Ce Spans* öpmlup van 1516 in Aalst Rampen, Misdaden en Malheuren uit alle Werelddeelen. De oorlog tusschen Engeland en Transvaal. ry die zangen vol vuur, van Gevaert ait begeesterend muziek van Peter Be- J die zoetvloeiende melodijen van Warn bach en Blockx Neen, we toeven niet naar den vreemde te gaan. En, voor de liederen, voor een of twee stemmen, hebben wij dan niet de uitgaven van het Davidsfondste weinig gekend, helaas. Kent gij iets edeler dan het lied Lief Duif ken, n woorden van Airons Janssens, met muziek van Joz. D hooge iets gemoedstreffender dan het u Ave Maria n van Snieders, met muziek van E. Wambach het Gon- dellied van Pastoor Claeys, muziek van Pinel, boeit dit niet aller aandacht Er zijn geen Vlaamsche liederen zegt men Maar dat is eene beleedigiug werpen op den koenen Vlaming Karei Heyndrickx, thans stadsgeheimschrij ver te Sint Nikolaas, die verleden jaar lijvige boekdeelen uitgegeven heeft en die anders niet behelzen dan liederen met muziek. Vlamingen, blijft uwen landaard ge trouw in zang en spraak. Vlaming. f.^ B |W| M)| r7--7 Priesterlijke benoemingen. De E. H. P. Schauvliege, onderpas toor te Maldegem, is pastoor benoemd te Schelderode. Zijn benoemd tot onderpastoor in de O L. Vr. kerk te St-Nikolaas, de E. H. Van Haelst, coadjutor te Cruybeke; tot coadjutor te Cruybeke, de E. H. Onghena, en tot coadjutor te Sinay, de E. II. Jollet, beiden priesters der laats te wijding. Gevecht te Greylingstad. Lord Kitchener seint uit Pretoria, 28 December. lerwijl de kolon Colville een com mando bij Greylingstad bevocht, viel een ander commando zijn tros aan. Eene compagnie, met een maxim- is an on sloeg den aanval af, doch ver loor 9 dooden, 2 kapiteins en 27 man gewond en 20 vermisten. Kapitein Radelyffe, bevelhebber der compagnie, werd zwaar gewond. Wie tusschen de regels wil lezen zal de bekentenis zien eener neerlaag der kolon Colville, neerlaag waarvan we wel bijvoegelijke verliezen lij sten zullen ontvangen. Greylingstad, waar dit gevecht plaats had, ligt tusscheu Heidelberg en Stan- derton, op den Natal-spoorweg. De verkeerliju van Kitchener op Na- tal is dus door de voorwacht van Botha evenwel bedreigd, als de verkeerlijn met de Kaapkolonie bedreigd is in den Vrijstaat en in de kolonie zelve door De Weten de ingevallen commandos. In de Kimberley-strcek. Bijzondere tijdingen melden dat op de lijn Vrijburg-Kimberley generaal Methuen verscheidene gevechten gele verd heeft. 6 Aangezien men den uitslag dezer ge vechten verzwijgt zullen zij wel gunstig zijn voor de Boeren. Cecil Rhodes, die te Kaapstad zit en die voor de algemeene vergadering der De Beers Comp. naar Kimberley moest gaan, kan niet vertrekken, daar de spoorweg is opgebroken door de Boeren en de Kaapsche rebellen. Het bataljon dei* miljonairs. Wegens overgave van het 13ö bataljon Yeomanry te Lindley zijn, na onder zoek, de twee volgende officieren afge steld Kolonel Spragge, bevelhebber van het fameuse bataljon der miljonairs en luitenant Woodhouse. Generaal oir li. Colville, nuteGi- braltar en vroeger het bevel voerend in de In'.dleystreek, is ontboden naar Lon den. Het War Office weigert inlichtingen te verschaffen e lieraal Corville voerde de garde aar- -n de gevechten van Belmont, Mod der:-; 7ier en Magerfontein en werd in ri tot divisie-generaal bevor derd -r. i nieuw commando is binnenge- '-.tju in de kolonie. Een ander wordt te Steynsburg ver- Wacht Ais ;et zoo nog eenige dagen voort duurt ian staat heel de Kaapkolonie vo en en zullen de Engelschen wel i - bekennen dat het gansche Afri- ras is opgestaan, leren vallen toch niet uit de at duivel I ■t niet allen Kaapsche rebellen blijft dan het verhaal dat de Boereu nog maar enkel stroopende ben- len waren Nleawe bloedige 'nederlaag der Entt lsfljirn. 