u Over de Soerkens. KIP-KAP VAN NIEUWS. >4» 50 JARIG J1J11ELFEEST LUISTERRIJK AVONDFEEST jDDrukker-llttgmr 3ait Dan Haffel, HapelUutraat, 13, te 21 abt 1850 STAD AALST 1900 Zondagschool van St. Wlartinus. PLECpiGE EEESTYIE^II^G PROGRAMMA DER FEESTELIJKHEDEN. Plechtige Jiihclmis, noenmaal 't Gazetschrijven. y^W vil® Voor de vreemde landen, f ELKEN VERSCHIJNT BLAD Abonnementsprijs voor gansch België, franco te huis, 2.L-. t s 6,00. 6 centiemen het nummer. Pakken en brieven Loeven vractttvnj toegezonden te worden.Alle briefwisselingen moeten den dijnsdag avond p hrieven wor- komen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Dn ;not.hriivinffen on alle f den in de scheurmand geworpen. - Alle postburee en ontvangen tijdstippen van het jaar - De onkosten der kwijtingbrieljes zijn_ten laste vandenbe stemmeliug. Men gelieve, bij verandering van woonst, het ju J j ZATERDAG. 6" JAARGANG. NUMMER 296. Aalst, den 20 October van het jaar 0. H. 1900. Vonnissen - 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de nieuwstij dingen 20 centiemen per regel. Aankondigingen op de 3" bladz 10 centiemen den regll. - Annoncen op de l«T>ladzijde worden berekend volgens plaatsruimte. - Voor de°advertentiën buiten do provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden tot bet Offlcede Putlictti, Urn de la Madeleine Brussel. De geabonneerden hobbenhet recht «en maal oer jaar eene annonce van 5 rege s te plaatsen, die viermaal achtereen volgens zal verschijnen. - Ruclitbaarmakingen in te zenden voor 's Maaudaags. VAN HET VAN 1 om Spreekt het van iemand, dan staat het den eenen aan en den anderen niet. Vergeet het van iemand te spreken, die gaarn zijn naam wekelijks gedrukt ziet, dan handelt de opsteller uit vijandschap. Enz., enz., enz.... Ja, waarlijk, 't gazetschrijven is een aange naam stieltje Zondag 21 October, 7 uren 's avonds Aankondiging der Feesten door het spelen des Beiaards, het luiden der klokken en geschut der kanons. go Maandag 22 October, om halfzeven uren 's morgens, ter St. Martinuskerk Iflis cn Algemeen© Communie, voor al de Meesters der Zondagschool. 3° Om half negen uren Beiaardgespel, Klokkengelui en .Kanon geschut. 4° Om 9 uren gecelebreerd door den E. II. Van HelIeputte, Pastoorjan St Gillis-Waes, Oudonderpastoor van Aalst, waaronder SEU- MOON door den E. H. De Riddee, Pastoor van Schellebelle, Oudonderpastoor van Aalst. Na de Mis Plechtige Prijs- en Broodnltdecling, aan de kinderen der beide Zondagscholen. 5° 's Middags, om 12 uren stipt ten lokale van den Catholieken Kring, Korte Zoutstraat, en aanbieding van een Kunstgeschenk, aan den Jubelaris, Mr Eugeen VAN ITTERBEEK. 6° 's Avonds om 5 aren, ter ruime Zaal van den Catholie ken Werkmanskring te geven door de Hoeren Meesters der Zondagschool. PROGRAMMA 1" Opening voor groot orkest. 2» Broeder Jacob, oorspronkelijk drama inéén bedrijf, door Lodew ijk Lieve- vrouw-Ooopman 3° Uitvoering1 eener Jubelcantate, 150 uitvoerders Muziek van Mr G. Pape Woorden van den E. li. Vlerick. 4° DB ADELiZIBKE, tooneelspel in 3 bedrijven door P. De Mey, (vrij naar Molière.) De Balletten die in het stuk voorkomen zullen uitgevoerd worden onder het bestuur van M* Aug. Vebwayen. 