MIc©clc!s CHRISTOFLE IBRUXELLESl VALLING, BRONCHIET "teTjhöp Pleisters Sint Jozefskerk. Oude Postzegeltjes. De?e week zullen Kunstverwoesting. Prijsdeeling der Nijverheidsschool. Burgerlijke Stand, Aalst. Wielrijders VÉLOCIPÈDEN OP CREDIET 5 FRANK TER WEEK. LEO LOKTEN, SALON van COIFFUUR Huis Pkospek Guillot, Schoone occasie. Te bekomen «oeck Tragei, Itliumatick. Vente publique et volontaire RICIÏE MOBIL!ER Te bekomen Tg Huren ^cn 9ch°on eu gerieflijk Huis Bericht. Aan de dooven - Eene rijk,! welke Te verkrijgen Uit oorzaak van vergrootins: Rfeeügnatiek, Jicht, Heupjicht Verkoudheid, Meest, Zwakke Barst, Zwakte In den Bug, COUVERTS 0RFEVRERIE 31 MÉDAILLES D OR 5 DIPUQ'HOKNEUR Exiqerlenom sur chaque pièce DÉPOT CENTRAL Rue S-Jëan 2 Uw argwaan desaangaande, senor elettc, is overbodig, beweerde iemand van het gezelschap Ik ontmoette Rey- german dezen ochtend, zooals ik van de Sterrevesten hierlaügs kwam, aan het kerkhofhek... Smoordronken, wellicht Bij lange niet. Ik ging er bij en toetste hem Hij zag er lijdend uit, gejaagd en ongerustmet bevende stem vertelde tij mij, volk van taal, volk van den lande te hebben ontmoet, kennissen te hebben zien sterven, n De Spanjaard schokschouderde verachtelijk en grimde sar rend. Hij was op het punt in lage boert uit te vallen, wanneer gerucht van stappen in den gang klonken. Pst 1 n deed hij. Een bode... Behoedzaam werd er aangeklopt. Binnen riep van Navarese. Tegelijk vloog de vleugeldeur open. Jeroom Reygerman verscheen, diep buigend, vóór de officieren. Slaafsche dee moed maskerde het grievende zieleleed en de verkropte wraakzucht, welke hem den boezem verteerden. Bijna onhoor baar stamelde hij Eletto, signors, ik wacht uwe bevelen. De overste nam een blad papier, schreef er inderhaast eeni- ge woorden op en gaf het aan den sergeant, dezen amper be ziende en gemelijk zeggende Lees dit. Jeroom had nauwelijks een vluchtigen oogslag op het schrift geworpen, of hij verbleekte en het missief ontviel zijne beven de hand. Dank, heb dank kreet hij en toen werd hij steen rood en steeg hem het bloed ontstuimig naar de hersens. Ik bezweer u, mijnen plicht stipt na te komen Staandevoets zet ik mij aan het werk. In stad en omtrek, overal zal ik dringen; ik zal luisteren, onderscheppen, de ingewikkeldste geheimen ontsluieren, den wederspannigen de striemen mijner tucht- zweep in de lenden prenten, hunne verholen ponken herei- schen en die aan uwe voeten nederleggen... Onnoodig dat alles te beëedigen, sergeantwij kennen uwen moed en uwe getrouwheid, fleemde van Navarese in het vooruitzicht der beloofde schatten. Ge verheft mij tot aanteekenaar I voer de soldaat voort en hij grinnikte: Vreest niets, ik zal aanteekenen: alles, al les Vraagt van mij wat ge verlangt, alvermogende signors, thans ben ik uw nederige slaaf... Wij zullen naderhand uwe diensten naar behooren we ten te loonen, pochte de hoofdman. Daar reken ik op Twijfel er niet aan, bejade Jan. Ga van hier recht streeks tot de gevaugen Magistraten en eisch in mijnen naam vijf duizend pond buskruit, alsmede eene gelijke hoeveelheid lood. Vergeet vooral niet, dat wij geld, schromelijk veel geld behoeven en dat het alleenlijk aan hoogen losprijs is, dat de opgeslotenen hunne vrijheid kunnen afkoopen. Niet langer ge talmd, Jeronimo Toon u waardig van het edel uniform, dat gij draagtwees bedacht, dat ge als veroveraar de Spaansche zaak dient. Nogmaals groetende, verliet