HET VORSTELIJK HUWELIJK. ©rukker-Illttgeuer 3ait Han Htuffcl, €apeUe0tradt, 13, te 2lal&t. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. «geland in den ban der beschaving geslagen. Volksoptelling. Wekelijksch Overzicht. Oude postzegeltjes. Het paleis van prins Albert. bonnementsprijs voor gansch België, franco te huis, 2.50. Voor de vreemde landen, 5 centiemen het nummer. Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezonden orden. Alle briefwisselingen moeten den dijnsdag avond op onze bureelen toege- en zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor- in de scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle tippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbrielj es zijn ten laste van den be- omeling. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden. 6e JAARGANG. NUMMER 295.' Aalst, den 13 October van het jaar 0. H. 1900. Vonnissen 1 frank den kleinen regel. Aankondiging-en tusschen de nieuwstij - dingen 20 centiemen per regel. Aankondigingen op de 3° bladz. 10 centiemen den regel. Annoncen op de 4® oladzijde wordeu berekend volgens plaatsruimte. Voor de advertentièn buiten de provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden tot het Office de PublicHé, Rue de la Madeleine, Brussel. De geabonneerden hebben het recht een maal per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen volgens zal verschijnen. Ruchtbaarmakingen in te zenden vóór 's Maandaags. Op het vredescongres te Parijs is dinsdag eene motie ortgebracht door dc Engelsche groep voorgesteld, iardoor de schuld van den oorlog in Zuid-Afrika wordt worpen op de Engelsche regeering, die geweigerd heeft, t scheidsgerecht te aanveerden, dat door de Boerenrepu- ieken was gevraagd. De lezing dezer motie werd op levendige toejuichingen thaald. De groote geleerde, M. Yves Guyet, een der zeldzame ïamberlaimsten van het vasteland, heeft de motie verde ed en gezegd dat Engeland niet schuldig was. Tot zijne beschaming is daarop een Engelschman, Dr. arke, lid van het parlement, rechtgestaan en brandmerk- de Engelsche regeering in eene redevoering, die eindigde volgt Engeland heeft eene misdaad tegen het menschdom oedreven, eene misdaad zonder verontschuldiging; daar om «al Engeland In den ban der beschaving ge slagen worden en ik verschijn hier voor dit congres in boetkleeding, nederig en berouwhebbend, want ik be hoor tot een misdadig volk. De motie is, voor herziening, naar de commissie terugge- nden, maar welk opstel zij krijge, een feit blijft bestaan ngcland, gehoorzamend aan Cecil Rhodes, pleegde eene isdaad zonder naam ten behoeve van eenige boekaniers ;r geldwereld. Daarom wordt Engeland in den ban der beschaving ge- agen. De agentenoptellers voor de volksoptelling van igoo, loeten door de schepencolleges aangeduid worden den 15 Ictober, doch hunne aanstelling is eerst definitief na goed- euring door den gouverneur der provincies. Een koninklijk besluit bepaald dat aan de agenten met e volksoptelling gelast, eene vergoeding zal verleend wor- en van 6 centiemen per gezinkaart en van 2 centiemen per ersoon, op elke kaart ingeschreven. Voor het overschrij- en zal eene vergoeding van 1 centiem per fiche ver- ;end worden. 't Is te hopen dat er dezen keer wat beter zal gelet wor- sn op de benoemingen, door zekere liberale schepencolle- ds gedaan. Bij de volksoptelling van 1890 werden op me- ge plaatsen mannen aangesteld, vijandig aan het vrij on twijs, en die op 10 geletterden er ten minste 5 opgaven s ongeletterden 't Is daaraan nog te wijten dat er zooveel dsche gedachten over den graad van geleerdheid in ons nd verspreid worden Bericht aan de katholieke raadsleden Dijnsdag der verleden week is dus te Munchen het huwe- jk van Belgie's erfprins met de aartshertogin Elisabeth oltrokken, met al den mogelijken praal en luister. De naam van prins Albrecht wordt door gansch België iet liefde genoemd. 