De Spaansche Oprosrlingen van 1576 in Aalst YOOR TRANSVAAL. Rampen, Misdaden en Malheuren uit alle Werelddeelen. Sterfgeval. BURGERLIJKE LIJST. HAMME. In den nacht tusschen zondag en maandag schoot de woning van de wed. B... aan de vier hoeken in brand en werd ten gronde vernield. Het parket is dinsdag ter plaatse gekomen om een onderzoek te openen. Men heeft vermoedens. SELZAETE. Dinsdag voormiddag, rond 9 ure is zekere Jules Schenkels, 23 jaar oud, in het ka naal gesprongen. Met de grootste moeite gelukte men er in hem te redden; hij was reeds twee maal onder geweest en op het punt te verdrinken. Men heeft Schendels naar de gendarmerie gebi acht. MOERBEKE. In den nacht tusschen maan dag en dinsdag is alhier een erg ongeluk voorgeval len. De genaamde Jozef Cappaert, werkman in de suikerfabriek alhier, stond nabij den ketel waar het sap gekookt wordt. Opeens liep het kokende sap over en de ongelukkige j ongeling kreeg het brandende vocht over zijnen rug, zoodanig dat ge heel zijn rug slechts eene brandwonde vormde. Men heeft hem in de ijselijkste pijnen naar zijne woning overgebracht. OOSTAKKER. Wij hebben gemeld dat de onderpostmeesteres alhier zich heeft gezelfmoord. Ziehier hoe dit gebeurd is. De vrouw, moeder van drie kinderen, had geld noodig voor haar huishou den en nam uit de kas vau het postbestuur een stuk van 20 frank, met het voornemen het eenige dagen daarna terug te geven. Het ongeluk wilde dat den zelfden dag de postmeester de kas kwam nazien. De arme vrouw dacht zich verloren en schoot zich door het hoofd. TUNIS. Uit Oran werd vrijdag gemeld dat de soldaat Vy, onlangs ter dood veroordeeld en die zijne straf veranderd zag iu tien jaar dwangarbeid, donderdag voor den krijgsraad verscheen, beticht van poging tot ontsnapping. De betichte haalde opeens een kei uit don mond en wierp hem met geweld naar Jen voorzitter. Hij werd oogenblikke- lijk ter dood veroordeeld. NEIGEM. Zondag avond heeft men alhier eene strooimijt in brand gestoken, bevattende 5000 schoven en toebehoorende aan M. Maurits Lem- mens-Van der Vennet, brouwer. Aan de Lezers. Indien een uwer familiele den lijdt aan bloedeloosheid, zwakheid of uitput ting, doet hem de uitmuntende Pil van Dr Raphael nemen en in weinige dagen tijds zal bij genezen zijn. 1 fr. 75 de doos in allo goede apotheken. Dépots te Aalst MM. Callebaut, De Valcke- neer, De Waele, Ghysseiinck ea iu alle apotheken. DESTELBERGEN. In den nacht van donder dag tot vrijdag heelt men gepoogd in te breken bij dewed. Deveirman. De bewoners hebben gerucht gehoord en een der zonen heeft op de inbrekers geschoten. Daarop hebben deze de vlucht genomen. Men weet niet of iemaud door het schot is geraakt. BRUSSEL. Eene jonge weduwe uit de Huide- vettersstraat maakte kennis met een persoon die zegde vertegenwoordiger te zijn van een groot huis van Bordeaux. Huwelijksbeloften werden gedaan en de man ging naar Bordeaux zijne papieren ha len. Hij wist van de weduwe eene som van 1000 frank los te maken. Daar de aanstaande bruidegom weg bleef, nam de weduwe inlichtingen over hem. Vrijdag liet de policie van Bordeaux haar weten dat de kerel aldaar totaal onbekend was. POLLAERE. Vrijdag nacht zijn dieven ge drongen in de woning van den burgemeester en hebben er verscheidene voorwerpen gestolen. Denzelfden nacht werd er ook ingebroken te Meer- beke, bij Gielens, en de dieven stolen er al wat onder hun bereik lag. FRANKRIJK. Woensdag namiddag werd de guillotien uit Parijs naar Saint-Gaudens verzonden, waar de halsrechtiug moest plaats hebben van ze keren Etienne Portes, den 11 augusti door het assisenhof van Haut-Garonne ter dood veroordeeld. Portes had twee maanden vroeger zijne moeder, eene 75jarige weduwe, alsook zijn 16jarigen zoon met bijlslagen vermoord eu de twee lyken in een haverkist verborgen. Hij had die dubbele misdaad begaan, omdat zijne moeder hem over ziju slecht gedrag berispt had. