if j I i MOBILISATIE VAN HET LEGER. Salles Je Mes St-Mel OPGELET LEO GEEROMS-AERTS TOONEELFEEST 4* - II K' STADSNIEUWS. Stad Gecrardsbcrgcn. LUIKRECHTS Wreedheden der Engelschen. FISIEü?- I fr. lom Een en Ander. Burgci'iijkc Sfanil, Aalst Magazijn van Hoeden en Klakken. KORTE ZOUTSTRAAT, 17, AALST. STA» AELST. B E IC I BE T Te bekomen Mi Tragei. Schoone occasie. Uil oorzaak van vergrooting Te verkrijgen Succursale et garde-meubles W i elrij d ers VÉLOCIPÈDEN OP CREDIET 5 FRANK TER WEEK. Aan do dooven - Eene n-'ke darae'welke SALON van COIFFUUR Huis Prosper Guillot, HEROPENING der apotheek vazst 7Nieaiwslraat, 7 LEO GORTEN, nutowe seheziuo S^OTTilin*1nn® V* I a v I i gevoerd worden. 7M.-J. De Gand rept enkel weinige woorden over de verwoesting, eenige jaren later gepleegd. (1) Zie de afbeelding ervan in Ant. Sanderus' Flandr.ze Illustratie, III6 boek, IIe deel, nr 9. (2) Sanderus, idem, III6 boek, IIe deel, bl. 77. (3) Hist, sacra et profana Arch. Mechl., Decanatus Alostanus. Van Gestel, H« deel, bl. 165. (4) Ziehier de akte der stichting, gelijk zij voorkomt in Discriptio Alostana van den Aalstenaar Romaan de Visscher (1732)Marguerite Comtesse de Flandre et du Haynau aux Bailliy et Echevins d'Alost sa- lut. Nous vous faisons h sgavoir que nous mettons nostre octroy 4 ce que Les Frères de L'ordre de Sl Guillaume viennent manoir a Sl Urs- mar ès Le dit Alost pour servire a nostre Seigneur, par le temonaige de ces Lettres qui feurent données L'an de L'incarnation mil deux cent et souxante huict Le vendredi après La magdeleine. (5) Het eerste couvent stond nabij de stadsvestingen, ongeveer ter plaatse waar heden de standplaats van den ijzeren spoorweg oprijst. Het tweede besloeg het beluik van 't huidige begijnhof en een deel gronds, nu bebouwd met huizen, toebehoorende aan bij zonderen. Inlichtin gen ontleend aan A.-F. Van Iseghem's Biographie de Thierry Martens. bij Spitaels-Scheurmans, Aalst, 1856 II« hoofds., bl. 9, 10 en 11. (6) Het klooster der Sterheeren werd voor goed afgeschaft onder Jozef II, den tweeden Zondag van Paschen in 't jaar 1784. Over een negen tal j aren on tgraafde men, bij aardewerken inde Sterrestraat, verschei dene geraamten, die naar het kerkhof zijn overgebracht. (7) u Compareerden voor scepenen vander stede van Aelst. Broeder Jan Van Impe, prior, Broeder Gillis Philips, supprior, Broeder Nicolaes vanden Steene, Broeder Erasmus vanden Steene, Broeder Joos van der Poorten, Broeder Idriaen Ghysbrechts, Broeder Cornelis Cools, Broeder Simon Kindt ende Broeder Miohiel De Deckere, alle religieusen vanden godshuuse vander Willemynen deser stede, de welcke hebben aldaer be kent hoe dat zylieden tzamen ende by ghemeenen accorde, omme de groote ende zware schulden vanden couvente, daer inne zy gecommen zyn zoe by de invasie vande stadt by de gerebelleerde Spaengnaerden, als het onderhouden van diversche soldaten, aldaar gelogeert ende ge- foureert, te overvallen, vercocht ende gecedeert hebbene, vercoopen ende cedeeren by desen tot behouve van jonckheer Cornelis Cabeliau, tzynen hoirs ende naercommers behouve, alzulcke actie van recompen se, instant ende verghelt, als heml. ende huerl. couvente zoude moghen competeeren ten laste vanden lande van Aelst oft ter stede, ende den ghemeenen insetenen van dien, ter cousen van het onderhouden vande zelve Spaengnaerden voor den tyt van C daghen, ende het., metgaders