't Is omdat op hem de hoop berust in de toekomst van nsland. Ook is zijn huwelijk met prinses Elisabeth door de gehee- natie vreugdevol begroet. Alom hoorde men dijnsdag den naam van den sympathie ën prins. Alom werd hij vermengd met dien zijner jonge ;emalin. VooraLhet katholieke België, dat walgt van een zoo kos- elijken £ds willekeurigen regeeringsvorm als dien wij bij ins fransche buren zien heerschen, vormt de beste wen- chen over het welzijn onzer toekomende vorsten. Uit ter harte mengen wij onze wenschen met die van het eheele volk, tot dezes eigen welzijn door de voortzetting an ons koninklijk stamhuis, en tot klimmenden voorspoed an ons land. Leopold I heeft België bestuurd met eene wijsheid en efde, die hem de bewondering der naburige natiën ver derven. Onze tegenwoordige koning heeft dat vaderlands- evend werk met hoog begrip en vaste hand voortgezet en idt het lot van ons land nog steeds met even wijs. beleid. Prins Albrecht,-onze vermoedelijken toekomende vorst, die, wat zoo zeldzaam is in vorstelijke familiën, de ingevingen van zijn hart heeft mogen volgen bij de keus eener bruid, die dus verhopen mag in zijn huiselijk leven steeds liefde en zielsgenoegen te zullen smaken, zal in dit intiem geluk een aandrang te meer vinden om ook zijne toekom stige onderdanen te willen gelukkig maken. 't Is hetgeen wij wenschen en hopen uit gansch ons hart. Leve prins Albrecht Leve zijne vorstelijke gemalin Aan al onze brave lezers en lieftallige leze ressen wenschen wij den hertelij ken goeden dag. Veel geluk en zegen en alles wat hun maar kan aangenaam en voordeelig zijn naar ziel en lichaam... Gesto len goed en gedijt nietl... Eugelaud heeft dus Transvaal bezet, ingelijfd op papier, doch nog niet ingenomen. Vooraleer den dj ik mag zeggen: Hier ben ik baas zal hij nog harde xoppéh moeten breken, die der heldhaftige Trans vaal- sche Boeren, iets dat hem nog veel spel zal op den nek laan. Te Nijvel heeft nen wisselagent de eerbiedige vrijheid genomen met 275,000 fr. van zijne kalanten eene onbepaalde achterjaar- sche zomerspeelreis te doen en te Berlijn is bij zekere professor Friet een miljoen pomdeterfriet- jes in banknoten gestolen en voor kwittantie heeft de bevolking van Pontchatoula de deuren der gevangenis ingebeukt en vier negers die erin zaten den kop afgetrokken. Als ze zich daarmeê maar niet pekzwart gemaakt hebben! Tijdens de laatste manoeuvers werd er aan de landerijen voor ruim 30,000 frank schae aangericht, zonder steertjes of adremkes meê te rekenen, welke door de regeering zullen moeten vergoed worden. En van den beginne van den oorlog tot nu heb ben de djekken naar den Transvaal gezonden 213,338 mannen en 364 kanons... ook zonder de steertjes In de bureelen van 't Vatikaan is 'nen fermen diefstal gepleegd Uit 't kofferfort, staande op 't tweede verdiep, werden 400,000 fr. in rentetitels gerobberd. Ter gelegenheid van prins Albert's huwelijk met Lizatje van Beie ren, heeft den minister van oorlog de berooving van hooge soldij (fransche sold)verbod van wa pens te dragen (gepriveerd)behoud onder de wapens (achter de klas te dienen) geheven, 't Er zullen er veel in 't vuistje lachen Op bevel van den Shah van Persiën, heeft zijnen groot vizier 120 Belgen aangeworven aan zeer voordee- lige voorwaarden, om aldaar belangrijke posten in de besturen te bekleeden. 't Antwerpen zal er eene grootsche betooging ingericht wor den, ter gelegenheid van de komst van president Kruger in ons land. Er is besloten alle aanvallen tegen 't Engelsch volk en regeering uit te slui ten en bij zijnen terugkeer in Engeland, zal lord Roberts den titel van graaf ontvangen, twee miljoen en half pond sterling in geld en het order van den Koussenband. Of den koussenband hem dikwijls tot van achter op zijn hielen zal sleeren, moet niet gezegd worden, wantjenzoemaarheind- adtieverdien I Er wordt gezegd dat de kosten van het monsterbanket der burgemeesters de 700.000 frank niet en zullen overtreffen. Dat maakt toch nog altijd 30 frank per genoodigde. Wat is nu de oprechte schuld van veel ruzie, mi serie, verdriet, en wat weet ik al Dat zijn de vuile tongen. Er zijn 27.000 woorden in de fransche taal. 