Reygerman de plaats. Wan neer de deur achter hem was toegevallen, bleef hij uitdagend staan. Zijn aangezicht, zoo even nog effen en kalm, kreeg eene ijzingwekkende uitdrukkingbeurtelings werd het van ijselijk bleek paars en blauwzijne wangen gloeiden en zwollen op vreesehjk puilden de oogen uit hunne holten een wit schuim kwam op zijne lippen en, terwijl hij in de eene hand het papier, hem door van Navarese overhandigd, krampachtig ineenfrommelde, rukte hij met de andere het borstkuras aan den gordel los, als vreesde hij te zullen stik ken. Zondag toekomende zal de SintJo-, zefskring nogmaals de Mis van Perosi uitvoeren, zooals met de inhuldiging van het nieuw orgel. (4) Ook te Antwerpen; bij de verwoesting dier stad, drij maanden later, waren dergelijke aanteekenaars volop aan het werk. (W ordt voortgezet) 'l onze Lezers die post zegeltjes zonden, het beloofde boekwerk ontvangen. Tot heden ontvingen wij er 32,000. Wij laten de achterblijvers nog heel deze week de gelegenheid om insgelijks het schoon kristelijk werk te verdienen. Wie ons boven de 200 postzegels stuurt, ge niet van de premie, en van de goede Werken der Paters Mis- sionnarissen van Scheut. Het Boerketisblad bevat het volgende artikel wij geven het ter overweging Wij lezen in hetJournal de Bruxelles het bijzonder ste orgaan der katholieke partij Een onzer medewerkers betreurt zekere daden van van- dalismus begaan de kerk van St-Truiden. Te St-Nikolaas is eene gelijkende kunsverwoesting gepleegd te oordeelen naar 't geen onze briefwisselaar meldt Te St-Nikiaas heeft men den grooten ingang der Primaire Kerk gevloerd met drij schoo'ne en belangrijke grafsteenen waarvan er twee vroeger ingelijst waren in den voorgevel en waarvan de derde eene prachtige tombe uitmaakte aan den zijkant der kerk ze behoorde toe aan het adelijk ge slacht de Castro y Toledo. Deze eerbiedwaarde overblijfsels onzer aloude vlaamsche familiën zijn beschreven geworden door de heeren Adolf Siret en Ridder de Schoutheete in de Annalen van den Oud- heidskundigen Kring van Waas want wij, Wazenaars, hebben zelfs de verschooning niet die het Stadsbestuur van St-Truiden heeft van geen plaatselijk Museum te bezitten wij bezitten er een, ja, doch ongelukkiglijk het Bestuur schijnt slaperig te zijn en laat alles zijnen gang gaan. Op dus I Oudsheidskundigen, aan het werk! Trekt U wat min medaliekens aan, en beijvert U manmoedig om in t Land van Waas de overblijfsels uwer voorvaderen te bewaren. Twee Cherubynenvan grootsch voorkomen, gebeeld houwd door den vermaarden Lukas Faid'herbe van Meche- len, zijn ook spoorloos uit de St-Nikolaaskerk verdwenen het Bestuur gebaart van niets.. Maar, we moeten 't bekennen, ten titel van vergoeding heeft men in de muur der lijkdeur eeneu arduinen steen ge- plaats waar de namen ingegrifd zijn van eenige onbeduiden de Mijnheeren uit den Lande vau Waas Bravo I Journal de Bruxellesdat zijn nagels met koppen grootelijks hebt gij gelijk de kunstverwoesting aan de kaak te stellen. Onze moderniseerders drijven het wat ver met het hedendaagsch gothiek der gentsche Ateliers. In deze eeuw van klatergoud en siippendragenj zijn wij gelukkig onze nederige stemme te voegen bij degene van onzen grooten Katholieken Confrater van Brussel. Z. Zondag laatst bad de Prijsdeeling plaats aau de leerlingen der Stedelijke Nijverheidsschool, sedert 2 jaren inge richt in de lokalen van St.