Salles de Yentes St-MicM LEO GEEROMS-AERTS TE GENT. Kath. Werkmanskrlng. Onze Turners. AALST-SCHAABBEKE. STADSNIEUWS. Priesterlijke benoemingen In Holland. De Dooven Hooren. De Gracieuse. BERICHT. P. Ringoir-De Nutte, Bericht. Te verkrijgen STAD AALST. Te bekomen '"J e Tragei. In Frankrijk. Burgerlijke Mauri, Aalst. HIPPOLYTE MEGANCK nu nnD bij eelcgcfficid, aan goed- IxUUl kooPe Prijs, ecu nieuw BREIMACHlEiV, dienstig voor alle werk. Zich te bevragen bij Mr J. Wellekens, Geeraardbergsche- straat, 46, Aalst, KORTE ZOUTSTRAAT, 17, AALST, LEO CORTEN, Succursale et garde-meubles remote e euEute ken hebben hem onder de plooien der roode vlag gebracht. Eens zal de dag aanbreken dat het liberalisme door het socialism zal verzwolgen worden dien dag zullen de liberalen moeten bekennen dat het hunne eigene schuld is. Wat de katholieke partij betreft, die is en blijft de partij van orde en open bare zedelijkheid. (Toej. rechts.) Zondag en Maandag 14-15 Juli hadden te Gent de groote Turnoefeningen plaats van het X6 Bonds- feest. De turnafdeeling van onzen katholieken Werkmanskring, nam aan den grooten kampstrijd deel met 35 man. Het is nog maar de tweede maal dat onze turners het Algemeen Belgisch Bondsfeest bijwonen, en deze twee keeren kwamen zij triom- phantelijk uit den strijd verleden jaar behaalden zij te Ronsse 4 prijzen waarvan den eersten in de wapenoefeningen, maar dees jaar zijn zij van Gent teruggekomen met 5 prijzen. Prijskamp der opgelegde gezamenlijke oefenin gen 1" prijs. Prijskamp voor gezamenlijke vrije oefeningen met tuigen 1" prijs. Prijskamp voor gezamenlijke wapenoefeningen, stok met twee handen 1® prijs. Prijskamp voor pyramieden zonder tuigen 2® prijs. Prijskamp aan de toestellen 3® prijs. Men moet daarbij wel opmerken dat onze tur ners in de eerste afdeeling medegekampt hebben en zij de eenige zijn die daarin 3 eerste prijzen be haald hebben hetgeen den uitslag nog schitteren der maakt. Maandag avond bij hunne aankomst werden zij door hnn muziek aan de statie afgehaald en door eene talrijke juichende menigte naar hun lokaal geleid. Hulde aan onze wakkere Turners I Hulde aan hunnen onvermoeibaren voorzitter den heer Karei De Wolf en aan hunne ervarene turnleiders d'heeren Thumas en Teirlinck 1 (Medegedeeld). Zondag en Maandag 14 en 15 Juli, hebben de Turners van St-Jozefspatronage onder kenspreuk u Willen is Kunnen deelgenomen aan het X® Bondsfeest der Katholieke Turn- en Wapenmaat schappijen van België, te Gent. Zelden hebben onze turners zooveel bijval gehad dan in de stad van Van Artevelde. Onze moedige en onvermoeiba re werkjongens hebben er met eere hunne taak gekweten. Op de 5 prijskampen waarin ze medege werkt hebben, bekwamen zij 5 eerste prijzen waaronder 4 allereerste. De belooningen die ze daarvoor bekomen hebben zijn 4 kunststukken (waaronder een geschenk van onzen achtbaren heer Minister van Landbouw), 5 medaliën en 5 diplo ma's. Voegt daarbij de belooningen van St-Niklaas en dan zullen z'hun verzameling dees jaar verrijkt zien met 9 diploma's, 5 medaliën en 5 kunstvoor werpen. Schitterend mag dezen uitslag genoemd worden, als men in aanmerking neemt dat zij te strijden gehad hebben tegen oude en ervaren maat schappijen van België. De behaalde onderscheidingen zijn 1) PrÜs T00r gezamenlijke vrije opgelegde oefeningen 2) X® prijs met kunstvoorwerp voor gezamenlijke vrije oefeningen naar keus. 3) 1® prijs met kunstvoorwerp voor gezamenlijke wapenoefeningen (Geweer). 