Lofzang aan ien H. Je la Salie. Salles de Ventes St-IcM PEïf LEO GEERONIS-AERTS KERMIS 1901 STADSNIEUWS. LUIHItlïCHTS Kerkelijk Nieuws. DE REISDUIF. ISisrgerlijke Maml, Aaist. VRIJE PAARDEN- EN VEULEKMARKT P. Ringoir-De Nutte, Bericht. Schoone occasie. Te verkrijgen KORTE ZOUTSTRAAT, 17, AALST. SALON van COIFFUUR Huis Pkospek Guillot, HIPPOLYTE MEGANCK Gasfabriek van Aalst i2;iai<lel in Houillekolen LEO GORTEN, WIELRIJDERS VÉLOCIPÈDEN OP CREDIET 5 FRANK TER WEEK. langer bukken onder den staf, bij zou niet langer zwichten en zwijgen voor den abt, hij zou nooit naar Canossa gaan (3)Hij sloeg eene vermetele hand op de cijnsplichtigen, de tienden, de paarden of andere bezittingen van het sticht en spotte met de klachten en de bedreiging der monniken. (1) Geschiedenis van den Belgischen Boerenopstand, 1880. (2) Guillaume et Isabeau vendirent u l'abbaye d'Affli- gem, moyennant 150 livres de Louvain, la time de toutes leurs terres cultivees et incultes, u Assche (Charte en date du 23 aoüt, veille 'de la St-Barthelémi 1231). Alph. Wau- ters. Histoire des invirons de Bruxelles. De koopprijs wasechter zoo gering dat Kanunnik De Vaddere er eene gift van maakt. Guillaume donna du consentement de sa femme h l'abbaye d'Atfljgem les dimes de toute la terre labourable d'Assche Tt aité de Vorigine des dues et du duché de BrabantII. p. 520. (3) Canossa, bij Reggio, ten jare 1076 het verblijf van gravin Machteld van Toskanen. Iedereen kent den knie val van keizer Hendrik IV iedereen kent ook de woorden van prins von Bismarck Wir gehen nicht noch Canossa 1 waarop een Duitsch katholiek blad ontwoordde Pas Ca nossa rnais a RomeRome seule peut donner la paix. Rome triompheet nous, avec RomeEcho der Gegenwart, ver taald in Courrier de Bruxelles van 16 April 1886,) (Wordt voortgezet.) Stemmen zoeter dan de winden, Die de blaren ruischen doen Van de wiegelende linde In het schoone jaarsaizoen, Hoor ik voor Joannes zingen Door het heir der hemelingen, Mocht mijn zwak en liefdrijk üed Met den vuurgen zang zien meng'len Dat het blinkend koor der Eng'len U, o Vader heden biedt. Lijk de geesten uit den hoogen Badend in 't oneindig licht, Nederzien met zorgvolle oogen Op de paden van het wicht Laat ge van uit Sions zalen, Zacht uw blik ter aarde dalen Op de teed're lieve jeugd En uw blikken blijven staren Op de baan zoo vol gevaren Voor haar brooze kinderjeugd. Op de wieken voortgedreven Van 't geloof en 't liefdevuur, Gaat uw geest ten hemel zweven Door de ruimten van 't azuur, Held, die 't wapen hebt getogen Om het machtig heivermogen Te verbrijzelen tot kaf Om de kinderen te ontrukken Aan den dwang, die hen deed bukken Onder satans ijzeren staf. In U loven al de kleinen Hun beschermer én patroon, Al die lijden al die weenen, Vinden heul bij uwen troon Al de meesters met betrouwen komen hunne handen vouwen Voor uw hoog vereerde beeld Komen hunnen nood u klagen En den geest van iever vragen U zoo mild door God bedeeld. Glorie zij den Heer gegeven Die het al geschapen geeft, Door wien alle wezens leven En voor wien de helle beeft Die zijn eer uit kindermonden Wijd en zijd heeft doen verkonden Aan 't verbaasde menschendom Die zijn loflied heeft doen galmen Zoet en teeder als de psalmen Uitgeschald door de englendrom. Zondagrust. Zondag aanstaande zal de apotheek open blijven van