50 duorien en ge wonde... 200 Keij^agevaugenen Lord Kitchener.seint uit Pretoria. 30 December Generaal Littleton laat weten dat de bezetting te Helvetia gisteren door de Boer' n werd overmand. V' irloren 50 dooden en gewonden en i krijgsgevangenen. He veria werd later terug bezet door genen 1 Reeves. Lord Kitchener voegt er bij dat hij den vijand achterna zet. 8000 Boeren in Natal. tföOO Boeren zouden in Natal zijn. Zij doen herhaaldelijk aanvallen tegen den SP' ,rweg. Zij werden afgeslagen te .recht er De Als zijn HOFSTADE. Vrijdag werd deze gemeente door een schrikkelijk ongeluk in opschudding ge bracht. De genaamde David Daalman, 65 jaar en zijn zoon Jan 26 jaar oud hadden sedert eenige da gen de wacht gehouden bij hunne aardappelen, en hun bed geplaatst in den stal. Door den hevigen wind is er een stuk muur losgeraakt en terecht ge komen op de twee ongelukkigen, die op den slag dood gebleven zijn. Hunne zuster heeft de twee slachtoffers 's morgends gevonden toen zij hun ging wekken. De lijkeu verkeerden in eenen staat on mogelijk te beschrijven. De droefheid in het huis gezin is hartverscheurend. ZELE. Woensdag nacht, rond 2 ure, is er brand ontstaan in de woning van Edm. Roels, wijk Rinckhout, dewelke met strooi gedekt was, zoodat op weinige stonden het huis in volle viam stond. De bewoners wilden buiten vluchteu, doch geluk ten er niet in de deur te openen, daar zij reeds be dwelmd waren door den rook. Ware er geene ope ning in het brandend dak gekomen, er zouden zon der twijfel menschenlevens te betreuren geweest zijn. De pompiers konden met veel moeite de aan palende gebouwen vrijwaren. Een tweede brand heeft hier verleden week plaats gehad, nu bij Theofiel Vander Jeught, op de wijk Veldeken. Dank aan de spoedige hulp der pompiers werd het vuur spoedig bpperkt, zoodat enkel het bovenste deel van het huis verbrand is. De meubelen werden gered. OOSTENDE. Woensdag vond men in den om trek der dokken twee knapen smoordronken liggen. De kinderen werdeu op eene stootkar geladen en naar hunne woning, Nituwpoortschen steenweg gevoerd. Een bijgeroepen geneesheer gelukte erin slechts een der knapen te redden de tweede 14 jaar oud, stierf tegen den morgend. De kinderen hadden tusschen de houtstapels eene llesch cognac gevonden en uitgedronken. TEMSCHE. De policie heeft hier zekeren D.. aangehouden, die groot verteer maakte, en die be kend heelt dat hij voor de 300 fr. koperen coussinets op de WiJfordbooten gestolen had. LOKERENEen ongeval gebeurde maandag op de Heirbrug. De genaamde Honoré Baeyens reed met paard en kar over de riggels van den ijzerenweg toen een lokomotief kwam aaugereden. Het gevaarte botste van achter tegen de kar die tot splinters vaneen geslagen werd, de voevmau vloog eenige meters ver en het paard, dol van angst vloog de Heirbrug op, waar het weldra werd tegen gehouden. Noch de geleider, noch het paard zijn gekwetst. CHARLEROI. De kooltypkus, die te Renlies zoo veel slachtoffers maakt, breidt