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIER der gunstig gekende Brouwerij Fran* Bruwé, I I /,.V JUMET. Maandag avond gebeurde op de spoorbaan Charleroi-Luttre een erg spoorwegonge luk. De reizigerstrein die ten 6 u. 34 uit Charleroi vertrok, werd getrokken door twee lokomotieven. Een eind voorbij de statie was de talus afgezakt en waren de riggels des tengevolge opengesperd. De twee lokomotieven, de fourgon en de twee eerste wagons vielen van den talus, die ter plaatse acht tien meters hoog is. De reizigers die in de twee eer ste wagons zaten, riepen om hulp; de andere schreeuwden vau schrik en talrijke reizigers namen als waanzinnig de vlucht. De reddingswerken werden oogenblikkelijk zoo goed mogelijk ingericht. Men verwachte zich aan talrijke slachtoffers; zoo het schijnt werden een dertigtal personen licht gekwetst; de twee machi nisten, die van hunne lokomotief gesprongen waren kwamen er met erge kneuzingen van af; de trein- overste werd de ribben ingedrukt. De ergst gekwet sten zijn mad. Hubaux, echtgenoot van eenen on derwijzer van Jumet, en haar kind. De menigte die zich op de plaats der ontriggeling bevond werd op afstand gehouden door de gendarmen van Jumet en Gosselies. WAARSCHOT. Den 19 October werd door den policiekommissaris een persoon aangehouden die in de woning van de weduwe P. Verstraete, wijk Arisdonck, een geneesmiddel te koop bood. Hij gaf zich uit voor M. De Vos, van Sarlardinge, doch later bekende hij Lauwers te heeten en te Aalst te wonen. In het vervoeren naar Gent sprong de aangehoudene, tusschen Waarschoot en Slei- dinge, uit den trein. De policiekommissaris deed het noodsein werken en de trein stopte onmiddel lijk. Lauwers die slechts eenige kneuzingen beko men had, werd terug aangehouden. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIER der gunstig gekende Brouwerij Frans Bruwé, AALST. ST-GILLES. Een bedrieger had in verschei dene dagbladen aankondigingen doen plaatsen waarbij bedienden gevraagd werden. De kandida ten kwamen talrijk af en aan ieder werd eene borgstorting gevraagd, verschillende van 500 tot 1500 frank. Zij moesten een exaani afleggen en werden aangenomen. De afzetter dien wij Z.... zul len noemen, had een soort van bankkantoor inge richt in den omtrek van den Waterlooschen steen weg. Een jongeliug van Aarion. M. X., was ook ten gevolge der aankondigingen, in betrekking ge komen met Z... en had, na het teekenon van een kontrakt, eene plaats in bedoeld bureel bekomen. Als borgstorting had hij veertien stadsloten, die zijn vader verschoten had, aan Z... overhandigd. De maand liep om en X... vroeg zijn maandgeld. Zantwoordde dat hij niet tevreden was over zijn werk en dat do eerste maand altijd eene proef- maand is die niet betaald wordt. Z... voegde er bij dat hij hem in 't vervolg ook niet betaleu zou, doch dat de bediende alle dagen bij hem zou mogen ko men dineeren X... ging zijn beklag doen bij de policie en M. Andriaenssens, officier-opziener van policie, werd gelast een onderzoek te openen. M. Adriaenssens is er in gelukt aau M. X... een groot deel van het bedrag