TWEE TIJGERINNEN ALLERHANDE NIEUWS. UIT HAMME. Leest en verspreidt de volksstem. ONSTERFELIJK Priest, benoemingen. De Koolmijnen in de Kempen. Zulte. Zondag avond drong een bandiet langs het venster in de woning van mad, V lemiuckx, eene 70 jarige alleen wonende vrouw. De kwaaddoener vond de ongelukkige slapend hij bracht haar drie messteken toe, een in den hals en twee in de borst. De wonden zijn evenwel niet doo- delijk. Het parket van Gent is maandag namiddag te Zulte afgestapt eu heeft een aanhoudingsman daat afgeleverd ten laste van een 20 jarigen land- bouwwerkman, die niet goed bij zijn verstand schijnt. nue^iaie. foüS VaQ Hoecköi dagi00_ Ei •ge zaak van ontvreemdin gen te Mechelen. Barnum te Parijs. Groote brand te Brussel. De anarchist Moineau in vrijheid. NOVEMBER VALAVOND. D Is. BllWEAS. De oorlog tusschen Engeland en Transvaal. Spiessens, die in den lijd eenige dich ten en novellen geschreven had en zich voor een groot kunstenaar aanzag, lag gansche dagen in ruzie mot zijne vrouw. Dan op zekeren keer werd hij voor goed dit leven moede. Hij vatte hel ongelukkig gedacht op van zich te zelf moorden. Vergit was de zachtste dood dacht bij- Hij ging bij Pillemans den- apothe ker, hij legde hem het tafereel voor van zijn huiselijk verdriet, en tevens zijn vast voornemen om van de wereld te scheiden. Hij vroeg derhalve een snel werkend vergif. - Gij hebt gelijk, zegde Pillemans, dat is geen leven, in uwe plaats deed ik het ook. Ik zal u iets geven op een eeu wig zwijgen. Wees gerust, zei Spiessens. als ik dood ben zal ik niets meer vertellen. Pillemans bereidde hem iets waar hij krampen zou van krijgen doch waarvan 1 hij niet sterven konbeval hom dit in j eens in te pakken en rekende hem tien franks. Spiessens nam het vergif in. Adieu vrouw en kinderen, zei hij, vader gaat sterven Een half uur nadieu werd hij hevige krampen gewaar in zijne darmen. Hij wrong zich de lenden van pijn en heel het gezin weende. De dood kwam echter niet spoedig genoeg naar zijn zin. Bevreesd voor nog heviger pijnen, stak hij eene sterke koord en een gela den revolvor in zijn zak en vluchtte het huis uit. Hij ging langs den Dender naar Hof- stade toe. Op eene plaats gekomen waar een boompje stond, met zijne kruin over het water gebogen en ver van de huizen at, bleef hij staan Hij beschouwde het boompje aan dachtig en zegde Hier ga ik het doen Hij haalde het touw te voorschijn, bond het aan een tak die ver over het water uitstak, deed zich vervolgens de strop om den bals, en sprong van de helling. Daar hing Spiessens nu te zwieren en te spartelen, maar ook dat was te pijnlijk en duurde te lang. Hij bezat nog de tegenwoordigheid van geest om den geladen revolver voor den dag te halen om zich door den kop te branden. Het spreekt van zelf dat zijne hand beefde bij die verrichting. Het schot ging af maar de kogel vloog hem over het hoofd en... o wonder hij had de touw doorgeschoten en Spies sens viel in 't water Gezien hij niet zwemmen kon moest hij onvermijdelijk verdrinken, maar twee werklieden die op het land waren en die hij niet had bemerkt, waren reeds naar hem toegekomen, met het gedacht den gehangene af te snijden. Alles was er echter zoo vlug toege gaan dat zij niets in tijds waren om de koord door te snijden, maar toch event- wel dienst konden doen om Spiessens uit het water te halen. Als de man op het drooge was, druk te hij de hand aan zijne redders, be dankte hun hartelijk en ging op zijn ge mak naar huis, in het vast gedacht dat zijnen kunstenaarsroem, als vlaamsch schrijver hem onsterfelijk had Dijnsdag is alhier overleden den E.H. Van Aalst pastoor in den ouderdom van 78 jaar. R. I. P. Z. H. de Bisschop heeft pastoor be noemd te Volkegem, in vervanging van den eerw. h. Gevaert, ontslaggever don eerw. h. August