4) 1® prijs met kunstvoorwerp voor pyramieden zonder tuigen. 5) 1* prijs met kunstvoorwerp aan de toestellen. Wat eene bijzondere melding verdient is del" prijs voor gezamenlijke vrije opgelegde oefeningen in de afdeeling van uitmuntendheid, alsook den 1® prijs aan de toestellen (1® afdeeling). Ook hebben de 6 turners die in dezen kampstrijd overwonnen hebben een zilveren eereteeken ontvangen voor deze belangrijke overwinning. De namen dezer 6 moedige jongelingen zijn Amant Emmanuel, Bombeek Petrus, Callebaut Frans, De Schutter Alfons, Keymeulen Jozef, Marcoen Hendrik. Het zal dus niemand verwonderen dat zij in Vlaanderens hoofdstad eenen buitengewonen bij val gehad hebben. Telkenmale dat zij te kampen hadden volgde het volk en de vreemde turners met belangstelling hunne oefeningen. Telkenmaal dat zij een oefening eindigden volgde er een luid en langdurig handgeklap. Ook geen wonder dus dat maandag namiddag, bij het ontvangen dezer goede tijding geheel de Si-Jozefsparochie te been was. Grooten klein, rijk en arm, jong en oud wedijver de om te meest om hunne moedige jongelingen te ontvangen. Vox populi, vox Dei. Bij hunne aan komst hier in Aalst stond de maatschappij Wil len is Kunnen met al hunne turners, clairons, tamboers en muziekanten aan het spoor om hunne zegepralende broeders af te halen. Onder het spe len van turnmarchen doortrokken zij de straten der stad en begaven zich naar hun lokaal alwaar het volop feest was. Vergeten wij niet te melden de schoone woor den van lof en aanm oediging die de Eerw. H. Be stuurder sprak tot al de leden en welke door een daverend handgeklap onthaald werden toen hij den ïeverigen en onvermoeibaren turnleider M. A. De Waegenaere bedankte voor zijnen iever tot het goed niet alleenlijk op stoffelijk maar bijzonderlijk voor het goed op zedelijk gebied. Daarna stuurde de achtbare voorzitter M. P. Van Ghyseghem, wel ke de achting van al zijne leden heeft weten te winnen en met hart en ziel verkleefd is aan zijne maatschappij, eenige woorden van dank aan zijne moedige turners over hunnen schitterende zege praal. Hij beloofde hun te doen al wat in zijne macht zal bestaan om den groei en bloei der maat schappij te bewaren. Tot slot van 't feest sprak de ieverige turnleider M. De Waegenaere, bedankte den Eerw. H. Bestuurder der patronage aan wien het te danken is het ontstaan van al deze schoone en nuttige werken, richtte een welgepast woord tot de heeren van 't Bestuur en in 't bijzonder tot den Eerevoorzitter M. G. Moyersoen, en den Voorzit ter. Zijne turners bedankte hij voor hunnen moed en onvermoeibaren iever welke zij aan den dag ge legd hadden om zich tot dezen prijskamp te berei den. Ook was hij verheugd hunnen arbeid met zul- ken schitterenden uitslag bekroond te zien. Om 't eindigen riep hij hen toe Mannen, gedenkt altijd de schoone woorden die op de muren dezer zaal prijken Willen is Kunnen OP DEN INGESLAGEN "WEG VOOEUIT voor God en Vaderland. (Medegedeeld.) (Een oor- en ooggetuigen). Zoudagriist. Zondag aanstaande zal de apotheek open blijven van M. Callebaut, op de Botermarkt. Ougeluk. In de fabriek van MM. Torley en Cie, zijdetres-fabriekanten, St-Jobstraat, is een erg ongeluk gebeurd. De genaamde Jaak Gits, oud 20 jaren, werktuigkundige, Raapstraat, 