De Spaansclie Oproerlingen van 1516 ii Aalst Rampen, Misdaden en Malheuren uit alle Werelddeelen. LllIBRECHTS Geeraardsbcrgen- Dendermonde. Stad Aelst. Hier en in Holland. gevangenen. Welk ijselijk bloedbad Koning Edward is in Holland,- op zij ne doorreis naar Duitschland uitgeflo ten geweest, en 't volk zong luidkeels 't Transvaalsch volkslied. Meester Maurits Josson, der Belgische arnbulan- tie. is terug uit Transvaal te Brussel aaDgekomen. Mijnheer Philip Nys- sebrouck, de laatste oudstrijder van 't jaar 30 is verleden Maandag te Thienen overleden. Men heeft te Leipzig twee knapen, van 16 en 14 jaar, aan gehouden, die een jongen winkelknecht 30 messteken toegebracht en verwurgd hadden. Eenmiijoennair, M.Tagiuri, heelt zich te Livorno gezellmoord, doch verbrandde eerst, zijn fortuin, voor ruim 2 miljoen Turksche rentetitels, opdat niemand van zijn geld nog zoude genoten hebben. Do minister van oorlog heeft alweer eenen omzendbrief uitgegeven, om «aan de gemeenten te vragen, welke maatregelen zij hebben genomen, ten einde te beletten dat de inwoners «aan de burgerwacht ontsnap pen. Carottiers, opgepast Een groot Parijzcrblad strooit uit, dat onzen koning er ernstig aan denkt af te treden en zijne herhaalde bezoeken aan Parijs voor reden hebben van daar zijne woonst te vestigen. Wij gelooven daar geen noot muziek van. In alle geval, als er kandidaten gevraagd worden, stel ik mij ook op rang, want koning zijn en is toch zeker zulk geen lastig postje? Wie zegt er anders Te Weeueii hoeft dezer dagen een twee gevecht plaats gehad tusschon twee offi ciers. De cone werd morsdood gesto ken en den anderen werd zoo erg ge kwetst dat hij Zatei dag ook do pijp uit getrokken is. Den nieuwen Engel- schen koning heeft in zijne troonrede gezegd dat Engeland moet moester zijn in Transvaal en door lord Salisbu ry werden die woorden bevestigd... Dat spreken werken ware, elk had zijnen wensch. De nieuwe koning had een te- nutje van 25,000 frank aan. Doktoor Leyds zal binnen eenige dagen naar St-Petersburg vertrekken, om aan den Czaar te vragen, dat hij President Krüger zou ontvangen, 't Zal nu te zien zijn Een valsche Raphael, in 1885 verkocht door M. Muller, te Wiesbadeu, voor 200,000 fr. aan M. Nicolle, en waarvoor M. Vandei bilt 1,500,000 fr. bood, is, daar bij later niet echt bevon den werd, weer te koop gesteld, en door den vroegeren eigenaar ingekocht voor 7,500 fr. Te Geeraardsbergeu heeft een jong echtpaar een cadeauke van vier frissche kinderen gekregen. Een vierling, drie zoontjes en een doch- terje. Moeder en kinderen zijn welva rend, en gansch de stad heeft feest ge houden bij die heugelijke gebeurtenis, en toch zou ik zoo'n overvloed van zegen aan de beste mijuer vrienden niet dur ven toewenschen, want daar hangt de T aan zeë. Binnen kort zullen de werk lieden met een werkmansabonnement even als de jagers in bijzonder daartoe aangeduide compartementen op de trei nen moeten plaats nemen. Die maatre gel kan niemand schaden en velen vol doening geven. Soort bij soort zei de duivel, en hij kroop bij den schouwve- ger. Voor de Franschmans Op ver zoek van het Beschermingscomiteit der tijdelijke uitwijkelingen van Oost- Vlaanderen. Heeft het Werk der Vla mingen, te Parijs ingericht, de toelating bekomen bons uit te deelen aau de behoeftigen, waardoor zij gratis hunnen terugkeer en die hunner bagagen op binnenlandsch Staatsverkeer kunnen bekomen. 