zich uit. Reeds zijn het stadje Beaumont en de gemeente Rance aangetast. Na een uur worden de lijken zwart als steenkool. Afgeveerdigden en gezondheidscommis sie van Henegouw bestudeeren de zaak. Men denkt dat slecht drinkwater de oorzaak is. SCHELDEWINDEKE. Op Nieuwjaarsdag ge beurden alhier in de Statiestraat bijna groote onge lukken. De os van de pachteres Roman was dol ge worden en uit zijnen stal ontsnapt. Op 't oogenblik dat het volk uit de mis kwam. Eenig mannen zijn ér in gelukt het dier te vangen en tijdelijk in den stal van den bakker De Vrieze te krijgen, die het >s avonds naar de eigenares terug gebracht heeft BRUSSEL. Zaterdag namiddag werd in de Hoogstraat een nieuwpoliciebureel geopend, 's Avonds besloot eene bende Maroden te loten wie het eerst den nieuwen amigo zou inhuldigen. Het lot viel op zekeren M.die alles behalve een vriend der policie is. M... dronk eenige borrels, verliet de herberg en gaf den eersten den besten agent dien hij op straat zag, twee klinkende oorvegen M... liet zich gedwee aanhouden en in den nieuwen ami go opsluiten, Hij zal voor dronkenschap en slagen rechterlijk vervolgd worden. ST-DENIJS-WESTREM. Zaterdag namiddag is een manspersoon in eene gracht der Meulebroe- ken gevallen en verdronken. Het is een buisschil der en matrasslager, bijgenaamd Bruno Pui, af komstig van Gent. DUITSCHLAND. Eene groenselkar, waarin tien personen zaten, werd woensdag aan een bareel nabij Berlijn door een expresstrein verrast en ver morzeld zes personen werden op den slag gedood en de anderen levensgevaarlijk gekwetst. DRONGEN. Bij den landbouwer Baptist De Donker, aijk Varendries, heeft men 45 kiekens ge stolen. ST-NIKOLAAS. In eene hofstede der Boter- melkstraat, is een boerenknecht, rond de 20 jaar oud, aangehouden, beschuldigd op den avond van 2" Kerstdag geschoten te hebben naar een jonge ling en een meisje, die samen stonden te klappen op het voorhof eener boerderij, te Thielrode. De jongeling zou in de zijde getroffen zijn. Jaloersch- beid zou de drijfveer van den aanslag zijn. De aan gehoudene loochent alles. Een inwoner had drie eigenhandige testamen ten gemaakt. Alle drie bevatten dezelfde bepaling Ik geef aan mijne dienstmeid, mej. D., de som van 2000 fr. De erfgenamen meende het voldoende, haar eene som van 2000 fr. uit te betalen maar de meid eischte drie maal de bepaalde som. De zaak kwam voor de rechtbank van Dender- monde, die de meid gelijk gaf en haar 6000 fr. toe kende. GENT. Vrijdag avond vond men in de water plaats van de Zuidstatie een puk kleedingstukken in een der zakken stak een vrachtbrief door de Banqm centrale iruxclloise afgeleverd voor een om slag inhoudende voor 1500 frank obligaties. Men seinde naar de brusselsche politie en vernam dat de obligaties gestolen waren door twee kereltjes van 16 j aar oud. Zaterdag morgend werden de deugnie ten in een logementhuis der Kleine Statiestraat aangehouden. Een hunner bekende de weerden dat dat hij verzenden moest, ontvreemd te hebben. Met een makker was hij naar Gent getrokken, had er eenige akties verkocht en dapper feest gevierd. Eenige obligaties en eene som van ongeveer 400 fr. werden in het bezit der twee knapen, die ter be schikking van het gerecht opgesloten zijn, terug gevonden. Vrijdag morgend is de beul van Brussel naar Gent gekomen, om op de Koornmarkt, aan den schandpaal, het vonnis aan te