Allcock!S Salte Je Ventes St-IicM DAGEN AALST ft GEERARDSBERGEN. HERBERGEN Pleisters iloetooeilfl LUIBRECHTS i *5» ai azuu ,t schoon bUj_ Geerardsbergen.-^S-S Voor uw drukwerk bericht! Burgerlijke Staud, Aalst. Men vraunt te ko°P Camion n'et te groot' TE KOOP Te koop bij M.Schepens te Hof stade, kussen r en krepier, zoo goed als nieuw, Schoone occasie. LEO CORTEA, SALON van C01FFUUR Huis Prosper Guillot, "W" i elrij d ers VÉLOCIPÈDEN OP CREDIET 5 FRANK TER WEEK. SALON van COIFFEUR, specialiteit van Dames-coiffuur Huis Emile Van Huffeltaire, Te bekomen Aan de dooven - Eene njke da,,ne> Tlke Bericht. Uil oorzaak vau vergrooting Te verkrijgen Te bekomen bij De Roeck Tragel, Succursale et garde-meubles Rheumatiek, Jicht, Heupjioht Verkoudheid Hoest, Zwakke Borst, Zwakte in den Rug, Depot bij M. De Valkeneer, Esplanade. men dier senores dwong niet den minsten eerbied, niet het geringste ontzag af, zij, die nochtans eene macht vormden, die met het hoogste gezag des lands onderhandelde, hetwelk, na al hunne gepleegde gruwelen, immer verplicht was toe te geven en de spons over het gebeurde te wisschen. (7) Geruime tijd verzwond zonder dat iemand sprak. Eindelijk verhief Jan van Navarese het hoofd. Caramba(8) stampvoette bij grammoedig «We moeten nochtans behoorlijk onderkomen hebben Niemand zijner omgeving gaf acht op zijn gezegde allen bleven zwijgend ten gronde staren, totdat een sergeant de stilte stoorde en in het Spaansch raadbraakte Senor eletto, doen wij ons bij den stadvoogd Jan de Luu (9) brengen en eischen wij van dezen inkwartiering. Wil ik eene wacht en gidsen opzoeken Neen, verwierp de overste wrevelig. Wacht en gid sen zouden de Luu uitstroopen voor eigen rekening ik ken die trawanten Lang heerschte hetzelfde stilzwijgen. (1) Eenighe boeren vergiftight met drank, schenkaadjen, oft belof ten, weezen hun een' ondiepte der grast aan waar lanx zy des nachts na den 25 van Hooymaant geduurende 't stormen aan andre oorden, oover en voorts binnen raakten. Zy verlooren ontrent dertigh mande burghers twintigh. P.-C. Hoofts' Nederlandsche Historiën, 11® boek, bl. 445. (2) Op den toren 1 (3) Vooruit (4) Volgens Meerbeek, heette hij Bolopop. (5) Zulks was meer dan eens het geval met koningsgezinden. Te Brus sel werd, op eene niet min gruwzame wijze, een knecht, of, volgens Ben- tivoglio, de eigen zoon van een Spaanschen raadsheer van Staten vermoord, alhoewel deze onder den gouverneur Requisens al de zaken bestuurde en de partij der Spaanschen zeer voorstond. P.-F. Famianus Strada, 8e boek, bl. 330-331, id. bl. 336. i. c. (6) Sjerp of sluier. (7) Antwerpen in brand door Aug. Snieders. (8) Bij alle duivels (9) Jan de Luu, bijgenaamd Jan van Nijvel, ridder en heer van Moorsel, in 1571 gehuwd met Elisabeth Sersanders de Luna. Be ge meente Moorsel en hare geschiedenis door O. Reyntens bl. 95. (Wordt voortgezet.) (Reisindrukken vaneenen Toerist). ...Wanneer ge Dendermonde bezocht hebt, richt dan uwe schreden Zuidwaarts naar Aelst. Ge kunt per spoortrein der waarts gaan maar is het u te doen om inderdaad het land te leeren kennen, den vollen indruk te ontvangen van de vlaam- sche natuur, volg dan mijn raad en doe de reis langs den Den der per schip, zooals ik het deed. De slingeringen en krom mingen van den gekanaliseerden