't Aalst, op Zondag 28 April, groot festival, ter gelegenheid van het 25jarig bestaan der Zangmaat schappij De Ware Vlamingen 25 jaren dezelfde President, 25 jaren hetzelfde lokaal, 't Is vet Er zijn prachtige pre- mien te winnen. In 't kort meer. Elk is vriendelijk gesaluweerd, en tot de naaste week, als 't God belieft 1 Kibeladoeken. Sr-Vlliftins Dijnsdag namiddag tot 131 'MM VS. - tegen den aYond stond er eene groote massa volk voor het stadhuis. Zie hier de oorzaak. Zekeren J. M., veekoopman tc Kemseke, beweert van J. B. D. M., koopman in hoornvee en landbouwer Elversele, drie kalfkoeien gekocht te hebben, voor den prijs van 1220 fr., die hij betaald had. Twee beesten waren reeds ge leverd, doch het derde stond nog bij den verkooper op stal. Deze laatste beweert dat hij den kooper voor gemelden prijs maar twee beesten verkocht had en hij op het derde geen recht had. De kooper schoot hierop in eene hevige gram schap en zegde aan allen die het hooren wilden dat hij voor 1220 fr., drie beesten had gekocht. Hierop ontbood hij drie sterke mannen om met hem mee te gaan naar Elversele en het beest in kwestie te gaan halen. Zij kwamen gevieren op het hof van den verkoo per en maakten in den stal het beest los. De ver kooper was met zijne vrouw en zoon 't huis en er ontstond volgens men zegt eene worsteling. De verkooper overmand, moest toegeven en het beest werd weggehaald. Hij ging klagen bij den ambtenaar met de policie gelast, dat men hem met geweld eene witte koei ontvreemd had. Oogenblik- kelijk deed de schepen den veldwachter A. Van Vlieberghe, de mannen met het beest achtervolgen met een rijtuig dat hij ter zijner beschikking stelde. De veldwachter hield de mannen aan in de Smis straat, op het grondgebied onzer stad en riep volk ter hulp. De overweldigers gaven zich over en de koei werd gestald in de afspanning La belle vueop de Groote Markt. Hierop ging de veldwachter op het policiebureel verslag doen van zijnen aanslag en de kooper der koei die zijn eigen had willen rechten werd ook aanhoord. Deze zaak zal moeilijk om scheiden zijn, zegden verscheidene beenhouwers, die er hij het vergaderd volk stonden, want veekoopmans die met elkander zaken doen, geven meestal geene kwittancie over den verkoop. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIER der gunstig gekende Brouwerij Frans Bruiré, AALST. HftFI - Boule-Boule, de ontsnapte uit het vail Hoei, werd dinsdag te Overtijd zat Spiegels in een schoon hotel te eten en vond de spijzen slecht en de wijn nog smakeloozer dan lauw water. Garqon, riep hij, luister eens hier: Ik heb nooit ergens eene restauratie gevonden die zoo slecht is als de uwe. Wacht, mijnheer, onderbrak Lui- brechts, die daar juist bediende was, straks krijgt gij uwe rekening en kunt dan een dubbel reklaam doen te zellder tijd. Aan eenen student in de geneeskun de, die zijn examen aflegde, deed men de volgende vraag Wat zoudt gij doen als iemand door het springen van buskruid in de lucht vloog Wachten tot dat hij weêr beneden valt, was het antwoord. Madame Pepernoot, ('ne winkel ver latend). Men moet die winkeliers kennen 3 fr. beb ik afgeboden. Winkelier. Men moet de kalanten kennen 6 fr. heb ik overvraagd. Flémalles, zijn geboortedorp, gezien in den na middag sloeg hij rustig de baan naar Seraing in, zonder te weten dat de veldwachter hem, op af stand, achtervolgde. Te Seraing trok Beule-Beule in eene herberg der rue du Chêno. De