't En is ik niet die 't zeg, maar den benediktijn Brachet, in zijn etymologisch woor denboek. Die 't niet en gelooft, gelieft ze eens achter te tellen. Ze willen malgré bongré heb ben dat onzen Leopold afstand zal doen van zijnen troon, zooals Keizer Karei zaliger. Men zegt ook dat koningin Victoria van Engeland op hare k...renten zou gaan leven. Dat vrouw mens ch en zou maar po ver kens hare regeering eindigen... Zou er misschien al iets aan 't knagen zijn de Zondag avond werd op de Grondwet plaats te Brussel*, 'nen heer aangesproken door een dame met zwarten sluier. Tiens, bonjour mon oncle zegde ze en gaf hem twee klinkende toten. Toen ze vertrokken was, bestatigde hij de verdwijning van zijnen portemonné en borstspel- le, die voorzeker meer dan twee smakskens weerd waren. Men heeft mamzei Froufrou twee handen langs den nek gelegd en hare vurige lief deblijken doen terug nemen Verleden zater dag had in de hallen van 't Park van 't Jubeljaar, te Brussel, het exaam plaats van 50 simpele postjes van treinwachter. Zoo maar de bagatelle van 900 kandidaten hebben zich aangeboden, waartusschen ingenieurs en doktoors in de rech ten. Op Dinsdag 15 November gaan de kamers en de zagerijen weêr open... 't En zal er maar vermuft rieken. Ook vertelt men dat er anarchis ten te Brussel aangekomen zijn. Voor wie of wat Te Moorslede is tusschen de huwe lijksbeloften zekere Maria-Theresia Bourgois geslopen, oud 80 jaar en reeds viermaal weduwe. Onze eerste oproep werd warm beantwoord. In den naam der Eerw. Missionnarissen, Dank aan al dezen die er ons zonden, hoe klein het ge tal ook was. Al wie ons de toekomende week een zendingsken van ten minste 200 oude postzegel tjes doen, zullen een boekwerk gratis ten huize ontvangen. Men zegge het voort. Men kan niet genoeg de kennis der wet over de werkmanspensioenen onder het volk verspreiden. Kongressen als dit onlangs te Rousselaere gehou den, zullen daar veel toe bijbrengen. In zulke kongressen worden er, benevens eenige verkeerde of ongegronde woorden, vele nuttige wenken en in lichtingen aan het licht gebracht. Onder de onge- gerijmdheden die er verteld worden behoort onder andere het volgende, dat wij in het verslag gelezen hebben een spreker heeft gezegd Indien de wet moest mislukken, dan ware dit de schuld der pa troons (bazen). Dat is eenvoudig weg belache lijk welk belang zouden de bazen er wel bij kun nen hebben die wet te doen mislukken Maar vele allerbeste gedachten zijn er geuit, die getoond hebben dat de West-Vlaamsche katholie ken, wereldlijken en priesters, heeren, burgers en werklieden, er zich met vereenigde krachten op toeleggen om die wet de beste vruchten te doen voorbrengen. De wet kan voorzeker verbeterd wor den, maar de eerste vereischte om er al het nut mogelijk uit te trekken is ze te doen kennen. Dat is ook het doel van een vlugschriftje Wet van 10 mei 1900, door Honoré Top (Desmyter, Veurne.) Het is volgens dat vlugschriftj e dat wij hier weder om eenige notas over de werkmanspensioenen neerschrijven. De personen die de voordeelen der wet kunnen of zullen genieten, moet men in verscheidene klas sen verdeelen. Dezen die op den 1 januari 1901 den ouderdom 65 jaar vol zullen hebben, dus geboren zijn voor den 1 januari 1836, zullen zonder er zelf iets voor gedaan te hebben, een pensioentje genieten van 65 fr. Daarvoor moet men Belg zijn, werkman of gewezen werkman, in Belgie verblijven en in nood verkeeren. De vrouwen hebben op dit