan hebben. Hot is met eene gewettigde verontweerdiging, dat De Volksstem luide protest aanteekent naar aanleiding van allerlei baldadigheden en vererger nissen, waar vreedzame en fatsoenlijke derde-klas reizigers op 't Belgisch spoorwegnet zoo dikwerf het slachtoffer van zijn. Sommige menschen, verdienen zij nog wel dien naam geneeren zich niet te huilen, te tie ren, zedelooze liedjes te brallen, godslasteringen uit te braken en onedelen praat te verkoopen in 't bijzijn van kinderen. En waagt iemand het, eene opmerking te maken, dan regent het smaad- en spotwoorden over hem, soms wel bedreigingen, en 't vloeken en verergernisgeven beginnen voorgoed. Andere lomperikken rooken als fabrieksch ou wen, stellen hunne medereizigers moedwillig bloot aan luchttochten, en weten niet wat uitvinden om het hun zoo onaangenaam en zoo lastig mogelijk te maken. Aan hoogerhand moesten daar maatregels tegen genomen worden, èn't is waarlijk onbegrijpelijk, dat het Spoorwegbestuur niet sedert lang den ru wen borstel ter hand heeft genomen om de treinen van die vuiligheid te zuiveren. Het afleveren van wekelijksche abonnements kaarten aan 't Werkvolk heeft dien toestand niet verbeterd. Integendeel. Ver van ons echter die gunst, aan 't Werkvolk afgestaan, af te keuren. Zij stelt het immers in staat, mits eene kleine gelde lijke opoffering, hoogere loonen te gaan verdienen in steden en nijverheidsplaatsen maar dit voor recht, door 't Katholiek Staatsbestuur geschonken aan de arbeiders, mag tot geene nadeelige gevol gen leiden voor de derde klasreizigers voorzien van gewone plaatsbewijzen. En 't gaat er vooral met tijden van kiezingen bijzonderlijk zoo bont toe in derde klas, vooral op de zoogenaamde werkmanstreinen, dat men be vreesd is, dat men schrik heeft van er in te stappen en in geweten verplicht is tweede klas te nemen als men met vrouw of kinderen reist. Ongelukkiglijk, weegt eenieders beurs niet zwaar genoeg om zich dergelijke weelde te veroorloven. Onlangs meldden wij dat de heer Minister van Spoorwegen zelf eenen trein bestuurd had van Brussel naar Kortrijk, denkelijk om door eigen on dervinding een juist gedacht te erlangen van het werk der machinisten en stokers. Welnu, hij ge trooste zich de moeite eenige keeren, ongekend, in derde klas te reizen, bijvoorbeeld met zekere mor gen- en avondtreinen uit Aalst naar Brussel en om gekeerd, en, we zijn er innig van overtuigd, de ge- wenschte maatregelen zullen niet lang uitblijven. Door welke maatregelen dit alles verholpen zal men vragen. Door 't uitveerdigen van strenge re glementen, waar men de hand aanhoudt, en door 't uitoefenen eener ernstige waakzaamheid..,. Ware het, bij voorbeeld, niet mogelijk twee bijzondere derde-klaswagens te hechten aan iederen werk- manstrein, ten dienste der niet-abonnenten Wij hopen dat het Spoorwegbestuur eens ernstig de kwestie in aandacht nemen en er eene bevredi gende oplossing voor vinden zal. Een lezer onzer stad schrijft ons het volgende, betrek hebbende op dees artikel Den 4 dezer, 't was een Zaterdag, stond ik in de statie van Brussel den zoogenaamden Werk- manstrein af te wachten, die naar Aalst ver- K trekt. Toen hij aankwam, spoedde ik mij naar u een rijtuig van derde klas. Ik vond dit rijtuig geheel volzet met geabonneerde werklieden... Geroep Laat hem niet binnen Geen plaats lk loop naar een tweede rijtuig, naar een derde, nergens kon ik in. Den statieoverste maakte ik opmerkzaam dat er nievers plaats was zulks giDg hem niet aan ik moest mij maar tot den treinwachter wenden. Intusschen klonk het sein tot vertrekken, en ik was wel genoodzaakt in een volzet rijtuig te stappen, waar ik staande moest blijven. «Nauwelijks was de trein aan gang, of eenen der werklieden sprak mij spottend aan Als ge mij een half franksken geeft, sta ik u mijne plaats af. Daar ik geen antwoord gaf, riep een tweede Ge ziet wel dat het een kalaard is hij biedt alleens niet af 1 Anderen schreeuwden 't Is zeker nen domper enz. En zoo ging het voort tot aan Denderleeuw, waar eenige dier gasten afstapten, en ik plaats vond om mij ne- der te zetten. Onze reporter klaagt de ze week nogmaals dat ru briek weer maar van den manken Hennen zal zijn. Sommige groote Parijsische gazetten zeggen dat de tsaar, toekomende maand naar de Expositie komt, andere beweeren dat hij niet komt. Wat moet men er van gelooven Wij zul len er te St. Petersburg naar informeeren, zoolang wij het niet in onze berichten aankondi gen, is't niet officieel.Te Stabroek gaan ze een fort bekomen men zal er met 400 man 3 jaar aan werken. De werklieden lachen in hunne vuist, dat belooft hen nen schoonen winterschen- dag, en dan binnen eenige jaren nog eens even zooveel om af te breken, want er is niets besten dig onder de zon, en toch zeker niet in de mili taire wereld, Te Sevilla, in Spanje, is 'tzoo heet dat de vogelen half gebraden van de daken en van de boomen vallen. 