DE CONGOWET. ALLERHANDE NIEUWS. ABDIJ VAN AFFLIGEM. PROCESSIE m De I !de wild- strooperI Mevrouw Rruger De liberalen en hel alleman soldaat. blds en de schuur van Antwerpen- Een financieel schandaal. Miraculeus Beeld van 0. L. V. van Affligem Schikkingen der Processie. Keveren-Waas. lïeusaen - TrlJ,,akr morgend is een dief, gedurende de eerste mis inge Clinge-Waas— Dp/eaaamde seghers, Volgorde der Processie. Rederij kkamer Cathaeinisten Si R op 0 October |opvocMiug vau het^ drama Bij de uitvaart van Ann Z. F. Paul Krttger. Moest dan uw straal van vreugde Uw laatste ster nog ondergaan, Transvaalsche Balling in Europe Wat rest U nog aan troost en hope Op uwe lange lijdensbaan. Uw vierkleur met het doffe lamfer, Die zooveel heldenmoed bedekt, Heeft thans, gedrenkt met bloed en [tranen Ook over haar heur zware banen In diepen weemoed uitgestrekt. Zij heeft de wolle ramp zien dalen 'Uit de onheilzwagere oorlogswolk, Zij heeft aanschouwd en meegeleden, Zij heeft met U, voor U gebeden En voor uw strijdend, lijdend volk. En moê van zien, en moê van lijden Lei zij het hoofd ter ruste neer, Geen blik heeft u meer toegeblonken, Maar 't erfwoord beeft u toegeklonken, u Stel uw vertrouwen op den Heer Nu is 't als galmen de uitvaarklokken Uit 't verre Zuid in Neèrland na, Een lied van hulde, een zang van rouwe Aan de edele, onverschrobben Vrouwe, Aan de heldhafte, trouwe Ga. Een dubble macht nam gansch uw hefde Uw geest en hart en leven in, Gescheiden ja, maar steeds vereenigd, De smarte door de trouw gelenigd, Uw Volk en uwe Gemalin. Een heilig ideaal verhoedde Dat thaDS ook niet uw harte brak, En Neerlands koningin was de eerste, Die tot u 't. woord van troost, het teerste En Neêrlands volk vocht met het uwe Den zwaren, onherstelbren slag, In stillen eerbied treedt het nader, En uit zijn hart naar 't uwe gaat er Een stroom van innig rouwbeklag Een wenscb, een vrome zielebede Verhoor haar o genadig Heer Stijg uit de borst der leeuwendalers o God, geef Gij aan de Transvalers Hun vrijheid en hun Kruger weer A. H. M. RUYTEN. De onderstaande regeltjes komen uit Vooruitmaar ze zullen gauw door de liberale bladen overgenomen worden Nu heft weer een klerikaal blad van Namen een noodkreet aan, zeggen de Onze buitenjongens gaan naar het leger als goede christenen en goede vaderlanders de meesten komen terug als vrijdenkers en socialisten." Best zoo met den dag dringt het bewustzijn meer en meer in de her- senen der jongelingen Wij hoeven er niets bij te voegen en geven de woorden van Vooruit slechts ter overweging aan de katholieken, die meehelpen aan de uitbreiding der ka- zerneplaag. De Moniteur van vandaag bevat de wet betreffende de voorschotten van België aan de Onhafhankclijken Congo- Staat. Het eenig artikel dier wet luidt als volgt. Willende het hem door den koning Souverein geschonken recht bekomen tot inlijving van den Onhafhankelijken Congostaat, ziet België vooralsnu af van de uitkeering der sommen, aan gem el- den staat geleend in uitvoering der overeenkomst van 3 Juli 1890, goedge- keurt door de wet van 4 Augustus daar op volgende en krachtens de wet van 29 Juni 1895 alsmede van het aanreke nen der interesten op dezelfde sommen. De geldelijke verplichtingen, door den Onhafhankelijken staat uit hoofde van voormelde akten nangegaaD, zou den eerst dan herhaan vangen, ingeval en van 't oogenblik dat België zou afzien van bovenbedoeld inlijvings- recht. (De Huisvriend.) Ulltl5tdlll|J.