Dender volgende, overziet ge aan beide zijden de malsche weilanden en welige akkers, zich uitstrekkende zoo ver de blik reikt, afgewisseld door dorpen, vlekken en steden, langs de oevers der rivier geschaard. Onder die steden zijn er vooral twee, die meer bepaald uwe aandacht trekken en u doen toeven Geerardsbergen en Aelst de eerste om hare schilderachtige ligging en eigen aardige gebruiken de andere om de schoone en roemrijke herinneringen, aan haar verleden verbonden. Inderdaad, maakt Aelst er aanspraak op, uit de tijden der romeinsche heerschappij te dagteekenen maar al wordt die hooge oud heid betwist en de stichting van het kasteel, waaromheen de stad ontstond, aan de Gothen toegeschreven, zooveel is zeker dat Aelst in de middeleeuwen een hoogen rang bekleedde on der de Vlaamsche steden. Zij was de hoofdstad van het zooge noemd keizerlijk Vlaanderen, een leen van het Duitsche rijk, en had haar eigen Graven, die eene gansch niet onbeteeke- nende rol in de geschiedenis van Vlaanderen hebben gespeeld. Ook zij had hare Gilden en ook binnen hare muren bruiste en woelde het onstuimige leven der middeleeuwsche poorterijen. Maar van al deze vroegere grootheid is niets meer over, dan alleen het belfort, een vierkante toren met een leien spits, leunende tegen den gevel van het aloude stadhuis, waarvan de keurige pui uit de vijftiende eeuw dagteekent. Weinig kon de stad redden uit het geweld der vele stormen, die haar voor en na hebben geteisterd binnenlandsche oorlogen in de der tiende en de veertiende eeuw de hevige godsdienstoorlogen in de zestiende eeuw de invallen der fransche legers onder Turenne en andere veldheeren, in dien noodlottigen tijd, toen België het slagveld van Europa was eindelijk de soldaten der Republiek uit het laatst der achttiende eeuw als een vernielende stroom zijn zij allen over Aelst heengegaan. Doch zoo vele steenen monumenten uit den voortijd verslonden zijn door de vlammen ot bezweken onder de bommen zoo de eer waardige oude wallen hebben plaats gemaakt voor moderne boulevards, waar de burgerlijke weelde zich breed maakt zoo hare St Martenskerk maar eene schaduw is van haar grootsch plan zoo de burcht harer Graven, het hof van Egmont en de Gildehuizen verdwenen zijn één meesterstuk is gebleven, een van die verblindende scheppingen van Rubens, waarin zijn eigenaardig genie zich in volle kracht openbaart. Op verzoek van het Brouwersgilde van Aelst schilderde de groote meester voor het altaar hunner kapel dat aangrijpende, dramatische doek, bekend onder den naam van Sini-Rochus. In een soort van laag gewelf, grillig, als door een bliksemstraal verlicht, zijn eenige ongelukkigen saamgetast, wier lijkkleurige gefol terde lichamen door de pest worden verteerd. Daar liggen zij op het rottende stroo, zich wringende in stuiptrekkingen, de armen en de ingezonken oogen in wanhoop ten hooge gehe ven. Doch neen, daar is h^op daar boven aanschouwen zij den Heiland in al zijne glorie, die aan den gekuielden Sint-Ro- chus de macht verleent en de taak opdraagt deze rampzaligen te redden en te genezen. Erisin pestepatronus. Zeer zeker heeft Geerardsbergen niets dat hiermede vergeleken kan worden maar toch, wie op den laatsten car navaldag den heuvel, den zoogenaamden Oudenberg, beklimt, die de eentonigheid