De Spaanscle Oproerlingen ym 1516 in Aalst Loopende Nieuws. MILITIELOTING. Een aanslag tegen den Czaar. Rampen, Misdaden en Malheuren uit alle Werelddeelen de aanwerving en de opleiding der geestelijkheid te verhinderen, roepen zij eenparig Geen plaatsvervangers meer De persoonlijke dienstplicht, is he laas, het eenig kwaad niet, dat ons dreigt. Daarop volgt onmiddellijk het Alleman soldaat, met een verzwaring van uitgaven voor het leger. Daarover een andere maal. Intusschen mogen wij met genoegen vaststellen dat de heer Woeste in den loop van verleden week met evenveel kracht als vroeger in de Kamer tegen den persoonlijken dienstplicht opge komen is, en van wege de katholieke Kamerleden en de katholieke Kies- bonden veel bewijzen van bijtreding ontvangen heeft. Een Rumeensch dagblad Adverul drukt de volgende inlichtingen Uit gezaghebbende bron wordt ver nomen en het zou blijken uit bijzonde re brieven ontvangen door zekere Russische studenten, dat de Czaar geenszins lijdt aan typhus, maar dat zijne ziekte toe te schrijven is aan eenen kogel dien hij ontvangen heeft in den buik, bij eenen aanslag op zijn leven. Men bewaart het grootste geheim over dezen aanslag. Het gerucht van eenen aanslag tegen den Czaar wint meer en meer grond. De geneesheeren bevestigen zulks, want zij hebben kunnen vaststellen dat de ziektebullijns van den Czaar niet overeenkomen met den loop der thyphuskoorts. Dit wordt nog opgeklaart door het feit dat in den beginne de Czaar al leen verzorgd werd door den heelmee ster van het hof, M. Hirsch, terwijl later, toen de ziekte verergerde, spe cialisten voor inwendige ziokten wer den bijgeroepen. De laatste tijdingen zeggen dat er in het zuiden van Rusland eene groote opschudding heerscht ten gevolge dei- huiszoekingen en aanhoudingen ge daan door de policie. Te Charkow namelijk heeft men talrijke aanhoudingen gedaan men gelooft dat de plichtige zich in deze stad ophoudt. Al deze aanhoudingen werden ge daan in het grootste geheim. De Czaar heeft reeds een deel van den dag doorgebracht uit zijn bed. Zekere MBrug man heeft de baga telle van 10 millioen aan de Godshuizen van Brussel ge maakt, om tusschen de verschillende liefdadigheidsgestichten verdeeld te worden Braaf man! 't komt zoet binnen. Een filosoof stelt voor aan onze vernufte raders de vraag voor te stellen Waarom de oud-burgemees ter Buis van Biussel zijne écharpe afge legd heeft? Wij hebben het voorstel niet aangenomen, omdat velen onzer raders niet au courant zijn met de Brus- selsche politiek. Wij zullen hen dus maar doodeenvoudig de reden zeggen 't Is omdat er De Mot ingekomen is. Bij de peerdenkoers in den hypodroom van 't Petite lie, is er 'nen jokey met zijnen voet in den stijgbeugel van zijn paard blijven hangen, en zoo over haag en over heg medegesleurd, tot hij op den duur met gebroken ruggraat is blij ven liggen. Ge ziet van hier het spekta kel. Halsbrekende werk Wij zouden het beschermingscomiteit van menschen en dieren durven aauraden hun veto op die onmenschelijke plezieren te leggen. Maar de logiek is dikwijls erg ziek Het is bekend dat Napoleon I, zeer bij- geloovig was en dat hij de letter III vooral als zijne gelukster aanzag. Hij werd in dit gevoelen versterkt doordien 6 zijner maarschalken, 26 zijner divi- siegeneraals, 3 zijner ministers, en zijn voornaamste kamerheer Montesquie al len hunnen naam met sa beginnen. Meest al de veldslagen die hij won be gonnen met M IHilessimo, Mandori, Marengo aan de Moskowa, bij Mout Mirail en Montereau. Ook het getal 14 scheen hem gclukaanbrengend, hij won den slag van Marengo 14 Juni 1800, den slag van Ulm 14 October 1805, den slag van Jena 14 Juni 1806, den slag bij Friesland 14 Juni 1807. Het onge- lukscijfer van Napoleon schijnt wel 18 geweest te zijn, de keizer was er uiterst vervaard van en niet zonder reden, want op 18 October L813 kreeg hij ee ne geduchte neerlaag te Leipzig en den 18 Juni 1815 werd hij overwonnenen krijgsgevangen genomen te WaterLo, door de Bondgenooten, welke hem naar