- Victor Buggenhout zijn met bijna ganscii den inboedel afgebrand. Een kof fer met 120fr. en een spaarboekje die op den zol der stond, is de prooi der vlammen geworden. \innvp - Donderdag middag ontstond er 1 brand in de stfkskensfabriek van MM. Vandenbossche, Violon en C'1'. liet vuur, dat in de inpakkingskamer woedde, kon na een uur werkens gebluscht worden. Het afgebrand gebouw is gelegen na een groot magazijn opgekropt met gemaakte stekskens. /hlilcrlprht - Vrijdag middag toonde eene /t flflt IKLlll ontzaglijke rookwolk m de richting van de Zuidstatie te Brussel, een grooten brand aan en het gerucht was onmiddelijk ver spreid, dat de gasfabriek van Vorst in brand stond. De menigte die toesnelde bemerkte weldra dat het de vernisfabriek Wauters was, dicht bij gezegd gasgesticht gelegen, die had vuur gevat. Deze fabriek bestond uit twee gebouwen. De ei genaar was 's middags ten 12 ure met zijne werk lieden heengegaan, het gesticht latende onder de hoede van eencn leerjongen. Ilot was M. Wauters zelf, die den rook gewaar werd, toen hij, na het middagmaal zich gereed maakte om een slaapje te doen. Hij snelde toe en bemerkte dat het eenen ver gaarbak van siccatif was, welke vuur had gevat. Een werkman wilde eenen zak over de opening werpen, maar op dit oogenblik had eene ontplof fing plaats en de werkman werd tien meters verre weg geworpen. Men dacht hem gedood, doch hij had zelfs geen kwetsuur bekomen. Van dit oogenblik breidde de brand zich reer snel uit en weldra was er redden noch blusschen meer aan. Geheel de fabriek werd vernield. De omliggende huizen bleven gespaard. De scha de word op 80 tot 100,000 fr. berekend. rïVm«ipl*P - Het Walenschip de Hoop, gela- den met 280 ton kolen voor de gaz van St-Joost-ten-Noode, is hier op de zand plaat gestrand en gezonken. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIER der gunstig gekende tlroutcerij Frans Di'iiicé, AA FST. Mi>rrt>lht>kt> - In den nacbt van vriJdag tot ifA Kit i «i/Cft k zaterdag is in de statie alhier een machien op eene andere stilstaande lokomotief gebotst. De stoker, de genaamde Vercruysse wo- nende Vogelhoek te Melle, werd door den schok te- gen den ketel zijner machien geslingerd en erg ge- wond aan het hoofd. De machien was niet bescha- Mflsplf - Er wordt hier dikwijls gevochten tusschen jongelingen van Beve- ren-Waas en Melsele. Zondag avond heeft een 15 jarige knaap, F. Impens, drie messteken in de bee- nen bekomen. schrikkelijke brandramp die men kent, ontsnapt is liep dinsdag morgend groot gevaar eveneens in asch gelegd te worden. Rond 10 ure ontstond er brand in een der kelders, inhoudende eene groote hoeveelheid alkooi, wijn en champagne. Gelukkig j sinds die ramp is in den Entrepot eene bestendige I pompierswacht ingericht. Op 't eerste noodsein 1 liep een pompier met eene lans naar den kelder en j was spoedig het vuur meester. Onlvrcrnnlin; van eeit half iniüiocii. Verscheidene bladen van Brussel spreken over de ontdekking van een schandaal, in 't welk de boekhouder van een nijverheidsgesticht, geholpen door een der beheerders, bij middel van een valsehheid in geschrift een half millioen zou ont vreemd hebben. Een hunner zou zelfs aangehou- zijn. De Reforme, de