Rampen, Misdaden en Malheuren uit alle Werelddeelen. Van gemakkelijken en aangenamen toe gang vjoor allen, wist hij in zijne handelwij ze eene voorzichtigheid te mengen, die elk een goedkeurde deze die hij verplichtte verlieten hem met dèn besten indruk. Hij deed het goed in breeden zin, edel' moedig, zonder ikzucht. Gevoed en doordrongen der kloeke over leveringen die de eer en den roem onzer oude Vlaamsche familiën uitmaken, was Baron Paul Bethune omringd door een waas, dat hem zoowel beminnen als hoog achten deed, en zoo was hij voor de denk wijze, tot dewelke hij toebehoorde, een kostelijke medewerker, die tot den zege dér Groote Zaak, waaraan hij zich gehecht had, krachtig meêwerkte. Het arrondissement van Kortryk had in Paul Bethune een verlichten gemachtigde, die slechts nog éen uitmaakte, altijd ge trouw op de bres en die geen oogenblik ophield aan zijne verzuchtingen te beant woorden. Het land verliest in hem een groot li guur, een medeburger bezield met de zui verste vaderlandsliefde. Mochten de zijnen, onder de droefheid te neer gedrukt, bij hunnen rouw, ver zachting vinden in de nagedachtenis zijner deugden Waarde en dierbare Vriend, een ruime oogst van verdiensten volgt u in het graf, aandeel der dapperen die den goeden strijd der Gerechtigheid hebben gestreden en aan dewelke Hij, die Rechter is van ons allen, eeuwige belooningen heeft voorbehouden. Geniet in vrede het hoogste geluk, die de hoop was van uw leven. Vaarwel. Uwe voorbeelden zullen voortleven en voor al tijd in onze harten gegrift blijven. Daarna sprak M. L. Gheeracrts, bur gemeester, namens don Gemeenteraad van Aalst, en den E. H. Roegiers, pas toor van het Gasthuis, namens de kerk fabriek van St. Martens en de Burger lijke Godshuizen der stad. Wij zullen de naaste week deze twee overschoone lijkreden mededeelen. Terwijl de achtbai c Ouderdomsdeken Tack zijne troostvolle gevoelens aan de Familie Bethune aitdrukte, daalden de eerste sneeuwvlokjes talmachtig neèr en omhulden den burcht van Overham- me en zijne schilderachtige omgeving met een wit, onbevlekt baarkleed .En sneller om sneller dwarrelen de ijs- pemeltjes in bonte mengeling door el kaar De menigte, in eene indrukwekkende stilte gedompeld, scheen zich, bij de lichting van het stoffelijk overblijfsel des betreurden doode, aan te sluiten bij de gebeden der geestelijkheid, stilte welke plotseling werd verbroken door het salvogeschut der troepen, waarvan het gedruin als den laatsten afscheids groet des burchtheers aau Overhamme wegstierf. De Harmonie van het 2° linieregiment opende den plechtigen lijkstoet. Somber en zielroerend galmen de tonen der doodtuarchen door de breede lanen van het kasteel tonen, gestoord, geteis terd, begeleid door den zilveren klank van klokkengetokkel een ironische spotlach, midden dier weenende harmo nie een spotlach met den dood Stapvoets bereikte de treurige schaar den openbaren weg, die ter hoofdkerk leidde. Hier, zoo ver het oog reikt, heeft eene bovennatuurlijke hand we gels, sloten en landijen met eene maag delijke sneeuwpels getooid, spreken de weêrspiegeling der reine ziel des aflijvige, ongekunsteld meesterstuk op de ontsierde natuur getooverd 1 Tusschen twee dicht opeengepakte rijen nieuwsgierigen toog de lijkstoet kerk waarts. Hij was volgenderwij ze saam- gesteld de luitenant-kolonel, en zijne twee majors vau het 2" linie, te paard, aan 't hoofd van eene compagnie solda ten twee weezenjongens, het wapen schild dragende der Bethune's drie blauwe sterren op een zilveren veld, met de leuze Nee auroNee armis (Noch door goud, noch door