IMmarl naar Sittari in 1901. ALLERHANDE NIEUWS. STADSNIEUWS. LUIBRECHTS Marsch van de katholieke Turnsclub. V reeselijke doodstrijd het leuvensbier Sint-Genesius-Rhode.- Dinsda? Overmeire.- ?en k'nd T,an 3 jaar, dat op Zwitser]and.- 0pdeZwitsersch-Italiaan- sche grens bij Maslianico, hebben de douanebeambten een gezelschap school meisjes, die twee aan twee hare schoolwandeling maakten, aangehouden het bleek, dat elk kind sigaren en sigaretten onder de kleeren verborgen had, voor een gezamenlijke waarden van eenige duizenden franks. De heele school werd in de plaatselijke gevangenis gezet. Dendermonde.- Maandag middag is Een meisje geschaakt in den dag te Gent. De Bedevaart van 1900. Kapitein Schuermans. St-Gillis-Waas.- Zaterdag was Lode- St-Martens-Laathem.- Een be Een nieuw Drieske de .Yij per. Dood van keizerin Frederik. hebben, van heden af, alle maatregelen genomen om, aan degenen, die over tijd genoeg beschikken, de schoonheden van het aloude Brugge te toonen, of een uitstapje in te richten naar de zee Oosten de of Blankenbergh, die maar op eenige minu ten per ijzeren weg van Brugge verwijderd zijn. Die het begeeren, zullen ook de reusachtige werken der nieuwe zeehaven kunnen bezoeken. Alzoo zal het nuttige met het aangename gepaard worden. Zoodagrnst. Zondag aanstaande zal de apotheek open blijven vau M. Meirsschaut, in de Korte Zoutstraat. Ongeluk. Vrijdag avond rond 8 1/2 ure, is Van den Steen Petrus, oud 27 jaar, manceuver in de koopwarenstatie, tusschen twee wagons geplet- terd en eenige minuten nadien overleden. De onge lukkige was ongehuwd. Bijna verdronken. Donderdag om 3 1/2 uren namiddag, gebaarde de kleine Troch Leopold oud 7 jaren, wonende nabij 't niéuw hospitaal, als wilde hij van den deksteen der Boudewijnkaai in den Dender springen, doch verloor het evenwicht en stuikte er in. Niet zonder veel moeite werd de drenkeling gered door toegesnelde personen en on der anderen door zekeren De Bolster. De toestand van den kleine was zeer bedenkelijk doch vrijdag morgend was alle stervensgevaar verdwenen. Geldbeugels gestolen. Zaterdag voormid dag zijn op onze markt verscheidene geldbeugels gestolen. Spiegels. He, Luybrechts, zegde Spiegels tot zijnen knecht, zeg eens de grootste leugen die gij in uw leven verteld hebt, dan krijgt gij dit half franksken. Luybrechts. Mijnheer, ik en heb nog nooit gelogen Spiegels. Neem, mijn beste, ge hebt hebt het verdiend i. Wij zijn de Katholieke Club, Fier op ons oud geloof Steeds luistrend naar der Pausen stem, En voor verleiders doof. Als 't onze christene plichten geldt, Dan springen we allen recht, En waapnen ons met heldenmoed, En wachten op 't gevecht Refrein. Met ons, die God en godsdienst mint En deftig zich verheugt 1 Van ons, die zich bezoedlen wil En lastert eer of deugd I Bis Wij zullen nooit, in 't zoetst vermaak Of in het hardste werk, Vergeten dat wij zonen zijn Der Heilige Roomsche Kerk 1 II. Wij zijn de Vlaamsche Turnsclub, Fier op ons Aalstersch bloed I Fier op onze oude Vlaamsche taal, Op onzer vaadren moed 1 Aan Vlaandrenland, aan onze stad Behoort ons leven toe 1 Voor hun geluk en voor hun eer, Zijn wij nooit strijdens moe Refrein. Met ons, in zijne Vlaamsche borst, Die liefde branden voelt 1 Van ons, die in zijn slaven ziel Bedrog, verraad bedoeltBis Wij zijn gehecht aan Staat en Stad, Aan Koning en aan Land, Aan al wat groot en edel is, Door éénen liefdeband III. Wij zijn de moedige Tumersclub, Tot werken steeds gereed. Geen last of vracht valt ons te zwaar, Geen gracht is ons te breed I Wij springen meters ver en hoog, Nog vlugger dan