M. Meirschaut, in de Korte Zoutstraat. moedige daad. Woensdag avond der verle den week, kwam de petrolwagen van Erembode- gem uit Kerrebroek stormend naar Hofstade opge reden. De voerman was in de hevige vaart van zijn rijtuig gestuikt en had eenige kneuzingen beko men. Aan den keizer gingen groote ongelukken ge beuren, want de straat zat vol kinders. Gelukkig- lijk kon Alexander Pieters, bareelwachter aan 't oud kerkhof, bij tijds de stormende dieren bedwin gen en 't gevaar afkeeren. De geburen uit dank baarheid en bewondering vragen voor den vromen man eene welverdiende decoratie. Pieters is reeds vereerd voor dergelijke feiten in zijnen dienst aan den ijzeren weg. Ougelnk. Woensdag morgeud 5 Juni ron dom 6 ure, is de Heer Dysseler, piquer, alhier in de statie door een mancevrerenden koopwarentrein getroffen, terwijl hij bezig was met de excentrie-. ken na te zien op het spoor. De brave bediende heeft eenen hevigen stoot in den rug gekregen en werd tegen eenen anderen gestooten. Hij verkeert in bedenkelijken toestand en lijdt meest van in wendige pijnen. Dysseleer is vader van 18 kinde ren en word zeer bemind door zijne oversten als door zijne onderdanen. Braud. Dijnsdag voormiddag is een begin van brand ontstaan in 't krankzinnigen-gesticht der zusters Maricolen te Lede, doch zonder groote schade is het bijtijds gedoofd geweest door eenen moedigen en jeugdigen gebuur Mr René Van Cau- ter. Toen Luibrechts getrouwd was en van zijne hu welijksreis te huis kwam, zei hij 's anderdaags te gen zijne vrouw Kom Katrien ik zal u mijn varkens en mijnen ezel eens laten zien Luibrechts, zei Katrien,wij zijn nu getrouwd, en 't geen van u is, is nu ook van mijGe moogt dus niet meer zeggen mijn verken en mijnen ezel, maar ons verken en onzen ezel. Den morgen daarop, toen Luibrechts uit zijn bed kwam, bleef hij eenen heelen tijd in zijn hemd op de kamer rondzoeken. Zijne vrouw vroeg Luibrechts. waar zoekt ge naar Wel Katrien; ik kan... ik kan... ons broek niet vinden. Kerk der Arme tlareai Coletiueu. So- leuneele Octaaf van het Allerheiligste Sacrament des Autaars. Donderdag 6 Juni. Feestdag, en de volgende da gen der Octaaf zal het Allerheiligste Sacrament ter aanbidding uitgesteld worden, om 6 ure met de gewoonlijke mis tot na het lof, welke zal geschie den om 3 ure namiddag. Vrijdag 14 Juni. Feestdag van het Heilig Hart van Jesus en gedurige aanbidding. Om 6 ure de eerste mis met uitstelling van het Allerheiligste Sacrament tot na het lof. Om 4 ure, Lof met Te Deum. Daar het seizoen van de prijs- vluckten aangebroken is, mag er ook wel eens in de gazetten over do reisduiven gesproken worden. Om te beginnen zal ik dns zeg gen, dat ik een rijkeu koopman ken in eene kleine stad van Vlaanderen, die ge deeltelijk zijne fortuin aan de getrouwheid en vlug heid zijner reisduiven te danken heeft. Telkens als zijn zoon zich naar de beurs van Antwerpen begaf, nam hij eene der beste reisdui ven mede, en zoodra hij daar stijging in den han del zijns vaders vernam, schreef hij zulks onmid dellijk op een fijn stukje papier, hechtte hetzelfde aan eene der pooten van het diertje, en vader, doortrapt koopman, die t'huis was gebleveu, kocht een half uur lator in volle gerustheid, zakken tar we, rogge, gerst, enz., terwijl andere kooplieden zulks met verbaasdheid aanschouwden, dewijl