20, was bezig eene doom buis te omwinden om een luchtgaatje te stoppen, toen opeens zijn voet uitgleed, het om windsel zich verplaatste en de stoom ontsnapte en zijnen voet trof, welke deerlijk verbrand werd Gits is naar het hospitaal gevoerd. Den Z. E. H. Vicaris-generaal Segers tot Aarts diaken en Deken van het Kapittel van St-Baafs Den Z. E. H. Vicaris-generaal De Boeck, S. T. D., tot Aartspriester van het zelfde Kapittel. De E. H. C. M. Boone, onderpastoor te Lede- berg, is pastoor benoemd van Gontrode, in vervan ging van den E. H. J. Baes Het blijkt thans dat het vooral dë schoolkwestie is, welke in Holland, evenals zulks in 1884 in ons land het geval was, den val der liberale partij heeft teweeggebracht. De wet op het verplichtend onderwijs, door het ministerie Piersou uitgevoerd, heeft, ondanks de gematigheid harer bepalingen, eene anti-klerikale en vooral anti-roomsche strek king. Hare toepassing deed weldra blijken, dat zij in de handen harer ontwerpers eigenlijk een oor logswapen is, tegen 't vrij christelijk onderwijs ge richt, en moetende dienen om het overwicht van het onzijdig, dat is ongodsdienstig onderwijs te verzekeren. De teleurstelling van de katholieken die, zooals Dr Schaepman, zich door de schoone beloften der liberale regeering hadden laten ge ruststellen, is dan ook groot geweest. Zij hebben ondervonden, zooals overigens alle voorstaanders van de vrijheid van ouderwijs in Holland, dar het invoeren van het verplichtend onderwijs maar mo gelijk is, wanneer de volstrekte gelijkheid van het vrij en het officieel ouderwijs, in zake van geldelij ke ondersteuning van den Staat, een voltrokken en eerlijk toegepast feit is. Ook streefden de anti-liberale partijen in de laatste tijden met de meeste eensgezindheid naar de verwezenlijking van het gemeenschappelijk punt van hun programma, dat luidt De Staat moet afzien van het beginsel, dat hem tot inrich ter van het openbaar onderwijs erkent; de openba re scholen welke slechts dan moeten ingericht worden, wanneer zij onmisbaar zijn, mogen geene inbreuk maken op de godsdienstige of wijsgeerige denkbeelden der burgers. Dit was in andere woorden 't beginsel voorstaan van De staat buiten de school Laat ons hopen dat de Anti-liberale partijen, nu zij de zege hebben bevochten, de noodige kracht dadigheid zullen weten te toonen om de te verbetering in te voeren. Instorting. Op den Brusselschen steenweg, aan den doorgang van den ijzerenweg is men bezig met een voetgangersbrugske te leggen. De onder nemers hadden een voorloopig brugsken in hout gemaakt om het materieel er over te dragen. Be vonden hebbende dat dit brugsken te slap was, begon men het af te breken doch op zeker oogen- blik stortte het in met het ongelukkig gevolg dat zekere Schamp mede viel en zich erg aan het been Blefstal. Bij Frans Podevyn, hovenier, Ouden Dendermondschen steenweg, heeft men twee zakuurwerken en eene som van 60 fr. gestolen. Aangeslagen. Op de Zoutstraatpoort heeft de policie eene koei aangeslagen, die op een kas teel te Nederboelaere gestolen was. Twee branden. Zondag avond om 8 1/2 uren, ontstond er brand bij Camiel Wellekens, 17, Scherreveldstraat. De kleederen der kinders zijn verbrand. Maandag om 9 1/2 uren 's voormiddags brandde het bij Petrus De Troyer, Drij Sleutelstraat, Aalst- Mijlbeek. Eenig beddegoed is verbraud. Op beide plaatsen was onze vrije