plakken, waarbij De Jong voor den dubbelen moord in de Plateau straat, bij verstek ter dood veroordeeld wordt. Vier gendarmen hebben van 11 tot 12 1/2 u. den schandpaal bewaakt, waarna de beul met zijn ma teriaal terug vertrokken is. ST-AMANDSBERG. - De meid van M. De Smet Duvivier, hofbouwer, Antwerpschen steen- weg, is zaterdag avond, rond 7 1/2 ure, met eene brandende petrollamp inden kelder gevallen. Het meisje, 22 jaar oud, stond dadelijk in volle vlam en is ondanks alle zorgen 's nachts, om 2 ure, in het gasthuis bezweken. VRAAGT OVERAL HET I_.ETJVEIsrSBIEI?, der gunstig gekeude KfomreHj Fran* Oruwé, AA LST. GROOTE HISTORISCHE VOLKSVERHALEN UIT DE XVI' EEUW door Pethus VaeNdeeei. 20. yÏBV0La. Liedekerke s heerlijkheid, een der oudste en voornaamste van Vlaanderen, op den oever des Denders gebouwd, be- heerschte door hare uitgestrektheid, hooge torens, steilop- gaande muren, den ganschen omtrek de bouworde der sterk te, de breedte harer wallen, de lengte harer belommerde dre ven en de prachtige kapel, ten Oosten van het slot opgericht, waren hemde en ver geroemd. (1) Van oudsher behoorde het kasteel tot het geslacht van denzelfden naam, tot dat het door de uithuwmg eener dochter aau het stamhuis van Gavere vervielin 1302 trouwde Alice van Gavere, dochter van Phi- ip van Gavere, heer van Liedekerke en Breda, met Gerard, heer van Rassengien en Leuze in Henegouw, die de heerlijk heid als bruidschat kreeg. (2) Van Gestel schrijft, dat de sterkte aireede in zijnen tijd veel van hare schoonheid verlo ren had, daar zij dikwijls tijdens oorlog en onlusten bezet is geworden en nu door de eenen, dan door de anderen be stormd. (3) Liedekerke had zich tot zelfverdediging voorbereid. Men waakte dag en nacht. Uit de schietgaten des burchts gaapten de geladen vuurmonden, van de transen loerden de wakers in schuren en stallen zaten verkenners. Niet zoohaast had de vijand den voet op het grondgebied der gemeente gezet, of een hagel van musketkogels floot hem ronddeooren. Deze onverwachte tegenstand had voor gevolg, dat de Spanjaards eeno wijl bedremmeld bleven staan, maar aangewakkerd door hunne oversten en het voorbeeld van een tiental voortrekkende rabauten, vielen allen gelijk, het moor dend schroot trotseerend, in het dorp. Hier begon een ver woede kamp. De landlieden verdedigden zich als leeuwen te gen de in de wapens geoefende krijgsbende van Philip II en sloegen er met vlegels, braken en zeisens duchtig op los, sta ken met rieken,, gaffels en pieken overal waar het maar tref fen kon. De komst des graven van Rceux, vergezeld der tot ten tand uitgeruste wachten des burchts, deed de rebellen rechtsomkeer maken en in de velden vluchten, waar de dor pelingen hen nog ver achtervolgden. 't Was een roemrijke dag voor Liedekerke. VI. t en te Ingogo. VRAAGT OVERAL HET LEUVEIsrSBIBR der gunstig gekende Broutcerij Frans Bruwé, AALST. YPEREN. Maandag namiddag heeft alhier de e. h. D. S., onderpastoor van St-Jacobskerk, met levensgevaar een hollend peerd tegengehouden, dat onvermijdelijk ongelukken ging veroorzaken. EVERGEM-DOORNZEELE. - Door den hevi- gen wind in den nacht van vrijdag tot zaterdag is de kap der inopbouwzijnde fabriek Steyaert en Cle, ge- 1 heel mgestuikt. Een der muren is ook omverge'val- len en hetgeen zich van binnen bevond is erg be schadigd of vernield. HANSBEKE. Zondag nacht drongen vier ke rels in