der vlaamsche vlakte breekt, kan daar een schouwspel zien, dat stellig zijne aandacht verdient. Langs de kronkelende paden, die naar de overoude kapel van Ouze Lie ve Vrouw voeren, en waarlangs, van afstand tot afstand, krui sen zijn geplaatst, beweegt zich een lange stoet van geestelij ken en van burgerlijke overheidspersonen, waarin de zwarte jassen en rokken zich huwen aan de schittering van goud en edelgesteenten op de rijke priestergewaden. Langzaam be klimt de processie de helling van den berg, gevolgd door de gansche bevolking der stad. Bovengekomen, knielen allen bij de kapel neder, terwijl de priesters de litaniën zingen ter eere der Heilige Maagd, door de schaar halfluid herhaald bene den in de stad luiden de klokken der kerken en zenden hunne zilveren tonen door de lucht, zwevende over het biddend lied der schaar. Maar nauwelijks zijn de laatste klanken van de gewijde hymne weggestorven, of een luidruchtig rumoer, ge roep, gelach, vervangt de eerbiedige stilte. Dan begint een feest, dat ten volle waardig zou zijn geweest door den grooten schilder der Vlaamsche kermissen, door Teniers, te worden vereeuwigd. Een fraaie zilveren beker, ten boorde met pare lenden wijn gevuld, waarin kleine vischjes rondspartelen, wordt achtervolgens aan den pastoor, aan den burgemeester, aan de schepenen en raadsleden aangeboden, die een teug uit den beker moeten ledigen en een van de grondeüngen in- zwelgen. Dat is het sein voor de algemeene pret is de beker rondgegaan, dan worden manden aangedragen, mot haringen, krakelingen, koeken en gebakjes gevuld de geestelijkhe en wereldlijke overheden werpen die lekkernijen over de hoofden heen, onder de menigte, die, onder oorverdoovend getier,woe lende en dringende daarop aanval*De heuvel, zoo straks een Olijfberr gel kende, met zijne voorstellingen int «et Lijden, met zijne groepen van bidden- den, die de kralen van den rozenkrans door hunne vingeren lieten glijden en de litaniën murmelden die heuvel schijnt thans een soort van groteske Blocksberg, waarop de heksen haar sa- bath vieren. Niet zonder moeite kunnen de witte koorkleeden, de kleurige ka- suifels en de zwarte rokken, voor wie de tijd van vertrek gekomen is, zich een weg banen tusschen de joelende en tierende menigte. Inmiddels is langza merhand de avondschemering aange broken en spreidt de vroege nacht zijn donkere vleugelen uit de feestvreugde is echter nog in vollen gang en steeds klimmende. Daar weerklinkt opnieuw een oorverdoovend gejuich op den top des heuvels worden vonkenstrooiende fakkels heen en weer bewogen en zie boven op een hoogen staak zendt eens klaps eene groote pekton hare rosach tige vlammen en walmende rookwolken omhoog, gansch den omtrek verlichten de met een rooden gloed.... Dat is Ton- nekensbrand, het oude feest van Gee- rardsbergen En de menigte joelt en juicht, en geheel de Oudenberg straalt in den gloed der roode vlammen Spiegels is gewel dig nijg tegen den Congo. Luibrechts, die koster is, ging in de kerk met de bus rond voor de Congo- leesche Missiën. Spiegels, om niet uit te steken, wierp eenen knop in de bus. Maar koster Lui brechts had het ge zien, gaf den knop weer en zei Pardon, M. Spiegels, de menschen en dragen ginter geen betrellen. Een boerke van Mijlbeek zijn patat ten staan mager en slecht. Woens morgend vond hij er een papieren ven- deltje opstaan, met de woorden Vien I Hadt gij ons wat meer gebeerd Wij hadden ons wat meer geweerd. 