Salles ie Mes Micliel CHRISTOFLE LEO GEEROK-AESTS DAGEN BRUXELLESl OYER ANDR1ES DE WET. ORFE VRERIE 31 MÉDAILLES D OR 5 DIPLID'HONNEUR STADSNIEUWS. Stad Aalst. Cirque Seinay. THEATER VAN VLAAMSCH TÖÖNEEL Groote Voorstelling' Kerkelijk Nieuws. uit Kortrijk naai* Lourdes K E lï I C II T P. Ringoir-De Nutle, Bericht. Burgerlijke Stand, Aalst. HIPPOLYTE MEGANCK Te verkrijgen te DeKOHieil A£lst>eerste kwaliteit van De Gracieuse. KOST! HOUTSTRAAT, IT, AALST. LEO GORTEN, Succursale et garde-meubles 'totUXIt S'-MSENTIUS"^^ COUVERTS surchaque pièce DEPÓT CENTRAL Rue S^-tJean 2 maken om daardoor het voedsel te kunnen aanrei ken. Hierover stond eene lantaarn en dit was bijna het eenige licht, dat de rampzalige gevangene bij dag en nacht had. Door het gat had men eene ka chelpijp gestoken en nu eens stierf het kind bijna van koude, dan weer stikte het bijna van boven matige hitte, want als het koud was, stak men de kachel niet, maar was het weder warm, dan stook te men ze gloeiende heet. Niemand mocht met het kind spreken, tenzij om het te hoonen. Meermalen kwamen des nachts zijne beulen voor de deur zijner cel, openden het loket en riepen Capet, (2) kom hier De arme, van koude sidderende knaap, moest dan, eensklaps uit den slaap gewekt, zqnder zich eerst te kunnen aankleeden, voor de openiug in de deur komen, om zijn gelaat aan zijue beulen te laten zién. De gruwzaamheid van deze gevangenschap brak de kracht van dit teere wezen. In het begin maak te het kind zelf nog zijn slecht, ellendig bed op, en reinigde zooveel mogelijk zijne cel, maar weldra ontbrak hem daarvoor de kracht, hij kon zijue bed- delakens niet meer vernieuwen, die uiterst smerig waren, noch de deken, die in stukken viel. Hij kon zijne verscheurde kleeren niet herstellen noch zich wasschen en reinigen. Hij trok zijne verscheurde pantoffels niet meer uit, noch zijne bijna in lompen vervallen Jacobij- nenjas. Eindelijk brak ook de dag aan, dat hij niet meer in staat was te loopen. De overblijfselen van zijn voedsel bedekten den grond en het bed. De ratten en muizen, daardoor aangelokt, vermeer derden zich op verschrikkelijke wijze rondom het offer, dat om hen te verwijderen, hun een deel van het eten toewierp. Bij de ratten en muizen voeg den zich nog groote spinnen, zooals men slechts in gevangenissen vindt. Al deze afzichtelijke dieren liepen des nachts over het bed van het kind, dat hun menigmaal zijne plaats moest overlaten. Op zekeren dag het was zes maanden nadat het kind zoo was opgesloten gaf het geen teeken van leven meer. Toen men nauwkeurig toezag, lag het beweegloos op zijn bed uitgestrekt. Men liet eenige werklieden komen, om de deur te openen. Uit deze donkere cel drong een benauwde modder lucht. Op een smerig bed, vol ongedierte, lag het arme kind van 9 jaar, half bedekt met vuile in lompen vervallen kleeren, onbeweeglijk, met ge- kromden rug, uitgeteerd aangezicht, met kleur- looze lippen en bleeke, ingevallen wangen. De blauwe oogen, door de magerheid van het gelaat schijnbaar vergroot, hadden een donker groenachtige kleur aangenomen. Hoofd en hals waren met afzichtelijke wonden bedekt, beenen en armen bovenmate gegroeid. De handen en voeten, waaraan bijna geen vleesch meer was, waren