De Spaande Opwip Tail 1516 in Aalsl Een en ander. Rampen, Misdaden en Malheuren uit alle Werelddeelen. Santvliet. - fen drama door Itupelmonde. - ftSf8, w Schaarbeek. - }'aaudf" 7nd d™ ™d" Kruishoutem. - Pe loti"? welke sedert Zomergrem. - Hi® geiUk oP veie piaat- Meerendree. - P°nderdag' tfyy1 de ST.-GILES. Over eenige dagen ont- Nederlanden. - Maandag had er te Groesbeek een droevig ongeluk plaats. Terwijl vrouw C., volgens gewoon te, hout in 't bosch was gaan halen en hare drie kinderkens alleen had moeten laten, vond zij, bij hare terugkomst, de wieg brandende en 't jongste kind, daarin geheel verkoold, terwijl de twee ande re kinderen bewusteloos op den grond lagen. Een kindje van vier jaar was reeds gestikt, maar het gelukte den Groesbeekschen geneesheer het kind van twee jaar weer tot bewustzijn te brengen. Voor postzegelverzamelaars. Door de dood van koning Victoria zijn 1/4 deel van alle landen, die post zegels gebruiken, in de noodzakelijkheid gebracht nieuwe postzegels in te voeren. Dij 65 zelfstandige staten en koloniën wordt het beeld van koningin Victoria op de postzegels gevonden, terwijl er in het geheel slechts 260 a 280 landen zijn, die eigen postzegels bpzitten, daar als zeker kan worden aangenomen, dat thans na de dood van de koningin ook haar beeld van de postzegels zal verdwij nen en plaats zal maken voor het beeld van koning Edward VII, zijn dus 65 staten en koloniën genoodzaakt nieuwe zegels uit te geven. Wanneer men voor ieder land slechts 20 stuks rekent, het geen eer te laag dan te hoog is berekend, komen 1300 nieuwe zegels ter uitgifte. Nu worden de albums weer eens te klein. Dc koning; van Italië. Victor-Emmanuël III is, naar men uit Rome meldt, de vorige week framas- son geworden. 't Zal hem veel geluk bijbrengen Een zonderling; wrak. Dezer dagen is in de haven van Gal veston een Noorsch schip binneugeloo- pen dat een vaartuig op sleeptouw had zooals men er dikwijls ziet. Het is een Engelsche brick die, te oordeelen naar zijn bouw, minstens vijftig jaar op den bodem der zee heelt moeten vast zitten. Het was gansch bedekt met schelpen. In de kapiteinshut vond men een le deren zak, zoo hard dat men hem moest open hakken met een bijl. Deze zak bevatte voor 25,000 fr. goudstukken, wier jongste jaartal 1846 was. In dien zak waren verscheidene uurwerken en paarlen, die zwart waren geworden van net zeewater. Het schip bevatte ook drie geraamten waarvan een van een vrouw. Het moet een vaartuig zijn dat, ver scheidene jaren vastgezeten, door eene of andere oorzaak los en boven water is gekomen. Een dochter van Verdi. Uit Rio de Janeiro komt bericht dat daar een juffrouw woont die een kolen handel drijft en die beweert dochter van Verdi te zijn en van de beroemde zan geres Malibran indertijd. Zij beweert in 1898 te Milaan door den komponist te zijn ontvangen en als dochter behandeld. Zij zal de geldigheid van zijn testament betwisten. President Kruger te Brussel. Het Belgisch Comiteit voor Transvaal brengt ter kennis dat de reis naar Utrecht voor het overhandigen van het Nationaal Album aan Z. H. Ed. Presi dent Kruger, uitgesteld is, op verzoek van den Hoogachtbaren President, tot een datum welke door Z. H. Ed., in overleg met het Comiteit. Het Comiteit blijft er van overtuigd, dat later. President Kruger de stad Brussel, met een bezoek zal vereeren. De militaire kommissie. De kommissie, door de regeering in gesteld om de militaire kwestie te on derzoeken, moest maandag namiddag zitting houden. Zij kreeg vooreerst mee- deeling van twee brieven, aan den mi nister van oorlog gericht, en ondertee kend den eene door de heeren Woeste, Helleputte en Verhaegen, en den andere door M. Delbeke, die allen verklaren dat zij hun ontslag geven, omdat de meerderheid der kommissie geweigerd heeft haar vertrouwen uit te drukken in de verdragen, die België's onafhanke lijkheid waarborgen. Allen, die tegen de overdravene krijgslasten zijn zullen de houding van