't I«i al a700 De U'tgaafvau spel In 't Misverstand is totaal uitver kocht en verscheidene achterblijvers stonden deze week met nen flipnu, wij hadden het hun voorzegd. Van 't klucht spel Eene Jas op Reis zijn op 14 dagen 200 afdr. verkocht; nog 50 stukjes blij ven te koop. 1 fr. Opgepast De Anti socialistische Metaalbewerkers v. Gent voeren het de eerste van al op.Deschrij ver is aan twee nieuwe stukken bezig. Bij licitatie. Openbare verkooping van twee Woonhuizen, Bouwgronden en Landen TE AELST, St. Job straat, Kalf straat en Scherrestraat. De notaris We windt, te Aelst, daartoe benoemd bij vonnis der recht bank van eersten aanleg zitting houden de te Dendermonde, zal met de pleeg vormen der wet van 12 Juni 1816 en ter tusschenkomst van den heer Vrede rechter des kantons Aelst, opeubaarlijk verkoopen, de volgende onroerende goederen te weten Koopen 1 tot 12. Eenen Eigendom, gestaan en gelegen te Aelst, St. Job- en Kallstraten, bij kadaster bekend sectie A, nummr82177T, 2177s, 2177b, 2177tt, 2177q, 2177b, en 2177g, met eenege- zamentlijke grootte volgens meting van 11 aren en 30 centiaren. Verdeeld volgens meting en plan op gemaakt door den gezworen landmeter heer Bernaed Goethals, te Aelst, in 12 koopen, (zie de plakbrieven). Voorschreven eigendom is bewoond en in gebruik bij Victor Schelck, Arthur Van Herzele en de medeverkoopers kinderen Verhulst-Van de Meerssche en Michel Verhulst. Koop 13. Een perceel Land, te Aelst, St. Job, nabij de Kapel, bij cadaster bekend sectie B, groot 6 aren 80 cen tiaren. Koop 14. Een idem, neven voorgaan de, sectie B, nummer 128, groot 8 aren. De goederen onder koopen 13 en 14 maken eenen blok uit met eene geza- mentlijke groote van 14 aren 80 cen tiaren, palende teu westen aan de Beek, ten noorden d'heer notaris Schelfhout en d'heer Judocus Duwez, ten oosten zeiven heer Duwez en ten zuiden Judo cus D'haeseleer en Jozef Van der Biest. In gebruik bij Joannes Van Boven, te Nieuwerkerken, mits 35 frs. 's jaars. Koop 15. Een perceel Land, te Aelst, Scherrestraat, bij cadaster sectie A, nummer 482, groot 7 aren 40 centiaren, palende oost d'heer J. B. Van de Putte| zuid de erven De Waegeneer, west dé Osbroecken en noord het Hospitaal van Aelst en de Scherrestraat. In gebruik bij G. Van de Meerssche, te Aelst, mits 20 frs. 's jaars. ENKELE ZITDAG Zaterdag 20 Oetober 1000. Om 2 uren nanoen, in de Zittingszaal van het Vredegerecht, te Aelst, Stad huis. Voor alle inlichtingen wende men zich bij bovengenoemden Notaris De Wiudt, alsook bij den Notaris De Ghcest, te Aelst. Instituut der P.P. Josephieten, te Geerardsbergen gevoegd, heeft de zilveren Medalie in de Parijzer- tentoonstelling behaald. Het is de tiende maal dat genoemde school aan Tentoonstellingen deelneemt, en het is ook de tiende eerepenning die hare voortbrengselen in die Tentoonstellingen vergeldt. Onze hartelijke gelukwenschen wendt U tot het Bureel der Volk stem, gij zult er trouw en goedkoop bediend wor den. Wij weten wel, de concurentie is hevig, en velen onzer beste Vrienden zelf zeggen ons Wij moeten daar en ginder al eens gaan och ja, ieder moet leven, zulks