Vanderlinden, onder pastoor te Denderhautem. De E. H. Verloo is benoemd tot aal moesenier van het garnizoen van Den- dermonde, in vervanging van den E. H. Cornand, tot een ander ambt geroepen. Met zeven boormachienen, door stoom gedreven is, men nu volop bezig met te werken te Asch en te Opglab- beeck. Verschilende hebben dikke kool- lagen doorboord en eene maatschappij heeft reeds de aanvraag gedaan om eene koolmijn daar te stellen en gezegde aan vraag aangeplakt op alle dorpen rond de gemeente Asch, zelfs tot in de Maas vallei. Tusschen Guitrade en Neerglabbeek, op vier kilometers van Brée, zal er eerstdaags, naar ik uit stellige bron verneem ook een boormachien geplaatst worden. Volgens deskundigen zou de vallei of lage grondstreep die aldaar zich bevindt dezelfde zijn waar men in de omstreken van Luik de meeste en de beste steenkolen vindt. Uit alle richtingen komen voortdu rend werklieden te Asch aan om werk te zoeken, en de vreemdelingen, om een en ander te zien, zijn zoo groot in getal, dat de treinen gedurig gevuld zijn met bezoekers. Seriinfi* - Maandag avond had nabij de koolmijn Gollard, waar een tien tal gendarmen te peerd patroeljeerden, eene sa- j menscholiug van ongeveer twee honderd personen plaats. De gendarmen sprongen van hun peerd en deden tien aanhoudingen. De aangehoudenen wer den naar de gendarmerie geleidt, na ondervraging werden drie hunner in vrijheid gesteld een 78 ja rige blinde en twee kinderen. Dinsdag morgend was liet getal werkstakers aanzienlijk verminderd. StuiEPt EiiSj nog a. u. b. 3 doozen Borst pastil len Walthéry tegen hoest en keelpijn op, ik viud ze lekker eu mijne vrouw ook telkenmale wij er namen was eene enkele doos voldoende om ons te genezen. Em. Galan, Ingenieur te Lyon. Te verkrijgen bij M. Renneboog, Nieuwstraat. FopIoo - Murder Ramon van Aertrijke, beeft verklaart dat bij zelf de poei ers tegen de wormen niet bereid bad eu sinds jaren iuot soortelijke poeiers in de streek leurde. Hij en zijne vrouw zijn terug in vrijheid gesteld, beiden waren als versteend van schrik toen zij de noodlot tige gevolgen van het wormpoeier vernamen zij hadden de voortkomst van het poeier aangeduid. i It - Maandag morgend was Al- i ner, 23 jaar oud, aan dc vaart ter wijk Hoekstraat bezig met het helpen laden vau een schip beeten. j bij toeval viel hij van de loopplank in het water, j Een bak met beeten, welke door twee mannen ge dragen werd, viel op zijn hoofd. De kin van den jongeling werd geheel verbrijzeld. De ongelukkige had zulke vreeselijke wonde bekomen, dat hij eeni ge oogenblikken later stierf. De verongelukte was ongehuwd en de oudste zoon eener weduwe met acht kinderen. Het militair parket houdt zich bezig met eene zaak, die in militaire kringen oneindig veel op schudding verwekt, te meer daar zij zoo kort volgt op de bedrieglijke feiten in militaire beenhouwerij te Gent. Ditmaal is het feit gepleegd in het voedermaga zijn te Mechelen. Te Mechelen had over drie naanden de serjant G. eene klacht ingediend, wegens opstand, tegen den soldaat Van Haesendonck. Deze, om zich te wreken, vertelde nu dat hij en andere soldaten door den serjant werden gebezigd om groote hoeveelheden haver, hooi en strooi, ten nadeele der stallingen van het artillerie-regiment te ontvreemden. Maar de getuigen, door Van Haesendonck aan geduid, loochenen de feiten en werd, door de over sten van den soldaat, twijfel over zijnen geestetoe stand geoppend. Doch, geneeskundig onderzoek bewees dat de man zeer gezond van geest was hij kreeg dus eene disclinaire straf voor zijn verzet en kort daar na werd hij in onbepaald verlof naar huis gezon den. Van de ontvreemdingen was geen spraak meer, toen in de kazerne, de getuigen die voor het par ket geloochend hadden, openlijk zegden dat de serjant