een kat 1 Wij klautren op den gladsten boom, Net als de snelste rat 1 Refrein. Met ons, die voor geen moeite vreest, Die stalen spieren wil Van ons, die vadsig is en lui, Wij zitten nimmer stil. Bis De toekomst hoort aan moed'gen toe. Aan minnaars van het werk 1 Ons geest is open, 't lijf gezond. Ons leden ijzersterk I IV. Wij zijn de klucht'ge Turnersclub, Die lachen, zingen kan. Muziek en vreugd, gelach en zang. Past aan den jongen man 1 De vroolijkheid geeft dubblen moed En schenkt in 't werken kracht. Hij kent vermoeienis noch pijn, Die soms eens schaterlacht Refrein. Met ons de vrienden van vermaak, Van grap en van plezier 1 Hem, die altijd of zucht of klaagt, Neen, acht ik niet een zier Bis Als ons 't geweten niets verwijt, Dan springen, zingen wij I Want vreugd in deugd is 't edel doel Van onze maatschappij I Een kaartjesknipper van den spoorweg keerde zaterdag langs de Willebroecksche vaart naar zijne woning te Schaarbeek terug. Door de duisternis bedrogen viel hij van de hel ling, die zoo stijl is' dat hij daar niet tegen op kon klouterenHij moest het hoofd boven water hou den, door zich aan de graszoden van den oever vast te houden, terwijl hij met de beenen in het slijk zakte. In dien vreeselijken toestand bracht hij tien uren door. In den vroegen morgend, kwam een velorijder voorbij, die den ongelukkige opmerkte. Deze riep om hulp en stervend werd de man opgehaald en naar het gasthuis gebracht. Men vreest dat hij den schrikkelijken nacht niet overleven zal. VRAAGT OVERAL der gunstig gekende Broutcerij f'rww# Bruuoé, AALST. morgend rond 8 ure, ontstond een geweldige brand in een buis, gelegen aan de Groote Hut, achter de stokerij Winderictx, Waterloosche steenweg. De vlammen sloegen weldra op een naburig huis over en de twee "woningen eigendom van M. Frére van Sint-Genesi us-Rhode, werden in asch gelegd. Het was een 12 jarig meisje dat het eerst den brand zag. Zij drong langs een venster in een der brandende huizen en haalde er een kind van 1 1/2 jaar oud uit. Op haar geroep kwamen de geburen toegeloopen, doch aan blusschen viel niet meer te denken. Middelerwijl kwam de huurster van het huis, waar het vuur uitgebroken was van het veld afge- loopen. Haar man. een houtakker, was heveneens afwezig. Vooraleer te gaan werken had zij hare kinderen in huis gesloten en het is waarschijnlijk dat zij het zijn die al spelende den brand zullen ge sticht hebben. De arme moeder riep wanhopend op hare kinderen, doch zij moest hen niet meer terug zien. Men heeft de verkoolde lijkjes onder de pui- nen uitgehaald. De knaapjes waren 3 en 4 jaar oud. Hunne ijselijke dood heeft de gemeente in versla genheid gedompeld. den Donck aan het meer speelde, is in het water gevallen en verdronken. Dank voer uwen goeden raad, want se dert dat wij gebruik maken der bloedzuiverende Pil van Dr Walthéry hebben wij geen enkele ziekte meer in onze familie. Het is waarlijk een heilzaam geneesmiddel. Madame Emma Hennuit rëntenierster te Loyn. Te verkrijgen bij M. Renneboog, Nieuwstraat. FiXUPrHp - Zondaf> ontstond er voor de der de maal brand in de stallingen van het hospitaal, doch de pompiers van Lokeren hebben gelukkig spoedig het vuur kunnen beper ken. Een 60 jarige kostganger werd aangehouden onder de verdenking van brandstichting, dceh hij werd spoedig in vrijheid gesteld de brand moet gesticht zijn door een knaapje van rond de 6 jaar. Zaterdag morgend heeft in onze gemeente een hevig gevecht plaats gehad tusschen douaniers en smokkelaars van Moerbeke. Een genaamde Jozef Nimmegeer, van Moerbeke-Koudenborm, was aan het hoofd