is waar maar dat onze partij- genooten aan de uitgevers der strijdende bladen eens vragen hoe ze met hun gazet de twee eind jes van 't jaar aaneen spinnen, ze zullen wat hoo- ren AL de katholieke drukkers mogen door de partij leven doch de partij zelf leeft door de strij dende bladen, die haar, jaar in jaar uit verdedigen en alle verantwoordelijkheid op hunnen rug ne men. Daarbij komt te Aalst de onderkruiping van drukkers zonder drukkerij en van kerkbedienden, in zoo hooge mate, dat de ware uitoefenaars van 't ambacht hunne deuren zullen mogen gaan sluiten. In het opschrift van de poststukken voor troepen van de 2e en 3° Legerafdeelingen die deelnemen aan de groote oefeningen moet, van 25 Augustus tot en met 6 September, geene plaats van bestem ming staan. In het adres geeft men enkel op het nr van het regiment, het bataljon en de compagnie (of het nr van de batterij, het eskadron, de kolom enz.), met de duidelijk geschreven melding Bestuur der krijgsoefeningen of 2e Legeraf- deeling of 3° Legerafdeeling. Eiken dag, neemt het Hoofd van den postdienst van het Leger de noodige maatregelen om die poststukken op de legerplaatsen dier twee afdee- lingen te doen toekomen. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIER der gunstig gekende Urotiirerlj Hi'inrë, AALST. Geboorten Mannelijk 10 Vrouwelijk 10 20. Huwelijken. G. De Cuyper bed. met M. Bosteels zb. A. Callebaut tabakf. met H. Luycx kleerm. P. van den Bossche wever met H. De Smet. zb. H. De Brouwere metser met M. Lambertin zb. H. Trogh tw. met M. Bombeeckzb. O. Neetens landb. met M. Tas hr. Overlijdens. M. Jacob zb. 15 j. Leopoldstr. W. Bombeeck m. De Moor meesterg. 44 jScherrestr. A. Van Droogenbroeck zb. 66 j. Kerkstr. J. Van Wou- we zb. 76 j. Ledestr. F. Limpens wr De Roeck hand. 70 j. Baudewijnkaai. 5 kinderen onder de 7 jaren. 8 Adres ten bureele dezer. schoone DOGCAR, twee wielen, voor vier mannen aan de prijs van 350 fr. Bij d'heer Em. De Coen-Moyersoen Aalst. en krepier, aan gematigden prijs. Ta koon eeü Tandeui 200 gystéme 1899 zich bureele dezer. goed als nieuw systéme 1899 zich te bevragen ten Te koop 3 rijwielen in allerbesten staateen aan 125 l'rank, een aan 100 en een aan 75 frank, bij M. Victor Segers, werktuigkundige, Leopold - straat. meester-sohrijuwerker, met ter woon ge Scherreveldstraat, Nr 47, Aalst, heeft de eer het »eacht Publiek kenbaar te maken, dat hij zich ge- ast met het kuischen van oude Meubels, Poorten, Kunstvoorwerpen, enz., in eiken of welkdanigé soort van hout. Deze nieuwe specialiteit, waarvan de uitslagen uitmuntend zijn, laten snijwerk (sculp tuur) en verdere versieiingeu ongeschonden, in hunnen natuurlijken aard. Door eene verzeker de waarborg en eene onberispelijke uitvoering zij ner werken, hoopt hij de gunst van zijne talrijke klanten en het geacht Publiek te blijven verwer ven. LEO OORTEN, Meester-Schrij nwerker, Scherrevcldatraat, J\' 47, Aalst. BAARD- en HAARSNEE Coiffcerder, Lange Zoutstraat, AALST. Specialiteit van dames-coiffuur en alle slach vau hairwerk voor theaters. Parfumeries. Bors tels vau alle slach. Scheersmesseu vau de beste Engelsche merken. A bonne ment. Huin vrtn veeteoutcen. Koopt uwe nieuwe Velos ia de Kapellestraat, N° 11, met altijddurende waarborg op alle breuk of fouten vau