Ds Spaansciie Opfip ra 1516 in Aals! i' f] I Vlaamsche Nationale Bede vaart van Antwerpen naar Lourdes. LUHIRECHTS Loopende Nieuws. Rampen, Misdaden en Malheuren uit alle Wereiudeelen. Dood en Begrafenis van Peter Benoit. Schellebelle. - Dendermonde. - yriJdas .nacht, rond Geeraardsbergen. - tg<™ li J| de koffie gevonden hebben, maar reizi gers die koffieboouen aten om langer en beter te kunnen gaan. Jaarlijks worden er rond de 5 millioen zakken koffie van 100 kilos opgebracht, waarvan de hellt geleverd wordt door Brazilië. De andere streken waar er koffie gekweekt wordt zijn Java, Cey lon, Haïti en andere Antille eilanden, het eiland Bourbon Arabië, Abys- synië, enz. De Hollanders zijn de meeste koffie drinkers. Ieder van hen gebruikt door een 8 kilos per jaaï. De Belg 7 kilos. De Franschmau 3. De Engelsman 2. Is er voedsel in de koffie Weinig of geen, maar hij maakt dat de krachten die in 't lichaam zitten in werking ko men bijna gelijk de kalk werkt op het vetten van den grond. Eene geheele tas koffie voedt niet meer dan een stukje brood. Maar als er melk in is, dat is een ander graau, zei de molenaar. Onder Napoleon Bonapart kwam er geen koffie meer in onze streken. Toen beloofde Napoleon 1 millioen fr. aan hem die iets zou kunnen vinden dat in de plaats komen kon van den koffie. Alzoo, met zoeken en herzoeken vond men dat suikerijen gesneden, gedroogd, gebrand en gemalen, dat het sap nog al wel geleek aan koffie, en dat het boven dien gezonder was. Van dan voort dronk men suikerijsap. En later als nog een keer koffie in onze streek kwam, men gelde men de koffie met suikerij, gelijk dat nu nog gebeurt. 28 Hei 5 JUiui 1901. Vertrek uit Antwerpen Dinsdag 28 Mei in den voormiddag. Terugkeer te Antwerpen Woensdag 5 Juni in den namiddag, zonder verandering van rij tuigen. Prijzen der plaatsen: uit Ant werpen le kl. 152 frs. 2e kl. 99 frs. 3e kl. 66 frs. Uit Brussel1° kl. 146 frs. 2e kl. 9ö frs. 3° kl. 64 frs. Na 30 April worden de prijzen met 5 frs. verhoogd ten voordeele der arme zieken. De lijsten worden gesloten op 14 Mei. De vlaamsche en fransche ser- monen zullen gepredikt worden door den Z. E. P. 1SIDORUS, Augustijn. Voor inschrijvingen en inlichtingen wen de men zich tot den Eerw. Heer A. VAN HOOF, Lijnwaadmarkt, 16, te Antwer pen, of tot eenen der personen in het prospectus vermeld. Meester Spiegels. We zullen nu beginnen met de deeling Twee in een en gaat niet. Ja, bah 't doet, sprak Luibeken. En hoe zoo dat Ik en mijn broer moeten altijd in één bedde. Twee in één gaat dan wel zeker, meestér Ons Maart en doet ""geen betjen heur bes te, en als ze heur twaalf zomersche dagen niet en.geeft, mag ze heur paksken gereed ma ken en voor een jaar elders gaan zeeveren. Vininum in extremis 't Venijn zit in heuren steert. z' Is er wel meê De militie klassen van 97 en 98 van 't voetvolk, zullen van de jaar onder de wapens ge roepen worden tusschen den 8 Mei en 12 Augustus, en terug in onbepaald ver lof gezonden worden den 20 Augustus. Ze zou'n ze beter voor goed thuis laten, met al hunnen onnoozelen mikmak. Nen Amerikaander zou bij den bloed hond Chamberlain aandringen, om 't zelfbestuur der Zuid Afrikaansche re publieken aan de Boeren over te laten en zich met de aansluiting tevreden te verklaren. Je zal zeker eerst zijnen gan- zennek met margarine moeten bestrij ken... voor