wel degelijk stool. Daarop nieuwe tusschenkomst van het krijgsge- recht en Woensdag werd de serjant aangehouden. De krijgsauditeur, M. Cambresy, was Woensdag en Donderdag te Mechelen en deed er de zegels leggen op do kamer *an den serjant en al zijue pa pieren in beslag nemen. Ten gevolge van dit onderzoek begaf het parket zich ook naar eenen koopman in haver hooi en strooi van eene gemeente in 't arrondissement. Men verwacht zich aan de inechtenisneming van talrijke medeplichtigen. De officier behoort tot het bestuur bataljon en men schat dat hij zich per maand ongehoorloofde winsten, tot een bedrag van verscheidene honder den franks wist te verkeren. Hij is opgesloten in de celgevangenis te Antwer pen. VRAAGT OVERAL HET LE TJVEISrSBIEH der gunstig gekeude fifoutrct'ij Fi-ann tré, AALST. Barnum en Bailey zullen in December, Januari, Februari, eu Maart aanstaande voorstellingen met hun circus in de Galerie des Machines op het ten toonstellingsterrein te Parijs. Daartoe is eene zaal ingericht, die 8,000 zitplaatsen bevat en van ver warmingen elektrische licht installaties is voor zien. Bovendien zijn er stallen voor 500 paarden, een speciale tent voor menschelijke wonderen, een voor de menagerie, loges voor de artisten, enz., enz. Een zeepfabriek vernield. Eene brandramp nog aanzienlijker dan, die wel ke het Hotel Continental vernielde, heeft dezen nacht de groote zeep, olie- en soda fabriek van M. Lebrun, op de Hooikaai vernield. Het vuur weid ontdekt door de dienstmeid, die, aan haar huiswerk bezig zijude, rond 10 uren iets op de binnenplaats van het woonhuis te verrichten had en de fabriek in brand zag staan. Zij snelde naar binnen, wekte hare meesters, die reeds te bed waren en M. Lebrun snelde aan stonds de fabriek binnen, welke enk-l door die smalle open plaats van het wood huis gescheiden is. Het vuur woede reeds met geweld door boel het gebouw en bedreigde zelfs een gedeelte van den blok huizen, in welke het gebouw een middenpunt uitmaakte. Eens het alarm gegeven waren de pompiers van den nabijzijuden Vlaamschen Schouwburg spoedig toegesneld, terwijl de voorbijgangers middelerwijl reeds de peerden hadden gered, geen minuut te vroeg, waut nauwelijks wareu de dieren buiten of ook de stal vatte vuur, terwijl de vlam in de fa briek zelf met verbazende snelheid rondgreep en weldra hoog door het dak opsloeg. Van zeer verre werd de brand en de vonkenspac- tende vlam gezien en weldra was eene groote volks menigte ter plaats gesneld. Al de stoomspuiten, al de pompiers en eene groote policiemacht was de meuigte vóór geweest en kon haar ditmaal met betrekkelijke goede orde, in bedwang houden, ofschoon deze, naar schatting van een Brusselsch blad, wel 10,000 personen sterk kon zijn. De groote bakkerij Pain Integral en nog een an der nijverheidsgesticht, eene brouwerij wareu be- breigd, en daar de brand begonnen was in een ge deelte van het gebouw dat met potasse olie, en an dere vettige stoffen alsook hout en vaten gevuld was, vreesde men het ergste, te meer omdat het spuiten der pompiers op dit gedeelte hoegenaamd geen effekt maakte. Heel de fabriek, die eene oppervlakte van 13 aren en drie verdiepingen had, werd vernield. Zij bestond sedert 60 jaar. Het gebouw was een oud klooster uit de 17® eeuw er bestonden nog over blijfsels van eene oude kapel en men vond er nog talrijke nissen van heiligenbeelden en cellen. De schade, die ontzaglijk moet zijn, was door verzekering gedekt. Voor onze moeders, Üm eene frissche kleur kracht en schoonheid te bewaren, en zich te vrij waren der gevaren eigen aan zekeren ouderdom, is het voldoende zich van tijd tot tijd het lichaam te zuiveren met de slijmverdrijvende pil van Doctoor Walthéry. Teverkrijgen bij M. Renneboog, Nieuwstraat. Wp&tprlnA - Zaterdag avond, na de