van alzulcke gronde van erven als zy hebben moeten derven tot het ma ken vande nieuwe bolwercken ende het fortifieren vander voors. stede, ende eerstin, bollewerck, staende aen de Scherrewerre, twelck geheel gemaect ende geërigeert es op huerl. eyghen grondt van meersche. Voorts van tbollewerck, vande Cattestratestaende in partie up zeker huerl. veldeken, genaemtp tSterreveldéken. Ten derden het bollewerck vanden Dommelen, twelck oock geheel up den grondt vande comparan ten es geërigeert, metgaders voorts in tbollewerck vander Pontstraat- poorte ende iguene gemaect an den Blauwen thurremetgaders alle tguene dies zy breeder in de fortificatie vander seiver stede van huerl. eygene gronden zouden moghen hebben gederft, niet bezondert noch uit- ghestekenEnde dat voor zeker somme van penninghen, die de com paranten bekennen daervoren te hebben ontfaen ende geproraffiteert thebbeneActum den XXII September anno XVeLXXVIII. Stadsarchief. Schepenenboeh van 1578. (Wordt voortgezet.) kon zweren voor den Heiligen God, dat er geen enkel geweer, noch patroon of iets van dien aard, op hunne plaats ver borgen was. Intusschen waren de gor dijnen door de vlammen tot -rook en asch verteerd. Het huis werd echter niet door de vlammen aangetastdoch de lage gemeene schurken plaatsten aan de vier hoeken van het huis eene zekere hoeveelheid dynamiet, om het op die manier te vernielen. De heldhaftige krijgsman en bevel hebber over de troepen der beschaafde Engelsche natie klopte met geweld aan de deur van het huis, waar steeds deze arme vrouw en kindertjes op hun ne knieën den Hemelschen Vader om verlossing afsmeekten, en zei Ik geef u tien minuten tijds om u te verwijde ren en aan te wijzen waar de wapenen en ammunitie verborgen zijn, en indien gij daaraan niet voldoet, zal ik het huis en al in de lucht 'laten springen. De arme vrouw viel op hare knieën voor den wreedaard en smeekte hem toch haar en hare kindertjes te sparen, terwijl God haar getuige was dat er niets van dien aard op de plaats in het huis verborgen was. Als van hare zin nen beroofd stond de arme vrouw met hare vier onnoozele kindertjes op en toen de tien minuten verstreken waren, vloog huis en al in de lucht, door dyna miet opgeblazen, en puinhoopen ver borgen de lijken van het betreurens waardig vijftal. Moge de goede God hunne zielen bij Hem opnemen. ZoudagrusÉ. Zondag aanstaande zal de apotheek open blijven van M. De Valckeneer op het Esplanadeplein. Diefstal. Talrijke diefstallen komen ter naamloozo fabriek La Fourrure De Peltery beter bekend onder den naam van't Vellekensfa- briek van den Tragel, grondgebied van Hofstade, gepleegd te worden. Men schat dat er om 15 duizend franks pelterijen zijn ontvreemd geworden. Een der daders, een werkman van 't fabriek is betrapt geworden en heeft volle bekentenis gedaan. Ongetwijfeld zal hij zijne mededieven bekend maken. gegeven door de kath. vlaamsche gilde De Breidelszonen in de zaal van den Werkmanskring, op Zondag 6 Januari 1901, om 5 uren, onder het bestuur van M. Huibrecht Malbrain. Programma 1° Openingstuk voor Klavier. 2° De Wraak van den Panlapperblijspel in 2 bedrijven door A. Leemans. 3° Het Geld Kluchtlied. 