zij, over niets ingelicht zijnde geeno aankoopeu olier- ven doen. Kunnen de reisduiven altijd aan kooplieden en anderen, ook ten tijde van oorlog als berichtaan- brengers, als telegraaf- en telefoondraden vernie tigd zijn, vele diensten bewijzen, ook de prijsvluch- ten, deftig bestuurd, zijn veel edeler dan de he- dendaagsche velo-snelkoersen, alwaar zich soms, bij brandende hitte, vrienden (zoo zij zich noemen) onderling verminken of vermoorden voor een hand vol zilver. Prijsvluchten worden overal ingericht voor groo te en kleine beursen, en geen druppel zweet moet de meusch er voor laten. Worden er soms misbruiken gemaakt, uitzonde ringen zijn er aan alle regels. De duif, door hare natuur, is voor de snelheid geschapen. Doch ongetwijfeld zijn het de Belgische aankweekers, die door eene gedurige kruising van rassen, het zoo ver hebben gebracht, dat de echte hedendaagsche reisduif er van is voortgeteeld, die onder het opzicht van geest, sterkte en snelheid, door alle kenners als de waardigste duif van gansch de wereld is bekend. Schriften uit den ouden tijd melden ons dat in vroegere eeuwen de duiven reeds dienden om snel le berichten over te brengen, doch het is buiten twijfel dat deze vogels bijlangen niét evenaardden aan die, welke wij heden onze reisduiven noemen, want het waren voor 't meeste deel slechts duiven welke op korten afstand werden losgelaten. De hedendaagsche reisduif is zeer gevoelig aan de behandeling en hecht zich door goede verzor ging aan haren meester. Zij vraagt niets voor hare gedienstigheid en het genoegen dat zij verschaft, dan alleenlijk dat men haar goed behandelde. Haar scherp gezicht, als zij in de lucht vliegt is onbegrijpelijk haar gehoor zoo fijn dat het minste gerucht haar treft, haar geheugen schijnt wonder baar en de liefde tot hare famillie gaat alle ge dacht te boven. Doch laat ons spreken over de snelheid harer vlucht Beziet eens dat duifje, losgelaten en op houderde uren van zijnen kijker verwijderd. Drif tig verlaat het de mand, waarin het per stoom zoover van zijne familie is weggevoerd. Met eene buitengewone drift schiet het de wolken door, ver heft zich tot in 't blauw azuur des hemels en schijut zich te bekennen aan de hoogere lichtdampen waar het in zweeft. Mét zijnen vinnigen oogslag, blikt het om zoo te zeggen over de gansche oppervlakte der aarde heen, en dan, snel als de pijl, door de gespannen pees gedreven, trekt het met lossen vleugel lijn recht naar zijne woonplaats heen. Bezield met onbegrijpelijken iever en snel als de wind, vliegt het, trots alle gevaren, over dorpen, steden, bergen en zeeën, dwars door regen, wind en orkanen, in allerlei klimaten, totdat het einde lijk zijn hok wedervindt. Indien zijn vertrek schoon is, verrukkender nog is zijne aankomst. Boven het huiselijk zijner verblijfplaats aange land, zweeft het een oogenblik al stilstaand in de lucht, slaat zijne vlerken met kracht tegen elkaar, als ware om zijn meester van zijn aankomst te ver wittigen en als een kogel wipt het nu ijlings zijn kijker binnen. Kirrend en korrend, loopt het rond het hok en geeft aan ieder zijne blijde aankomst te kennen. Is dit niet wonderbaar en verrukkend Ja, voorwaar, indien de natuurkundige Buffon eenmaal gezegd heeft van 't paard, dat dit het edelste dier der schepping is, kan men dan ook niet zeggen dat de reisduif een der vernuftigste is Geboorten Mannelijk 8 Vrouwelijk 12 20. Huwelijken. C. Ongena werkm. met M. Claessens tw. E. Van den Borre wever met M. De Pauw br. Overlijdens. C. De Bruin vr. Meert zb. 70 ,j. Moorselbaan. J. De Man m. Van de Velde zb. 84 j. Ledebaan. 