den drol Nen jongen kadé uit 't Waereghemsche, heeft een muis binnengespeeld, met kop en haar, voor eene wedding van 7 dikke en half. De katten en honden mogen dus de pijp aan Marten geven... en afzakken. Men is van zin onze geldstukken te veranderen. M. Vingotte is gelast met 't maken van 'nën nieuwen muntstem pel. Och, konden we toch eenigszins ver lost worden van al die versletene halve frankskens, die schier noch kop noch munt meer en hebben en surtout de fransche. Nen schaapherder van Dil- beek, die Donderdag met een kudde van 32 schapen naar 't slachthuis van Brussel kwam en onder weg een teugs ken ging pakken, vond, toen hij buiten kwam, noch schapen noch hond meer. Tt Had hem willen zien smoelen trek ken over zijne onvoorzichtigheid De haat tegen den godsdienst is in 't Fransche tot eene echte razernij overge gaan. Eilaas Menigeen van ons kent den Calvarieberg, gezegd de God van Marcq, te Rijssel. Welnu, de stads- werklieden hebben, op bevel van den snellen meier, het hekken ingebeukt, vazen, kandeleers, O. L. Vrouwbeeld en andere heiligen ten gronde gewor pen en Onze Lieven Heer spottend van 't kruis gedaan. Arm Frankrijk, waar gaat gij toch naartoe KJ De groote Vlaamsche toondichter Peter Benoit, is vrijdag morgend ten 4 1/2 ure te Antwerpen overleden. De ziekte die den meestor ten grave sleepte, ondermijnde sinds jaren zijn gesteld. Peter Leonard Leopold Benoit was te Harelbe- ke, West Vlaanderen, geboren den 17 Augustus 1834. Van zijne jeugd af gaf hij blijken van een genialen muziekalen geest. Den 3 September 1850, op do prijsuitdeeling van het pensionnaat waar hij als leerling verbleef, werd een koor uitgevoerd door hem getoonzet en bestuurd. Peter Benoit was toen 16 jaar oud. Het volgende jaar kwam hij naar Brussel om zich in 't Conservatorium aan te bie den. Als aanbevelingen bracht bij slechts verschil lende zijner werken mede. Zijne meesters waren Bosselet en Fetis. Dat Peter Benoit snelle vorde ringen maakte, zal niemand verwonderen. Twee jaar later behaalde hij een 2° prijs van harmonie en in 1853 was hij primus. Het volgende jaar bekwam hij eene eervolle melding in den prijskamp van Rome. In 1855 werd hij door Cats, bestuurder van den Vlaamschen Schouwburg van Brussel, toen in de Parkschouw burg gevestigd, tot muziekmeester aangesteld. In 1857 deed het oratorio Abel's moord hem den prijs van Rome verwerven. Sinds oeuige dagen was er geen de minste hoop op redding meer en sedert donderdag uamid lag was de moester oenen staat van gevoelloosheid ingetre den. In dien staat is hij pijnloos ontslapen, in tegenwoordigheid van ziju broeder, M. A. Benoit, en van zijne zuster, welke non is. Dr Dewandre, een der geneesheeren die Peter Benoit verzorgd hebben, zegt dat de meester over leden is aan eene hartziekte, verwikkeld met knob- belteering. In augustus laatstleden had Benoit eene bloedspuwing gehad, en sedert heeft hij zijne woning niet meer verlaten hij is langzamerhand uitgestorven. Professor Verriest heeft vrijdag namiddag de hersenmassa van den meester uitgenomen. Deze zal ten eeuwigen dage blijven berusten in het Ko ninklijk Vlaamsch Conservatorium. De hersens wegen 1,205 grammen. De begrafenis van den grooten vlaamschen toon dichter, die maandag te Antwerpen plaats had, was waarlijk indrukwekkend. Van af 8 ure 's mor- gends was de beweging in