Ee Spaansolie Oproerlingen van 1576 in Aalst tooi aan Eniger. Rampen, Misdaden en Malheuren uit alle Werelddeeien Rechtbank van Gent. Nijverheidsschool van Aalst. Rericht aan de Landbouwers. Aan onze Lezers. Sipido hij zijnen vader. Sipido te Gent. Sterfgeval De boer en zijnen ezel. SCHELDEWINDEKE. Dinsdag avond tus- schen 5 1/2 en 6 ure, ging de jachtwachter van MM. Bouckaert en Janssens in een bosch om eten aan de fezanten te brengen, toen hij door eene bende wildstroop' rs aangerand en vermoord werd. liet parket van Gent is woensdag namiddag ter plaats gekomen om een onderzoek te openen. Het slachtoffer heet T. Scheepers. Het was zijne vrouw, die ov r zijn uitblijven ongerust geworden, op zoek gega;; was, die het lijk ontdekte. De gen darmerie van Oosterzeele zoekt den dader of de da ders dezer lab moord ieverg op. De jachtwachter Scheepers was vader van drie kinderen. HEKELCEM. Vrouw De Man, die over eenige maanden aangehouden werd onder beschul diging van haren man vermoord te hebben, is terug in vrijh< id gesteld. LEDEBERG. Den zondag 21 October werd een werkman uit de weldadigheid straat, zekeren De Schepper, dro en thuis gebracht. Men zette hem op eenen sto i bij 't venster. Sinds zag men den man niet me terug. Maandag avond drong een zijner zonen in buis en vond het lijk van De Schep per met geklo n schedel op den vloer liggen. NIEU WKI1 KE-W AASOp het gehucht de Stijk kreeg uw Vergucht zondag avond het be zoek van een p 'soon, die daar vroeger in de buurt gewoond had. aar te Antwerpen verbleef. Zij ging met hem in e e naburige herberg, en korts nadien terwijl zij nop d'wezig was, zagen degeburen dat in hare woning ne ruit gebroken was. Die gebur» gingen de vrouw Vergucht verwit tigen en, to*. ,uze kwam, bevond zij dat dieven waren binnen gekomen langs het gat, dat zij ge maakt hadden in een venster, door een met z§ep bestreken ruit uit te breken. Binunen waren gesto len drie briefkens van 50 fr., twee van 100 fr. en uit eene kas ne t geheimen bodem een sigarenkistje bevattende eei.o som van 15,000 fr. in goudstukken van 20 tot 10 fr. Dadelijk werd de veldwachter Bryssinck verwittigd. Maandag morgend reeds was met medehulp der policie van Antwerpen een per soon in handen, in wiens woning eene huiszoekiug werd bevolen. Nog andere aanhoudingen worden verwacht. PORTUGAAL. De koningin van Portugaal bevond zich op het strand te Cascaès toen zij een visschersboot zag vergaau. De twee visschers, die zich aan boord bevonden werden in zee geslingerd. De koningin die uitmuntend kan zwemmen, sprong in 't water en gelukte er in de twee drenkelingen te redden. ST-LIEVENSHAUTEM. Zondag avond om 7 1/2 ure, kwamen twee personen kloppen bij den 72jarigeu boschwachter Lieven De Vriendt. Deze was reeds met zijne vrouw te bed. Zij vroegen of de zoon J. B. De Vriendt, bosch wachter van M. den notaris Verbroeghen, te huis was. De ouder ling riep van uit zijn bed dat zijn zoon niet thuis was. De zonderlinge bezoekers wilden dan binnen zijn, maar De Vrieudt weigerde te openen. Daarop kwamen nog een twintigtal kerels bij, al- leu gewapend met geweeren en met den kolf der wapens stampten zij de deur en de ramen in. Dan losten eenige geweerschoten, terwijl andere het vuur aan het kuis staken, De misdaders bleven rondom het brandende huis geburen kwamen toe- geloopen, maar zij waren belet te naderen, want de aanvallers dreigden op hen te schieten. Vervolgens zijn de kerels vertrokken, altijd ge weerschoten lossende. Het huis, de meubelen, kleederen, stalling en oogst zijn vernield; het vee heeft men kunnen redden, Alles is verzekerd. Het parket heeft een onderzoek ingesteld. GRAMMENE. Maandag avond werd alhier zekere Van Leirsberghe, 65 jaar oud, door eenen trein vermorzeld. De ongelukkige was in vier stuk ken gereden. WETTEREN. Woensdag middag kwam Ed. Colman, brouwersgast bij M. Callebaut, te Wieze, langs de wijk Quatrecht, alhier gereden met eenen wagen, bespannen met twee paarden toen hij onder den wagen viel en verscheidene meters ver mede- gesleept werd. De ongelukkige kloeg over pijn in den rechter schouder en heeft zoo het schijnt in wendige kneuzingen bekomen. Donderdag morgend is hij naar zijne woning te Wieze overgebracht. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIER der gunstig gekende Bro-ctrerij Frans Brutcé, 1.1 I^SV. ZELE. Twee werktuigkundigen waren dinsdag bezig, in eene afhankelijkheid der fabriek van M. Const. Haegens eene zware ijzeren as te plaatsen. Een hunner, zekere Crétin, van Gent, vader van zes kinderen, viel achterover van eene stelling en de as kwam i recht op zijn schedelbeen dat verbrij zeld werd. Zijn toestand is /.oer bedenkelijk. DE PANNE.—Zaterdag heeft tusschen De Panne en de stoomboot Princcsse Josephine de le proefne ming plaatsgehad met den telegraaf zonder draad. Alhoewel do proefneming in öuguustige omstandig heden gebeurde, is zij volkomen gelukt. De tele grafische mededeeling moest een afstand van 27 ki lometers over land doorloopen, waar de stad Oos tende een hinderpaal te meer was. Men schat dat de proefneming overeenkomt met een afstand van 35 kilometers op zee. Andere proefnemingen werden zondag gedaan tijdens de reis van de Princesse Jo sephine en gelukten even goed. EVERGEM-DOORNZEELE. Zondag mor gend heeft men zekeren Filemon, landbouwers knecht bij Jacobus Van de Voorde, in de schuur verhangen gevonden. Hij was geboortig van Slei- dinge. Zaterdag was hij door de rechtbank tot eene geldboet van 5 frank verwezen en sedert zeer neer slachtig geworden. BRUSSEL. M. P. E., wonende te St-Gilis, was maandag naar Bergen vertrokken en had er, in een speelhuis, al het geld dat hij medegenomen had, verloren. Vooraleer den trein naar Brussel te nemen ging hij te Bergen in een koffiehuis en schreef er een brief aan zijne vrouw waarin hij zijn inzicht te kennen gaf zich van het leven te beroo- ven. Toen de trein te Brussel-Zuid aankwam, wilde de treinoverste M. P. E., uit den trein doen stap pen, doch deze laatste zegde dat hij tot aan de Noordstatie ging, waar de trein ten 23 u. 50 aan kwam. Toen men daar het kompartiment van 2° klas opende, vond men den reiziger dood liggen. De ongelukkige had zich met een revolver door den kop geschoten. Het lijk werd naar het dooden- huis van St-Joost-ten-Noode gevoerd. De rechtbank van le aanleg heeft dinsdag uit spraak gedaan over de vraag van pastoor Daens tot het bekomen van de kostelooze rechtpleging of Pro Deo om processen in te spannen tegen den eerw. •heer Druwé, pastoor van Exaarde, en tegen den Bienpublic. Voor het eerste proces is de vraag toe gestaan, omdat de kosten nogal hoog kunuon beloo- pen zij is verworpen voor de tweede, omdat de kosten niet hoog zullen zijn, daar het een strafpro ces zal zijn. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIER der gunstig gekende Brouwerij Frans Bruieé, ,iA BjS 'M\ Les van Spinkunde: Maandag 12 No vember ten 8 ure s' avonds Onderwerp De Spilbank banc a broches). M. Van Autgaerden, veearts en keur meester der Provincie Brabant, zal Zondag 11 November, een belangrijke Voordracht geven over den Belgischen Peerdenkweek, ten 3 ure namiddag, in de gemeenteschool te Moorsel. M. Van Autgaerden was lid van den jury te Parijs en staat bekend als een der beste peerdenkenners van 'tland en den vreemde. Koopt zonder uitstel den Benedic- tus kalender en almanak van O. L. Vrouw van Afiligem. 't Is een boek die U de gezelligste winteravonden gaat ver schaffen. Hij is verkrijgbaar in ons bu reel aan den spotprijs van 0, 30 centie men, franco per post 0, 3b. Wie er zes bestelt ontvangt den 7 dan gratis, maar de verzendingskosten blijven ten laste van den besteller voor elke commande beneden de 24. GROOTE HISTORISCHE VOLKSVERHALEN UIT DE XVI' EEUW door Petbus VanNueeel. 