Chronique en andere bladen, ge woonlijk niet karig in het geven van inlichtingen, zeggen dat bet gewoonlijker is, te wachten tot het onderzoek eenig licht in do zaak doet schijnen. I I De Eloile geeft echter breedvoerige bijzonder- j heden. Er zou bier namelijk spraak zijn van de' grootte staalfabrieken van Terneuzen, waarvan de buree- len gevestigd zijn op Rouppeplaats te Brussel. De betrokken personen behooren tot zeer rijke familien en deze zullen alle schade vergoeden. Inderdaad lezen wij in de Etoik on in XX0 Siècle dat Mevr. P. moeder van den beheerder in kwestie aan de maatschappij eene som van 000.000 fr. heeft doen toekomen on dat P. zelf in de bank eene som van 500.000 fr. beschikbaar heelt gesteld om de maatschappij schadeloos te stellen, voor verlie zen, die hij haar, door roekelooze speculatiën zou hebben doen ondergaan. De bijzonderheden, die over P. worden meege deeld, kunnen dus enkel dienen om hem in ver denking te stellen van verregaande roekeloosheid, daar niemand geleden heeft dan hij zelf. Een trambediende heeft iu eenen aanval van jaloezie vier revolverschoten gelost op eeno buffet meid uit de Brabantstraat. Hij bad haar in 't kof fiehuis vastgegrepen, haar buitengesleept en daar terwijl zij op den grond lag, de revolverschoten ge lost. De omstaanders hebben hem aangehouden. De toestand van het meisje is zeer slecht. Keer jaren -- Al de geneesheeren zijn het eens om te erkennen dat de bloedzuiverende Pil van D* Walthérv con onmisbaar geneesmiddel is om de gezondheid van tot ouderdom gevorderde vrouwen te handhaven. Te verkrijgen bij M. Renneboog, Nieuwstraat. li,.....,.., Donderdag nacht heeft een hevi- Il.lUlluu.- ge j,ran(} jü (je Ardoys'raat (wijk Ste-Anna) eene twee woonst in asch gelegd. Het vuur, door den wind aangewakkerd, maakte zulke snelle vordering dat gansch het woonhuis ten gron- de vernield was, eer men aan blusschen kon den ken en er slechts weinig meubelen zijn kunnen ge red worden. Een der woonhuizen was verzekerd; het andere niet. Rlivührnppk - Mad- Geeroms. dia een IA 11 j Mil UIA li. kasteel te Ruysbroeck be woont, werd dinsdag nacht, rond 1 1/2 ur-e, door een dof gerucht uit haren slaap gewekt. Zij stond op, ontstak eene kaars en wilde in hare toiletka mer, gelegen op 't eerste verdiep, gaan zien toen een kerel het licht uitblies, de dame met geweld opzij duwde, door het venster sprong en langs den tuin de vlucht nam. Op 't geroep der dame en op 't geklingel der elektrieke bellen kwamen al de dienstboden toegeloopen. De tuin en de omtrek werden doorzocht doch vruchteloos. Men dacht dat de bandiet, die verscheidene sehoone meubelen opengebroken en talrijke juwee- len gestolen had, reeds ver weg was, toen men hem in den stal vond, achter busselen strooi verscho len. De kwaaddoener werd aangehouden en stevig gebondeu. Woensdag werd de bandiet aan de gen darmen overgeleverd en naar het paleis van Justi- cie te Brussel gevoerd. Hij werd M. den onder zoeksrechter Vanerum ondervraagd en vervolgens in 't gevang van St-Gilis opgesloten. Het een be ruchte dief van Schaarbeek. In de toiletkamer heeft hij een volledig dievengereedschap achterge- j laten. PavPPP - Maandag morgend is alhier een j "diclL.