DE VERTOOM VAR'T LAID VAI RIEM. Nieuwe Parodie van MijMe. - en Salles Je Veatss Si-Mic&sl STADSNIEUWS. WERKMANSPENSIOEN. Huis Prosper Guiluot, De oorlog in Transvaal. LIJIBItECHTS Onze Koning. Burgerlijke Staml, Aalst. Of l)ziener Schoone occasie. «lei* Slat! Aelst. Te verkrijgen Uil oorzaak van vergrooting TE KOOI» Te bekomen Succursale et garde-meubles 1Wielrijders VÉLOCIPÈDEN OP CREDIET 5 FRANK TER WEEK. Aan de dooven.- Eeno ':ijke (j£T'. w,elk? SALON van COIFFUUIi ~L EO"CORTÊnT- O, ja. Nog zie ik de straatjeugd, stoeiend voor de smid se, mij, den roetzwarten man met sneeuwwitte tandenrij, schalks aanloeren en de stoutsten elkaar het genoegen be twisten den blaasbalg te mogen trekken, wijl anderen het uitschaterden van lachen, wanneer ze mijnen leerjongen, met zijne kalkachtige oogen, ongestraft den schotnaam van Heintje-pek Heintje-pek n konnen toesturen... Wat mij echter met onrust vervult, sergeant, ik wil het u niet verbloe men, 't is dat ik er mij aan verwacht, den ecnen of anderen dag logistgasten op den hals te krijgen. Wees deswege gerust, Bartel, troostte Réygerman. lk ben met die zaken gelast. (Wordt voortgezet). De Koninklijke Zang-, Tooneel- en Letterkundige Maatschappij 't Land van Riem komt op eene voortreffelijke wijze haar 28® Tooneel- jaar te openen. Nog is het vertooningenpaar van Dr Bauwens melodrama uit het ge heugen onzer Aalstersche bevolking niet gewischt. Het prachtig doek met die vastberaden manschappen uit Vlaandrens gouwen naar Aalst toegesneld om voor Willem van Normandië hunne grieven te doen gel den, schemert nog voor de oogende echo van Lauretta's zilveren stemmetje weerkaatst nog hare hemelzoete minneliederen in de nabijheid haars geliefden, hare zuchten en weeklachten in den afschuwelijken ker ker, onder den guren blik en de folterende bedreigingen van den ramp zaligen Ram bold het harte van den vaderlandsminnenden toeschouwer bonst nog hevig tegen zijn borst opdat de naklank van dit klettrend kla roengeschal, dier welgemeende triomfkreten, dier bonzende zegekoren nog niet heeft opgehouden, of ons Koninklijk Gezelschap staat weer op de bres, den koenen leider M. H. ARYS aan 't hoofd, om het door hem gesticht werk, de Volksbeschaving bij middel van tooneel, waardig voort te zetten. Menig pinkend sterretje als Vorstenplicht en Zielehetens glimt nede rig aan het tooneelfxrmament in de omgeving der hemeltoorts wier glans rijke stralen, flakkerend de heugelijke namen Iwein van Aalst, De Goud- boer, op zoo'n heerlijke wijze op haar schijf, door de kunstenaars van 't Land van Riem gegrift, weerkaatsen. Talrijk zijn de vergetene ver- geet-mij-nietjes en kersouwkens, gelijk 't Wiegje en 't Portretje; aan zienlijk de eenvoudige koornbloempjes en veldviooltjes, zooals de lachlust verwekkende Misgreep, het boertig Hotse-botse, het aangenaam W 00, door die tooneelliefhebbers in de wijde gaarden van het schoone geplukt, wier zedige schoonheid de blanke lelie Vincentius de Paulade doornach tige maagdenroos Mathilda of een Vrouwenhart met zooveel smaak in den weelderig opgesmukten kunsttuil omvangen; ontelbaar de schuchter glinsterende pereltjes en fonkelende steentjes als 't Onbekende Meester stuk en de Gasthuisnondie samen met de zuiverste robijnen, de edelste smaragden zooals Laurens Coster en de Dochter van den Muziekant de schitterendste diamant omsingelen welken tot hiertoe de eereplaats in het koninklijk diadeem van het Land van Riem inneemthet prachtig zangstuk Te Clichy, waarmede die talentvolle