13" Yekvolg. M. de minister Van den Heuvel liet vrijdag in lichtingen nemen over den toestaud van vader Sipido, die zoohls men weet erg ziek is. De minister telegrafeerde naar St-Hubcrt opdat men den zoon naar Brussel zou overbrengen. Zaterdag morgend hielden twee rijtuigen voor het huis der Smisstraat, te St-Gilles stil. Uit het eerste rijtuig stapten twee policieagenten in burgerkleeding, die Sipido met de menotten aan de polsen vasthielden. Twee ande re agenten kwamen uit het tweede rijtuig, terwijl nog meer agenten, die te voet gekomen waren, in het huis gingen. De moeder, de broeders en de zusters wachtten den jongeling in den gang af. Het wederzien was hartroerend. Men deed Sipido de menotten af en hij mocht naar de kamer gaan waar de vader ziek te bed lag. Vijf agenten, de moeder en de familie ver gezelden hem. De zoon liep naar het bed en omhels de zijnen vader die hem weenend aan het hart druk te. De vader bevool den jongen aan, altijd zijne moeder broeders en zusters lief te hebben. Het on derhoud duurde zoo een kwartuurs. In den gang werden Sipido de menotten terug aangedaan en na afscheid van zijne familie genomen te hebben nam hij weer met de agenten plaats in het rijtuig dat hem naar het gevang van St-Gilles voerde. Op straat, voor het huis, verdrong zich eene talrijke menigte. Sipido zal, zoo het schijnt, in 't gevang van St- Gilles blijven tot dat zijn vader buiten gevaar is. Deze laatste heeft begrepen dat zijn zoon niet meer -te Parijs maar in het verbeteringshuis was. De advokaten van Sipido hadden vrijdag mor- gend den belgischen Staat en M. den minister Van den Heuvel voor den voorzitter van de rechtbank gedaagd, zetelende in kortgerecht, om te doen be slissen dat de zoon binnen de vier en twintig uren bij zijnen zieken vader moest toegelaten worden. Dit kortgeding heeft geen plaats gehad, daar de toe lating reeds verleend was. Het schijnt dat den eersten nacht zijner aankomst te St-Hubert, Sipido, bij middel van een stuk kar- reel, op den muur zijner kamer geschreven had Vive la revolution socialeDaar het kereltj e no gal moeilijk te bedwingen is, zal hij waarschijnlijk later overgebracht worden naar de tuchtafdeeling der weldadigheidschool te Gent. Het regiem der school van Gent is strenger dan datgene in andere verbeteringshuizen. Tijdens hunne eetmalen en 's nachts zitten de jonge lieden er in eene cel. Het gemeenzaam leven genieten zij slechts in de werkhuizen en de waakzaamheid is daar zeer streng. Er mag zelfs tijdens den arbeid niet gespro ken worden. Als hun gedrag goed is, mogen zij 's zondags uit gaan gedurende twee uren, bij groepen van vijf, de eenen aan de anderen vastgehecht aan de polsen. Elke groep staat onder het toezicht van eenen bewaker en ook tijdens deze uitstapjes mag er niet gesproken worden. Deze groepen verlaten het verbeteringshuis langs de Akkerghemstraat ea doen eene wandeling van twee uren op de vestingen rond het uitgestrekt gesticht. De uniform van deze school is donkerblauw. o De baron 't Kint de Roodenbeke, ge wezen voorzitter van den Senaat, is dinsdag overleden. In 1847 was hij ge kozen geweest tot volksvertegenwoordi ger, en van 1862 tot de laatste kiezing heeft hij het arrondissement Eecloo in den Senaat vertegenwoordigd De betreurden overledene-, heeft groote diensten bewezen aan het land en aan de katholieke zaak. Het garnizoen van Brussel zal de be grafenis bijwonen, die vrijdag morgend plaats heeft. De afgevaardigden der reeds toege- tredene of nog toetredene maatschappij en zullen vergaderen toekomenden Maandag 12 dezer, te 8 uur 's avonds, in de Oude Beurs, Groote Markt, 19, te Brussel. Dagorde 1. Verslag over de werkzaamheden van het uitvoerend Bureel. 