wapens onomkoopbaar door het goud, onbe dwingbaar door de wapens) de Konin klijke Maatschappij van Harmonie, in officieel gewaad, aan wier hoofdharen uitstekenden leider, den heer Leo Wal pot, bestuurder van het bijzonder muziekkorps der Konings twee rijen weesmeisjes, dragende flambeeuwen een groot getal vaandels van verscheide ne broederschappen de Geestelijkheid der St. Martenskerk de baar, op de schouders gedragen van knechten en geburen, omringd door deurwaarders van het Senaathet uniform, van Sena tor, de suwarow, de degen en de eere- teekens, op het lijkkleed, wier anders hel geflonker van goud en zilver thans verdoofd, om zoo te zeggen ontzield, als den eigenaar zelf, verdoken wordt onder het steeds aangroeiend hagel blank hemelstrooisel. Geen fluweel, zoo fijn geweven, Zonder kreuk of smet, Ligt er op des konings bed Geen tapjjt als nu de dreven Volgen de achtbare naastbestaanden, alsmede eene talrijke menigte tusschen eene driedubbele haag van soldaten, ouderlingen, weeskinderen en policie- agenten.Eene compagnie soldaten sloot het onafzienbaar eergeleide. Met nevelachtig oog blikte bet uit spansel des hemels op dit tieurig ver-, toog Kwaart na elf uren bereikte men de hoofdkerk. Het koor van ODzen prachti- gen tempel, met rouwkrep omhangen en tooverachtig verlicht, mocht recht indrukwekkend genoemd worden. De van goud logge kasuifels der priesters, en de zilveren kandelaars weêrkaatsten het licht wan honderden waskaarsen. De lijkdienst werd gecelebreerd met al de plecht der kerkelijke gebruiken. De offerande duurde tot lang na het opdra gen der solemneele mis. Mgr. Stille mans, Bisschop van Gent, woonde de dienst, in het koor, bij, en las de laats te gebeden der stervenden. De lijkstoet richtte zich alsdan naar den doodenakker, waar de teraardebe stelling in den grafkelder der familie plaats greep. Trots het verzoek van den betreurden afgestorvene, zijne laatste legerstede met bloemen noch kronen te versieren, weze het De Volksstem toegelaten, het ruw hardsteenen kruis, dat de graftombe van Baron Bethune be- heerscht, te omstrengelen met eenen krans van frissche, onsterflijke rozen, hem gevlochten dooi den ouderling onzer Godshuizen, de ongeneesbare kranken, de weeuwen en weezen, den dankbaren werker, door eene erkentelijke bevolking. De volgende lijkdiensten zullen nog tot lafenis van de ziel van M. Paul Bethune, in St. Martens kerk, gecelebreerd worden Maandag, om 8 uren, vanwege het Broeder schap der Bermhertigheid Dijnsdag, om 10 uren, vanwege het Kerk fabriek Woensdag, om 8 uren, vanwege het Broe derschap van den H. Antonius van Padua. ELEWYT. Maandag namiddag waagden zich twee knapen, 15 en 16 jaar oud, op het ijs van eenen vijver. Op 't oogenblik dat and- ro kinderen dit noodlottig voorbeeld wilden volgen, brak het ijs en de tweeonvoorzichtigen verdwenen in dea vijver. De andere knapen liepen verschrikt hunne ouders verwittigen. Toen er hulp opdaagde was bot te laat de twee ongelukkigen waren verdronken. ST- J A NS- MOLEN B EEKMaandag vierde men hot jubelfeest van M. den policiecommissaris Massart. In den voormiddag had eene onvaugst ten ge meentehuize plaats gehad, alsook eene betooging in het policiebureel. 