van lange, harde nagels voorzien. Ongedierte bedekte zijn hoofd en zijn geheel lichaam, en over zijne gescheurde kleederen liepen talrijke groote, zwarte spinnen heen en weer. De beulen zagen nu wel, dat het kind den dood nabij was. Robespierre, hun vreeselijke meester, leefde niet meer, en men kreeg medelijden met den ongelukkigen koningszoon. Men besloot hem een weinig menschelijker te behandelen. Men gaf hem licht en een bewaker kreeg bevel hem een beetje soep te brengen en hem op de mu ren der gevangenis frissche lucht te laten inade men. Een zekere toegenegenheid van dezen laatsten bewaker, verzachte de laatste uren van den armen knaap, en hij waagde het nu en dan over zijne moeder te spreken, die hij zoozeer had liefgehad. Op den dag vóór zijne dood vertelde men hem, dat een zijner gruwzaamste beulen ter dood was veroordeeld. Dit doet mij leed, antwoordde de edele ge vangene, want hij is ongelukkiger dan wij, hij ver dient zijn ongeluk. Den 8 Juni 1795, tegen 11 ure in den morgen, kwam de bewaker Gomin bij het bed van den on gelukkigen knaap, en zei Och, wat ben ik ongelukkig u zoo te moeten zien lijden. Gomin knielde naast het bed neer. Het bemin nenswaardig kind nam zijne hand om hem te be danken, en drukte die tegen zijne lippen. De be waker kon zijne tranen niet langer weerhouden en begon daarna vurig te bidden. En toen hij het kind stom en beweegloos zag, zei hij ik hoop, dat ge thans op dit oogenhlik minder lijdt. Ik lijd nog... maar niet zooveel... het muziek is zoo schoon... Er was echter geen muziek te hooren Gomin was daarover verbaasd en vroeg wat hij bedoelde. Het kind zei hem toen, dat hij daarboven in den hemel het muziek hoorde, terwijl Gomin bad. Hebt gij het niet gehoord Luister zei hij tot zijnen bewaker. De knaap trachtte de doodzwakke hand op te heffen en zijne oogen begonnen te schitteren. Daar na riep hij op krachtigen toon Onder al de stem men heb ik de stem mijner moeder gehoord Maar zijne oogen verloren weldra hun glans, hij keek stil door het venster en sprak geen woord meer. Tegen twee uur kwam Lasne, de andere be waker, Gomin aflossen. Het kind keek hem stom aan, toen sprak hij plotseling tegen hem Gelooft gij.... dat mijne zuster het muziek heeft kunneu hooren?... Dat zal haar zeer goed gedaan hebben... Een stond later trad Damont, een welwillend man, binnen. Het kind zei hem nog Ik zou zoo gaarne... op eene plaats zijn.... waar ik.... minder leed.,.. Na deze woorden stierf de koninklijke gevange ne. De goede God had zijnen wensch vervuld hij was heengegaan, om gelukkig te zijn voor alle ecu- wigheid. (1) Immortelle beteekent onsterfelijk en is te gelijk de Fransehe naam van eene stroobloem. (2) Hugo Capet was de voorvader van de koninklijke familie van Frankrijk. Zoiidagrust. Zondag aanstaande zal de apotheek open blijven van M. Reniieboog in de Nieuwstraat. Heden Donderdag avond om 8 uren GROOTE GALA VOORSTELLING Tot slotNieuwe Pantomime. onder het bestuur der kinders Thys. Heden Donderdag; avond, om S uren Tot slot GROOTE PANTOMIME. De Luchtballon. Zon dag ter gelegenheid der Ker mis, werd alhier op het Es planadeplein, gelijk naar ge woonte, een luchtbal opge laten, waarin twee personen zaten. Daar de wind