M.M. Woeste, Helleputte, Verhaegen en Delbeke volmondig goedkeuren. Zij hebben gelijk geen deel meer te willen maken van eene kommissie, waar men enkel zou moeten ja knikken op alles wat de generaals vertellen en voor schrijven. Ontsmetting. De inspecteurs-veeartsen hebben be vonden dat het werk der ontsmetting van veewagens niet met de noodige zorg geschiedt. Daarom heeft de mini ster van spoorwegen de statieoversten opgelegd, het dieostdoend personeel meer zorg bij dit werk aan te bevelen. Een edel voorbeeld. Woensdag 30 Januari, was de familie van den diepbetreuden gouverneur van Luxemburg rondom de lijk kist vergaderd welke zijn sterfelijk over schot bevatte. Op zeker oogenblik sprak de weduwe met gebroken stem tot de aanwezigen Laat ons den rozenkrans bidden ter intentie van den moordenaar van mijnen echtgenoot. En vóór het lijk van den gouverneur die gestorven was terwijl hij zijnen moordenaar vergiffenis schonk, lazen de weduwe van wijlen M. Or aan de Xivry en deze kristelijke familie den rozenkrans. Meer nog, de weduwe deed de familie van den moordenaar verwittigen dat zij ze Vrijdag, dag der plechtigheden van haren echtgenoot, zou ontvangen. Welke zielengrootheid Welke ver hevene kristelijke gevoelens. WETTEUE1V. - Een werkjongen uit de fabriek van M. Beernaerts, 16 jaar, Beirens genaamd, ging zater dag avond, ten 7 ure met een jongeren werkgezel, zekeren Lelieuvre, 14 jaar mede naar het huis van dezen laatste. Hij hield den kleine onderweg met verschillige beuzelingen bezig tot dat al de fabriek werkers die dezen weg moesten volgen, voorbij waren. Teen zij op den onbewoonden weg tusscben Overbeke en den Massemenschensteenweg geko men waren, haalde Beirens een zwaar stuk ijzer van twee kilos zwaar te voorschijn, dat bij uit de fabriek meegenomen had, waarmede hij den knaap op het hoofd sloeg die ten gronde stortte. Het ijzer was door de zwaarte aan de hand van den aanvaller ontvlogen, en in de duisternis kon hij het niet terug vinden; daarna sloeg hij op 't hoofd des ongelukki- gen jongen zijnen blok in stukken, zette zich met den knie op zijne borst en greep hem bij de keel om hem het schreeuwen te beletten. Het gerucht van een aankomenden persoon deed hem zijne prooi lossen en wegvluchten. Lelieuvre werd in deerniswekkenden toestand opgenomen en de policie verwittigd, die Beirens al spoedig in hechtenis had genomen. Het slachtoffer verkeert in levensgevaar. Beirens heeft voor de policie koel bloedig zijne misdaad bekend en was, zegde hij, voornemens met eene vijl en een mes, welke bij zijne aanhouding nog werden afgenomen, den jon gen verder af te maken, zijn inzicht was, Lelieuvre zijn weekloon, eenige frauks bedragende, te ont stelen. Vergeet ulet, dat eene enkele doos van 1 fr. der hoeststillende Walthéry pastillen altijd vol staat om den hoest, keelpij n en influenza te gene zen. den drank veroorzaakt, heeft deze gemeente in opschudding gebracht. Zondag kwam de werkman J. F. te huis en wilde, volgens zijne gewoonte, zijne vrouw mishandelen. Zijne twee zonen wilden hem zulks beletten, en hierdoor ontstond eene vechtpartij in welke de beide jongens nog al erge kwetsuren bekwamen. Waarschijnlijk dacht de dronkaard echter hun toestand nog erger dan deze was, want op zeker oogenblik nam hij een mes en sneed zich den hals af. Hij viel dood neer. IT1 /I I TF Zaterdag werd een der/ingan gen van het Pantheon, te Rome, open gevonden. De policie werd verwittigd en men bevond spoedig dat dieven het Pantheon bezocht hadden. Uit eene nis, nabij de graftombe van koning Humbert was het namaaksel der IJze ren Kroon, het halssnoer der Annouciadeorde en een kostelijk kussen verdwenen. Twee O. L. Vrouwebeelden waren van hunne juweelen en gouden ex-votos beroofd. De dieven moeten zich 's avonds in dc kerk hebben laten sluiten. Zij dachten ongetwijfeld een rijken buit te maken met de koninklijke kenteekens weg te nemen deze kenteekens zijn evenwel in verguld zink nage