der smokkelaars en bood bijzonder hevi- gen tegenstand. De beambten zich op het punt ziende overrompeld te worden, hebben gebruik ge bruik gemaakt van hunne revolvers. Nimmegeer heeft een kogel in het lichaam gekregen en is eeni ge stonden daarna aan de gevolgen bezweken. Het slachtoffer is in de twintig jaren oud en ongehuwd. Toen de gezellen van Nimmegeer de schoten hoorden knallen en hunnen makker zagen vallen namen zij in alle richtingen de vlucht. De doua niers hebben verscheidene dieren, die over de grens gebracht waren, aangeslagen. alhier een schipper schijnende ongeveer 50 jaar oud, aan de Dender- brug in 't water gevallen en verdronken. Men haal de den drenkeling noeh al spoedig op, doch D' De Sommer, in allerhaast ontboden, kon nog slechts het overlijden bestatlgen. Aan de bleeke, bloedclooze jonge doch tees, en in 't algemeen aan alle zwakke personen, volstaat het 2 of 3 doozen Pillen van Dr Raphael te i nemen, om eetlust, frissche gelaatskleur, levendig heid en opperbeste gezondheid te bekomen. Te verkrijgen bij M. Renneboog, Nieuwstraat. Bladen van Gent, deelen de onderstaande zon derlinge geschiedenis mee Verleden week woensdag in den valavond, was een meisje, wonende Meulesteedschensteenweg, werk gaan dragen in eenen winkel van het Serpent- straatje. Daar zij.nog eene boodschap te had naar de Geldmunt, vroeg zij om intusschen het werk dat j zij moest meenemne, gereed te maken. Om den weg te verkorten ging zij van de Onderstraat door j het Werregarenstraatje, waar zij door drie perso nen aangesproken werd, waarvan een in het grijs en de twee anderen in het zwart gekleed waren. Zij had nog den tijd niet gehad, te antwoorden, als een dezer personen eene hand op haren mond leg de, waarschijnlijk eenen gechloroformiseerden doek bevattende, waardoor zij oogenblikkelijk be dwelmd werd. Wat er dan met haar gebeurd is tot 's anderen- daagsnamiddag, 3 ure, daar heeft zij hoegenaamd geen geheugen van. Donderdag namiddag bevond zij zich rond dit uur in het volle veld, niet weten de waar zij was, maar zonder zich te herinneren daar ooit geweest te zijn. Zij stelde zich op weg en ontmoette eenen land man, van wien zij tot hare verbazing hoorde dat zij zich bij Oudenaarde bevond. De man wees haar den te volgen weg. Te Oudenaarde aangekomen, heeft zij onmidde- lijk een telegram naar haar huis gezonden, van waar men sedert den vorigen avond vol angst overal rondgeloopen en gezocht had, vreezende dat haar een ongeluk overkomen was. Met den eerstvolgendeu trein is men haar naar Oudenaarde gaan afhalen en allen zijn 's avonds teruggekeerd. Zij weet volstrekt niet wat er gebeurd is sedert het oogenblik dat zij opgelicht werd. Zulke feiten iu volle stad gebeurende, rond 8 1/4 ure 's avonds, getuigen van groote stoutmoe digheid en het is te hopen dat de daders zullen ont dekt en streng gestraft worden. De bedevaart zal dit jaar plaats hebben den Dinsdag, 3 en Woensdag, 4 Septem ber. De personen die begeeren deel te nemen aan de bedevaart, mogen zich laten inschrijven bij de ge kende leveraars en Ieveraarsters. De onkosten der bedevaart beloopen tot 8 fr. Hierin zijn begrepen de onkosten voor den trein van Erembodegem naar Sittard, alsook de onkos ten voor het zien der merkwaardigheden te Maas tricht, zooals den wereldberoemden Sint-Pieters berg het bewonderen der zoo schoone en kostelij ke Schatkamer van St-Servatiuskerk, waar men relikwiefin ontmoet, dateerende van de eerste tij den van het Christendom hierin zijn nog begre pen de kosten voor het celebreeren van twee so- lemneele missen ter intentie der