-Martensge sticht, Esplanade. De bekroonde teekeningen alsook de schrijfboeken en werken der leerlingen waren ten toon gesteld in de feestzaal van 't gesticht. Deze teekeningen zijn van gansch an deren aard als deze welke wij op de Prijsdeeling onzer Academie te zien krijgen Zij bestaan meestal in schet sen met de vrije hand afgewerkt van stukken en deelen van mecaniek en machienen, projectiën en plannen van machiendeelen en mecaniekstukken vol gens dewelke een behendige werkman het werk nauwkeurig op mate zou kun- neu afmaken. Het geldt hier dus geene kunstteekening maar wel het gansch practisch bedrijf- en vakteekenen voor paswerkers, mecaniciens en werktuig kundigen. De teekeningen, volgens getuigenis van bevoegde mannen, waren allerkeu rigst afgewerkt en getuigen ten voor- deele der leerlingen en des leeraars M. L. Van Haver. De schrijfboeken, waarvan sommige geïllustreerde albums mogen heeten, verdienen allen lof, voornamelijk deze van spin- en weefkunde welke door de nijver aars en bezoekers gretig en met belang werden nagezien. Jammer dat deze beide leergangen niet genoeg bij gewoond worden door jonge werklieden. Het zijn bijna enkel burgers en mees tergasten die den zoo nuttigen leergang volgen. Nogthans wordt alle gemak ge geven tot het volgen van dezen kursus. Op verzoek van het gemeentebestuur wordt de leergang vau spiu- eu weef kunde gegeven den Maandag en Donder dag avond, ten acht urenen eene her- halingsles, den Zondag van 9 1/2 tot 11 1/2 ure. De leergang van spin en weefkunde is afzonderlijk toegankelijk voor werklieden, zonder exaam. Mits een gewoon lager onderwijs en eenige bekwaamheid in 't rekenen kan elke werkman de les volgen. M. De Lathou wer met dien leergang gelast, is laure aat der Nijverheidsschool van Gent ge weest en tevens in de practische beoe fening zeer ervaren als oud-bestuurder van spin en weverijgestichten. De achtbare Voorzitter der Bestuur lijke Commissie, M. Dr De Naeyer, deed dan ook met recht eu rede in eene welgepaste en treffende redevoering de groote voordeelen van het Nijverheids- vakonderwijs uitschijnen en het groot nut welke jonge lieden er zouden die nen uit te trekken om op d'hoogte vau kim vak te geraken en zich in hun vak te onderscheiden. Onze jonge werklie den zijn te weinig bekommerd met hun ne toekomst, speelziek eu onbedacht en moeten aldus de beste plaatsen in fa brieken'en werkhuizen, en meteen de beste loonen, zien overgaan aan vreem de behendige werklieden. Zulks zal 't geval blijven zoolaug ons werkvolk on verschillig blijft aau de Nijverheids school en de allerschoonste gelegen heid niet weet waar te nemen om, in hunne eigene stad, kosteloosde noodige vakkennissen te verwerven. Jammer, dat wij hier de schoone re devoering, vol treffende waarheden, niet in 't lang en iu 't breed kunnen mee- deelen, alsmede 't verslag van den schrijver. Wij laten hier de namen volgen der voornaamste leerlingen die met algc- meene prijzen vereerd werden Voorbereidende afdeeling. (Vakken, Rekenen, Lijuteekenen, Natuurkunde, Meetkunde, Handelswetenschap.) le Prijs (9/10 der punten) aan Frans Roelandt van Aalst. Brand Woensdag avond, om 5 uren, ontstond, bij de echt- genooten Hofman-Gysens, Ledebaan, 21, alhier, een geweldigen brand. Het huis met al wat het bevatte, werd de prooi der vlammen, alsmede twee dagwand oogst en veldvruchten. De pompiers van Schaarbeek en Aalst waren spoedig ter plaats, en gelukten erin den brand te