leden zich te Kortrijk in den Nationalen Wedstrijd van 1884 onderscheidden. Helder blinkend is het verleden, machtig klaar de hevige bliksemflits die op heden de ondoordringbare nevels der toekomst doorschoot. DE DOCHTER VAN ROLAND, drama in 4 bedrijven door Graaf Henri de Bornier, wierd voor de eerste maal toegejuicht in Febru ari 1875 op het fransch schouwburg van Parijs. De geestdrift door dit stuk op het Fransche volk teweeggebracht was overgrootde Bornier zooals hij het in zijn voorhangsel zegt avait étudié chaque jour les impressions de lafouleen hij had gevoeld dat de menigte een held moest voorgedragen worden buiten andere helden, hoe legendarisch hij ook moge voorkomen, om voor eenige stonden de nog versch bloedende wonde te stelpen welke de oorlog van 1871 in haar hart had teweeggebracht. De Dochter van Roland door het onderwerp, zoowel als door de bijzon derheden, behoort voornamelijk aan de legende. Wat Roland, de ramp van Roncevaux en hare gevolgen betreft, daarvan vind men slechts twee regels in de geschiedenis namelijk in de Monnik van Sl Gall en de An nalen van Egenhardde legende integendeel (la chanson de Roland) en alle gebarengedichten vloeien over dier droeve en roemrijke herinnerin gen. Om waarheid te spreken, is de legende hier de geschiedenis Ro land is geschiedkundig gelijk Achilles. (1) De bewondering dat het publiek, door zijn onophoudend gejuich handtastelijk deed blij ken, bewijst genoeg dat de vlij tige Kunstenaars- schaar ingeoogst heeft wat taai geduld, onfaalbaren moed, altijd klim mende liefde voor de kunst alleen kunnen zaaien. Voor wie van allen die voor 't voetlicht traden zou men kunnen on derscheid maken Rechtuit gesproken voor niemand. Desniettemin ware het beseffeloos doorgaan, zonder de hoofden van MM. H. Arys, L. Van Brantegem en J. Quintyn met een lauwerkransje te omstrengelen. Wellicht zal het den luister, door hunne gevoelvolle zielen verspreid, niet evenaren. Karlemanje, ja, zóo, ziet men hem afgebeeld door het bekwame pen seel onzer schilders, den ruwen steen ontrukt door den behendigen bei tel onzer beeldhouwers, in 't harde metaal gegrift door de zekere stift onzer etsers. De wijze waarop de intrede van den Frankischen vorst door de aanschouwers werd begroet, bewijst genoeg hoe zeer de vervuiler van dien onvergeetlijken rol aan 't hart van ons volk ligt, hoe gewoon het is iets puiks van zijnen 't wege te verwachten. Hoewel ook den per soon van den ieverigen Voorzitter toegaf tot het bekleeden van het ambt des Keizers van het Westen, komt er een bladje van zijnen palm toe aan den haarkapper, M. Prosper Guillotsinds langen tijd gaf hij grondige blijken van kennis in zijn vak, doch dit hoofd van Karei de Groote zal immer aanschouwd worden als zijn meesterstuk. Geerald en Amaury, twee harten saamgeklonken door de keten waar van Gods hand de kloeke schakels smeedde, maar tevens door een on- afzichtbare vlakte waar oneer en roem zich het terrein betwisten, ge scheiden. De taak aan beiden opgelegd was zwaar, doch menigeen van dien aard rustte alreeds op de schouders van den op het tooneel vergrijs den Amaury voor de eerste maal integendeel werd een hoofdrol den Heer Van Brantegem aangeboden. Algemeen moest men bekennen dat hij wel gelukt is algemeen is de wensch hem meermaals te mogen be schouwen. Eene aangename verrassing volgde op het 3e bedrijf. In naam der wer kende leden van 't Land werd er den Heer POL. DE PAEPE, ter gele genheid van zijn zilveren jubelfeest als Bestuurlid, een