bedevaarders. NB. Er zal eene rondhaling gedaan worden voor het opdragen eener offerande aau O. L. Vrouw van Sittard. Zoo, welbeminde leveraars en Ieveraarsters, al len moedig aan 't werk om onze Bedevaart van 1901 wel te doen lukken. Aan 't werk dus, tot meerdere eer en glorie van God en voor O. L. Vrouw van het H. Hert. De Eere-Voorzitter, De Bestuurder, E. H. SADONES, E. H. TEMMERMAN, Pastoor Onderpastoor Sinte Coleta Erembodegem. Gent. Nadere bijzonderheden. Het schijnt dat het meisje in kwestie thans verklaard heeft, dat het niet te Oudenaarde, maar te Rijsel is dat zij tot het bewustzijn is gekomen. Aan het meisje is niets ontnomen. Ook is op haar geen geweld gepleegd. Wat mag dus wel het doel geweest zijn der ont voerders. Een onderzoek is door het parket ingesteld. De geheele historie komt ons echt romantisch voor. De bestendige deputatie van Oost-Vlaanderen heeft woensdag morgend de omniddelijke in Vrij heid stelling van kapitein Schuermans bevolen, aangezien de geneesheeren van liet Strop, Dr De Maere, verklaard dat hij genoegzaam genezen is. De kapitein heeft 's namiddags ten 3 ure het zinneloozengesticht verlaten. wijk van Brit som, landbouwerszoon, aan het ploegen met een vier ja rig merriepeerd. Op het einde van den akker geko men, viel de haak los die het dier aan de ploeg hecht en het peerd ging op hol de statie in, waar juist de trein van Mechelen-Terneuzen aan het versporen was, en werd door den achtersten wagon zoo erg getroffen dat het eenige oogenblik- ken nadien stierf. De slag was zoo geweldig dat een wagon ontspoordde. Het peerd had eene weer de van 700 franken. gin van brand ontstond maandag bij Bruno Van Damme, landbouwerMoerstraat, doch kon spoedig door de geburen gebluscht worden. De schade beloopt om trent 2C0 franks en is door verzekering gedekt. VRAAGT OVERAL HET LEUVBNSBIER der gunstig gekende Hrouwefij Frans Or-utré, AAE.ST. Keizerin Frederik is maandag avond ten 6 1/4 ure in het kasteel van Friedrichshof, nabij Cron- berg, overleden, Zy was het oudste kind van wijlen koningin Victoria van Engeland. Keizerin Frederik was te Londen geboren op 21 November 1840. Zij trouwde in 1858 met prins Frederik-Wilhelm, zoon van den koning van Pruisen, en die in 1888 drie maanden keizer van Duitschland geweest is onder den naam van Frederik III. Uit haar huwelijk zijn vijf kinderen geboren, waarvan dc oudste de thans regeerende keizer van Duitschland, Wilhelm II, is. i Het parket, vergezeld van twee wetsdoktors, heeft een bezoek afgelegd bij eenen kwakzalver, welke een dorp in den omtrek der stad Luik be woont. Dat nieuwe u Drieske de Nijper ontvangt wel 200 personen per dag, en, evenals dokter Isenbart, geneest hij de zieken zonder pijn of smart. Gedurende drie uren is het parket tegenwoordig geweest bij het genezen der zieken. De wonderdok ter raakt zijn klienten eventjes aan en... ze zijn ge nezen De zieken hebben een blind vertrouwen in 's mans kunst. t Parket heeft al de personen ondervraagd. De kliënten moeten zich een dag opvoorhand la ten inschrijven en worden bij den wonderdokter binnengeleid, volgens de orde van inschrijving. Van uren ver komen kreupelen en lammen 's nachts per rijtuig, om toch ingeschreven te wor den. En we zijn in 1901 Eene grootte menigte volks staarde eerbiedig en met ontdekte hoofd de bedevaart achterna. Weldra door instrumenten begeleid, hieven allen in koor aan Vooruit naar Sittard stede Hoe dreunde de gewelven der prachtige baziliek bij het zingen van den reirein dat als een kreet opsteeg uit de borsten dier 150 pelgrins, gekomen uit verre westen om Maria