beperken. De schade wordt geschat op 3 a 4000 frs. Alles is verzekerd. Zondk*gi*ust. Zondag aanstaande zal de apotheek open zijn van M. Callebaut, op de Boter markt. Geboorten Mannelijk 9 Vrouwelijk 10 19. Huwelijken. F. Van Roy, dagl. met M. Schelck, z.b. F. Goossens, dagl. met C. Van de Maele, landb. L. Van den Broeck, tw. met M. Roelandt. tw. L. Vermeir, vleesschh. met E. Getteman, dienstrn. Overlijdcns. A. De Couinck, vr. Van den Steen, z.b. 28 j. Scherreveldstr. A. Buyle, m. Van Driessche, schilder, 59 j. Bierstr. P. De Schutter, w' Cau- taert, landb. 52 j. St.-Jobstr. A. De Wintor, kloosterlinge, 65 jBrusselschestr. 7 kinderen onder de 7 jaren. Koopt uwe nieuwe Velos in de Kapellestraat, N" 11, met altijddurende waarborg op alle breuk of fouten van constructie. Vernieuwing van machienen aan prijzen buiten alle concurrentie door mijne bijzondere installa tie is geen enkel buis der stad gemachtigd te wer ken aan betere voorwaarden. Vim !lavcr-E>c Wilde, 11, KAPELLËSTKAAT, 11, AALST. meester-scbrijiiwerker, met ter woou gevestigd Scherreveldstraat, N' 47, Aalst, beeft de eer het ;eacht Publiek kenbaar te maken, dat bij zich ge- ast met bet kuiscben van oude Meubels, Poorten Kunstvoorwerpen, enz., in eiken of welkdanigé soort van bout. Dezes nieuwe specialiteit, waarvan de uitslagen uitmuntend zijn, laten snijwerk (sculp tuur) en verdere versieringen ongeschonden, in bunnen natuurlijken aard. Door eene verzeker de waarborg en eene onberispelijke uitvoering zij ner werken, hoopt hij de gunst van zijne talrijke klanten en het geacht Publiek te blijven verwer ven. LEO CORTEK, Meester-Sehpijnwerker, Scherreveldstraat, «F 47, Aalst. 2» Prijs (8/10 der punten) aan Karei Hofman van Aalst. Eerste Studiejaar. (Meet en Stelkun de, kennis der spin en weefbare stof fen (wol, katoen, vlas, jute, enz.,) Chi- mie, Physica, teekenen van machienen.) Een tweede prijs (8/10 der punten) aan Jozef Cobbaut, Aalst-Mijlbeke. Tweede Studiejaar. (Spin en Weef kunde, Mecanique, Cbimie, Boekbou- den, enz.) Een tsveede prijs aan Albrecht Van der Borgkt van Aalst, die tevens den prijs voor de Zondaglesscn vau Electri- citoit behaald heeft. De lessen van Electriciteit werden voornamelijk gretig gevolgd. De prac tische oefeningen werden dit jaar, met toestemming van 't Bestuur der Gods buizen, gegeven in tie macbien en elec- triciteitzalen van 't nieuw Hospitaal Ook de practische lessen voor Vuursto- kers en Machinisten. Laat ons hopen dat de werkende klas in Aalst beter 't nut begrijpe vau deze nuttige inrichting en dat de lessen on zerNijverheidsschool voornamelijk door de werklieden mogeu naar waarde ge schat worden. De leergangen zijn herbegonnen se dert eenige dagen. De Zondaglesseu ea de lessen van Electriciteit beginnen Zondag aanstaande 21 October BAARD- en HAARSNEE Colffccrdcr, Lange Zoutstrnat, AALST. Specialiteit van dames-coiffuur en alle slach van hairwerk voor theaters. Parfumeries. Bors tels van alle slach. Scheersmessen vau de beste Engelsche merken. Abonnement. MM nis vun vct'lfoutccn. Te koop 3 rijwielen in allerbesten staateen aan 125 irank, een aan xoo en een aan 75 frank bij M. Victor Segers, werktuigkundige, Leopold- Te koOD oen Tandem zoo goed als nieuw systéme 1899 zich te bevragen ten bureele dezer. Aalst, eerste kwaliteit van boonstaken en hoppestaken, aan voordeelige prijzen. De geneesheer. Mijn beste heer, 'k heb u slechts oenen raad te geven leg