's Namiddags, terwijl de jubilaris te midden van zijne famillie, in afwachting van het banket nog de gelukwenschingen zijner vrienden en .kennissen ontving, zag men eensklaps zijne vrouw verbleeken en m de armen van haren echtgenoot bezwijken. Toen men haar tot hot bewustzijn wilde terug brengen, had zij opgehouden te leven. De vreugde en de ontroering hadden haar ge dood. DAMPREMY. Dinsdag middag zijn op de vijvers, aan de vaartbrug, twee schaatsenrijdsters, mad. Maria Pauwels, 30 jaar oud, en Jeanne Séve, 12 jaar oud, door het ijs geschoten. Een wissel wachter, J. Meute, van de spoorlijn Charleroi- Jumet, heeft de slachtoffers van eene gewisse dood gered. VORST. Voor de 60 kamer der correctionnee- le rechtbank van Brussel, werd vrijdag gehandeld over de spoorwegramp vau Vorst welke plaats had den 18 Februari 1900, juist een jaar na de grootè ramp welke nog elk ia het geheugen heeft. Eene botsing ontstond tusschen een manoeuver- treiu en den trein Brussel-Bergen. De twee stokers en de twee machinisten werden erg gekneusd, hun zenuwgestel zeer geschokt. Een hunner, C., eischte eeu schadevergoeding. Van C., lader iu de statie, dien dag gelast met den dienst der manceuvreerde machieu, werd be ticht onvrijwillig 't spoorwegongeval veroorzaakt te hebben. Over den betichte worden de beste inlichtingen gegeven. De beschuldigde wordt veroordeeld tot eene boet van 50 fr. voorwaardelijk en tot de betaling eener schadevergoeding van 500 fr. aan C... Het vonnis laakt in strenge bewoordingen het bestuur der ijzeren wegen, dat de veiligheid zijner exploitatie te Vorst niet verzekerd. •au onze gëabonueerdcu. Indien uwe gezondheid te wenschen laat, neem de bloedzuive rende Pil van Doctoor Walthéry, en in weinige da gen zult gij eetlust bekomen, levenskracht, frissche kleur eu volkomene gezondheid. 1 fr. 25 de doos van 50 pillen. LOKEREN. De werkstaking der vellenbewer kers, op 8 November begounen, zal welhaast een einde nemen. In verscheide werkhuizen zal toeko mende week eene gedeeltelijke herneming van het werk plaats hebben, aan de oude voorwaarden. Bij M. Munteis is men reeds terug aan den arbeid. GAVERE. Donderdag nacht zijn drie zwart gemaakte mannen ingebroken bij M. Leo Beyens, op de markt te Gavere. Zij hebben eene ruit uitge sneden, de vensterluiken afgetrokken en zijn alzoo binnengeraakt. Zij hebben eenen velo en een in strument medegenomen. Langs hunnen weg zijn zij volk tegen gekomen en hebben van schrik den velo in den brand gelaten. VRAAGT OVERAL HET LBLTVENSBIBR der gunstig gekende /trouwerij /'ruwt tIruwé, AALST. ST-LAUREINS. Op Nieuwjaarsavond, rond 8 ure, ontmoetten de tolbeambten Karei De Crae- ne, Karei Goetgebeur, Arnold Thomassen en Hen drik Coulier, eene bende smokkelaars welke poog den twee beesten in België te smokkelen. Nadat van beide kanten verscheidene revolverschoten ge lost waren, namen de tolbeambten de koeien in be slag een der smokkelaars werd aangehouden. De beesten hebben eene weerde van 900 frank. FRANKRIJK. Een zonderling proces zal bin nen kort voor de policierechtbank van SanQois de partement Cher, opgeroepen worden. De eerw. heer Dereiseii, pastoor, die de klokken had doen luiden voor de middernachtmis, met het begin der nieuwe eeuw, vond den komraissaris van policiè aan de kerkdeur staan die proces-verbaal opmaak te voor nachtlawijt. BRDSSEL. Zondag zaten drie jongelingen in een koffiehuis van de Muntplaats. Een jonge heer kwam binnen, knoopte een gesprek met de jonge lingen aan en beweerde de zoon te zijn van een aut- werpschen ingenieur. De onbekende vertelde dat hij in een speelhuis al zijn geld verloren had en vroeg 100 fr. te leen. Als pand gaf hij een uurwerk met ketting en een ring, die wel eene weerde van 1200 frank schenen te hebben. De j ongelingen leg den hun geld bijeen. Zij gaven den jongen heer 50 frank. Maandag morgend ging eeu der jongelingen met de juweelen bij eenen goudsmid en vernam dat het zuiver klatergoud was. Het uurwerk alleen was 6 frank weerd De aftruggelaar wordt door de po liciè opgezocht. Bericht a:iQ de Vallinglljdcrs. Wilt gij rap genezen zijn, van uwen hoest en alle keelpijn, neem de hoeststillende Walthérypastil. 