de woning der echtgenooten De Decker, be- jaarde menschen, en stolen er 60 fr. SLEIDINGE. Woensdag nacht hebben dieven alhier een bezoek gebracht bij den landbouwer Eduard Vande Voorde. Een varken, sedert eenige dagen in het zout gestoken, werd gansch ingepakt en medegenomen. Ook twee kilogr. boter, en ecu pot smout en verscheidene brooden werden buit ge maakt. De dieven moeten ook dorst gehad hebben want zij hebben het vat afgedronken. Zij hebben verder al de kassen doorsnuffeld, en al het geld, dat hun onder de handen kwam, zorgvuldig in hun nen zak gestoken. Als voorzorg hadden de dieven het geweer van den landbouwer weggenomen, het geen bewijst dat zij geen liefhebbers zijn van lood- korrels. SCHAARBEEK. Vrijdag avond werd een on gemeen stoutmoedige diefstal gepleegd tusschen de staties van Schaarbeek en den Groendreef. Een koopwarentrein die ten 9 ure 05 uit laatst genoem de statie vertrekt, voerde een wagon reisgoed en manden handschoenen mede voor Keulen bestemd. Toen de trein in de statie van Schaarbeek aan kwam, bevond men dat er uit den wagon eene mand met 300 paar handschoensn verdwenen was. De trein had meermaals tusschen de twee staties moe ten stil staan en men denkt dat de dieven van deze gelegenheid zullen gebruik gemaakt hebben om de diefstal te plegen. WAASMUNSTER. Over eenige maanden be trapte de jachtwachter Colman, den pensjager De Smet in een bosch. De Smet werd erg gekwetst hij is echter gene zen, maar heelt het gebruik verloren van zijnen linkearm, die stijf gebleven is. Colman werd vervolgd en is door de rechtbank van Dendermonde verwezen tot 6 maanden gevan genis, voorwaardelijk. De Smet had zich aangesteld als burgerlijke par tij en de rechtbank heeft hem eeue schaêvergoe- ding van 3000 fr. toegekend. NINOVE. Donderdag namiddag werd uit den Dender het lijk opgehaald van de genaanmde Ra chel De Cooman, 22 jaar oud, wonende Vestbarm. De ongelukkige was onderhevig aan de vallende ziekte en moet in het water gesukkelt zijn, terwijl zij 's morgends naar Meerbeke ging om eene bood schap te doen. FRANKRIJK. M. de Pitteurs zoon den belgi- schen gezant te St-Petersburg, werd vrijdag namid dag door het beroepshof van Parijs tot eene maand gevang en 100 fr. boet veroordeeld. M. de Pitteurs had den 31 Juli 1898 in Elyseesche Velden den po litieagent Rapin dood gereden. M. de Pitteurs werd ook verwezen tot het betalen van 10,000 fr. schadevergoeding aan de weduwe en 5,000 fr. aan het minderjarig kind van het slachtoffer. Tuk op eene bloedige wederwraak, was de aftocht van Lie dekerke door de muiters aangevangen de smadelijke afros sing, hun door graaf van Rreux toegediend, lag zóo zwaar op hunne lever, dat ze bij boog en laag zwoeren, hunne woede te zullen koelen op alles wat binnen Aalst nog gaaf en gespaard was gebleven. In het begin der maand Augusti overrompelde de bezetting een destijds wereldberucbt kloostergestichl, ten huldigen dage nog wel bij naam, doch weinig in zijnen oor sprong en leven gekend. Wij bedoelen het gesticht der Wil- helmieten of Sterheeren. Alhoewel het geenszins in ons be stek valt, hiervan eene omstandige, historische schets te ge ven, toch zal het mogelijk- niet teenemaal overbodig wezen ten minste eenen blik te slaan in het verleden van die roem volle instelling, heden met'zbovele andere in den kolk der tij den verzwonden en waarvan de geschiedenis voor