het eiland St-Hel-.ua v- rvoerden, waar hij gestorven is. Als Com bic van dit on geluksgetal was het wederom Lodcwijk Xiiii welke hem op den trooö van frankrijk opvolgde. Bij a! die samen- vallige wederwaardigheden zou men waarlijk wel bijgeioovig worden. Op 't eerste feest aan 't hof, Donderdag laatst, sprak de koning boerken Van Brussel aan in 't fransch. Sire, zei ons boerken, wil zoo goed zijn Vlaamsch te spreken, dan zal ik u kunnen antwoor- den. Maar Sire fronsde de wenkbrau wen en trok er van onder.Arme ver- Stootene Vlamingen I WETTEREN. Een inopbouwzijnde muur is ingestort in de nieuwe statiestraat. Ecu metser, ze kere Prosper Temmerman, wonende te Massemen, is door den omvalleude muur getroffen. Hij heeft een schouder ontwricht en heeft ook wonden aau het hoofd bekomen. BRUSSEL. De policie heeft donderdag na middag op de binnenboulevards doodsbrieven, die door leurders verkocht werden, en beleedigd waren voor de koningin van Engeland, in beslag genomen Het parket heeft eene huiszoeking gedaan in de wo ning van den verantwoordelijken schrijver, Beier- scheplaats, en nog een tiental dezer.druksels ge vonden. De persoon in kwestie, die naar men zegt een anarchist is, heeft geweigerd den drukker be kend te maken. Bij verscheidene drukkers zijn huiszoekingen bevolen» DENDERLEEUW. Zondag morgend, rond 9 ure ontriggelde alhier in de statie eene lokomotief. Alles bepaalde zich bij stoffelijke schade en eene vertraging in den dienst den treinen. ST-NIKOLAAS.Zondag avond gebeurde al hier op het foorplein een erg ongeluk. MejGogen 22 jaar oud, is in den hippodroom Wellington van een peerd gevallen en werd het hoofd onder de hoe ven van het dier verpletterd. Men heelt het lijk naar het gasthuis gebracht. Men heeft alhier een kerel aangehouden die over eenige maanden ten nadeele der Nationa le Bank eene som van 70,000 frank gestolen had. De persoon in kwestie was uit Griekenland terug gekomen. MEIRELBEKE. Zaterdag is aan de wijk Kuiël uit de Schelde het lijkje opgehaald van een pasgeboren kind van't vrouwelijk geslacht iu een zak gestopt. SCHOORISSE. De hoeve van den landbou wer Ivo Dewaele, nabij den Molen, is ten gronde afgebrand. De schade, door verzekering gedekt, is zeer groot. SELZAETE. Zaterdag nacht hebben de tol beambten Ph. De Busscher en J. Bonkain eene groote hoeveelheid gesmokkelde cigaren iu beslag genomen. De smokkelaars zijn er iu gelukt de vlucht te nemen. ZELZATE. Een dak van een Spiegelfabriek, tusschen Zelzate eu het Sas van Gent, is woensdag nacht ingestort. De schade beloopt 30,000 fr. OOST AKKER. De weduwe Maria De Marte- laere, 74 jaar oud, vroedvrouw, wonende Rijke straat, is donderdag namiddag omtrent 4 1/2 ure, door den buurttram van Gent naar Saffelaere ver rast en onder de wielen doodgepletterd. Men heeft de lokomotief moeten oplichten met hefboomen en vijzen om er het lijk onder uit te halen. VRAAGT OVERAL HET LETJVTEJSTSBIIEIR, der gunstig gekende Mta'omcerij TfttttH MIruwé, A A Ij ST. UKKEL. Maandag heeft een policieagent, in eenen hollen weg het lijkje van een pasgeboren kind gevonden. Het was in eenen doek gewikkeld. MEENEN. Te Halewijn hebben de douanen vrijdag morgend eene belangrijke inbeslagneming gedaan. Een wagen, bespannen met twee peerden en geladen met ongeveer 1600 kilos vreemden ta bak, werd tegengehouden bij 't verlaten der weve rij van M. Vandoo.ren-Cote, gelegen op 't gehucht Malplaquet, op den steenweg van Busbeke. De ta bak was in den wagen achter balen garen verbor gen. Het in beslag genomen gespan heeft eene weerde van 2,920 fr. en de tabak eene van 24,675 fr. De wagen droeg geene naamplaat. M. Vandoo- ren kan hoegenaamd in de zaak niet betrokken zijn, daar hij zich in Holland bevindt en zijne fa briek voor 't oogenblik stil ligt. De smokkelaar is er in gelukt te ontsnappen. De portier der fabriek werd ondervraagd en verklaarde dat hij noch zijne vrouw vrijdag morgend de poort voor een gespan geopend hebben. Men moet het gespan donderdag avond behoedzaam op den koer der fabriek