08 kinderen onder de 7 jaren. STAD AELST. Het College van Burgemeester en Schepenenin uitvoering van de beraadslaging gehouden door den Gemeenteraad in zitting van den 25 Februari 1901, stelt de volgende schikkingen vast Op Zaterdag 29 Juni (S1 Pietersdag) Kermisavond, ten 8 uren 's voormiddags, op d'Esplanade, (nabij de Statie) voor PAARDEN EN VEULENS VAN HET ZWAAR INLANDSCH TREKRAS, der Cantons Aelst en lierzele, alsmede van de Ge meenten Appels, Audegem, Denderbelle, Dender- monde, Lebbeke, Mespelaere, St.-Gillis en Wieze. Kostelooze inschrijving in het Belgisch Paardenstamboek. Schatting der één- en tweejarige veulens alsook der volwassen paarden voor de Maatschappij van Paarden verzekering PRIJZEN: I. IlCllgStCU. 1. Van minstens 3 jaren. Prijs Gouden prachtmetaal en 30 franken n Zilveren 25 2. Tweejarige Hengsten. PrijsGouden prachtmetaal en 25 franken Zilveren 20 3Hengsten jaarlingen PrijsGouden prachtmetaal en 20 franken Zilveren 15 4. Hengsten zuigelingen. PrijsGouden prachtmetaal en 20 franken Zilveren Bronzen 20 15 10 7 5 II. merriën 1. Van minstens 3 jaren. PrijsGouden prachtmetaal en Zilveren n n r Bronzen franken 2. Tweejarige Merriën. le PrijsGouden prachtmetaal en 25 franken 2e Zilveren 20 3e Bronzen n 3. Merriën jaarlingen. PrijsGouden prachtmetaal en n Zilveren Bronzen 4. Merriën zuigelingen. Prijs Gouden prachtmetaal en Zilveren Bronzen 15 20 15 10 20 15 10 7 franken franken I&iiinpaardcii. Minstens drij jaren. le Prijs: 15 franken. 2° Prijs 10 franken. Onder de drij jaren. Eenige prijs 10 franken. Prijzen voor de beate voordeel er*. le Prijs Bijzonder gouden prachtmetaal en 50 fr. aan den Hengst, vergezeld van het beste lot zuigelingen, afstammelingen, ten minste 6. 2e Prijs Bijzonder zilveren prachtmetaal en 35 fr. aan het schoonste lot, alsvoren. De hengsten, in dezen bijzonderen prijskamp bekroond, mogen geen aanspraak meer maken op de prijzen hooger vermeld. Op zelfden dag en zelfde plaats van 6 tot 12 ure 's voormiddags met afioting van 250 fr. geldprijzen tusscken de tentoou ofte koop gestelde diereu, alsook voor de ze aangenomen iu de verzekering, op voorwaarde dat zij geene geldpremiën in den prijskamp hebben bekomen. De markt is toegankelijk vooralle Paarden en Veulens. ALGEMEENE SCHIKKINGEN. 1. De inschrijvingen voor Prijskamp en Prijslo- ting kunnen van nu af genomen worden, tot op den dag der Jaarmarkt, tot 8 uren des voormiddags, ter herberg Café Bourgeois bij Mr Hendrik Eecliaut, Esplanade. 2. De Jaarmarkt begint om 6 uren, de Prijs kamp ten 8 uren stipt 's voor middags. 3. De voornaamste kooplieden van 't land en den vreemde zijn uitgenoodigd. 4. De tentoon- of tc koop gestelde dieren zijn vrij van plaatsgeld. Zij moeten ter plaats blijven tot op het uur der prijsuitreiking. 5. De premiën van den Prijskamp worden toege kend door een gansch vreemd Jury, benoemd door het Stadsbestuur. De Jury beschikt vrij eu on- wederroepelijk over de premiën. 