allerhande nieuws. GtROOTEN AFSLAG. Lees dit Het antwoord is aan Pie Daens Tooneelnieuws, I FRANK, De Rozenmaagd, Aan het Land van Aalst Vreeselijke Moord te EREMBODEGEM. Moordpoging te Hofstade. Geeraardsbergen^0Sterge 100 Visietkaarten met scheuralmanak Goede winsten Vereen .-StatenUit Washington m-wt isciiaaioeeK. op eeüen zoldcr een Antwerpen. Hoenderteelt. Leest en verspreidt »e volksstem. Kerkfabriek van den heiligen Martinus. O I» E IV B A U E AANBESTEDING F. De Hert. A. Calewaert. ren. Daarvoor behoefte hij toch zoo ver niet te loopen, of zulk exentrieke kuren niet uit te zetten. -- De schoonste uitvinding der eeuw. Men weet dat M. Osiris eenen prijs van 100,000 franken heeft bestemd om als belooning te dienen voor de schooüste uitviuding der eeuw. Het schijnt dat de jury voornemens is, deze toe kenuen aan den uit vinder van de eerste onderzeesche boot. Het Jour nal de Bruxelles maakt hierop de volgende bemer king: «De jury heeft, misschien geen ongelijk; maar men kan die beslissing echter niet zonder zekeren weemoed aanzien. De eeuw heeft een onbe rekenbaar getal uitvindingen geleverd, allen be stemd om de kwalen van het menschdom te heelen of te verzachten. En het is een oorlogstuig dat men de schoonste uitvinding Waarlijk, er is daar niets verblijdens in. Vele kleintjes ma ken een groot. J)e 50,371 vischverloven, in 1900 in België afgeleverd brachten voor den Staat fr. 113,260 op Aanslag tegen den tsaar. Er heerscht groote ontroering in Rusland, wegens een ontdekten aanslag tegen den tsaar, te Tsarskejo Selo, de geliefde verblijfplaats der keizerlijke fa milie. De waterleiding naar het kasteel is doorge sneden en het water is vergiftigd met een gemak kelijk te begrijpen doel. Twee honderd persopen, die van het water hebben gedroken, lijden reeds aan typhus. De tsaar en het hof zijn naar Gatchina vertrokken. Er is een onderzoek geopend, maar tot hiertoe heelt dit geen uitslag opgeleverd. Men verzekert, maar 't is nog niet bewezen, dat men eene uitgebreide samenzweering heeft ontdekt tegeu den tsaar en het hol. Er zijn reeds talrijke personen aangehouden. Het hoofd der policie heeft een naanloozen brief ontvangen, waarin de schrij ver zegt, gelast te zijn hem te vermoorden. Het onderzoek wordt in 't geheim voortgezet. Te Bessancou is er nen kanonnier, Grasselin, die zijne handen aan geen sabel of aan geen geweer wil steken, Nooit of nooit zal ik een wapen aanra ken, waar ik mijnen naaste mee moet vermoorden of leeddoen kan, zegt hij. Men heeft hem al in het gevang en op disciplien gezet, maar niets gekort Ge moogt mij bevelen al wat gij wilt; doet mij tien jaren lang den koer afkeeren, de gemakken rui men, het zij zoo, maar een geweer aanraken! dat nooit, zegt hij. Ziju vader, Grasselin, die in 1870-71 den ^.anschen veldtocht meegedaan heeft, schrijft aan het bataillon om zijn gedrag af te keu ren, en zegt dat hij de ouderlijke woniüg ontweken is, en dat hij hem sedert langen tijd niet meer ge zien heeft. Men gaat nu dien sukkelaar voor den krijgsraad brengen. Ons dunkens moet er bij dien soldaat, en wellicht bij ilien pelgrim ook, iets in de bovenkamer schuilen, want dwaze kuren uitrich ten, is precies het werk van geen wijze menseken. Al de vronwcu die veel lachen om hunne schoone tanden te laten zien, go moogt zeker zijn dat ze Odolgebruiken. Dat is reklaam. Dat onze oude lezers ons blad, dat met nieuw- ■- - zal vergroot worden, bij hunne vrienden en kennissen aanbevelen. "e naaste week beginnen wij als mengel- k een der schoonste verhalen uit de transche evolutie door Petrus Van Nuffel. Aalst, den '24-12-1901. In uw nummer van verleden Zondag 22 Decem ber 11., randt gij de Katholieke Turn-Club Steun geeft Moed op eene loensche