de stad buitengewoon groot. Uit alle streken van het land kwamen tal rijke afgeveerdigingen toe. Ten 9 ure kwamen de maatschappijen op de Gemeenteplaats bijeen zoo talrijk waren zij opgekomen dat zij schier gansch de Handelslci bezetten. Talrijke maatschappijen van het binnenland kwamen zich bij de Antwerp- sche kringen, gilden en bonden aansluiten. In den omtrek van het Koninklijk Vlaamsch Conservatorium, waar het lijk van den betreurden Meester 's morgends ten 6 ure overgebracht was, verdrong zich eene talrijke en ingetogen menigte -ten 10 ure werd de poort geopend en het volk bracht een laatste bezoek aan liet stoffelijk over schot van Peter Benoit, dat in eene prachtige rouw kapel rustte. Tusschen de aanwezigen bevonden zich MM. Tinei, Bossiers, Mestdagh, bestuurder van het Conservatorium van Brugge, Ed. Hendrickx, Pie- ter D'Hondt, J. Lambeaux, Huberti, Van der Stap pen, bestuurder der Akademie van Brussel, Paul Gilson, Jan Blockx, Kufferath, Sylvain Dupuis, Constantin Meunier, Juliaan Dillens, Courtens, enz. De Koninklijke Akademie van Belgie was door eene talrijke afveerdiging vertegenwoordigd. 't Was het muziekkorps van het 6° linie, onder bestuur van M. De Laet, dat in den stoet de treur- marschen speelde. Al de overige muziekkorpsen van het garnizoen, alsmee eene afveerdiging van het gidsenmuziek- korps, onder de leiding van M. Walpot, leerling van Peter Benoit, namen deel aan den optocht. De hoeken van het baarkleed werden gehouden door generaal Rahiel, bevelhebber van de 2" mili taire omschrijving door MM. Fred. Cogels, gou verneur den burgemeester vau Antwerpen den burgemeester van Harelbeke een lid van. den be heerraad van 't conservatorium ridder Marchal, der koninklijke Afcademiedoor MM. De Geyter, Jan Blockx en Dens. De rouw word geleid door M. Aug. Benoit, broeder van den Meester. In de kathedraal werd do lijkmis gezongen door een hondertal der beste zangers. Tijdens het offer, dat eene halve uur duurde, speelde het orgel Mijne Moederspraak en het Ave Maria van Peter Benoit. Eene groote aandoening maakte zich van de me nigte meester, die zich in den met rouw behangen tempel verdrong. Rond 1 uur liep de indrukwekkende plechtig heid teneinde. Naden dienst begaf den stoet zich langs de Rioolstraat, Groenplaats, Schoenmarkt, Meir, Huidevetters en Leopoldstraten, Nijverheids lei en de Brederodestraat, naar het Kielkerkhof, waar de groote zanger nu rust naast Conscience, de groote Schrijver. Het was bijna 3 ure toen de lijkstoet het Kiel kerkhof bereikte. Daar werd het lijk bijgezet in eenen gereedgemaakten kelder en, in plaats van eene schnp aarde op de kist te werpen, wat niet mogelijk was kregen de omstaanders door bemid deling van het Syndikaat der bloemisten, een dui zendtal violettuiltjes, welke op de kist werden neergeworpen. Er werden nu nog een 15 tal rede voeringen uitgesproken, ouder andere door M. Le- tevre burgemeester van Harelbeks. Het was avond toen de plechtigheid op het kerkhof eindigde. Heel Antwerpen nam deel aan de hulde die zij ner nagedachtenis werd bewezen. Slechts een volk dat in hooge mate kunstgevoel bezit, kati zich zoó dankbaar toonen, zoó eensgezind treuren om het verlies van den kunstenaar. Thans is zijn graf gesloten onder de bloemen die Vlaanderen er op wierp. Hij rust tegenover den anderen grooten Vla ming, welke zijn volk