't Gazetschrijven is toch een aangenaam stieltje Bevat het blad te veel politiek, dan zegt men: de gazet is te droog. Staat er weinig of geene politiek in, dan zegt men het is niet op te hoogte. Zijn de letters te groot, dan staat er met genoeg in te le- zen. Zijn de letters te klein, dan is het slecht voor de oogen. Bevat het blad ware geschiedenissen, dan zegt men dat het leugens zijn. Bevat het er geene, dan zegt men er staat vandaag niets in te lezen. Staat er veel van Daens in, dan zegt men t Ware veel beter hem gerust te laten. Staat er weinig over in, dan zaagt men Ze zijn er be nauwd van. Geeft het mengelingskens, dan is de opsteller een nauw- bescheid. Geeft het er geene, dan is de opsteller een droomer Geeft het blad belangrijk nieuws, dan zegt men Och, ik heb dat al in groote gazetten gelezen. De groote en kleine gazetten van ons land ver halen de volgende kluchten over generaal De Wet, de jonge Boerengeneraal, die de Engel- schen in Transvaal veel te rap en te slim is, en de Britten als een paling door de vingeren slib bert, terwijl hij ze in 't genipt van tijd tot tijd eene ferme pandoering toedient en ook niet wacht van ze bij gelegenheid eens goed op stoo* pen te trekken. Ge weet dat de Britten al weken lang met vier legers er achter aan 't vangen zijn en dat ze hem niet inhanden kunnen krijgen.De Wet die boven zijn heldenmoed een geestig man en echt farceur is, De Wet weet dat zoo goed als wij, doch hij laat zich daarom niet uit zijn lood slaan Op zekeren vroegen morgen van een dier tal rijke dagen dat de Engelschen bluften dat De Wet zeker ging gevat worden, kwam Meithuen, die dezen keer zeker van zijn stuk was, in de na bijheid van een Boerenkamp, en in de morgen schemering zag hij drij tenten, waarvan er eene bijzonder uitmuntte, mits er eene lantaarn aan den ingang hing en er een schildwacht onbe weeglijk bij op post stond. De zaak was klaar, het was het leger van De Wet dat nog in volle nachtrust was, en die tent waar het licht brandde en de schildwacht stond, was wel degelijk het hoofdkwartier, de tent waar de generaal zijne nachtrust genoot. Omzichtigheid was hier eene hoofdzaak om den slimmen arglistigen Boerengeneraal nu op zijne beurt, ook eens te verrassen. Behoedzaam en zoo stil mogelijk, nadert de voorwacht van het leger tot op korte nabijheid en zoohaast men zeker is van zijn schot, wordt er vuur gekommandeerd en de schildwacht, wie weet door hoeveel kogels doorboord, valt neer zonder een enkelen kreet te uiten. Op commando stormt men met gevelde bajon- net de legertent binnen, om de slapende hoofd wacht te verrassen, en den ganschen staf van het leger krijgsgevangen te nemen Drommel! wat teleurstellinggansch de tent was ledig.en zoo was het met het geheele kamp gelegen de Boeren waren gaan vliegen... waarheen, dit wist men niet. De Britten wisten niet of ze lachen of weenen zouden. Eensklaps ziet er een sergeant, dat de schildwacht die daar gesneuveld lag, een briefje in de hand had. Hij vat het en ziet dat het een bestellingsbericht is, aan generaal Methuen toe- gericht. Als de pijl uit den boog, vliegt hij naar den ge neraal toe om hem het kostelijk bemachtigd pa pier ter hand te stellen. De generaal opent het kostbaar dokument en leest Lord Methuen, Laat mij toe u deze ledige tenten in bewaring over te laten ze hebben hunnen dienst gedaan, we hebben ze niet meer noodig, daar we juist eene volle lading nieuwe tenten, die voor het En- gelsch leger bestemd waren, buit gemaakt heb ben. Ik moet u over deszelfs degelijkheid een compliment maken. Ge zult mij verontschuldi gen u niet afgewacht te hebben, daar men mijne hulp elders verwacht. Gebruik deze tenten tot binnen twee jaar, dan zal ik zoo vrij zijn ze te komen afhalen. (Get.) Cristiaan De Wet. Terwijl de sergeant met