Rampen, Misdaden en Malheuren uit alle Werelddeelen. Malheuren op den spoorweg. VERTOOM\G DER CATHARIIVISTEJV. L1I1BRECIITS BRUSSEL. Belangrijke ajtruggelarijNa een verblijf van verscheidene jaren in Amerika keerde M. Martinage, van Harchies, die een schoon fortuintje vergaard had, den 8 september uit Bos ton naar Europa terug. Aan boord van de Ivergna maakte M. Martinage kennis met twee heeren die zegden Jules Van Mol en Edouard Jameson te heeten. Te Liverpool scheiden zij, na overeen ge komen te zijn elkaar te Parijs, in de Wereldten toonstelling, weer te zien. Van Mol kwam den zondag 30 september naar de woning van M. Mar tinage, te Harchies, daar hij hem te Parijs niet aangetroffen had. Hij vertelde hem dat zijn vriend Jameson vruch teloos gepoogd had te Londen een kind te plaatsen dat hem uit Amerika gezonden was Hij stelde aan M. Martinage voor de opvoeding van het kind op zich te nemen en naar Brussel te komen, waar de zoogenaamde Jameson zich bevond, om over de voorwaarden te spreken. M. Martinage en Van Mol kwamen naar Brussel en vonden Jameson in een hotel der stad. Deze laatste zou aan M. Martinage 12,500 frank per jaar betalen voor de opvoeding van het kind, en hij zou ook den intrest genieten, tot de meerderjarigheid van het kind, van eene som van 500,000 frank, die aan dit laatste toebehoor den. M. Martinage en Jameson teekenden het kontrakt Van Mol kwam dan tusschen en vroeg wat waar borg M. Martinage zou hebben indien het kind kwam te sterven. Men kwam overeen dat M. Mar tinage eene som van 48,000 frank en Jameson eene ongeveer gelijke som in een kasje zouden sluiten en dat de eerste het kasje in bewaring zou houden. Zoogezegd, zoo gedaan. M. Martinage vertrok den 11 October met de kostbare doos naar huis. Te Bergen aangekomen kon hij niet weerstaan aan het verlangen van het kasje te openen het bevatte slechts schrijfpapier en enveloppen, Men had het echt kasje tegen een gelijkvormig weten te verwis selen. M. Martinage, die zijne 48,000 frank kwijt was, ging zijn beklag bij de policie maken. Toen deze laatste te Brussel in het hotel kwam waren de vogels gaan vliegen. Aan de Lezers. Indien een uwer familiele den lijdt aan bloedeloosheid, zwakheid of uitput ting, doet hem de uitmuntende Pil van D1' Raphael nemen en in weinige dagen tijds zal bij genezen zijn. 1 fr. 75 de doos in alle goede apotheken. Dépots te Aalst MM. Callebaut, De Valcke- neer, De Waele, Ghysselinck en in alle apotheken. ST-JANS-MOLENBEEK. Vrijdag kwam een meisje, afkomstig van Antwerpen, in de groote post een mandaat ontvangen. De bediende zag dat het handteeken valsch was. Het meisje werd oogen- blikkelijk aangehouden. Daar er in den laatsten tijd meer soortgelijke aftruggelarijen op de post gepleegd zijn, denkt men te doen te hebben met eene bende dieven die de brievenbussen plunderen. BRUGGE. Maandag kwamen twee dronken werklieden in eene herberg der Ganzenstraat. Zij vroegen drank en, daar de herbergierster zag dat zij reeds meer dan genoeg hadden, weigerde zij, hen dien te geven. Nu zochten de dronkaars twist. De zoon der herbergierster, een stoker van den tram, die juist thuis kwam, verdedigde zijne moe der tegen hunne aanvallen en zoo onstond er een gevecht, in 't welk de zoon een mes nam en er een- en der aanvallers eenen steek mee in de keel toebracht. Deze laatste stortte bloedend ten gronde. Geneeskundige hulp werd aanstonds gebracht, doch de gekwetste stierf op den weg naar het De zoon der herbergierster werd aangehouden en door den onderzoeksrechter ondervraagd doch, daar hij in zelfsverdediging heeft gehandeld, on middellijk weer vrijgelaten. Het slachtoffer stond bekend als hebbende een zeer slecht gedrag. Hij was overigens reeds meer dan eens veroordeeld geweest. De andere is daar entegen een voorbeeldig werkman. AARLEN Maandag is alhier overleden, M. Ettendorf, die verleden week, ziek te bed liggen de getroffen werd door eenen steen, geworpen door de baldadige recruten, waarvan wij verleden week gesproken hebben. IIEUSDEN. Een lancier reed vrijdag mor- gend rond 9 ure alhier rond, terwijl hij ook het paard van zijnen overste aan den teugel leidde. Nabij de tramstatie kwam op dit oogenblik een hooiwagen aan. Het paard van den lansier ver schrikte en sprong zijdelings tegen den wagen. De lansier viel en werd het linkerbeen gebroken. Hij werd ook gekwetst aan 't gelaat en aan een zijner handen. Dr Van de Walle heeft hem de r.oodige zorgen toegediend, waarna de jongen met den ambulanciewagen naar het militair hospitaal is overgebracht. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIER der gunstig gekende Brouwerij /''rans llruiué, AALST. GENT. Vrijdag avond hebben erge feiten in den Nieuwen Cirk plaats gehad. Toen de bedienden op de hoogere plaatsen een onderzoek instelden naar de personen die daar dikwijls de rust stooren, heeft een persoon eenen sabel gegrepen van eenen onderofficier der lanciers, die in eenen hoek stond, en een der bedienden eene erge wonde aan de hand toegebracht. De dader is aangehouden. HAMME. Donderdag namiddag ontstond er brand bij Theophiel Ledent, bakker in de Aart straat. Door eene opening in de schouw waren vonken op den zolder gevlogen, waardoor het bed- degoed vuur gevat had. Dank aan de spoedige hulp der pompiers, was men het vuur weldra meester. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIER der gunstig gekende Brouwerij Trans Br uwé, AALST. PETEGEM. Donderdag gebeurde hier een erg ongeluk, in den bloemmolen (Moulin des Flan- dres). Een duitscho werkman, bozig zijnde met nieuwe maal- en buil tuigen te plaatsen, kreeg eene buil, die van eenige meters hoog viel, op het hoofd. De ongelukkige heeft den schedel gekloven en verkeert in stervensgevaar. CUESMES. Vrijdag morgend voelden de in woners alhier en den omtrek de aarde beven en hoorden een dof gerommel. Eene groote grondiu- storting had plaats aan 't Cuesmesveld nabij eene oude uitdelvingsfabriek van krijt. Op eene oppervlakte van ongeveer 35 aren was de grond 4 tot 5 meters ingezakt. Gelukkig zijn er geene on gevallen aan personen. ENGELAND. Het beroemdste proces van Engeland gaat worden hernomen, de zaak Tichbor- ne, verwekt door de schipbreuk der Bella waar in 1854, sir Roger Tichborne, erfgenaam van over- groote goederen, verdween. Men herinnert zich dat in 1866 oen gewezen beenhouwer, A. Orton, zich als sir Roger Tichbor ne aanbood en ieder zoo misleidde dat duizenden het geloofden, de stervende moeder van sir Roger verklaarde haar verloren zoon te herkennen en een groot aantal dienstboden van het domein zwoeren dat hij het wel wezenlijk was. A. Orton, van zijnen eiscb door de rechtbank ontheven, werd in 1S73 door de rechtbank ver oordeeld tot 14 jaar gevang zijn verdediger had 27 dagen gepleit en het openbaar ministerie 19 da gen tegen hem gesproken. Orton overleed vóór eenige jaren iu vrijheid en bekende zijn bedrog. Deze zaak gaat nu weer te berde komen. In Australië leeft er een ouderling, Creewell genaamd, die sinds lang verklaart de echte sir Tichborne te wezen eu zekere documenten bezit die er eenige waarschijnlijkheid aan geven. Ook bezit,hij eenige licbaamsgelijkemssen zooals het oorlelletje dat ont breekt. Te Sydney is er nu een comiteit gevormd om den eisck te steunen van dien nieuwen pretendent op het domein der Tichborne's. De ouderling is op weg naar Engeland. Amen. Ja, ze zijn dood al de slechte purgeer middels tot den dag van heden gebreukt. Vandaag wilt iedereen, arm en rijk, de zachte en weldoende Walthérypil nemen. 1 fr. 25 de doos voor 25 purgatien Dépots te Aalst MM. Callebaut, Da Valcke neer, De Waele, Gysselinck, en in alle apotheken. De dagbladen melden verscheidene spoorwegon gevallen, die op de Belgische lijnen hebben plaats gehad. Niet minder dan vijf hadden er plaats op Zondag. Een locomotief ontriggelde tusschen Berckem en de Ouden God, wat gedurende verscheidene uren eene stremming te weeg gebracht. Verder bad men ontsporingen te Tervuren, te Bovesse, bij Namen, te Vierset, bij Hoei en te Hoegaerde. Allen veroorzaakten min of meer erge stoffelijke scbaê, en aanzienlijke belemmering. Het ergste gebeurde