veldwachter verwittigde de policie, en de herberg werd omsin geld. De kerel vluchtte naar 't tweede verdiep en sprong door een venster op een kiekenkot, loste zijn revolver op den veldwachter en koos het ha zenpad De policieagenteu schoten op den vluch teling, doch troffen hem niet. Boule-Boule kwam later zijn hond terughalen die hij op de koer der herberg vergeten had. Wetteren - Ziehier eenige nadere bijzon- derheden over den diefstal gepleegd in de woning van M. Van de Velde, ma joor-bevelhebber der burgerwacht. De dieven heb ben zich meester gemaakt van eene penduul, ter weerde van 260 fr., eenig zilverwerk, eene hoe veelheid sigaren, een stuk vleesch, eene hesp, eenige flesscheu wijn en champagne en den besten overjas en de bottienen van mijnheer. Zij hebben ook beproefd om in het brandkoffer te geraken, doch zijn er niet in gelukt. De dieven zijn ongestoord vertrokken. De bewo ners hebben niets gehoord. Naar het blaffen van den hond, hetwelk door eenen nachtwaker der buskruitfabriek gehoord werd. moet de diefstal rond 1 uur gepleegd zijn. De policie heeft een aan tal flesschen wijn en eene doos verborgen gevon den in een aanpalend bosch. Zij hoopt daar de die ven te betrappen, wanneer zij hunnen buit komen halen. Dc schele hoofdpijn en alle andere kwalen, die van de gal en de slijmen voortkomen, worden radikaal genezen, door de bloedzuiverende ontslij- machtige Pil van Dr Walthéry. 1 fr. 25 de doos van 50 pillen. Witfprvlipt - Wij hebben reeds gespro- 11 <llcl Y llcl* ken van de ontploffing die in de brouwerij De Sutter heeft plaats gehad. Het is op den middag dat de ketel gesprongen is. De rouw van den stoker had dezen zijn middagmaal gebracht. Zij zaten nabij de machien, toen opeens de ontploffing plaats had. De twee echtgenooten werden erg gekwetst en verbrand en zijn beiden aan hunne wonden bezweken. Zij laten vier min derjarige kinderen achter. Nog drie andere perso nen werden gekwetst. De brouwerij ligt in puin de schade wordt bere kend op 25 duizend fr. In het nabijstaande tolkan toor werden ruiten verbrijzeld. Het parket van Gent heeft een onderzoek de Kollegiestraat het peerd op hol van M. Emiel Declerq, bierhandelaar. Daar de klassen van het kollegie juist geëindigd waren gingen er onvermij delijk ongelukken gebeuren, toen een jongeling Firmin Schollaert, student, naar het peerd toe sprong en er in gelukte het, met levensgevaar, tot staan te brengen. Zulke moedige daad verdient be loond te worden. - - De 2.50 werklieden van de stekj esfabriekdie het werk gestaakt hadden omdat acht hunner mak kers weggezonden waren, hebben den arbeid her nomen. De bazen hielden hun besluit staande, de weggezonden werklieden niet meer terug te nemen. De werkstakers hebben moeten toegeven. Vergeet niet, dat eene enkele doos van 1 fr. der hoeststillende Walthéry pastillen altijd volstaat om den hoest, keelpijn en influenza te genezen. PntplI - (-)ver een*8° dagen werd een zonder- ling huwelijk ingezegend te Gracho- letz. Een 88 jarige boer trouwde met een meisje van 18 jaar oud. Tusschen de twee honderd ge- noodigden bevonden zich elf zonen uit vroegere hu welijken van den bruidegom, de oudste was 60jaar oud, en de jongste 41. Er waren bijna nog 63 kleinkinderen, 39 kinderen van het derde, 21 van het vierde, en 4 van het vijfde geslacht. Ongeluk kiglijk was de jongste bruid spoedig weduwe de grijzaard stierf twee dagen na het huwelijk. 