zijnen briet naar den generaal gesneld was, waren de teleurgestelde soldaten met woede op den gesneuvelden schild wacht gevallen, en begonnen hem langs alle kanten met hunne bajonnetten te doorboren.... Hemeltweede teleurstelling... De gewaande schildwacht was niets anders dan een houten pop, welke op eenmaal ontploft en al de aanval lers achterover in het zand doet tuimelen. Gelukkig waren de soldaten maar licht ge kwetst, en konden zij onmiddellijk weer opstaan, zwerende, dat ze den ellendigen Boerenfarceur welhaast in de handen zouden hebben. r*i Een tweede truc, welke niet minder kostelijk is, speelde hij aan den oppergeneraal Robeits, die van uit Pretoria de Engelsche krijgsbewegin gen bestiert. De Wet had zich in den kop gesteld de tele graaflijnen op den weg Heydelberg door te snij den en den draad met zijn eigen systeem Morse te verbinden. Een telegram bleef niet lang uit, hij was af komstig van generaal Hunter en aan lord Ro berts in Pretoria gericht: Ik houd De Wet vast, zend mij versterkingen. (Get.) Hunter, 't Kan niet beter, dacht De Wet, en hij zond hem onmiddellijk antwoord terug Begrepen, gij zult versterkingen krijgen. (Get.) Roberts. Aan Roberts deed hij tevens een telegram On noodig versterkingen te zenden, De Wet is in de klem met 5000 man. (Get.) Hunter. Alhoewel het al laat in den avond was liep die tijding als een snelvuur in Pretoria rond. De vlaggen werden geheeschen, overal muziek en gezang het God save the Queen klonk langs alle kanten, en tot laat in den nacht stroomde de champagne en de wisky, alsof het niets was. 's Anderendaags eerst, wist men te Pretoria dat men beet genomen was. Een telegram uit Bloemfontein vroeg in aller- haast versterkingen, om Hunter te ondersteunen, die krachtdadig door De Wet in den rug aange vallen werd. Christiaan De Wet had nu zelve versterkingen bekomen, en was er in gelukt, het Engelsch le ger tusschen twee vuren te zetten, en het ont zaggelijke verliezen toe te brengen. Dit zijn maar eenige van de talrijke farcen, welke de jonge Boerengeneraal aan de Britten gespeeld heett, en men beweert dat het zeker de laatste niet zullen zijn. Wij zijn reeds t'halven Oc tober, en nog immer glanst de zon in volle heerlijkheid. Parijs doet schitterende za ken, beter dan in 't begin der tentooDStelling en meer dan in volle zomer. Toch zien wij stilaan verandering komen, donkerder weder, overtrok ken lucht, koude morgeuds, en avonden. Nu, 't en is den tijd niet meer ook. Spre kende van de Parijssche Tentoonstelling Och 't is overheerlijk, oogverblindend, kolossaal groot; en ons gedacht is dat men later wel wat moeite hebben zal, om iets beters en nog grootscher te kunnen maken. Kolossaal, zeg ik denkt eens na, brave lezers Zij beslaat eene oppervlakte van honderd en acht hectaren of een miljoen tachtig duizend vierkante meters Zou men geen schrik hebben van daar binnen te gaan En toch loopt men zich doodmoê, links en rechts de helderblin- üende Seine, in die duizende wonderheden en sta tige gebouwen, waar het wemelt van volk uit al de landstreken der wereld en waar men ook alle talen hoort. En dan, in die machienenzalen, daar is 't een gebommel en gedommel, dat hooren en zien vergaat. Handel en nijverheid, kunst en we tenschappen, al het wonderbare en grootsche wat een menschelijk genie- voortbrengen kan, men vindt het daar opeengestapeld en kwistig ten toon gespreid in die beeldschoone wereld stad. En Versailles danOch 'k wensch u allen dat ge 't ook eens kon- det