te vereeren, om openlijk te bekennen dat zij in God geiooven en om in zijue moeder hun betrou wen te stellen, 't Was eene grootsche christelijke betooDing waaruit men besluiten kan hoe diep de godvruchtige gevoelens in vlaamsch hert geworteld zijn. Na den zegen van het Allerheiligste Sakra- ment trok ieder naar zijn logisthuis. Hoe smakelijk er geëten en gedronken werd, wat er over de reis gepraat en verteld werd kan moei lijk beschreven worden. Duizendmaal dank aan de waarde Zusters van het Klooster, die bij deze ont vangst noch kost of moeite gespaard hebben, waar lijk die godvruchtige vrouwen paarden bij de beste vriendelijkheid ook de groote gave hongerige ma gen te vreden te stellen alles was uitmuntend en elk van ons deed eer aan den disch. In den namiddag werd een uitstapj e belegd naar Tudderen, een naast gelegen Duitsch dorp eene wandeling van 3/4 bracht ons weldra op pruissi- schen bodem. Menige postaart moest de grenzen over om naar huis te gaan verkonden hoe aange naam en gezellig het daar was. Blij van zin ving de terugreis aau en om 6 ure waren wij allen tegenwoordig aan het lot van Sit tard, gedurende het-welk de Zangafdeeling mees terlijk uitvoerden die getuigden van keunis eu smaak. Ouder het lof hield de Eerw. Heer Tem merman eene aanspraak hij legde ons voor oogen waarom wij naar Sittard gekomen waren. Eerst en vooral om O. L. Vrouw te vereeren en hare voor spraak af te smeeken, daarna om Maria te bedan ken over de bekomeno gunsten. Meer dan een traan heb ik zien vloeien de kernachtige woorden de gepaste uitdrukkingen en diep gevoel van den redenaar, vonden immers ingang bij alle harten. Maar wat gebeurt er daar plotstiiags Dat kind in 't wit gekleed, met eene groote kaars in de eene en eenen brief in de andere hand 't Is een meisje van Aalst Keizerstraat, dat gedurende 6 jaren on derhevig was aan de beenderziekte. Zij had haren toevlucht genomen tot 0. L. Vrouw van Sittard en deze goede moeder heeft de bede van dat onschul dig kind aanhoord. Dat het eene door de Weten schap ongeneesbare ziekte was, bewijst de getuige nis van verscheidene geneesheeren, dat het kind nu gansck hersteld was hebbeu wij alleu bemerkt. Met luide stem las de kleine bede van opdracht en schonk uit erkentenis eene groote met bloemen betooide kaars waaraan haar beeltenis prijkte. Zoo eindigen de godvruchtige oefeningen van dien dag tot meerder eer en glorie van O. L. Vrouw van 't H. Hart. 's Anderdaags, ten 5 ure, had de plechtige ge zongene mis plaats, Eenige minuten voor 5 uren, waren al de bedevaarders reeds in de baziliek te genwoordig. U het schouwspel beschrijven dat zich aau de oogen van den toeschouwer voordoet, u de gevoelens uitdrukken die uit het hart opwellen bij het aanschouwen van dien hel verlichten tempel, ware gewis veel,gewaagd, Boven den autaar rijst het reusachtig O. L. Vrouwbeeld op, schitterend met zijne gouden en zilveren versiersels. Fonke lend van edelgesteente is de kroon die Maria's hoofd versiert. Het oog schemert wanneer het staart naar de kaarsen en waslichten die het altaar omgeven. Terwijl de E. H. Pastoor van Erembodegem de plechtige mis zong, lazen de priesters Mis aan de nabijstaande autaars. Eene ingetogene menigte volgde biddend het H. Misoffer, dat opgedragen werd. Alom brandden de lichten als zinnebeelden der liefde. Het hoogzaal hief uit breede tonen den Gloria e n den Credo aan. Sur sum Corda/ Open gaan de harten. De smeekingen stijgen op, en aan hunne moeder vertellen honderden kinderen dat zij leiden en stryden, dat zij zuchten naar hare

De Volksstem | 1901 | | pagina 2