ffcsiciiuu. biecht gehoord te hebben, keerde de E. H. onderpastoor van de kerk naar de pastorij terug, toen hij door de duisternis misleid, in eene gracht sukkelde. Zekere L. V. D. hoorde dën plons en sprong den drenkeling ter hulp. Bei den zakten dieper en dieper in den modder en gin gen onvermijdelijke verdrinken, toen er uit de pas torij hulp opdaagde. De E. H. onderpastoor en zijn redder zijn nu hersteld voor hunne ontroering. Jules Moineau is Donderdag avond in vrijheid gestelden is onmiddelijk naar Luik vertrokken, waar hij tegen 9 uren aankwam. Men herinnert zich dat hij in Juli 1892 veroor deeld werd tot 25 jareu dwangarbeid, voor mede plichtigheid in den dynamietaanslag van 1 Mei van dat jaar. Terwijl Monieau Donderdag avond rond 5 ure in de gangen der gevangenis van Leuven wandelde kwam een bewaker hem bij den bestuurder roepen. Moineau, gij zijt vrij, zegde deze. Vrij Vroeg Moineau. Ja gij kunt henen gaan. Met deze woorden overhandigde hij aan Moine au eeen besluit geteekend door Minister Van den Heuvel, hem meldende dat hij mocht worden vrij gelaten. Grauwe nevel aan de kimme, Lichte noorwind, vochtig, kil, Donkere hemel, en een omtrek, Als een kerkhof doodsch en stil. Rijzend loover, gele zode, Ritselend riet langs kan en gracht, Hier en daar een schuchtige vogel Schuilplaats zoekend voor den nacht. Op de baan een eenzaam wand'laar, Treurig blikkend om zich heen, Mijmerend van dood en sterven, Van de winter die verscheen. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIER der gunstig gekende JVfOM we rij Fruit* Druwé, AALST. Hare stem doet de koninginnen huiveren. Het spookt voorwaar.. Bru- nehilde vliegt om hulpGalzwintha, het lijden moede, beslist Chilperik te verlaten en naar Spanje terug te keeren. Intusschen zoekt Chilperik zijne vrouw op. Gewetenswroeging knaagt aan zijn hart. Verre van haar, zooals Fredegonde's bevel luidde, te willen dooden, zal hij vergiffenis afsmeeken. Liefderijk, verzoenend is der echtgenooten bijeenkomst. Weer jaagt Fredegond's stem schrik en angst in beider harten. Chilperik weet evenwel Galzwintha's vrees te bedaren bij de stellige belofte, dat zij morgen dit duivelsch paleis verlaten.... Gontramen Siegbrecht zien het tooneel der verzoening en juichen. Het voorspelt een voortaan gelukkig huwelijk. Ook de huiche lende Brunehilde schijnt blij te moede. Afgetobd door al te hevige ont roeringen, begeert Galzwintha wat te rusten. Niemand wake op haar dan Chilperik zoo haar wensch.. Diep vreesbannend is haar slaap. Chilperik, wien het op het hart ligt Fredegonde om te brengen, wil de gelegenheid waarnemen om inderhaast te bevelen, dat men zijne minnares vange, verwurge, verbrande. Bij het hooren dezer doodsbedreiging, verlaat Fredegonde het geheim vertrek. Door haren blik ontkracht, betooverd, wordt Chilperik door de toegesnelde Ursio en Bertefred bewaakt. Zij zelve wurgt Galzwintha, doet Chilperik wegsleuren en vliegt hare krijgslieden in het gewee stellen. Op Galzwintha's doodsgegil ijlen Brunehilde, Gontram, Siegbrecht en dezes gevolg, bij groot misbaar, op het tooneel. Fredegonde's krijgsvolk overrompelt henChilperik, immer betooverd, roept zijne minnares tot koningin uit en kroont ze met eigen handen. Voortaan woede de oorlog Geschiedkundige feiten voor het derde bedrijf. Elf jaar verliepen (565-576) sedert Galzwintha's dood. Siegbrechtbijgestaan door Gontram en Carebert, randt Chilperik aan Bij Carebert's afsterven (567) wordt de oorlog gestaakt, doch woedt weer in 573. Dit jaar doet Chilperik Siegbrecht's grondgebied aantasten door Merovech, zoon zijner eerste vrouw. Merovech neemt eenige steden in, waar onder PoitiersSiegbrecht komt uit Duitschland aangesneldoverwint Chil perik en schenk, hem vergiffenis. Het volgend jaar teistert Chilperik Austra- siè'te