4° In 't MisverstandHerbergblijspel met zang in ééu be drijf door P. Van Nuffel. De tusschenpoozen zullen opgeluisterd worden door 't kla vier, gehouden door MM. Paul Curlier en Juul De Ruyver. Er zal eene omhaling gedaan worden ten voordeele der Gilde. Kindereu onder de 10 jaren, niet vergezeld van hunne ouders, zullen niet toegelaten worden Luibekeu was maker van Artesiaan sche putten en op logist bij Spiegels. Als hij binst den dag eene moeilijkheid tegen kwam, droomde hij er des nachts dikwijls van in zijnen slaap. Luibeken nu, was aan het booren van oenen waterput en kon geen water bekomen. Als naar gewoonte werkte en wroette hij er den ganschen nacht aan in zijnen droom. Als Spiegels hem des morgens kwam wekken en zeide dat het tijd was van op te staau, antwoordde hij hall slaapdronken Ach, hoe spijtig, hadde ik nog een kwartier mogen voort- boren, ik zou water gehad hebben 1 Maar Luibeken gevoelde dat hij in zijn bed gansch nat lag, en dat men zijne beddelakens kou uitwringen. Kijk, riep hij verblijd, ik heb dan toch water Stad A.'ilsiPatronage H. Jozef. (((o))) BUITENGEWOON gegeven door de Tooneelafdeeling Langs om Beter op Zondag 27 Januari 1900,, in de zaal der Patronage, Meuleschettestraat. Puik orkest onder geleide van M. Gustaaf Pape. (o) PROGRAMMA 1° Men vraagt 'nen KoetsierOperette. 2° De Gierigaardblijspel in 2 bedrijven. 3° Levende Beelden (De historie van Jozef en zijne broe ders, uit het Oud Testament.) Eerste plaats 2 fr.; Tweede plaats 1 fr. N. B. Alles splinternieuw. Later geven wij 't volledig programma. In den omtrek van Boshof woonde een Boer die zich we gens zekere omstandigheden, noch bij de eene, noch bij de andere partij had aangesloten. Op zekeren dag werd hij be schuldigd geweren en amunitie verborgen te hebben voor een der Boerenkommandos. Alhoewel niet schuldig, werd de man tot 2 maanden gevan genisstraf veroordeeld. Gedurende dezen tijd werd de woning van onder tot boven doorzocht, doch niets gevonden. Nadat de man deze onver diende straf had doorstaan, werd hij als krijgsgevangene be schouwd en als dusdanig vervoerd naar een der Boerenkrijgs- gevangenenkampen De ongelukkige liet zijne vrouw en vier kinderen achter. Een paar dagen na zijn vertrek kwamen twee Engelsche helden de woning binnen, sloteu de deuren en staken de gor- dij nen in brand. De vrouw, hierdoor zeer bevreesd zijnde, werd toen door die meuschelijke wezens aangevat en gedwongen, op wree- de wijze, aan hen mede te deelen waar de geweren en ammu nitie verborgen waren. De arme vrouw, omsingeld door hare geiielkoosde kinderen (welke van tijd tot tijd door deze krijgs helden werden teruggestooten), gaf toen ten antwoord, dat zij Te Bekomen op ons Bureel SCHOONE AAN Met den Post te huis besteld 1,10 lp. De snelheid van eenige dieren. Het bert, het rendier en de eland kunnen 40 mijlen, 200 kilometers, in oenen dag afleggen, de kameel 300 mij len in 2 dagen, het paard tot prijsloopen afgericht, doet eene mijl in zes zeven minuten, maar dan begint weldra zijne snelheid aftenemen. De arend kan zich in een uur 20 mijlen verplaatsen hij kan dus gemakkelijk twee honderd mij len dagelijks doorloopen indien hij slechts tien uren vliegt hetgeen hem talrijke oponthouden gedurende den dag en volledige rust des nachts toelaat. itekskeus zonder fosfoor. Voor het winnen van den prijs van 50, 000 fr. door het gouvernement uitge loofd, voor het uitvinden van stekskens zonder fosfoor, zijn 70 producten uitge zonden. Geen enkel is echter van aard om be kroond te worden. De commissie heeft nu besloten den prijs niet toe te kennen. De solfervergifting der arbeiders