ge bracht hebben. Een streng onderzoek is geopend. LOKEREN. Een bediende van de gaz, P. Van den Broeck, die in de woning van M. Van Geetruyen naar eene gazontsnapping kwam zoe ken, werd door eene schielijke ontploffing erg ver brand. Een begin van brand ontstond, doch kon spoedig gebluscht worden. DENDERMONDE. De genaamde Deleeuw, 17 jaar oud, werkjongen in de brouwerij Moelaert, werd maandag met zijnen halsdoek door den riem van de machien gevat en meegeslingerd. Toen men den ongelukkige opnam, had hij reeds opge houden te leven. Deleeuw was verwurgd en had de borst ingedrukt. De wanhoop der arme ouders is niet te beschrijven. BOOM. Maandag avond bij het aankomen van den stoomtram om 7,10 ure uit Mechelen, is er hier in de Kapelstraat, aan de herberg van M. Louis Apostel, een schrikkelijk ongeluk gebeurd. De genaamde Vinck Jacobus, wonende in den Hoek n. 174, vader van acht minderjarige kinde ren, waarvan het oudste 17 jaren oud, is, men weet niet hoe, voor den tram gesukkeld en letter lijk vermorzeld. Het lichaam zat gesloten tusschen de lokomotief en den eersten wagon, en wanneer het er van onder werd gehaald, bestatigde men met afgrijzen dat het iu verschillende stukken was gereden, die men afzonderlijk in de doodenberrie moest leggen. De verongelukte was steenbakkers- gast van beroep. Vertrek van Kruger naar Nederland. President Kruger is donderdag morgend ten 9 3/4 ure met een bijzonderen trein uit Keulen naar den Haag vertrokken. Eene ontelbare me nigte volks bevond zich aan de statie en juichte hem geestdriftig toe. Te Utrecht was, donderdag, de ontvangst van M. Kruger zoo geestdriftig als te Zevenaar en te Arnhem. In de statie werd de wagon van president Kruger letterlijk door de menigte bestormd, zoo danig dat de overheden onmogelijk tot bij den pre sident konden geraken. Van aan Zevenaar tot aan den Haag, langsheen de spoorlijn, waren al de steden en dorpen bevlagd en gansch de bevolking te been. Gansch Neder land was in volle feest. In den omtrek vau Ede, in 't midden van 't veld stond een reusachtig bord met de woorden God zij met u op geschilderd. Iu al de staties, van de kleinste tot de grootste, wer den den president bloemen in overvloed aangebo den. Te Gouda, in de statie, boden de soldaten, die gelast waren de orde te handhaven, de wapens. Talrijke vrouwen weenden en de president die te vermoeid was om te antwoorden op de heilwen- schen die hem toegestuurd werden, bepaalde zich met te zeggen Hunne tranen doen mij goed. Hij zelf was ten uiterste ontroerd. Ten 3 u. 50 kwam M. Kruger in den Haag aan. In de statie werd hij verwelkomd door een groot getal overheden en verscheidene leden der Staten- Kamers. Geen vertegenwoordiger van het Hof was aanwezig, daar M. Kruger incognito reist. De bur gemeester vau den Haag en Dr Blink hebben de welkomredevoeringen uitgesproken. M. Kruger werd door een indrukwekkenden stoet-naar het Hotel des hides geleid. In het hotel werd hij outvan- gen door verscheidene dameu van den adel. Jonge meisjes strooiden bloemen. In de stad was gansch de bevolking te been. De geestdrift was algemeen en op gansch den doortocht werden den president ovaties gebracht. De menigte zwaaide met holland- sche en transvaalsche vlagskens en zeng holland- sche en transvaalsche volksliederen. Het is wederom de tijd op welken de Belgen, geboren in 1881, alsook de vreemdelingen die in België moeten loten, zich ten stad- of gemeente huize moeten doen inschrijven. De inschrijving wordt gedaan van den 1 tot den 31 der maand December, en moet ge- geschieden daar waar de woonplaats zijner familie is. Deze woonplaats wordt vastgesteld door ten minste eén jaar voortdurend verblijf in dezelfde gemeente zij wordt maar verloren door eenen zelfden tijd in eene andere gemeente te verblij ven. Geene reden stelt van de inschrijving vrij. Deregister der inschrijving wordt gesloten op 31 December, ten 4 ure 's namiddags. De lijst der ingeschrevenen zal afgekondigd wor den op 3 JTauuari 1901, en zal aangeplakt blij ven tot