1 ALLERHANDE NIEUWS. UIT HET LEVEN VAN OEN SROOTEN MAN. Groote Eierenkoers Gent.- LIIIBRE€HT§ Bisschop van Luik. Aalter.- St. Gilles. Assenede.- Ontploffing te Antwerpen. Buggenhout. Priesterlijke benoemingen Cuba.- KM wij onze lezers pardon vragen. Wij hebben nooit geweten dat de glasblazers tot de trekvogels be- hooren, maar waar wij goed van onderricht zijn is, dat er van Charleroi, Lodelinsart en Courcelles reeds 240 op Amerika afgetrokken zijn. Zij man zich vestigen te Muncy (Indiaua. De Union Ver- rière en haar voorzitter, Citoyon Gilles, hadden alle pogingen in 't werk gesteld, om hen van dit besluit te doen afzien. Geen enkele blazer heeft nog naar hun fluiten willen luisteren, ze laten zich door een appel of een eitje niet meer verleiden. Nen enkelen blazer van Iniuet heeft eene verbin tenis geteekend voor drie jaar in Japan, tegen 12 duizend vier honderd franken per jaar, zijn jaar geld begint te tellen van het oogenblik dat hij hier aan boot gaat. In een der bijzouderste glasfabrie ken zijn de ovens uitgedoofd en de verzending van kolen gestaakt. Dat is toch precies van geen weel de. Men wilt voor goed weten dat de glasblaze rijen van Roux, Courcelles en Olgnies samen gaan versmelting. Dat zal dus nen formidable glasklomp verwekken, nietwaar en na die versmelting zou die vereenigde maatschappij har fabrieken naar de Kempen overbrengen zoo zeggm ze. Wordt er ginderachter met spek geschoten, dan moet men onze beuzeling ook vergeven. De tijd zal alles wij zen. De blazerskomst zal voor de Kempen haar goed en haar kwaad in hebben. De gemoedelijke zielerust, de vrede in de kempische gastvrijheid zullen er wel precies niet bij winnen Als er iets uitgevonden is, worden er al spoedig verbete ringen aan toegebracht, en a at n li ns- kens tot de prefectie.Zoo heeft het t d. gr tal stelsel al veel verschillende wijzigingen sedert zijne geboorte ondergaan. Het stelsel Morse, dat thans het beste is, gaat nu weer overtroffen worden door een nieuw stelsel, dat door twee Hongaarsche ge leerden verleden jaar te Parijs was ten toon gesteld Door dit stelsel kan men 40 duizen woorden per uur in Romeinsch schrift overseinen, meer dan driemaal zooveel als nu met het stelsel Morse mo gelijk is. Men beweert dat men goed van den spa nader moet gesneden zijn, om 40 duizend woorden in ééne uur te kunnen uitspreken, met begrijpt dus gemakkelijk tot wat volmaking men het telegraaf- stelsel reeds heeft gebracht. Tusschen Budapest en Fiume, 375 mijlen afstand, is dit stelsel in werking en 't bewezen dat het geene blaag is. De goede kant die er aan is zal zijn, dat de telegrammen die werkelijk nog te duur zijn, er eindelijk wat mee zouden kunnen afslagen. En nu, beste Lezers, gaan wij daarmeê eindigen en tot later. Kozijn Polydoor. Spiegels was onderwijzer en gaf aan zijne leerlingen over het Oud-Testament. Hij vertelde onder andere dat Jacob twaalf zonen had en deze zich noem den Ruben, Simoen, Levi, Juda, Dan, Nephtali, Gad, Aser, fïssaohar, Zabulon, Jozef en Benjamin. Luibeken was zeer verwon- derd dat niemand van de twaalf Leopold heette, en stak weet gierig den vinger op. Spiegels vroeg Welnu, Luibeken, wat is er Luibeken zei hierop met dritt Meester, is koning 'Leopold dan van geen éénen peter ge weest. De volgende namen worden reeds genoemd als mogelijke opvolgers van Mgr Doutreloux Mgr de T'Serclaes, voorzitter van het Belgisch collége te Rome Rutten en Monchamps, vicarissen-generaal van het diocees Luik de Lafontaine, dekeu van Spa Lamine, bestuurder van het klein seminarie van Sint-TruidenMierts, voorzitter van het groot seminarie van Mechelen Mgr prins de Croy; Mgr Van den Branden de Reeth, bisschop van Tyr Mgr Van der Stappen, bisschop van Jaffa Van