zal dus voortduren. IVIcrkweerdigliedeu van den Al manak. Eene eeuw kan nooit op geenen Zondag, Woensdag of Vrijdag beginnen. October begint altijd op den zelfden dag der week als Januari, Juli den zelfden dag als April en December den zelfden als September. Februari. Maart en November begin nen den zelfden dag der week. Mei, Juni en oogst beginnen altijd op verschillige dagen. De zelfde almanak kan alle 28 jaar wederom dienen. Italië kankert meer en meer uit een. De rijken betalen bijua geene las ten, even als in Spanje; dat is goed voor 't arme volk. Deze lasten drukken bet loodzwaar op de scbouderen. De Staat verkoopt o. ra. zout die hem 2 centiemen inkost, 40 centiemen koffie kost, als octrooi, 't dubbel zijner waar de, suiker 't driedubbel. AftrnggclarijEen landlooper kwam vrij dag ter winkel van M. Van Belle, loodgieter, Lan ge Zoutstraat, drager van een bon voor een ketel, voor rekening van den heer statieoverste. Later is bevonden dat de bon valsch was en de aftruggelaar werd door onze Politic aangehouden. Gevecht. Zondag avond omtrent de herberg van Pilaete, Ouden Dendermondschen Steenweg, Mijlbeek, in een gevecht ten gevolge van eenen herbergtwist, werd de genaamde Talloen Alexan der met eene schup op den kop gekapt. Het slacht offer dezer wildemansstreek, is zoo ernstig ver- woüd dat hij naar het hospitaal overgebracht wierd. Zijn toestand eerst bedenkelijk is thans zon der doodsgevaar. Diefstal. Op Nieuwjaarsdag, werden te Ni- nove twee pakken klcerstoffen gestolen ten na- deele van een marktkramer. De dader, een Aalste naar, zekere De Brauwer, oud 17 jaren kwam er mede naar onze stad. De Politie van Aalst wierd verwittigd en ontdekte het gestolen goed op de koer De Windt (Zoutstraatpoort). De Brauwer is voortvluchtig. Geboorten Mannelijk 08 Vrouwelijk 09 17. Overlijdens. T. Kiekens, w° Boquè, z. b. 57 j. Moorselbaan. L. Waterinckx. m. Stelemau, wink. 37 j. Korte Zoutstr. E. Van Neck, wr De Bom, landb. 81 j. Paperodedriesck. A. Poriau, vr. Boeykens, z.b. 57 j. Verkensm. 7 kinderen onder de 7 jaren. GEWOXE en I'll I li l t n TIKELEN NIEUWIGHEDEN TBOUWE BEDIENING. BILLIJKE PRIJZEN. Optelling der Paarden en Rijtuigen bestaande in deze stad. De Burgemeester der Stad Aelst De uitvoering van bet art. 130 van bet Konink lijk Besluit van 31 December 1889 en ingevolge den brief van den heer Bevelhebber van het dis- trikt militair van'Dendermonde, in dato 22 dezer maand, brengt ter kennis zijner onderhoorigen, dat de Commissie, gelast met de optelling der Paarden en Rijtuigen bestaande in deze Stad, hare werkin gen zal beginnen den Maandag, 21, Dijnsdag 22, Woensdag 23 en Donderdag 24 voor de Stad Aelst, den Vrijdag 25 en Zaterdag 26 voor het gehucht Mijlbeek, en den Maandag 28 en Dijnsdag 29 Ja nuari 1901 voor de gehuchten Schaarbeek en St- Job en desnoods de volgende dagen, telkens ten 8 uren 's morgens. Men wordt verzocht zijne Paarden en Rijtuigen ten huize te houden, de dagen bepaald voor de optelling. De burgers worden terzelfdertijd verwittigd dat het onderzoek en de rangschikking der Paarden en Rijtuigen alleenlijk in algemeen belang ge schieden en dat deze lormalitciten geene beper king stellen aan de rechten der eigenaars of aan de transactiën die de Paarden en Rijtuigen kunnen ondergaan. Aldus afgekondigd en aangeplakt te Aelst, den 22 December 1900. De Burgemeester, M.