7Fï F ^oor AranAen welke hier verleden week hebben plaats gehad, is eene aanhouding gedaan. TWnath - 0nlan&s wer(i tegen zekeren c num. v... proces-verbaal opgemaakt door een jachtwachter van den graaf van Ternath, om zonder toelating op jacht gegaan te zijn. Dit speelde hem in het hoofd en hij dronk zich een stuk in de kraag, 's Namiddags greep hij zijn geweer en richtte zich onder het uiten van doodsbedreigingen, naar het huis van den jachtwachter. Een dezes dochters bevond zich nabij de woning. Na haar wat scheldwoorden naar het hoofd te hebben geworpen mikte hij en schoot, het meisje werd gelukkig niet getroffen. Op het gerucht kwamen de andere kin deren buiten en een schot ging af. De jachtwachters hadden insgèlijks die schoten gehoord en kwamen toegeloopen. Na nog eenmaal te hebben gevuurd, nam de dader de vlucht. Hij werd later aangehou den. Sill1\ - Men heeft bij den landbouwer Au- J guste Bal eene zijner schoonste koeien gestolen. De veldwachter De Maesschalk, ging op zoek en ontdekte het dier te St-Jansteen, Holland, waar het 's morgends door leurders in eene herberg gestald was. Frankrijk - Sedert eenige dagen zijn er J erge oncenigheden ontstaan tusschen de nationalisten en de koningsgezinden M. Derouléde heeft de koningsgezinden beschul digd van verraad en er is spraak van een twee gevecht tusschen hem en M. Buffet, den vertegen woordiger van den hertog van Orleans. Het twee gevecht zou plaats hebben in Zwitserland of Italië. Zooals men weet werd M. Buffet, samen met De rouléde, door het oppergerechtshof veroordeeld voor zoogezegd komplot tegen de republiek.Hij ver blijft thans te Brussel. Vrijdag morgend heeft een schipper alhier uit de Schelde het lijk opgevischt van M. H., dezer stad, die sinds 24 December verdwenen was, de ongelukkige moet bij ongeluk in 't water gesuk keld zijn. VRAAGT OVERAL KEET LEUVENSBIER der gunstig gekende Brouwer^ Frans Br uwéAALST. A ITni?r De genaamde Victor Abbeloos is vrijdag van den zolder van zijnen molen gevallen en heeft erge wonden aan het hoofd bekomen. Men vond den ongelukkigen schier overleden in eenen bloedplas liggen. Twee geneesheeren hebben Abbeloos verzorgd. GROOTE HISTORISCHE VOLKSVERHALEN UIT DE XVI' EEUW door Petrus Van Nufpee. 29' Veryolu. VIII. August Snieders noemde Aalst een bandietenkuil, waar weldra allerhande soort van volk bijeenschool, dat nu in den omtrek, onder den naam dat het mannen der bezetting waren, evenals de bezetting zelve stal en plunderde. Werpen wij een vluchtigen oogslag op die vlekken, door de ondaden des oproerlings geteisterd, en pogen wij kortbondig den beweenlijken toestand onzer beproefde dorpers te schetsen door het vermelden van eenige historische bijzonderheden, welke, ofschoon van den leidraad van dit verhaal wijkende, door allen, wier wieg op Vlaanderen's grond werd geschommeld, niet onverschillig zullen voorbijgeslagen wor den. Eenige honderden Gentsche voetknechten kwamen den 22 September de gemeente Melle uit hare gewone rust schudden. Zij braken in het omliggende alle bruggen af en velden de boomen, ten einde de baan naar Quatrecht te versterken en den doortocht te beletten aan degenen, die daarlangs de Spaansche troepen, te Gent, op het kasteel, in grooten nood zijnde, zouden willen Ier hulp komen. Vreeselijk boette het dorp voor deze maatregelen. Pas waren de Gentenaars in hun ne bezetting teruggekeerd, of de muiters van Aalst verschenen in Melle. (1) Gansch den