ffllrukkcr-lutgfucr 3ait Dan Ituffel, Eapdlestraat, 13, te 2lal«t Betooging ter eere van M. Baron Leo Bethune. LEVE BETHUIVE Postkaarten—Bethune, ONS BELGENLAND, Wekelijksch Overzicht. Abonnementsprijs voor gansch België, franco te huis, 2.50. Voor de vreemde landen, 5,00. 5 centiemen het nummer. Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezonden te worden. Alle briefwisselingen moetenden dijnsdag avond op onze bureelen toege komen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor den inde scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle tijdstippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbriefjes zijn ten laste van den be stemmeling. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. 6° JAARGANG. NUMMER Aalst, den 6 October van het jaar O. H. 1900. Vonnissen 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de nieuwstij dingen 20 centiemen per regel. Aankondigingen op de 3e bladz. 10 centiemen den reo-el.Annonceu op de 4® bladzijde worden berekend volgens plaatsruimte. Voor de ad verten tien buiten de provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden tot het Office de Publicity Rue de la Madeleine, Brussel. De geabonneerden hebben het recht een maal per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen volgens zal verschijnen. Ruchtbaar makingen in te zenden vóór 's Maandaags. De uitspraak van het Hoogste Gerechtshof in de zaak der vervolgingen tegen MM. Baron Leo Bethune en Prosper Keppens, werd heel de verledene week, maar vooral Zondag in onze stad geestdriftig gevierd. Aan alle woningen, weini ge uitgezonderd, wapperde van in den vroegen morgen de nationale driekleur wij zeggen op weinige uitzonderin gen na, en zulks is zoo waar dat er straten zijn, onder andere de Korte Nieuwstraat, waar volstrekt geene uitzon deringen waren. Dat pleit ten voordeele der groote sympa thie welke onzen achtbaren Volksvertegenwoordiger en Schepen bij d'Aalstersche bevolking geniet en hoe zeer de uitspraak met blijdschap werd vernomen. Eere en dank aan onze Katholieke Medeburgers voor dit blijk van genegen heid en getrouwheid aan onze deftige partij. Zoijdag^werd ter Groote Markt een stoet gevormd, die rond half 5 in beweging kwam. Duizenden Aalstenaars na men er aan deel, op klak of hoed dragende het portret van M. Bethune of eene kaart met het opschriftLeve Bethune! Olie drijft boven enz., enz. Verscheidene bijzondere groote kartels en wimpels trokken de aandacht. Bloemruikers, korven en palmen waren ontelbaar. Voorop stapte onze Koninklijke Harmonie die door hare overschoo- ne nieuwaangeleerde pas redoublesgedurende gansch den optocht, de geestdrift ten top voerde en waarlijk onvermoei baar en onuitputtelijk scheen in haar rijk repertorium. Eere aan ons Stedelijk Muziekkorps Achterna kwam de maatschappij De Vrije Burgers, de geburen van onzen Volksvertegenwoordiger, in aanzienlijk getal en voorzien van groote opschrifteneen allerprachtigste ruiker werd M. Bethune door den ieverigen Voorzitter M. Emiel Ver- nimmen, aangeboden. Vervolgens bemerkten wij de maat schappijen De Vrome Strijders, De Reepers, Antis. Vak- vereenigingen, De Kath. Sterrekensvrienden, De Katholie ke Trompetters, De Hoveniers van Mijlbeek, Ridders van de Mot, Het Land van Riem, de Gedekoreerde Werklie den, de Ware Vlamingen, de lustige Geburen, Katholijke Vereeniging, de Katholieke Werkmanskring, Schaarbeek- sche Boerenbond, de Dierikmartenszonen, de Turnclub Steun geeft Moed, Maatschappij De Iweinszonen, De Waterratten, de fanfaar De Jonge Aalstenaars, die, onder het bestuur van M. Frans De Wolf reeds zoo menigvuldige diensten aan de partij heeft bewezen en thans weer met de tonen harer liefelijke marchen de lucht vervulde, de Mijl- beeksche Boerenbond, Rederijkkamer De Catharinisten, de Breidelszonen, Het Davidsfonds, Ziekenbeurs, Tooneel en Zangafdeeling van den Werkmanskring, Niets zonder Arbeid, maatschappij Alles door het Werk, de leden van het Fort Chabrol, enz. enz. en eindelijk onze Katholieke Jonge Wacht, machtig en vastberaden den onafzienbaren stoet sluitende. Alle maatschappijen offerden een geschenk, maar de ruiker welke onze Wacht den heer Baron Bethune aan bood ging alles te boven wat wij tot hiertoe in zijnen aard zagen, 't was waarlijk