brandweer vlug ter plaats, doch het vuur was reeds door de gebu- ren uitgedoofd. Benoemingen. Zijn benoemd tot poliea genten van 3® klas alhier Odilon De Bruyn en Jozef Barrez. l'nrocbie van O. L. Vr. van Bijstand te Mijlbeek. De Provincieraad heeft toegestaan 1° een toelage van 35,000 fr. voor het bouwen der kerk 2° eene toelage van 3000 fr. voor het bou wen van het pastoreel huis. De Staat zal de zelfde toelagen toestaan zoo dat de toelagen der openba re besturen zullen beloopen te samen tot 76,000 frank. Het nummer 27 van den Geïllustreerde We reld 626, Chiswick High Road, London, W., deelt de beschrijving mede van eene Wonderbare Genezing van doofheid en gebrom in de ooren door heeling, welke ten huize gedaan kan worden en onfaalbaar geneest. Dit nummer zal kosteloos op gezonden worden als men zijn adres aangeeft aan den uitgever van bovengenoemd Tijdschrift. Dames, Huismoeders, Kleermaaksters, Naais ters, enz., wilt ge steeds op de hoogte blijven van wat er in de modewereld omgaatwilt ge in al uwe verrichtingen voor huis en kleedij hulp en raad vinden, neemt dan een abonnement op De Gra cieuse het beste, het oudste en goedkoopste Ne- derlandsch modeblad. De Gracieuse verschijnt tweemaal per maand, in nummers van ten minste 14 bladz. groot for maat, rijk geïllustreerd en met de beste knippatro nen voorzien. De abonnementsprijs voor drie maan den is slechts 2,50 fr. en voor een jaar 10 fr. Met gekleurde platen kost De Gracieuse 16 fr. per jaar. De abonnementen beginnen met 1 Januari, April, Juli of October. Voor inschrijvingeu en inlichtingen wende men zich ten bureele van dit blad, of tot de Heeren O. Schepens Cl8, uitgevers, 16, Treurenberg, Brus- Bij uitscheiding van boomkweekerij uit ter hand te koop by d'heer De Nul-De Bode, Nieuwbeekstraat, N° 3. 3000 Kana- en Wilge- plantsoenen ais ook fruit- boomen van 20 tot 30 centimeters dikte. 18 schoone faiseaux in spaanshout. MEESTER SCHALIENDEKKER EN WITTER Hoagitlmal, 11, i.A Men lette wel op het nummer 1 M. D. DE ROECK, gediplomeerde boomteeltkundige, heeft de eer het Publiek kenbaar te maken, dat er bij hem te verkrjjgen is eerste kwaliteit van Sparrenhout voor bak kers, alsook boonstaken en houillekolen. Adres Tragel, Zwarten Hoek, Aalst. bij Silvain De Nil, te Aalst-Mijlbeek, eerste klas van tonne- zaad, extra puik, alsook klaverzaad, eigen gewin. Op Zondag toekomende zal de jaarlyksche kermis in de Korte IVicuwstraat en Botermarkt plaats heb ben. Om 3 uren namiddag Riugsteking voor alle lief hebbers, Mastklimming, Ger- rebolling, enz. Om 5 uren Opstijging van den Lucht ballon Formidable 's Avonds Verlichting, Concert en Wafelslag. Aalst, eerste kwaliteit van boonstaken en hoppestaken, aan voordeelige prijzen. rpn lrnnri bij Leo DE NUL, Nieuwbeekstraat, lu Ruil J 1000 kasseiën en ook 2 groote arduinen van 2 meiers vier kant voor machienen op te De wet op de geestelijke genootschappen, welke de kloosterlingen buiten bet gemeen recht stelt, hen prijs geeft aan den willekeur hunner hevigste vijanden, hun het recht ontneemt van te onderwij zen, hen eindelijk strenger behandelt dan de ergste misdadigers, is in Frankrijk gestemd om de Kerk te bestrijden, is enkel de voorbode van eene reeks andere wetten en bepalingen, welke reeds door dweepzieke godsdiensthaters ontworpen en voorbe reid worden. De scheiding van Kerk en Staat, of liever de