maakt. Meersman en Petrus Remon, van 10 tot 11 jaar, op het ijs gegaan op de putten der oude steengelagen van M. Percy. Nauwelijks waren zij er eenige stap pen ver op, of het ijs brak onder hunne voeten. Niettegenstaande al de pogingen door geburen aangewend om ze te redden, heeft men slechts hun ne lijken kunnen bovenhalen. dag gebeurde in de statie alhier een ijselijk ongeluk. Een statiewerkman, Gustaaf Van de Velde, 32 jaar oud, gehuwd en vader van twee kinderen, wonende op den Helmet- schensteenweg, ging de spoorbaan over, toen hij met den voet tusschen een kruisriggel bleef steken. De man poogde vruchteloos zich los te maken hij wilde den schoen uitdoen, toen een expres in volle snelheid aangestoomd kwam. De ongelukkige werd een been vermorzeld. De arme man, die ook eene hoofdwonde bekomen had, werd naar het gasthuis van den Goeden Herder gevoerd, waar men het ver minkt been afgezet heeft. Men vreest voor het le ven van het slachtoffer. VllvARl^P - 1° een fabriek van schei kundige producten heeft za terdag een vreesdijk ongeluk plaats gehad. De stoomketel is ontploft en twee personen werden hierdoor zoo erg gekwetst, dat reeds een hunner overleden is. Het parket doet een onderzoek. LaNDSCOUTER. - Maandag kwam eenver- kooper van het dagblad De Landwacht langs de spoorbaan toen hij opeens door den trein van 3 ure verrast en op zij geslin gerd werd. Het slachtoffer werd in de halte van Landscouter de eerste zorgen toegediend, en ver volgens met den trein van 5 ure naar Gent overge bracht. Volgens een in omloopzijnde gerucht zou de man reeds overleden zijn. VRAAGT OVERAL HET LBUVENSBIBR der gunstig gekende Hroutcerij Frans Uruwé, AALST. 1/f {ICPHP Het 3 jarig zoontje van J. Van Leerhum, op de Mosselbank, wilde zaterdag aan de tuet van een kokenden moor blazen, doch zwolg een teug water in, en werd zoo schrikkelijk in den mond en de keel verbrand, dat het zondag avond overleden is. LoKEREIV. - 7" de vrederechter en zijn grif- lier moesten op de wijk staakte de zegels leggen. Toen zij in het huis aankwamen, werden zij op bedreigingen onthaald. De famillie- leden spraken -an niets minder dan van hunne ze gels op de magistraten te leggen, onder den vorm van zware boerenvuisten. Het parket is gekomen om aan de zaak een rechterlijk gevolg te geven. lange jaren alhier vreedzaam gevierd werd, is donderdag door een schrikkelijk gevecht gestoord geworden. In eene worstelling tusschen lotelingen van Kruishoutem en Zijngem, zijn er twee dezer laatste gemeente nog al ernstig gesteken. Het zijn de gebroeders Grymonprez, van Zijngem. Ze liggen te bed en hun toestand is bedenkelijk. Men verwacht het parket. MüJVCKZWALM. - Woensdagavond wer- den m Rooborst twee jongelingen S. en Y. bij het buitenkomen eener herberg in het dorp door vier kerels, waaronder een loteling aangevallen, en op den grond gewor pen geslagen, gestampt en gesteken. V., heeft vier messteken bekomen, waarvan drij in het hoofd en een in den rug. S., heeft drij wonden aan het hoofd. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIER der gunstig gekende JFt routeer ij Frans BMrutcé, AALST. AÜ WEGEM. - Het parket is hier vrij- dag een onderzoek ko men instellen over een feit, dat op den dag der lo ting is voorgevallen. Lotelingen waren in eene her berg gedrongen en mishandelden den baas en zijne vrouw, toen de zoon des huizes tusschenkwam en verscheidene revolverschoten loste, een der lotelin gen werd nogal erg gekwetst. O sen is de loting niet rustig afgeloopen. Donderdag, in den avond, werd er ge vochten, niet meest doorloters, maar door meeloo- pers, in Ro, in 't Haeckstraatje, aan het Motje, op het dorp, maar het ergst op Daelman; daar werd een messteek toegebracht aan Dobbelaere in zijnen rug, gelukkig zonder erg. De dader is vrijdag mor- gend door de gendarmen van zijn werk gehaald en in het gemeentegevang van Ronsele opgesloten. In Ro werd een paardenknecht met zijn gespan aangevallen door Hansbeeksche