nogal hevig was, en men niet spoe dig genoeg ballast kon uit werpen, slingerde de mand tegen den gevel van M. De Valckeneer, apotheker, en rukte een deel der kornis en der schouw weg. Gelukkig hielden de luchtreizigers zich goed vast en zoo waren er geene verdere ongevallen te betreuren. Maandag ontving onzen achtbaren heer Burge meester, het volgende telegram BurgemeesterAalst, Belgie. Vimoutiers, (Zuiden van Frankrijk.) VerschooningSchouw neergedaald11 uren s' morgens. VimoutiersCalvados Glorieux wijze van 't stemrechtlied Wij eischen Chamber lain zijn hoofd. Op den kouter stapte De Wet af aan het Hotel de la Pósteom er in de haast te avondmalen. Op het herhaald geroep der menigte, verscheen hij op het balkon. Eene onbeschrijflijke ovatie had alsdau plaats. In plaats van 8 was het 9 ure, toen de stoet in Valentino aankwam, waar de aangekondigde voor dracht moest plaats hebben. De vergadering werd voorgezeten door hooglee raar Julius Obrie. Een oorverdoovend gejouw ging op telkens dat De Wet Engelands gruweldaden schandvlekte. De meeting is rond 11 ure afgeloopen onder eenen onbeschrijfelijken geestdrift. Terwijl wij niets bijzonders over de laatste oor logsfeiten te melden hebben, zal het onze lezers niet onaangenaam zijn, hen eene briefwisseling uit Gent over te maken, waar de jonge Transvaler Andries De wet, een neef van den beroemden Boe rengeneraal De Wet, deze week afgestapt is, om over de belangen van den Transvaalschen oorlog te komen spreken. De gebeurtenissen te Gent be^ wijzen ten overvloede dat gansch het Vlaamsche land den Vlaamschen heldenstam van Transvaal evenzeer genegen is als wij. Ziehier Gent, 2 Juli. Andricft De Wel te Gent. Nog nooit hebben wij bij onze bevolking een zoo groote geestdrift gezien als heden, om hulde te brengen aan den jongen Transvaler, Andries De Wet. Reeds lang voor het aangekondigde uur der aankomst waren het Statieplein en de Vlaanderen- straat zwart van het volk. Men kon letterlijk op de hoofden loopen. Binnen de statie heerschte dezelfde drukte en werd men in den waren zin des woords, als voort gedragen door het gedrang. Het was 7 u. 9 als de trein uit Brussel onze spoorhalle binnenstoorade. Een oorverdoovend gejuich steeg op uit de dicht op elkander gedrongen menigte. Herhaaldelijk weer galmden de kreten Leve De WetLeve Trans vaal Leve de Boeren Bleek van ontroering stapte de heer Andries De Wet, vergezeld van doktoor Valentin, uit den trein en werd op de kaai verwelkomd door het Gent- sche Transvaalkomiteit. Onbeschrijfelijk was het gejuich en de geest drift, wanneer De Wet op het statieplein verscheen en een muziekkorps het Transvaalsch Volkslied aanhief. De hoeden werden gezwaaid en aan alle vensters en balkons wuifden de dames met hunne zakdoeken. Over de Vlaanderenstraat was eene groote baanderol gespannen waarop te lezen stond: Welkom Andreas De Wet. Het duurde niet lang, of de juichende menigte had de paarden uitgespannen van het rijtuig waar in De Wet had plaats genomen. Overal op den doortocht was het volk dicht op eengestapeld en de stoet, aan welks hoofd eene Transvaalsche vlag gedragen werd, had de grootste moeite om vooruit te komen Aan het koffiehuis Comte Egmont werd aan De Wet door het meisje