zijner veertien obligaties, die de zoogezegde bankier reeds verkocht had, doen terug te betalen. De andere bedienden hebben nu ook tegen deu zonderlingen bankier eene klacht gedaan. Tot heden beloopt de aftruggelarij eene som van 12,000 frank. Het is bewezen dat een paar Waltherypillen genoeg zijn om zich het lichaam te zuiveren en ge nezen te zijn van ongesteldheid (gebrek aan eetlust, hoofdpijn, migraine, verstoptheid, enz.) 1 fr. 25 de doos van 50 pillen. Dépots te Aalst MM. Callebaut, De Valcke neer, De Waele, Gysselinck, en in alle apotheken. DUITSCHLAND. Een duitsch dagblad geeft inlichtingen over de wijze waarop de vijf agenten gekleed waren, gelast over de veiligheid van den keizer te waken, tijdeus zijn verblijf op het kasteel van Cadinen. De overste van de agenten was ge kleed als een schrijnwerkersgast en nam de maat in den omtrek van het kasteel een tweede zat op de baan steenen te kappen, terwijl hij liedjes zong en nu en dan eene genevorflesch (met water) aan sprak. Een derde liep de streek rond, onder voor wendsel werk te zoeken. De twee laatsten, in reizigers gekleed, reden per rijwiel gedurig rond het keizerlijk verblijfalle vijf waren door de plaatselijke policie en de gendarmerie gekend. GENT. Het parket van Gent onderzoekt op dit oogenblik eene geheimzinnige zaak. Er is spraak van twee gevallen van schielijke dood in hetzelfde huis. Eenige tijd na de overlijdens toonde een familielid een testament waarbij hij tot alge meen erfgenaam vau eene nogal belangrijke for tuin aangesteld werd. Over eenige dagen heeft het parket de twee lijken op het kerkhof van St- Amandsberg doen opgraven. De wetsdoktoors heb ben de lijkschouwing gedaan de uitslag van het onderzoek is nog niet gekend. VORST. Maandag namiddag rond 5 ure, kwam een kloekgebouwde kerel in de woning van M. Dewachter, steenweg vau Neerstalle, en eischte eten en drank. M. Dewachter, die alleen thuis was, weigerde met te zeggen dat zijn huis geen restau rant was. De indringer werd woedend en begon de meubelen te verbrijzelen. M. Dewachter wilde de vernieling beletten, doch werd door den woestaard tegen den grond geworpen en wreed met den hiel op 't gelaat gestampt. Geburen en policieagenten kwamen op 't geschreeuw van het slachtoffer toege- loopen en hielden den dader aan. M. Dewachter was reeds erbarmelijk toegetakeld. HOLLAND. Uit 's Gravenhage schrijft men aan de N. R. Ct. Hier ter stede is een zeer belangrijke en niet minder brutale diefstal van schilderijen gepleegd ten nadeele van een ingezetendoor diens huisknecht en een vriend van dezen, een smidsgast. De waarde van de gestolen schilderijen bedraagt tienduizen den. Reeds sedert 't begin van het jaar werden door den knecht en den smid schilderijen uit de woning van den meester van eerst genoemde meegenomen en verkocht bij een paar opkoopers alhier. In 't ge heel zijn 236 schilderijen ontvreemd. Er zijn doe ken bij van groote waarde en van oude meesters, onder andere van Ostade. De daders, die bekend hebben, zijn heden naar de gevangenis overgebracht. Zij beweren dat de op koopers hun ver onder de waarde betaalden, maar deze zeggen dat zij soms prijzen van 20,000 gulden in betaling gaven. Door <!e vergadering der afgevaardig den van 162 maatschappijen van allen aard, den 15n dezer te Brussel gehou den, werden de volgende beslissingen genomen Een hulde-adres zal President Kruger aangeboden worden ter gele genheid van zijne reis over België en Nederland. Dat adres, op perkament geschreven en kunstig