vrijdag avond te Remicourt (Luik.) Ten 7 ure mauceuvreerde een goederentrein op een zijspoor toen de locomotief echter eenige meters ver op het gewoon spoor was, kwam de expres Luik-Antwerpen, met eene snelheid van 60 kilometers per uur, aangereden en, eer de machi nisten tijd hadden, de remtoestellen te laten wer ken, had de botsing plaats. Deze was verschrikkelijk. De machinist en de stoker van den aangereden tram, het ongeluk zien de naderen, konden van hunne locomotief sprin gen. De machinist van den expresstrein werd door den schok over de goederenwagons in een veld naast de baan geworpen en bekwam nauwelijks eenige lichte kneuzingen. Een remdraaier werd daarentegen erg gekwetst, daar het cabinet, waar hij inzat, letterlijk plat ge- druk werd. Hij zat tusschen het houtwerk van den wagon geklemd en het is slechts op zijn hulpgeroep dat de veldwachter hem outdekte en hem verloste, toen de reddingswerken begonnen waren. Deze is, gelukkig, de eenige persoon, die letsel bekwam. Hij moest ter plaatse verzorgd worden. De stoffelijke schaê is zeer groot. Meer dan twintig wagons werden verbrijzeld. Eenige minuten vroeger en er zouden ergere on gelukken gebeurd zijn, daar de prachttrein juist voorbijgereden was met eene snelheid van 120 ki lometers per uur. Nauwelijks was bet verkeer op de lijn van Remi court hersteld, of een nieuw ongeval kwam weer den dienst ontredderen. Tusschen Bierzet en Fexhe sprongen in den nacht van Zaterdag op Zondag, tien wagons van een koopwareutrein uit de rails. Eeu treinwachter werd erg aan het hoofd ge kwetst. Reeds lang voor het openen der deu ren verdrong zich eene talrijke menigte aan den Schouwburg. Onze Catharini- sten, immers, mochten zich daaraan verwachten vroegtijdig was de opvoe ring van Marjanne door bijzondere ban den, nadien door groote, in het oog springende plakbrieven (welke eere doen aan hunne drukkers M.M. Van Nuffel en De Smedt-Van Haver) onze bevolking bekend gemaakt, en wat meer is, de Kermisopvoering stond als borg voor deze van Zondag 11. Verhaasten wij ons de woorden uit te drukken zoo menigmaal herhaald na ieder bedrijf, na gansch de uitvoering 't Was wel zij mogen er zich meê moeien. Inderdaad, het was onverbeterlijk. Overbodig zou het evenwel wezen hier uit te weiden over den inhoud van 't stuk wat wij slechts zouden kunnen doen ware eene flauwe schets afmalen van de indrukwekkende tooneelen, weg- sleepende doortochten, zoo heerlijk weêrgegeven door gemelde Rederij kgil- de en zulks ware wel niet de letterlijke afschrijving der voorrede van het pro gramma, maar toch ten minste eene onvrijwillige nabootsing. Marjanne, echt beeld der deugdzame Volksvrouw, gij hebt uwe toehoorders vervoerd tot het hoogste toppunt der bewondering, in aller harten gevoelens van vreugd doen ontvlammen om ze uit te dooven met andere van medelijden, om ze opnieuw te doen gloeien met nog andere van blijdschap. Nog niet veel zag men u, in Aalst, overtreffen. Bertrand, M. Edw. Van Hauwe, het weze niet euvel opgenomen, had den wij rolvaster willen zien onberis pelijk in zijn spel, zwierige houding in de verschillige afwisselingen welke hem te beurt vielen, blijft nochtans een kunstenaar van eerste gehalte op eene dieptreffende wijze bootste hij den ge makkelijk te verblinden werkman na, die men, maar al te dikwerf, langs on ze straten ziet slenteren aan den arm van eenen Uemy, die er eene studie van gemaakt heeft, zijnen flauwhartigen makker in 't zwakste van zijn karakter aan te vatten, om op een korten tijd het algeheele meesterschap over hem en zijnen geldbeugel te bezitten. Remy, de verleider, hoe natuurlijk 1 Alles voor het geld moorden, plunde ren, stelen die meest bied, wordt gediend, 't zij zijn woord gegeven ware of niet. Tien duizend franken is 't dub bel van vijf duizend, en daarom ver breekt hij zijne belofte, daarom levert hij den venijnigen Appiany in het verderf. Meesterlijk werd Remy door den talent vollen Voorzitter M. Leo Geeroms vertolktgansch de eer van dit stuk valt op hem neêr, want we weten waarlijk niet, wanneer dien