van een gekenden Vlaming, eene prachtige schoot overhandigd, terwijl, van boven uit de vensters, een ware bloemenregen op het rijtuig nederviel. Kortom, het was een ware zegetocht, een echt koninklijke ontvangst, waarvan men zich moeilijk een denkbeeld kan maken, waardoor het Gentsche volk betoond heeft dat het de rooverspolitiek van Engeland ten volle afkeurt en volkomen sympathi seert met de heldhaftigheid der Boeren. Terwijl de opgetogen menigte met steeds aan groeiende geestdrift het rijtuig vau De Wet voort trok, hoorde men ten alle kanten een door het volk geïmproviseerde!! zang. Luid klonk het op de Kerk der Tlieresianeu. 650 verjaarfeest der verschijning van deH. Maagd aan den H. Simon Stock. Solemnele Octaaf en Volle Aflaat, eveu als die van Portiuncula, van den 15 Juli, 2 uren namid dag, tot den volgenden dag, 16 Juli, na het Lof, voor alle goloovigen, iedere maal zijde bovenge melde kerk bezoeken, na gebiecht en gecommuni ceerd te hebben, ener bidden volgens de inzichten van Z. H. den Paus. De goddelijke diensten als volgt Maandag 15 Juli, om 2 uren, uitstelling van het H. Sakrament. Ten 6 uren, Lof en Fransch Ser- moon door den E. P. Renaïd, S. J. Rector van het St-Jozefskollegie Lofzang. Dijnsdag 16 Juli, de eerste Mis om 5 uren. De solemnele Mis om 8 uren. 's Namiddags om 6 uren, Lof en Fransch Sermoon door den Eerw. Heer Kanuunik Van Doren, Pas toor-Deken Te Deum en Lofzang. Donderdag 18 Juli, Diamanten Jubelfeest der Eerwaarde Zuster Marie-Aimée van Jesus. Om 9 uren, solemnele Mis en Te Deum Zondag 21 Juli, de eerste Mis om 5 uren, de solemnele Mis om 8 uren. 's Namiddags om 5 uren, Lof en Vlaamsch sermoen door den E. P. Lemoine, S. J.; Te Deum en Lofzang. VLAANDERENS BEDEVAART (27" Oogst 4" September 1901.) De trein verlaat Kortrijk nadat de morgentreins uit alle richtingen des 's lands aangekomen zijn nooit voor elf uren. Hij is te Kortrijk terug den 4" September, aantijds opdat iedereen, nog 's avonds zou kunnen 't huis zijn, den 4° September daags vóór dat Prins Albert naar Iseghem gaat. De Vlamingen hebben alles naar wensch vlaamsche priesters, vlaamsche doctoors, vlaamsch Bestuur. Geenen enkelen keer veranderen van trein van Kortrijk tot Lourdes. Inlichtingen mogen vrij gevraagd zijn over kost en slapinge, zeer genadig te krijgen bij de burgerij te Lourdes. To Lonrdes zijn de Vlamingen begunstigd voor goddelijke dien sten en oefeningen, te midden duizende en duizen- de andere pelgrims, uit alle gewesten. Gezel schappen ééner plaatse of streke zijn gemakkelijk bijeen in den trein mits aanvrage. Voor alle andere inlichtingen, de plakbrieven le zen in de kerken en kloosters, of den uitleg vragen bij de inteekenaars. Beslier, te Kortrijk E. H. Bruloot, onderp. en Mr Fr. Lamoral Groeningelaan. Bij uitscheiding van boomkweekerij uit ter hand te koop bij d' heer De Nul-De Bode, Nieuwbeekstraat, N° 3. 3000 Kana- en Wilge- plantsoenen als ook fruit- boomen van 20 tot 30 centimeters dikte. 18 schoone faiseaux in spaanshout. MEESTER SCHALIENDEKKER EN "WITTER O o#/i 7. 