Aertselaer, deken van Sint GudulaMgr Crets, prelaat van Averbode Mgr Mercier, lee- raar aan 't Sint-Thomasgesticht, te Leuven. Wij zien onder die namen verscheidenen van Vlaamschen oorsprong. Ongetwijfeld zullen deze den voorrang hebben. Mgr Doutreloux steunde het ouderwijs der Vlaamsche taal in de collegies van het bisdom. De talrijke Vlamingen, die de provincie Luik bewonen en daarbij het feii dat het derde deel van het bisdom eene Vlaamsche bevolking heeft, geeft ons alle hoop dat een Vlaamsnh sprekende bisschop op den zetel van Luik zal plaats nemen, om de goede tradities van Mgr Doutreloux, die een Waal was, voort te zetten. Spb/'i#»!p - Ter gelegenheid van Stuiven- ue iMcic. kermis hadden eenige jongelin gen zich wat te lang vermaakt. In 't naar huis keeren kregen zij het gedacht een boot te nemen en 't kanaal van Terneuzen over te steken, ten ein de hunnen weg te verkortenNauwlijks bevonden zij zich in den boot of deze zonk. De dertien dren kelingen riepen om hulp. De genaamden A. De Vos, en E. Vande Walle kwamen toegoloopen, na men een anderen en vaarden de kermisvierders ter hulp. Dank aan deze spoedige tusschenkomst kon den allen gered worden. 84 „nssnlueep Verscheidene personen siiH oocidci r'. 11q ziek geworden door het eten van bedorven vleesch. Eene vrouw is overleden. Het parket van Gent heeft de lijkschou wing bevolen. De gevallen van vergiftiging, hebben plaats gehad, niet te Knesselaere, maar op de Kasteellaan te Gent. Maandag werden de weduwe X. haar vijf kinderen, haar schoon zoon, dochter en kleinkind, uilen wonende Kasteel laan erg ongesteld, zij kregen krampen en buik loop, kortom al de kenteekens eener vergiftiging, moest voortkomen van het eten van bedorven vleesch. Het onderzoek der policie bracht aan het licht dat het vleesch verkocht was door eenen koopman in paardenvleesch, te Gent, deze boweerde dat hij het vleesch gekocht had van eenen boer te Waar schoot. Hot onderzoek aldaar gedaan heeft niemand doea ontdekken die den koopman vleesch zou gele verd hebben. liet onderzoek duurt voort. Van de negen aangetastte personen ligt er nu nog een te bed, de toestand der anderen is geruststellend. Zaterdag namiddag bedelde een sukkelaar die met kruk ken ging in de Merodestraat. Hij ontmoette een anderen bodelaar en de twee ongelukldgen(?) suk kelden naar de dichst bijgelegen herberg, waar zij menige borrels dronken. Wanneer bet op beta len aankwam, ontstond er twist tusschen de twee kerels en de gebrekkelijke werd door zijnen mak ker alleen gelaten. De kreupele beweerde geen cent op zak. te hebben en de herbergierster sprak van zijne krukken in beslag te nemen. Als 't dat maar is zegde de gebrekkelijke, hij reikte zijne krukken aan de herbergierster en ging gezwind de deur uitToen de herbergierster, van hare verba zing bekomen, den valsclien kreupelen wilde ach tervolgen, was hij reeds verdwenen. 1J Juaulw,,,, Eene dame, die in een bosch J op jacht gegaan was, heeft door een ongelukkig schot twee dienstmeiden ge troffen. De wonden zijn gelukkig niet erg. Zekere P. D. werd zondag nacht door een messteek in de rechterzijde gekwetst. De dader is gekend. Lezers, indien gij bleek, zwak en bloedeloos zijt, versterkt u met de Pil van Doktoor Raphael en ge zult aanstonds eene frissche gelaatskleur, kracht en levendigheid terugviuden. 1.75 de doos in alle apotheken Te verkrijgen bij M. Renneboog, Nieuwstraat. ^ivïllip - Het dagblad Correo de Cuipuzea, kjJJdllJ» .