2. Belangrijke mededeelingen 3. Inrichting der betooging. Alwie nog inteekenlijsten iu zijn be zit heeft, wordt dringend verzocht deze gebezigd of niet, voldoende gefran keerd ten laatste den 11 dezer, met het bedrag, terug te zenden. De toegetredene maatschappijen wor den ook verzocht onmiddellijk aan het uitvoerend bureel te willen sturen 1° Naam en adres van voorzitter en schrijver, alsmede het aantal leden, dit tot vermelding op de lijst bij den hul- denbrief te voegen 2° Naam en hoedanigheid van twee afgevaardigden gemachtigd om den hul debrief op perkament mede te onder teekenen Dat perkament zal ter onderteeke- ning liggen ten lokale, In Transvaal, Paul Devauxstraat, te Brussel, op Woensdag 14, Zaterdag 17 en Zondag 18 dezer, van 10 uur 's morgens tot 8 uur 's avonds. Onlangs was een kalfateraar bezig met het achtereinde van eenen boot met warme scheepsteer te bestrijken. Een boer gaat met zijnen ezel voor bij. Hij staat verbluft over hetgeen de kalfateraar doet, en kan niet weerhou den de vraag te stellen Zeg, eens, vriend lief, wat hebt gij mij daar En waarom strijkt gij dat aan dien boot Ha, zegt de kalfateraar, als de boot vernist is, snijdt hij gemakkelijker door het water en gaat ook rapper. De boer staat een oogenblik te pein zen. Hij herneemt het woord Bezie eens goed mijnen ezel, zegt hij wat vraagt gij om hem wat rapper te doen gaan Voor u, zegt de kalfateraar, daar ge toch maar een sukkelaar zijt, zal ik dit voor niet doen. Ehwel, doe maar op. De kalfateraar die zich op de tong beet om niet te moeten lachen, liet zich geen tweemaal hetzelfde vragen. Hij heft den staart van den ezel op, en strijkt zijn achterste vol met koken de scheepsteer. Zooals gij licht kunt begrijpen, begint de ezel links en rechts met de pooten te slaan en loopt, als een pijl uit den boog weg. Nu de boer daar achter, maar hij was in de onmogelijkheid hem in te halen. Hij komt bij den kalfateraar terug, en zijn vest uitdoende, zegt hij Bestrijk mij als het u belieft ook een weinig, want anders is het mij on mogelijk mijnen ezel in te halen. Fluks werden de schuppen gegrepen en dikke aardklompen op het lijk geworpen. Het werk vorderde traag en de solde niers, den arbeid geenszins in hunne aanwenst liggende, zweetten water en bloed. Langzaam geraakte de kuil dicht, waarna men den grond dusdanig effen streek, dat niets meer de plaats aanduidde waar de vreemde vrouw den jongsten dag der wereld verbeidde, Dood is dood gabberde Ricardo snoevend. Waarom dan klappertande en beefde, drong het woest drietal dichter saam bij het uitgaan van den tuin van waar dit kille angst zweet op hunne slapen? waarom werd geen woord meer ge uit Dood is dood Die woorden doorvlijmden snijdend hun oorvlies, maar eene stem, de eerste overheerschende, galmde nog luider Neen, dood is niet dood Er is een an der leven Het was de stem van hun geweten, eene stem, welke niet te onderdrukken is, datgene wat men gewetens wroeging noemt. Hoe dikwerf blikt de meest versteende boos wicht niet met afgrijzen iu zijn verleden terug hoe menig maal poogt hij onzichtbare geesten van zich te verdrijven, die, wanneer alles slaapt, hem rust noch duur laten en hem on ophoudelijk toeroepen dat er een Looner is van 't goed, een Straffer van het kwaad, eene eeuwigheid van lijden en boet, eene eeuwigheid van belooning en opperste geluk Sterk aangedaan verlieten de krijgslieden het huis, om bui ten, in de drukbezochte taveernen, hunne hartsknaging in den drank te onderdrukken. De deur viel achter hen toe en alles hernam zijne gewone somberheid. Jan van Navareselag bij het smeulend vuur ingedompeld. Hij droomde de schurk hij droomde van wapenen, pui- nen, schatten en bloed.... Boven genoot Dirka, in de armen van een ongestoorden