1 fr. de groote doos. MEIRELBEKE. De vrouw welke zich alhier heeft verdronken is de genaamde Joanna Windels, echtgenoot van Vitus Broeckaert, wonende te Geut Schoolstraat 72. Men denkt dat zij in eene vlaag van zinsverbijstering heeft gehandeld. DENDERMONDE. Er is hier een persoon aangehouden, die beticht wordt van aftruggelarijen te Turnhout gepleegd. VRAAGT OVERAL HET LEUVEFTSBIER der gunstig gekende Brouwerij /'run» Bruwé, AALST. RONSSE. Donderdag morgend rond 3 ure, hield de veldwachter Hommez, geholpen door nachtwachters iu de wachtzaal der statie zekeren T.. aan. afkomstig van Ronsse. T.. die 23 jaar oud is, wordt beticht verscheidene rijwielen en andere voorwerpen gestolen te hebben. DUITSCHLAND. Vier personen zijn omge komen in een brand, die zaterdag morgend in een kruidenierswinkel te Keulen ontstaan is. Het is ten 11 ure voormiddag dat het vuur uit brak iu de Follerstrasse in een kruidenierswinkel. Viji personen werden levend verbrand of verstikt eu drie andere slachtoffers worden in 't gasthuis verzorgd. De winkelier Nies was voor zaken uit, toen de ramp gebeurde. De brand werd veroor zaakt door eene gloeiende stoof, die te dicht bij eene baal kleergoed stond. Tusschen de dooden bevinden zich mad. Nies en haar 7 jarig zoontje twee andere kinderen konden gered worden. Eeue 60 jarige meid, vrouw Priester, die hare meesteres wilde ter hulp snellen, werd het slachtoffer harer zelfopoffering. Men heeft haar verkoold lijk terug gevonden. De twee andere dooden zijn mad. Sel- stemmer, 30 jaar oud, en haar 3 jarig dochterke, die op hot eerste verdiep woonden. EXAERDE. Zaterdag nacht rond 2 ure, ont stond er brand in de hoeve van het gesticht van Exaerde. Dank aan de krachtdadige tusschenkomst van den eerw. heer pastoor kon het vuur beperkt en eene grooote ramp voorkomen worden. PETEGEM-BIJ-DEINZE. Zondag avond rond 9 ure, is de genaamde Constant Wieme baanwach ter op den spoorweg De Vlaanderendoor eenen trein komende van Thielt verrast, eenige roeden verre in den gracht geslingerd en aldus gedood. Wieme deed alle vertien dagen den dienst van bar- reelwachter aan den overgang nabij het ouderlin gengesticht alhier. De treiu die hem doodde, was een kwartier verachterd. De vrouw vau den verongelukte, haren mau vruchteloos thuis verwachtende, was rond midder nacht komen zien in gezelschap van eenen gebuur. Zij hadden niets ontdekt. Ten 4 ure, 's morgends deden zij nieuwe opzoekingen. Dan vonden zij het slachtoffer eenige meters achter het wachthuisje. Hij had twee kneuzingen aan het hoofd. Wieme was eeu man van rond de veertig jaren, vader van kleine kinderen. ANTWERPEN. Maandag morgend waren aau de kaaien ongeveer 700 gewezen werkstakers aan den arbeid en 300 vreemde werklieden. Aan de dokken was de toestand nagenoeg denzelfde. Men maakt nog altijd het leven onverdragelijk aan de vreemde werklieden. Aan de stoomboot Amelie weigerden de dokwerkers den arbeid te beginnen, omdat men hen wilde doen werken met een zestig onregelmatige werklieden; deze laatsten werden bedreigd. De toestand blijft dus nog altijd gespan nen. Tot overmaat van ougeluk dreigt de' ijsgang het verkeer op de Schelde te versperren. Reeds ziet men rond de zandbanken brokkelijs en moest het beginnen te sneeuwen dan zal er spoedig drijf- ijs zijn. Moest de Schelde - toe liggen dan weet men niet wat er van de werkersbevolkiüg gewor den zou. Een 30 tal