dag werd er geroofd, vernield, gemar teld, verwoest en tegen den avond bleef er van de schoono parochie niets meer dan rookende puinen. De aanzienlijkste ingezetenen voerde men mede naar den bandietenkuil, en werden er, zonder aanzien van kunne of ouderdom, in ijzers Iugevolge artikel 70 2 van het re glement der bewaring van het Cadaster zal de Heer Van Cleynenbreugel, land meter van het Cadaster tot het opne men der veranderingen voor het jaar 1901 zijne zittingen houden van Maan dag 11 tot Zaterdag 16 Maart aanstaan de, van 9 tot 12 uren 's voormiddags, en van 2 tot 5 uren 's namiddags, ten Stadhuize, Bureel van het Cadaster. 1 niimp Woensdag nacht zijn dieven in- J gebroken bij M. Jules Waigrae- ve, wonende Lepelstraat. Zij hebben eene ruit met zeep besmeerd en dan uitgestoken. De elektrieke bel begon te klinken en de dieven gingen op de vlucht. - Een vader en zijn I 151 "1,leS zoon liepenmaan- I dag de herbergen af en, dronken geworden zijnde, kregen zij twist. Van woorden kwam zij spoedig I tot daden en de vader bracht den zoon een mes- steek in den hals toe I Hier hebben ze meer dan twee jaar noodig om eenen soldaat te vormen, en de militaristen bewe ren dat die diensttijd niet kan verkort worden. In Holland, stelt de minister van oorlog zelf voor den diensttijd te brengen op 8 maanden. In de Tweede Kamer is M. Verhay oud offi cier van het leger het voorstel van den minister van oorlog bijgetreden. Uiteenzettende wat zijne persoonlijke ondervin ding hem gedurende zijne militaire loopbaan heeft geleerd, besloot hij als volgt Het is volkomen mogelijk de rekruten op vol ledige wijze op de hoogte van het krijgsmansbe roep te stellen in minder dan acht. maanden, na aftrok der corvees en andere even weinig noodzake lijke bezigheden.] De redenaar heeft, door de lezing van de versla gen der kolonels bewezen, dat het stelsel van den minister van oorlog onaanrandbaar is. Vanwaar nu dat verschil van oordeel tusschen de Belgische en de Hollandsche officieren Komt het daarvan, dat de Hollandsche jongens knapper en verstandiger zijn dan de onze Of wat Liedekerke, waar, ten toonbeeld van alle belegerde steden en gemeenten, de noeste akkerman zijne tegenstrevers het hoofd biedde en de tromp op der indringers borst plantte, het dorp, waar, uit het bloed der vrijgevochten boeren de zege daagde, mocht echter op geen duurzamen vrede bogen. De gebelgde vijand kropte en hield wacht om eene schrikkelijke wederwraak te nemen. Onverhoeds viel dan ook Philip's we- derspannig krijgsheir op Liedekerke's grondgebied. Geene enkele woning bleef onaangetast, weinige mannen, geen vrou wen ongedeerd. Het aloud kasteel was het voorwerp eener zóo dige bestorming, dat men wanhoopte het ooit in zijn vroegeren staat te zien herrijzen. (2) Bij wien fuzieken en an dere wapenen in handen vielen, werd hij, verdacht als mede werker des graven van Roeux, zonder verbidden, de eeuwigheid ingestuwd. Betreurenswaardig om aan te stippen noch plaat selijke oorkonde, noch eenig hoegenaamd nagelaten hand schrift brachten de namen van Liedekerke's nederige helden, gevallen in den kamp voor have en kroost, tot het nageslacht. De roekeloosheid der oproerlingen wies met den dag aan. Verder en verder van hun nest verwijderd, leidden de stroop tochten verder en verder strekte zich hunne helsche werking uit en voerden zij de sluwste boosheid ten toppunt. (3) Gent verkeerde in groote verslagenheid