constructie. Vernieuwing van machienen aau prijzen buiten alle concurrentie door mijne bijzondere installa tie is geen enkel huis der stad gemachtigd te wer ken aan betere voorwaarden. L. Van Ilaver-De Wilde, 11, KAPELLESTRAAT, 11, AALS T. Baard- en Ilaarsucé loiHïnr, Botermarkt, 2, Aalst. Gewezen gast van de bijzonderste huizen van Brus sel en Antwerpen. Spoedige, zuivere en zorgvuldige bediening. A bon netnent. bij M. Leo DE NUL, Gentschepoort, AalstCanadaplant- soenen. Wilden plantsoenen, Kerselaars, Appelaars, Merbe- Ianen, Peeriaars, en alle andere soorten van fruitboomen alsook een hoeveelheid Thymoes voor te planten of droogen TL. I I Een schoon en gerieflijk Huis j. c hui eii met Hof) iQ de gtoofstraati thans bewoond door J. De Waepenaert. Zich te bevragen bij M. Felix De Hert-De Coen, Brusselschestraat. genezen is van hare doof heid en gedommel in de ooreu door de Artificieele Oortrommels van den Institut Nicholson, heeft aau haren Institut de somme vau 25,000 fraukeu gege ven, opdat alle doove menschen die geeue midde len hebben, zich de Oortrommels kosteloos zouden kunnen verschaffen. Zich bevragen aau deu Insti tuut Longcott, Gunnersbury, London, W. M. I). DE ROECK, gediplomeerde boomteeltkundige, heeft de eer het Publiek keabaar te maken, dat er bij hem te verkrijgen is eerste kwaliteit van Sparrenhout voor bak kers, alsook boonstaken en houiilekolen. Adres Tragel, Zwarten Hoek, Aalst. uit ter hand te koop een zoo goed als nieuw STOOMMA- CHJENvanö paardenkracht. In volle werking dagelijks zichtbaar. Zich wenden ten kantoore van ons blad. bij Silvain De Nil, te Aalst-Mijlbeek, eerste klas van tonne- zaad, extra puik, alsook klaverzaad, eigen gewin. Aalst, eerste kwaliteit vau boonstaken eu hoppestakeu, aau voordeelige prijzen. IJTJlVf TIF PD kosteloos aan, aan allen die Ij Juli llJjJjll aangetast zijn van eene huidziekte, haarwormen, eczemas, puistjes, huiduitslag, chronische bronchieten, borst-, maag- en blaasziekten, rheumatiek, een onfeilbaar middel te doen kennen om zich spoedig te genezen zooals hij zelf volkomen genezen is geweest na alle mogelijke geneesmiddels vruchteloos te hebben doorstaan en beproefd. Dit aanbod, waarvan men het menschlievend doel zal inzien, is het gevolg eener belofte. Per brief of postkaart schrijven aan den heer VINCENT, place, Victor Hugo,8 te Grenoble, die kostelloos en vrachtvrij per post antwoorden en de gevraagde inlich tingen opsturen zal. 112, Boulevard Anspaeh BRUXELLES Grand choix de meubles neufs et d'occasi- on. Vente a l'amiable. Ventes publiques tous les mardis, mercredis et Vendredis, a 2 heures. Expédltion m Province 59, rne de» ChaHrcux. ■•dart 1847 ta Amerika In gebruik. AUooofc't Pleisters zfja soa geneesmiddel voari ALLCOCK'S «ljn Se eenig «ara onfeilbare Poreuze Pleiters walke gemaakt worden. Klacht daarom steeda dringend die van Allcook. NEEMT GEEN ANDERE. Verkrijgbaar bij alle Apotheken. fOLUOlBE BEMliliO Ala gy Likdoorns hebt, aco gebruikt AUcook'a Likdoornplelatera. van Een/O bljtonder veroorloofd middel. Voor Inlichtingen, reh to hempen bij *BOBTERSl van LIEFDE, 105, Rue St-Domlnique,Peril* 8UINET, Afoteker-Chimisl, 1Pastago Ssulnler, Parljt. Algemeen Depot OH. del acre, Bruxoilea A»_L.e AroTKKeN. Vlugschrift Frinco.

De Volksstem | 1900 | | pagina 3