jongelingen. Claeys werd zijn aangezicht opengekrabd en eene oor bijna afgerukt. Een knecht van Baudonck, die bij zijnen meester baas wilde spelen, sloeg de stoof ên verscbillig herberggerief aan stukken. De ge- weldigaard is tot bedaren in het gevang opgesloten tot vrijdag morgend. lotelingen aan hetvie ren waren, zocht een ander jongeling twist en trok een mes. Zijn broeder wilde hem dat gevaar lijk tuig afnemen, maar kreeg hierbij eene diepe snede in de hand. Een ander persoon die wilde medehelpen om het mes af te nemen werd gekwetst aan het voorhoofd. Dank aan zijne weltreffende werking op de gal en de slijm m, is de bloedzuiverende Pil van Dr Walthéry een uitmuntend geneesmiddel tégen het grootste deel der ziekten 1 fr. 25 de doos van 50 pillen. ving de zoon van een voornaam geneesheer, en oud-gedeputeerde te Rij- sel, M.K..., van zijnen broer, deel makende van een universiteitsbataillon in garnizoen te Rennes, eenen brief, meldende dat hij de kazerne beu was en het voornemen uitdrukkende, te desertee- ren. De briefschrijver raadde den j ongen broer, hun nen vader eene goede som te ontstelen, ten einde er mee naar Afrika te kunnen vertrekken en Abys- sinië te doorreizen. De jongste broer aarzelde wel eenigzins, doch de droom, zijn ouderen broer op de reis door het zwar te werelddeel te vergezellen, deed hem onder de be koring bezwijken. Hij brak een meubel open en stool er 11,000 fr. in munt en 60,0C0 fr. in titels uit. De soldaat had ook zijn kart geopend aan zeke ren B., een studiemakker, dien hij gemakkelijk tot het vertrek mede overhaalde, en een paar dagen kwam het drietal te Parijs bijeen. Het noodige reisgoed reisgoed werd aangekocht en de drie reizigers vertrokken naar Brussel, waar zij afstapten in een hotel der Zuidstatie. Middelerwijl had vader K. de verdwijning der 71,000 fr. bemerkt. Telegrammen worden gezon den en niet lang duurde het of onze drie ontde- kingsreizigers werden zelf ontdekt in het hotel, waar zjj ondervraagd werden. In plaats van nu naar Abyssinië te reizen zullen zij het niet verder brengen dan tot de gevangenis van St.-Gilles. Denkelijk zullen zij reeds de Pransche grens over naar Rijsel terug gebracht worden. GROOTE HISTORISCHE VOLKSVERHALEN UIT DE XVI» EEUW door Pethus Van Nuvfel, 26» Vebtolq. Vroolijkheid en blijmoed waren ineens bij den keurling ver dwenen koel bleef hij den landgenoot aanstaren. De laatste vervolgde De inlanders hebben het beleg voor den burg der stad Gent geslagen en ons krijgsvolk is er alles behalve op zijn ge mak alle wegen om bij de belegerden te geraken, worden Anders hebben wij niet veel klagens, viel Romero in. K Der vrijwilligers toestand is ver van rooskleurig edoch, nutteloos het ontkennen, hunne beweging steunt op een on- wrikbaren moed, gesproten uit bet gevoel der lieide tot den vadergrond en de verknochtheid aan taal en landaard. Wij moeten stevig ingericht, allen aanval, elke verrassing, te allen tijde kunneD afslaan en trachten er telkens heelhuids van af te komen. Zeer wel I Muy verdadero knikte Fernando de Toledo, immer zijnen baard doorwoelende. Vóór het naar Aalst rennen, hervatte de Vargas hebben onze troepen, zij kampeeren in de hieraanpalen- de weide den vijand eene part gebakken, in geenen deele van aard om hem tot vredelievende toenadering aan te zetten. Wij ontwaarden gisteren zijne benden in het dorp Vissenaken, tusschen Thienen en Leuven. Een langwijhg verslag over deze ontmoeting, zou ons voorzeker aangenaam wezen, verzocht Pedro, en de wijnkan nemende, streelde hij Maar ge vergeet te drinken, signors I De bekers werden gevuld en haastig geledigd. Des elletto's raadsheeren luisterden als vinken. Alonzo begon Sinds geruimen tijd aanzagen de Staatschen onze minste oefeningen met leode oogen. Verontrust door de gedachte, dat wij deze bezetting tot Gent toegang zouden verleenen, bewaak ten zij ons van dichterbij. Welhaast roken zij lont en gisten onze bedoelingen zij sloegen een