wijze aan. Dat gij op de Passiespelen een hoop ijdele, verwaande of gekke woorden hadt uitgekraamd, dat zou mij niet verwonderd hebben. Ja zelfs verwachtte ik mij aan eene samenspraak, waarin St-Pieter al degene die de groene partij niet aankleven uit den Hemel bant. Maar dat gij een gezwets, eene grove leugen zoudt hebben geschreven dat, had ik niet verwacht. Wan neer gij schrijft dat de Passiespelen wonderlijk vertoont, zijn dat is eene eer die gij onze Maat schappij aandoet en bijzonderlijk aan do uitvoer ders die niet op eenig lof van hunne hardste vijand verwachtte. Niets kunnen beknibbelende wil hij eene tas water op de overgroote gloe i werpen die de Pas siespelen in het hart der bevolking van Aalst en omliggende heeft nagelaten en de roem aan onze Maatschappij te beurt gevallen vermindereu en schrijft dat het bijzonderlijk dank is aan de tur ners der St Joseph patronage, dan Land van Aalst v liegt ge wetens en willeus, dan voert ge iets in uw schild die niet anders dan verachting verdient, daarom ismiju schrijven eene verwitti ging aan mijne medeturuers zich door uwe woorden niet te laten meêslijpen en eene misnoegdheid tegen onze St Joseph vrienden. Land van Aalst r. uit al mijne krachten pro testeer ik tegen uw slangachtig schrijven en daag u uit ons dien naam kenbaar te maken die u alles heeft gezegd. Gij die nu kunt laten zien dat een ware aalstenaar vrijzinnig en oprecht is, zult, ver hoop ik, uw antwoord niet schuldig blijven. Een Turner van Steun geeft Moed. Vrijdag avond rond 8 1/2 ure, heeft zekere Do- mien Arys, gewezen metserdiener, zijne vrouw Maria Van Ransbeke den hals afgesneden. De mis daad gebeurde in de volgende omstandigheden: Arys was over twee jaren gehuwd met Maria Van Ransbeke; deze had twee kinderen. Arys was zeer jaloersch en reeds verscheidene malen had hij zijne vrouw verlaten. Sedert eenigen tijd was hij in de koolputten gaan werken en kwam over eenige da gen naar Erembodegem terug. Hij wilde weder bij zijne vrouw komen, doch deze weigerde hem te ontvangen. Hij bedreigde haar dan te zullen ver moorden. Maria Vau Ransbeke, welke in eene fa briek van de Brusselschestraat, te Aalst, werkte, keerde 's avonds rond 8 1/2 huiswaarts en werd door haren man afgewacht, Vroeger reeds had zij zelf eens aan eenen policieagent moeten vragen om haar n tar huis te leiden. Vrijdag avond toen zij aan de kapel Termuren kwam, sprong haar man, Arys Domien, op haar toe en sneed haar de keel af. De dood was oogenblikkelijk. De moordenaar is door de gendarmerie van Aalst aangehouden. De moordenaar werd Zaterdag gekonfronteerd met het lijk van zijn slachtoffer, zijne echtgenoote welke hem verlaten had ter oorzake vau de slechte behandeling waarvan zij het voorwerp was. Hij legde niet liet minste berouw aan den dag en zegde zelfs aan zijnen schoonvader die nevens het lijk zat te weenen: Ja! daar ligt zij uitgestrekt uwe dochter; zij heeft nu wat zij verdiende. Zijne echtgenoote, geboren Maria Van Rans beke, was slechts 24 jaar oud. Een dronkenlap V... was vrijdag rond twee uur thuis gekomen dronken als een regiment Zwitsers. Zijne vrouw deed hem eenige opmerkingen over zijn gedrag, waarop de woestaard plots in volle gramschap ontvlamde, de ongelukkige bij het haar greep en haar rond de kamer sleurde. Ten gronde geworpen, verbrijzelde de dronkaard haar den neus en de tanden met hielstampen schop te haar gelaat aan stukken, wierp haar daarna op 't bed en sloeg er op met al wat hem onder de hand viel. Op de noodkreten der ongelukkige snelden de geburen toe en de lafaard nam de vlucht. Het arm slachtoffer werd verzorgd, een doctor ontboden, doch de man der kunst verklaarde dat alle hoop op leven is geweken. Het parket van