on verpoosden werker den tijd viudt om dergelijke rols aan te leeren, en hoe hij, ondanks de ongesteldheid welke hem in de laatste week beviel, den moed heeft gehad Zondag 11. ons too- neel te betreden. Appiany, alles door het geld. Valsch tot op het einde. De minachting van het publiek, de killigheid welke in de zaal heerschte telkenmale hij het too- neel verliet, en de angst die de gemoe deren gespannen hield wanneer hij optrad, is een klaar bewijs dat de heer R. Van Hauwe in den rol van Appiany wel gelukt is. Allen zonder uitzondering deden hun best om het feest te doen lukken, en wij moeten het ronduit bekennen, dat de hoofdrollen nergens zoo kundig bij gestaan werden als in het stuk Marjan ne door de heeren Thybaert, Van de Waeter, Mertens, Kiekens, Beeckman, Van Molle, Van Kerckhove, enz. Een bijzondere lof komt de gravin de Bussière toe, niet alleenlijk over de voortreffelijke wijze waarmeê zij haren rol vervulde, maar tevens over hare prachtige kleedij. Een bijzonder bloempje aan MARGARETHA,(Mevr. Van Kerckhove-Coessens), die den moed heeft gehad op het laatste oogenblik de afwezige Jutvr. Ther. Meyl ander te vervangen. De muziekstukken, ten gehoore ge bracht onder het geleide van den heer Karei De Mette, onderbestuurder onzer bloeiende Koninklijke Harmonie, lie pen wel van stapel. Wij meenen den tolk te zijn van geheel het publiek, met te wenschen het stukje Grand Maman, voor snaartuigen, op eene toekomende voorstelling te mogen opnieuw toejui chen. Recht voor de vuist. GROOTE HISTORISCHE VOLKSVERHALEN UIT DE XVI» EEÜW door Putros VahNdïml. 10. Vrrvolo. Luybrechts is bezig met zich te sche ren, en klaagt putten in de aarde over zijö slecht scheermes 't is zoo bot als een oud kapmes. Een uur later zit vrouw Luybrechts met hetzelfde scheermes pataten te schellen. Wel, wel, zegt ze in haar eigen, die mannen zijn toch nooit te vreden Hij moet hij niet zeggen dat dit nies niet snijdthet snijdt zeer het IN DE SCHOOL. Meestee Wat beteekent in fransch les yeux, Fransken (Fransken zwijgt.) Meestee Kijk maar, dommerik, wat heb ik hier van weerskanten mij nen neus Feansken Puisten, meester I Met den vallenden avond kwam het gespuis in Aalst aange hold. Niet een, of hij zong overluid. Vóór hen joegen zij bul kende koeien, hinnikende paarden, blatende schapen, knor rende varkens, een prachtige veestapelOp den rug en m de hand droegen zij hespen, konijnen, kiekens aan de lan sen der ruiters stak bontkleurig pluimgedierte. Vier hoog ge laden huifkarren, krakende onder hunnen last, door knoesti ge, breedgehoornde ossen voortgetrokken, welke hunne voor malige eigenaars menden, reden den zwerm na... Ach! dat was pijnlijk om zien Men kon, om zoo te zeggen, den dood van het wezen dier ongelukkigen afnemen met heete tranen op de kaken streelden zij hunne lievelingen, hun heel fortuin. De ongelukkigen Nu hielden zij stil. Een wenk des aanvoerders was genoeg om binnen gelaten te worden. Ter Groote Markt verspreidden zich de rabauten in verschillende richtingen. De zwaar gela den wagens blevens bleven staan vóór een huis, dat nog de sporen droeg van vroegere pracht, dat nog immer, in spijt van do verwoesting, van meesterlijken bouwtrant getuigde. Het gebeeldhouwd loofwerk, zóo kwistig den voorgevel overladen de, hing er met stukken en brokken af; de geschilderde, in lood omvatte ruitjes waren verbrijzeld en de openingen met lompen toegestopthet ijzeren balkoen zweefde, nog nauwe lijks in den muur vastgehecht, tusschen hemei en aarde en dreigde eik oogenblik op de straatsteenen neder te komen in eeno nis stond nog het Lieve-Vrouwen beeld met afgeslagen hoofd, hing nog de verwrongen lantaarn, welke zoo vele jaren, alle nachten, haar mysterieus licht op de Koningin van het Heelal en haar Goddelijk Wichtje spelen liet... Laat ons de vernielde woonst binnentreden. Openen moeten wij nietde eikenbouten deur, van een getralied raampje voorzien, met koperen klopper beslagen, staat wagenwijd open, ten einde de krijgslieden met den gestolen buit te ont vangen. Inwendig ook heeft de furie