pensioen juist hetzelfde recht als de mannen, zoodat een huisgezin van een man en vrouw jaarlijks 130 fr, trekken zal. De personen die op den 1 januari 1901 tusschen 58 en 65 jaren oud zullen zijnhet is te zeggen geboren zijn voor den 1 Januari 1843 en na den 31 December 1835, zullen hetzelfde pensioen genieten als zij 65 jaar oud zullen zijn, en dat wederom zon der eenen centiem te moeten storten. De personen die, op den I Januari 1901, 55 jaar oud zijn en min dan 58 jaar, het is te die geboren zijn voor den 1 Januari 1846 on na den 31 December 1842, zul len insgelijks als zij 65 jaren oud zul len zijn, het pensioen van 65 fr. genie ten, maar daarvoor moeten zij geduren de driejaar in de lijtrentkas, per deelen van ten minste 3 fr. per jaar, stortin gen gedaan hebben die te zamen in het geheele 18 frank uitmaken. In andere woorden, die 18 frank moeten in ton minste drie maal gestort worden, en die stortingen moeten ten minste over drie jaar verdeeld zijn, en dat wel zoodanig dat er elk j aar ten minste drie franken gestort is. Die deze voorwaarden niet naleeft, bekomt geen pensioen. Wel te verstaan, men mag in die drie jaren meer dan de 18 frank storten, en dan wordt het pensioen van 65 fr. met zoo veel verhoogd. De personen die den 1 Januari 1901 min dan 55 jaar oud zijn, het is te zeg gen die geboren zijn na den 31 Decem ber 1845, krijgen geen pensioen van den Staat, maar kunnen een pensioen verwerven mits zelf daarvoor te storten. Daartoe komt de Staat hen ter hulp met subsidien, die verschillen volgens het bedrag der stortingen en den ouder dom van den storter. Iedereen mag dus een renteboekje nemen, en al wie op dat renteboekje stortingen doet bekomt ook de hulpgelden door de wet bepaald. Die zelf niets stort om een pensioen te bekomen, ontvangt goene hulpgelden en trekt dus ook geen pensioen dat is natuurlijk. Dezen die storten, moeten, om recht te hebben aan de hulpgelden, Belg zijn en in België wonen. Men krijgt ook geen hulpgeld voor het eerste jaar der stortingen om doel te hebben in de subsidien van 1901, moet men in 1900 gestort hebben. Do hulpgelden bestaan in zooveel per frank gestort door den bezitter van het renteboekje, door eenen anderen persoon, den baas, hij voorbeeld, ten voordeele van den bezitter, of door do maatschappij waar de bezitter deel van maakt. Als de bezitter van het renteboekj e deel maakt van eene maatschappij die bij de lijfrentkas aangesloten is, geniet hij de hulpgelden van den Staat te be ginnen van zijn zes jaar, op voorwaarde 1° dat het reeds bekomen pensioen de 360 fr. niet te boven ga, 2° dat het pen sioen niet beginne voor den ouderdom van 55 jaren, 3° dat de stortingen als lid der maatschappij 60 fr. 's j aars niet overtreffen. Als men deel maakt van eene maatschappij, is het ook niet noo- dig werkman te zijn om de hulpgelden te genieten. Maakt men geen deel van eene maat schappij, men mag rechtstreeks een renteboekje nemen en erop storten, maar dan geniet men de hulpgelden en kel van 16 jaar af, en men is er ook uitgesloten als men 50 fr. belastingen aan den Staat betaalt in gemeenten van min dan 10,000 inwouers, 60 (r. in ge meenten van 10,000 tot 25,000, 70 fr. in gemeenten van 25,000 tot 50,000 en 80 fr. in de grootere. Dat is in korte woorden de pensioen wet. Men is nog niet begonnen met de veranderingen aan het oud observato rium, om het in een paleis voor prins Albert te herscheppen. 't Is naar 't schijnt de lange afwezig heid des konings, die alles heeft doen opschorsen. Niet alleen wil Leopold II de plans zien maar men mag er zeker van zijn dat hij ook persoonlijk on van nabij dc uitvoering ervan zal volgen. Men denkt dat het jonge paar ten minste een jaar bij den graaf van Vlaan deren, in de Regentstraat, zal wonen, waar ten andere zijne vertrekken reeds in orde zijn.

De Volksstem | 1900 | | pagina 1