schanswerk rondom het kasteel en staken vervolgens de voorstad in lichterlaaie. Oogenblikkelijk stelde ik mijne zes vendelen ruiterij slagvaar dig en deed een beroep op de zeventien kornetten van don Fernando, die samen zoo wat twaalfhonderd man uitmaken. Te Vissenaken kregen wij het vijandelijk leger in 't zichtwij stonden verbaasd over zijne getalsterkte, meerendeels be staande uit kloeke boerenzonen, burgers, studenten (1) en, zooals we later vernamen, uit eene groote menigte nieuws gierigen. Ik zond eenen trompetter naar den vijand, kwansuis om hem te vragen of hij het metterdaad vijandelijk voor had dusdoende won ik tijd en hield tevens den tegenstrever in draling. Terwijl de Nederlanders mijnen afgezant op geweer vuur onthaalden, ontsnapte mij geene de minste hunner krijgslisten talrijke voetknechten brachten zij, ter linker hand, naar een klein, dichtbewassen bosschage het gros huns voetvolks, door de ruiterij omvleugeld, besloeg het midden der vlakte, waar de muskettiers zich achter ettelijke gegraven grachtwallen, mikkens gereed hielden... Onverbloemd gespro ken, vrienden, wij zagen er weinig kans om den stoutmoedige over de kling te jagen Dan, Mars was met Spanje I Wijl we onze karbyneren saamtrokken, draafde gelijkerwijs de rui- tersdrom van Julio Romero in het kampperk volgens Ro mero's duurzamen raad, staken wij een goed deel onzer man nen achter eenen heuvel, reehts van dta vijand. Julio speelde den schuchtere na eenige stappen voortwaarts te hebben ge daan, zag men hem aarzelen en dreutelend terugdeinzen. Zijn treek gelukte I De Staatschen, in den waan verkeerende, dat onze schrik gemeend was en zij de sterksten in getal waren, vertoonden zich in het open veld, rukten vooruit, immer dichter bij ons en eindelijk tot bezijden de helling.... Heil Heil, Julio 1donderde het door de kamer. Leve de Vargas wuifde men. Onze dapperen verrezen als uit den grond en schoten de Nederlanders in de flank op een omzien waren hunne rangen verbroken, hunne gelederden ontsnoerd deze, die zich buiten het boscbje waagden, werden door hunne eigen vliegende ruiterij omsingeld en onder de hoeven der paarden vertrap- peld Nadezen kozen de lichtvaardige kampers over dik en dun het hazenpad, wierpen, om de vlucht gemakkelijker te maken, alle uitrusting af, en wij in volle vaart hen na, achter wege hakkende en stekende, doodende en moordende tot Leuven toe 1 Bravo Leve Spanje I Leve Romero I Viva Espana Viva Romero Bij de twee duizend burgers bekochten het met den dood eene vruchtbare landouw werd verwoest.... Bereids zonk het daglicht in eene roode vuurwolk ten Westen, toen ons het laatste sterfgerochel in de ooren galmde en het van bloed lek kend staal in de schee gleed. Vergeefs zochten wij het spoor naar Aalst en waren dienvolgens verplicht in een naastlig gend dorp te vernachten, n Ternauwernood had de verteller geëindigd, of eene wezen lijke bui van gelukwenschen viel hem ten deel. Twee mannen alleen bleven koudvoehtig, onvatbaar voor alle vreugduitspat ting, de laatdunkende van Navarese en d6 altijd diepzinnige de Toledo, die voortdurend in den baard schraapte. De tijding van dergelijke zegepraal, vriend Jan, polste de Vargas zal gewis uwe ondergeschikten bewegen, ons verzoek in te willigen Welk verzoek morde de eletto spijtig. Wilt gij u tot den aaumarsch bereiden En dan Met mijne troepen Gentwaarts rennen Naar Gent Denkt ge, dat ik. volslagen gek ben Wat belang kan deze uitgeplunderde vesting u nog in boezemen Hebt gij wellicht het geld in den buidel om ons te be talen i Ik Ongelukkiglijk, neen 1 De keurling schoot in een nijdigen spotlach. Minder dan ik kunnen de Aalstenaars u voldoen. Daar weet gij niets van, Signor Alonzo I Wij honden gij zelaars, die tegen menige stapels goud opwegen Zoodus, gij weigert Ja. n de Vargas liet peizend het hoofd op de borst zakken. Eens klaps rees hij evenwel recht en ontgespte zijn stalen rijglijf.

De Volksstem | 1901 | | pagina 2