den 10 derzelfde maand. De reclamen wegens onverschuldigde inschrij ving of weglating moet men zenden aan den burge meester, vóór den 12 Januari. Die verwaarloosd hebben zich te doen inschrij ven van 1 tot 31 Decomber worden gestraft met eene boet van 26 tot 200 fr. Het is dan de lotelingen, ouders of voogden aan te raden wel bij tijds voor de inschrijving te zor gen. Als er somtijds personen zijn die hunnen juisten ouderdom niet wel weten, 't is noodig dat zij er naar informeeren, om alle onaangenaamheid of straffe te vermijden. De lotelingen worden insgelijks verwittigd dat het in hun voordeel is, hunne reclamen te doen gelden, 't zij bij hunne inschrijving, 't zij op den oogenblik der lotiug. Zij mogen ook niet vergeten te zeggen of zij eenen broeder of hal ven broeder hebben die nog voor den milicieraad moeten komen Degenen die meenen recht tot vrijstelling te hebben, voor andere redens dan voor ziekte, iijls- gebreken of kleine gestalte, even als zij die mee nen recht te hebben tot eene ontslaging van dienst, moeten aan het collegie van burgemeester en sche penen de getuigschriften vragen welke door de wet vereischt worden. Deze getuigschriften worden best gevraagd aan stonds na de loting, en zij moeten in alle geval gevraagd worden binnen de 10 dagcu, te reke nen van den dag der loting. Wat de aanvraag van de getuigschriften betreft gegrond op den staat der fortuin van de familie, deze moet mondelings of schriftelijk gedaan worden, 't zij aan den arrondissementskommissans, op den dag van de loting, of onmiddellijk na dezelve, 't zij aau het gemeentebestuur, binnen de tien da gen. De belanghebbende krijgt akte van zijne verklaring. Na dit tijdstipmogen de aanvragen niet meer aanvaard worden, tenzij deze gesteund waren op feiten die later dan gemeld tijdstip gebeurd zijn. De bovenstaande aanmerkingen zijn niet alleen gericht tot de ingeschrevenen van het loopend jaar, maar ook tot de uitgestelde of ontslagen milici- anen der vorige jaren, die nog voor den milicie raad moeten verschijnen. GROOTE HISTORISCHE VOLKSVERHALEN UIT DE XVI8 EEUW door Petrus-Van Nuffel. 17e Vervolg. Moedig volgde de jongman zijnen doodrijand en machtigen mededinger. Hoop eu betrouwen vervulden hem in lijden en tegenspoed had hij de noodige kracht en sterkte geput om, evenals onze Goddelijke Zaligmaker in het hofje van Gethse- manië, den galbeker van bitterheden, smaad en vernedering te aanvaarden en tot den bodem te ledigen. Het voedsel, welk hij met uitmuntenden eetlust nam, droeg niet weinig bij om hem met sterkte datgene wat hem verbeidde te laten door worstelen. De in de eetzaal aanwezige raadsheeren verkeerden allen min of meer in beschonken toestand, dewijl de meeste van hen den verloopen nacht feestelyk hadden doorgebracht. Tusschen de welriekende gerechten stond een gouden, fijnaf- gewerkte kelk, met kralenden morgenwijn gevuld. De eletto stak hem omhoog en zei Ik drink op het geluk onzer wa penen i) en klonk tevens tegen den bokaal, die vóór Jeroom peplaatst stond. De heildronken volgden elkander dapper op en werden luidruchtig beautwoord door de verhitte Spanjaards en ook door Reygerman, die, wars van dergelijk slempmaal, met tegenzin zijnen beker verhief en eene gulp op het lang leven dier bandieten dronk. Daarop volgde een woelig, inge wikkeld gesprek, waar tusschen men de stem van den eletto dwars door hoorde er werd gekeven, gedreigd en getierd, zoodanig dat het den sergeant begon te ergeren, wanneer, van Navarese de tafel verliet en hem teeken deed om te ver trekken. In den gang gekomen Gebruik al uw vernuft, n drong de opperste nogmaals aan uwe toekomst hangt er vau af. n Ik weet wat mij te doen staat, antwoordde de krijger ongeduldig. Men ging de trap op. De vlaming voelde zich ontsteld, ijskoud worden.... Indien hij, bij Dirka gekomen, zijne koel bloedigheid verloor, zijne geveinsde houding verried, het woeste en wilde zijuer inborst van vroeger niet meer kon in- toomeu Maar neen. De liefde is sterker dan de haatHet lijden had