gewoed de muren ziju door sabelhouwen doorkorven de ruime voorplaats gelijkt eenen stalhot zwartgevlekt marmer van den breeden schoor steenmantel is van boven tot onder gescheurd, de met gouit leer behangen wand heelegausch gebarsten, de konterfijtsels van een roemrijk geslacht uit de vergulde lijsten gerukt de hangende kroonluchter ligt vernield, het beeld van den God- mensch in eenen hoek. Alleen eene flauwe herinnering bleef nog over van al den luister en de pracht der sierlijke woning. Jan de Luu, in de Roose opgesloten, had zijn wettigen eigen dom voor den Spaanschen van Navarese moeten ruimen, die er, als eeu tweede Nero, schandelijk hof hield, vandaar 'met weergaloozen overmoed de stad en het ontkiemende verzet met zijne stalen vuist in bedwang hield. Meteen was de buit, ditmaal recht koninklijk, in ka mers en stallen gebracht. De benarde dorpelingen werden door de slonsen en luifers aan de deur gezet, met de ijdele voertuigen verder de stad ingedreven... De dagtoorts was uitgeblaakt,... een rouwfloers omspreidde den hemeltrans. Verkwikkend houtvuur laaide in den haard des gekerker- den burgervaders van Aalst. Klapperend likten lange vuur tongen de houtboutj es en deden deze, als in worsteling met elkaar, knarsen, knetteren en kraken. Daarbij rustte de elet- to en nevens hem zaten zijne raadsheeren, door den vuur gloed spookachtig beschenen. Een afstootelijke grijns, dien Satan zelf hem benijden moest, betrok zijn gelaatkatachti"- valsch loerden zijne halftoegeknepen oogen op de officieren. Na zich herhaalde malen in den gemakkelijken armzetel heen en weer te hebben gewend Fernando, grimbekte hij het spel is voorgoed aan den gang 1 De kat danst op de koord 1 Wij wreken ons, signor 1 antwoordde de aangesproke ne koudvochtig. Dertig dapperen hebben we verloren duizend lafaards boeten het verlies dier helden uit. Onze tol is niet te hoog gesteld 1 li Overheerlijk De wraak is zoetgalmde het. Wie nog durft het bestaan onze begeertens te wederhou- den, onze macht te dempen, onze driften te breidelen? Hij die ons de baan verspert, stooten we zielbrakend neer en verl trappelen zijn kreng. We trotseeren den koning van Spanje we tarten zijn edict. Onze wil heersche I De signors juichten deze opgeblazene uitgalming uitbundig toe. Eensklaps werd de bevelhebber ernstiger en hij opperde Hoeveel Nederlanders telt het leger Hun getal is beperkt, beweerde Pedro. Evenwel, wij beschikken over een honderdtal Walen. Is de bevolking van Aalst het Fransch machtig Ik geloof het niet... Er ontbreekt ons volstrekt eenen aanteekenaar, dien we onverwijld in bediening moeten stellen hij zou de inkwar- tierplaatsen aanwijzen, de losgelden opeischen, verklikkers en vluchtelingen geducht op de hakken zitten. Hoe bitter deze spotternij in de ooren der oversten ook klonk, liet niemand eenige gemoedsaandoening blijken. Thans poogde van Navarese den schijn aan te nemen, alsof hij het gepleegde geweld onwettig verklaarde. Maar, alle maatregels kwamen te laat, de snoodaards wisten het wel 1 Derhalve voor den vorm, of, beter gezegd, om de knevelarij ten toppunt te voeren, moest een man worden benoemd, gelast met bur- gers en boeren heel en gansch het vel af te stroopen, een on wrikbaar man, stout on boud, en de taal van den lande ken nende. (1) Wij hebben geen tij I te verliezen, hervatte Jan. On ze speurhond moet onverlet in werking treden edoch, waar ik de blikken ook wende, hoe zeer ik ook mijn geest afbeul nievers kan ik den gewenschten vertrouweling, dergelijke on derscheiding waardig, onder mijne kornetten aantreffen... Reygerman 1 Reygerman 1 galmde het uit vijf zes monden. Jan rees blijde verrast uit den zetel omhoog. Inderdaad beaamde hij. Ben ik dan berooid van zinnen, dat ik aan hem het minst dacht?... Maar ook, men zou geld geven om hem te zien.Zulks strookt nochtans m'et zij ne vroegere gewoonte.,. Ik hoop toch niet, dat hij de vesting heeft verlaten en veel minder, dat een Vlaamsche bloodaard bij toeval het geluk had van hem een manneken min te ma ken. n

De Volksstem | 1900 | | pagina 2