11, 1A Men lette wel op liet nummer M.I). DE ROECK, gediplomeerde boomteeitkunchge, hoeft de eer het Publiek kenbaar te maken, dat er bij hem te verk rijgen is eerste kwaliteit van Sparrenhout voor bak kers, alsook boonstaken en houillekolen. Adres Tragel, Zwarten Hoek, Aalst. Geboorten Mannelijk 13 Vrouwelijk 15 28. Overlijdens. O. Jacobs, m. Van Beneden handelsr. 50 j. Dirk- Martensstr.M. Van Yperzele, 10 j. Tragel. J. Morreels, vr. Herckenrath, zb. 33 j. wonende te Mechelen. M. Delaroyère, vr. Monfils, bijz. 51 jHopmarkt. 03 kinderen onder de 7 jaren. Agentschap van vrijwilligers met premie voor het Belgische Leger. 50, KEIZERLIJKE PLAATS, 50, AALST, 1600 Fr». en alle voordeden 1600 Frs. bij gelegenheid, aan goed- koope prijs, een nieuw BlïlBDYGllllN, dienstig voor alle werk. Zich te bevragen bij Mr J. Wellekeus, Geeraardbergsche- straat, 46, Aalst. bij Silvain De Nil, te Aalst-Mijlbeek, eerste klas van tonne- zaad, extra puik, alsook klaverzaad, eigen gewin. Tn hpknmpn bij D. »e Rocck, Tragel, boonstaken en hoppestaken, aan voordeelige prijzen. Dames, Huismoeders, Kleermaaksters, Naais ters, enz., wilt ge steeds op de hoogte blijven van wat er in de modewereld omgaatwilt ge in al uwe verrichtingen voor huis en kleedij hulp en raad vinden, neemt dan een abonnement op De Gra cieuse het beste, het oudste en goedkoopste Ne- derlandsch modeblad. De Gracieuse verschijnt tweemaal per maand, in nummers van ten minste 14 bladz. groot for maat, rijk geïllustreerd en met de beste knippatro nen voorzien. De abonnementsprijs voor drie maan den is slechts 2,50 fr. en voor een jaar 10 fr. Met gekleurde platen kost De Gracieuse 16 fr. per jaar. De abonnementen beginnen met 1 Januari, April, Juli ot October. Voor inschrijvingen en inlichtingen wende men zich ten bureeie van dit blad, ot cot de Heeren O. Schepens C'°, uitgevers, 16, Treurenberg, Brus sel. m bij Lbo DE NUL. Nieuwbeekstraat, n Kil nil 3> Aalst, 1000 kasseien en ook 2 uuur groote arduinen van 2 meiers vier kant voor machienen op te plaatsen. Magazijn van Hoeden en Klakken. tits HOVI. en I' H IC H Ti UT IK EI- KV NIEUWIGHEDEN TROUWE BEDIENING. BILLIJKE PRIJZEN. meester-sckrijuwerker, met .ter woon gevestigd Scherreveldstraat, Nr 47, Aalst, heeft de eer het geacht Publiek keubaar te maken, dat hij zich ge last met het kuischen van oude Meubels, Poorten, Kunstvoorwerpen, enz., in eiken of welkdanige soort van hout. Deze nieuwe specialiteit, waarvan de uitslagen uitmuntend zijn, laten snijwerk (sculp tuur) en verdere versieringen ongeschonden, in hunnen natuurlijken aard. Door eene verzeker de waarborg en eene onberispelijke uitvoering zij ner werken, hoopt hij de gunst van zijne talrijke klanten en het geacht Publiek te blijven verwer ven. LEO OORTEN, Meester-Sehrijnwerker, Sclierrcvi'l ilsl rantIVr 47, Aalst. 112, Boulevard Anspach BRUXELLES Grand choix de meubles neufs et d'occasi- on. Vente a l'amiable. Ventes publiques tous les mardis, mercredis et Vendredis, k 2 heures. Expedition en Province 5!>, rue des Cbartreux. WOLLtOm tlHEHKO g«»|g bijzonder weroorloofd mldM. V«r wiichlingBB, nch U bovragob bij •lBUSTERS van LIEFDE. 106, Roe St-DomlaUp«a,f tUtNET, Ajotoker-ChlaUt, 1Pasaaft taulnlar, Parlja. een Depot CH. delaore. Braxmllmm. IN ALLE AWTIKIN, Vlui*tfirlft Frtne». Depot M. De Valkeneer Esplanade. 3 GRANDS PRIX H »1 I |V Ks III I I «H

De Volksstem | 1901 | | pagina 3