- reSan-Sebastian bevatte een arti kel door de officiers en soldaten van de spaansche vloot voor hen beleedigend geacht werd. Een twin tigtal zeelieden kwamen zaterdag avond naar de redaktie van gemeld dagblad, zij vonden er den bestuurder en twee opstellers die zij met stokken aanviellen. De dagbladschrijvers verdedigden zich en tijdens de vechtpartij werden de bestuurder, een der opstellers en drie scheepsofficiers ge kwetst. Onfeilbaar middel om tot een gevorder- den ouderdom in goede gewondheid te leven. Het is genoeg de overdaad te vermijden en va i tij 1 tot tijd eenige bloedzuiverende Pillen van Dr. Walthéry te nemen. Te verkrijgen bij M. Renneboog, Nieuwstraat. Zondag namiddag kwam de ge naamde August Vermeersch, uit de herberg 7 Stroomke, wijk Straathem, toen hij ver raderlijk aangevallen werd door twee dronken jon gelingen, die hem sloegen en stampten, en hem ten slotte ten gronde wierpen. Dan trokken zij hunne messen en doorkerfden hoofd en linker voorarm van hun slachtoffer. Vermeersch kon opspringen en vluchtten, maar hij werd ingehaald, vastgegre pen en in eenen rootput geworpen, die nevens de kasseide ligt. De rootput heeft 3 meters diepte en ware het niet geweest dat voorbijgangers Vermeersch uit het water hielpen, hij zou in den put verdronken zijn. De politie heeft een onderzoek ingesteld. AiiHpo-pni - Drie jagers die alhier op eene AUUc^Uii." kaag schoten, troffen eene vrouw. Sofie Dc Volder, die zich in hunne nabij heid bevond. De ongelukkige kreeg loodkorrels in 't gelaad en is bedlegerig. IVlrlppo-Pm - Een 70 jarige ouderling van IUUL1 gein* Denderhautem, Karei Louis Eeman, is woensdag door een inwoner van Idder- gem aangevallen en zoo erg mishandeld geweest, dat hij buiten kennis naar zijne woning werd ge dragen. Er zou eene wraakneming in het spel zijn. Het parket wordt verwacht. nm eiK Dinsdag avond ontmoetten tolbeambten der vlie gende brigade, eene bende smokkelaars, dewelke poogden vier varkens in Belgie binnen te brengen Een der smokkelaars werd na eenen hevigen tegen stand aangehouden, alsook de varkens werden in beslag genomen.. De aangehoudene is naar Gent Maandag morgend is alhier iAlHWCl een schip met duitsche sol daten aangekomen. Deze soldaten verheugd zich zoo dicht bij hun vaderland te bevinden, bezochten de herbergen en koffiehuizen en dronken ferm. Een hunner vergat zelfs dat hij zich niet meer in China bevond en sloeg in een koffiehuis der Groenplaats alles in stukken. Eene vechtpartij ontstond en de zaken gingen erg afloopen, toen andere duitsche soldaten toegeloopen kwamen, die hunne makkers vastgrepen en in een rijtuig duwden, dan in volle galop wegreed. VRAAGT OVERAL HET HETJVEISrSiBIEH der gunstig gekende Brouwerij Frans Bruwé, AAIjST. Dinsdag avond werd de 77 jarige landbouwster Francisca Van C..., die van 't veld kwam, door een 20 jarigen jongeling met eene gaffel aangevallen en zeer deerlijk mishandeld dat zij in bedenkelijken toestand verkeert. De dader wordt door de gendar men opgezocht. IVoiInnlnml - In de gemeente Son had men I lallll.— vei0k0ersen ingericht. Om het volk op afstand te houden stak de veldwach ter zijn stok vooruit, een wielrijder werd door de zen hinderpaal omgeworpeneen tweede die volgde stuikte met zijn velo en viel met het hoofd op de steeuen, de ongelukkige bleef op den slag dood. VRAAGT OVERAL HET Z. H. de bisschop heeft benoemd Onderpastoor van St.-Baafs te Gent, de eerw. h. Bruggeman, onderpastoor te Sottegem, de eerw. h. Van Bra bant, Baccalaureus in godgeleerdheid van de kat holieke universiteit van Leuven te Ilamme, de eerw. h. Carnonckel, coadjutor te Moorsel te Lebbeke, de eerw. h. Schokaert, onderpastoor te St.-Maria Hoorebekete Haeltert, de eerw. b. Van den Herreweghen, en te St.