6. De uitreiking der premiën en prijsloting ge schieden onder het toezicht der hiertoe aangestelde bijzondere Commissie, ten 12 ure juist, bij Ma W° meert, ter herberg In St. Eloi Esplanade. De Besturende Commissie De Secretaris, De Voorzitter C. Verleyseu. ör Is. Bauwens. De Leden V. De Gheest, H. Van der Schuereu, V. De Wolf, St. Gheeraerdts, G. Matthys, R. VanLancker, J.-B. Beeckman, P.-J. Van der Straeten, J. De Vuyst, H.Michiels, L. Callebaut, A. Coppens, B. Van de Wiele, J.-B. De Coo- man. Gedaan te Aelst, den 4 Meert 1901. De Burgemeester en Schepenen SI.-L. Gliccraerdts. De Secretaris Oscar Reyntens. MEESTER SCHALIENDEKKER EN WITTER 11, AAMjSV. Uien lette wel op het nummer K E RICHT. Bij uitscheiding van boomkweekerij uit ter hand te koop bij d' beer He Nul-Re Bode, Nieuwbeekslraat, N" 3. 3000 Kaua- en Wilge- plantsoenen als ook fruit- boomen vau 20 tot 30 ceutimeters dikte. 18 schoone faiseaux iu spaaushout. M. I). DE ItOECK, gediplomeerde boomteeltkuaiiijfre, heel t de eer het Publiek kenbaar te maken, dat er bij hém te vei ki ijgen is eerste kwaliteit van Sparrenhout voor bak kers, alsook boonstaken en houillekolen. Adres Tragel, Zwarten Hoek, Aalst. llpL'OlllPn O. De Roeck, Tragel, 11 uenuilieu Aalst, eerste kwaliteit van booustakea eu hoppestakeu, aan voordeelige prijzen. Te koop 3 rijwielen in allerbesten staateen aan 125 frank, een aan 100 en een aan 75 frank, bij M. Victor Segers, werktuigkundige, Leopold- straat. bij Silvain De Nil, te Aalst-Mijlbeek, eerste klas vantonne- zaad, extra puik, alsook klaverzaad, eigen gewin. magazijn van Hoeden eu Klakken. ti; n «vf en i'it i i11lil. NIE U WIGHEDEN TROUWE BEDIENING. BILLIJKE PRIJZEN. BAARD- en HAARSNEE CoifTecrder, Lange Zoutstraat, 44L8T. Specialiteit van dames-coiffuur en alle slach van hair werk voor theaters. Parfumeries. Bors tels van alle slach. Scheersraessen vau de beste Engelsche merken. A bontiemenl. Minis itim vcflfoutcen Agentschap van vrijwilligers met premie voor het Belgische Leger. 50, KEIZERLIJKE PLAATS, 50, AALST, 1600 Frs. eu alle voordeden 1600 Frs. —O— X een gruiszuivere grove galjetten. meester-schrijnwerker, met ter woou gevestigd Scherreveldstraat, Nr 47, Aalst, heeft de eer het geacht Publiek keubaar te maken, dat hij zich ge last met het kuischen van oude Meubels, Poorten, Kunstvoorwerpen, enz., in eiken of welkdanige soort van hout. Deze nieuwe specialiteit, waarvan de uitslagen uitmuntend zijn, laten snijwerk (sculp tuur) en verdero versieringen ongeschonden, in hunnen natuurlijken aard. Door eene verzeker de waarborg en eene onberispelijke uitvoering zij ner werken, hoopt hij de gunst van zijne talrijke klanten en het geacht Publiek te blijven verwer ven. LEO CORTEN, Meester-Schrij nwerker Sclierreveldslraat, Nr 47, Aalst. 112, Boulevard Anspaeh BRUXELLES Grand choix de raeubles neufs et d'occasi- on. Vente a Taraiable. Ventes publiques tous les mardis, mercredis et Véndredis, a 2 heures. Expedition en Province Succursale et garde-meubles 59, ruc des Cliarlrcnx. Koopt uwe nieuwe Velos in do Kapel lest raat N° 11, met altijddurende waarborg op alle breuk of fouten vau constructie. Vernieuwing van machienen aan prijzen buiten alle concurrentie door mijne bijzondere installa tie is geen enkel buis der stad gemachtigd te wer ken aan betere voorwaarden. I. Van llaver-Ue Wilde, 11, KAPELLESTRAAT, 11, AALST,

De Volksstem | 1901 | | pagina 3