prachtig bions- werk aangeboden. De achtbare jubilaris, door dit onverwachte geval diep getroffen, beloofde in zijne hem zóo eigen rondborstige taal 't Land van Riem genegen te blijven zoolang zijne gezondheid het toe liet. Een daverend handgeklap, evenals eene jubelende Brabangonne, volgde deze woorden. Niet volledig zou het voorkomen, moest de naam van M. Karel De Mette, de wakkere onderbestuurder onzer hooggewaardeerde Konink lijke Maatschappij van Harmonie verzwegen worden. Bijna geen feest grijpt er plaats, of de jeugdige beiaardspeler des Konings is er tegen woordig hetzij om den moeilijken rol van orkestmeester te vervullen, 't zij om met zijne behendige hand het klavier te tokkelen om een kunst zanger te begeleiden, 't zij om met zijn kopertuig onze politieke stoeten op te luisteren, 't zij nog om in onze symphoniekringen hemelrijke klan ken de vioolcel te ontrukken. Betreurenswaardig, dat het programma de stukken niet aanwees welke ten gehoore gebracht werden. De wijze waarop het van vroeger bestaande achterdoek in het paleis van Aken door die statige zuilenrei en wijde bogen is vervangen, is men nog aan den dubbelen kunstenaar M. Karei De Mette verschuldigd. Hulde aan allen die iets bijbrachten om het feest het grootsch karak ter te geven dat haar omgaf Hulde van wege het dankbaar publiek aan de inrichtende maatschap pij, die zooveel goed sticht telkenmale hare eervolle leden het tooneel betreden In naam der bevolking van Aalst wordt de vurigste wensch gekoestert weldra eene nieuwe vertooning te zien aangekondigd worden (I) Voorhangsel van den schrijver aan het stuk La fille de Roland. De Boerkens van Transvaal beginnen waarachtig weer op geen suf te spelen. Ze geven de Engelschen weer klop op klop in den Vrijstaat. De Wet, de on vergelijkbare Boerengeneraal, heeft ge neraal Barton in 't genipt eens duchtig zijn jas uitgeklopt, en is er dan van door getrokken, gelijk de vlieg van de plank. 't Is aardig, de Britten staan soms te kijken of ze van de weerlicht geraakt zijn, de Boerkens zijn hen veelte rap en te slim. Te Philippolis hebben de Boeren 50 Engelsche ruiters in eene hinderlaag gelokt, dat was weer nen fameuzen trek, van de 50 zijn er maar 7 ontvlogen en we verwedden 100 tegen 1dat er menig vinkenvanger zoo'n trek dees jaar nog niet zal gedaan hebben, 't Is niet te ver staan, hoe die Britaniers, die in de vol le zon van beschaving en in krijgskun dige doeken gebakeld en opgedaan zijn, die als eene oliekruik doordrongen zijn voor oorlogsvoeren, zich ieder oogen- blik laten verschalken en om den tuin leiden van die domme onbeschaaf de boerkens, die vreedzaam onder elkander leefden en nooit geen oorlog gevoerd hebbeu. De Boerkens leggen het oprecht aardig aan boord, ze bre ken de spoorlijnen op, bemachtigen de treinen en slagen kanonnen en eetwa ren aan, en ze hebben het reeds zoo ver gebracht dat de generaals Hunter, Bruce en Hamelton gezamentlijk bekennen dat er aan de Boeren van Transvaal maar geeu hand te steken is. Dat is an dere peper, als dat de oorlog uit zou zijnzooals Roberts, die groote bluf fer, over eenige weken naar Londen seinde, maar 't was toen voor do kie zing en men moest al wat liegen om dien bloedhond, Chamberlain, op de kussens te houden. Ge zult er nog van hooren, wanttusschen Kimberley en de Oranjerivier woelt en krioelt het van Boeren, de Uitlanders worden kwaad als de horsels en beginnen hunne ooren te gen de Engelschen op te steken de Engelschen integendeel leggen de ooren in