Dendermonde, is dadelijk ver wittigd, kwam met de gendarmerie van Aalst ter plaats en het monster werd aangehouden in eene schuur waar het zijnen roes uitsliep. Daar de apothekers onzer stad er geen ver- koopen gelieft'mij terstond 10 doozen Borstpastil- len van Dr Walthery op te sturen, zij zijn heilzaam in 't genezen van een valling, keel en borstaandoe- ningen. Hierbij 2 dollars. Em. Delannoy. Chicago Amerika. Teverkrijgen bij M. Renneboog, Nieuwstraat. Twee verdachte vrouwen zouden knapen van 13 a 15 jaar oud opgestookt hebben om hunne ouders te bestelen en het geld bij hen te komen verteeren. Dit zou reeds zes maanden duren, en een der kna pen zou in verscheidene keeren eene som' van 350 fr. aan ziju vader ontstolen hebben. De policie, door een naamloozen brief verwittigd, heeft een onderzoek ingesteld en de twee vrouwen aangehou den, die volledige bekentenissen afgelegd hebben. Eene der vrouwen, heeft geene gekende woonplaats de andere hield eene herberg, die nu op bevel der overheid gesloten is. Het parket van Audenaarde heeft de zaak in hauden. voos* hniicn dc stad, 0,15 meer voor port. MpipolKoIrA Woensdag namiddag, rond LStClI ClUCkC. 2urG) ig de remigie vaQ den genaamden Kliekee, Hulengemsche steenweg, ten gronde afgebrand. De pompiers der gemeente wa ren ten 8 ure 's avonds den brand meester; zj zijn erin gelukt de aanpalende huizen te vrijwaren. Er bestaat verzekering. Slokono Zondagavond zaton in De Anker de herbergier Jan De Bruyne, zijn zonen en eenige staatsbedienden met de kaart te spelen toen plotseling een viertal dronken kerels van den Heikant binnenstormden; een hunner was met een mes en een andere met een boksijzer ge wapend. Zij vielen den herbergier en de rustige verbruikers aan; de eerste werd dooreen messteek in het hoofd getroffen en verscheidene der laatsten bekwamen erge verwondingen. De schuimers sloe gen twee schoone lampen, stoelen en vier groote ruiten in stukken. De geudarmen werden ontboden en de daders namen de vlucht. Een hunner kon aangehouden worden; de andere zijn gekend. op ai onze scSiearalmanakkeu te beginnen van af 20 centiemen, 30 centiemen en 60 centiemen 'tstuk, franco te huis gezonden. aan winkeliers en onze uitverkoopers. LVfinlr pil Ir -^eü handelaar in sterke J dranken uit Salon is al bij zonder ongelukkig geweest met eene smokkelarij, die hij vau plau was te volvoereu. Hij had daartoe bet nieuwerwetsche middel uitgekozen, een auto mobiel, waarmee hij met eeue negentienjarige schoone, zoo gezegd, een tochtje maakte. Toen hij evenwel aan het kantoor der accijnzen te Saint-Michel was gekomen kregen de ambtena ren argwaan. De man moest met zijne schoone uit stappen en zich aan een onderzoek onderwerpen. Doch hoe het kwam, ol de beambten vrijpostig werden dan wel of de koopman zenuwachtig werd, toen het gevaar, gesnapt te worden, zoo nabij was, is nog niet uitgemaakt, wel echter dat de partijen eerst woorden met elkaar kregen en ten slotte handgemeen werden, waarbij een veertigtal liters alkooi heel onverwachts uit den automobiel begon nen te vloeien. De alkooi vate vuur en in een oogwenk waren de ambtenaars en de smokkelaar in vlammen gehuld. Hoewel ernstig gewond wist de koopman, dank aan de paniek, tc ontkomen het kantoor der ac cijnzen ging in vlammen op, en de beambten kon den nog slechts op den automobiel en de jeugdige schoone beslag leggen. Leelijk voor den handelaar is ook, dat in het gevecht zijne portefeuille met bankbriefjes moet verloren hebben. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIEH der gunstig gekende HrouuceriJ JFmns Btfutvé, AAJLSV. men dat, terwijl Presi dent Roosevelt er Zondag wandelde met den Engel- schen gezant, rond middernacht op de Massachus- setslaan, een kerel op hem toesprong en een vuist slag gaf in volle borst. De President deinsde een stap, sprong op zijn aanrander toe en deed hem met een vuiststomp ter aarde rollen. Dan hernam hij zijne wandeling met den gezant, zonder zich verder om het voorval te bekreunen. Hij wilde geen gevolg geven aan de zaak. De Britsche gezant verklaart dat een bokser van beroep, zelfs de best geoefende niet, een tegenstre ver op zulke behendige wijze hadde kunnen neer vellen als de President het deed. KpR«köfkb - de Leeuwenstraat werd kind ontdekt dat, ziek zijnde, door de ouders totaal verlaten en op den koop toe, oumenschelijk mis handeld werd. Het was een van vier kinderen, die de man uit een eerste huwelijk. Slechts twee bewoonden het huis met de ouders, doch een dezer twee, een meis je van zeventien jaar was een paar dagen 't huis ontvlucht omdat het eveneens mishandeld werd. Beide kinderen dragen over geheel het lichaam sporen van slagen en beten. Heel de buurt is door die ontdekking in opschud ding. Vrijdag morgend werd de Previnciestraat in opschud ding gebracht door eene stoutmoedige aanranding. De verstellersjongen Math. Bogaerts moest naar de woning van zijnen baas, M. Alfons Claes. Pro vinciestraat, noord, 179, twee kistjes met diamant- doppen gaan halen. Nauwelijks was de jongen, met de kistjes onder den arm, eenige stappen bui ten de deur, of hij werd staande gehouden door vier kerels. Een wierp hem een pak peper in de oogen; een ander gaf den jongen eenen geweldigen vuistslag in het aangezicht, wat hem gansch be dwelmde. De schurken ontnamen hem de kistjes en gingen er meê op de vlucht, in de richting der Milisstraat. De kistjes bevatten gezamentlijk 116 doppen met onafgewerkte diamanten, voor eene weerde van 2600 fr. ïifMIVPll - donderdag morgend verliet vrouw uit de Dekenstraat hare woning om eene boodschap in de buurt te doen, haar 5 ja rig kind alleen latende. Eenigen tijd later hoorden geburen het kind schreeuwen, men opende de ka- merdeur en vond het brandend ten gronde liggen. De vlammen konden spoedig uitgedoofd worden, doch het was was reeds te laat, het arm kind was reeds om zoo te zeggen verkoold. Men denkt dat 1 het kind, na het vertrek der moeder met stekskens zal gespeeld en zijne kleerkens in brand zal gesto ken hebben. Beaaicht aan de talrijke personen die aan ecze ma's dauwworm en jeuksel lijden. Volgens 't oor- I deel der beste geneesheeren, is het vcldoende zich het bloed gedurende eenigen tijd met de Slijmver- drijvende Pil van Dr Walthéry te zuiveren om zich 1 volkomen te vrijwaren van bloedonzuiverheid hoe verouderd zij ook weze. Teverkrijgen bij M. Renneboog, Nieuwstraat. \[Q7iPAth Zondag avond toen de jacht- wachter Vital Willems de' vens- ter luiken ging sluiten, werd op hem geschoten. 1 Prosper Van den Heede, die in zijn huis;was, sprong buiten; nieuwe geweerschoten knalden en Van den Heede werd ook erg gekwetst. Men denkt dat de daders pensjagers zijn, doch men kent ze niet. Verpleging; vau Kiekens in den winter. Vooral zij die buiten wonen en er een groot aantal kiekens op na houden, dienen deze dieren gedurende't koude jaargetijde zorgvuldig te ver plegen. Men zorge vooral tijdig voor warme slaap- hekken waarin de temperatuur zooveel mogelijk op 6° R moet gehouden worden, wat het best kan ge schieden door de volgende maatregelenDe wan den van het hok worden met kalk, waaraan men een weinig petroleum heeft toegevoegd, gewit en daarna behangen met stroomatten. Op den grond legt men een dikke laag paardemest, die twee, hoogstens driemaal in den winter vernieuwd kan worden, tenzij men de laag wekelijks met fijne asch of dorre bladeren bestrooit (een en ander na gebruik een uitstekende mest.) De ruststokken moeten op