-Maria Hoorebe ke, de eerw. h. Meert, beiden professors van St. Jozefsgesticht te St. Nikolaas. Zijne Hoogwaardigheid heeft bestuurder be noemd der Zusters van den H. Vincentius te Melle, de eerw. h. Matthijs, die zijn ontslag van Mello heeft gegeven. LEUVENSBIER der gunstig gekende ilB'Oiftm'ij fVwri. nruirê, 111..N' r»1 - ,1 p Maandag namiddag is er bij de Dt lltlt we(j. De Bock brand uitgeborsten. Eene mijt koornter waarde van 1000 fr. eene mijt tarwe ter waarde van 500 fr. eene mijt haver ter van 300 fr. alsook eene ploeg en andere kleine voorwerpen, welke onder de mijter, stonden, te sa men eene waarde hebbende van 1850 fr., werden de prooi der vlammen. Alles is verzekerd. Ilpllp Kinderen hebben brand gesticht bij llt llt f[en landbouwer Petrus Meulenyzer, op den Grooten Dries. Het vuur aan de stalling be gonnen, sloeg op het woonhuis over. Dank aan de spoedige tusschenkomst heeft men uit het brand- dend huis bijna alles kunnen redden, uitgenomen eenig beddegoed. Het gebouw was tegen brand schade verzekerd. Vrijdag avond rond half 11 werd de omtrek van het standbeeld van koning Leopold I in opschud ding gebracht door eene geweldige ontploffing, die den grond deed dreunen. Het gerucht van vallend glas wees de richting aan van de plaats, waar het plaats had De vensters der tweede verdieping van het huis, bewoond door den advokaat Bosmans waren door het geweld van den slag in stukken gesprongen. Het was dus daar dat de ontploffing had plaats ge had. M. Bosmans, met zijn gezin op zijn buitengoed te Calmpthout verblijvende, heeft de bewaking van zijne woning toevertrouwd aan eenen stadhuisbe- diende, Aerts genaamd, die daar met zijne vrouw en vier kinderen is komen inwonen. Aerts vrijdag avond reeds te bed zijnde, werd in zijne slaapkamer een sterken gasreuk gewaar. Hij stond op en, vergezeld van zijne vrouw ging hij op zoek van den oorsprong daarvan. Ongelukkig had hij eene lamp meegenomen. Onvermijdelijk moest de ontsnappende gas, zoodra deze met de vlam der lamp in aanraking kwam, ontploffen. Dit gebeurde dan ook, toen Aerts de deur der hadkamer opende, waar het lek in de buizen was, of waar eene kraan open stond, dit valt te onder zoeken. De huisbewaarder en zijne vrouw zagen zich als door eene wolk van vuur omgeven, die alles in brand stak wat hij bereiken kon beddengoed en gordijnen, terwijl de stukken glas op de kasseien der Leopoldplaats rinkelden. Spoedig daagden er hulp op. De pompiers snel den toe en bluschten het begin van brand. Aerts en zijne vrouw, die erge brandwonden be komen hadden,' werden naar het naburige St. Eli- sabethgasthuis gebracht. De kinderen waren gelukkig ongedeerd geble ven. De stoffelijke schaê moet nogal groot zijn. Frankrlili - In het. dorp Voie-Dieu, nabij 1 i <r n\ i |i\ Bourgeneuf, viel donderdag een 11 jarige knaap, Chassagne genaamd, in een 33 meters diepen put. Men hoorde den jongen zoo hard hij kon om hulp roepen Een eemer werd af gelaten en Chassagne ging erin staan en werd op gehaald, hij had verscheidene, doch niet erge ver wondingen bekomen. Dat is een jongen die van geluk spreken mag Men had alhier proefnemingen ge daan met het serum tegen de geel koorts. Men heeft nu deze proefnemingen voor goed gestaakt. Zes personen die ingeënt werden, zijn Overleden aan de gevolgen van eenen steek door eene besmette moustiek toegebracht. De grand old man in de oppositie. Van 1886 tot 1892 was hij, die nu als de grand old man in Engeland en heel de wereld door be kend was, weer in de oppositie. De koningin had hem den graventitel aangebo den, doch hij weigerde dien zijn wereldsberoem- de burgersnaam was hem voldoende als graaf van hier of ginder zou niemand hem gekend hebben. Ondanks zijne hooge jaren behield hij zijn merk waardig redenaarstalend, eene uitzonderlijke frischheid van geest en eene buitengewone gezond heid. Altijd op de bres in het Lagerhuis, ondermijnde hij in het parlement en in het land, de groote con servatieve meerderheid. Na Parnell's