den oninge wijde der oude oorkonden immer met een ondoordringbaren sluier blijft omhuld. De Wilhelmijnen hadden hunnen oor sprong te danken aan Margareta van Vlaanderen, dochter van Boudewijn van Constantinopel. (4) Het couvent werd opge richt tenjare 1268, op eenen grond, dicht tegen de Katte- straatpoort, alwaar de kloosterlingen leefden volgens den re gel van den H. Beuedictus. De vrome paters smaakten er evenwel die kalme, ongestoorde toewijding aan God niet, zoo als zij ze wenschten meermaals hadden zij met vele moeilijk heden en tegenslag te kampen, moesten zij met taai geduld edele zelfopoffering ellende en tegenspoed het hoofd bieden' Deswege bleven zij er niet lang. De Gentenaars, die hun alree in 1348 veel last hadden berokkend, kwamen in 1380 terug en staken het prachtig gebouw aan de vier hoeken in vlam en vuur. Gedwongen eene andere schuilplaats te zoeken, hielden de monikken zich geruimen tijd schuil in den omtrek, en waarschijnlijk onder do bescherming, van het beruchte kas teel van Aalst, gelegen op den zoom des Denders en in 1128 den eigendom van den koenen Iwein. Omstreeks het jaar 1428 bouwden de paters, met bijzondere vergunning des Pauzen een nieuw klooster in de Pontstraat, datgene wat wij, in de dagen waarin ons verhaal zich beweegt, ontmoeten. Van daar af noemde men ben Religieux de l'étoile, dit naar den naam hunner kapel, toegewijd aan O.-L.-Vr.-ter-Sterren. (5) Een tijdperk vol roem en luister was geopend. De instelling nam van jaar tot jaar in voorspoed en ontwikkeling toe; zij ver baasde de gansche geleerde wereld door het vormen der uit- muntendste geleerden, het opleiden van groote geniën, waar onder, stellig op den voorrang, België's eerste letterprinter, een Silvius en Grapheus,, diénen worden opgesomd een be nijdenswaardige welstand, welke weldra tot aanzienlijken rijk dom overging, viel den Sterheeren ten deel. Kunststukken, geschenken van vorsten en graven, in hun bezit, kende men eene onschatbare waarde toe de schabben der boekerij bogen onder het gewicht der lijvige folianten, pennevruchten der grootste schrijvers, ol de onverkochte werken van Diederik Martens, die er, drie-en-dertig jaren te voren, was overle den. (6) De muitelingen braken dus in het bloeiend klooster. Ge lukkig hadden de bewoners tijdig de kostbaarheden voor een goed deel kunnen verbergen en, inwendig bij die gedachte ge troost, verdroegen zij met verduldigheid de mishandelingen en martelingen, welke men hun toebracht. Nopens den aard der schurkerijen, alsdan gepleegd, blijven alle bijzonderheden in den Dacht van drie vervlogen eeuwen misschien voor altijd ongekend. Zou het evenwel te gewaagd zijn hier terloops op te werpen, of men de voorvallen van 1576 met deze van 1582 en omgekeerd niet onachtzaam verwisselde Dit komt ons niet onmogelijk voor, vooral wanneer de knappe geschiedschrij vers De Potter en Broeckaert zeggen De bezetting der stad door de Spanjaards was den Wilhelmieten zoo noodlottig, dat zij niet alleen verplicht waren verscheidene goederen aa'n de stad te verkoopen, maar vier jaren later vroegen om hun ver vallen gesticht te mogen verlaten en bij het Kapittel der Sint Martenskerk ingelijfd te worden hetgene hun werd ingewil ligd, doch de inneming der Geuzen in den nacht van 22 tot 23 April 1582 was de oorzaak dat de bemachtiging niet kon uit-

De Volksstem | 1901 | | pagina 2