-L. Gheeraerdts. Bij uitscheiding van boomkweekerij uit ter band te koop bij d'heer «e IVnl-Dc Bode, Nieuwbeekstraat, N° 3. 3000 Kana- en Wilge- plantsoenen als ook fruit- boomen van 20 tot 30 centimeters dikte. 18 schoone faiseaux in spaansbout. N. B. De plautsoenen welke zouden verkocht zijn moeten voor den 1" Maart 1901, gehaald wor den. Aalst, eerste kwaliteit van boonstaken en hoppestaken, aan voordeelige prijzen. Te koop 3 rijwielen in allerbesten staateen aan 125 Irank, een aan 100 en een aan 75 frank, bij M. Victor Segers, werktuigkundige, Leopold- straat. Tp i ïni'pn Een schoon en gerieflijk Hui met Hot, in de Stoofstraat, thans bewoond door J. Do Waepenaert. Zich te bevragen bij M. Felix De Hert-De Coen, Bru sselschestraat uit ter hand te koop een zoo goed als nieuw STOOMMA- CHlENvanö paardenkracht. In volle werking dagelijks zichtbaar. Zich wenden ten kantoore van ons blad. Tp kooit een Taudcm zoo goed als nieuw t systéme 1899 zich te bevragen ten bureele dezer. bij Si 1 vain De Nil, te Aalst-Mijlbeek, eerste klas van tonne- zaad, extra puik, alsook klaverzaad, eigen gewin. 112, Boulevard Anspach BRUXELLES Grand choix de meubles neufs et d'occasi- on. Vente a l'amiable. Ventes publiques tous les mardis, mercrcdis et Vendredis, a 2 heures. ExpédHiou en Province 59, ruc des Cliiirlreux. Koopt uwe nieuwe Velos ia de Kapellestraat, N° 11, met altijddurende waarborg op alle breuk of fouten van constructie. Vernieuwing van machienen aan prijzen buiteu alle concurrentie door mijne bijzondere installa tie is geen enkel huis der stad gemachtigd te wer ken aan betere voorwaarden. L. Van Havcr-De Wilde, 11, KAPELLESTRAAT, 11, AALST. genezeu is vau hare doof heid en gedommel in de ooreu door de Artificieele Oortrommels vau deu Iustitut Nicholson, heeft aan haren Institut de somme vau 25,000 frauken gege ven, opdat alle doove menscken die geene midde len hebben, zich de Oortrommels kosteloos zouden kunnen verschaffen. Zich bevragen aan den Insti tuut Longcott, Gunnebsbuey, London, W. BAARD- en HAARSNEE': GoKTccrdcp, Lange Zoutstraat, AALST. Specialiteit van dames-coiffuur en alle slacb van hairwerk voor theaters. Parfumeries. Bors tels van alle slach. Scheersmessen van de beste Engelsche merken. Abonnement, Huig van vertrouwen. Leest en onthoudt wel het volgende nieuws op zaterdag 19 Januari 1909 recht over het Postbureel. Te verkrijgen alle soorten van medecijneu en specialiteiten. meester-schrijnwerker, met ter woon gevestigd Scherreveldstraat, N' 47, Aalst, heelt do eer het geacht Publiek kenbaar te maken, dat hij zich ge last met het kuischen van oude Meubels, Poorten, Kunstvoorwerpen, enz., in eiken of welkdanigè soort van hout. Deze nieuwe specialiteit, waarvan de uitslagen uitmuntend zijn, laten snijwerkgsculp- tuur) en verdere versieiingeu ongeschonden, in hunnen natuurlijken aard. Door eene verzeker de waarborg en eene onberispelijke uitvoering zij ner werken, hoopt hij de gunst v^n zijne talrijke klanten en het geacht Publiek te'blij ven verwer ven. LEO OORTEN, Meester-Sehrijnwerker, Scherreveldstraat, IV 17, Aalst. ieolq bijzonder veroorloofd middel. - - V«or Inlichtingen, nch te bevragen bij II BUSTERS Tan LIEFDE, 105, Rue St-Domlnlcrue. Pari la. QUINET, Aprtefcer-Cbimist, 1Passage Saulnler, Parlja. Alffemeen Depot.- oh. delacre, Braxeilom iM aij-bc ap°t,:k|cn. - Vlugschrift Frsneo. DepotM. De Valkeneer, Esplanade.

De Volksstem | 1901 | | pagina 3