ingebonden, zal gepaard gaan met inteekenlijsten waarop ieder een, mannen, vrouwen en kinderen, zal mogen zijnen naam stellen, mits het betalen van tien centiemen per hand- teeken. De opbrengst van die inschrijving zal dienen tot dekking der kosten van de betooging het overschot zal, in voor komend geval, gestort worden ten voor- deele der slachtoffers van den oorlog in Zuid-Afrika. Het adres zal stoetsgewijze door het Comiteit, vergezeld van al de toetreders, naar Prcsidcut Kruger gedragen worden, indien hij te Brussel afstapt kwam Hij te Brussel niet, dan zou eene afvaardiging hem het adres gaan aan bieden ter plaatse waar Hij, in België of in Nederland, zou aanlanden. Het Si'iissclsch Comiteit voor Transvaal is ingesteld als uitvoe rend bureel bij dat Comiteit voe gen zich de voorzitters van al de toetre dende maatschappijen aan gemeld Comiteit waarvan de zetel is Paul Devauxstraat13, te Brusselmoeten alle mededeelingen aaugaande de ont worpen betooging gezonden worden. Aan bovenstaand adres zijn inteeken lijsten te bekomen deze moeten er, met bedrag der inschrijvingen, terugge zonden worden vóór 5 November aan staande. De heer Albert De Vriendt, bestuur der der Akademie van Schoone Kunsten te Antwerpen, en leeraar aan het hooger instituut van schoone Kunsten, komt te Antwerpen te overlijden. De heer De Vriendt was geboren te Gent, van zijne prilste jeugd hielp hij met zijnen broeder Juliaan, zijnen vader in hunne werken van versieringschil ders. Na schitterende studiën te Gent, vestigde Albert De Vriendt zich te Brus sel, waar hij zich weldra eene goede faam maakte als historischilder. Hij werd in 1891 benoemd tot bestuurder der Akademie van Schoone Kunsten te Antwerpen. De heer De Vriendt was briefwisse lend lid der Koninklijke Akademie van Mimchen, briefwisselend lid der Akade mie van België en van het Instituut de France. Hij was commandeur der Leopolds orde, van het orde van Verdienste van Beieren van het orde van Isabella de katholieke; officier der orde van Oranje- Nassau en ridder van het Eerelegioen van Frankrijk. De afgestorvene kunstenaar sterft in den fleur zijns levens; hij telt slechts 56 jareu. Hij is aan eene leverziekte, waaraan hij reeds lang lijdend is, be zweken. De Vriendt, die de historische panee- len onvoltooid laat welke hem voor het stadhuis van Brugge besteld waren, maakte steeds deel van den jury gelast met de beoordeeling der kampstrijden van de Akademie van Aalst. Vele menschen weten nog niet al te wel wat eigenlijk de Burgerlijke lijst bediedt. Dit is de j aarwedde of gift geschon ken door den Staat aan deszelfs opper hoofd, 't zij keizer, koning, of hunne familieleden, alsook aan presidenten van republieken. Deze giften, die jaarlijks toegekend worden om de hooggeplaatste personna- gen toe te laten weerdiglijk volgens hunnen rang te leven, beloopen soms nog al hoog. Zoo was het dat Napoleon I 28 mil- joen ontving en zijne broeders Jozef en Louis Bonaparte elk een miljoen. On danks dit groot inkomen van 28 miljoen liet de koning van Frankrijk, Karei X, nog schulden na wanneer hij van zijnen troon verjaagd was. Napoleon 1 daar entegen had niets ontvangen van 1805 tot 1813, hetzelve in 's rijks schatkist latende, dus had hij 75 millioen ge spaard, doch de geallieerden na Water loo beslisten dat Frankrijk die som mocht behouden en de keizer noch zijne familie kregen er iets van. Napoleon III ontving voor hem en zijne familieleden 32 miljoen 's jaars. De koningin Victoria met hare tal rijke