veroordeeling in het echtschei dingsproces O'Shea dwong hij de Ieren hunnen ge liefden leider op te geven, omdat volgens hem, een verstandig, maar vooral een deftig man moest zijn. De groote meerderheid der Ieren gaf gehoor aan dien wenk en zoo ontstond de scheuring van de iersche Home Rule-partij in Nationalisten en Par- nellisten. In deze kwestie toonde Gladstone zich wezenlijk wat het schoonste in hem is een man wiens pri vaat leven ten voorbeeld kan strekken aan alle burgers. Bij de ontbinding van het parlement in 1892 kwamen de verbonden Gladstonianen en leren met eene meerderheid van 40 stemmen uit den kies strijd terug. Voor dc vierde maal eerste minister. Voor de eerste maal in de geschiedenis van En geland zag men toen gebeuren, wat met Gladstone voorvieleen Staatsman voor de vierde maal eer ste minister geworden, en dit op 83 jarigen ouder dom. In augusti 1892 kwam hij terug aan het bewind en in februari 1893 bracht hij zijn iersch Home Rnle ontwerp in het Lagerhuis alwaar het in drie lezingen, telkens met 40 stemmen meerderheid werd aangenomen. De Lordskamer verwierp het echter met verplet terende meerderheid. Algemeen bewonderden men toen nog de kracht dadigheid van den 84 jarigen grijsaard en de rede voeringen in dien tijd uitgesproken worden tus schen zijne schoonste gerekend. Op zaterdag 3 Meert 1894, tengevolge van het verzet der lords tegen al de voorstellen van het li beraal Lagerhuis cn ten gevolge zijner oogziekte, die hem dreigde met blindheid te slaan, gaf Glads tone zijn ontslag als eerste minister en werd aan 't bewind opgevolgd door Rosebery. Men weet hoe het ministerie Rosebery, na een jaar bestaan, ten gevolge van oneenigheid uiteen viel en hoe de algemeene kiezingen het ministerie Salisbury aan 't bewind brachten, met eene meer derheid, zooals de conservatieven er nooit eene hadden. Lnatstc levensjaren. Kort na zijn aftreden als hoofd van het gouver nement, zegde Gladstone ook vaarwel aan het poli tieke leven en gaf zijn ontslag als lid van het La gerhuis waarvan hij min eene tusschenpoos van achttien maanden, sedert 1832 onafgebroken deel had gemaakt. Men weet ook hoe hij, alhoewel in het private leven teruggekeerd, daarom niet totaal vaarwel zegde aan de wereld. Nog eens trad hij in het openbaar in het spreek gestoelte, nu twee jaar geleden en het was om den sultaD van Turkije den beul der christenen van Armenië en Kreta, den naam van the great assasin, den grooten moordenaar naar het hoofd slingeren. Dan is langzamerhand het stilzwijgen gekomen tot eindelijk het nienws zijner ziekte eene laatste maal de aandacht trok op Gladstone en nu de dood een einde is komen stellen aan een leven, dat tus schen de meest bewogen mag gerekend worden, ooit door menschelijk wezen geleid. Doorgaans op de bres voor verongelijkten en verdrukten, immer de stem verheffend tegen on recht en geweld, altijd strijdend voor de rechtveer- digheid, zal Gladston's naam in de wereldgeschie denis hooger klinken dan die van een Bismarck of een Napoleon. Dezer naam doet herinneren aan bloed en ge weld, de figuur van Gladstone zal voor het nage slacht oprijzen met een schitterend aureool, ge vormd door menschenliefde, zielenadel, christenzin en vredemin. Op Maandag 7 October, (Verloren Maandag). voor Wielrijders. Aangeboden aan de liefheb bers van de Stad en de omlig gende gemeenten. Naar schoone prijzen, al len zeer dienstig voor wiel rijders, waaronder Lampen, Trico's, Kousen, zadels enz. enz. De heeren Wielrijders die bij vergetendheid geen Pro gramma zouden ontvangen kunnen zich wenden bij den Heer Frans Tack, herbergier, Molenstraat, of ten bureele van De Volksstem. De Programma's zullen binnen kort verschijnen.

De Volksstem | 1901 | | pagina 2