vuur en te ztbaard. Zijne benden worden nogmaals door Siegbrecht overrompeld. Hij rukt naar Parijs. In die stad door zijnen broeder be stookt vlucht hij naar DoornijkMet hem verblijven Fredegonde en hun kind Clotaris (5 jaar). Siegbrecht doet Doornijk omsingelen en slaat zijne tenten op te Viiry-sur-Scarpe tusschen Atrecht en Dowaai). Hem vergezel len Brunehilde, hun zoon Childebert en hunne kleinkinderen Diedbrecht en Diederik (6 en 1 jaar). Des anderen daags zal men storm loopen tegen de belegerde stad, Vandaag worde Chitperik vervallen verklaard en spant Siegbrecht Neustrië's kroon (Wordt voortgezet). De Engelsche Bloedhonden. In zijn nummer van 1.1, kondigde de Deutsche Wochen- zeitung in den Nederlanden eene verklaring af van Mev. Cremer, bevestigend dat te Graspan, bij Reitz, de Engelscben zich verscholen achter de vrouwen, onder welker armen heen zij op de Boeren schoten. De Boeren hadden teruggeschoten en 8 vrouwen en 2 kinderen waren door hunne kogels gedood geworden. In zijn nummer van 12 October verklaarde de Nieuwe Rot- terdamsche Courant dat een gewezen ontsnapt Boerengevan- gene, op dit oogenblik in Holland verblijvend, dit feit beves tigde. Door de afkondiging van den brief van President Steyn aan Kitchener, als antwoord op de proclamatie van dezen laatste, bevestigt de Mancheeier Gurirdian eveneens die gruwelen en schrijft aangaande dien wraakroependen vrouwenmoord te Graspan En de troepen Uwer Excellencie schoten zelfs met kanon nen op de vrouwen toen zij met of zonder hunne wagens vluchten (hoewel de troepen Uwer Excellentie wisten dat het slechts vrouwen waren), om er zich op die wijze van mees ter te maken. Verscheidene vrouwen werden derwijze gedood of gekwetst. Dit gebeurde op 6 Juni 1901 te Graspan bij Reitz, waar een vrouwenkamp genomen werd door troepen uwer Excel lentie en daarna door ons verlost, terwijl uwe soldaten zich achter deze vrouwen verscholen eu toen uwe hulptroepen opdaagden, schoten zij met kanon en geweren op dit vrou- Honderden gevallen in dien aard kunnen worden gemeld maar ik vind dat nutteloos, indien uwe Excellentie een waar- heidslievend persoon wil ondervragen, zal 't hij vernemen. Steeds ntcnwe Engelsche verlieaeu iu 't gevecht van Bakenlaagte. Het War-Office deelt heden eene volledigende lijst mede der Engelsche verliezen in het gevecht van Bakenlaagte (kolon Benson). Die lijst brengt het totaal tot heden bekende engel sche verliezen op 86 dooden en 216 gekwetsten, 't zij 302 zonder te spreken van de gevangenen en de beide kanons, De vorige lijst gaf 236 man verliezen op. Engeland heeft nu weer een staaltje gegeven, hoe men gestadig de waarheid verzwijgt en slechts gedeeltelijk weergeeft om den algemee- nen indruk te verminderen. Documenten waarvan men niet spreekt... De engelsche vredescomiteiten noodigden lord Salisbury uit om de correspondentie, gewisseld tusschen M. Schalkburger d. d. president vau Transvaal, lord Kitchener en lord Milner na de proclamatie van 9 Oogst, openbaar te maken. Zij den ken dat Engeland toen eene gelegenheid liet ontsnappen om den vrede te sluiten. Dit is juist het tegenovergestelde.) Het engelsch gouverne ment liet dan verstaan dat Schalkburger toen schreef alsof de Boeren zich wilden overgeven. Dit waren leugens M. Schalk burger verklaarde er integendeel in bereid te wezen den vrede te sluiten, mitsgaders de volstrekte onafhankelijkheid der beide Republieken en de volledige kwijtschelding voor de Kaaprebellen. Met dezen brief te verzwijgen, wil het gouvernement slechts verbergen aan het publiek dat er slechts twee mogelijke mid delen zijn voor het einde des oorlogs I of dat Engeland uit Zuid-Afrika terugtrekt, of de volledige uitdelgiug der Boeren wat nog jaren en jaren zou duren.

De Volksstem | 1901 | | pagina 2