kinderen en kindskinderen strij ken 50 miljoen op. De president der Republiek van Frankrijk moet zich tevreden stellen met 1 miljoen 200,000 frank die van Amerika met 500,000 franken. Onze koning Leopold I had 2,800,000 frank, en de tegenwoordige koning Leo pold II, 3,300,000 frank, Z. K. H. de graaf van Vlaanderen 200,000 franks. Eindelijk moet ons land eeuwig en erfe lijk betalen aan den engelschon hertog van Wellington en zijne nakomers se dert 1830 eene j aarlij ksche rente van 85,598 fr. 14 centiemen. God weet wanneer deze betaling aan de schatrijke familie van Wellington zal eindigen er zijn nog talrijke afstam melingen genoeg om er geen einde aan te zien. GROOTE HISTORISCHE VOLKSVERHALEN UIT DE XVI" EEUW door Petrus Van Nueeel. j. Vervolg. Beeft, laffe schakers krijzeltandde hij binnensmonds. Het uur der wraak is geslagen Gij hebt uw eigen onder gang bewerkt, u zelf in den afgrond van het verderf gestort, uw eigen doodvonnis bekrachtigd en bet mij ter hand gesteld, onbewust zijner waarde Dit schrift is voor u allen bet zwaard van Damocleus, dat u weldra het hoofd van de schouders slaan zal I... .Na eene poos glom eene mildere uitdrukking op zijn gelaat en hij zuchtte Dirka, welbeminde mijns harten, heb moed 1 Nog eenige dagen, nog eenige uren, wie weeten uw lijden is ten einde weldra rust ge in vader's armen en vergeet ge, boezem aan boezem, in her heil van 't weerzien, al het doorstane leed... Betrouw op den Hemel; God is onze toeverlaat en met hem zullen wij overwinnen Rumoer, teweeggebracht door de signors, die van hunne ze tels opstonden, bracht den jongeling uit zijne mijmering tot de werkelijkheid terug. Hij verschrikte achtereen ging men openen, hem betrappen aan vluchten was niet meer te den ken en hoe zou hij zijne aanwezigheid uitgelegd hebben?... Jeroom ijsde en zag rond. Rechts was de keukendeur. Vliegens greep hij het handvatsel, draaide en toog binnen... van Nava- rese stond echter alree vóór hem en keek hem strak het wit uit de oogen. Ik heb honger, stamelde de betrapte onthutst. Donders 1 Val aan I grommelde de bevelhebber arg- loos, en, zonder zich nog om do aanwezigheid van den onge- noodigden gast te bekommeren, nam hij met zijn gevolg plaats aan de langwerpige tafel, huigend onder den overvloed der aanlokkende gerechten en bontgekleurde wijnkannen. De Spanjaards aten met dierlijken eetlust, dronken met gulzige teugen. Reygerman volgde hun aller bewegingen met den dood in het harttegen heug en meug nutte hij eene kleine hoe veelheid van de geurige spijzen, want nu, meer dan ooit, vreesde hij voor verraad weshalve nam hij de strengste voor zorgen. Eindelijk stond hij recht en verliet de plaats, waar de grond onder zijne voeten brandde. Alles is loofstil in den tuin van Jan de Luu's erf... Geen windje labbert, geen blaadje ruischt... De nacht kampt met den ontluikenden dageraad. Plotseling brak de zon, die groote schilderes der natuur, door de nevels eu tooverde, met een enkelen penseeltrek, eene lichtgrijze schets, maalde .allengskens met haar zeven- kleurig vervenmengsel het heerlijkste tafereel. De morgen dauw parelde in den kelk der rozen bloemen van rijke kleur- schakeering, in de edelste harmony saamgegroeid, werden door de glanzende lichtmoeder liefdevol geminnekoosd en opengekust; tallooze planten van het liefelijkste groen staken, in welige tier, hunne kopj es naar het diep blauw azuur en schenen den Schepper te danken. Nog baadden de kruinen der hooge boomen in blauwachtige dampen. De nachtegaal