bewonderen doch, gij moet u ver haasten, want ze wordt den 5 Novem ber gesloten. De zee is wel een groote plas, En velen zijn erin verzonken Maar in het klein geneverglas, Daar zijner nog veel meer verdronken. Woensdag was 't de verjaardag van den hemeltergenden bloed- cn rooftocht in Transvaal. De schermutselingen viu- gen aan don 10 October 1899, en wie weet hoelang zij nog duren zullen President Kriiger z.al weldra in Hol land aanlanden eu de lieflijke konin gin Wilhelinina neemt zelve al de maat regels om de veiligheid der reis van den eerbiedweerdigen grijsaard te ver zekeren, en zijne aankomst aldaar met schitterende eerbewijzen te omringen en ce verwelkomen. Braaf In Amerika gaat men een spoorweg leg gen van New-York naar Buenos-Ayres, hebbende 10,220 mijlen lengte, en hij zal de bagatel kosten van 50 tot 60 miljoen. Die Yankees zijn toch stoute kerels, hé Een roode bediende der coöperatieve van Sftoaii*, zekere Har- mignies, komt 30 frank boete op te doen voor langvingerij. Ja, zoo gaan er dagelijks socialiste kopstukkon met de zure centjes der wroeters den bosch in. Men heeft in een hotel van fct.-Se- bastieii een heer aangehouden, die fransche valsche bankbrieven in om loop bracht. Hij had nog voor 11,000 frauk valsche biljetten in zijn bezit. Doktoors Van Ermengcn en Voiturou, die door onze regee; ing naar Glasgow gezonden waren, om oene studie te doen over de verspreiding der pest, zijn ziek weergekeerd en thans bedlegerig, omdat zij te veel serum iugenomeii heb ben, om zich te laten inenten. Welke onvoorzichtigheid Die winnen wil en goed vergareu, Moet zekerlijk geen moeite sparen. Die veel wil maaien, Moet ook veel zaaien Prins Albert is dus getrouwd met het beeldschoon prinseskon Elisabeth van Beieren. Prachtige feesten hebben er te Brussel plaats gehad. De Brus- seleers, doch vooral de vrouwen zijner zot van zij zien liever haar minnelijk gezichtje dan de stijve, donkere, tristige wezens van andere vorstelijke perso nen. Nu, z'hebben misschien gelijk ook! Met 't vallen van 't blad vermenig vuldigen ook de gevallen van zinneloos heid Donderdag hield men aan de Beurs van Brussel een kerel aan, die d'agenten smeekte hem naar den He mel te willen voeren en Vrijdag wilde er een ketje malgré bongré met prins Albert op speelvojaaize gaan Zeke re Jan Vandermert, een doodarme werk man, wonende Papenvcst, te Brussel, vond Vrijdag te midden der straat een bankbiljet van 1,000 frank dat hij eer lijk naar 't politiebureel bracht. Oüder het nederig werkmanspak klopt er vaak een edel hart Volgens d'optelling der vrcemdeliugenlijst, hebben cr gedu rende 't verloopen badseizoen, zoo maar 40,348 vreemdelingen te Oostende verbleven. Dit getal wordt verdeeld als volgtBelgië 9698, Duitschland 7936 Engeland 8213, Oostenrijk 2165, Hol land 756, Frankrijk 7201, Amerika 1295, Rusland 740 en Italië 477. En nog waren er bijna 10,000 min dan overjaar. Uit goede bron wordt nu gemeld dat, na 't vertrek van President Krüger, de Boeren beslist hebben te Zontpausbrug zich te versterken cn den strijd voort te zetten. Botha heeft ai de kloekste mannen onder zijn bevel, en Viljoen met staatssekretaris Reitz en zijne drie zonen zijn met hem. Toe maar, Boerkens, kloeken moed Te Imovod, in Uioord-Amcrika, heeftde vrouw van eenen rijken fabrikant, ze kere mev. Smith, hare drie kinders vermoord. Als het geluk u medegaat, Dan krijgt ge vele vrienden Maar als de kans u tegenslaat, Dan zijn er geen te vinden,

De Volksstem | 1900 | | pagina 1