lieden van Wetteren, die aan de Nord Deutsche Lloyd booten werkten en voor de heele week aangenomen waren, hebben maandag morgend den arbeid laten staan. WACHTEBEKE. Op Nieuwjaarsdag bevon den zich eenige jongelingen, van 16 tot 18 jaar, in en herbergsken, gelegen op hollandsch grondge bied. Door den drank opgehitst, en voor eene nie tigheid ontstond er twist. Zekeren X... bracht een zijner makkers, 18 jaar oud, een messteek toe in den buik. De dader is 16 jaar oud. De gendarme rie van Moerbeke heeft een onderzoek geopend. Het parket van Gent is woensdag te Wachtebeke afgestapt. GROOTE HISTORISCHE VOLKSVERHALEN UIT DE XVI" EEUW door Petrus Van Nliffel. 21" Vervolg. M.-J. De Gaud rept enkel weinige woorden over de verwoesting, eenige jaren later gepleegd. (IJ Wij tasten derhalve volop in het donker en verliezen ons in gissingen, welke denkelijk nooit door geen sterveling meer zullen opgehelderd worden. Wat feitelijk bewezen is en onze aangehaalde vermoedens staaft, is dat de Spaansche huurlin gen ongeveer honderd dagen in het klooster bleven gekwar tierd. Ook de toenmaals in groot getal bestaande geestelijke instellingen zullen ontegensprekelijk veel van die beroerde dagen te lijden hebben gehad. Nochtans zijn wij genoodzaakt, ons anderwerf bij bloote veronderstellingen te bepalen. Met het aanvangen der Oogstmaand brak ook het oogenblik aan, dat de stad van geldmiddelen uitgeput geraakte. Ontzet tende mare Aireede 180,000 gulden had het stedelijk bestuur moeten uitgeven alle hulpbronnen waren uitgeput, alles van waarde ten gelde gemaakt en voortdurend bleef de bezetting schatting op schatting lichten. De toestand werd meer om meer nijpeud. Het stadsbestuur, ten eiude raad, richtte zich naar Mechelen, Antwerpen en Brussel, deze steden verzoe kende, hun lood en buskruit, alsook eene som van 20,000 gulden te willen ieenen. Op het hoofd van vrouw en kinderen beloofden de gekerkerden wethouders hunne ambtgenooten, dat zij het verschoten geld met de kroozen na hunne invrij heidstelling eerlijk zouden terugkeeren. Eenvoudig genoeg om aan het welgelukken hunner pogingen te hopeu, viel de teleurstelling den magistraten dubbel hard, bij het zien dat al hunne streelende vooruitzichten als een kaartenhuis ineen stortten. En te recht. De stad Mechelen liet weten, dat zij geld, buskruit uoch lood bezat, en, voornamelijk, dat het haar streng verboden was, de belegerden, onder welk voorwendsel ook, iets te zenden lankmoedig had men antwoord van Brus sel en Antwerpen verbeid, maar deze gebaarden alsof zij nooit iets hadden ontvangen. Verscheidene dagen verliepen.. Ten laatste scheen de hemel deernis te hebben met het erbarmlijk lot der Aalstenaars. Trouwens, de Staatsraad beloofde den losprijs der gevangenen te zullen verschieten. Die tijding deed de bedrukte bevolking eenen zucht van ontlasting loozen men hoopte, dat, eens de stadmenners op vrije voeten, vrede lievende onderhandelingen zouden worden aangeknoopt. Zelfs de bezetting zag er, in afwachtiug, van af, nieuwe baldadighe den te plegen en bleef eenige dagen werkeloosHelaas, nogmaals dezelfde begoocheling het geld kwam niet, de ge zichteinder benevelde, het verschiet haakte een opdoemend onweder af. De Spanjaards verloren alle geduld, ontstaken in woede en voorgevende, dat men van hunne goedheid mis bruik maakte eu zij ten speelbal eener dweepzieke menigte dienden, bewaakte men met verdubbelde strengheid de ge vangenen en do furie herbegon. Van de toenmalige Kattestraat zich heden nog een flauw denkbeeld vormen, ware een onmogelijk iets het verschil met de huidige