- schip, dat in den nacht een lek bekomen had, opwaarts de brug iu de Schelde ge zonken. Het schip was geladen met zand, kwam van Moll en vaarde naar Denijn, Frankrijk. Het vaartuig hoord toe aan M. L. Reyns, van Antwer pen. Gelukkig dat de knecht rond middernacht het gevaar bemerkte en het alarm gaf, anders ware wellicht de dood van 6 personen te betreuren ge weest. Alles bepaalt zich thans bij stoffelijke scha de. MET HET IS ^TTO-TJSTTTS 1901. Om 2 uren namiddag, zijn alle deelnemers aan de Processie verzocht op hunne plaats te zijn. Vooraan komt de Fanfarenmaatschappij van O. L. V. Lombeekdaarna de deelnemers van Teralphcne en Goyck, die zullen in orde gebracht worden tusschen ons Pachthof en de Brouwerij. Vervolgens de parochianen van Meldert, waarvan de kruisdrager vóór den ingang van het Pachthof blijft. Daarna de Parochianen van Dekelsem, waarvan de Kruisdrager aan den Vijfhoek blijft, en die in rang geschikt worden in de Botermelk- straat, gelijk verleden jaar. Om half drij stipt, zal de Processie in gang gaan. Het Mirakuleus Beeld van Onze Lieve Vrouw van Affligem, wordt van buiten de poort der Abdijkerk ge dragen door de draagsters van Hekelgem en Meldert, altijd twee en twee van elke Parochie. Een jongeling van de wijk van St-Mar ten, Frans Van Hoeylandt, werd zondag avond, toen hij huiswaarts keerde, afgewacht door een kerel die hem uit jaloerschheid een messteek toe bracht in de linkerzijde. De dader is gekend. broken in de pastorij. Om 6 ure kwam de meid thuis van de mis en betrapte den dief welke bezig was met de kassen te zoeken. De meid riep om hulp en de inbreker ging op de vlucht langs de wijk Klaver De kerel had nog den tijd niet gehad iets te ontvreemden van waarde. Eenig dievenhalm is door den kerel achtergelaten. Lazers, indien gij bleek, zwak en bloedeloos zijt versterkt u met de pil van I)r Raphaël en ge zult aanstonds eene frissche gelaatskleur, kracht en levendigheid terugvinden. 1.75 fr. de doos in alle apotheken. Te verkrijgen bij M. Renneboog, Nieuwstraat. 55 oud 25 jaar en onge huwd, die hier als knecht in de brouwerij werk zaam is, stak donderdag den thermometer in eenen ketel kokend vocht. Door zich te ver voorover te buigen, verloor hij het evenwicht en'kwam terecht in het heete sap. Zonder medehulp heeft hij zich zelf uit die neteligen toestand gered. Behalve het hoofd en de toppen der vingeren, heeft de ongeluk kige geheel het bovenlijf verbrand. In den namid dag is Seghers in rijtuig naar het hospitaal van Sint-Gilis-Waas overgebracht. De ongelukkige verkeert in levensgevaar. Diksmude Geroken-Houthulst woont een werklieden huisgezin, sa mengesteld uit vader, moeder en drie kinderen oud 3, 5, jaar en 8 dagen. Eergisteren rond middag was de vrouw die nau welijks 30 jaar oud is, bezig met aardappelen te schillen, toen zij eensklaps, in een aanval van hee te koorts, het tafelmes greep en met vreeselijke woede, onder het uiten van ijzingwekkendekreten om zich begon te slaan. Haar echtgenoot die in eenen hoek zat te werken, had slechts den tijd, de vlucht te nemen hij kon gelukkiglijk zijne beide kinderen naar huiten meetrekken. De ongelukkige vrouw wierp zich vervolgens op haar jongste kind dat in de wieg lag te slapen en bracht het verscheidene diepe steken toe. Vervol gens begon zij zich zelve te kerven en te steken, tot eenige moedige geburen een einde aan dit vree- selijk schouwspel stelden. De arme vrouw was gansch bebloed. De moeder en het kind verkeeren in eenen toe stand dat geene hoop meer overlaat. Deze ijselijke gebeurtenis heeft in gansch de streek eene diepe ontroering te weeg gebracht. VRAAGT OVERAL HET LEUVBNSBIHR der gunstig gekende Afotiirrrij Frans Strmrt'. I I f.M'. i° Kruis der Abdij met lichtdragers. 