uit den doodslaap der ver bastering wekte, en het zijn eigendommelijkheid teruggaf. Aan den Leyeboord geboren, kwam hij aan den Scheldeboord slapen, zijnen weg door het leven met meesterstukken bezaaiend flonkerende sterren op den mantel der schoone maagd die Vlaanderen heet. Nu rust hij op den killigen akker, waar de dood heerscht en geene oogsten meer rijzen. Daar zal de Lente hare betoovering brengen, en de vogelen zingen voor den grooten zanger dien de lier ontviel. Het najaar zal goud op zijn asch doen regenen en het koude wit des Winters zijn herme lijnen mantel spreiden over de naaktheid waarin de dood hem wierp. En toch zal zijn volk zijn graf weten, al verrees er noch kruis noch zerk op, al had de sneeuw het groote veld effen gelegd en de de graven zelve doendeeleuin de onverbiddelijke gelijkheid van den dood. Waar het hart van Benoit rust, en het hart van Conscience, borrelt eene warme bron, welke hoop en leven en troost over Vlaanderen brengt. Vlaan deren nog zoo ingesneeuwd, nog zoo oneigen, hoe schoon Hendrik ook vertelde, hoe aandoenlijk Peter ook zong. Vaarwel meester, rust zacht, en dank voor 'tgeen gij voor ons deedt, dank voor de armoede, die gij voor ons hebt geleden, dank voor dien strijd welke uwe levensrust heeft verwoest, dank voor de ver voering die uw lied ons schonk, voor den zoeten traan die gij ons liet weenen, en dien wij thans met gebroken hart storten op uw te vroeg geopend graf. Wij vergeten u niet, en als men toekomend jaar naar de plaats waar uwe wieg schommelde den grond vereert waar Vlaanderen zijne vrijheid met bloed heeft betaald, zal het dankbare Vaderland u onder degenen rekenen, die leefden en leden en streden, en vielen voor hun volk, en bij treurnis en openbaar leed te ruste werden gelegd, in den vrij gevochten en verheerlijkten schoot van Vlaan deren HeuU - Zaterdag avond rond 6 1/2 ure heeft er alhier eene botsing plaats gehad. De reizigerstrein die om 6 ure 24 m. uit Kortrijk vertrek, is gebotst op eenen koopwarentrien, die van Brugge kwam. Er zijn 2 dooden en talrijke gekwetsten De verstoptheid, en slechte spijsvertering zijn altijd, in weinige dagen, radikaal genezen, door de bloedzuiverende Pil van Dr Waltbéry. Altijd goede uitslag. 1, 25 de doos van 50 pillen. Himme - avond is de hekelstal 1 van den genaamden Everaert, op 3 Goten, gansch afgebrand. statigde de statieover ste dat men in den nacht eene hoeveelheid nitraan uit de wagons had gestolen hij deed dadelijk een onderzoek, en weldra vond hij het huis tot waar de sporen zichtbaar door de dieven waren achtergela ten. Men heeft er verscheidene balen nitraan ont dekt. De vrouw van deu huize verklaart dat haar man met een gebuur verscheidene diefstallen ge pleegd heeft in de statie van Schellebelle. De twee dieven hebben het goed gevonden het hazenpad te kiezen. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIER der gunstig gekende Brouwerij frniu» Br uwé, AALST. Awiim - ^wans zÜn vijf kinderen, men denkt door het drinken van slecht bronwater, vergiftigd en gestorven. De provinciale overheid doet een onderzoek. Vier der overledenen zijn kinderen van het huis gezin Mignollethet vijlde is een kind van het huisgezin Boulanger. De ouders zijn zinneloos van verdriet. Tpmarhfi - Vrijdag avond ontstond er brand in ae Veldstraat, bij August Weemaes, paardenslachter-mandenmaker. De pompiers waren den brand op korten tijd meester. Het dak is gansch vernield. 