beheersching van eerstgemelde door den laatste, en de uifcroeïng van den godsdienst, zie daar het einddoel, dat zij beoogen. Evenals de hatelijke misdaden en gruwelen der Fransche omwenteling van 1786 is deze wet tot stand gekomen onder den kreet van. Leve de Vrij heid 't Is om de vrijheid van vereeniging te waar borgen, dat de geestelijke genootschappen van 't recht van bestaan worden beroofd. De liberale dweepzucht veroorloofd zich dergelijke spotter nijen. Onnoodig te zeggen, dat onze Belgische libera len die vervolgingswet bewonderen en ophemelen. Liet het Laatste Nieuws zich niet de verzuchting ontsnappen Wanneer zuilen wij hier in België eene wet krijgen gelijk de Fransche wet op de ver- eenigingen Zulke uitroep is alleerzaamst, hij doet ons ken nen wat wij van onze anti-klerikalen zouden mo gen verwachten, zoo zij ooit het bewind in handen krijgen. Stoomtram Oordcgem-kalat-Assche. De Provinciale raad van Brabant, komt op verslag van den heer De Coster, Raadsheer voor 't Canton Assche, het aandeel der tusschenkomst van de Provincie te bepalen op 100,000 a 123,000 fr. Nu, dat de laatste hinderpaal uit den weg is geruimd, zal de Nationale Maatschappij de werken kortelings kunnen laten aanvangen. Geboorten Mannelijk 09 Vrouwelijk 11 20 Overlijdens. J. Hellicckx, tw. met M. Van Holen, tw. P. Cassiman, vellenbew met C. Van Hamme, vellen bew. C. Bombeek, leurder, met H. Van den Eynde, br. V. Van den Steen, koetsier, met M. Kerremans, z.b. A. De Ridder, metser, met M. De Wolf, z.b. P. De Troch, tw. met M. Corne lls, br. F. De Smet, vleeschh. met H. Libaut, z.b.C. De Wandeleer, bleekersg. met A. Van de Perre, z.b. A. Thybaert, huisschild. met M. Francois, z.b. Huwelijken. J. Van Nuffel, schrijnw. 70 j. Sluierstr. A. De Rop, tw. 16 j. Gasthuisstr. J. De Bruyn, m. Van den Wyngaert, z.b. 73 j. Moorselb. R. Van Goethem, vr. De Block, z.b. 43 j. Langestr. M. Matthys, vr. Van der Eist, z.b. 28 j. Gentschestr. 04 kinderen onder de 7 jaren. Agentschap van vrijwilligers met premie voor het Belgische Leger. 50, KEIZERLIJKE PLAATS, 50, AAL^T, 1GOO Fr», en alle voordeelen 1000 Ira. Magazijn van Hoeden en Klakken. »-/; II O V/. en II II I I It I7I. F f,|, V NIEUWIGHEDEN TROUWE BEDIENING. - BILLIJKE PRIJZEN. meester-schrijnwerker, met ter woon gevestigd Scherreveldstraat, Nr 47, Aalst, heelt de eer het geacht Publiek kenbaar te maken, dat hij zich ge last met het kuischen van oude Meubels, Poorten, Kunstvoorwerpen, enz., in eiken of welkdanige soort van hout. Deze nieuwe specialiteit, waarvan de uitslagen uitmuntend zijn, laten snijwerk (sculp tuur) en verdere versieringen ongeschonden, in hunnen natuurlijken aard. Door eene verzeker de waarborg en eene onberispelijke uitvoering zij ner werken, hoopt hij de gunst van zijne talrijke klanten en het geacht Publiek te blijven verwer ven. LEO GORTEN, Meester-Schrijnwerker, ■eherreveldstraat, Jl' 41, Aalat. 112, Boulevard Anspach BRUXELLES Grand choix de raeubles neufs et d'oceasi- on. Vente a l'amiable. Ventes publiques tous les mardis, mercredis et Vendredis, k 2 heures. Expedition en Province 59, rue de» Chartreux. lok bllionter >»r«orlo«iftf nlldH. V—ialichHBgm, nek U Bevrag.i bij "EFDE, 106, Roe 8t-Domini«,a.,F«H|6 ■MET. I, Prni», bul.*, Mn Depot OH. DBXAGRE, BraxmUm, mACL.lt AMOTEKEH. - Vl^nUHft Depot M. De Valkeneer.Esplanade,

De Volksstem | 1901 | | pagina 3