den nek en beginnen met de poeper te zitten, 't Is of de Boeren uit den grond komen, zeggen zij alle oogen- blikkcn worden zij aangevallen, ze doen de spoorwegen springen met dy namietpif, pof, paf, de beenen af,... en eer de Engelschen er aandenken zich te verweeren, vliegen ze als een troep musschen uiteen en gaan zich in de Biggarsbergen verstrooid en zorg vuldig wegstoppen, waar do Engelschen zich wel zullen wachten hen gaan op te zoeken. Wees verzekerd, dat dit spel nog geen eind heeft, en dat de Britten wel wenschen zouden van die lastige plaagstokken van Boeren ontslagen te zijn. Dat is stellig en vast. Luibrechts was fabrikant in mar garine en ging met Spiegels door eene weide waar vele koeien te grazen stonden. Spiegels bemerkte dat hij zich zoo stil en vreesachtig achter hem verschool. Maar wat is het dan toch, vroeg Spiegels hem Zwijg, verduiveld, wisten zij "dat ik hier ben, ze doorstaken mij met hun ne hoornen ik ben toch immers hun concurrent Spiegels. Maar, Luibrechts, g'en gaat toch zeker alleen dat groot stuk vleesch niet binnenspelen, hé Luibrechts. Bijlange niet, daar moeten nog aardappelen en brood bijko men Koning Leopold II heeft te Parijs een werkman in zijn hotel ontvangen, aan wien men geen kwaad zou mogen zeg gen van den belgischen vorst. Bonvalot, de werkman in kwestie, was in den oorlog van 1870 gekwetst geworden en naar Bouillon gebracht, waar de koning hem met andere ge kwetsten in zijn kasteel vanCiergnon deed opnemen. De gekwetsten werden op 's Koniogs eigen kosten verzorgd en getroeteld als lieve kinders. De dok- toors verklaarden echter dat de lucht streek niet goed was voor hen. De koning deed hen dadelijk over brengen naar zijn paleis te Brussel, waar zij door de koninklijke familie zoo liefderijk verzorgd werden, zegt Bonva lot, als zij het in Frankrijk door hunne eigene familie konden geweest zijn. Als zij genezen waren, kregen zij gelden reiskaart van den koning, die hun tot afscheid hertelijk de hand drukte. In 1880 kwam Bonvalot naar de ten toonstelling van Brussel en vroeg een verhoor. Hij werd dadelijk ontvangen en 's anderendaags zond de koning hem eene schoone gouden krawatspeld, met diamanten bezet. Nu is hij te Parijs zelve bij den ko ning geweest, die onmiddellijk met uit gestoken hand tot hem gekomen is. vragende Hewel, Bonvalot, hoe gaat het met de gezondheid? Bonvalot heeft een kwaart uurs met den vorst gepraat over allerlei, en aan iedereen die 't maar hooren wil, vertelt hij met fierheid, dat hij den belgischen koning lief heeft alsof het zijn broeder ware. Zondagrust. Zondag aanstaande zal de apotheek open zijn van M. Van Caelenberg, in de Leopoldstraat. VERLOREFIl omtrent Allerzielen, een Paternoster. Goede belooning aan die hem terug brengt Brusselschestraat, 51. De Moniteur van 7 November bevat het volgen de besluit MINISTERIE VIM JUSTITIE. Hulpkerk. Oprichting. (le algemeen bestuur, 1® sectie, nr 20992. LEOPOLD II, Koning der Belgen, Aan allen, tegen woord igen en toekomenden, Heil. Gezien de beraadslaging van 13 December 1899, waarbij de gemeenteraad van Aalst de stichtiug vraagt eener nieuwe parochie in het gehucht Mijl- beke Gezien de adviezen van 18 Eebruari, 23 April en 1G Juni 1900 van de fabriek der kerk van den H. Martinus te Aalst, den bisschop van Gent en de bestendige deputatie van den provincieraad van Oost-Vlaanderen Gezien het plan van de gebiedsomschrijving der toekomstige hulpkerk, in gemeen overleg tusschen den bisschop en de provinciale overheid ontwor- pen Gezien artikelen GO, 61 en 62 der wet vau 18 Germinal jaar x, het decreet van 30 December 1800, artikel 117 der Grondwet, het koninklijk be sluit van 12 Maart 1849 en de wet van 24 April 1900; Op voorstel van Onzen Minister van Justitie, Wij hebben besloten en wij besluiten Art. 1. Eene hulpkerk, onder de aanroeping van O.