11 ure, is een wit goedwinkel ia de Torenstraat, toebehooreude aan M. Morvaux, afgebrand. De schade beloopt 50.000 fr. De pompiers moesten zich bepalen met de om liggende buizen te vrijwaren. Verkondbcdcu, hoest, zinking, keelpijn, in fluenza zijn in 2 dagen genezen door de uitmunten de hoeststillende pastil van D' Walthéry. 1 frank de doos. foorkramer, heeft men voor ongeveer 200 fr. boka len met lekkernijen gestolen. GROOTE HISTORISCHE VOLKSVERHALEN UIT DE XVI* EEUW door Petrus VANNtrpvEL. 30* Vervolg. Om een juist beprip te hebben in hoe hooge mate de ver slagenheid der Magistraten onzer bedreigde steden was geste gen, zal het volstaan de besluiten te kenneu, welke zij gedwongen waren te doen volgen op pene van boet. Alle tap pers, herbergiers of houders van logisthuizen werden verplicht, de personen vreemd aan de stad, die zij des nachts zouden onderkomen verschaffen, t,eiken avond, voor klokslag van tien uren, bij naam en toenaam ten stadhuize over to geven zij moesten hen van wapenen ontmaken en hunnen gang en wan del streng in het oog houden. Niemand mocht zich's avonds op do straat vertoonen, tenzij voorzien eener brandende toorts of lantaarn. (1) Deze alleszins uitmuntende maatregels ge raakten dra algemeen in zwang, en dat men er uiterst streng op was, blijkt uit het feit dat men het edict verscheidene reizen afkondigde. Tevens stuurde het Gemeentebestuur omzendbrieven naar de omliggende dorpen, deze dwingende de kloekste en weer baarste mannen der gemeente tot den krijgsdienst af te richten en in gereedheid te houden voor wanneer de stad hun nehulp zou hebben opgeëiseht. Dergelijke aanmaningen waren gericht tot Petegem, Mooregem, Oycke, Bevereu, Huisse, Eyne en Huerne. (2) Hun aller bereidwilligheid deed de liefde tot den geboortegrond schitterend uitschijnen. Den 5 October greep in het hospitaal van Audenaarde eene eerste wapen schouwing plaats medegerekend het overgroot getal man schappen van Pamele, dat aan den oproep beantwoordde, beschikte men over een twaalfhonderd man en twintig over sten. Den 8 derzelfde maand geschiedde zulks op deu Heyu- dries, alwaar 350 strijders vergaderden. Edoch, het blijkt dat Audenaarde, gelukkiger dau hare zustersteden, weinig of niets te lijden had en met den schrik of slechts betrekkelijk geringe schade het gevaar ontkwam. Nog dient er melding worden gemaakt van eenen brief, door deu Staatsraad uitgevaardigd, die twee dagen na de be storming vau Aalst in alle dorpeu werd afgelezen en door welke de Vlamingen voor het eerst kennis ontvingen van de rampen en beroerten, die Vlaanderen bedreigden. Ziehier hét oorspronkelijk plakkaat Onsen lieven ende ghetrauwen die President ende luyden van onsen Raede in Vlaenderen, saluut eude dilectie Alzo zekeren hoop spaensche voetknechten wesende in onsen dien- ste, upghestaen es ende ghemutineert heeft, hebbende hem lieden zo verre vervoordert dat, verlatende de stercteu ende plaetsen van hueren garnisceue, ghecommen zyn in onsen lande ende hertochdomme van Brabant onder tdexele van huere betaelynghe met gkewelt te willen cryghen, maeckende demonstratie van steden te willen occuperen om aldaer te lo- gieren ende leven thuerlieder discretie, zulex dat zy eerghiste- ren met fortse ende ghewelt binnen