gelijke hoogte, op 1/2 meter van den grond, worden aangebracht. Het moeten gladgeschaafde, 5 centimeters breede latten zijn, met afgeronde kanten. Zoowel tegen hooge kunsmatige warmte, die de dieren te vatbaar maakt voor allerlei ziekten, als tegen regen en vooral sneeuw, moeten de hoenders in hun hok beveiligd zijn; sneeuw doet licht oogziekten ontstaan. Is het zeer koud, dan geve men ze 's morgens lauw drink water en verwarmd eten, dat bestaan kan uit fijn gestampte aardappelen, brood, afval enz., en waar men tusschen beiden aan toe kan voegen kleine stukjes eierschelp of gemalen beenderen. Af en toe geve men ook groenten, kleine worteltjes enz. Des avonds is graan het beste, afwisselend gerst, tarwe of boekweit, enkele malen maïs en haver. Zieke hoenders moeten eenigen tijd in een verwarmd hok afgezonderd worden. Z. STAD AALST. o-O-j— van herstellingswerken aan de Kerk. Het Bureel der Kerkmeesters zal op Maandag; 20 Januari 1902, om 2 uien namiddag, ter herberg La Bourse d' Amsterdam, onder nadere goedkeuring der bevoegde overheid, overgaan tot de openbare aanbesteding der herstellingswerken binnen de Kerk. Deze werken zijn begroot op 32,761,36 FRANKEN. De plans en het bijzonder lastenboek berusten in bovengenoemde herberg La Bourse d'Amsterdam, aan de groote Markt, te Aalst, alwaar de belang hebbenden er kennis kunnen van nemen alle werk dagen van 9 tot 12 ure voormiddag en van 2 tot 6 uren namiddag. De aaubiedingen zullen aan den heer Calewaert, Vrederechter, Voorzitter van 't Bureel der Kerk meesters toegestuurd worden overeenkomstig de voorschriften van het algemeen lastenboi aanbevolen brief, dragende den Poststempel van uiterlijk den 16 Januari 1902. Zij zullen on dei- dubbelen omslag zijn, waarvan de buitenste voor opschrift zal dragen Aanbieding voor de onderne ming der werken aan te besteden op 20 JanuariJ 90 de binnenste Aanbieding voor de onderneming der inwendige herstellingswerken aan de Kerk vc - Sint-Martinus. Het. te storten pandgeld volgens, en in de voor waarden van art. 10 van hooger gezegd algemeen lastenboek is vastgesteld op 1500 franken Voor het opstellen eener aanbieding even als voor de verklaring nopens het minimum van dag loon zullen de aanbieders zich forraulen kunnen verschaffen daar waar de plans berusten. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot den Heer Julius Goethals, Bouwkundige, Dirk Martensstraat Nr 14, te Aalst. Gedaan in zitting van 13 December 1Ö01. Het Bureel der Kerkmeesters De SecretarisDe Voorzitter, Zondag laatst gaf de dappere Rederijkkamer DE CA TH A R T- NIS TEN, hare eerste opvoer j van het groot treursp TVv fi TIJGERINNEN, in viji V -• ri ven, door onzen zou geheroen stadsgenoot I> Is. BAUWENS, de schrijver van zou vele groote tooneelspelen, waaronder Iwein van Aalst, Hertog Filip, enz. Het treurspel TWEE TIJGERINNEN of een levenslange vrouwenstrijd om de alleenheerschappi j heeft veel bijval verworven, maar ook, wij moe ten het zeggen, het wierd meesterlijk uitgevoerd. De spelers verstonden wei hunne rol en van daar, dit gemak en die gevoelens in het verbeelden der verschillige personen van het treurspel Al de bedrijven van het treurspel werden om zoo te zeggen even puik opgevoerd, ieder speler, welke op de planken verscheen, wist zich op bij zondere wijze te onderscheiden en moesten wij hier lauwerbloempjes uitdeelen, wij hadden er gewis eene geheele vracht vandoen. Wij bepalen ons dus een groote bloemruiker mm te vatten en op het tooneel te werpen, wexke de flinke to neelspeelsters en tooneellisten in gelijke mate onder elkaar mogen verdeelen. De kleiner rollen die zooveel bijbrengen tot de goede uitvoering van een groot treursp cwier-

De Volksstem | 1901 | | pagina 2