op het gedeelte waar ge pijn hebt een pak Thermogene. Dit is duizend maal beter dan al de drogerijen en al de pleisters. Aarzel niet. WTl De faam der Thermogene heeft namaaksels doen ontstaan, die zekere gewetenlooze handelaars zoeken in de plaats te stellen. Wij zet ten bet publiek aan, altijd den naam De Thermogene en het haudteekcu Van den Broeck en C1" op bet etiket te eischen. Paar cunsc tic Oi'pnrt d'un ayant garni une grande ma,'son de muitre d Bruxelles Le lundi 29 octobre 1900, a une heureil sera ven du publiquement sous la direction de Mv JL ^(cvesis, experten les locaux des sallcs de ventes S* Michel Boulevard Anspach114 ct rue des Pierres, 19, d Bruxellesun richc mobilier consistant principale- ment en Mobiliers de Salons au complet, teutuies, tapis, foyers, glacés, garnitures de cheminée, meubles et objets de fantaisie. Salles a manger de toute beauté dout une en bois de palissandre et une en acajou, bronzes, objets d'art, tableaux, gravures, service de table eu por- celaine, argenteries, garnitures en étain et autres. Chambres a coucher de maitres en bois de cbêne, noyers, acajou, piche-pio, bonnes literies, chaises longues, seckoir, etc. Belles collection de bijoux. Meubles de fumoir et do Bureaux au grand com plet, bon ooffVe-fort, 2 pianos dont un cu palissan dre et un en bois noir. Chambre de sujets, meubles et, ustensiles de cui sine ainsi que beaucoup d'autres articles dont Fénumération serait trop longue. La vente se fait au comptant aux conditions d prélire. Exposition publique de tous les objets a vendre, le dimanche 23 octobre, de 9 a l heure et le matin dc vente jusqu' a midi. bij M. Leo DE NUL, Gentsckepoort, Aalst Canadaplant- soeneu, Wilgenplantsoenen, Kerselaars, Appelaars, Merbe- lanen, Peerlaars, en alle andere soorten van fruitbooinen alsook een hoeveelheid Thyniocs voor lv planten of droegen met Hof, iu de Stoofstraat, thans bewoond door J. Do Waepenaert. Zich te bevragen bij M. Felix De Hert-De Cocn, Brusselschestraat. M. D. DE ROECK, gediplomeerde boomteeltkundige, heelt de eer het Publiek kenbaar te maken, dat er Wij hem te verk rijgen is eerste kwaliteit van Sparrenhout voor bak kers, alsook boonstaken en houillekoleu. Adres Tragel, Zwarten Hoek, Aalst. uuu»osi. genezen rs van hare doof- heid en gedommel iu de ooron door do Artificieele Oortrommels van don Institut Nicholson, heeft aau haren Institut de somme vau 25,000 fraukeu gege ven, opdat alle doove raenschen die geeno midde len hebben, zich de Oortrommels kosteloos zouden kunuen verschaffen. Zich bevragen aan den Insti tuut Longcott, Gunnersbury, London, W. IPC^egft'WBfeC.if 'Xe.i —.7 •- r V-TrjPDJXr— - js bij Silvain De Nil, te Aalst-Mijlbeek, eerste klas vantonne- zaad, extra puik, alsook klaverzaad, eigen gewin. n 5*5 uit te; hand te koop een zoo goed als nieuw STOOMMA- CliJENvanö paardenkracht. In volle werking dagelijks zichtbaar. Zich wenden ten kantoore van ons blad. schoone DOGCAR, tweo wielen, voor vier mannen aan de prijs vau 350 fr. Bij d'heer Em. De Coen-Moyersoen Aalst. Sedert 1847 ln Amerika in gebruik. AHccok'l Pislatere zl|a een penaosmlcMel «oori /tLCOCKS aija Am Mmlg ware onfeilbare Poreuze Ploistera welke gemaakt worden. Eisoht daarom Bteada dringend die van Allcock. TJEEtVÏ-r GEEN ANDERE. Verkrijgbaar bij *11* Apotheker*. Ale ty Likdoorns hebt, zoo gebroikt Alleook'ft Likdoorsjjlelstera. 3 GRANDS PRIX

De Volksstem | 1900 | | pagina 3