2° Wapen van Affligem. 3° Muziekmaatschappij, Fanfaren van O. L. V. Lombeek. Groepen dei1 Parochie van Tcralphene. 4° Geloof, Hoop en Liefde. 5° De drij Koninginnen van den H. Rozenkrans met zinnebeelden. 6° Sinte Cecilia. 7° De H. Ursula met hare Gezellinnen. 8° De H. Barbara. 9° De H. Engelbewaarder. io° De H. Joannes, Voorlooper des Zaligmakers. Parochie Ooyck. ii° De Vijf Wonden van Christusen andere zinnebeelden. Groepeu der parochie van [Heldert. 12° Kruis met lichtdragers. 130 Fanfaren Sinte Cecilia met banier. Genootschap der Xaverianen met banier. Groep van L. V. ter Druiven. Gilde van den H. Jozef met banier en wapenen. Groep van het Kindeken Jesus van Praag. i+" 15° 16° 17" 180 Sint Jan. 190 Groep der H. Germana. 200 Lijdende, Strijdende en Zegepralende Kerk met zinnebeelden. 21° Congregatie van O. L. V. Onbevlekt Ontvangen met banier. 220 Groep van den H. Antonius van Padua. tL-..-,- can O L. V. van Lourdes. Groepen der Parochie ran Hekelgem. 240 Kruis, met lichtdragers. 250 Groep van de H. Familie. 26" Genootschap der Franciscanen met banier. 270 Groep Maagdekens met bloemen en wimpels. 28° De Vijftien Mysteriën van den H. Rozenkrans. 29° Groep Maagdekens, de drij Godelijke Deugden ver beeldende. 30° Confrérie van de H. Babara met banier. 31° Groep Herderkens. 320 H- Kindschheid met banier. 33° Groep Maagdekens. 34° Congregatie van Onze Lieve Vrouw. 350 Confrérie van den H. Rozenkrans met banier. 36° Groep Maagdekens. Afdccling dep Abdij. 37° Wapen der edele Familie van Oisy. De H. Wivina van het doorluchtig huis van Oisy, vóbr hare intrede in het klooster te Groot-Bygaarden, met hare Gezel lin Emwara en twee andere edele dochters, die haar volgen in de Abdij van Groot-Bygaarden. 38° Sint Joannes-Baptista. 390 Wapen der Orde van den H. Benedictus. 40° Standaard van den H. Benedictus. 410 Oblaten van den H. Benedictus. 42" De H. Benedictus met zijne twee eerste Leerlingen, S. Placidus en S. Maurus. 430 Banier van O L. V. van Affligem. 440 Leden der Broederschap IJveraars en IJve- raarsters. Wapendragers der Abten van Affligem, van den Paus en Kerkvoogden, die het H. Beeld bijzonder vereerd hebben. 46° Maagdekens met opschriften Ave Maria c Salve Bernarde 470 De H. Bernardus bezoekt Affligem, wordt er in 1146, den 18 October, door het Wonderbeeld we- dergegroet. 48° Draagsters van het Mirakuleus Beeld vooraan de draa gsters van Meldert, met marekeersen achter aan de draagsters van Hekelgem insgelijks met marekeersen. 490 Het Wonderbeeld van O. L. V. van Affligem. 50° Banier der Koninklijke Harmonie,» Sinte Cecilia Sinte Cecilia met Maagdekens die zinnebeelden dragen. KONINKLIJKE HARMONIE, Sinte Cecilia 53° Kelk waarmede Sint Bernardus in Affligem het H. Misoffer opgedragen heeft. Het Koor der Abdij in keuvel. Monniken met dalmatieken en kazuivels. 56° Zijne Hoogweerdigheid, de Abt van Steenbrugge met Assistenten. 57» Wierokers en Dienaars. 58° HET ALLERHEILIGSTE. 59° Gemeentebestuur van Hekelgem. öo° Gemeentebestuur van Meldert. +5 5i° 52 54° 55°

De Volksstem | 1901 | | pagina 2