-L.-V. van Bijstand, is te Aalst, in het gehucht Mijlbeke, opgericht. Die hulpkerk zal tot gebiedsomschrijving hebben het gedeelte van het grondgebied der stad Aalst, op voormeld plan met rose tint aangeduid, en be grensd zijn als volgt Ten Noorden middellijn der Hovenierstraat, de Binnestraat, de Botermolkstraat, de Waelestraat (de twee zijden dezer drie straten behoorende tot de nieuwe hulpkerk) de noorder-zijde van n1' 425, wij k D Ten Oosten de gemeenten Herdersem en Moor- sel Ten Zuiden de Meldertsche dreef, de Dries straat of Bergstraat, en de Langestraat of Mijlbe- kestraat (die drie straten behoorende langs beide zijden tot de nieuwe hulpkerk^, de middellijn van den spoorweg Antwerpen-Do waai Ten Westende middellijn van den spoorweg Gent-Brussel, de Hoogo-Vesting (beide kanten be hoorende tot de nieuwe hulpkerk). Art. 2. Een fabriekraad zal er onmiddellijk ge vestigd worden, overeenkomstig artikel G van het decreet van 30 December 1809. Onze Minister van Justicie is belast met de uit voering van het tegenwoordig besluit. Gegeven te Parijs, den 25" October 1900. LEOPOLD. Van 's Konings wege De Minister van Justicie, J. Van den Heuvel. Geboorten Mannelijk 9 Vrouwelijk 07 16. Huwelijken. J. Vandecasteele, bed. metE. Van Haudenhove, bed. E. Corthals, dagl. met M. Wauters, tw. F. Verstraeten, dagl. met C. De Poorter, landb. J. Meert, vellenbew. met M. De Wolf, tw. Ovèrlijdens. G. Van der Hulst, z. b. 22 j. Binnenstr. P. Geeroms, steenk. 21 j. Zou'straatp. L. De Troch, m. Schellinck, z.b. 67 j. Gasthuisstr. J. De Waegeneer, z.b. 73 j. Leopoldstr. 7 kinderen onder de 7 jaren. STAD AELST. Het College van Burgemeester en Schepenen der stad Aelst brengt ter keunis van eenieder dat, te rekenen van Maandag 12 November 1900, alle werkdagen ter uitzondering van den Zater dag, van 9 tot 11 uren 's voormiddags, op het bu reel van de Werkbeurs, ten Stadhuize, de aanvra gen zullen ontvangen worden tot het bekomen van het Werkmanspensioen. Degenen die zich op dit bureel willen aanbieden dienen zich te voorzien van het huwelijksboekje, de geboorteacte, of andere stukken benoodigd tot inlichting hunner vraag. Bericht ral gezonden wor den aan de reeds ingeschrevenen om de vereischte~ inlichtingen te komen geven. Het wordt aan de belanghebbenden herinnerd 1° dat degenen die voor 1 Januari 1901 den ou derdom van 65 jaren zullen bereikt hebben, hunne aanvraag tot pensioen ten laatste den 31 Maart 1901 moeten ingediend hebben 2° dat al wie voor 1 Januari 1901 geen 58 jaar oud is, geen pensioen kan genieten, tenzij hij het bewijs levert stortingen te hebben gedaan in de staatspensioenkas aan dezen wordt dus aanbevo len zich zonder verwijl te laten inschrijven in eene herkende pensioenkas. Aelst, den 5 November 1900. De SecretarisDe Burgemeester en Schepenen Oscar Reyntens. M.