herdoopte Leopoldstraat was hemelsbreed. Ter Groote Markt, bij het inkomen, ging men onder eene stee- nen brug door, die het Steeu hedendaagsch nog Grauwen Steen genaamd, weshalve het met de bouwstoffen van het oud gebouw werd opgericht met het Belfort verbond, zoo dat men vau den eenen in den anderen houw gaan kon. De straat was goed bevolkt en de woningen vormden er eene bonte men geling vau het meest afwisselend en toch harmonisch karak ter. Beantwoordden die leemen en houten geveltjes niet al te strikt aau de regels onzer huidige, stijve en gestrenge bouw kunde, het belette niet, dat vele van echten kunstsmaak ge tuigden en menigeen de hand eens verdienstrijken kunste naars verried. Het was een verrukkende aanblik pertige trapgeveltjes met vaantjes of vogelen voor koperen windwij zers, kunstig geslagene uithangplaten, boogvormige vensters met iu lood omvatte ruitjes, de breede, uitgesletene stoep, waarop de buren, bij vredigerdagen, elkander kwamen vinden en de gebeurtenissen van den dag bespraken, de meest afwis selende kleederdracht der wandelaars of ambachtslieden achter hunne toonbank. Iets raadselachtig geschiedde in de Kattestraat. Sinds on heuglijke tijden trof men er eene tapperij aan, in de wandeling de Putterie geheeten in tegenstrijd met de andere huizen, potdicht gesloten, stond zij heropend en prijkte met een splin ternieuw opschrift In den Peins van Okanje, waarvau de gulden letters de stralen der zon weerkaatsten. Welke sterve ling had zulk stout bestaan aangedurfd Wie was hij, de on bezonnen, die openlijk blijken gaf des Spanjaards haat in het hart te dragen Hoe heette hij, de nieuwe hospes, die de par tij van Willem den gelukzoeker voor elks aanschijn dorst voorstaan Was het die wager allicht om doen een heimlijk doelwit te bereiken de muiters, door eene verregaande, tot nog toe ongehoorde stoutheid, uit te dagen of hun aller aan dacht op hem te trekken Waarschijnlijk zouden veeler- hande gissingen ons tot geene oplossing leiden, ware het niet, dat wij met het zonderling persoontj e konden kennis maken. Juist staat de nieuwe bewoner in zijne gelagkamer, den rug naar de deur gekeerd, de oogea strak gevestigd op een be schreven vel papier. Terwijl hij in zijne lezing verzonken blijft, is het ons vergund, hem van ter zijde op te nemen. Boomsterk van leden is hij, en, ondanks de eenige peper en zoutkleurige haartjes, die zich om zijne slapen krullen, schijnt hij in den vollen bloei des levens. Allerkoddigst van samen stelling is zijne kleederdrachtdikke wollen muts vau zee groene kleur, tot op den draad versleten wammes en wijde vloeren soldeniersbroek met strikken en linten benaaid.... Maar hoe langer onze blikken op den onbekende rusten, hoe meer wij overtuigd worden, hem ergens meer te hebben ge zien. En, waarachtig, wij vergissen ons niet: het is onze smid! Bartel I Wordt hij dan stapelgek?... Hoe kwam hij ertoe, de rustige smidse te verlaten en eene kroeg te openen?... Tot hier toe kunnen wij enkel zeggendat Bartel's muizennesten, die sedert eenigen tijd in zijn brein speelden, eindelijk tot een ontwerp waren gerijpt. Ja, hij had een plan gesmeed, hetzelve aan Reygerman voorgelegd, met de bewering, dat slechts in het barnen des gevaars alles te winnen lag en het door listen en berekende lagen om doen was, het einddoel huns levens te bereiken. Jeroom had hem woord voor woord aan hoord en ten slotte, met een warmen handdruk, het zegel zij ner goedkeuring aan Bartel's koen opzet gehangen. Eens zoo ver had de smid zonder verwijl in 't werkhuis het onmisbare

De Volksstem | 1901 | | pagina 2