hem gelouterd gelijk goud door het vuur het had hem versteend en zijn hart met eene korst van edele onver schrokkenheid omschorst hij wou zijn eed gestand blijven kruipen iu het stof, ootmoedigen slaaf spelen, daar hij bij voorbaat wist, dat heden alle tegenkanting de wrangste vruch ten dragen zou, de noodlottigste gevolgen na zich sleepen. van Navarese ontsloot de kamer, welke wij bereids een be zoek brachten en trad, onmiddellijk gevolgd van zijnen die naar, binnen. Des torenbewakers telg was rechtgesprongen en stond, den fonkelenden blik naar de binnentredende personen gericht, de kleine vuisten gebald, gereed om, als eene tijgerin, hare beu len toe te vliegen en met de nagels hun gelaat te doorploegen. Zij zag den eletto, daarna Jeroom en een schreeuw zóo snij dend en scherp ontvloog haren gorgel en galmde door het ver trek, dat beide mannen er van rilden en met ontzetting gesla gen waren zij zwijmelde en dreigde bewusteloos neer te zij gen. Jan ijlde tot Dirka, stak de armen uit om haar te onder steunen, wanneer zij schielijk tot bezinning kwam en een nieuwen augstgil slakend, den Spanjaard met zooveel kracht van zich stootte, dat hij achteruitdeinsde. Daarna richtte zij hare groote met tranen gevulde oogen naar den sergeant, ging handenwringend tot hem en weende Jeroom, Jeroom In naam uwer overledene moeder, red, red mij uit de klauwen van dit monster Heb medelijden met mijne zwakheid, deernis met mijne onschuld Zij sloeg ha re armen rond den hals des jongelings en sloot hem aan haar zwoegend hart. Denk aan vader, bad zij erbarm u over hem Bescherm mij en tot in der eeuwigheid zal ik u bemin nen, beminnen zooals nooit wezen op aarde beminde Ik zal den Heer voor u bidden tot op mijn sterfbed, u eene trouwe levensgezellin zijn, eene ootmoedige slavin blijven tot mijn laatsteu aamtocht... Innige smart, grievend hartzeer bekroop Reygerman een traan van deernis en jammer ontvloeide zijn oog en hij wilde antwoorden, wanneer een voetstamp van ongeduld door den opperste teweeggebracht, hem tot het besef van zijnen toe stand riep. Laatdunkend, gelijk hij immer was en boeven zijner gehal te eigen, had de Castilliaan het zwaard uit de scheede gehaald en floot hij Jeroöm sarrend toe Zij herkent u nog Zoeveel te beter I... Haast u I Her haal haar wat ik u voorzeg De eletto, keurling en vaandrig bij het Spaansche leger, Jan van Navarese, is op de Neder- landsche tot zot wordens toe verslingerd geraakt hij zweert haar eeuwige liefde, onverbreekbare trouw deswege bid hij om hare hand, drukt het verlangen uit, met haar door den huwelijksband tot in den dood vereenigd te worden. Druk baar op het hart dat eene weigering mij den doodsteek zou ge ven. Dirka, begon Jeroom in de gewestspraak beur het hoofd, op lieve; blik vrij de toekomst inuwe verlossing is na bij ik bleef mijn eerewoord gestand. Uw schaker, ge zult het allicht beseft hebben, vleit zich met de hoop dat gij er in toe stemmen zult zijne vrouw te worden. De maatstaf zijner recht zinnigheid bleek in zijn vroegeren omgang met Yolanda, die hij het vaderland ontvoerde om op vreemden grond lafhartig te vermoorden. Derwijze heeft de vreemdeling het ook met u voor... De deerne blikte met misprijzen op haren beul neêr. Ik, ik zijne vrouw worden grijnslachte zij ik stier- ve liever duizend dooden, ware zulks mogelijk, dan de bruid van dit wanschepsel te worden, liever dan dien duivel in men- schenvleesch éen enkel vriendschapsbetuig te gunnen Jan voelde zich diep gekrenkt onder den verachtenden oog opslag van Dirka en de uitgalming harer woorden deden hem beseffen hoe hevig zij hem haat en afschuw inboezemde. Wat heeft zij geantwoord vroeg hij norsch. Zij weigert. Vlakaf Dat is eenvoudig, maar zoo zijn we niet effen raasde de Spanjaard. Zij zal eerder sterven dan uw verzoek in te willigen. Dit afgezaagd deuntje ken ik. Houd haar eens even de uitgestrektheid mijner macht voor oogen geef haar nieuws over datgene wat daar buiten omgaatschets ze het stervens-

De Volksstem | 1900 | | pagina 2