-L. Gheeraerdts. eener goede verzekeringsmaat schappij vraagt in het land van Aalst en omstreken goede agenten, voordeelige conditiën. Schrijven aan Emiel Van Liedekerke te Meire. Te koop 3 rijwielen in allerbesten staateen aan 125 irank, een aan 100 en een aan 75 frank, bij M. Victor Segers, werktuigkundige, Leopold straat. Tp koon een Tandem zoo goed als nieuw r systóme 1899 zich te bevragen ten bureele dezer, De Besturende Commissie der Burger-hospiciën van Aelst, heeft de eer het j u bliek te berichten dat zijin hare gewoonlijke Vergaderingszaalop Maandag 22 Nevcanlter 1900, om 9 uren voormiddag, zal overgaan, bij gesloten Soumissiën, tot de openbare aanbesteding der levensmiddelen en andere voorwerpen, beschikt voor bet dienst jaar 1901. Het kohier van lasten en bespreken berust teu Bureele der voormelde. Commissie, alwaar eenie der er kennis kan van nemen, van heden tot den dag der Aanbesteding, van 9 uren tot 's middags en van 2 tot 4 uren des namiddags. Aelst, den 22 October 1900. De Secretaris, Dc Voorzitter, Frans CRICK. B°" Paul BETHUNE. TV Iw'Liiimi'H bij D. Dc Rocck, Tragel, UCKUUltU Aalst, eerste kwaliteit van boonstaken en boppestaken, aan voordeelige prijzen. bij Silvaia De Nil, te Aalst-Mijlbeek, eerste klas van tonne- zaad, extra puik, alsook klaverzaad, eigen gewin. uit ter hand te koop een zoo goed als nieuw STOOMMA- CHiEN van 5 paardenkracht. In volle werking dagelijks zichtbaar. Zich wenden ten kantoore van ons blad. schoone DOGCAR, twee wielen, voor vier mannen aan de prijs van 350 fr. Bij d'heei Em. De Coen-Moyersoen Aalst. bij M. Leo DE NUL, Gentschepoort, Aalst Canadaplant soenen, Wilgenplantsoenen, Kerselaars, Appelaars, Merbe- lanen, Peerlaars, en alle andere soorten van fruitboomen alsook een hoeveelheid Thy moes voor te planten of droogen Ta Eon schoon eu gerieflijk Huis' met Hof, in de Stoofstraat, thans bewoond door J. De Waepeuaert. Zich te bevragen bij M. Felix De Hert-De Coen, Brusselschestraat. 112, Boulevard Anspach BRUXELLES Grand choix de meubles neufs et d'occasi- on. Vente a Pamiable. Ventes publiques tous les mardis, mercredis et Vendredis, a 2 heures. Lxpeditioai en Province 59, rue des Cliiirircux. Koopt uwe nieuwe Velos in de Kapellestraat, N° 11, met altijddurende waarborg op alle breuk of fouten van constructie. Vernieuwing van machienen aan prijzen buiten alle concurrentie door mijne bijzondere installa tie is geen enkel huis der stad gemachtigd te wer ken aan betere voorwaarden. L. Van Haver-He Wilde, 11, KAPELLESTRAAT, 11, AALST. genezen is van bare doof heid en gedommel in de ooren door de Artificieele Oortrommels van den Institut Nicholson, heeft aan haren Institut de somme van 25,000 franken gege ven, opdat alle doove raeuscheu die geene midde len hebben, zich de Oortrommels kosteloos zouden kunnen verschaffen. Zich bevragen aan den Insti tuut Longcott, Gunnersbury, London, W. BAARD- en HAARSNEE CoifFeerdci*, Lange Zontslraat, AALST. Specialiteit van darncs-coiffuur en alle slack, van hairweik voor theaters. Parfumeries. Bors tels van alle slach. Scheersmessen van de beste Engelsche merken. /I buuncutcnt. Huift veen vet*t»'Ouuicn. meester-schrijuwerker, met ter woon gevestigd Scherreveldstraat, Nr 47, Aalst, heeft de eer het geacht Publiek kenbaar te maken, dat hij zich ge last met het kuischen van oude Meubels, Poorten, Kunstvoorwerpen, enz., in eiken of welkdanige soort van hout. Deze nieuwe specialiteit, waarvan de uitslagen uitmuntend zijn, laten snijwerk (sculp tuur) en verdere versieringen ongeschonden, in hunnen natuurlijken aard. Door eene verzeker de waarborg en eene onberispelijke uitvoering zij ner werken, hoopt hij de gunst van zijue talrijke klanten ca het geacht Publiek te blijven verwer ven. LEO GORTEN, Meester-Schrijnwerker, Scherreveldstraat, N1 47, Aalst.

De Volksstem | 1900 | | pagina 3