slaap een schoon vizioen Een engel, gehuld in lelieblank ge waad, verscheen haar uit eene zilveren wolk. Zacht drukte de cherubijn het vlokkerig hoofd op hare wangen en zoende hare oogleden open, fluisterde haar woorden toe, klinkende als verleidend harpgetokkeldaarna omarmde hij de maagd met zijne wijde, gouden vlerken en vloog met haar opwaarts, ver boven het starrenveld, tot vóór Gods troon en, o heil I o he mel daar vindt zij vader, moeder, broertjes en zusjes, zij ziet er Jeroom weêr I Arm meisje... Met het morgenkrieken kuierde sergeant Reygerman in zwaarmoedige stemming langsheen den Denderboord. Voor den oningewijden zijns harten lag er een waas van hoop en vreugd, van tevredenheiden blijgeestigheid over zijn gelaat maar wij, die zijn geheim kennen, weten beter. Alles bleef koud voor hem, eindelooze smarten verduurde hij. Hij moest huichelen vroolijkheid en gerustheid veinzen, wreedheid aan ruwheid paren, jouwen en jubelen met het roezig schuim, om des te heiliger zijne hartsgesteltenis te verduiken, des te beter het opborrelen zijner reine wenschen in bedwang te houden. Het wachten verveelde hem. De minuten schenen hem uren zoo lang. In de verte daagde een poorter op. Naarmate hij nader kwam, kon men de verbazende breedte zijner schouders me ten, zijn gespierden stierennek en buitengewone lichaamsge stalte bewonderen. Zijn oogopslag was open en fier, bijkans uittartend het hoofd stout opgeheven, scheen hij noch voor onheil, noch voor vijand beducht. Ter zijde nam hij den ser geant van hoofd tot de voet op. Ook op zoek naar inkwartiering, signor vroeg hij. Verwonderd bezag Jeroom den vrijpostigen Aalstenaar. Mijne woning is te uwer beschikking, vervolgde deze met eene heimelijke grimas. Onnoodig... en ga uwen weg ontviel het de soldaat in zuiver Nederlandsch. U is het, dien ik hebben moestkreet de reus en hij vatte den krijger gemeenzaam bij de schouders. Uwe handen van mijn lijf, zwarte rakker, of.... dreig de de krijgsman gebelgd. Maak u maar geen kwaad bloed, sergeant, paaide de andere. Edoch, gij hebt gelijk onbekend maakt onbemind. Ik verdraag geen kortswijl. Kort en klaar wat verlangt ge? U te spreken... Spoed gemaakt. Ik kom tot u in den naam eener kennis,... in den naam van den torenwachter. Ah I Verschooning... Ge zijt zijn vriend Van kindsbeen af. Gilbert en ik zijn Aalstenaars van den ouden eed, van den echten stempel. Oudtijds bewees hij mij bereidwillig eenen dienstkon ik weigeren hem thans van de straat ten mijnent op te nemen Dat is braat van u. Ge zijt een kerel, die het hart op de rechte plaats draagt. Jooris deed mij voor u eene hooge achting koesteren, sergeant. Het is wel waar, met hartpijn aanhoorde ik zijne lotgevallen, hoorde met woede de schaking zijner dochter, maar met des te meer genoegen vernam ik uwe bereidwillige, lofwaardige tusschenkomst en vormde het voornemen u kloek moedig, in de maat mijner geringe krachten, ter zijde te blij ven. n Nog eens, dat is braaf van u. n Wat wilt ge, signor Het spreekwoord In den nood kent men zijne vrienden best, blijft immer waar en dan, de spreker schudde het golvende haar op de schouders heen en weer, wen zijne breedgewelfde borst rapper zwoegde smid Bartel veracht slavenbanden, kan onrecht noch kne veling lijden en slechts met bloedend hart legt hij, thans on machtig het hoofd in den schoot. Iets nochtans giet een zal- venden balsem op de snerpende wonde Uwe legerbende spaart en ontziet mij, omdat ik haar van handtastelijk nut ben even als voorheen, brandt het koolvuur in mijne smid se, zucht de blaasbalg, weerklinkt het geluid van 't aanbeeld door steeg en straat, spatten de gloeiende ijzerschilfertjes ron dom mij... Dan zing ik, veins blijmoedigheid en waan mij in vredigerdagen. Dat was een gelukkige tijd

De Volksstem | 1900 | | pagina 2