prachtig. Voegen wij er ook bij, dat het de Jonge Wacht was die het initiatief dezer grootsche betooging op zich had genomen en het feest zoo wonderwel heeft doen lukken.... Het was een schoone aanblik wanneer de stoet in de Brusselschestraat, waar M. Bethune woont, aankwam. Gansch de straat was zwart van 't volk, de vaan dels wapperden aan de gevels der woningen, de vlaggen der maatschappijen wuifden, de muzieken speelden, en wanneer M. Bethune met M. Keppens voor het venster zijner woning verscheen, brak een donderend gejuich en heilgeroep los, de Brabantjonne galmde over de menschenzee, duizenden mannen, vrouwen en kinderen barstten los in een enkelen alles overheerschenden zegekreet Leve Bethune Leve Keppens Het oogenblik was ingrijpend, hartroerend, en vele menschen weenden van vreugde. Zelden zag men in Aalst een blijk van genegenheid met meer gevoel uitgedrukt dan dezen het waren als kinderen die eenen aanbeden Vader vereerden. Na een kleine optocht rond de stad, bereikte de stoet den Katholieken Werkmanskring. Oogenblikkelijk was heel de ruime zaai en hovingen met eene dichte menigte volzet, en nadat de stilte verkregen was nam de E. H. Rombaut, be stuurder van den Kring, het woord. In hartelijke woorden bedankte onze eerweerde Bestuurder de bevolking van Aalst voor hunne blijken van aangekleefdheid den heer Voorzitter van den Kring vandaag bewezen. Hij bracht hem dep groet van onzen Eerweerden Heer Pastoor-Deken, door de ziekte wederhouden, en maakte, kortbondig, een overzicht van de laffe aanvallen en hatelijke vervolgin gen waarvan onzen leider sinds jaren het voorwerp was. Ziende, zoo riep M. Rombaut uit, dat zij op geen eerlijke wijze ons ooit konden overwinnen, namen zij hunnen toe vlucht tot de laagste en lafhertigste middels zij beschuldigden ons van kiesbedrog... Welnu, het Hoogste Gerechtshof heeft gesproken het ver klaart plechtig en openbaar dat er hoegenaamd geene vervalsching kon gepleegd worden, dat M.M. Bethune en Keppens niet konnen en zelfs niet mochten vervolgd worden En ziedaar de vijanden veroordeeld en gebrandmerkt als laste raars, bedriegers en verklikkers Wij hebben M. Bethune altijd vurig bemind en diep geacht, doch op heden is onze liefde voor hem verdub beld wij weten wat hij voor ons als leider te verduren had, hoe hij, als man van talent en hooge verdiensten, de plannen des vijands raadt en verijdeld wij weten dat hij ons ten zege voe ren zal en met hem zullen wij ons in de toekomst dichter nog als vroeger vereenigen en met de hulp van God nog menige overwinningen beha len. Deze treffende woorden werden meermaals door geestdriftig handgeklap onderbroken. Zichtbaar ontroerd stond M. Baron Bethune recht. Een oorverdoovend gejuich en handge klap waaraan geen einde scheen te komen, be groette hem. De gevierde held des feest es begint eene korte, maar recht hartelijke toespraak, waardoor de diepste erkentenis doorstraalt. Ik zou U allen, elk afzonderlijk, de hand willen drukken en U mijn innigen dank betuigen, ware zulks mogelijk. Ik doe een beroep op uwe wel willende medewerking aan de veldslagen welke wij in de toekomst nog zullen te leveren hebben: op mij moogt ge altijd rekenen, meer nog dan in het verleden zullen wij onze beste krachten in spannen ten voordeele van onze Burgerij, van onzen Werk- en Landbouwersstand. Deze dag, het huidig oogenblik, vergoedt mij ruimschoots voor het verleden. In de vervolging hebt ge mij omringd met diezelfde genegenheid en verkleefd heid als in de zegepralen, ik zal het nooit verge ten en thans roep ik hier uit Ik behoor u met hart en ziel toe Een storm van toejuichingen begroette deze schoone woorden. Heel de vergadering stond recht en bracht de heeren Bethune en Keppens eene geestdriftige ovatie, wijl de kreten Heil Bethune Heil Keppens elkander kruisten en er een lekker glas gedronken werd, op den laat- stenweêrgalm met portret en gedenkenis der betooging. Prijs 5 centiemen 't stuk. 3 fr. het 100. Een groot dagblad van Parijs schrijft Belgenland zoo klein in bevolking en uitge- n strektheid, is groot door zijn wondere werk- zaamheid en zijne vaderlandsche kloekmoe dig- heid. n Allengskens wordt dit land een voorbeeld van n beschaving en vooruitgang voor de andere ian- den en door zijnen geest van