kweelde in verrukkelijke liederen eene menigte gevlerkte zangers tjilpten hem na, zongen hun schoonste loflied, den God van Hemel en Aarde ter eere. In eene kamer van het eerste verdiep, welke op den uitge- strekten lusthof uitzicht gaf, waren de venstergordijnen half nedergelaten en beletten derwijze het binnendringen van 't koesterend daglicht. Niets bleek hier aangeroerd, niets van plaats veranderd sinds het verdwijnen zijner voormalige be woners. De goede smaak, er heerschend, de opschik, er tro nend, spraken, zoo niet van overdreven praalzucht, dan toch van groote weelde. Lazuurkleurige wanden en watergroen ver welf waren van gouden starren doorstippcld. Boven de wijde schouwpijp prijkte een beeldwerk van zuiver albast, de intre de van Philip II binnen Aalst voorstellende. Rijke, uit palis sander gebeeldhouwde stoelen en eene zwaargepikkelde, ma honiehouten tafel, waarop eene langhalzige vaas, met ver welkten bloemtuil er in, stonden in 't midden der plaats. Een tapijt van Oostersch weefsel verdoofde den stap op den berden vloer, deed den voet in het zachtste dons wegzinken... Edoch, vergeefs al dezen opsmuk vergelijken bij den daarbuiten lig- genden tuin Iets akeligs doet onwillekeurig griezelen het is alsof de koude adem des doods van de straat hier insgelijks was binnengewaaid, alsof lijden en vervolging hier aan ieder voorwerp ziju zegel van druk en wee had gehecht, op alles den stempel van treurnis en deemoed geprent. Bij de tafel bevond zich een meisje, rank vau leest, zwak en tenger van leden. Krullende haartrossen omgolfden een beeld schoon gelaat, thans matbleek. Onbeweeglijk tuurde zij naar een en hetzelfde punt der kamer en zonder het op- en i ven der borst, door pijnlijke ademhaling hadde men gedacht, een levenloos wezen vóór zich te zien. In die kranke gevangene vinden wij Dirka, Jooris' kind, weer... De kersroode blos der jeugd is de welgevormde koo- nen ontvloden, het koraalrood van de lippen verdwenen... Ar me, pas ontlokene bloem, zóo zeer reeds geknakt, zóo vroeg van den stengel gerukt en ontbladerd Arm meisje, honderd voudig beklagenswaardiger dan al degenen, die vóór u den tol aan de natuur betaalden I Zwak, onschuldig kind, ontrukt aan hem, wiens heul en troost ge waart en blijven moest 1... Vloek over uwe beulen, de bartelooze vandalen, die heden nog, onder dreunende mokerslagen, bezig zijn met eene bloeiende vesting tot braakliggendeu grond om te roerenl Ver- maledijding over u, die eene gansche vreedzame bevolking tot den bedelzak doemt (1) Eene stuiptrekking deed Dirka hare leden rillen. Vader, goede vader kreunde de maagd nwe doch ter gaat sterven, u verlaten zonder een enkelen zoen, zonder uwe zegening te ontvangen Mijn God thans voel ik hoe kort de weg is, welke mij van het graf scheidtuitgeput van krachten, zijn mijne ledematen verlamd, mijn hart gebroken. Gansch de nacht gijlde ik naar den dood en telkens haar beeld vóór mij oprijst, bevangt mij een bang gevoel, worstel ik, het kille angstzweet op de slapen, tegen ongenaakbare spookgees- ten. Misschien is dit alles de voorbode van mijn afsterven, datgene wat het verscheiden der ziel voorafgaat?... Koortsig sloeg zij de handen voor de roodgekreten oogen en ziltige tranen sijpelden door hare vingers... Tranen ver lichten I... Maar eensklaps, als door eene geheime veerkracht bewogen, rees zij zenuwachtig op, daar vlammende toorn zich op haar wezen afschetste. In van Navarese's machtloeide zij. Ik bevind mij

De Volksstem | 1900 | | pagina 2