schudden en beven deed er de vreedzame bevolking bij het ontvangen der tijdingen, die van dag tot dag, van uur tot uur meer onrustverwekkend wer den hooger nog klom hun aller angst, wanneer zij die zwer men vluchtende dorpelingen, binnen hunne muren, levensbe houd zagen zoeken. Toen, den 15 September, de muiters, in de gemeente Melle, twaalf soldaten der Gentsche bezetting gedood en er den 8 Augusti van her eene reeks nieuwuitge- peinsde baldadigheden uitgerecht hadden, brak onder de in boorlingen van Vlaanderen's hoofdstad een opstand los, die bijkans in burgeroorlog ontaarde door het zicht van den gru- welijken vuurpoel, die Melle aan 't verslinden was, en wiens vlammen zich met de snelheid der zuiderwinden tot Stuyven- berg uitbreidden. (4) Twee vendelen Gentsche voetknechten, opgeleid door den broeder des Heeren van Auwegem en den Baljuw van Aalst, kampeerden den 10 Augusti in Oosterzeele en Scheldewindeke, om van ginder de bewegingen der muiters gade te slaan. Twee weken later kwam, luidens een gebod van den Gouverneur, graaf van Roex, aldaar eene ruitersbende stilhouden, dezelfde die gedurende twaalf dagen te Meirelbeke en Lemberge logeer de en er voor meer dan 100 pond Vlaamsche munt ten koste der ingezetenen verteerde. (5) Den 19 Augusti viel de beurt aan Geerardsbergen Stormenderhand nam men de stad in. De poorters werden, onder ijselijke doodsbedreigingen, genoopt hun geld en kost baarheden te toogen en af te leggen, of, in gevalle van weige ring, hunne huizen uitgesleept en onmenschelijk gepijnigd. Evenzoo gebeurde het ten plattelande, waar de roover zich voldaan moest houden met het vee uit de stallen te drijven, heiligenbeelden stuk te slaan en eene overdrevene belasting te heffen. Denzelfden dag, omstreeks den avond, tastte eene andere afdeeling der Aalstersche belegeraars de gemeente Assche aan. De overleveringen gewagen van eon vroegeren aanval op dit belangrijk dorp. Mag men daaruit afleiden, dat de vijand zich thans bij branstichting bepaalde Assche werd letterlijk uitgebrand. Herzele onderging dien verschrik- kelijken nacht hetzelfde lot. (6) Bleven deze wraakroepende, gruwelen ongestraft en de Staatsraad werkeloos Wel integendeel. Onverdroten zond het bewind, in geestaanhitsende bewoordingen, het bevel rond van zich tegen den uitheemschen indringer te verzetten ge stadig maande het de bedreigde steden en burchten tot waak zaamheid aan, en waarschuwde op hunne hoede te zijn tegen verrassing en onvoorziene bestorming. Zoo koos Jan de'Croy den 29 September om het Magistraat van Audenaarde het ge vaar te toonen. Hij porde de inboorlingen aan om zonder ver wijl de wapens te grijpen, ten einde den vijand, die het op hunne sterkte gemunt hield, allen ingang te beletten. (7) Niettegenstaande de moedeloosheid, waarin angst en vertwij feling de poorters gebukt hielden, werd de Croy's stem gehoor verleend. De stad moest ghefortifieerd, ende daer wierden hondert husghesellen opghenomen, dit mits toestemming van den Raad van Staten, om den inval te voorkomen van eenighe Spaignaerden, te peerde oft te voet, die gaan of keeren by trouppe ontrent de Casselrye. De burger, die iets verdachts bemerkte, was gehouden staandevoets den ontvan ger der Kastelnijvan Spierre, op de hoogte te brengen van wat hij gezien had deze laatste had volmacht de maatregelen tot verweer in werking te stellen de Raad liet hem bovendien

De Volksstem | 1901 | | pagina 2