vrijheid en voor- n spoed bekleedt het eene plaats dat andere volkeren benijden. Op den oogenblik dat velen het leven en zede- lijken welstand schijnen te verachten en door n hoogmoed en hebzucht zich verslinden in bloedi- ge oorlogen, de Belgen, roepen de aandacht van j) gansch de wereld op wetenschap, koophandel en kunsten, de schoonste sieraden die het hoofd van den mensch kunnen bekroonen Al de liberale gazetten van het land drukken deze lofrijke woorden, maar geen een voegt er bij dat die roemrijk geworden welstand bijzonderlijk bestatigd is geweest, sedert de 16 jaren dat de katholieken het land bestieren Integendeel, de liberale gazetten schrijven we kelijks dat Belgenland onder het katholiek bestuur kwijnt en te niet gaat en dat de andere volkeren met ons medelijden hebben en ons misprijzen. Aan dit alleen kan men zien hoe het liberalism den vooruitgang van 't vaderland ter herte neemt Wilhelmina, de jonge ko ningin der Nederlanden die, volgens de algemeene ge tuigenis der Hollanders, het schoonste en bevalligste meisje moet zijn dat er on der de zon is, terwij 1 hare begaafdhedeu en goede hoedanigheden stapsgewij ze gaan met hare schoon heid, zou, zoo schreven on langs alle groote Üuitsche en Nederlandsche ga zetten, verloofd geraakt zijn met eenen Duitschen prins. Wij hebben er niets van willen zeggen om dat wij er niets zekeis van wisten en omdat men tusschen een vrijagie of tusschen een verloving niet tusschenkomen mag. Thans laten die groote Duitsche blaffers de lip hangen 't is zeggen zij, zonder dat ze weten waarom! De klappeien, die alles willen weten, pretendeeren dat het is om dat de Duitsche monarchie zoo koud en onverschil lig gebleven is ten opzichte der Boeren van Trans vaal. Enfin, die 't zeggen, die weten het niet, en die 't weten, die zwijgen het, 't is alreeds de vijfde prins die bij Wilhelmina een blauwtje geloopen heeft een goede troost voor onze burgerjongens, welke al eens achter 't net zouden doorgevischt hebben. Het vragen staat een ieder vrij En of ze ja of neen zegt zij, Maak daarom niet te veel verdriet, Van blauwe schenen sterft men niet. Te Brussel zijn in 't rechterlijk jaar 1899- 1900, 216 faillieten uitgesproken en 10,455 wissels geprotesteerd, voor meer dan 4 millioen franken, 't Is dus daar ook al geen goud wat er blinkt Te Sint-Michicls-Gcstel, zoo lezen wij in een blad van Noord-Brabant, heeft een snoervisscher dezer dagen eene vreemde vangst gedaan. Een zethengel geplaatst hebbende met levend aas om snoek te vangen, kwam hij, toen hij eenigen tijd daarna ging zien, tot de ontdekking, dat de draad gansch afgeloopen was, doch in plaats van een snoek in 't water, ving hij een reiger in de lucht De vogel, die het vischje had willen snappen, was door den angel, die hij mee ingeslikt had, gevan gen gehouden. We verkoopen het uit zooals wij 't ingekocht hebben si non vere, bene trouvate, zoo'n leugen zou soms kunnen waar zijn. Twee jon gens uit de geringe volksklas van Autwerpcai, hebben in den grooten nationalen wedstrijd van beeldhouwkunde, gezegd den Prijskamp van Rome de hoogste lauweren weggehaald. De primus, fluy- gelen, woont met zijne zuster en tante in het Schipperskwartier, waar deze een groenselwinkelt- je houden. De tweede prijs werd behaald door Florent De Cuyper, insgelijks een volksjongen van Borgerhout. Eens te meer is het weer bewezen dat de kunst niet altoos op de knieen eener gravin of edelvrouw wil gewiegd zijn. 't Zal kermis zijn in die wijken en niet zonder reden Daar zou ik wil len bij zijn Conscience in zijn Hoe men schilder wordt beschrijft dat zoo schoon.«Tc Berlijn heeft men de nachtpolicie schoenen gegeven met zolen van caoutchouc om des te beter de dieven te verrassen, 't Is ook wel noodig, want over een paar weken stool men van eenen agent der nacht- politie zijne horloge met ketiug en eene schoone meerschuimen pijp, terwijl hij zich een oogenblik je op eene hof bank een nachtuiltje veroorloofd had. Als nu het middel maar probaat is, dan is alles welAlle volkeren hebben hunne gelief koosde spijzen of gerechten, degustibus non despu- tandumen die welke met onze beschaving niet stapsgewijze zijn meegegaan, verschillen ook het meest in hunne smaakorganen, De Chinees schat niet hooger op zijne tafel dan heel