onser stede van Aelst ghecommen zyn, middelertyt dat zy semblant maecten hem lieden naer redilicheyt te accomoderen Zoo eest dat Wy tzelve anghezien, ende niet willende zulcke ongheregheltheyt ende desordre ongkestraft laeten, hebben by advyse van den luyden van onsen lande van herwaerts overe, verclaert ende verclaeren by desen de voors. ghemutineerde soldaten occu perende onsevoors. stede van Aelst, voor rebelle, wederspan- nighe, ongkehoorsaeme endo vyanden van Ons ende van onsen landen, ende overzulex permitteren ende toelaeten allen ende eenyeghelyck de zelve te tracteren, offenseren ende behinde- ren verbiedende eenen yeghelyck up verbuerte van den lyve, de zelve eenigke ghunste, faveur, hulpe of assistentie te doene ofte bewysen, directelyck ofte indirectelyck, noch eenighe goeden, vactuaillen, munitiën ofte eenighe andere dynghen hemlieden toe te draoghen ofte te voeren, noch oock met hun te handelen, converseren ende verkeeren. Eude ten hende dat van tghuene dies voors. es niemandt ignorantie en zoude moghen pretenderen, zoo ontbieden wy ende bevelen wel expresselyck, dat ghy terstondt ende zonder vertreck dese jeghenwoordighe doet condighen, uutroepen en de publieren, alomme binnen de steden ende plaetsen van onsen landen ende graefschepe van Vlaenderen, daer men ghewoonelyck es uutroepynghen ende publicatien te doene, ende tot onderhoudenesse van dien procedeert ende doet pro cederen jeghens den overtreders ende onghehoorsaeme, by executie van den peynen voorseyt, zonder eeneghe jongste, dissimulatie ofte verdrach des te doene met diesser ancleeft gheven wy u volkomen macht, autoriteyt ende zonderlingh bevel. Ontbieden ende bevelen eenen yeghelyck dat zy U. tzelve ernstelyck verstaen ende obedieren, want ons alzoo ghelieft. Ghegheven in onser stadt. van Brussele, onder den con- trezeghel hier up ghedruet in placcate, den XXVII* dach van julioXVLXXVI. X. De Octoberzon verguldde torens, kanteelen en bolwerken der belegerde stad Het grijze belfort staat verlaten, als een ouderling treuren de over het lot zijner kinderen. Stom en onbeweegbaar hangen de klokken in den hoogen trans zwijgend blijft de uurwerkklok. Rondom de scherpe torennaald klapwieken eenige krassende kraaien in goten en dakvenstertjes waren speelzieke musschen, levensdranken pikkend en kwetterend, of drentelen los en vrij tusschen het steenen kantwerk der omheining.... Muren en vestbarmen, eertijds door eene wiemelende werklieden schaar bevolkt, kijktorens, anders door eerzame en vlijtige wachters bewaakt, de nabijheid der poorten en val bruggen, vroeger vereenigingspunten eener pratende lui, van spelende straatbengels, blijven thans eenzaam en geschuwd. Dood is nering en handel, verzwonden vrede en welvaart met brutaal geweld alle godsdienstgevoel gedempt. Gesloten voor priester en geloovigen zijn kerkportaal en kapeldeur zij worden alleenlijk maar geopend voor den overweldigaard die de duurbare heiligdommen in voorraadschuren en paarden stallen onteerde.... Weg is de tijd toen de tonenregen des beiaards tot vroolijkheid en werklust opwekte 1 vervlogen de dagen, wanneer het geklop des leertouwers in don voorwinkel weerklonk, de zaag des timmermans knarste, het spinnewiel der vlijtige huismoeder snorde, het aambeeld van den smid door steeg en straat galmde 1 I

De Volksstem | 1901 | | pagina 2