47 1/2 graden in het lommer en 57 in den zonneschijn. De fabrieken zijn bij dag gesloten, al die vluchten kan, trekt er van door. Men smacht er naar koelte of regen. De fruitoogst zal dit jaar overvloedig zijn, de wijnproevers vooral, laten zich het water uit den mond loopen, als ze in den Moniteur Vinicole zien aangemeld, dat het jaar 1900 een der beste wijnoogsten van de gansche eeuw zal opleveren, zoowel in hoeveelheid als in hoedanigheid er zullen in Frankrijk minstens dit jaar 7 millioen hectoliters meer ingeoogst worden dan verleden jaar. Donderdag 23 Augusti was het 47 jaar geleden dat koning Leopold II met Maria Hen- drika aartshertogin van Oostenrijk, onze konin gin, in het huwelijksbootje zijn getreden. Onze koninklijke familie heeft op die reeks van 47 jaren, op die lange huwelijksreize, zoowel als de gewoonste sterveling veel zuur en zoet in wisse ling ontmoet verscheidenmaal is Qns doorluch tig vorstenhuis gedurende dit tijdstip met bittere gebeurtenissen overvallen geweest. Ieder huisken heep zijn kruisken, er is wel zeker geen gewisdat immer vrij van kruisen is. Binnen drie jaar zal 't Belgisch Koningspaar, als zee en wind hen gun stig is, hier op de huwelijksbaren, de gouden have in varen. Als eens dit tijdperk hier breekt aan, dan zal hen 't land ter zijde staan, on danks de socialisten, die 's kouingsheil betwisten, dan zal men hier eens fees ten zien, schoon en 0vereerlijk, ik wensch de lezers groot en klein, dat iedereen er bij mag zijn. Alles is tegenwoordig geweldig in opslag. Als er iets in overvloed is, dan slaat het gewoonlijk af. De Kamerredevoerin gen die thans zoo buitengewoon over vloedig zijn, verkeeren in dit geval en gaan eenen grooten afslag te gemoet. Het Beknopt verslagdat thans aan 4 fr. per jaar verkocht wordt, gaat aan 1 fr. gebracht worden. Er is ten min ste een wetsontwerp in dien zin in de Kamer neergelegd. Wij denken dat men op 't einde der markt, gelijk de koopmanschap gewoonlijk gaat 't ver schil zal deelen, en dat het abonne ment op 2 franken zal gebracht wor den. (Wij verwedden 100 tegen 1 dat het volk liever de kolen zou zien af slaan dan die parlementaire woorden). Tot Oostende ging den shah een toerken doen op zee, maar toen hij pas buiten de haven was, komman deerde hij demi-tour. Wie weet of hij van vreeze in zijn br.... niet gedaan en had Tot New-York hebben 800 kleermaaksters 't werk laten staan. De politie, die er eenige wilde van aanhouden, werden vergast op lange hoedjesspellen, waarmede zij hunne kostumen en vel doorboorden, tot zooverre dat ze moesten de vlucht nemen. Tot nu toe en heeft d'overheid nog geen middel gevonden om dezen nieuwsoortigen oproer te keer te gaan. Die brave Boeren zetten nog al tijd met even grooten heldenmoed hunne reuzentaak voort.Ze blijven even kloek, niettegenstaande ze slechts met 20,000 man worstelen tegen 200,000 goudwolven, waarvan er reeds 50,000 buiten gevecht werden gesteld. De oorlog duurt nu bijkans elf maan den en er zullen er ongetwijfeld nog veel bijkomen. Lord Roberts, die oorlóg voert tegen onze brave Boeren, is een monster, een hoogedele laagge zonken beul, die gebrandmerkt moet worden als een onmenschelijke gene raal en in de galerij der militaire beulen plaats moet nemen. Eene duitsche gazet verzekert nu dat konin gin Wilhelmina van Holland ver loofd is met prins Adolf-Frederik van Mecklemburg, die 26 jaar oud is. We wenschen hun veel geluk en zegen. Ons land heeft dit jaar in d'expositie van Parijs 103 groote prijzen beko men tegen 69 en 1889. Wellicht zullen er meer prijzen gegeven worden als er exposanten zijn. Men verzekerd dat de keizerin van China de plaat gepoetst is met een sommeken van 50 millioen taëls. Er was in een gezel schap eene horlogie gestolen Oh riep den eigenaar, dat en is niets 't gaat 7 ure gaan zijn, en op dit uur slaat ze goed hoorbaar, 'k zal dus seffens wel den dief bij d'ooren heb ben Een der aanwezigen wilde stil- lekens het ankergat uitloopen, maar men had den dief vast. Terwijl wij ons ophouden met den oorlog van Transvaal en China, hooren wij niets van den hongersnood in Indië, waar dat er meer wezens vallen dan in bei de oorlogen te gelijk, en van de moor- derijen in Armenië, waar nog alle dagen honderden christenen slachtof fers worden van ongebonden woeste barbaren. Dat en ZIET 't beschaafde Engeland nietDe kolen trusters van Europa zijn erg beet genomen door hunne Amerikaansche collegas. Zij hadden gehoopt, dank aan den oorlog, zoo in China als in Transvaal en gezien de vraag naar brandwaren, dezen winter den prijs der kolen te kunnen opjagen tot 60 en 70 fr. In Engeland komen nu echter reeds schepen met kolen uit Amerika toe, die aan verminderden prijs worden van de hand gedaan zoodat de Euro- peesche trusters zullen genoodzaakt zijn de duimen te leggen. Het ware te hopen dat wij weldra afslag mochten vernemen. En daarmee Salu en de kost en geen eten l

De Volksstem | 1900 | | pagina 1