jonge, nog blind zijnde muizen dat is het fijnste en edelste gerecht dat men den Chinees kan voorzetten. Men dient ze levend op ip eene schotel, dan doopt men de spar telende kleine diertjes in honing en laat ze lang zaam door de keel glijden. Lach niet, lezer, 't is heel serieus. Toen de tegenwoordige keizer zijne bruiloft vierde, werden er bij de maaltijden die hij gaf, niet minder dan 50 duizend van die jonge muisjes verobberd en binnen geknab beld. Vele Europeanen zullen aardige gezichten trekken, als de keizer van het hemelsch rijk, na betere tijden, hen op een feestbanket van jonge muisjes uitnoodigen zal. Wij ondervonden hier over eenige dagen een geval dat zeer goed met die rattenkluckt van over 8 dagen kan meegaan In onze statie hangen overal bei ichten Verboden op den grond te spuwen men is ver zocht zulks te doen in de speekbakjes, welke in de wachtzalen geplaatst zijn. Terwijl wij in de wachtzaal eenen trein zaten af te wachten, zagen wij een per soon, zoo rood als een haan en met ge zwollen kaak, de hand voor den mond ongeduldig rondloopen. De man was koortsig gej aagd en boezemde aan het vrouwelijk gezelschap diep medelijden in. Tandpijn is erg, zuchtte men; en toen men den vent wilde beklagen, schudde deze het hoofd en wees als eenen stom-doove naar het bericht, dat hem gebood in do speekselbakjes te spuweu. Hij droeg eene dikke chik ta bak tusschen de kaken, en zijn mond was zoo overvloedig met speeksel bela den dat hij ons niet antwoorden kon hij zocht naar de speekselbakjes er waren er geene 1! Waarom een bevel opgelegd dat niet volgbaar is Ofwel gezorgd dat er speekselbakjes zijn, of wel het onvolgbaar bevel weggenomen dit i? immers zoo klaar als oen inkt- flesch. Hoe krijgt men het op Ja, men is genoopt dat te vragen, als men op de plakbrieven de aanbesteding ziet, van de bureel behoeften in het ministe rie van landbouw, 't Gaat er bijna zoo verslindend als op 't banket van de 22 duizend burgemeesters te Parijs. Kijk eens wat die hoeren niet op te eten maar volte kribbelen hebben. 35duizend ki los schrijfpapier ot 233 kilos per be diende, 4800 stokken lak, 6000 pennen, '223 liters inkt, 5280 potlooden of 35 potlooden per jaar voor eiken bediende (alsof zij ze bij don boterham opeten) inderdaad hoe krijgen zij het op De Belgen gaan allengs hunne gekende boterfaam terug winnen, dank aan den vooruitgang welke wij op dit gebied se dert eenige maanden gemaakt hebben. Aan het Belgisch boterfeest of de ten toonstelling van produkten der Belgi sche melkerijen te Parijs (Vincennes) hebben 28 melkerijen deelgenomen, en de bijval die men bekomen heeft is bui tengewoon groot geweest. Het feest werd voorgezeten door M. De Bruyn, oud-minister van België, en de conces siehouders van de Parijsche hallen heb ben groote en talrijke bestellingen ge daan. Te Antwerpen is zekere M. uit de vijfde wijk, die zich met recht een recordman mag heeten voor de 140® maai veroordeeld voor dronkenschap. Aan zwadderaars van dit fatsoen Is waarlijk niets meer aan te doen, Al steken zij er dubbel aan... Den dikkop laten ze niet staan. Te ver vooruit deugt ook weer niet, dan hapert er weer wat anders aan. In Zweden en Noorwegen zijn ze ons zoo ver vooruitgeloopeu met den tele foon, dat schier ieder huis door den te lefoondraad verbonden is, en dat men voor een stuiver 50 mijlen ver kan tele- foneeren. Denkt gij, dat het daarom be ter is dan hier? volstrekt niet. De koop handelaars klagen de steenen uit den grond, dat de telefoon nooit ledig is, en ze geen tijd hebben er een groot be zwaar iu vinden om hunue handelstele foonberichten te verzen leu. Heel den dag liggen er de komeeren en koffiewij- veu in te babbelen, en de koophaude- laars vragen eene wet om eene betere regeling van het telephoon-gebruik te bekomen. Ge zieter is niets volmaakt onder de zon, en als men denkt dat het volmaakt is, dan beginnen de gebreken en onvolmaaktheden er eens voor goed door te schijnen. Een vrouwke, te j Brugge, die mot eene vriendin ruzie had, wist zich niet beter op deze laatste te wreken, dan door hare schoone haar lokken in brand te steken. Zij had ech ter geen eer van haar werk, vóór het vuur nog eenige noemensweerdige schaê had aangericht, was de brand gebluscht.

De Volksstem | 1900 | | pagina 1